PDA

Επιστροφή στο Forum : Μεταγραφές στην F1



Samaro
11-09-13, 23:02
Επίσημο: Ο Raikkonen επιστρέφει στη Ferrari (upd)

Η Ferrari ανακοίνωσε ότι ο Φινλανδός θα είναι παρτενέρ του Alonso από το 2014

Εδώ και ημέρες μόνο έλειπε η επίσημη ανακοίνωση ότι ο Kimi Raikkonen θα οδηγεί για τη Ferrari το 2014 και το απόγευμα της Τετάρτης 11 Σεπτεμβρίου ήρθε και αυτή. Ύστερα από πολλές εβδομάδες φημών και εικασιών επιβεβαιώθηκε τελικά εκείνο που από τα φινλανδικά μέσα ενημέρωσης είχε αναφερθεί ήδη από τις αρχές Αυγούστου και έρχεται ως φυσική συνέχεια της χθεσινής αποκάλυψης του Felipe Massa ότι δεν θα οδηγεί πλέον για τη Ferrari.

Ο Kimi Raikkonen δεν είναι καθόλου άγνωστος στο Maranello. Οδήγησε για τη Ferrari για 3 χρόνια (2007-2009) και μέσα σε αυτά κατέκτησε το μοναδικό Πρωτάθλημα Οδηγών (2007) που έχει στη συλλογή του και το πρώτο και μοναδικό που πήρε η Ferrari στη μετά Schumacher εποχή. Στη Scuderia ο Raikkonen θα συναντήσει τον Fernando Alonso, σχηματίζοντας έτσι το ισχυρότερο δίδυμο οδηγών που θα υπάρχει στο grid το 2014. Το συμβόλαιο του Raikkonen με τη Ferrari είναι διετούς διάρκειας.

Η ανακοίνωση της Ferrari ήταν άκρως λακωνική, αντιστρόφως ανάλογα με το παρασκήνιο που προηγήθηκε αυτής της συμφωνίας, έχει τίτλο: «Καλώς επέστρεψες, Κimi» και αναφέρει: «Η Scuderia Ferrari ανακοινώνει ότι έφτασε σε συμφωνία με τον Kimi Raikkonen. Ο Φινλανδός θα συμπληρώσει με τον Fernando Alonso το οδηγικό δίδυμο για τις δύο επόμενες αγωνιστικές σεζόν».

Ο Stefano Domenicali έκανε δηλώσεις στην επίσημη ιστοσελίδα της Ferrari, αποχαιρετώντας τον Felipe Massa και καλωσορίζοντας τον Kimi Raikkonen: «Θέλω να ευχαριστήσω τον Felipe με όλη μου την καρδιά, και εκ μέρους όμως των οπαδών μας σε όλο τον κόσμο, για την εξαιρετική δουλειά που έκανε για την ομάδα όλα αυτά τα χρόνια. Ο Felipe ήταν πάντα ομαδικός παίχτης. Μαζί έχουμε ζήσει σπουδαίες στιγμές, αλλά και δραματικές, που βοήθησαν στο να εδραιώσουμε μια μοναδική σχέση τόσο σε επαγγελματικό όσο και σε προσωπικό επίπεδο. Θα είναι πάντα μέλος της οικογένειάς μας και του ευχόμαστε τα καλύτερα για το μέλλον. Τώρα πρέπει να επικεντρώσουμε τις προσπάθειές μας στους εναπομείναντες 7 αγώνες και ξέρουμε ότι μπορούμε, όπως πάντα, να υπολογίζουμε στη συνεισφορά του Felipe, όσο θα δουλεύουμε μαζί για να φτάσουμε στους στόχους μας. Η αποφασιστικότητά μας δεν μειωθεί καθόλου μέχρι το τέλος.

Με μεγάλη χαρά καλωσορίζω τον Kimi πίσω στη Scuderia, την ομάδα με την οποία κατάκτησε τον παγκόσμιο τίτλο του. Νιώθω ότι και εκείνος είναι χαρούμενος που επιστρέφει στο Maranello και είναι αποφασισμένος να αντιμετωπίσει τη δουλειά που τον περιμένει με τον καλύτερο δυνατό τρόπο».

Ο Kimi Raikkonen επιβεβαίωσε τα λεγόμενα του Domenicali, μιλώντας για τη χαρά του που επιστρέφει στη Ferrari: «Είμαι πραγματικά πολύ χαρούμενος που επιστρέφω στο Maranello, όπου πέρασα τρία φανταστικά και πολύ επιτυχημένα χρόνια. Έχω πολλές αναμνήσεις από το πέρασμά μου από τη Ferrari, αναμνήσεις που έμειναν μαζί μου τα προηγούμενα χρόνια, με πρώτη και καλύτερη την κατάκτηση του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος το 2007, κάτι που ήταν αξέχαστο. Ανυπομονώ να οδηγήσω το μονοθέσιο με το αλογάκι και να ξαναγνωριστώ με ανθρώπους με τους οποίους είχα τόσο στενούς δεσμούς, όπως επίσης και να συνεργαστώ με τον Fernando, τον οποίο θεωρώ σπουδαίο οδηγό, για να φέρουμε στην ομάδα την επιτυχία που της αξίζει».

Ο Fernando Alonso από την πλευρά του είχε να πει μερικά συγκινητικά λόγια αποχαιρετισμού στον Felipe Massa ενώ κι αυτός καλωσόρισε το νέο του ομόσταβλο: «Θέλω να ευχαριστήσω τον Felipe για την υποστήριξη σε εμένα και στην ομάδα σε αυτό το ταξίδι που κάναμε μαζί όλα αυτά τα χρόνια. Όταν φτάσει το τέλος της σεζόν δεν θα είναι εύκολο να πω αντίο σε έναν τέτοιο teammate. Ήταν πάντα απόλυτα επαγγελματίας και πιστός στην ομάδα και είμαι βέβαιος ότι μέχρι το τέλος θα κάνει τα πάντα για τη Scuderia που αγαπά τόσο πολύ. Θα ήθελα επίσης να καλωσορίσω το νέο μου συνοδοιπόρο: μαζί, ξεκινώντας από του χρόνου, θα έχουμε να αντιμετωπίσουμε μιαν ιδιαίτερα απαιτητική τεχνική και αγωνιστική δοκιμασία».

πηγή https://www.msfree.gr/ms.php?id=30921

Samaro
11-09-13, 23:13
Σοβαρές πληροφορίες θέλουν τη θέση του Raikonen στη Lotus να πέρνει ο Nico Hulkenberg.

Ο Γερμανός είχε μία πολύ καλή παρουσία φέτος στη Sauber αλλά και πέρυσι στη Force India. thumb

gant
12-09-13, 00:11
Το θέμα είναι ποιός θα παίζει τον ρόλο τον 2ο. Το ξεκαθάρισαν άραγε?

saulm3
12-09-13, 01:05
εγω ξερω οτι ο ισπανοσ δυσκολα να ειναι μαζι με τον κιμι.βλεπω ανταλαγη πιλοτον ρενο κ φεραρι.

saulm3
12-09-13, 01:12
τελικα ο μασα εφυγε απο την φεραρι ευτυχωσ δηλαδη.ποσο μεσον ειχε κ τον ανεχτηκαν τον λουζερ.

BabisStinson
12-09-13, 06:50
Kimi στην Ferrari..! :thumbsup:
Μακάρι να του δώσουν κι ένα καλό μονοθέσιο που να χτυπάει πρωτάθλημα. O Iceman μπορεί να το πάρει. Αυτός ο Massa, όντως,τι μέσο είχε κι έτρεχε τόσα χρόνια στην ιταλική ομάδα???
Αν μείνει κι ο Αλόνσο ή θα παίξουν μπουνιές ή θα δούμε εσωτερικές οδηγικές μάχες σε κάθε αγώνα.

PapajimG
12-09-13, 08:31
Ο Μάσα πού πάει?

Bitz
12-09-13, 09:17
Ο Αλονσο παει ρεντμπουλ μαλλον....απλα τα πραγματα για τους Ιταλους.

Samaro
12-09-13, 17:35
Ο Αλονσο παει ρεντμπουλ μαλλον....απλα τα πραγματα για τους Ιταλους.

Οχι Μιχάλη !
Ο Αλόνσο παραμένει στη Φερράρι η οποία πλέον θα εχει δύο πολύ καλούς οδηγούς.
Βέβαια επειδή και οι δύο έχουν το τσαγανό του πρωταθλητή, πιθανότατα θα δούμε γερές εσωτερικές μάχες στην ομάδα.

Για την Red Bull Racing ήδη ανακοινώθηκε οτι αντικαταστάτης του Mark Webber θα είναι τελικά ο Daniel Ricciardo που ουσιαστικά εχει βγεί απο το φυτώριο της ομάδας και παίρνει προαγωγή από τη «θυγατρική» Scuderia Toro Rosso στη «μεγάλη» ομάδα.

:original:

850CSI
12-09-13, 18:06
ειναι πλεον φανερο οτι η FERRARI στα μονοθεσια της χρειαζετε καπιο χερι καλο με τα αναλογα αντανακλαστικα και γνωσεις που στις μερες μας ειναι δυσκολο γιατι οι κλασικοι πιλοτοι εκκλειπουν.
τι να το κανης οσο τελειο , οσο και Ανωτερο να'ναι το εργαλειο Θελλει ομως και το φυσικο του στοιχειο που εχει νου και φλεβες να΄χει το απαιτουμενο αν οχι το ,,,,,μοναδικο

Samaro
12-09-13, 19:59
Το θέμα είναι ποιός θα παίζει τον ρόλο τον 2ο. Το ξεκαθάρισαν άραγε?




Η επιστροφή του Kimi Raikkonen στη Ferrari είναι το μεγάλο γεγονός της χρονιάς και μέχρι στιγμής και τα χαμόγελα στο Maranello είναι διάπλατα, καθώς η Scuderia το 2014 θα έχει στις τάξεις της 2 παγκόσμιους πρωταθλητές για να διεκδικήσει το πρωτάθλημα. Υπάρχουν όμως και κάποιοι που έχουν αντίθετη άποψη για το οδηγικό δίδυμο των Ιταλών. Ο βετεράνος οδηγός Mario Andretti δεν θεωρεί και πολύ σοφή την απόφαση της Ferrari να φέρει τον Raikkonen πίσω καθώς πιστεύει ότι ο Fernando Alonso δεν τη βλέπει με καλό μάτι.

«Έχουμε να δούμε αρκετό καιρό δύο Νο 1 οδηγούς στη Ferrari. Δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να λειτουργήσει αυτό. Δεν είμαι σίγουρος αν ο Fernando θα είναι ευχαριστημένος με αυτό. Θα είναι πολύ ενδιαφέρον να δούμε πώς θα εξελιχθεί η κατάσταση. Σίγουρα υπήρχαν διαθέσιμοι οδηγοί με ταλέντο να πάνε στη Ferrari», δήλωσε ο Andretti στο GPUpdate.

Με τη σειρά του ο Jackie Stewart δήλωσε στο BBC πως θεωρεί ότι ο ερχομός του Raikkonen στη Ferrari θα προκαλέσει αναστάτωση στις τάξεις της ομάδας. Επίσης δήλωσε πως αυτή η μεταγραφή ίσως στο μέλλον χωρίσει τους δρόμους των Ferrari-Alonso. «Πιστεύω ότι ο Kimi θα αποσταθεροποιήσει την κατάσταση μέσα στην ομάδα αλλά και τη σχέση της ομάδας με τον Fernando. Αμφιβάλω αν ο Fernando ήθελε τον Kimi στην ομάδα».


https://www.msfree.gr/ms.php?id=30922