PDA

Επιστροφή στο Forum : ΚΟΡΙΝΘΟΣ - ΠΑΤΡΑ...



sierra
16-09-13, 22:19
Χθες έκανα ένα ταξιδάκι μέχρι την Ακράτα. Είχα περίπου 8 ή 9 χρόνια να περάσω από αυτόν τον κλδρμ. Πήγαινα με 80 - 90 χιλιόμετρα και ερχόντουσαν από πίσω κάτι μαμάκες με κάτι μπρίκια και αναβόσβηναν τα φώτα για να πάω πιο γρήγορα σε έναν δρόμο γεμάτο ανωμαλίες και λακκούβες κορύνες κλπ. Στην έξοδο για Κιάτο τους γλύτωσα γιατί την είχαν στήσει με την κάμερα και περίμεναν. Πιο κάτω που σταμάταγαν οι κορύνες και ο δρόμος γινόταν μια λωρίδα με διπλή διαχωριστική και μισή Λ.Ε.Α αποφάσισε ένα BMW σειρά 1 να βγει αριστερά από την διπλή να μας περάσει (τρία αυτοκίνητα). Στο βάθος είχα δει ένα αμάξι άσπρο και ένα τζιπ δεξιά σταματημένα. Ξαφνικά πετάγονται δύο αστυνόμοι στην μέση του δρόμου και κάνουν σήμα στο BMW να κάνει δεξιά. Με την ταχύτητα που είχε σταμάτησε αρκετά μακριά. Όταν πέρασα δίπλα είδα ότι ήταν γυναίκα. Δεν μπορώ να καταλάβω πως τρέχουν σε αυτόν τον καρόδρομο που έχουν γίνει τόσα θανατηφόρα και δεν σκέφτονται τίποτα. Εμείς οι Έλληνες οδηγοί δεν θα μάθουμε ποτέ, πότε μπορούμε να τρέχουμε και πότε όχι; Τόσο γκαγκάδες, μαμάκες και κομπλεξικοί είμαστε; Έλεος και ιδικά οι νέοι που πήραν ένα αμάξι και νομίζουν ότι πήραν φόρμουλα και αυτοί είναι Σουμάχερ. Τα σχόλια δικά σας...:thumbsdown:

BILL007
16-09-13, 22:37
Αυτός ο δρόμος δεν μπορεί να χαρακτηρίζεται ως εθνική οδός! Για εμένα η σύνδεση μέχρι την Πάτρα (που είναι ένα απο τα μεγαλύτερα λιμάνια της χώρας κιόλας) έπρεπε να είναι ακριβώς όπως το κομμάτι Αθηνών-Κορίνθου σε όλο του το μήκος.Απαράδεκτο εν έτη 2013 και τόσα εκατομμύρια σε διόδια και κονδύλια... Ακου διπλή γραμμή λες και είναι κανένας δρόμος πόλης...:thumbsdown:

freddys
16-09-13, 23:26
Χθες έκανα ένα ταξιδάκι μέχρι την Ακράτα. Είχα περίπου 8 ή 9 χρόνια να περάσω από αυτόν τον κλδρμ. Πήγαινα με 80 - 90 χιλιόμετρα και ερχόντουσαν από πίσω κάτι μαμάκες με κάτι μπρίκια και αναβόσβηναν τα φώτα για να πάω πιο γρήγορα σε έναν δρόμο γεμάτο ανωμαλίες και λακκούβες κορύνες κλπ. Στην έξοδο για Κιάτο τους γλύτωσα γιατί την είχαν στήσει με την κάμερα και περίμεναν. Πιο κάτω που σταμάταγαν οι κορύνες και ο δρόμος γινόταν μια λωρίδα με διπλή διαχωριστική και μισή Λ.Ε.Α αποφάσισε ένα BMW σειρά 1 να βγει αριστερά από την διπλή να μας περάσει (τρία αυτοκίνητα). Στο βάθος είχα δει ένα αμάξι άσπρο και ένα τζιπ δεξιά σταματημένα. Ξαφνικά πετάγονται δύο αστυνόμοι στην μέση του δρόμου και κάνουν σήμα στο BMW να κάνει δεξιά. Με την ταχύτητα που είχε σταμάτησε αρκετά μακριά. Όταν πέρασα δίπλα είδα ότι ήταν γυναίκα. Δεν μπορώ να καταλάβω πως τρέχουν σε αυτόν τον καρόδρομο που έχουν γίνει τόσα θανατηφόρα και δεν σκέφτονται τίποτα. Εμείς οι Έλληνες οδηγοί δεν θα μάθουμε ποτέ, πότε μπορούμε να τρέχουμε και πότε όχι; Τόσο γκαγκάδες, μαμάκες και κομπλεξικοί είμαστε; Έλεος και ιδικά οι νέοι που πήραν ένα αμάξι και νομίζουν ότι πήραν φόρμουλα και αυτοί είναι Σουμάχερ. Τα σχόλια δικά σας...:thumbsdown:

Εχεις να ζησεις πιο ωραιες στιγμες σε αυτη την διαδρομη...πχ σειρα 1 να προκαλει σειρα 3 και τσαγακια...(Γενικα η σειρα 1 μαλλον σε αυτη την διαδρομη εχει υπερεκτιμηθει...Δυο ατυχηματα δεν ηταν τυχαια)Απο την περιγραφη μου θυμισες την ημερα που ανεβαινα απο Αθηνα Κοζανη και πετυχα ενα Α1 να οδηγει μια 30αρα να κοβω επειδη ειχε μπατσους να περναει μπροστα τους 180+ να την κυνηγαω για το γαμωτο και να την βλεπω αριστερη λωριδα να μην της βγαινει η στροφη με τα χλμ και να πατα φρενο σαν τρελη....

katsaraios
16-09-13, 23:34
Μακραν η Πελοποννησος ειχε το χειροτερο οδικο δικτυο..
Με ελαχιστες εξαιρεσεις και τα τελευταια χρονια με την κατασκευη του αξονα Κορινθου-Τριπολης-Καλαματας κατι παει να φτιαξει..
Αλλα το κομματι Κορινθος -Πατρα με τοση κινηση λογω Ιονιας οδου-λιμανιου Πατρας ειναι απαραδεκτο..
Οσο για τις ταχυτητες λογω εργων και απλης διπλης διαχωριστικης γραμμης ,εκνευριζονται πολλοι και οπου βρουν "χωρο" πατανε με ρισκο και πολλες φορες τραγικα αποτελεσματα..
Ενα καλο εχει οτι αναγκαστικα πηγαινοντας αργα εχεις χαμηλη καταναλωση:tt1:

Loukas
16-09-13, 23:57
ησουν παρεα με ενα 320ι ε92 ασπρο?βασικα κατα 99% σε ειδα στην κακια σκαλα!(ημασταν οικογενειακα με ενα γκρι ε90)πολυ ωραιο το 46αρι σου!

Leonidas_E39
17-09-13, 00:07
7 χρονια που ειμουν Ανδραβιδα με μεταθεση μπορω να πω οτι και το κομματι πατρα -πυργος ειναι η μεγαλυτερη καρμανιολα μετα της κορινθου πατρων σε ολοκληρη την χωρα με εκατονταδες θανατηφορα τροχαια. Τι να πρωτοθυμηθω τα τρακτερ που πεταγοντουσαν απο το πουθενα η οι μετωπικες με προβατα και αγελαδες. Πλεον εχω να κατεβω 9 χρονια αλλα μου εχει δημιουργησει τετοια ανασφαλεια που τηρω ανωτερη ταχυτητα το πολυ 80 χιλιομετρα .

Bassakos
17-09-13, 00:11
δεν μπορω να καταλαβω που ζειτε......
μια χαρα ειναι ο δρομος ειναι η κορινθου-πατρων
ασφαλεστατος ,με υποδομες , φωτισμο σε ολο το μηκος του , κτλ κτλ
ρε πατε καλα ? ? ?

ρε τι διαβαζω βραδιατικα........

Bassakos
17-09-13, 00:23
Αυτός ο δρόμος δεν μπορεί να χαρακτηρίζεται ως εθνική οδός! Για εμένα η σύνδεση μέχρι την Πάτρα (που είναι ένα απο τα μεγαλύτερα λιμάνια της χώρας κιόλας) έπρεπε να είναι ακριβώς όπως το κομμάτι Αθηνών-Κορίνθου σε όλο του το μήκος.Απαράδεκτο εν έτη 2013 και τόσα εκατομμύρια σε διόδια και κονδύλια... Ακου διπλή γραμμή λες και είναι κανένας δρόμος πόλης...:thumbsdown:

..μα για αυτο τον εδωσαν στους ιδιωτες, να πληρωνουμε 3,10 - 3,20 στα διοδια για να τον φτιαξουν! , τωρα τελειωνει! το αλλο με τον ΤοΤο το ξερεις?

