PDA

Επιστροφή στο Forum : Πειράκια σε 116 (Ε87)



demanu
13-09-13, 10:57
Χαιρετώ.


Το αυτοκίνητο, όπως βγήκε από το εργοστάσιο δεν είχε θέμα με τα πειράκια, ανεξαρτήτως βενζίνης. Μετά από αναβάθμιση σε αντιπροσωπεία πριν 2-3 χρόνια, (λόγω των γνωστών προβλημάτων με μπεκ-πολλαπλασιαστές), χτυπάει πειράκια με 95RON. Με 100RON όλα πάνε ρολόι.

Το έχει πάθει και άλλος?

ΔημήτρηςΜ3
13-09-13, 11:31
Εεεεεεεε βρήκες τι λύσει !!!!!!
Μονο 100 τότε !!!!
Ο δικός μου ο ασσος δεν εχει τέτοια θέματα !!
Αλλάξαμε τα πάντα μπουζι πολλαπλασιαστες κλπ κλπ
Με 95 δεν κανει το παραμικρό κροταλισμα !!
Μάλλον η βενζίνη ειναι πολυ χειρότερη !!

ghost-rider
13-09-13, 11:42
Eχεις δοκιμασει με 95αρες απο διαφορετικα πρατηρια και χτυπαει?

Αν ειναι απο ενα δυο πρατηρια ισως αυτα δεν εχουν τοσο καλη 95αρα.

demanu
13-09-13, 12:07
Εεεεεεεε βρήκες τι λύσει !!!!!!
Μονο 100 τότε !!!!


Τη λύση την ξέρω. :original: Το πρόβλημα ψάχνω, το οποίο, θυμίζω, δεν υπήρχε από την αρχή.


Eχεις δοκιμασει με 95αρες απο διαφορετικα πρατηρια και χτυπαει?


Ναι, από πολλά διαφορετικά, διαφορετικές εταιρείες και από διαφορετικούς νομούς. Το κάνει πάντα (εκτός αν κάτι μου ξέφυγε).

Ptboul
13-09-13, 12:24
Τσέκαρε μία και τους αισθητήρες σου. Ίσως, από την κακή ποιότητα βενζίνης, έχουν συσσωρεύσει βρωμιά και κάπνα και δημιουργούν το πρόβλημα.

Driver M
13-09-13, 13:37
Δεν ειναι φυσιολογικο για τον κινητηρα σου να βαραει πυρακια με 95αρα. Το ειοες κι εσυ αλλωστε,
π'το εργοστασιο δεν ειχες ποτε τετοιο θεμα.
Επισης ειναι και ακρως αντιοικονομικο.

Μαλλον κατι επαιξε με το update.
Αν μπορεις γυρνα στην προηγουμενη εκδοση λογισμικου για δοκιμη.

Nick bmwlover
13-09-13, 13:50
Η μονη λογικη εξηγηση συμφωνα με αυτα που λες,οπως αναφερθηκε κ πιο πανω ειναι το update που εγινε.
Ptboul οταν λες αισθητηρες εννοεις εκκεντροφορου;

Ptboul
13-09-13, 13:51
Όχι, τους Λ!

Nick bmwlover
13-09-13, 13:57
Όχι, τους Λ!

Κ παλι δεν ειναι λογικο,θα το εκανε συνεχεια αν εφταιγε αυτο.

Lefteris116
13-09-13, 16:35
Αν εχετε προσεξει ποτε στα διαφημιστικα φυλλαδια των μοντελων απο την εταιρια μας,η BMW Γερμανιας συνιστα βενζινη 98 οκτανιων ενω ολοι οι εγχωριοι αντιπροσωποι μας λενε να βαζουμε 95αρα.Κατι δε σας ''βρωμαει'' εδω??Εγω προσωπικα εδω και τρια χρονια βαζω μονο 100αρα και σε συγκεκριμενα πρατηρια.Μεχρι τοτε εβαζα 95αρα και μου ειχαν βγει πολλα θεματακια.Απο τοτε που αλλαξα βενζινη,ευτυχως προς το παρον,δεν υπαρχει κανενα προβλημα στον κινητηρα.

demanu
13-09-13, 17:24
Μαλλον κατι επαιξε με το update.
Αν μπορεις γυρνα στην προηγουμενη εκδοση λογισμικου για δοκιμη.

Αν θυμάμαι καλά, το πρόβλημα εμφανίστηκε στο πρώτο update. Παραμένει όμως, παρόλο που έχουν γίνει άλλα 2-3 updates. Θα μπορούσα ίσως να κάνω μια δοκιμή να γυρίσω σε προηγούμενη έκδοση, αλλά είναι χρονοβόρες οι άτιμες οι αναβαθμίσεις.

Διευκρινίζω ότι τα πειράκια έχουν μικρή διάρκεια (~1sec). Προφανώς επεμβαίνει ο εγκέφαλος στη λειτουργία του κινητήρα και σταματάνε.

giannis79
19-09-13, 12:20
Αν εχετε προσεξει ποτε στα διαφημιστικα φυλλαδια των μοντελων απο την εταιρια μας,η BMW Γερμανιας συνιστα βενζινη 98 οκτανιων ενω ολοι οι εγχωριοι αντιπροσωποι μας λενε να βαζουμε 95αρα.Κατι δε σας ''βρωμαει'' εδω??Εγω προσωπικα εδω και τρια χρονια βαζω μονο 100αρα και σε συγκεκριμενα πρατηρια.Μεχρι τοτε εβαζα 95αρα και μου ειχαν βγει πολλα θεματακια.Απο τοτε που αλλαξα βενζινη,ευτυχως προς το παρον,δεν υπαρχει κανενα προβλημα στον κινητηρα.

αν θυμαμαι καλυτερα το ελληνικο εγχειριδιο συνιστα 95 οκτανιων βενζινη,και πανω.και μενα ακουγονται λιγο τα πιρακια που και που απο την πρωτη στιγμη που το πηρα

Kostase46
19-09-13, 13:56
Η BMW δε μπορεί με το isss να σου περάσει παλαιότερο λογισμικό απο αυτό που έχεις αν και δε μπορεί απ το update να έχεις αυτό το πρόβλημα, και να είχε πρόβλημα το λογισμικό που σου περάσανε την επόμενη φορά που το ξαναεκανες θα το διορθονανε.
Δοκίμασε να κανεις με διάγνωση ελέγχο vanos και σβήσιμο προσαρμογές

120ie87
19-09-13, 14:03
Πέρνα του ένα πρόγραμμα denox (κρατάει μια μέρα και έρχεται στα κανονικά την επόμενη).

Θα σου πουν σε αυτη τη μέρα να πας εθνική χωρίς κίνηση και να το πας 120-130 χλμ/ωρα για μερικά χιλιόμετρα.


Μετά γράψε μας αν διορθώθηκε. Μέλος με ίδιο αυτοκίνητο με σένα, έτσι έλυσε το θέμα με τα πυράκια στο δικό του.