PDA

Επιστροφή στο Forum : Παρατηρήσεις από επιτήρηση μέσω obd



demanu
11-09-13, 19:33
Καλησπέρα.

Έχει παρατηρήσει κανείς τον κινητήρα του μέσω obd (και του αντίστοιχου software προφανώς)? Θα είχε ενδιαφέρον να γίνει μια σχετική συζήτηση.

Θα αναφέρω κάποιες παρατηρήσεις που μου έκαναν εντύπωση και τις δικές μου ερμηνείες. Δυστυχώς προέρχονται μόνο από μία μόνο και μάλιστα σύντομη διαδρομή (οπότε ενδεχομένως κάτι παρατήρησα λάθος ή όχι πλήρως) αλλά θα τις επαναλάβω με την πρώτη ευκαιρία.

Α) Με μικρό φορτίο στον κινητήρα το αβάνς είναι μεγάλο. Πατώντας το γκάζι το αβάνς μειώνεται. Ίσως οφείλεται στο φτωχό μείγμα που έχει ο κινητήρας υπό χαμηλό φορτίο.

Β) Αφήνοντας εντελώς το γκάζι, για λίγο εμφανίζεται αρνητικό αβάνς (σπίθα μετά το ΑΝΣ). Ίσως είναι μέτρο για να γίνει το δυνατόν ομαλότερη η μετάβαση στη φάση μη ψεκασμού.

Γ) Με το όχημα σταματημένο, το βεντιλατέρ ξεκινά στους 108C. Η θερμοκρασία του κινητήρα πέφτει στους 94C, αλλά το βεντιλατέρ παραμένει σε λειτουργία για πολύ ώρα ακόμα. Με είχε παραξενέψει η λειτουργία του βεντιλατέρ πριν συνδεθώ με την obd. Δεν την είχα παρατηρήσει από την αρχή, ίσως την κάνει μετά από κάποια αναβάθμιση.

Δ) Με τέρμα γκάζι, το throttle position είναι, αν θυμάμαι καλά, στο 94%. Η τιμή αυτή είναι άραγε πραγματική?

A8hnaios
11-09-13, 19:38
Για ποιο αμάξι μιλάμε;; Τι κινητήρα;

demanu
11-09-13, 19:40
:facepalm: Ξέχασα το βασικότερο. Είναι 116 Ε87 (122hp).

Bazil Van Sinner
11-09-13, 20:21
Ενδιαφερον :popcorn:

freddys
11-09-13, 21:18
Καλησπέρα.

Έχει παρατηρήσει κανείς τον κινητήρα του μέσω obd (και του αντίστοιχου software προφανώς)? Θα είχε ενδιαφέρον να γίνει μια σχετική συζήτηση.

Θα αναφέρω κάποιες παρατηρήσεις που μου έκαναν εντύπωση και τις δικές μου ερμηνείες. Δυστυχώς προέρχονται μόνο από μία μόνο και μάλιστα σύντομη διαδρομή (οπότε ενδεχομένως κάτι παρατήρησα λάθος ή όχι πλήρως) αλλά θα τις επαναλάβω με την πρώτη ευκαιρία.

Α) Με μικρό φορτίο στον κινητήρα το αβάνς είναι μεγάλο. Πατώντας το γκάζι το αβάνς μειώνεται. Ίσως οφείλεται στο φτωχό μείγμα που έχει ο κινητήρας υπό χαμηλό φορτίο.

Β) Αφήνοντας εντελώς το γκάζι, για λίγο εμφανίζεται αρνητικό αβάνς (σπίθα μετά το ΑΝΣ). Ίσως είναι μέτρο για να γίνει το δυνατόν ομαλότερη η μετάβαση στη φάση μη ψεκασμού.

Γ) Με το όχημα σταματημένο, το βεντιλατέρ ξεκινά στους 108C. Η θερμοκρασία του κινητήρα πέφτει στους 94C, αλλά το βεντιλατέρ παραμένει σε λειτουργία για πολύ ώρα ακόμα. Με είχε παραξενέψει η λειτουργία του βεντιλατέρ πριν συνδεθώ με την obd. Δεν την είχα παρατηρήσει από την αρχή, ίσως την κάνει μετά από κάποια αναβάθμιση.

Δ) Με τέρμα γκάζι, το throttle position είναι, αν θυμάμαι καλά, στο 94%. Η τιμή αυτή είναι άραγε πραγματική?

Σκεφτομουν και εγω αλλα δεν εχω βρει ενα αξιοπιστο προγραμμα για το κινητο που να κανει καταγραφη,γιατι καθε φορα που καταγραφει σβηνει τα προηγουμενα δεδομενα....Η καλυτερη παρατηρηση που εχω κανει ειναι οσο αναφορα την καταναλωση αλλα και τα αλογα που βγαζει στην ροδα!
Η καταναλωση ειχε μια διαφορα απο το obc,το obc εδινε 5.2 ενω το odb 4.8..
Οσο για τα αλογα εδωσε 110,αλλου μου εδωσε 116 και καποια στιγμη κοντα στην τελικη μου εδωσε 122...:facepalm:

wheelman
11-09-13, 23:40
Καλησπέρα.

