PDA

Επιστροφή στο Forum : E90-usb και αλλα



GiorgosN
12-09-13, 15:10
Οπως λεω κ στον τιτλο εχω μερικα θεματακια με το ε90 316 τελος του 2009 που αφορουν την ηχητικη καλυψη.Και ξεκινω αμεσως
1.το αμαξι φοραει απο τη μανα του το bussiness που παιζει μρ3 απο cd αλλα εγω θελω να τοποθετησω με καποιο τροπο θυρα usb, πανω σε αυτο θα ηθελα τυχον γνωμες οσων εχουν κανει κατι αναλογο σε αυτο το αυτοκινητο
2.παρατηρησα οτι στην οθονη δεν αναγραφει τιτλο τραγουδιου ή αλλες πληροφοριες που υπαρχουν για το κομματι εγγεγραμενες στο σι ντι.το εχει παρατηρησει κανεις αυτο?επιπλεον αν με καποιο τροπο που πιθανον μου υποδειξετε τοποθετησω usb θυρα φανταζομαι παλι δεν θα αναγραφονται στην οθονη τιτλος και λοπια στοιχεια ωστε να μπορω ανα πασα στιγμη να διαλεξω ενα κομματι και να το παιξω,δηλ κατι σαν μενου που να μου βγαζει λιστα με φακελους που περιεχουν μουσικη και αναλογα την περισταση να μπορω να επιλεξω ενα φακελο και το εκαστοτε τραγουδι απο οσα θα περιεχει
3.οταν συνδεω στο aux μια συσκευη βγαζει μαζι με τη μουσικη και ενα παρασιτο στο υποβαθρο, το οποιο ακολουθει τις αυξομειωσεις της εντασης της φωνης
4.δεν υπαρχει πληκτρο mute ή τουλαχιστον δεν υπαρχει σε εμενα!
5.αν τελικα προχωρησω στην τοποθετηση ενος multimedia κατι το οποιο αφηνω ως εσχατη ,λυση τι θα προτεινατε?κατι σε dunavin ή καποιο επωνυμο μαζι με κονσολα για να καλυψει τα κενα και τοι αλλο απαιτειται?επιπλεον σε αυτη την πε3ιπτωση θα συνεργαζονται τα συστηματα του αυτοκινητου με το multimedia χωρις να μου βγαζει ενδειξεις σφαλματος και δυσλειτουργιες?
Ουφ αυτα τα ολιγα!

engelo
12-09-13, 15:15
H aux είναι όντως τραγική !!!

Εγώ έβαλα FISCON και έχω και bluetooth τηλέφωνο και A2DP buetooth από κινητό.

Και μάλιστα χωρίς επαναπρογραμματισμό !

Dermatis
12-09-13, 17:01
Για usb πας στην λυση της dension grom ή κατι αναλογο το οποιο βεβαο κοστιζει ( νομιζω θα εχεις τιτλους στην οθονη)!
Τιτλους απο cd λογικα πρεπει να βλεπεις αν αυτο υπαρχει ως λετουργεια.....αλλαξε την γλωσσα ονομασιας οταν γραφεις ( αγγλικα) ή την κωδικοποιηση .
Στο aux μπορεις ή εσυ ή καποιος ηλεκτρολογος να βαλει ενα φιλτρο ηχου ( ground loop isolator) κοστιζει καπου στα 5ευρω και θα σου κοψει σχεδον το 90% απο τα παρασιτα! Απλα προσεχε ποιο θα παρεις ( μαρκα εννοω) γτ εγω ειχα παρει ενα και μου εκοβε και την ομιλια. Δηλαδη οταν ειχα συνδεδεμενο το κινητο και ειχα κληση επρεπε να τερματισω την ενταση για να ακουω ψιθυρους και παλι. Το αλλαξα με ενα αλλο και ολα καλα!
Ολα αυτα απο την εμπειρια μου στο 46αρι αλλα πανω κατω τα ιδια ειναι αυτα τα πραματα!

Nikos320
12-09-13, 17:06
Υπάρχει λύση για usb με 10 ευρώ απλά δεν θα δείχνει τίτλους στην οθόνη...

GiorgosN
12-09-13, 17:20
Υπάρχει λύση για usb με 10 ευρώ απλά δεν θα δείχνει τίτλους στην οθόνη...

Για πες...

Nikos320
12-09-13, 17:30
Για πες...

Μπορεί να είναι κάτι φτηνιάρικο αλλά είναι χρησιμο, εγω το έχω από τον Φεβρουάριο και δεν έχω κανένα πρόβλημα, το έχω μόνιμα στην πρίζα που έχω μέσα στον τεμπέλη και οπότε γουστάρω βάζω κομμάτι και παίζει από εκεί….

https://www.geta.gr/eshop/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=6411&category_id=429&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&ref=bestprice.gr

GiorgosN
12-09-13, 17:43
Σου δειχνει τους τιτλους στην οθονη του ραδιο?Με το τηλεκοντρολ που δειχνει στη φωτο επιλεγεις φακελο,κομματι κτλ και αν ναι τα βλεπεις στην οθονη του ή στο ραδιο του αυτοκινητου??Εχεις παρατηρησει να σου προκαλει τιποτα παρεμβολες στην λειτουργια του υπολουπου αυτοκινητου, και το λεω αυτο επειδη η εκπομπη γινεται απο το εσωτερικο του οχηματος.

Nikos320
12-09-13, 17:56
Σου δειχνει τους τιτλους στην οθονη του ραδιο?Με το τηλεκοντρολ που δειχνει στη φωτο επιλεγεις φακελο,κομματι κτλ και αν ναι τα βλεπεις στην οθονη του ή στο ραδιο του αυτοκινητου??Εχεις παρατηρησει να σου προκαλει τιποτα παρεμβολες στην λειτουργια του υπολουπου αυτοκινητου, και το λεω αυτο επειδη η εκπομπη γινεται απο το εσωτερικο του οχηματος.

