PDA

Επιστροφή στο Forum : προγραμμα στο smg



chief
29-03-10, 22:36
Παρελαβα σημερα το εγκεφαλακι του smg αφου το εστειλα για προγραμματακι.:mpaks:
Ειναι γνωστο οτι το smg κανει πολύ γρηγορες αλλαγες και σε εργοστασιακη μορφη αλλα καμια φορα ειναι καπως αγαρμπες αφου δεν λοιπουν οι κλοτσιες σε ολο το φασμα των στροφων.
Με το προγραμμα που εβαλα σημερα, παρατηρησα οτι οι αλλαγες των ταχυτητων γινονται πολυ πιο γρηγορα ακομη και στο S6 και πολυ πιο "πολιτισμενα" απ οτι γινοντουσαν πριν.Νομιζω οτι οδηγω αμαξι με ενα κλικ καλυτερης τεχνολογιας στο κιβωτιο.

Να ευχαριστησω τον Δημητρη Σκανδαλη που ειχε την υπομονη και την ευγενεια να παραλαβει - προγραμματισει - και να μου εστειλει πισω με κουριερ το smg control unit και να με αφησει ευχαριστημενο τοσο για την εξυπηρετηση οσο και για το αποτελεσμα του προγραμματισμου.

skandalis447
29-03-10, 22:47
Σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια...αν και λογω της αργιας καθυστερησα μια μερα για να σου ερθει πισω...ειναι οντως κατι που αξιζει και φαινεται αμεσως και σε Vbox αφου μειωνει στο μισο τον χρονο μεταξυ των αλλαγων...

manos///3
30-03-10, 09:34
Δημητρη ποσο πιο κατω δηλαδη? :shok:

https://img11.imageshack.us/img11/4372/24855365.jpg (https://img11.imageshack.us/i/24855365.jpg/)

skandalis447
30-03-10, 13:26
Συμφωνα με το Vbox,ενα νορμαλ ε46 Μ3 για αλλαγη 3ης 4ης ο χρονος που απαιτειται για να ξαναξεκινησει να επιταχυνει το αμαξι (δηλαδη απο τελειωμα επιταχυνσης 3ης μεχρι αρχη επιταχυνσης 4ης) ειναι απο 0,38δλ μεχρι 0,42δλ...μετα την βελτιωση και παντα μιλωντας για το 6ο προγραμμα με το dsc εκτος,ο χρονος μειωνεται απο 0,15 μεχρι 0,17δλ...

VanVIC
30-03-10, 14:06
Συμφωνα με το Vbox,ενα νορμαλ ε46 Μ3 για αλλαγη 3ης 4ης ο χρονος που απαιτειται για να ξαναξεκινησει να επιταχυνει το αμαξι (δηλαδη απο τελειωμα επιταχυνσης 3ης μεχρι αρχη επιταχυνσης 4ης) ειναι απο 0,38δλ μεχρι 0,42δλ...μετα την βελτιωση και παντα μιλωντας για το 6ο προγραμμα με το dsc εκτος,ο χρονος μειωνεται απο 0,15 μεχρι 0,17δλ...

Το έχω δεί το έργο αυτό σε ένα M3CS που είχε ο Palladin. Έδειχνε σαν να είχε κιβώτιο CVT...

turbodog
30-03-10, 14:27
Το upgrade βασιζεται στο CSL software? Απο οτι θυμαμαι το SMG ECU συνεργαζεται με το DME του αυτοκινητου. Υπαρχει προβλημα ασυμβατοτητας αν φορας καποιο προγραμμα στο DME (πχ alha N mode) η μπορει το upgrade να δουλεψει με οποιαδηποτε DME με η χωρις προγραμμα. Το εχεις ηδη τεσταρει αυτο?
Η US ESS πχ που εχει ενα παραπλησιο uprade, δεν εγγυαται οτι το upgrade θα δουλεψει σωστα με DME software απο διαφορετικους βελτιωτες.

Οι χρονοι που παραθετεις ειναι αρκετα βελτιωμενοι. Απο οτι γνωριζω , αν το λεω σωστα,η πιεση της αντλιας του SMG δεν αλλαζει μεταξυ του S1 και του S6 αλλα αλλαζει ο χρονος που κανει να εμπλακει η ταχυτητα (δηλαδη ειναι σαν να αφηνουμε πιο αργα τον συμπλεκτη να εμπλακει για να παρει την ταχυτητα ). Εκει βασιζεται και το upgrade? Η αλλαζει και η πιεση του κυκλωματος συνολικα?

