PDA

Επιστροφή στο Forum : Κομπρεσερ για Ε90-91-92 316?



Vasilis
27-08-13, 11:23
Καποιος καλος φιλος...καποτε...μου χε πει οτι μπορει να τοποθετηθει κομπρεσσορας :fountwtis:(δεν θυμαμαι μαρκα),αλλα θα με ενδιεφεραν λεπτομερεις κ φυσικα πανω απ ολα αν ειναι εφικτο!

VanVIC
27-08-13, 11:33
Καποιος καλος φιλος...καποτε...μου χε πει οτι μπορει να τοποθετηθει κομπρεσσορας :fountwtis:(δεν θυμαμαι μαρκα),αλλα θα με ενδιεφεραν λεπτομερεις κ φυσικα πανω απ ολα αν ειναι εφικτο!


λένε οτι πρώτα φευγει η ψυχή και μετά το χούϊ...
:hystericalbs1:

VanVIC
27-08-13, 11:35
Κάνε λίγο υπομονή μέχρι να εφαρμόσυν αυτό που λένε για τα "μηνιαία τέλη κυκλοφορίας", μετά ξέρεις τί θα κυκλοφορείς (κι εγώ παρέα) έστω και για 1-2 μήνες.
Πάλι με χρόνους με καιρούς...

Vasilis
27-08-13, 11:47
λένε οτι πρώτα φευγει η ψυχή και μετά το χούϊ...
:hystericalbs1:


Κάνε λίγο υπομονή μέχρι να εφαρμόσυν αυτό που λένε για τα "μηνιαία τέλη κυκλοφορίας", μετά ξέρεις τί θα κυκλοφορείς (κι εγώ παρέα) έστω και για 1-2 μήνες.
Πάλι με χρόνους με καιρούς...

o ''καλος'' φιλος :fountwtis: που λεγαμε? :th_Laie_67-1:

λεγε τωρα καλε μου φιλε...εχεις κανα νεωτερο για το θεμα μου?


οσον αφορα τα 2λιτρα κ πανω...last year φιλε μου!

εγω το ξεφορτωθηκα :facepalm: ευτυχως ή δυστυχως κ δε ξαναγυρναω σε γρηγορο αυτοκινητου υψηλου κυβισμου!

ενα παιχνιδακι θελω να χει λιγα μπαμ...ή θα φτιαξω το μπεμπεδακι ή με βλεπω να βαζω στο πεζο της κυρας κανα μεγαλο μοτερι, να το αδειασω κ απο καθισματα κλπ περιττο βαρος κ να κανουμε την πλακα μας!:drive:

VanVIC
27-08-13, 11:56
o ''καλος'' φιλος :fountwtis: που λεγαμε? :th_Laie_67-1:

λεγε τωρα καλε μου φιλε...εχεις κανα νεωτερο για το θεμα μου?


οσον αφορα τα 2λιτρα κ πανω...last year φιλε μου!

εγω το ξεφορτωθηκα :facepalm: ευτυχως ή δυστυχως κ δε ξαναγυρναω σε γρηγορο αυτοκινητου υψηλου κυβισμου!

ενα παιχνιδακι θελω να χει λιγα μπαμ...ή θα φτιαξω το μπεμπεδακι ή με βλεπω να βαζω στο πεζο της κυρας κανα μεγαλο μοτερι, να το αδειασω κ απο καθισματα κλπ περιττο βαρος κ να κανουμε την πλακα μας!:drive:


Ιδρυτικέ με στεναχώρησες...
Τουλάχιστον το πήρε κανείς που να κατάλαβε τί πραγματικά πήρε;

Σχετικά με το 90άρι, απο MiniCooperS μεριά λέω να το ψάξεις (με τον Φλασκή ίσως)

turbodog
27-08-13, 12:01
Κάνε λίγο υπομονή μέχρι να εφαρμόσυν αυτό που λένε για τα "μηνιαία τέλη κυκλοφορίας", μετά ξέρεις τί θα κυκλοφορείς (κι εγώ παρέα) έστω και για 1-2 μήνες.
Πάλι με χρόνους με καιρούς...

