PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με V-Strom



jkourkoulis
12-09-13, 21:47
Καλησπέρα σε όλους. Ξέρω ότι δεν είναι το κατάλληλο φόρουμ αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

Λοιπόν έχει ο αδερφός μου ένα v-strom 650 και ενώ όλα λειτουργούσαν σωστά σταμάτησε για λίγο στο περίπτερο και μόλις γύρισε και έβαλε το κλειδί στο on δε λειτούργησε τίποτα (κανονικά γυρνάνε δοκιμαστικά το στροφόμετρο και το ταχύμετρο, ακούγεται η αντλία και προφανώς μπορείς να τη "βάλεις μπροστά") εκτός από την ένδειξη της ώρας. Το περίεργο είναι ότι αν το αφήσω στη θέση on για 30-40 secs η ώρα σβήνει και αν το γυρίσω στο off γυρνάνε δοκιμαστικά το στροφόμετρο και το ταχύμετρο. Αυτό γίνεται κάθε φορά αρκεί να αφήσω το κλειδί στο on μέχρι να σβήσει η ώρα. Επίσης αν τη στιγμή που το γυρνάω στο off και ξεκινάει η δοκιμαστική λειτουργία του στροφόμετρου και του ταχύμετρου ξαναγυρίσω στο on κολλάνε οι δείκτες και των 2 όπου βρίσκονται. Για να ολοκληρώσει τη δοκιμή θα πρέπει να το ξαναπάω στο off.

Τέλος πάντων το σημαντικότερο είναι ότι η μηχανή δεν παίρνει μπροστά αλλά ο τρόπος που δεν παίρνει είναι περίεργος.

Σας έχει συμβεί ποτέ; Ξέρετε κάποιο καλό συνεργείο κοντά στον Πειραιά;

Ευχαριστώ!

Panmilios
12-09-13, 21:49
Ακριβος τα ιδια μου εκανε το CBF μου, πριν κανα 2 μηνο....

Μπαταρια... :facepalm::facepalm::facepalm:

jkourkoulis
12-09-13, 21:52
Ακριβος τα ιδια μου εκανε το CBF μου, πριν κανα 2 μηνο....

Μπαταρια... :facepalm::facepalm::facepalm:

Μακάρι να είναι μπαταρία γιατί φοβηθήκαμε μην έχει κανένα θέμα ο κεντρικός διακόπτης. Αλλά αφού είχες ακριβώς τα ίδια συμπτώματα οκ. Αύριο που θα είναι ημέρα θα το τσεκάρουμε!

pilot
12-09-13, 21:54
κατα πάσα πιθανότητα είναι καμένα πηνία η ανορθωτής..τέτοιου είδους τρελά πράγματα έκανε και το CBR που είχα όταν είχε κάψει πηνία..

Bazil Van Sinner
12-09-13, 22:21
Φοραει συναγερμο ?Και εαν ναι σωστος η'της πλακας?

jkourkoulis
12-09-13, 22:22
Φοραει συναγερμο ?Και εαν ναι σωστος η'της πλακας?

Όχι όχι δεν έχει ούτε συναγερμό ούτε κάτι άλλο που να τραβάει ρεύμα (πχ GPS).

Bazil Van Sinner
12-09-13, 22:37
Tοτε ενα απ τα δυο που ειπανε τα παιδια,ευχομαι να ειναι μπαταρια ,αλλα ειναι πιθανο και
τα πηνια.

Στην πρωτη περιπτωση πας σε καινουριο (ασφαλως) στην δευτερη περιπτωση υπαρχει και η επιλογη της περιελιξης.Αποκλυουμε το μεταχειρησμενο.

saulm3
13-09-13, 01:18
ξεβιδωμενουσ πολουσ τησ μπαταριασ.τετοιο πραγμα μ εκανε στο σκουτερ μου κ ειχαν ξεβιδωθει οι πολοι.

jkourkoulis
13-09-13, 18:50
Τελικά ήταν η μπαταρία (μας χορήγησε τη δική της προσωρινά η virago της οικογένειας). Τσεκάραμε και αν φορτίζει σωστά όταν δουλεύει η μηχανή και μάλλον είναι οκ!

Σας ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις σας. Δε θα φανταζόμουν ποτέ ότι έκανε το κοντέρ όλα αυτά τα περίεργα λόγω της μπαταρίας, πίστευα ότι ήταν η κλειδαριά.

Τέλος καλό, όλα καλά! Ευχαριστώ και πάλι.

nfot
13-09-13, 23:04
Ολα τα καινουρια οχηματα, με τα τοσα πολλα ηλεκτρονικα, μολις αρχισουν να εχουν θεμα με τη μπαταρια κανουν οτι παλαβο μπορεις να φανταστεις.