Ρωταω γιατι σαν κατοχος SMG με ενδιαφερει και εμενα ενα πιθανο upgrade, αφου μαθω τι ακριβως γινεται με αυτο.
Ευχαριστω

bmw
30-03-10, 14:30
Σιγά ρεεεεεεεεεεεε ... με 440 ρόδα το 0,1 σεκ στην αλλαγή σε μάρανε !!!!!

chief
30-03-10, 14:36
πραγματι απο 1η σε 2ρα δεν προλαμβαινεις να καταλαβεις και πολλα. Αλλα η διαφορα στην αλλαγη φαινετε οσο ανεβαζεις ταχυτητες.


μου αρεσε το thanks που εριξε ο Σταθης στον Βαγγελη...:D

turbodog
30-03-10, 14:40
Σιγά ρεεεεεεεεεεεε ... με 440 ρόδα το 0,1 σεκ στην αλλαγή σε μάρανε !!!!!
Πληρωσα κατιτις παραπανω αλλα μου εβγαλε μια δυναμομετρηση οπως την ηθελα. Επαιρνε και λιγο ακομα, αλλα ηθελε πιο πολλα λεφτα και δεν ειχα μαζι μου αλλα. Τωρα ομως που πηρα το δωρο του πασχα λεω να ξαναπαω :sm-angry05:

stratos
30-03-10, 15:53
Μπράβο ρε Χριστόφορε. Αντε να πατήσεις τώρα με το Evo να δούμε πόσες φάπες θα του ρίξεις. Και με προσοχή εεε? Και αμα σου κάνει τίποτα μη του πεις οτι ψάχνεσαι να γίνεις διτούρμπινος χαχαχαχα

Thomelef
30-03-10, 16:54
δημήτρη μπορείς να στείλεις ινφο με κάνα πμ???
με ενδιαφέρει και μένα το θέμα. ευχαριστώ.

turbodog
30-03-10, 19:05
δημήτρη μπορείς να στείλεις ινφο με κάνα πμ???
με ενδιαφέρει και μένα το θέμα. ευχαριστώ.

Δεν βρισκω που εχω αποθηκευσει το αρθρο για το SMG. Θα ψαξω να το βρω παντως. Ηταν παντως ενδιαφερον καθως περιεγραφε αναλυτικα την λειτουργια του. Απο εκει θυμαμαι ακομα οτι περιεγραφε οτι το SMG εχει δυο διαφορετικα launch control αναλογως ποσο γρηγορα πατας το γκαζι. Πολυ γρηγορα δινει burnout mode και δεν ελεγχει τιποτα. Προοδευτικα πατωντας το γκαζι μεχρι το τερμα πριν αφησεις τον λεβιε του SMG δινει την καλυτερη εκκινηση ανοιγοκλεινοντας το συμπλεκτη οσο χρειαζεται ωστε να δωσει την καλυτερη εκκινηση αναλογως ποιοτητας οδοστρωματος
Παρεπιπτοντως εχω και αυτο το ενδιαφερον TIS για τα SMG

https://www.ne.jp/asahi/kitaho2/bmw-m3smg/control-unit-relay.pdf

καλο ειναι να του ριξουν μια ματια οι κατοχοι των SMG

turbodog
30-03-10, 19:29
Το βρηκα τελικα!

https://e30.mit.edu/PDFs/SMG.pdf

skandalis447
31-03-10, 00:52
Παιδια η αναβαθμιση ταιριαζει σε ολα τα Ε46 τα οποια εχουν τον νορμαλ εγκεφαλο...Το εχω τοποθετησει σε τουλαχιστον 10 Ε46 Μ3 SMG και λειτουργουν χωρις κανενα προβλημα...Η αλλαγη του προγραμματος βασικα εστιαζεται σε καλυτερο reaction time απο την στιγμη που δινεται η εντολη για αλλαγη,και πιο γρηγορη συμπλεξη-αποσυμπλεξη...

turbodog
31-03-10, 10:51
Παιδια η αναβαθμιση ταιριαζει σε ολα τα Ε46 τα οποια εχουν τον νορμαλ εγκεφαλο...Το εχω τοποθετησει σε τουλαχιστον 10 Ε46 Μ3 SMG και λειτουργουν χωρις κανενα προβλημα...Η αλλαγη του προγραμματος βασικα εστιαζεται σε καλυτερο reaction time απο την στιγμη που δινεται η εντολη για αλλαγη,και πιο γρηγορη συμπλεξη-αποσυμπλεξη...

Η αναβαθμιση αφορα μονο τον εγκεφαλο του SMG η ταυτοχρονα πρεπει να γινει και αναβαθμιση στο DME του αυτοκινητου? Το launch μπορει να κατεβει σε στροφες? πχ 2000 σαλ (Τα US spec Μ3 εχουν launch στις 1800σαλ) κατι που θα ηταν πολυ χρησιμο και θα βοηθουσε σε εκκινησεις στην μετρια ποιοτητα της ελληνικης ασφαλτου...

Thomelef
31-03-10, 16:27
Η αναβαθμιση αφορα μονο τον εγκεφαλο του SMG η ταυτοχρονα πρεπει να γινει και αναβαθμιση στο DME του αυτοκινητου? Το launch μπορει να κατεβει σε στροφες? πχ 2000 σαλ (Τα US spec Μ3 εχουν launch στις 1800σαλ) κατι που θα ηταν πολυ χρησιμο και θα βοηθουσε σε εκκινησεις στην μετρια ποιοτητα της ελληνικης ασφαλτου...

εγώ πάντως κατέληξα πάνω σε αυτό που γράφεις μαν...
φρενόγκαζο is all the money...
υγ. σκανδάλη...για τι κόστος μιλάμε ρε φίλε???
τον συμπέθερο τον άκουσα πολύ ενθουσιασμένο και ψήνομαι και εγώ...

chief
31-03-10, 17:42
Το launch μπορει να κατεβει σε στροφες? πχ 2000 σαλ (Τα US spec Μ3 εχουν launch στις 1800σαλ) κατι που θα ηταν πολυ χρησιμο και θα βοηθουσε σε εκκινησεις στην μετρια ποιοτητα της ελληνικης ασφαλτου...

αυτο θα το θελα και εγω...

skandalis447
31-03-10, 17:59
Παιδια το κοστος ειναι 300Ε λιανικη...Τα μελη εδω εχουν 20% εκπτωση...Το προγραμμα αφορα αποκλειστικα τον εγκεφαλο του SMG και δεν προυποθετει να πειραξουμε τον εγκεφαλο του κινητηρα...Δεκτη δοκιμη για 2μερες με δυνατοτητα επιστροφης χρηματων,σε ενεργα μελη του φορουμ...
Υ.Γ. σχετικα με το launch εχω καταφερει να το ανεβασω αλλα μεχρι στιγμης οχι να το κατεβασω...Φανταζομαι τις επομενες ημερες να εχω καποιο Μ3 διαθεσιμο ωστε να ασχοληθω με το launch με την ηρεμια μου και να κοιταξω να το θεσω χαμηλοτερα...

Thomelef
31-03-10, 18:46
λείαν συντόμος θα έχεις!!!

merbeind
17-04-10, 12:20
Για smg1 που φορανε τα z4 υπαρχει αναλογη αναβαθμιση?

skandalis447
17-04-10, 13:12
Αν σου ειναι ευκολο,στειλε μου με ΠΜ τα 7 τελευταια ψηφια του αριθμου πλαισιου σου να δω τι μπορω να κανω...

turbodog
17-04-10, 15:02
Εχουμε τελικα την δυνατοτητα να κατεβασουμε το Launch στις 2000 περιπου σαλ., οπως ειναι τα US spec M3?
Ετσι θα γινει πιο χρησιμο γιατι στην μετρια ελληνικη ασφαλτο οτιδηποτε πανω απο εκει ειναι τσαμπα σπινιαρισμα. Συν οτι θα καταπονουμε την μεταδοση λιγοτερο. Στις στροφες που ειναι ρυθμισμενο, ειναι πρακτικα αχρηστο.

GEO
17-04-10, 15:24
Εχουμε τελικα την δυνατοτητα να κατεβασουμε το Launch στις 2000 περιπου σαλ., οπως ειναι τα US spec M3?
Ετσι θα γινει πιο χρησιμο γιατι στην μετρια ελληνικη ασφαλτο οτιδηποτε πανω απο εκει ειναι τσαμπα σπινιαρισμα. Συν οτι θα καταπονουμε την μεταδοση λιγοτερο. Στις στροφες που ειναι ρυθμισμενο, ειναι πρακτικα αχρηστο.

παρε manual να τελειωνεις χαχαχχ

turbodog
17-04-10, 16:13
παρε manual να τελειωνεις χαχαχχ

μπαα οχι. Θελω τωρα που ερχεται καλοκαιρι να μπορω να τρωω και παγωτο οταν θα κανουμε κοντρουλες και θα κοιταω στον καθρεφτη μου να δω ποσο πισω εισαι....εν τω μεταξυ εσυ κοιτα να ολοκληρωσεις το project για σταθερη βαση τηλεσκοπιου στο ταμπλο σου γιατι μιας και εισαι manual δεν θα μπορεις να το κρατας με τα χερια :tease:


sorry για το off topic..:original:

saulm3
19-04-10, 01:08
μπαα οχι. Θελω τωρα που ερχεται καλοκαιρι να μπορω να τρωω και παγωτο οταν θα κανουμε κοντρουλες και θα κοιταω στον καθρεφτη μου να δω ποσο πισω εισαι....εν τω μεταξυ εσυ κοιτα να ολοκληρωσεις το project για σταθερη βαση τηλεσκοπιου στο ταμπλο σου γιατι μιας και εισαι manual δεν θα μπορεις να το κρατας με τα χερια :tease:


sorry για το off topic..:original:

Σωστοσ ο φιλοσ με το smg......................