Εγω αυτο που εχω καταλαβει για τα μηνιαια τελη κυκλοφοριας παντως, ειναι οτι (αν εφαρμοστει), οποιος εχει καταθεσει πινακιδες απο την αρχη του χρονου και παει να παραλαβει στα πχ μισα του χρονου, δεν θα πληρωνει ολοκληρο αλλα το υπολοιπο των μηνων μεχρι τελος του ετους. Και φυσικα αν καταθεσει σε ενα μηνα απο την παραλαβη (για να γλυτωσει πχ αυξημενα τεκμηρια) δεν θα εχει επιστροφη των υπολοιπων 5 μηνων.
Και πως θα ισχυσει δηλαδη αφου προπληρωνω το ετος? Θα πηγαινω πχ τον Μαρτη θα καταθετω και θα μου επιστρεφουν τους υπολοιπους 9? Και μετα αμα παω το καλοκαιρι να ξαναπαρω πχ. για δυο μηνες τι θα πληρωσω? Ολο το υπολοιπο μεχρι τελος του χρονου? Και στην καταθεση θα μου επιστρεφουν οτι εχει απομεινει μεχρι τελος του χρονου? Δεν νομιζω να μπορεσει να εφαρμοστει ποτε αυτο.
Θα ειχε καποια λογικη αν πληρωναμε οπως με τον υπολογισμο των τεκμηριων δηλαδη το επομενο ετος. Οποτε ευκολα θα υπολογιζαμε τους μηνες χρησης και το αντιστοιχο ποσο στα τελη κυκλοφοριας.
Πολυ φοβαμαι οτι το μονο που θα αλλαξει θα ειναι οτι οσοι εχουν καταθεσει πινακιδες απο την αρχη του χρονου οι οσοι βγαζουν καινουργια αδεια να πληρωνουν το υπολοιπο των μηνων μεχρι τελος του ετους, και τιποτα αλλο.

Vasilis
27-08-13, 12:02
Ιδρυτικέ με στεναχώρησες...
Τουλάχιστον το πήρε κανείς που να κατάλαβε τί πραγματικά πήρε;

Σχετικά με το 90άρι, απο MiniCooperS μεριά λέω να το ψάξεις (με τον Φλασκή ίσως)

εσυ που το κατεχεις κ εισαι ο αρχι:fountwtis:...θα θελα να μου το εξετασεις το αιτημα...:th_Laie_67-1:

οσον αφορα αυτον που πηρε τη μπεμπα μου...δυστυχως δεν ξερει τι πηρε...


προφανως την εχει ΥΠΕΡΤΙΜΗΜΕΝΗ πλεον γι αυτο την ξαναπουλαει:hyper: ...αλλα στα 22,000 πλεον...(οχι σα κ μενα το χαζο που του τη χαρισα ουσιαστικα!):facepalm:

VanVIC
27-08-13, 12:06
Εγω αυτο που εχω καταλαβει για τα μηνιαια τελη κυκλοφοριας παντως, ειναι οτι (αν εφαρμοστει), οποιος εχει καταθεσει πινακιδες απο την αρχη του χρονου και παει να παραλαβει στα πχ μισα του χρονου, δεν θα πληρωνει ολοκληρο αλλα το υπολοιπο των μηνων μεχρι τελος του ετους. Και φυσικα αν καταθεσει σε ενα μηνα απο την παραλαβη (για να γλυτωσει πχ αυξημενα τεκμηρια) δεν θα εχει επιστροφη των υπολοιπων 5 μηνων.
Και πως θα ισχυσει δηλαδη αφου προπληρωνω το ετος? Θα πηγαινω πχ τον Μαρτη θα καταθετω και θα μου επιστρεφουν τους υπολοιπους 9? Και μετα αμα παω το καλοκαιρι να ξαναπαρω πχ. για δυο μηνες τι θα πληρωσω? Ολο το υπολοιπο μεχρι τελος του χρονου? Και στην καταθεση θα μου επιστρεφουν οτι εχει απομεινει μεχρι τελος του χρονου? Δεν νομιζω να μπορεσει να εφαρμοστει ποτε αυτο.
Θα ειχε καποια λογικη αν πληρωναμε οπως με τον υπολογισμο των τεκμηριων δηλαδη το επομενο ετος. Οποτε ευκολα θα υπολογιζαμε τους μηνες χρησης και το αντιστοιχο ποσο στα τελη κυκλοφοριας.
Πολυ φοβαμαι οτι το μονο που θα αλλαξει θα ειναι οτι οσοι εχουν καταθεσει πινακιδες απο την αρχη του χρονου οι οσοι βγαζουν καινουργια αδεια να πληρωνουν το υπολοιπο των μηνων μεχρι τελος του ετους, και τιποτα αλλο.

Κάτσε να δούμε πώς το εννοούν, όταν εξηγήσουν, αν το εφαρμόσουν τελικά.
Πάντως είναι άλλο θέμα αυτό, άσχετο με το θέμα παρόντος thread, ας μην το συνεχίσουμε εδώ. Ισως να έχει αναλυθεί αλλού, δεν ξέρω, δεν παρακολουθούσα αρκετό καιρό.

