PDA

Επιστροφή στο Forum : Γείωση



kostas 325
05-09-13, 21:47
Ισχύει ότι η γείωση του μοτέρ μεγάλο ρόλο στην απόδοση
και στην ομαλή λειτουργία του κινητήρα;
Έχει κανένα παλικάρι ασχοληθεί με το συγκεκριμένο θέμα;
Ξέρω στα βελτιωμένα έχει μεγάλη διαφορά.:thanks:

nikos1400
06-09-13, 06:44
Ισχύει ότι η γείωση του μοτέρ μεγάλο ρόλο στην απόδοση
και στην ομαλή λειτουργία του κινητήρα;
Έχει κανένα παλικάρι ασχοληθεί με το συγκεκριμένο θέμα;
Ξέρω στα βελτιωμένα έχει μεγάλη διαφορά.:thanks:

εγω καταλαβα οτι η προβληματικη γειωση εχει σοβαρο αντικτυπο στην αποδοση.
ειχα θεμα σε Ε36 παλιοτερα.
τα συμπτωματα ητανε μια μιξη απο αισθητηρα στροφαλου, maf, τρομπα βενζινης, ενα τετοιο πραμα.
μπερδεμα, αισθητη εως προβληματικη ελλειψη δυναμης...
τελικα ητανε αυτο, η γειωση.

m-power_01
06-09-13, 09:30
Αν παρατηρήσεις όλες αυτές οι δοκιμές με τις αφτερ μάρκετ γειωσεις που δίνουν άλογα , γίνονται ή σε παμπαλαια οχήματα ή σε γιαπωνεζικα του 90κατι.
Αν κοιτάξεις τις γειωσεις σε ενα Ε46 πχ θα δεις ότι δεν έχει νόημα να πειράζεις τίποτα.

spar@
06-09-13, 15:28
Αν παρατηρήσεις όλες αυτές οι δοκιμές με τις αφτερ μάρκετ γειωσεις που δίνουν άλογα , γίνονται ή σε παμπαλαια οχήματα ή σε γιαπωνεζικα του 90κατι.
Αν κοιτάξεις τις γειωσεις σε ενα Ε46 πχ θα δεις ότι δεν έχει νόημα να πειράζεις τίποτα.

μπραβο τετραποδο, και τις γειωσεις τωρα που εχουμε στοκ τι θα τις κανουμε?:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

m-power_01
06-09-13, 16:15
Θα τις πουλήσουμε σε χονταίους!!!

spar@
06-09-13, 16:19
Θα τις πουλήσουμε σε χονταίους!!!

πλακα πλακα αυτοι εχουν θεμα με γειωσεις...
οπως και τα punto gt ειχαν...
και τα γαλλικα....

σε ενα χοντα ek ψαχνω ακομα που ειναι οι γειωσεις στην καμπινα αν βρεις τπτ πες μ!

m-power_01
06-09-13, 16:27
πλακα πλακα αυτοι εχουν θεμα με γειωσεις...
οπως και τα punto gt ειχαν...
και τα γαλλικα....

σε ενα χοντα ek ψαχνω ακομα που ειναι οι γειωσεις στην καμπινα αν βρεις τπτ πες μ!

Χαχαχα το ξέρω ρε! Δεν το είπα τυχαία. Τα περισσότερα τεστ που είχα δει τότε ήταν σε σιβικ. Και σε κατι Νισσαν . Για Γάλλους και Ιταλούς δεν ξέρω κατι.

Stunt Mike
06-09-13, 18:47
Τα περισσοτερα Γιαπωνεζικα 15ετιας+ πασχουν απο περιεργα ηλεκτρολογικα προβληματα,ειδικα βελτιωνονται....

kostas 325
06-09-13, 23:16
Σε yaris του 2009 είδα που του βελτιώσανε την γείωση και είχε αισθητή αλλαγή.Στο δικό μου δεν θα πειράξω τίποτα.Αφού το λένε οι Σπύροι έτσι θα είναι.Ευχαριστώ πολύ

Stunt Mike
07-09-13, 01:18
Τα περισσοτερα Γιαπωνεζικα 15ετιας+ πασχουν απο περιεργα ηλεκτρολογικα προβληματα,ειδικα βελτιωνονται....