φιλος απο το Αιγιο μου ειπε οτι εχουν $$$ εως τον δεκεβρη μετα σταματανε παλι...

Bitz
17-09-13, 08:33
Πριν μερικα χρονια ειχα διαβασει οτι σε μια αξιολογηση που ειχε γινει σε ευρωπαικο επιπεδο ηταν μεσα στους 10 πιο επικινδυνους εθνικους αξονες της ευρωπης.Απο τους 10 οι 9 ηταν απο Ελλαδα και ενας απο Πορτογαλια.
Σε μια παρουσιαση που ειχε κανει η ρεντ-μπουλ με τα μονοθεσια της στην γεφυρα του Ριο ο Γουεμπερ αναγκαστηκε απο το Βενιζελος να φτασει εκει οδικος.....στην επιστροφη ζητησε ελικοπτερο,αρνηθηκε να επιστρεψει απο τον ιδιο δρομο.

A8hnaios
17-09-13, 09:47
Συμφωνω μ αυτα που ειπε ο Πανος... 100% ειχα κ γω να παω απο το 2002.. ασε Πανο και λιγα λες...

Konstantinos E60
17-09-13, 11:21
Προτιμώ να κανω 10 φορες πηγαινε-έλα την Μάνη παρα να ξαναπεράσω,ειδικά βράδυ, αυτον τον κωλόδρομο. Ειστε ήρωες οσοι αναγκαστικά οδηγείτε σε αυτόν !!!

Bassakos
17-09-13, 12:01
Προτιμώ να κανω 10 φορες πηγαινε-έλα την Μάνη παρα να ξαναπεράσω,ειδικά βράδυ, αυτον τον κωλόδρομο. Ειστε ήρωες οσοι αναγκαστικά οδηγείτε σε αυτόν !!!
1- 2 φορες τον μηνα παω Αιγιο ,
9 στις 10 φορες ειναι βραδυ

δεν περιγραφω αλλο....

chrisgiapz3
17-09-13, 12:34
4 χρόνια που σπουδάζω Αθήνα τον κάνω σχεδόν κάθε μήνα...
Απερίγραπτος δρόμος... Περιττό να πω ότι πλέον πάω από την παλιά
κ δεν τους δίνω ούτε δεκάρα...

Ptboul
17-09-13, 12:45
Εγώ γουστάρω που αυτός ο δρόμος μας δείχνει την αγνή, ανόθευτη διαδρομή των 80ς και πίσω.

ή ανάποδα, μία διαδρομή που σε ταξιδεύει στην Ελλάδα της μεταπολίτευσης μέχρι το σήμερα.

Κολωνάκια 60ς και 70ς που σώζονται μέχρι σήμερα σε σημαντικό μήκος της διαδρομής, παλιές σκουριασμένες μεταλλικές γέφυρες, ταμπέλες του '70 και άλλα στοιχεία, μας μεταφέρουν στα παλιά οικογενειακά καλοκαίρια με τις παλιές/τσακισμένες σχάρες οροφής και τα 1000cc + των τότε οχημάτων να ακολουθούν νευρικά το μήκος της διαδρομής μέχρι το πολυπόθητο χωριό. ♥

DIMITr|S
17-09-13, 12:48
τον περναω συχνα και εγω αυτον τον παλιοδρομο και περισσοτερο κοιταω απο τους καθρεφτες πισω μου παρα μπροστα....ενω ολοι ξερουν οτι εχει σκοτωθει κοσμος σε αυτο το δρομο....ακομα και στα γνωστα σημεια που υπαρχουν τεραστιες κιτρινες ταμπελες(στα απομενα 3 χιλιομετρα συνβαινουν ατυχηματα) ο αλλος βγαινει και προσπερναει...ελεος δηλαδη...ουτε σε αυτα τα σημεια δεν κρατιουνται.....