VanVIC
27-08-13, 12:12
εσυ που το κατεχεις κ εισαι ο αρχι:fountwtis:...θα θελα να μου το εξετασεις το αιτημα...:th_Laie_67-1:
...

επειδή εσύ μου έχεις κοτσάρει τον ανωτέρω τίτλο και ενώ δεν είναι έτσι (εχω αποσυρθεί απο παλιά), καλό είναι να απευθυνθείς σε ειδικούς για το θέμα.
Σου έγραψα πριν για τον Χρ.Φλ. ο οποίος πιστευω έχει και τις πηγές για "υλικό" αλλά και την υποδομή για να σε "φτιάξει".



οσον αφορα αυτον που πηρε τη μπεμπα μου...δυστυχως δεν ξερει τι πηρε...
προφανως την εχει ΥΠΕΡΤΙΜΗΜΕΝΗ πλεον γι αυτο την ξαναπουλαει:hyper: ...αλλα στα 22,000 πλεον...(οχι σα κ μενα το χαζο που του τη χαρισα ουσιαστικα!):facepalm:

Στεναχώρια !
Στείλε αν θές κανα pm με την ιστορία

A8hnaios
27-08-13, 12:22
22000¤;;;; Τι λες ρε!!!!

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/3945742/

Πάει για καλό μεροκάματο... Καλά 22 δε το δίνει με τπτ αλλα γμτ ρε μπιλι

turbodog
27-08-13, 12:44
Το οτι θελει πουλησει 22Κ αυτοκινητο που στοκ σε αυτην την κατασταση παιζει στα 7-8Κ, και θελει να βγαλει και αλλα 14Κ απο τα πραγματα που φοραει, ειναι βαθεια νυχτωμενος η δεν εχει σχεση με την αγορα αυτοκινητου.
Τα αξεσουαρ δεν πληρωνονται, αυτο λεγαμε παντα, και αυτος θελει να βγαλει 200%! πανω απο την τιμη της αξιας του αυτοκινητου.
Το αμαξι του Βασιλη, ηταν φοβερο αυτοκινητο με παρα πολλα αξεσουαρ και οπως πολλοι γνωριζετε πουλιοταν εδω και αρκετο καιρο σε τιμη αρκετα χαμηλοτερη απο τα 22. Το οτι δεν ειχε πουληθει ηταν οτι δεν υπαρχει αγοραστικο κοινο για αυτην την κατηγορια πλεον.
Το 22 φυσικα ειναι το αλλο ανεκδοτο με τον Τοτο οταν 46αρια Μ3 γνησια πουλιωνται στα 12 και σου μενουν και τα αλλα 10 να πληρωνεις το μαρμαρο κατοχης

m-power_01
27-08-13, 12:57
Οι λύσεις που υπαρχουν ειναι arma speed και rotrex

Vasilis
27-08-13, 13:06
Οι λύσεις που υπαρχουν ειναι arma speed και rotrex

:shok:...για πες λεπτομερειες?:popcorn:

nikos-Mpacket
27-08-13, 13:21
Βασιλη εκανα ενα μικρο ψαξιμο στο ιντερνετ και βρηκα αυτο,δεν ξερω αν μπορει να ταιριαξει αλλα δες το με τα υπολοιπα σαινια.

https://www.armaspeed.com/eng/goods.php?act=cat&no=22

Samaro
27-08-13, 14:34
Μου βάζετε ιδέες ......

scania124
27-08-13, 16:16
Μου βάζετε ιδέες ......

Και εκεί θα μείνουμε. ...


send from scaniamobile galaxy s4

Andri
27-08-13, 17:57
Οι λύσεις που υπαρχουν ειναι arma speed και rotrex


:shok:...για πες λεπτομερειες?:popcorn:

Περιμένουμε !! :popcorn:

BabisStinson
27-08-13, 19:43
Βασίλη σε βλέπω φουντωμένο, να κάνουμε Subscribe στο Θέμα?? :popcorn:
Με το καλό να γίνει πάντως!

Vasilis
28-08-13, 08:14
περιμενουμε νεωτερα απο τον γκουρου Μπαουερ :shok::whistle::th_Laie_67-1:

νομιζω οτι πολλους θα απασχολει πλεον...

πολυ γυρισαμε σε μικροτερου κυβισμου αυτοκινητα ...παντα σε BMW φυσικα!

αλλα το χουι...δε κοβεται...:th_Laie_67-1:

BabisStinson
28-08-13, 08:54
Για την Ε46 316 πάντως τίποτα αξιόλογο δεν έχω βρει...
Και περισσότερα κυβικά δεν παίζουν ώστε να χαρούμε παραπάνω άλογα κι εμείς.