Δεν δείχνει τίτλους, με το τηλεκοντρόλ βάζεις συχνότητα που εκπέμπει, επιλέγεις κομμάτια, ανεβάζεις ή κατεβάζεις την ένταση του ραδιόφωνου κτλ, καμία παρεμβολή δεν έχω.

GiorgosN
12-09-13, 18:01
Αν δεν δειχνει τιτλους πως επιλεγεις τα κομματια ή απλα το βαζεις και παιζει?Η οθονη του ραδιο αφου εχει λειοτυργια RDS και το μαραφετι αυτο λειτουργει ως σταθμος πως και δεν μεταδιδει τους τιτλους ως δεδομενα RDS και αρα αναγνωρισιμα απο το ραδιο ?

Nikos320
12-09-13, 18:24
Θα το ψάξω και θα σου πω φίλε...

Samaro
12-09-13, 18:29
Πολύ ενδιαφέρον θέμα ! Για πείτε τα όλα λεπτομερώς ! :original:

850CSI
12-09-13, 18:35
Οπως λεω κ στον τιτλο εχω μερικα θεματακια με το ε90 316 τελος του 2009 που αφορουν την ηχητικη καλυψη.Και ξεκινω αμεσως
1.το αμαξι φοραει απο τη μανα του το bussiness που παιζει μρ3 απο cd αλλα εγω θελω να τοποθετησω με καποιο τροπο θυρα usb, πανω σε αυτο θα ηθελα τυχον γνωμες οσων εχουν κανει κατι αναλογο σε αυτο το αυτοκινητο
2.παρατηρησα οτι στην οθονη δεν αναγραφει τιτλο τραγουδιου ή αλλες πληροφοριες που υπαρχουν για το κομματι εγγεγραμενες στο σι ντι.το εχει παρατηρησει κανεις αυτο?επιπλεον αν με καποιο τροπο που πιθανον μου υποδειξετε τοποθετησω usb θυρα φανταζομαι παλι δεν θα αναγραφονται στην οθονη τιτλος και λοπια στοιχεια ωστε να μπορω ανα πασα στιγμη να διαλεξω ενα κομματι και να το παιξω,δηλ κατι σαν μενου που να μου βγαζει λιστα με φακελους που περιεχουν μουσικη και αναλογα την περισταση να μπορω να επιλεξω ενα φακελο και το εκαστοτε τραγουδι απο οσα θα περιεχει
3.οταν συνδεω στο aux μια συσκευη βγαζει μαζι με τη μουσικη και ενα παρασιτο στο υποβαθρο, το οποιο ακολουθει τις αυξομειωσεις της εντασης της φωνης
4.δεν υπαρχει πληκτρο mute ή τουλαχιστον δεν υπαρχει σε εμενα!
5.αν τελικα προχωρησω στην τοποθετηση ενος multimedia κατι το οποιο αφηνω ως εσχατη ,λυση τι θα προτεινατε?κατι σε dunavin ή καποιο επωνυμο μαζι με κονσολα για να καλυψει τα κενα και τοι αλλο απαιτειται?επιπλεον σε αυτη την πε3ιπτωση θα συνεργαζονται τα συστηματα του αυτοκινητου με το multimedia χωρις να μου βγαζει ενδειξεις σφαλματος και δυσλειτουργιες?
Ουφ αυτα τα ολιγα!

Κοιταξε φιλε ενα π.χ. αλλο εμπορικο JVC, SONY,και αλλα διαφορα φυδικα θα σου δωσουν την πιο τελεια εμφαση στο Display ονομα φακελου, τραγουδιστη κομματιου αλμπουμ κ.α. καθως και την θυρα USB,
αλλα δες και τωρα μπορεις ομως σ'αυτο να βαλης ενα mp3 cd με πανω απο 100 κομματια μηπως το USB που θα σου δωση το αλλο, φεριπην 800 , χιλιαδες θα τα ακουσης ποτε?
ετσι κι'αλλιως δεν ειμαστε σπιτι μας, ειμαστε στο αυτοκινητο απο χρονο φυσικα
και το αλλο ειναι την πιοτητα που σου δινη το δικο του μπε εμ βε δεν νομιζω να'ναι το ιδιο με το αλλο το εμπορικο (εκτος αν ειναι κατι πανακριβο)
παντως μονο γιαυτο και γιαυτο το λογο δεν θα το αλλαζα στη θεση σου.

GiorgosN
12-09-13, 18:41
Συμφωνω μαζι σου απλως θα προτιμουσα να μην κουβαλαω σι ντι αλλα να τα εχω ολα μαζεμενα σε ενα στικακι, προτεραιοτητα μου οπως ειπα ειναι να διατηρησω το εργοστασιακο συστημα.

850CSI
12-09-13, 18:45
Συμφωνω μαζι σου απλως θα προτιμουσα να μην κουβαλαω σι ντι αλλα να τα εχω ολα μαζεμενα σε ενα στικακι, προτεραιοτητα μου οπως ειπα ειναι να διατηρησω το εργοστασιακο συστημα.

ε ακομη και στο πιο μακρυνο ταξιδι, δλδ, θα ακουσεις πανω απο 120-130 κομματια? θα πρεπει να φτασης,, Ολλανδια νατο πετυχης αυτο

GiorgosN
12-09-13, 18:50
Σχετικα με το πληκτρο mute[στιγμιαια σιγαση αν το περιγραφω καλα] που υπαρχει σε αλλα, το δικο μας δεν εχει τετοια λειτουργια?