Έχει παρατηρήσει κανείς τον κινητήρα του μέσω obd (και του αντίστοιχου software προφανώς)? Θα είχε ενδιαφέρον να γίνει μια σχετική συζήτηση.

Γ) Με το όχημα σταματημένο, το βεντιλατέρ ξεκινά στους 108C. Η θερμοκρασία του κινητήρα πέφτει στους 94C, αλλά το βεντιλατέρ παραμένει σε λειτουργία για πολύ ώρα ακόμα. Με είχε παραξενέψει η λειτουργία του βεντιλατέρ πριν συνδεθώ με την obd. Δεν την είχα παρατηρήσει από την αρχή, ίσως την κάνει μετά από κάποια αναβάθμιση.

Όντως ενδιαφέρον θέμα,
άρχισα και εγώ εδώ και λίγες μέρες και κρατάω διάφορες τιμές,
με την βοήθεια του torque και ενός elm BT.

Αναφορικά με το βεντιλατέρ έχω την πεποίθηση ότι φοράμε χαρτογραφημένο θερμοστάτη και όχι απλό μηχανικό.

Για αυτό και εάν παρατηρήσεις ο δείκτης της ένδειξης θερμοκρασίας στο καντράν βρίσκεται
(υπό νορμάλ συνθήκες, κ αφού ζεσταθεί το αμάξι) πάντοτε στην στην μέση.
Οι θερμοκρασίες όμως παρότι ο δείκτης είναι στην μέση μεταβάλλονται,
από ότι έχω δει από ~80 °C έως και ~113°C

demanu
12-09-13, 11:07
Αναφορικά με το βεντιλατέρ έχω την πεποίθηση ότι φοράμε χαρτογραφημένο θερμοστάτη και όχι απλό μηχανικό.


Σίγουρα.


Για αυτό και εάν παρατηρήσεις ο δείκτης της ένδειξης θερμοκρασίας στο καντράν ...

Έχεις ένδειξη θερμοκρασίας στο καντράν??? Φαντάζομαι όχι σε 116.

Το αβανς το έχετε παρακολουθήσει?

wheelman
12-09-13, 11:24
Σίγουρα.



Έχεις ένδειξη θερμοκρασίας στο καντράν??? Φαντάζομαι όχι σε 116.

Το αβανς το έχετε παρακολουθήσει?

Sorry έχεις δίκιο μιλάω για 46αρι,
Στον άσσο μόνο το 135 πρέπει να έχει θερμοκρασία αλλά λαδιού νομίζω.

Ναι και σε μένα το ίδιο είναι το αβανς

Sent from my M9 pro using Tapatalk 4

Nick bmwlover
12-09-13, 20:01
Ωραιο θεματακι!!!
Ποιο προγραμμα εχεις για να διαβαζεις;

demanu
12-09-13, 20:49
Το Torgue Lite (https://play.google.com/store/apps/details?id=org.prowl.torquefree&hl=el)

Nick bmwlover
12-09-13, 21:04
Κοιτα εδω αν θες να κατεβασεις το torque pro free τι εχω γραψει https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=6024&highlight=android&page=13 (https:// https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=6024&highlight=android&page=13)

demanu
12-09-13, 21:11
Κάνω κλικ στο link αλλά δεν οδηγεί πουθενά...

Nick bmwlover
12-09-13, 21:15
Ναι το ειδα:ranting2:
Κανε αναζητηση στο φορουμ με τα στοιχεια που φαινονται στο λινκ πιο πανω,δηλαδη γραψε android κ θα σου βγαλει ενα νημα με τιτλο" android γενικη συζητηση",εκει πηγαινε στη σελιδα 13thumb

Nick bmwlover
12-09-13, 21:17
Εχεις μετρησει καθολου volumetric efficiency;

demanu
12-09-13, 21:29
Το βρήκα το post σχετικά με το torgue pro.

Όχι δεν μέτρησα Vol Eff. Έχεις παρατηρήσει κάτι ενδιαφέρον?

Nick bmwlover
12-09-13, 21:43
Το βρήκα το post σχετικά με το torgue pro.

Όχι δεν μέτρησα Vol Eff. Έχεις παρατηρήσει κάτι ενδιαφέρον?

Ναι εχω δει τιμες πανω απο 100%!!!

demanu
12-09-13, 21:53
Ώπα! Τουρμπάτος?!! :thumbsup:

Nick bmwlover
12-09-13, 22:00
Ώπα! Τουρμπάτος?!! :thumbsup:

:th_Laie_67-1:Ναι θα ηθελα...Το ιδιο μου ειχε πει κ ο Πανος 316Τ οταν του το ειχα πει,μηπως εχω κρυμμενα μυστικα...Επειδη εχω καιρο να το δουλεψω, θυμαμαι οτι το ειχα δει για πολυ λιγο,παντως το 96-98 παιζει πολυ!!!