ΔημήτρηςΜ3
28-08-13, 11:00
:shok:...για πες λεπτομερειες?:popcorn:

Βασιλη
σου πουλαω το 2.5αρι!!!!!(μοτερ) :fountwtis:

Vasilis
28-08-13, 11:04
Βασιλη
σου πουλαω το 2.5αρι!!!!!(μοτερ) :fountwtis:

:whistle:

Για φουντωσε με λιγο...:th_Laie_67-1:

Samaro
28-08-13, 13:51
:whistle:

Για φουντωσε με λιγο...:th_Laie_67-1:

Συμμαζέψουουουου .........! (η φωνή της λογικής ) :th_Laie_67-1:

atha
28-08-13, 13:53
https://www.esstuning.com/


ego tha protimousa tous ntopious edo gia kompressora . gia mikroterous kinitires den xero polla alla sto m3 opou exoun balei kompressor edo gyro den ( apo oti xero 4 amaxia einai) douleuoun roloi me to pio doulemeno na exei gyro sta 15000 km meta ton kompressora . 75% ayton pane gia to 625 kit

Vasilis
28-08-13, 16:16
δε βγαζει ο παλιο Νορβηγος για τα δικα μας ρε γμτ!

αλλιως...δοκιμασμενο το χουμε...μαμει κ δερνει!!!:warriorsmiley:

Vasilis
29-08-13, 11:22
να το εγκαταλειψω το προτζεκτ δλδ?:shok:


δε βλεπω κανα νεο...:thumbsdown:

μαλλον ειμαι ο μονος ''ζωηρος'' 1600αρης ε?:th_Laie_67-1:

Loukas
29-08-13, 11:28
υπαρχουν κι αλλοι μην νομιζεις, αλλα φως δεν βλεπουμε!
:fountwtis:

Samaro
29-08-13, 11:31
να το εγκαταλειψω το προτζεκτ δλδ?:shok:


δε βλεπω κανα νεο...:thumbsdown:

μαλλον ειμαι ο μονος ''ζωηρος'' 1600αρης ε?:th_Laie_67-1:

Ενδιαφέρομαι κι εγώ Βασίλη !

Αρκεί φυσικά, να πρόκειται για αξιόπιστη λύση, χωρίς να μας πάρει το σκάλπ !

Vasilis
29-08-13, 11:35
αντε να ζωηρεψει λιγο το νημα :th_Laie_67-1:

VanVIC
29-08-13, 13:38
να το εγκαταλειψω το προτζεκτ δλδ?:shok:


δε βλεπω κανα νεο...:thumbsdown:

μαλλον ειμαι ο μονος ''ζωηρος'' 1600αρης ε?:th_Laie_67-1:

Μίλησες με Χρ.Φλ. ;

BabisStinson
29-08-13, 13:56
να το εγκαταλειψω το προτζεκτ δλδ?:shok:


δε βλεπω κανα νεο...:thumbsdown:

μαλλον ειμαι ο μονος ''ζωηρος'' 1600αρης ε?:th_Laie_67-1:


υπαρχουν κι αλλοι μην νομιζεις, αλλα φως δεν βλεπουμε!
:fountwtis:

Βασίλη όπως λέει κι ο Λουκας, είμαστε πολλοί. :original:
Αλλά δεν βλέπουμε κάτι "επίσημο".
Μάλλον σε Φλασκή ή Καρρά πρέπει να γίνουν οι πρώτες επαφές πάντως.

Vasilis
30-08-13, 16:51
Μολις επιστρεψω θα κανω το κονε κ θα δουμε...


Sent from my iPhone using Tapatalk - now Free (https://tapatalk.com/m/)

paganis
30-08-13, 17:37
εγω θα το ξεκιναγα αλλιως.
αμα ημουν αποφασισμενος να το κανω..θα εβρισκα τον κομπρεσσορα που θελω, θα πηγαινα σε γνωστο μηχανουργειο για βασεις και ιντερκουλερ και μετα απο προγραμματισμο ολο και καποιος θα το εφτιαχνε..
δεν θα εβγαινε σε καμια περιπτωση φθηνα...αλλα θα το εφτιαχνα.

VanVIC
30-08-13, 18:29
εγω θα το ξεκιναγα αλλιως.
αμα ημουν αποφασισμενος να το κανω..θα εβρισκα τον κομπρεσσορα που θελω, θα πηγαινα σε γνωστο μηχανουργειο για βασεις και ιντερκουλερ και μετα απο προγραμματισμο ολο και καποιος θα το εφτιαχνε..
δεν θα εβγαινε σε καμια περιπτωση φθηνα...αλλα θα το εφτιαχνα.


Εσύ το αποφάσισες και το έκανες και συγχαρητήρια για την τόλμη, την υπομονή, την επιμονή και την πίστη σου οτι θα τα καταφέρεις.

Αν έχεις διάθεση, μοιράσου λίγες γνώσεις και εμπειρία με τους ενδιαφερόμενους και μύησέ τους στο έργο.

Λευτέρη ξέρεις την άποψή μου για την περίπτωσή σου, κάνε δυνατό come back !

paganis
30-08-13, 19:58
Εσύ το αποφάσισες και το έκανες και συγχαρητήρια για την τόλμη, την υπομονή, την επιμονή και την πίστη σου οτι θα τα καταφέρεις.

Αν έχεις διάθεση, μοιράσου λίγες γνώσεις και εμπειρία με τους ενδιαφερόμενους και μύησέ τους στο έργο.

Λευτέρη ξέρεις την άποψή μου για την περίπτωσή σου, κάνε δυνατό come back !

την προηγουμενη φορα που το εκανα( να μοιραστω τις λιγες γνωσεις μου και την εμπειρια μου)..δεν νομιζω οτι καποιοι το εκτιμησαν και το αναγνωρισαν...οποτε πλεον αυτο θα γινεται επιλεκτικα και χωρις πολλα πολλα..

VanVIC
31-08-13, 07:28
την προηγουμενη φορα που το εκανα( να μοιραστω τις λιγες γνωσεις μου και την εμπειρια μου)..δεν νομιζω οτι καποιοι το εκτιμησαν και το αναγνωρισαν...οποτε πλεον αυτο θα γινεται επιλεκτικα και χωρις πολλα πολλα..

Ξέρεις καλά οτι γι αυτούς τους "κάποιους" πολλοί αυτοεξορίστικαν. Ακόμα κι εσύ που σε έστειλαν για "μπάνιο", αν δεν συνέβαινε αυτό, νά΄σαι σίγουρος οτι θα είχες επιλέξει την αυτοεξορία.
Απ΄ότι φαίνεται, εδώ υπάρχουν σοβαρές αλλαγές και πιστεύω οτι οι άνθρωποι που εξακολουθούν, συμφωνούν με το προηγούμενο post μου.
Re-consider !!!

ΔημήτρηςΜ3
31-08-13, 14:44
Ξέρεις καλά οτι γι αυτούς τους "κάποιους" πολλοί αυτοεξορίστικαν. Ακόμα κι εσύ που σε έστειλαν για "μπάνιο", αν δεν συνέβαινε αυτό, νά΄σαι σίγουρος οτι θα είχες επιλέξει την αυτοεξορία.
Απ΄ότι φαίνεται, εδώ υπάρχουν σοβαρές αλλαγές και πιστεύω οτι οι άνθρωποι που εξακολουθούν, συμφωνούν με το προηγούμενο post μου.
Re-consider !!!

Τα είπες όλα ΕΥΓΕ !!

paganis
31-08-13, 22:21
Ξέρεις καλά οτι γι αυτούς τους "κάποιους" πολλοί αυτοεξορίστικαν. Ακόμα κι εσύ που σε έστειλαν για "μπάνιο", αν δεν συνέβαινε αυτό, νά΄σαι σίγουρος οτι θα είχες επιλέξει την αυτοεξορία.
Απ΄ότι φαίνεται, εδώ υπάρχουν σοβαρές αλλαγές και πιστεύω οτι οι άνθρωποι που εξακολουθούν, συμφωνούν με το προηγούμενο post μου.
Re-consider !!!

το μπαν το δικο μου...ηταν αυτοεξορια . οταν εστειλα το τελευταιο γνωστο μυνημα...γνωριζα τις συνεπειες και ουτε επιδιωξα να αναιρεθει το μπαν....ηθελα να φυγω.
δεν αναφερομαι σε αυτους λοιπον, οταν μιλαω για ελλειψη εκτιμησης...δεν με ενδιαφερει η αποψη τους , μιας και πραγματικα τους ειχα και τους εχω γραμμενους.
εννοω πως δεν θελω να αναφερω πολλες λεπτομερειες...μιας και παντα καποιος ''εξυπνιδης''...θα το πλασαρει ως δικο του . ''Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου''
σε ατομα που γνωριζω και εκτιμω...και δεν ειναι κακοπροαιρετοι, ευχαριστως να τους βοηθησω σε οτι θελουνε...