O Δαιμων του κινητου εκοψε καποια λογια...Λοιπον ''Τα περισσοτερα Γιαπωνεζικα 15ετιας+ πασχουν απο περιεργα ηλεκτρολογικα προβληματα,σαπισμενες πλεξουδες που διαλυονται στο αγγιγμα του χεριου,πολλαπλασιαστες και ηλεκτρονικες που δεν μπορουν για καποιο λογο να σηκωσουν φορτιο και διαφορα αλλα,ειδικα οταν τα μοτερ αυτα βελτιωνονται....''

dklitiro
07-09-13, 08:33
Καλημέρα! Για να μαθαίνουμε οι νεώτεροι, σε ποιες γειώσεις αναφέρεστε, που θα πρέπει να κοιτάξω;

m-power_01
07-09-13, 14:31
Τι αυτοκίνητο έχεις ;

spar@
07-09-13, 15:19
καταρχην τι εννοεις?
υπαρχουν κιτ αφτερμαρκετ γειωσεων οπου εκει προσθετεις γειωσεις ή μαζευεις αυτες που εχεις σε εναν κομβο, υπαρχουν μεχρι και με εγκεφαλακι γειωσεις που σου λενε την ταση του ρευματος σου καθε στιγμη, αναλογα το αυτοκινητο υπαρχουν διαφορετικες γειωσεις...

μπορεις να βελτιωσεις και τις γειωσεις που εχεις με πιο χοντρο καλωδιο, και ακροδεκτες καλυτερου υλικου..

γειωσεις στο αυτοκινητο υπαρχουν πολλες αλλα σε καθε αυτοκινητο διαφερουν.

m-power_01
07-09-13, 17:27
Το ποστ σου μου θύμισε ..."γάλατα υπαρχουν πολλά... Νουνού όμως ενα"

spar@
07-09-13, 18:59
Το ποστ σου μου θύμισε ..."γάλατα υπαρχουν πολλά... Νουνού όμως ενα"

Εχεις να πεις κάτι ενδιαφέρον "πάνω " στον τεχνικο τομέα 'η οι γνώσεις σου σταμάτησαν στα άθλια αστειακα και στα σαλιαρισματα με τους συμφοιτητές σου; Στην εικόνα που μας δείχνεις σύμφωνα με τα γραπτά σου τα τελευταία τρία χρονιαα σε αυτόν τον ιερό χώρο.

aristent
07-09-13, 20:06
Εχεις να πεις κάτι ενδιαφέρον "πάνω " στον τεχνικο τομέα 'η οι γνώσεις σου σταμάτησαν στα άθλια αστειακα και στα σαλιαρισματα με τους συμφοιτητές σου; Στην εικόνα που μας δείχνεις σύμφωνα με τα γραπτά σου τα τελευταία τρία χρονιαα σε αυτόν τον ιερό χώρο.

εσεις δεν εισαι υπαλληλος του πια???...γιατι αμα εισαι,προβλεπω να σε "γειωνει":
https://www.tech360ng.com/wp-content/uploads/2012/10/Bad-Language-Can-Get-You-Fired.jpg

:thumbsup:

spar@
07-09-13, 21:26
εσεις δεν εισαι υπαλληλος του πια???...γιατι αμα εισαι,προβλεπω να σε "γειωνει":
https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2013/09/BadLanguageCanGetYouFired-1.jpg

:thumbsup:

Στην εταιρία θελουμε ανθρώπους με θάρρος και γνώμη...

chief
07-09-13, 21:46
ασχετο αυτο που γραφω αλλα
η μιωμενη αποδοση μπαταριας επειρεαζει και την αποδοση του αυτοκινητου σε οτι αφορα ιπποδυναμη ?

spar@
07-09-13, 21:59
ασχετο αυτο που γραφω αλλα
η μιωμενη αποδοση μπαταριας επειρεαζει και την αποδοση του αυτοκινητου σε οτι αφορα ιπποδυναμη ?

Η μπαταρία χρειάζεται για να παίρνει μπροστα ο κινητήρας και μετα λειτουργεί για να σταθεροποιει την τάση των ρευμάτων...(μπακαλιστικα, αφού παιζει με τη λειτουργία του δυναμο που τη φορτιζει )
Αν η μπαταρία ειναι "τελειωμένη" πολυ πιθανόν να κάνει διαφορα "κουλα" το αυτοκινητο ... Που να προκαλούν και μειωμένη απόδοση κινητήρα!

m-power_01
08-09-13, 01:03
εσεις δεν εισαι υπαλληλος του πια???...γιατι αμα εισαι,προβλεπω να σε "γειωνει":

:thumbsup:

Ειναι το καινούριο μου σύστημα αυτό! Του πετάω "λουκουμακια" για να μου την λέει και μετά να έχω πατήματα για να μην τον πληρώσω!
Οικονομική κρίση Αρη!

dklitiro
08-09-13, 01:39
Τι αυτοκίνητο έχεις ;

Ε36 316 '96 με μετατροπή σε 318is M44.