Bellof-3
17-09-13, 12:54
Αν δεν κανω λαθος τις πινακιδες αυτες τις εχει τοποθετησει η μανα ενος παιδιου που σκοτωθηκε στο δρομο αυτο... αλλωστε δε νομιζω οτι υπαρχουν "σημεια" που ειναι επικινδυνα... ολοκληρη ειναι επικινδυνη...

και πρεπει να πληρωσεις και 3.10...

Bassakos
17-09-13, 13:09
Αν δεν κανω λαθος τις πινακιδες αυτες τις εχει τοποθετησει η μανα ενος παιδιου που σκοτωθηκε στο δρομο αυτο... αλλωστε δε νομιζω οτι υπαρχουν "σημεια" που ειναι επικινδυνα... ολοκληρη ειναι επικινδυνη...

και πρεπει να πληρωσεις και 3.10...

δεν κανεις λαθος , το ειχαν προβαλει και τα μεσα μαζικης ενημερωσης
οταν ειχαν τοποθετηθει οι πινακιδες

Panos 316T
17-09-13, 13:12
δεν θα ξεχάσω ποτέ Παρασκευή απόγευμα που κατέβηκα Πάτρα , πρέπει να προσπέρασα πάνω από 150 φορτηγά και ήμουν πάνω στην διαχωριστική αναγκαστικά γιατί η μιάμιση λωρίδα ήταν πιασμένη με 60χ/ω.

τι να κάνεις εκεί ; :thumbsdown:

Ε91
17-09-13, 13:53
δεν κανεις λαθος , το ειχαν προβαλει και τα μεσα μαζικης ενημερωσης
οταν ειχαν τοποθετηθει οι πινακιδες

Ινστιτούτο Οδικής Ασφάλειας (Ι.Ο.ΑΣ.) Πάνος Μυλωνάς.
Δημοσιογράφος εν ζωή του περιοδικού Auto Motor und Sport, σκοτώθηκε στον συγκεκριμένο δρόμο (όντας και φοιτητής του Πανεπιστημίου Πατρών, αν δεν κάνω λάθος).
Εις μνήμην του αδικοχαμένου υιού του, η μητέρα του αποφάσισε να ιδρύσει το συγκεκριμένο Ινστιτούτο, με αξιοσημείωτο κοινωνικό έργο μέχρι σήμερα.

E60_Arkadia
17-09-13, 19:58
Ειχα περασει την προηγουμενη Κυριακη πηγαινοντας Τριπολη,ηταν βραδυ και γενικα πηγαινα πολυ χαλαρα,μεχρι 120 το πολυ,παιδια το τι ανωμαλια εβλεπα απ το αντιθετο ρευμα δεν λεγεται,μεχρι και φρενο παταγα για να μπορεσουν να κανουν προσπεραση ωρων καποιοι απεναντι,παντως οσοι με πλησιαζαν απο πισω και ενω πηγαινα οσο δεξια μπορουσα μου καναν σινιαλο και κολλουσαν προφυλακτηρα,το γελιο το ειχε ενα κτελ που με εφερνε απο πισω απο Πατρα με σταθερα 120!! Εβγαινα για προσπεραση και εβγαινε και αυτο,μετα στην Κορινθου-Τριπολεως πηγαινα πολυ αργα :whistle:

sierra
17-09-13, 23:13
ησουν παρεα με ενα 320ι ε92 ασπρο?βασικα κατα 99% σε ειδα στην κακια σκαλα!(ημασταν οικογενειακα με ενα γκρι ε90)πολυ ωραιο το 46αρι σου!

Ναι πήγαινε μια αυτός μπροστά μια εγώ έτσι για πλάκα, δεν τρέχαμε με πέρναγε στα τούνελ γιατί εγώ έκοβα και τον πέρναγα εγώ έξω από αυτά. Δεν είμασταν παρέα απλά έτυχε. Και εγώ οικογενειακός ήμουν. Σε είδα αλλά δεν ήξερα ποιος είσαι. Την επόμενη βάλε φωνή να σταματήσω... :thumbsup:

Bassakos
18-09-13, 01:14
Ειχα περασει την προηγουμενη Κυριακη πηγαινοντας Τριπολη,ηταν βραδυ και γενικα πηγαινα πολυ χαλαρα,μεχρι 120 το πολυ,παιδια το τι ανωμαλια εβλεπα απ το αντιθετο ρευμα δεν λεγεται,μεχρι και φρενο παταγα για να μπορεσουν να κανουν προσπεραση ωρων καποιοι απεναντι,παντως οσοι με πλησιαζαν απο πισω και ενω πηγαινα οσο δεξια μπορουσα μου καναν σινιαλο και κολλουσαν προφυλακτηρα,το γελιο το ειχε ενα κτελ που με εφερνε απο πισω απο Πατρα με σταθερα 120!! Εβγαινα για προσπεραση και εβγαινε και αυτο,μετα στην Κορινθου-Τριπολεως πηγαινα πολυ αργα :whistle:
είναι σύνηθες φαινόμενο τα ΚΤΕΛ ΑΧΑΙΑΣ να αναπτύσσουν τέτοιες ταχύτητες
οταν θα γινει το κακο και χαθουν για αλλη μια φορα ζωες,
τοτε θα ειναι αργα πλεον

sierra
18-09-13, 20:25
είναι σύνηθες φαινόμενο τα ΚΤΕΛ ΑΧΑΙΑΣ να αναπτύσσουν τέτοιες ταχύτητες
οταν θα γινει το κακο και χαθουν για αλλη μια φορα ζωες,
τοτε θα ειναι αργα πλεον

Πάντα έτσι δεν γίνεται; Πρώτα σκοτώνονται και μετά το φτιάχνουμε. Ελλαδάρα... :thumbsdown:

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Κ
20-09-13, 10:09
5 χρονια ταξιδευα στο συγκεκριμενο δρομο(φοιτητης).τα 3 οδηγωντας εγω..ειδα πολλα...Δοξα το Θεο εχω να πω μονο....το μονο που θα πω ειναι το παρακατω που θα μεινει για παντα στο μυαλο μου.την πρωτη φορα που πηγαμε,για να βρω σπιτι(με το e 30)στο γυρισμο,σε καποια στιγμη στην εθνικη σταματησαμε απο ουρα....μετα απο 5 λεπτα αφου μας περασαν αστυνομια και ασθενοφορο και προχωρησαμε ειδα την συγκρουση.2 αυτοκινητα το ενα εκ των 2 ηταν εκτος δρομου και το αλλο ηταν καθετα στο δρομο. κριμα γιατι και οι δυο επιβατες ειχαν πεσει στο ταμπλο μεσα στα αιματα..μαλλον.....δεν θα ξεχασω ποτε αυτη τη σκηνη...

Moufas E46
20-09-13, 10:45
τα πραγματα ειναι απλα μη ψαχνουμε δεξια και αριστερα, κορινθος τριπολη ξεκινησε η κατασκευη το 1985 και παραδοθηκε το 1990 με συνεχη αυτοκινητοδρομο σε ολο το μηκος του εργου εκτος απο τη μια συραγγα του αρτεμησιου . κορινθος πατρα ξεκινησε η κατασκευη το 2009 και παγωσε λογω οικονομικης κρισης. για ποιο λογο υπηρξε αυτη η 25 ετη καθυστερηση στην εναρξη του δευτερου εργου σε σχεση με το πρωτο τη στιγμη που το κορινθος πατρα ηταν μακραν πιο σπουδαιοτερο απο θεμα κυκλοφοριακου φορτου αλλα και γεωγραφικης θεσεως εχετε ποτε αναρωτηθει? αλλωστε και χρηματα υπηρχαν τοτε και ο ανδρεας παπανδρεου ειχε καταγωγη απο πατρα αλλα και ο γιος του πρωτοβγηκε βουλευτης εκει το 1981. η απαντηση ειναι απλη σε αυτο το ερωτημα. ο δρομος ξεκινησε με 25 χρονια καθυστερηση σε σχεση με το κορινθος τριπολη επειδη τα ντοπια συμφεροντα ακυρωναν τις οποιες προσπαθειες για την κατασκευη του για τι ειχαν συμφερον οικονομικο να περναει ο δρομος απο την υπαρχουσα διαδρομη ειτε γιατι ειχαν οικοπεδα ειτε γιατι ειχαν βενζιναδικα και παει λεγοντας. κατι αναλογο εγινε και στο πεταλο του μαλιακου που και αυτο ξεκινησε με τεραστια καθυστερηση αφου θρηνησαμε πολλους συνανθρωπους μας :ranting2:

sierra
20-09-13, 20:32
Αιώνια Ελλάδα με τα συμφέροντα...:thumbsdown: