PDA

Επιστροφή στο Forum : Parking Radar



GiorgosN
12-09-13, 17:28
Σκεφτομαι να βαλω ενα parkin radar οχι βεβαια καποιο εργοστασιακο αλλα του εμποριου και αναρωτιεμαι αν θα υπαρχουν δυσλειτουργιες ή θα χρειαστει καποιος επαναπρογραμματισμος γιατι κατι μου ειπε ο ηλεκτρολογος οτι πιθανον να μην συνεργαστει με την μοναδα που ελεγχει την οπισθεν.Το αμαξι ειναι ε90 316, 2009.

wheelman
12-09-13, 20:11
Σκεφτομαι να βαλω ενα parkin radar οχι βεβαια καποιο εργοστασιακο αλλα του εμποριου και αναρωτιεμαι αν θα υπαρχουν δυσλειτουργιες ή θα χρειαστει καποιος επαναπρογραμματισμος γιατι κατι μου ειπε ο ηλεκτρολογος οτι πιθανον να μην συνεργαστει με την μοναδα που ελεγχει την οπισθεν.Το αμαξι ειναι ε90 316, 2009.

Δεν νομίζω aftermarket parktronik να θέλει coding,
Anyways εγώ έχω βάλει ένα απλό και δεν είμαι απόλυτα ευχάριστημένος.

Θα σου πρότεινα να κάνεις ότι και εγώ, προσπάθησε να βρεις μεταχειρισμενα τα απαραίτητα modouls και βάλτο εν καιρό....

Sent from my M9 pro using Tapatalk 4

Samaro
12-09-13, 20:17
Δεν νομίζω aftermarket parktronik να θέλει coding,
Anyways εγώ έχω βάλει ένα απλό και δεν είμαι απόλυτα ευχάριστημένος.

Θα σου πρότεινα να κάνεις ότι και εγώ, προσπάθησε να βρεις μεταχειρισμενα τα απαραίτητα modouls και βάλτο εν καιρό....

Sent from my M9 pro using Tapatalk 4

Τι εννοείς Ηλία ; Γιατί κι εγώ δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένος απο το παρκτρόνικ που μου έβαλε δώρο η Σφακιανάκης .
Χτυπάει με το που βάζω όπισθεν χωρίς λόγο. Δεν υπάρχει σύγκριση με το εργοστασιακό που είχα στο Ε46.

kerk
12-09-13, 21:04
καλησπερα,
εχω μια Ε90 320 11/06
εκανα 3 προσπαθειες να βαλω aftermarket perktronic και εχω ταλαιπωρηθει πααααρα πολυ.
το μηχανημα χτυπαει χωρις να υπαρχει εμποδιο. δοκιμασα 2 μοναδες αλλα και οι δυο το ιδιο αποτελεσμα. τελικα ο τεχνικος μου μου ειπε οτι το προβλημα το εχει το αυτοκινητο γιατι λογω can bus βλεπει διαρροη μιας και εχουμε παρει ρευμα απο την οπισθεν(εχω can bus???).
μετα μου ειπε οτι επειδη το αυτοκινητο ειναι αυτοματο χρειαζετε να του στειλουν απο Aγγλια ενα Bug fix για να το ριξει στον εγκεφαλο και θα λυθει το προβλημα..........ακομα τιποτα!

Panos 316T
12-09-13, 21:17
το καλυτερο ρανταρ ειναι ντουπ-ντουπ και τελειωσες.

και το ακους και το αισθανεσαι:th_Laie_67-1:

z3 2.2
12-09-13, 21:48
σε οσους εχουν προβλημα με τα κινεζο-μπιπ-μπιπ υπαρχει ενας τροπος βελτιωσης τους.
ξεμπριζωνεις απο το εγκεφαλακι τα δυο ακριανα ματια και αφηνεις να δουλευουν τα δυο μεσαια.
κανει εξισου καλη δουλεια και δεν σπαει τσοπου με ακυρα μπιπ-μπιπ-μπιπ.....;)

wheelman
12-09-13, 21:57
Τι εννοείς Ηλία ;

Εννοούσα να μαζέψει τα υλικά ( πχ το εγκεφαλακι (https://www.ebay.com/itm/BMW-E90-E91-E92-E93-Bosch-PDC-Steuergerat-PDC-Module-6982402-0263004268-/221276724608?pt=DE_Autoteile&hash=item33851edd80) τους αισθητήρες (https://www.ebay.com/itm/BMW-3er-E90-E91-LCI-PDC-Sensor-Parksensor-Black-Saphire-metallic-9196705-/121047372368?pt=DE_Autoteile&hash=item1c2efc5250) )
και να κάνει retrofit το oem pdc (https://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=VF51&mospid=50490&btnr=66_0117&hg=66&fg=05)


Γιατί κι εγώ δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένος απο το παρκτρόνικ που μου έβαλε δώρο η Σφακιανάκης .
Χτυπάει με το που βάζω όπισθεν χωρίς λόγο. Δεν υπάρχει σύγκριση με το εργοστασιακό που είχα στο Ε46.Και εμένα καμιά φορά βαράει χωρίς λόγο.....


Πάντως βγαίνει oem και βάση πινακίδας pdc (https://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=VF51&mospid=50490&btnr=66_0110&hg=66&fg=95&hl=2) με δύο sensors

kapamaru1
12-09-13, 23:47
Μπορεί να είναι χαζομάρα αυτό που θα πω για αυτούς που χτυπάει χωρίς λόγο. Όταν πήρα τη Ζ για να μη τη χτυπήσω έβαλα τα μπιχλιμπίδια πίσω. Μου χτυπούσαν όταν έβαζα όπισθεν χωρίς λόγο. Ούτε καν υπήρχε εμπόδιο.
Η λύση? Ήταν ανάποδα. Τουλάχιστον αυτά που έβαλα είχαν σχέδιο πώς θα μπει το στρογγυλό, δεν έμπαιναν όπως να ναι. Ξαναβγάλαμε τον προφυλακτήρα, τα στρίψαμε κ όλα κομπλέ τώρα 2 χρόνια....

GiorgosN
13-09-13, 00:08
καλησπερα,
εχω μια Ε90 320 11/06
εκανα 3 προσπαθειες να βαλω aftermarket perktronic και εχω ταλαιπωρηθει πααααρα πολυ.
το μηχανημα χτυπαει χωρις να υπαρχει εμποδιο. δοκιμασα 2 μοναδες αλλα και οι δυο το ιδιο αποτελεσμα. τελικα ο τεχνικος μου μου ειπε οτι το προβλημα το εχει το αυτοκινητο γιατι λογω can bus βλεπει διαρροη μιας και εχουμε παρει ρευμα απο την οπισθεν(εχω can bus???).
μετα μου ειπε οτι επειδη το αυτοκινητο ειναι αυτοματο χρειαζετε να του στειλουν απο Aγγλια ενα Bug fix για να το ριξει στον εγκεφαλο και θα λυθει το προβλημα..........ακομα τιποτα!

Επειδη ακριβως θελω να αποφυγω αυτα τα θεματα π μεταξυ μας ειναι σχεδον σιγουρο οτι θ βγουν αφου κ μια λαμπα ν πειραξεις αρχιζουν τα οργανα,σκεφτηκα μηπως το τροφοδοτησουμε με ρευμα απο καποια αναμονη ή κ απο τν αναπτηρα κλεβοντας απο εκει ρευμα κ με τν καταλληλη ασφαλεια ,διακοπτη κ οτι αλλο χρειαζεται να λειτουργει κατεπιλογην κ ανεξαρτητα απο τν οπισθεν.Αλλωστε δν χρειαζεται παντα το μπιμπ.Η θεση π σκεφτομαι ν μπει ο διακοπτης ειναι κατω απο τα χειριστηρια του κλιμα διπλα απο τν διακοπτη π απενεργοποιει το σταρτ στοπ.