PDA

Επιστροφή στο Forum : OBDI ή OBDII?



JimE36
13-09-13, 22:55
Καλησπερα σε ολους.
Ειδα πριν καμια εβδομαδα στο διαδυκτιο εναν τυπο ο οποιος,για να μην τα πολυλογο, ειχε φτιαξει κατι σαν car-pc σε ενα Ε36,και ειχε καταφερει με ενα λογισμικο,το οποιο το εχω βρει(δεν ειναι δυσκολο :original: ),να βλεπει ολα τα δεδομενα της μηχανης live.Τελος παντων το ειχε συνδεδεμενο με την θυρα OBDII του αυτοκινητου.Και εδω ερχεται η απορια μου........
Το δικο μου τι ειναι?Πολυ πιθανων να ειναι OBDI αλλα θελω να το δω για να σιγουρευτω.
Το αυτοκινητο ειναι Ε36 318ις.Ημερομηνια κατασκευης δεν γνωριζω καθως το αμαξι ειχε εισαχθει το 2005 και ετσι η αδεια μου γραφει ημερομηνια κατασκευης 2005.
Οποιος μπορει ας με βοηθησει.
Ευχαριστω πολυ :original:

Bazil Van Sinner
13-09-13, 23:05
Mε το vin σου μπορεις να βρεις τα στοιχεια της καροτσας.

Moufas E46
13-09-13, 23:05
Bαλε εδω τον αριθμο πλαισιου σου και θα μαθεις ακριβως μηνα και ετος κατασκευης του αυτοκινητου σου.

https://www.realoem.com/bmw/select.do?lang=el

απο οτι θυμαμαι απο το 1996 και μετα ξεκινησε το OBD II αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος

JimE36
13-09-13, 23:31
Αν ειναι OBDI μπορω να το κανω OBDII?

BILL007
14-09-13, 02:17
Με το Μ42 είναι? Είναι πριν του 1996? Αν ναι τότε είσαι odb1 στάνταρ...

ziaba
14-09-13, 10:02
αν στην άδεια λέει 1796 κυβικά (m42) έχεις obd1 αν λέει 1895 cc (m44) τότε έχεις obd2 εκτός αν έχει γίνει κάποια μαϊμούδια τότε αλλάζει το θεμα

JimE36
14-09-13, 10:11
Ναι με το Μ42 ειναι.
Οταν αλλαζουν το board computer και βαζουν (απο το μικρο που εχω εγω τωρα,) αυτο με τα 20 κατι κουμπια,δεν θυμαμαι, το κανουν OBDII το αμαξι ή εβγαινε και σε OBDI το μεγαλο board computer?
Βασικα γινεται να το κανω OBDII?Και αν ναι, τι χρειαζεται??? :shok:

BILL007
14-09-13, 11:36
Για να είμαστε ειλικρηνείς συνήθως η αντίστροφη διαδικασία είναι γνωστή πριν κάμποσα χρόνια. Δηλαδή να έχεις OBD2 και να πας σε OBD1. Δες εδω κάτι ανάλογο https://www.m3forum.net/m3forum/showthread.php?t=130494

Ωστόσο η τεχνολογία προχωρά και τα + του ODB1 δεν μετράνε και τόσο πολύ. Πλέον το OBD2 δίνει όντως πολλές παραπάνω επιλογές π.χ

-Ability to reuse the sensors/harness/ecu that you most likely got with your engine
-Smarter/Better ECU that allows you to troubleshoot small issues alot better than an OBD1 ECU would
-Ability to pull live data just like you could off any other OBD2 car, data like codes, current engine temp, vehicle speed signal, short and long term O2 adaptations, etc.
-Generally better/cleaner running engine because of the smarter ECU=more power

https://www.r3vlimited.com/board/showthread.php?t=230879

Αν κρίνω απο την αντίστροφη διαδικασία που σου έβαλα παραπάνω, θες άλλη καλωδίωση, προφανώς κάποιους sensors, και άλλο εγκέφαλο ή σίγουρα reflash στον υπάρχον. Δεν ξέρω το κόστος πόσο μπορεί να πάει, αλλά δείχνει πραγματικά μεγάλη βαβούρα. Ιδανικά αν έβρισκες ένα στουκέ 36άρι ODB2 σε πολύ χαμηλή τιμή με M44 ίσως και να αξίζει να ασχοληθείς μόνος σου αν κατέχεις το άθλημα και να προχωρήσεις το εγχείρημα.

JimE36
14-09-13, 14:07
Μαλιστα....Πολυ μπερδεμα μου φαινεται.Να ρωτησω και κατι αλλο.
Αν αυριο-μεθαυριο(λεμε τωρα :thumbsup: ), βαλω στο αμαξι μετατροπη 328 Μ52Β28 δηλαδη,αυτη η μετατροπη δεν θα ειναι OBDII?Θα ειναι.Αρα εγω θα πρεπει να παρω εκτος απο την πλεξουδα της μηχανης και την πλεξουδα καμπινας μαζι με το board computer για να δουλεψει ως OBDII?

BILL007
14-09-13, 15:00
Ακριβώς...Θα πρέπει να βγάλεις και αυτά που είπες γιατί αλλιώς θα θες παντρέματα που θα σου κοστίσουν σε χρόνο και κόπο πολύ περισσότερο απο το να πάρεις την πλεξούδα έτοιμη.