PDA

Επιστροφή στο Forum : επικαιρότητα-προβληματισμοί 27/8/13 and on



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

PANOS-E60
26-08-13, 21:45
καινούργια αρχή σε αυτη την ενότητα. καλά ποσταρίσματα σε όλους :original:

A8hnaios
26-08-13, 22:25
Και πάνω απ όλα Ψυχραιμία!!!!!!

S8N
26-08-13, 22:35
Αν θες ψυχραιμια να πας να κανεις ασκησεις γιογκα. Ετοιμασου για τρελο κουοουτινγκ Καισαριου, Βερουτη και Μανδραβελη. Ειμαι σε αποστολη απο τον Μονστα.

Nikos
26-08-13, 22:42
ROSEBUD

fanisk
26-08-13, 22:43
Γυρισα απο διακοπες :thumbsup:
7 μερες Μυκονο με φιλους. Ωραια ηταν, γεμισαν οι μπαταριες, πιωμα μεχρι αηδιας, γελια και χαρες.

Παρουσια αστυνομιας μηδενικη, ολοι οδηγουν σαν ταλιμπαν. 4καβαλα σκουτερακια 50cc, σφηνες στις πλατειες, αγνοια του STOP. Τιμες γελοιες. Επειδη ειχαμε κανονισει να κατεβουμε με λεφτα με το σκεπτικο "καλυτερα να εχουμε παρα να λειψουν" δεν ειχαμε οικονομικο προβλημα αλλα αρνουμαι να πληρωσω 8 ΕΥΡΩ πιατακι τζατζικι, 4 ΕΥΡΩ 1 λιτρο νερο, 3 ΕΥΡΩ παγωτο "σπρωξε-γλυψε" που στα ψυγεια της Αθηνας εχει 1¤. Οι τυποι ειναι για κρεμασμα, λυπαμαι παρα πολυ τους τουριστες που τα σκανε χωρις να ξερουν.

Το νησι δεν ειναι για μικρα παιδια και οικογενειες. Ανδρες φασωνονται και πηδιουνται σε καθε σκοτεινο στενακι. Χουφτωνονται δημοσια στο δρομο. Κακες εικονες για μικρα παιδια.

Οι παραλιες ειναι φανταστικες, κανεις δεν ζητησε διπλωμα jetski. Μην απορειτε για τα ατυχηματα :th_Laie_67-1: Δεν εκανα ουτε εγω που εχω διπλωμα, δεν αφηνω λεφτα σε εγκληματιες.

Ολοι κοβαν αποδειξη χωρις να τη ζητησεις, μαλλον τους εχει τεντωσει το ΣΔΟΕ.

Το μονο που καταχαρηκαμε ολοι μας ηταν το Tropicana, νορμαλ τιμες (80¤ το μπουκαλι εως 5.000), καθαρη παραλια και διαφορα φαγητα σε τιμες σχεδον Αθηνας. Ειναι 3 χωροι σε εναν. Παραλια, εστιατοριο, beach bar.

Ξενερωσα με τη φτηνια των γυναικων, διαφορα πουτανακια τρεχαν απο τραπεζι σε τραπεζι αναλογα με τα μπουκαλια. Αραβες, Μεξικανοι και Τουρκοι "αγοραζαν" παρεες γυναικων γιατι ερχοντουσαν μπακουρια και λεγαν στον υπευθυνο φερε οτι βρεις. Λυπηθηκα κατι μαλακες που πληρωσαν 4.000¤ ποτα για να τους φερουν 3 ασχημες κοντες χοντρες :th_Laie_67-1:

Απο ενα σημειο και μετα εχει μονο πριονια και απο το πιωμα ειναι ολοι στα τραπεζια, στο δικο μας ανεβηκαν γκομενες απο Περου, Βραζιλια, Ιταλια, Μεξικο, Αμερικη, Αυστραλια "επειδη χαμογελατε συνεχεια". Σε καποια φαση ανεβηκαν 2 γκομενες και μας σπρωχνουν για να μπουν αναμεσα μας. Οταν ειπαν οτι ειναι απο Τουρκια τις κατεβασαμε με το φιλο σε 2 δευτερολεπτα :th_Laie_67-1:

Οι φουσκωτοι ηταν αρκετοι και γατοι, δεν τους ξεφευγε τιποτα. Διωχναν αντρες που πλησιαζαν τα τραπεζια των φραγκατων (γιατι η βιζιτα που ηταν πανω, επινε τη σαμπανια του παππου αλλα καυλαντιζε τον πιτσιρικα απο κατω) για να μη γινει φασαρια, και σε μια μανουρα μου με εναν Ιταλο για το τραπεζι μας ηρθε σε 5 δευτερολεπτα και τον πηρε σχεδον σηκωτο.

Φοβηθηκαμε το αμαξι μας και νοικιασαμε ενα Atos της κακιας ωρας εκει. 275¤ για 5 μερες και 90¤ ζημια που βρηκε ο υπευθυνος πριν το αφησουμε. Το αστειο ειναι πως δεν καναμε εμεις την γρατζουνια αλλα αντε να βρεις το δικιο σου σε νησι με 5 μπατσους που ειναι γνωστοι/ξαδερφια των ντοπιων. Δια του 5 για να ξεμπερδευουμε.. και σιγα μη το βαψει ο απατεωνας. Του χρονου με δικο μας αμαξι αφου οι δρομοι "παλευονται".

Αρκετο γελιο και στα μαγαζια με επωνυμα ρολογια που στην Αθηνα τα βρισκεις 1-2-3 κατοσταρικα κατω. Τι κλεφτες.

Περασα παρα πολυ ωραια αλλα δεν ξαναχαραμιζω το χρονο μου στη χωρα και στις ηλιθιες τιμες που εχουν. Ενα 3ημερο καψιμο στο tropicana αξιζει για του χρονου, μονο τοσο ομως. Τις υπολοιπες 4 μερες θα ηθελα να τις περασω καπου που σεβονται τα χρηματα των αλλων.

wheelman
26-08-13, 22:44
^ Θα συμφωνήσω
Έλα να μπαίνουμε στο κλίμα λέμε...
Ας διαβάσουμε κάτι από το capital (https://www.capitalhealth.gr/Article.aspx?id=1858047)για να μην ξεχνιόμαστε

S8N
26-08-13, 22:56
ROSEBUD

Εισαι ενιγματικος τυπος, Kane.

stef
26-08-13, 23:49
Φάνη δεν κατάλαβες κάτι απλα από τις διακοπές σου στη Μύκονο
Το νησί δεν είναι για Έλληνες, δεν τους ενδιαφέρουν οι Έλληνες και δεν τους έχουν ανάγκη
Το 90% είναι ξένοι που πάνε όχι Μύκονο, αλλά Nammos και μόνο και ανοίγουν σαμπάνιες των 120,000 ευρώ! Ναι σωστά διάβασες
Οπότε και να μην πας δεν τους απασχολεί, έχουν βρει το κοινό τους


Υ.Γ: Δεν το ασπάζομαι κάτι τέτοιο απλά το αναφέρω μιας και ήμουν 1 εβοδμάδα εκεί και τα είδα αυτά που αναφέρεις φίλε

deepBLUE
27-08-13, 10:04
Εδω και χρόνια ειναι έτσι η κατάσταση ,δεν εχει αλλαξει τίποτα .
Ολα τιμολογιακά υπερτιμημένα .
Ακόμη και στο περίπτερο να πας θα βρεις προϊόντα πιο ακριβά απο αυτά της υπόλοιπης Ελλάδας .
Δε θα ξεχάσω,κοντά στο λιμάνι υπήρχε τότε που πήγα 1992 ένα ζαχαροπλαστείο και πλήρωσα ένα κουτί αμυγδαλωτά 2000δρχ τότε και με έκπληξη μεσα στο Καραβι ανακάλυψα πως πρεπει να ήταν δυο χρόνων αφού δεν είχαν καμμιά διαφορά απο τη σκληρότητα μιας πέτρας !!!
Αλλα ΄ το Καραβι πια ήταν ένα πλω....:ranting2:
Ειναι όμως ένα πανέμορφο νησι !!!

Nino
27-08-13, 10:40
Η Μύκονος δεν είναι αυτο που βλέπει ένας τουρίστας σε ολιγοήμερες διακοπές,
Οι τιμές είναι σκόπιμα υψηλές
Ασχετα αν δεν καταφέραν το σκοπό τους ( να κρατήσουν τις μάζες μακριά)
Ισως το ομορφότερο νησί και θα το απολαύσει κάποιος περισσότερο αν κυκλοφορήσει το πρωί που είναι άδειο.

A8hnaios
27-08-13, 10:46
Θα πάω Μύκονο το χειμώνα!! Τέλεια θα είναι...


:whistle: :whistle:

VanVIC
27-08-13, 10:49
Πάντως σε σχέση με τα αλλα ελληνικά νησιά, στην Μύκονο ο επαγγελματισμός σχετικά με τον τουρισμό είναι σε αρκετά υξηλότερα επίπεδο, κυρίως στις υπηρεσίες αλλά και στις υποδομές.
Πληρώνεις -σχετικά- ακριβά αλλά "απολαμβάνεις" σχετικού επιπέδου υπηρεσίες και υποδομές.
Εκνευρίζομαι και χαλιέμαι όταν σε άλλα κυκλαδονήσια πληρώνεις πολύ ακριβά αυτό που σου προσφέρουν και οι λέξεις "ευγένεια" και "εξυπηρέτηση" τους είναι άγνωστες.

A8hnaios
27-08-13, 11:17
Αν θες ψυχραιμια να πας να κανεις ασκησεις γιογκα. Ετοιμασου για τρελο κουοουτινγκ Καισαριου, Βερουτη και Μανδραβελη. Ειμαι σε αποστολη απο τον Μονστα.

Ρε μλκ το MEGA βάζει συνέχεια διαφημίσεις της DUREX!

Έρχονται νέα μέτρα τον Σεπτέμβρη κ μας προετοιμάζουν....


:whistle: :hystericalbs1:

Kostas_1
27-08-13, 11:38
Θα πάω Μύκονο το χειμώνα!! Τέλεια θα είναι...


:whistle: :whistle:

Να πας τον Σεπτεμβριο. Θα περασεις καλαααααααα

A8hnaios
27-08-13, 12:04
Κωστή ξέρεις κάτι;;;; :whistle:

S8N
27-08-13, 12:14
Ρε μλκ το MEGA βάζει συνέχεια διαφημίσεις της DUREX!

Έρχονται νέα μέτρα τον Σεπτέμβρη κ μας προετοιμάζουν....


:whistle: :hystericalbs1:

- μέχρι 30/09 έχω 5500 την πρώτη δόση εκκαθαριστικού.

- μέχρι 30/10 έχω 5200 ΤΣΜΕΔΕ δικό μου και της γυναίκας μου.

- μέχρι 30/11 έχω 5500 τη δεύτερη δόση του εκκαθαριστικού.

- μέχρι 30/08 έχω 2200 για έναν επίτοιχο λέβητα που έβαλα, 800 το ΦΑΠ του 2011 κι έρχεται και των 2012 & 2013.

Ό,τι και να μου κάνουν ακόμα δε νιώθω τίποτα πια. Με μάμησαν και ψόφησα. Στην κυριολεξία όμως. Μόνο για νεκρόφιλους κάνω.

Bitz
27-08-13, 12:20
Αρη εχει μεινει εναμιση μπουκαλι βοτκα....εισαι;;

S8N
27-08-13, 12:27
1,5 μπουκάλι δε μου κάνει ούτε για προθέρμανση πια.


https://www.youtube.com/watch?v=pIC0T4fWQLc

Bitz
27-08-13, 12:38
Περιμενω και κατι τσικουδιες απο κρητη....δεν εχουμε να φοβηθουμε τιποτα.

deepBLUE
27-08-13, 12:39
- μέχρι 30/09 έχω 5500 την πρώτη δόση εκκαθαριστικού.

- μέχρι 30/10 έχω 5200 ΤΣΜΕΔΕ δικό μου και της γυναίκας μου.

- μέχρι 30/11 έχω 5500 τη δεύτερη δόση του εκκαθαριστικού.

- μέχρι 30/08 έχω 2200 για έναν επίτοιχο λέβητα που έβαλα, 800 το ΦΑΠ του 2011 κι έρχεται και των 2012 & 2013.

Ό,τι και να μου κάνουν ακόμα δε νιώθω τίποτα πια. Με μάμησαν και ψόφησα. Στην κυριολεξία όμως. Μόνο για νεκρόφιλους κάνω.

Ετοιμος για ΜΥΚΟΝΟ είσαι μπαγασα !!!


Κουράγιο και υπομονή για όλους !!

nikos-Mpacket
27-08-13, 13:19
- μέχρι 30/09 έχω 5500 την πρώτη δόση εκκαθαριστικού.

- μέχρι 30/10 έχω 5200 ΤΣΜΕΔΕ δικό μου και της γυναίκας μου.

- μέχρι 30/11 έχω 5500 τη δεύτερη δόση του εκκαθαριστικού.

- μέχρι 30/08 έχω 2200 για έναν επίτοιχο λέβητα που έβαλα, 800 το ΦΑΠ του 2011 κι έρχεται και των 2012 & 2013.

Ό,τι και να μου κάνουν ακόμα δε νιώθω τίποτα πια. Με μάμησαν και ψόφησα. Στην κυριολεξία όμως. Μόνο για νεκρόφιλους κάνω.

:facepalm::facepalm:

Το thanks μπηκε γιατι εισαι μαγκας,ωραιος και εχεις το κουραγιο να γραψεις τα παραπανω ποσα.

Προταση:Την τελευταια δοση που θα πας να πληρωσεις φορα γοβα στιλετο με 20 ποντους τακουνι και πες οτι δεν προλαβες να αλλαξεις απο την πιατσα.
Τι αμαρτιες πληρωνουμε τελικα κανεις δεν ξερει..............

BILL007
27-08-13, 16:15
Πολύ ωραίο άρθρο! thumb

"Χρήμα στο κύμα"

https://www.tovima.gr/vimagazino/views/article/?aid=527474

friendgr
27-08-13, 16:18
Εγώ το ξαναλέω: υπάρχει πολύ λιπος ακόμα στις τράπεζες και το ξερουν.

Υπάρχουν δυο τρόποι για να τα φάνε:
Α) ο τρόπος της Κύπρου και
Β) ο τρόπος που φορολογουμε ότι κινείται και δεν κινείται.

Προς το παρόν είμαστε στο Β

βασικά το ιδιο αποτέλεσμα έχει απλά με τον Β τα ροκανίζουν λίγα λίγα.

Nino
27-08-13, 17:21
Εγώ το ξαναλέω: υπάρχει πολύ λιπος ακόμα στις τράπεζες και το ξερουν.

Υπάρχουν δυο τρόποι για να τα φάνε:
Α) ο τρόπος της Κύπρου και
Β) ο τρόπος που φορολογουμε ότι κινείται και δεν κινείται.

Προς το παρόν είμαστε στο Β

βασικά το ιδιο αποτέλεσμα έχει απλά με τον Β τα ροκανίζουν λίγα λίγα.

στο ταχις που καναμε τις δηλωσεις υπηρχει μια επιλογη που βλεπεις ποσα λεφτα πηρε (αυτος που κανει τη δηλωση) απο τοκους και απο ποιες τραπεζες!
Αν "διαφοροποιηθει" λιγακι με μια απλη μαθηματικη πραξη αυτη δυνατοτητα, γνωριζουν παρα πολυ καλα ποιες,ποσες και που ειναι οι καταθεσεις!!
:tt1:

friendgr
27-08-13, 18:54
ποιο taxis και πράσινα άλογα....σιγά μην περιμένουν το taxis.

έχουν πάρει λίστες από όλες τις τράπεζες με αναλυτικές κινήσεις από 1/1/2008 μάλιστα.

με ενα απλο σορταρισμα ανα ΑΦΜ βλέπουν τι μπηκε τι βγηκε ακομα και τι ωρα πήγατε στο γκισε....

Προετοιμάζονται για το επόμενο βήμα: υπόλοιπα λογ/σμων 1/1 και υπολοιπα 31/12 δικαιολογειστε την διαφορά οσα δεν δικαιολογουνται από την δήλωση.

και επειδή οτιδήποτε έμβασμα αφήνει ίχνη έχει να πέσει τρελή θυρίδα με οσους ασχολούνται με μαυρα.

jkourkoulis
27-08-13, 19:50
Η Μύκονος δεν είναι αυτο που βλέπει ένας τουρίστας σε ολιγοήμερες διακοπές,
Οι τιμές είναι σκόπιμα υψηλές
Ασχετα αν δεν καταφέραν το σκοπό τους ( να κρατήσουν τις μάζες μακριά)
Ισως το ομορφότερο νησί και θα το απολαύσει κάποιος περισσότερο αν κυκλοφορήσει το πρωί που είναι άδειο.

Είχα πάει στη Μύκονο Φεβρουάριο του 10 και με το που βράδιασε έπεσε το ρεύμα. Στις καφετέριες το μόνο που μπορούσες να πάρεις ήταν ελληνικό καφέ και αναψυκτικά. Ήταν από τις πιο όμορφες νύχτες που έχω περάσει στη Μύκονο. Σα να ήμουν σε άλλο νησί!

Ε91
27-08-13, 20:17
Αρη εχει μεινει εναμιση μπουκαλι βοτκα....εισαι;;

Θα την πιείτε ή θα την κάνετε μολότοφ; :thumbsup:

friendgr
27-08-13, 20:21
- μέχρι 30/09 έχω 5500 την πρώτη δόση εκκαθαριστικού.

- μέχρι 30/10 έχω 5200 ΤΣΜΕΔΕ δικό μου και της γυναίκας μου.

- μέχρι 30/11 έχω 5500 τη δεύτερη δόση του εκκαθαριστικού.

- μέχρι 30/08 έχω 2200 για έναν επίτοιχο λέβητα που έβαλα, 800 το ΦΑΠ του 2011 κι έρχεται και των 2012 & 2013.

Ό,τι και να μου κάνουν ακόμα δε νιώθω τίποτα πια. Με μάμησαν και ψόφησα. Στην κυριολεξία όμως. Μόνο για νεκρόφιλους κάνω.

δεν θέλω να σε χαλάσω , εξάλλου τι βρεγμενος τι μούσκεμα πλέον...
για ριξε μια ματιά στο taxis. είσαι σίγουρος ότι δεν σου χει βγει το ΦΑΠ του 2012;
εμένα βεβαιώθηκε με τέσσερις ημέρες διαφορά από το ΦΑΠ του 2011 μέσα στον ιούλιο .
Και επειδή δεν έχει έρθει ακόμα το χαρτί για το 2012 νόμιζα ότι θα το καθυστερούσαν. Μέχρι που μπηκα στο taxis και ειδα την λυπητερή.....

Αντε και ραντεβου τον οκτώβριο με το ΦΑΠ 2013...

Bitz
27-08-13, 22:00
Θα την πιείτε ή θα την κάνετε μολότοφ; :thumbsup:

Σιγά μην την κάνουμε μολότοφ..:original:

A8hnaios
28-08-13, 00:11
ΕΝΑ ΣΥΓΚΙΝΗΤΙΚΟ ΚΕΙΜΕΝΟ από το Γάλλο Λογοτέχνη ΖΑΝ ΡΙΣΠΕΝ ΖΑ

1. Γκρεμίστε όλη την Ελλάδα σε βάθος 100 μέτρων. 2. Αδειάστε όλα τα μουσεία σας, από όλον τον κόσμο. 3. Γκρεμίστε κάθε τι Ελληνικό από όλο τον πλανήτη... Έπειτα σβήστε την Ελληνική γλώσσα από παντού.

1. Από την ιατρική σας, τη φαρμακευτική σας, 2. Από τα μαθηματικά σας (γεωμετρία, άλγεβρα), 3. Από την φυσική σας, χημεία, 4. Από την αστρονομία σας, 5. Από την πολιτική σας, 6. Από την καθημερινότητα σας, διαγράψτε τα μαθηματικά, διαγράψτε κάθε σχήμα, κάντε το τρίγωνο-οκτάγωνο, την ευθεία-καμπύλη, σβήστε την γεωμετρία από τα κτίρια σας, τους δρόμους σας, τα παιχνίδια σας, τα αμάξια σας, σβήστε την ονομασία κάθε ασθένειας και κάθε φαρμάκου, διαγράψτε την δημοκρατία και την πολιτική, διαγράψτε την βαρύτητα και φέρτε το πάνω κάτω, αλλάξτε τους δορυφόρους σας να έχουν τετράγωνη
τροχιά, αλλάξτε όλα τα βιβλία σας (γιατί παντού θα υπάρχει και έστω μια ελληνική λέξη), σβήστε από την καθημερινότητα σας κάθε ελληνική λέξη, αλλάξτε τα ευαγγέλια, αλλάξτε το όνομα του Χριστού, που και αυτό βγαίνει από τα Ελληνικά, και σημαίνει αυτός που έχει το χρίσμα, αλλάξτε και το σχήμα κάθε ναού (να μην έχει την ελληνική γεωμετρία), σβήστε τον Μέγα Αλέξανδρο, σβήστε όλους τους Μυθικούς και Ιστορικούς ήρωες, αλλάξτε την παιδεία σας, αλλάξτε το όνομα της Ιστορίας, αλλάξτε τα ονόματα στα πανεπιστήμια σας, αλλάξτε τον τρόπο γραφής σας, χρησιμοποιήστε τον αραβικό, διαγράψτε την φιλοσοφία, διαγράψτε, διαγράψτε, διαγράψτε...

ΘΑ ΠΕΙΤΕ: <<δεν γίνεται>>. ΣΩΣΤΑ, δεν γίνεται γιατί μετά δεν θα μπορείτε να στεριώσετε ούτε μία πρόταση!

fanisk
28-08-13, 09:41
Φάνη δεν κατάλαβες κάτι απλα από τις διακοπές σου στη Μύκονο
Το νησί δεν είναι για Έλληνες, δεν τους ενδιαφέρουν οι Έλληνες και δεν τους έχουν ανάγκη
Το 90% είναι ξένοι που πάνε όχι Μύκονο, αλλά Nammos και μόνο και ανοίγουν σαμπάνιες των 120,000 ευρώ! Ναι σωστά διάβασες
Οπότε και να μην πας δεν τους απασχολεί, έχουν βρει το κοινό τους


Υ.Γ: Δεν το ασπάζομαι κάτι τέτοιο απλά το αναφέρω μιας και ήμουν 1 εβοδμάδα εκεί και τα είδα αυτά που αναφέρεις φίλε

Υπερβαλλεις, δεν πανε ολοι για το Nammos. Και αυτοι που πανε βεβαια, καμμενα χαρτια ειναι. Ποση μοναξια και μιζερια νιωθεις στη ζωη σου για να σπαταλας 120.000 σε 1 μπουκαλι?

Οντως δεν τους ενδιαφερουν οι Ελληνες, οι μισες Σημαιες τους ειναι σκισμενες, πιασμενες στον ιστο, δεν δινουν καμια σημασια.

2 φασεις που γουσταρα τρελα ηταν ενας λατερνατζης στη χωρα, 30 χρονια γυρναει την Ελλαδα ειπε και ενα κοριτσακι Ελληνιδα 11 χρονων που πουλαγε χαρτινες κατασκευες τυπου Origami προς 0.60¤, της τα πηραμε ολα για να μη καθεται στον ηλιο.


Εδω και χρόνια ειναι έτσι η κατάσταση ,δεν εχει αλλαξει τίποτα .
Ολα τιμολογιακά υπερτιμημένα .
Ακόμη και στο περίπτερο να πας θα βρεις προϊόντα πιο ακριβά απο αυτά της υπόλοιπης Ελλάδας .
Δε θα ξεχάσω,κοντά στο λιμάνι υπήρχε τότε που πήγα 1992 ένα ζαχαροπλαστείο και πλήρωσα ένα κουτί αμυγδαλωτά 2000δρχ τότε και με έκπληξη μεσα στο Καραβι ανακάλυψα πως πρεπει να ήταν δυο χρόνων αφού δεν είχαν καμμιά διαφορά απο τη σκληρότητα μιας πέτρας !!!
Αλλα ΄ το Καραβι πια ήταν ένα πλω....:ranting2:
Ειναι όμως ένα πανέμορφο νησι !!!

Βαγγελη επρεπε να δεις ενα φιλο μας που πηγε σε ενα μαγαζι απεναντι απο τους "Αττικους Φουρνους". Βρηκε ενα γλυφιτζουρι σε σχημα πεους και ηθελε να κανει πλακα στο πατερα του, μπαινει να το παρει και του λενε 27¤. Το γλυφιτζουρι!! Οταν ειπε "πλακα κανεις?" ειπαν "Ελληνας?" και αρχισαν να μασανε τα λογια τους.


Η Μύκονος δεν είναι αυτο που βλέπει ένας τουρίστας σε ολιγοήμερες διακοπές,
Οι τιμές είναι σκόπιμα υψηλές
Ασχετα αν δεν καταφέραν το σκοπό τους ( να κρατήσουν τις μάζες μακριά)
Ισως το ομορφότερο νησί και θα το απολαύσει κάποιος περισσότερο αν κυκλοφορήσει το πρωί που είναι άδειο.

Μα ο σκοπος τους ηταν να ερθουν οι μαζες, για αυτο επιτρεπουν τα παντα τοσο χυμα. Δεν νομιζω πως ειναι το ομορφοτερο, το πρωι ειναι οντως ωραιο, εχω δει πολυ καλυτερα νησια.

fanisk
28-08-13, 09:41
"Τραβα τη πριζα Μερκελ" ?


https://www.youtube.com/watch?v=D5oZ2n15ENE#t=242

deepBLUE
28-08-13, 13:55
2 φασεις που γουσταρα τρελα ηταν ενα κοριτσακι Ελληνιδα 11 χρονων που πουλαγε χαρτινες κατασκευες τυπου Origami προς 0.60¤, της τα πηραμε ολα για να μη καθεται στον ήλιο

Μπράβο ρε Φανή !!!
Μπράβο ρε φίλε ,ας ελπίσουμε μόνο να μην εχει κανένα πάνω απο το κεφάλι της και να της τα παίρνει :ranting2:

fanisk
28-08-13, 14:45
Μπράβο ρε Φανή !!!
Μπράβο ρε φίλε ,ας ελπίσουμε μόνο να μην εχει κανένα πάνω απο το κεφάλι της και να της τα παίρνει :ranting2:

Δεν ξερω Βαγγελη, ειχε τοσο κοσμο τριγυρω που δεν μπορουσες να καταλαβεις αν υπαρχει καποιος. Τα φτιαχνει εδω και 1 χρονο ειπε (απο τα 10 της). Δεν ξερω αν της τα παιρνουν ή βοηθα το σπιτι της, ειχε ενα σωρο κιτρινες μικρες τσαντουλες ομως, δεν νομιζω να τις προμηθευτηκε μονη της.

Α και αλλη μια φαση που θυμηθηκα :th_Laie_67-1: Καθομαι με ενα φιλο πλατη στον Ρεβη με ανερχομενη σταρ, δεν καταλαβαν οτι ειμαστε Ελληνες και μιλουσαν αρκετα δυνατα..:th_Laie_67-1: Οι ξενοι μπορουν να γνωρισουν το κοριτσι με 4 500αρικα, θα βγει νεα "ταινια", και ο Σειρηνακης δινει 600¤ τη σκηνη. :th_Laie_67-1: 20 χρονων η..σταρ. Αλλη μια κατεστραμμενη ζωη.

hades7
28-08-13, 15:08
Ναι φανη την πήρε με το ζόρι ; Μην ακούς πστη λόγια και πουτανας μοιρολόγια

Samaro
28-08-13, 15:12
Επιτέλους !
Κάτι άλλαζει πρός το καλύτερο ! Κάτι, που έπρεπε ν΄αλλάξει.
Και η αλλαγές πάντα μοιάζουν με τα αποστήματα. Μαζεύουν, μαζεύουν και ξαφνικά σπάνε.
Αυτό τον καιρό κανείς στην ελλάδα μας δεν είναι καλά. Ο καθένας μας έχει το πρόβλημά του. Αλλος μεγαλύτερο, άλλος μικρότερο.
Αυτο τον καιρό, χρειάζεται όλοι να συμπονέσουμε τον διπλανό μας.
Δεν είναι καιρός για εκδίκηση. Ειναι καιρός για αλληλεγγύη.
Δεν χωράει υπεκφυγή. Είναι απαραίτητη η αυτοκριτική και η ατομική προσπάθεια για βοήθεια του συνόλου.
Όλοι μαζί μπορούμε.......Ποτέ ξανά " τράβα την μπρίζα Μέρκελ"

fanisk
28-08-13, 15:40
Ναι φανη την πήρε με το ζόρι ; Μην ακούς πστη λόγια και πουτανας μοιρολόγια

Οχι βεβαια, αν δεν υπηρχαν αυτες δεν θα βγαζαν λεφτα οι αλλοι στις πλατες τους. Η συγκεκριμενη δεν φαινεται να στροφαρει και πολυ.. οπως και να εχει καταστρεφεται η ζωη της.

fanisk
28-08-13, 16:43
https://www.espressonews.gr/%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%B5%CF%87%CF%8C%CE%BC%C E%B5%CE%BD%CE%BF/%CE%AC%CF%81%CE%B8%CF%81%CE%BF/%CF%81%CE%B5%CF%80%CE%BF%CF%81%CF%84%CE%B1%CE%B6/120388/%CE%B5%CF%83%CE%B2%CE%B7%CF%83%CE%B5-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CE%B5%CE%B4%CF%8E%CE%BB%CE%B9%CE%BF


Εσβησε στο εδώλιο!
Δημοσιεύθηκε την Τετ, 28/08/2013 - 13:00

Πάγωσαν όλοι μέσα στην αίθουσα του Τριμελούς Εφετείου Κακουργημάτων όπου ξεκίνησε χθες, έπειτα από διακοπή λόγω θέρους, η πολύκροτη δίκη για την απάτη-μαμούθ στο ΙΚΑ Καλλιθέας. Μπροστά στα έκπληκτα μάτια της συζύγου του και όσων ήταν παρόντες στη δίκη, ένας από τους κατηγορουμένους κατέρρευσε στο εδώλιο και μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο, όπου οι γιατροί διαπίστωσαν τον θάνατό του!

Πολλα πολλα σ******* του ευχομαι :thefinger:

BILL007
28-08-13, 18:59
Πάει και ο Μιχάλης...RIP...

https://www.zougla.gr/greece/article/vre8ike-nekros-o-mixalis-aslanis


Νεκρός ο Μιχάλης Ασλάνης
Πρώτη καταχώρηση: Τετάρτη, 28 Αυγούστου 2013, 14:57

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2013/08/file-1.ashx?fid=1081000

Σοκ έχει προκαλέσει στον κόσμο της μόδας η είδηση του θανάτου του γνωστού σχεδιαστή Μιχάλη Ασλάνη, ο οποίος το μεσημέρι της Τετάρτης εντοπίστηκε νεκρός στο διαμέρισμά του επί της οδού Σκουφά στο Κολωνάκι.

Σύμφωνα με πληροφορίες του zougla.gr, τα ίχνη του σχεδιαστή αγνοούνταν από την περασμένη Κυριακή. Αυτό ήταν, άλλωστε, το γεγονός που παρακίνησε τους ανθρώπους του στενού του περιβάλλοντος να τον αναζητήσουν, προκειμένου να διαπιστώσουν τι ακριβώς είχε συμβεί.

Ο Μιχάλης Ασλάνης εντοπίστηκε από μία υπάλληλο-συνεργάτιδά του να κείτεται στο πάτωμα της κρεβατοκάμαράς του, έχοντας δίπλα του μεγάλη ποσότητα χαπιών, φαρμάκων και τέσσερα σημειώματα, εκ των οποίων τα δύο γραμμένα στα Γαλλικά, όπου -σύμφωνα με πληροφορίες του zougla.gr- ανέφερε τα οικονομικά προβλήματα που αντιμετώπιζε και σκέψεις για το θολό μέλλον. Τον τελευταίο καιρό ταλαιπωρούνταν από υπέρταση, ενώ αντιμετώπιζε πρόβλημα με το σάκχαρό του.

Στο σημείο έφθασε ασθενοφόρο του ΕΚΑΒ καθώς και αστυνομικοί της Ασφάλειας, προκειμένου να ερευνήσουν τον χώρο. Φως στην υπόθεση θα ρίξει η ιατροδικαστική εξέταση, ωστόσο οι πρώτες ενδείξεις οδηγούν την ΕΛ.ΑΣ. στο συμπέρασμα ότι πρόκειται για αυτοκτονία και όχι για εγκληματική ενέργεια. [...]

deepBLUE
28-08-13, 20:31
Πάει και ο Μιχάλης...RIP...

https://www.zougla.gr/greece/article/vre8ike-nekros-o-mixalis-aslanis

Κρίμα γιατί ήταν πολύ καλός ανθρωπος !!!

fanisk
28-08-13, 21:27
Καμια συμπονοια ή λυπηση για τετοια σκουπιδια Πανο, υπαρχουν 11 εκατ. λογοι. thumb

Κριμα για τον Ασλανη, ηταν καλος ανθρωπος. Ισως και λιγο παραπανω αγαθος απο οτι επρεπε. Το ασχημο ειναι οτι θα βγουν ολοι οι εξαφανισμενοι μαιντανοι να μας πουν ποσο λυπουνται για το χαμο του..

Moufas E46
28-08-13, 21:30
ελεος με τον αναστασιαδη και το πρωτο θεμα δημοσιοποιει φωτος του ασλανη ενω ειναι νεκρος. λιγος σεβασμος στη μνημη του δε βλαπτει

https://www.protothema.gr/greece/article/305760/to-tragiko-telos-tou-aslani/

jkourkoulis
28-08-13, 21:40
ελεος με τον αναστασιαδη και το πρωτο θεμα δημοσιοποιει φωτος του ασλανη ενω ειναι νεκρος. λιγος σεβασμος στη μνημη του δε βλαπτει

https://www.protothema.gr/greece/article/305760/to-tragiko-telos-tou-aslani/

Αυτό δε θα έπρεπε να είναι παράνομο; Έλεος δηλαδή τα έχουμε ξεφτιλίσει όλα...

fanisk
28-08-13, 21:49
Οσο ξεφτιλας ειναι αυτος, αλλο τοσο ειναι και αυτος που του πουλησε τη φωτογραφια, αφου δεν ειχε προσβαση ο καθενας εκει μεσα. :thumbsdown:

deepBLUE
28-08-13, 22:46
Αυτό δε θα έπρεπε να είναι παράνομο; Έλεος δηλαδή τα έχουμε ξεφτιλίσει όλα...

Αίσχος !!!
Η ξεφτίλα δεν εχει όριο !!!
Και να ταν μόνο αυτό .....

BILL007
28-08-13, 23:01
Ότι και να πει κανείς δεν περιγράφεται αυτή η κατάντια...:thumbsdown::thumbsdown::thumbs down::thumbsdown:

hades7
29-08-13, 01:15
Κόκκινος συναγερμός στην Αν. Μεσόγειο

https://www.zougla.gr/kosmos/article/kokinos-sinagermos-stin-an-mesogio

Samaro
29-08-13, 08:00
https://www.zougla.gr/kosmos/article/kokinos-sinagermos-stin-an-mesogio
Οι άμεσες επιπτώσεις της επέμβασης στη Συρία, φαίνονται στην αύξηση της τιμής του πετρελαίου, που ήδη τραβάει την ανηφόρα.
"Τι είχες Γιάννη, τι είχα πάντα " για την ελληνική οικονομία.

Samaro
29-08-13, 08:15
Και κάτι καλό ....


Στα πρώτα 50 λιμάνια του κόσμου ο Πειραιάς

Θεαματικό άλμα από την 77η θέση της κατάταξης των εκατό πρώτων από άποψη όγκου διακινούμενων φορτίων, που κατείχε το 2011 στην 46η το 2012 σύμφωνα με τα στοιχεία που δημοσιοποιήθηκαν αργά χθες από την Lloyd's List Containerisation International που ουσιαστικά προϊδεάζουν και για το τρέχον έτος.
η συνέχεια εδώ ........https://www.zougla.gr/zouglaport/port_various/article/sta-prota-50-limania-tou-kosmou-o-pireas

Thomelef
29-08-13, 08:26
άρα δεν κάνουν και τόσο κακό οι αποκρατικοποιήσεις και το γεγονός ότι η ελλάδα προσπαθεί να απογαλακτιστεί απο την βλένα του δημοσίου και της γραφειοκρατίας.

Samaro
29-08-13, 08:46
Κουράγιο πιτσιρίκια !


Ανακοινώνονται οι βάσεις σε ΑΕΙ-ΤΕΙ
ΣΤΙΣ 10.00 ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΘΑ ΔΩΣΕΙ ΣΤΗ ΔΗΜΟΣΙΟΤΗΤΑ ΤΑ ΟΡΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ
https://www.zougla.gr/greece/article/stis-1000-i-anakinosi-ton-vaseon---oli-i-pinakes-sto-zouglagr

BILL007
29-08-13, 09:00
Αυτό δε θα έπρεπε να είναι παράνομο; Έλεος δηλαδή τα έχουμε ξεφτιλίσει όλα...

Εδω το βγάλανε και πρωτοσέλιδο!!!! :shok:

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2013/08/EspressoI-1.jpg

Bitz
29-08-13, 09:02
άρα δεν κάνουν και τόσο κακό οι αποκρατικοποιήσεις και το γεγονός ότι η ελλάδα προσπαθεί να απογαλακτιστεί απο την βλένα του δημοσίου και της γραφειοκρατίας.

Φυσικα και δεν κανουν παντα κακο...ακομα και αυτοι που δεν εχουν συμφερον οταν γινει μια αποκρατικοποιηση, βαθεια μεσα τους αυτο πιστευουν.

Bitz
29-08-13, 09:04
Κουράγιο πιτσιρίκια !


https://www.zougla.gr/greece/article/stis-1000-i-anakinosi-ton-vaseon---oli-i-pinakes-sto-zouglagr

Και κουραγιο στους πατεραδες που το παιδι τους δεν θα περασει σε σχολη στην πολη κατοικιας του.
Κουραγιο στην τσεπη τους.:original:

BILL007
29-08-13, 09:13
Συνδέθηκαν δυο ανθρώπινοι εγκέφαλοι μέσω internet!!! :shok::shok::shok:

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2013/08/TiposThessalonikisI-1.jpg

deepBLUE
29-08-13, 10:49
Κόκκινος συναγερμός στην Αν. Μεσόγειο

https://www.zougla.gr/kosmos/article/kokinos-sinagermos-stin-an-mesogio

Ευτυχώς που πέρασε και το καλοκαιρι !!!
Θα είχαμε ακόμη πιο σοβαρό πρόβλημα στο τουρισμό απο αυτο που ήδη εχουμε .

hades7
29-08-13, 10:53
Πόσο ξευτιλισμενη είναι αυτή η κωλοφυλαδα

Nino
29-08-13, 13:34
Και κουραγιο στους πατεραδες που το παιδι τους δεν θα περασει σε σχολη στην πολη κατοικιας του.
Κουραγιο στην τσεπη τους.:original:
η τσεπη του jordan ομως μιας και χαρηκε πολυ :whistle: θα πρεπει να ανοιξει λιγο και να μας κερασει για τις χαρες της !!!
ο γιος του περασε Χημικο Αθηνας
Συγχαρητηρια και σε πατερα και σε γιο!!!

EVERGET
29-08-13, 13:57
Κουράγιο πιτσιρίκια !


https://www.zougla.gr/greece/article/stis-1000-i-anakinosi-ton-vaseon---oli-i-pinakes-sto-zouglagr

Σήμερα είχαμε χαρμόσυνα στην οικογένεια! Ο αδερφός μου πέρασε Ιατρική Αλεξανδρούπολης! thumb:cheers:

Panos 316T
29-08-13, 14:10
Σήμερα είχαμε χαρμόσυνα στην οικογένεια! Ο αδερφός μου πέρασε Ιατρική Αλεξανδρούπολης! thumb:cheers:

Έλα τώρα ...πες την αλήθεια :

έβαλες μέσο για να τον στείλεις εκεί πάνω για να μην σου παίρνει το μ3 :th_Laie_67-1:



μπράβο του ! thumb

EVERGET
29-08-13, 14:33
Έλα τώρα ...πες την αλήθεια :

έβαλες μέσο για να τον στείλεις εκεί πάνω για να μην σου παίρνει το μ3 :th_Laie_67-1:



μπράβο του ! thumb

Xα,χα,χα!!! Ευχαριστούμε Πάνο! Έβαλα μέσο να γίνει γιατρός για να με γεροκομήσει μεθαύριο....με τη διαφορά ηλικίας που έχουμε....:th_Laie_67-1:

vagmag
29-08-13, 15:24
Συγχαρητήρια!

Lambros46
29-08-13, 15:40
Σήμερα είχαμε χαρμόσυνα στην οικογένεια! Ο αδερφός μου πέρασε Ιατρική Αλεξανδρούπολης! thumb:cheers:

Πρίν κανά μήνα-2μηνο τέλειωσε ο κολλητός μου 1ος εκεί(είχε μπεί και πρώτος).

Αν θέλει καμιά βοήθεια-διευκρίνηση πες μου να τους φέρουμε σε επικοινωνία μιας και ο φίλος μου θα είναι στο πανεπιστήμιο ακόμα για κανα χρόνο για μια έρευνα thumb

Samaro
29-08-13, 16:09
Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά και στις οικογένειές τους.
Επιμονή και υπομονή σε όσα χρειάζεται να ξαναπροσπαθήσουν.

120ie87
29-08-13, 16:13
Πολλά συγχαρητήρια σε όσους προσπάθησαν.

aristent
29-08-13, 17:10
Συγχαρητηρια σε οσους πετυχαν τον σκοπο τους και κουραγιο σε οσους δεν τα καταφεραν!!!

....δεν τελειωνουν ολα με μια προσπαθεια,χρειαζεται υπομονη και επιμονη.:original:

A8hnaios
29-08-13, 19:42
Συγχαρητήρια σ όλους τους επιτυχόντες και καλή σταδιοδρομία...

Thomelef
29-08-13, 20:01
κάτι ακούστηκε για τον ταυπεδ και το λοξεμβούργο...

ε ρε γέλια που έχουμε να ρίξουμε!!!

Bitz
29-08-13, 20:04
κάτι ακούστηκε για τον ταυπεδ και το λοξεμβούργο...

ε ρε γέλια που έχουμε να ρίξουμε!!!

?????...

Thomelef
29-08-13, 20:14
https://www.newsblog.gr/index.php/2013/08/29/70354/

ένα απο τα πολλά που κυκλοφορούν.

scania124
29-08-13, 21:57
μετα απο κανα 3μηνο ακουσα για πρωτη φορα ειδησεις σημερα.......ακουσα για τις επιστροφες φπα!!!!!! ΡΕ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ??????3 ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΟΥΝ ΤΟ ΦΠΑ ΣΤΙΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ????
τελικα δεν εχω καταλαβει ποιος κοροιδευει ποιον???

μου εχει ερθει 5 φορες η σδοε φετος στο μαγαζι.....το πρωτο πραγμα που ζηταει ειναι εκκαθαριστική 11-12 να δει αν εχω πληρωση φπα,ΡΕ ΛΑΜΟΓΙΑ,ΔΕΝ ΝΤΡΕΠΕΣΤΕ ΚΑΘΟΛΟΥ?????εσεις ζητατε φπα.....εσεις που δεν δινετε ποτε!!!!!

αρε θωμα εσενα θυμηθυκα σημερα με το που ακουσα επιστροφη φπα.....κουραγιο...οποιος επιχειρηματιας που κανει εξαγωγες επιβιωση στο μπο@@@λο θα ειναι ΗΡΩΑΣ!!!

Thomelef
29-08-13, 22:06
Γι'αυτο θανο κανεις αγορες απο ευρωπαικες χωρες οπου δεν επιβαρυνεσαι με τον φορο στκς αγορες σου, και ετσι δεν εχεις να λαβαινεις απο το ελλαδισταν. Ξες ρε...απο αυτη την ευλογημενη χωρα, με ολα τα καλα.

EVERGET
30-08-13, 08:01
"Έτσι αισθανόμαστε λίγο πολύ όλοι μας απέναντι στους Έλληνες. Τους μισούμε όπως τα ζώα τους θηριοδαμαστές. Και μόλις μας δίνεται η ευκαιρία χυμάμε, τους δαγκώνουμε και τους κατασπαράζουμε. Γιατί στο βάθος ξέρουμε ότι κάποτε είμαστε ζώα μ' όλη τη σημασία της λέξης κι είναι αυτοί, οι Έλληνες, πάλι οι Έλληνες, πάντα οι Έλληνες, που μας εξώσανε από τη ζωώδικη υπόσταση και μας ανεβάσανε στην ίδια με τους εαυτούς τους ανθρώπινη βαθμίδα!"

Πηγή: Γιατί οι Ευρωπαίοι και όλος ο κόσμος μισεί τους Έλληνες - Μια Ελβετίδα το εξηγεί στο βιβλίο της με τίτλο "Σκυλάνθρωποι" | iefimerida.gr https://www.iefimerida.gr/node/119946#ixzz2dQgcOvKR

Samaro
30-08-13, 08:18
"Έτσι αισθανόμαστε λίγο πολύ όλοι μας απέναντι στους Έλληνες. Τους μισούμε όπως τα ζώα τους θηριοδαμαστές. Και μόλις μας δίνεται η ευκαιρία χυμάμε, τους δαγκώνουμε και τους κατασπαράζουμε. Γιατί στο βάθος ξέρουμε ότι κάποτε είμαστε ζώα μ' όλη τη σημασία της λέξης κι είναι αυτοί, οι Έλληνες, πάλι οι Έλληνες, πάντα οι Έλληνες, που μας εξώσανε από τη ζωώδικη υπόσταση και μας ανεβάσανε στην ίδια με τους εαυτούς τους ανθρώπινη βαθμίδα!"

Πηγή: Γιατί οι Ευρωπαίοι και όλος ο κόσμος μισεί τους Έλληνες - Μια Ελβετίδα το εξηγεί στο βιβλίο της με τίτλο "Σκυλάνθρωποι" | iefimerida.gr https://www.iefimerida.gr/node/119946#ixzz2dQgcOvKR

Καλά είναι όλα αυτά, αλλά θα πρέπει σαν λαός να έχουμε συνέχεια.
Η επαναλαμβανόμενη αναφορά στο μεγαλείο των προγόνων μας,απο μόνη της δεν μας κάνει καλύτερους.
Θα πρέπει να προσπαθήσουμε με έργα ,για να δείξουμε πως αυτός ο λαός μπορεί να μεγαλουργεί και να ξεχωρίζει διαχρονικά.

Η καταγωγή κάποιου μόνο ευθύνη του δίνει, να αποδείξει ότι πράγματι αξίζει να είναι υπερήφανος για τους προγόνους του.

hades7
30-08-13, 09:02
Χαστούκι στα "Γεράκια"

https://www.zougla.gr/kosmos/article/xastouki-sta-gerakia

A8hnaios
30-08-13, 09:03
https://www.protagon.gr/resources/2013-08/taxsi4-thumb-large.jpg
https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2013/08/212865124rrr-1.jpg


Απορούσα γιατί τη μισούσατε όλοι σας τόσο. Μη παρακολουθώντας τηλεόραση, είχα ξεχάσει πόσο δύσκολο είναι να βλέπεις κάτι ενοχλητικό που κρατάει 4 λεπτά, κι αυτά τα 4 λεπτά να επαναλαμβάνονται συχνά μέσα στη μέρα και να μην μπορείς να παρακολουθήσεις το πρόγραμμα της αρεσκείας σου. Και σαν τη μέρα της μαρμότας, αυτό να συνεχίζεται και να επαναλαμβάνεται και να μην μπορείς να ξεφύγεις. Τον πόνεσε η ψυχή μου τον Δημήτρη Καμπουράκη τις προάλλες…

Για τις 4λεπτες διαφημίσεις και τη σύνδεσή τους με τη Θεσσαλονίκη μου είχαν μιλήσει με φρίκη πέρσι για πρώτη φορά. Ήταν η διαφήμιση για το εντομοαπωθητικό, προϊόν που διακινούνταν από εταιρία με έδρα την πόλη. Μάλλον τηλεθεαπωθητική, θα τη λέγαμε. Πού να τη δεις και να μη βρίσεις;

Μετά ήρθε το Pretty Bra και, πρόσφατα, η έξυπνη σήτα, για τη διαφήμιση της οποίας μόνο καλά λόγια δεν έχετε. Διάβασα, δε, κι ένα ρεπορτάζ που αναπαράχθηκε από το σύμπαν, σύμφωνα με το οποίο οι ουρές στο κατάστημα της εταιρίας φτάνουν μέχρι τον Λευκό Πύργο κι είπα να πάω να δω.

Οδός Βαλαωρίτου, πρωί Παρασκευής, εκεί όπου το βράδυ γίνεται πανικός από κόσμο στα μπαρ. Μία ταμπέλα μʼ ένα κόκκινο 12 αναβοσβήνει στο νούμερο 12 της οδού. Δεν είδα κόσμο κι είπα ότι έκανα λάθος στο μαγαζί. Κάνω να πάω, μου φάνηκε ότι μπαίνω σε sex shop. Σκοτεινό μαγαζί, κούκλες βιτρίνας με Pretty Bra και Pretty Pants, αλλά, να! Αχτίδα φωτός η έξυπνη σήτα την οποία πρέπει να διαβείς για να μπεις στον ναό του sold out.

Μετά τα σχετικά «ονομάζομαι τάδε, είμαι από κει και η επιτυχία σας έχει κάνει εντύπωση» κατάλαβα ότι ενοχλώ. Σφίγγες οι σητάδες. Βρε πείτε μας βρε καμιά πληροφορία, βρε όλος ο κόσμος μιλάει για σας, βρε μήπως είναι εδώ ο άνθρωπος που βλέπει με το ζόρι όλη η Ελλάδα όλη την ώρα, τίποτα οι σητάδες, ασυγκίνητοι. Το μόνο που άκουσα είναι ότι δεν ξέρουν ποιος είναι στη διαφήμιση, δεν ξέρουν ποιος είναι ο ιδιοκτήτης, είναι ανώνυμη εταιρία και δεν υπάρχει ιδιοκτήτης και ότι ο αδερφός ενός υπαλλήλου υποδύεται τον ευχαριστημένο πελάτη. Μπορεί και όντως να είναι, ο άνθρωπος ευχαριστημένος. Φίλη μου που αγόρασε τη σήτα, πάντως, την πέταξε, διότι τα αυτοκόλλητα δεν ήταν αρκετά ανθεκτικά για πλαστικά ή αλουμινίου κουφώματα. «Αν είχα ξύλινα, θα τη στερέωνα με τις πινέζες» είπε.

Στο μεταξύ, κόσμος έμπαινε κόσμος έβγαινε. Όχι ουρές, ούτε συνωστισμός, αλλά συνέχεια κάποιος ζητούσε τη σήτα. Και τα Pretty τέτοια, πάντως, την είχαν τη ζήτησή τους. Έχω την εντύπωση ότι για δοκιμαστήρια χρησιμοποιούνταν άσχετοι χώροι κι είπα να ζητήσω να δοκιμάσω κι εγώ, αλλά τα εσώτερα δεν με ενέπνεαν για να προχωρήσω προς τα εκεί.

Έκανα να βγάλω φωτογραφίες, «όχι φωτογραφίες». Καλά, ρε παιδιά, πάω έξω να βγάλω. Πήγα, αλλά είδα ένα νέο σούσουρο. «Άφησα την κάρτα μου μέσα» είπα στον ενδιαφερόμενο. Με κοίταξε δύσπιστα κι ηρέμησε όταν με είδε να φεύγω.

Μα καλά, συμπεριφορά είναι αυτή από τόσο εξωστρεφή εταιρία που κάνει τα πάντα προκειμένου να μπαίνει στα σπίτια μας τρεις την ώρα; σκέφτηκα. Εδώ που τα λέμε, όμως, ίσως και να δικαιολογείται. Διαβαζω (https://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=323121) ότι σε «βάρος της εταιρείας «Diamant Α.Ε.» επιβλήθηκε πρόστιμο ύψους 60.000 ευρώ επειδή χρησιμοποιούσε παραπλανητικούς ισχυρισμούς κατά την προώθηση συσκευών παραγωγής όζοντος, διαφημίζοντας ότι το οζονοποιημένο νερό που παράγεται μέσω των συσκευών που πωλούσε έχει αναγνωρισμένες θεραπευτικές ιδιότητες για ευρύτατο φάσμα ασθενειών».

Και παρακάτω: «Πρόστιμα συνολικού ύψους 178.500,00 ευρώ κατόπιν εκτεταμένης αυτεπάγγελτης έρευνας των αρμοδίων υπηρεσιών της επιβλήθηκαν από τη Γενική Γραμματεία Καταναλωτή για παραβάσεις των διατάξεων περί αθέμιτων εμπορικών πρακτικών του ν.22521/94. Σύμφωνα με τη Γενική Γραμματεία Καταναλωτή, οι εταιρίες χρησιμοποίησαν ισχυρισμούς που αφορούσαν στην οικολογική, αντιμικροβιακή, απορρυπαντική και καθαριστική δράση τους καθώς και τη μη παρουσία χημικών σε αυτά κ.λπ., χωρίς ωστόσο να προσκομιστούν στις υπηρεσίες μας αποδεικτικά στοιχεία που να τεκμηριώνουν την ακρίβεια των ισχυρισμών αυτών κάτι που θεωρήθηκε παραπλανητικό για τον καταναλωτή ως προς τη φύση, τα οφέλη, τα αναμενόμενα αποτελέσματα από τη χρήση τους, τα ουσιώδη χαρακτηριστικά των δοκιμών ή ελέγχων του προϊόντος, τις προδιαγραφές και τα διακριτικά τους γνωρίσματα.

Οι εταιρίες εναντίον των οποίων επιβλήθηκαν πρόστιμα είναι: DIAMANT ΕΙΣΑΓΩΓΗ & ΕΜΠΟΡΙΑ ΟΙΚΙΑΚΩΝ ΣΥΣΚΕΥΩΝ Α.Ε (μπάλα πλυσίματος ρούχων “LARAEXCEL WASH BALL”)» (https://www.star.gr/Pages/Ellada_Kosmos.aspx?art=182628&artTitle=anaklithike_mpala_plysimatos_rouchon) Διαβάζω, επίσης, σε site και blog ότι τον Ιούλιο επιβλήθηκε πρόστιμο για το εντομοαπωθητικό που γράφω στην αρχή, αλλά επειδή δεν βρήκα σχετική ανακοίνωση στη σελίδα της Γενικής Γραμματείας Καταναλωτή, κρατώ επιφυλάξεις.

Σύμφωνα με τον εμπορικό κόσμο, πάντως, και το ρεπορταζ (https://www.protothema.gr/Stories/article/255476/o-vasilias-toy-soytien-kolazei-kai-kalogries/) που ανέφερα στην αρχή, πρωταγωνιστής των διαφημίσεων είναι ο ίδιος ο επιχειρηματίας, κατά τα άλλα αλλεργικός στη δημοσιότητα. Ακόμη και στα τοπικά μέσα και τις διαφημιστικές εταιρίες, δεν υπάρχει σαφής εικόνα του.

Θα μου πεις, τι να τα κάνεις τα τοπικά μέσα όταν είσαι ο βασικός παίκτης στα μεγαλύτερα της χώρας; Σωστό. Δε φταις εσύ, ούτε τα μεγαλύτερα μέσα της χώρας, όποιος ανακάλυψε το χρήμα φταίει. Για την ιστορία, πάντως, η εταιρία πουλά σε έκπτωση ένα φίλτρο νερού στη διαφήμιση του οποίου δεν αναφέρονται αναγνωρισμένες θεραπευτικές ιδιότητες για ευρύτατο φάσμα ασθενειών και μάλιστα δίνει δώρο το καλοκαιρινό ρολόι Pretty Bra.

Όσο για την έξυπνη σήτα, άλλη φίλη με πληροφόρησε ότι «την πουλάν κι οι Κινέζοι». Έτσι είναι, άμα γίνει ένα προϊόν in…

https://www.protagon.gr/

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2013/08/5485732dddd-1.jpg

Harisp
30-08-13, 09:12
Αυτή η εταιρία που πουλάει σουτιέν και άλλα μικροπράγματα στην Θεσσαλονίκη έχει τζίρο περίπου 4 μύρια, κέρδη λίγο κάτω από 3, μόνα έξοδα διαφήμιση(που έχει χαμηλό κόστος πια), γραφείο, υπαλλήλους και εταιρικό αμάξι AUDI 100.000 ευρώ. R8 πρέπει να είναι.

Έχω δει ισολογισμό και κάποια άλλα πράγματα.

Μαγκιά του!!!


Υ.Γ: Εδώ ο κόσμος αγοράζε οζομηχανές από τον Φικιόρη που κοστίζουν στο ebay 30 δολλάρια και τις πληρώνανε 300 ευρώ.
Ο Φικιόρης αγόρασε στο Κολωνάκι 2 ακόμα ορόφους στην πολυκατοικία που είχε ήδη έναν. Οδός Μέρλιν για όσους γνωρίζουν.
Μιλάμε για ΑΠΕΙΡΑ λεφτά...

Dimimav
30-08-13, 12:57
https://www.zougla.gr/greece/article/pe8ane-epta-fores-ke-ton-esosan

Ενα μεγάλο μπράβο σε αυτούς τους ανθρώπους..
Αν και το κράτος δεν βοηθάει και ειναι μόνοι τους πάλεψαν για το καλύτερο

Κωνσταντίνος
30-08-13, 12:58
Καλοκαιράκι του 2007. Ιούλιος, βράδυ Παρασκευής. Γλυκιά νύχτα, ξάστερη, πριν να μας χτυπήσει το τσουνάμι της κρίσης. Η Αθήνα πλημμυρισμένη κέφι και ζωή. Τα τραπεζάκια έξω, γεμάτα. Τα εφηβάκια βγαίναν ραντεβού. Ήταν 11, κι ένα παλληκαράκι λίγο μεγαλύτερο, 24 χρονών, ετοιμαζόταν να πάει στο δικό του ραντεβού – με τον θάνατο.
Ήταν αστυνομικός. Είχε υπηρεσία στη συναυλία που γίνονταν στο γήπεδο του Baseball. Στη σκηνή θα ανέβαινε η αφρόκρεμα του ελληνικού ροκ. Το παλληκαράκι, πηγαίνοντας να συναντήσει τον θάνατο, μπορεί να είχε βάλει το CD από τα «Διάφανα Κρίνα» που θα έπαιζαν εκείνη τη νύχτα και να σιγοτραγουδούσε μαζί τους: «Τα χρόνια μου ναυάγησαν στις ξέρες σου». Δεν ήξερε ότι σε λίγο θα «παραχωρούσε τις πληγές του, να εξασκηθούν οι μανιακοί και οι αρχάριοι”.
Είχε και έναν συνάδελφο παρέα. Λίγο μεγαλύτερος εκείνος, παιδιά και οι δύο. Στην είσοδο του γηπέδου συνάντησαν τα «άλλα» παιδιά. Ίδιας πάνω - κάτω ηλικίας. Μπορεί να ήταν συμμαθητές στο σχολείο, μπορεί να παίζαν στις ίδιες γειτονιές, μπορεί να αγαπούσαν τα ίδια κορίτσια. Τώρα όμως εκπροσωπούσαν δύο κόσμους. Ο ένας είχε τη στολή της αστυνομίας. Δηλαδή του μπάτσου, του γουρουνιού, του δολοφόνου. Ο άλλος κόσμος είχε τη στολή του «αντεξουσιαστή».
Η συνέχεια είναι γνωστή. Χωρίς κανέναν λόγο, χωρίς καμία αφορμή, 30 περίπου στολές αντεξουσιαστών επιτέθηκαν σε δύο στολές αστυνομικών. Οι αστυνομικοί είχαν και περίστροφα. Κανένας τους δεν τράβηξε. Πώς να ρίξεις σε παιδιά της ηλικίας σου… Οι αντεξουσιαστές είχαν λοστούς και σιδερογροθιές. Τις τράβηξαν. Και σακάτεψαν τις δύο μισητές στολές χωρίς να σκεφτούν ότι μέσα ήταν συμμαθητές τους.
Ο ένας αστυνομικός «γλύτωσε» με βαρειά κατάγματα. Ο άλλος ήταν από τότε στην εντατική, κλινικά νεκρός. Το «κλινικά» σβύστηκε προχθές. Το παλληκαράκι των 24 που τώρα θα ήταν 30 (αλήθεια, μεγαλώνουν οι κλινικά νεκροί ) έφυγε απΆ αυτόν τον κόσμο, χωρίς να ξέρει γιατί. Καμιά διαδήλωση για χάρη του. Καμιά δήλωση πολιτικού. Στην κηδεία, η μάνα του θα κλαίει βουβά. 6 χρόνια είχε μια μικρή ελπίδα. Τώρα, είναι κι αυτή νεκρή. Θα είναι μερικοί συγγενείς και συνάδελφοι. Ανάμεσά τους κάποιος που σε έναν μήνα, σε έναν χρόνο, κανείς δεν ξέρει πότε, θα πάει στο δικό του ραντεβού με τον θάνατο, όπως πήγαν τόσοι και τόσοι, πριν το παλληκαράκι. Κι αυτός, χωρίς να ξέρει το γιατί. (Θυμάται κανείς μας έστω και έναν από τους 100 περίπου αστυνομικούς που τα τελευταία χρόνια σκοτώθηκαν σε ώρα υπηρεσίας; Ας πούμε, τα ονόματα Γιώργος Ανδριτσόπουλος, Γιάννης Ευαγγελινέλης, σας λένε κάτι
Κανένας δημοσιογράφος δεν ασχολήθηκε με τη ζωή του, κανένας δεν νοιάστηκε για το ποιος ήταν, ποιους αγαπούσε, τι όνειρα έκανε. Κανένας «αρμόδιος» δεν τηλεφώνησε στη μάνα του να την ρωτήσει πώς ένοιωθε αυτά τα 6 χρόνια που χάιδευε το κεφάλι του γιου της στην εντατική κι εκείνος δεν αποκρίνονταν. Κανένας δεν θα γράψει ποτέ, σε κανένα τοίχο το σύνθημα «Μπάτσοι, γουρούνια, δολοφονημένοι». Αστυνομικός, άρα αναλώσιμος, ε;
Αν άξιζε να κάνουμε μια διαδήλωση, αν άξιζε να βγούμε στους δρόμους για κάτι, αυτό θα ήταν για να φωνάξουμε με όσο οξυγόνο μπορούμε να μαζέψουμε στα πνευμόνια μας: «ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ ΜΕ ΤΟ ΜΙΣΟΣ!» Δεν έχει μέλλον αυτή η χώρα, ούτε αυτό το έθνος, αν τα παιδιά μας αλληλοσκοτώνονται. Δεν θα έχουμε ούτε παρόν, αν συνεχίσουμε να ανήκουμε στους στρατούς μας, στις φατρίες μας, στις συντεχνίες μας, στις κλίκες μας. Κι αν όλους τους άλλους τους βλέπουμε σαν εχθρούς. Επέσατε θύματα, αδέρφια εσείς, σε άνιση μάχη κι αγώνα. Κι εσείς και οι άλλοι. Και το παλληκαράκι που έφυγε προχθές κι ο Γρηγορόπουλος. Αλλά κι ο Κορκονέας. Είναι ΟΛΟΙ θύματα! Είναι όλοι τους, είμαστε όλοι μας, οι παράπλευρες απώλειες μιας εξουσίας που σκηνοθετεί μάχες στα Εξάρχεια και στις ροκ συναυλίες για αντιπερισπασμό. Για να νομίζεις ότι εχθροί είναι οι δύο στολές, και να σου τραβάει την προσοχή από το πραγματικό πεδίο της μάχης. Μόνο που σΆ αυτό το πεδίο - τι περίεργο! - δεν υπάρχει μάχη. Τα δήθεν «επιτελεία των αντιπάλων» τα έχουν βρει, γιατί είναι πολλά τα κλοπιμαία, Άρη.
ΣΆ έναν άλλο, παράλληλο κόσμο, οι ψυχές του Γρηγορόπουλου και του αστυνομικού που έσβησε προχθές (ούτε το όνομά του δεν μπόρεσα να μάθω) ίσως να τραγουδάνε μαζί την τελευταία στροφή από τα “Διάφανα Κρίνα”, διάφανες κι οι δυο σαν την αλήθεια, και σαν τα κρίνα αθώες:

Άραγε θα θυμάται κάποιος τΆ όνομά μας,
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια,
τα πάθη μας, τις λύπες, τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρα μας!



Το κείμενο είναι του Θάνου Τζήμερου από εδώ (https://www.athensvoice.gr/article/city-news-voices/%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%B9%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B7/%CF%81%CE%AD%CE%BA%CE%B2%CE%B9%CE%B5%CE%BC-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%AD%CE%BD%CE%B1-%C2%AB%CE%B3%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%BF%CF%8D%CE%BD%C E%B9%C2%BB)

Samaro
30-08-13, 14:53
7 νέες και νέοι από «Το Χαμόγελο του Παιδιού» νικητές στη μάχη της ζωής αλλά και στη μάχη των Εξετάσεων.



ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ
Αθήνα, 29 Αυγούστου 2013

Επτά παιδιά της μεγάλης οικογένειας του οργανισμού «Το Χαμόγελο του Παιδιού», απέδειξαν για ακόμα μία φορά πως η αγάπη για τη ζωή ξεπερνάει κάθε εμπόδιο.

Επτά νέες και νέοι που ξεπέρασαν πολλές δυσκολίες, κατάφεραν να είναι ήδη νικητές της ζωής και σήμερα να κερδίσουν ακόμα μία μάχη.

Η νέα ακαδημαϊκή χρονιά τους βρίσκει όλους φοιτήτριες και φοιτητές στα τμήματα των ΑΕΙ και ΤΕΙ που επιθυμούσαν και επέλεξαν.

Τα λόγια πραγματικά δεν φτάνουν για να περιγράψουν τα συναισθήματα υπερηφάνειας, ευτυχίας και ικανοποίησης που γεμίζουν την οικογένεια του «Χαμόγελου του Παιδιού».

«Το Χαμόγελο του Παιδιού» δε θα σταματήσει να είναι δίπλα τους και να τους στηρίζει όπως κάνει εδώ και 18 χρόνια αδιάλειπτα.

Οι κόποι τους ανταμείφθηκαν! Το μέλλον ανοίγεται μπροστά τους με αισιοδοξία!

https://www.hamogelo.gr/4-1/1643/7-nees-koi-neoi-apo-To-Xamogelo-toy-Poidioy-nikhtes-sth-maxh-ths-zohs-alla-koi-sth-maxh-ton-Exetaseon

nikos1400
30-08-13, 15:28
Καλοκαιράκι του 2007. Ιούλιος, βράδυ Παρασκευής. Γλυκιά νύχτα, ξάστερη, πριν να μας χτυπήσει το τσουνάμι της κρίσης. Η Αθήνα πλημμυρισμένη κέφι και ζωή. Τα τραπεζάκια έξω, γεμάτα. Τα εφηβάκια βγαίναν ραντεβού. Ήταν 11, κι ένα παλληκαράκι λίγο μεγαλύτερο, 24 χρονών, ετοιμαζόταν να πάει στο δικό του ραντεβού – με τον θάνατο.
Ήταν αστυνομικός. Είχε υπηρεσία στη συναυλία που γίνονταν στο γήπεδο του Baseball. Στη σκηνή θα ανέβαινε η αφρόκρεμα του ελληνικού ροκ. Το παλληκαράκι, πηγαίνοντας να συναντήσει τον θάνατο, μπορεί να είχε βάλει το CD από τα «Διάφανα Κρίνα» που θα έπαιζαν εκείνη τη νύχτα και να σιγοτραγουδούσε μαζί τους: «Τα χρόνια μου ναυάγησαν στις ξέρες σου». Δεν ήξερε ότι σε λίγο θα «παραχωρούσε τις πληγές του, να εξασκηθούν οι μανιακοί και οι αρχάριοι”.
Είχε και έναν συνάδελφο παρέα. Λίγο μεγαλύτερος εκείνος, παιδιά και οι δύο. Στην είσοδο του γηπέδου συνάντησαν τα «άλλα» παιδιά. Ίδιας πάνω - κάτω ηλικίας. Μπορεί να ήταν συμμαθητές στο σχολείο, μπορεί να παίζαν στις ίδιες γειτονιές, μπορεί να αγαπούσαν τα ίδια κορίτσια. Τώρα όμως εκπροσωπούσαν δύο κόσμους. Ο ένας είχε τη στολή της αστυνομίας. Δηλαδή του μπάτσου, του γουρουνιού, του δολοφόνου. Ο άλλος κόσμος είχε τη στολή του «αντεξουσιαστή».
Η συνέχεια είναι γνωστή. Χωρίς κανέναν λόγο, χωρίς καμία αφορμή, 30 περίπου στολές αντεξουσιαστών επιτέθηκαν σε δύο στολές αστυνομικών. Οι αστυνομικοί είχαν και περίστροφα. Κανένας τους δεν τράβηξε. Πώς να ρίξεις σε παιδιά της ηλικίας σου… Οι αντεξουσιαστές είχαν λοστούς και σιδερογροθιές. Τις τράβηξαν. Και σακάτεψαν τις δύο μισητές στολές χωρίς να σκεφτούν ότι μέσα ήταν συμμαθητές τους.
Ο ένας αστυνομικός «γλύτωσε» με βαρειά κατάγματα. Ο άλλος ήταν από τότε στην εντατική, κλινικά νεκρός. Το «κλινικά» σβύστηκε προχθές. Το παλληκαράκι των 24 που τώρα θα ήταν 30 (αλήθεια, μεγαλώνουν οι κλινικά νεκροί ) έφυγε απΆ αυτόν τον κόσμο, χωρίς να ξέρει γιατί. Καμιά διαδήλωση για χάρη του. Καμιά δήλωση πολιτικού. Στην κηδεία, η μάνα του θα κλαίει βουβά. 6 χρόνια είχε μια μικρή ελπίδα. Τώρα, είναι κι αυτή νεκρή. Θα είναι μερικοί συγγενείς και συνάδελφοι. Ανάμεσά τους κάποιος που σε έναν μήνα, σε έναν χρόνο, κανείς δεν ξέρει πότε, θα πάει στο δικό του ραντεβού με τον θάνατο, όπως πήγαν τόσοι και τόσοι, πριν το παλληκαράκι. Κι αυτός, χωρίς να ξέρει το γιατί. (Θυμάται κανείς μας έστω και έναν από τους 100 περίπου αστυνομικούς που τα τελευταία χρόνια σκοτώθηκαν σε ώρα υπηρεσίας; Ας πούμε, τα ονόματα Γιώργος Ανδριτσόπουλος, Γιάννης Ευαγγελινέλης, σας λένε κάτι
Κανένας δημοσιογράφος δεν ασχολήθηκε με τη ζωή του, κανένας δεν νοιάστηκε για το ποιος ήταν, ποιους αγαπούσε, τι όνειρα έκανε. Κανένας «αρμόδιος» δεν τηλεφώνησε στη μάνα του να την ρωτήσει πώς ένοιωθε αυτά τα 6 χρόνια που χάιδευε το κεφάλι του γιου της στην εντατική κι εκείνος δεν αποκρίνονταν. Κανένας δεν θα γράψει ποτέ, σε κανένα τοίχο το σύνθημα «Μπάτσοι, γουρούνια, δολοφονημένοι». Αστυνομικός, άρα αναλώσιμος, ε;
Αν άξιζε να κάνουμε μια διαδήλωση, αν άξιζε να βγούμε στους δρόμους για κάτι, αυτό θα ήταν για να φωνάξουμε με όσο οξυγόνο μπορούμε να μαζέψουμε στα πνευμόνια μας: «ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ ΜΕ ΤΟ ΜΙΣΟΣ!» Δεν έχει μέλλον αυτή η χώρα, ούτε αυτό το έθνος, αν τα παιδιά μας αλληλοσκοτώνονται. Δεν θα έχουμε ούτε παρόν, αν συνεχίσουμε να ανήκουμε στους στρατούς μας, στις φατρίες μας, στις συντεχνίες μας, στις κλίκες μας. Κι αν όλους τους άλλους τους βλέπουμε σαν εχθρούς. Επέσατε θύματα, αδέρφια εσείς, σε άνιση μάχη κι αγώνα. Κι εσείς και οι άλλοι. Και το παλληκαράκι που έφυγε προχθές κι ο Γρηγορόπουλος. Αλλά κι ο Κορκονέας. Είναι ΟΛΟΙ θύματα! Είναι όλοι τους, είμαστε όλοι μας, οι παράπλευρες απώλειες μιας εξουσίας που σκηνοθετεί μάχες στα Εξάρχεια και στις ροκ συναυλίες για αντιπερισπασμό. Για να νομίζεις ότι εχθροί είναι οι δύο στολές, και να σου τραβάει την προσοχή από το πραγματικό πεδίο της μάχης. Μόνο που σΆ αυτό το πεδίο - τι περίεργο! - δεν υπάρχει μάχη. Τα δήθεν «επιτελεία των αντιπάλων» τα έχουν βρει, γιατί είναι πολλά τα κλοπιμαία, Άρη.
ΣΆ έναν άλλο, παράλληλο κόσμο, οι ψυχές του Γρηγορόπουλου και του αστυνομικού που έσβησε προχθές (ούτε το όνομά του δεν μπόρεσα να μάθω) ίσως να τραγουδάνε μαζί την τελευταία στροφή από τα “Διάφανα Κρίνα”, διάφανες κι οι δυο σαν την αλήθεια, και σαν τα κρίνα αθώες:

Άραγε θα θυμάται κάποιος τΆ όνομά μας,
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια,
τα πάθη μας, τις λύπες, τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρα μας!



Το κείμενο είναι του Θάνου Τζήμερου από εδώ (https://www.athensvoice.gr/article/city-news-voices/%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%B9%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B7/%CF%81%CE%AD%CE%BA%CE%B2%CE%B9%CE%B5%CE%BC-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%AD%CE%BD%CE%B1-%C2%AB%CE%B3%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%BF%CF%8D%CE%BD%C E%B9%C2%BB)



Η εγνοια τους φιλε (οπως και ο Προθ. της Βρετανιας παραπανω) ειναι τα αποτελεσματα των επομενων εκλογων,
και να παρει το κομμα τους το επομενο αισχρο-δανειο...
:thumbsdown::thumbsdown::thumbsdown:

A8hnaios
30-08-13, 15:34
https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2013/08/tromaktiko1-1.jpg

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2013/08/tromaktiko-2.jpg

scania124
30-08-13, 16:20
https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2013/08/tromaktiko1-1.jpg

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2013/08/tromaktiko-2.jpg

Πινακιδες δασαρχειου??


send from scaniamobile galaxy s4

scania124
30-08-13, 16:21
Πινακιδες δασαρχειου??


send from scaniamobile galaxy s4

BILL007
30-08-13, 16:23
Πινακιδες δασαρχειου??


send from scaniamobile galaxy s4

Oχι βρε Θάνο! Διπλωματικό Σώμα! thumb

Nino
30-08-13, 16:24
ΔΣ
Ελληνικα οχηματα Διπλωματικου σωματος

ntinos
30-08-13, 16:26
Τα 2 τελευταια νουμερα ποια να ειναι αραγε ?
(να δουμε απο ποια χωρα ειναι δλδ)




https://www.autoblog.gr/2012/12/28/lefta-yparxoyn-porsche-cayenne-turbo-s-me-diplwmatikes-pinakides-eksw-apo-th-megaleia-bretania/

scania124
30-08-13, 16:27
Και τι κανουν αυτοί εκεί ώστε να εχουν cayenne turbo τούμπανο??

send from scaniamobile galaxy s4

Nino
30-08-13, 16:32
Τα αυτοκινητα διπλωματικου σωματος που αγοραζονται απο τις εδω αντιπροσωπειες δεν εχουν ουτε τελος ταξινομησης ουτε ΦΠΑ, ουτε φορο πολυτελειας ουτε τιποτα, για αυτο και ειναι και τουμπανα.
υπολογιστε οποτε ποσο χαμηλη ειναι η τιμη!

BILL007
30-08-13, 16:55
Το bodykit δεν ξέρω αν είναι Hamman ή Gemballa! :shok:

hades7
30-08-13, 16:58
Αντίστροφη μέτρηση
https://www.zougla.gr/kosmos/article/antistrofi-metrisi-777646

120ie87
30-08-13, 17:02
Λέτε με αυτή την αφορμή να έχουμε τον 3ο???


(ποτέ μη λες ποτέ λένε.......)

gant
30-08-13, 17:28
Αντίστροφη μέτρηση
https://www.zougla.gr/kosmos/article/antistrofi-metrisi-777646
Τι αλογομούρης ασυμπάθιστος αυτός ο Τζων Κέρι!

BILL007
31-08-13, 10:00
Πάει και ο καημένος ο Μίκυ... Δεν ξέρω τι να πω πια για την χώρα μας.Τά πάντα κλείνουν!:ranting2::ranting2::ranting2:



Αντίο… Μίκυ Μάους

Posted on Αυγούστου 31, 2013by koukouroukoy

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2013/08/365e1c894653db3df15422863ba1cc45_L-1.jpg?t=-62169984000

Μετά από σχεδόν 48 χρόνια, όταν ο Ευάγγελος Τερζόπουλος κατάφερε να εξασφαλίσει την άδεια και να φέρει ξανά τον Μίκυ Μάους στην Ελλάδα (είχαν προηγηθεί εκδόσεις τη δεκαετία του ʼ50 χωρίς άδεια με αποτέλεσμα τη δικαστική παρέμβαση της Αμερικανικής εταιρείας που κατείχε τα πνευματικά δικαιώματα), αλλά και γενικά να δημοσιεύει κόμικς με τους ήρωες του Ντίσνεϋ, η κρίση «διώχνει» τον Μίκυ από την Ελλάδα και δίνει (ένα ακόμη) τέλος στην εποχή της αθωότητας. Ο Χρήστος Τερζόπουλος, ιδιοκτήτης της Τερζόπουλος – Νέα Ακτίνα, ανακοίνωσε ότι διακόπτει την έκδοση των περιοδικών λόγω χαμηλών πωλήσεων, ή ίσως απλά… βρήκε ευκαιρία να αποχωρήσει από το «χώρο».

Μίκυ Μάους, ΚΟΜΙΞ, Αλμανάκο, Κλασικά, Μίκυ (Μεγάλο), Μίκυ Μυστήριο, Ντόναλντ, σπέσιαλ και επετειακές εκδόσεις και άλλα πολλά περιοδικά που κύριο μέλημά τους ήταν η διάπλαση χαρακτήρων και η διεύρυνση των πνευματικών οριζόντων κυρίως των νεότερων αναγνωστών, πέρασαν στην ιστορία…

ο εκδότης Χρήστος Τερζόπουλος έγραψε χθες το βράδυ:
«Μερικά πράγματα όπως ο κυβερνητικός ανασχηματισμός, η υποτίμηση του νομίσματος και το κλείσιμο εφημερίδας ή περιοδικού δεν ανακοινώνονται εκ των προτέρων.
Η διακοπή της έκδοσης των περιοδικών δεν ήταν μια επιπόλαια και ξαφνική επιλογή. Εδώ και πολλούς μήνες, από την αρχή του χρόνου, είχαμε επαφές και διαπραγματευόμασταν για να βρούμε βιώσιμη λύση για τα περιοδικά. Χρειάζεται ψυχικό σθένος να γίνονται διαπραγματεύσεις με νηφαλιότητα και σύνεση χωρίς να μεταφερθεί η αγωνία στους συνεργάτες μας.
Έως την τελευταία στιγμή κρατούσαμε την σπίθα ζωντανή μήπως μπορέσει να συνεχιστεί η έκδοση των περιοδικών. Συνεχίσαμε να κάνουμε αυτό που γνωρίζαμε να κάνουμε πάντοτε. Να εκδίδουμε περιοδικά που να είναι όσο καλύτερα μας επέτρεπαν οι συνθήκες να φτιάξουμε. Και αυτό θα ξανακάνουμε όταν μας το επιτρέψουν οι καιροί. Δείγματα της εργασίας μας έχετε, τελευταία απόδειξη το βιβλίο του Γκόντφρεντσον.
Δυστυχώς δεν μπορώ να επεκταθώ περισσότερο πάνω σε αυτό το θέμα επειδή η εμπιστευτικότητα των διαπραγματεύσεων δεν το επιτρέπει. Όμως πρέπει να γνωρίζετε με βεβαιότητα πως η διακοπή ενός έργου μιας ζωής (σχεδόν 48 χρόνια) δεν είναι μια πράξη που δεν έχει έντονη συναισθηματική φόρτιση.»

Οι ιστορίες των Carl Barks, Don Rossa, Romano Scarpa και πολλών άλλων καλλιτεχνών, ο Μίκυ, ο Ντόναλντ, τα ανήψια του, ο Γκούφη, ο Κύρος Γρανάζης, ο Μαύρος Πητ, ο Γκαστόνε, ο Σκρούτζ με τα φανταστικομμύρια του και οι άλλοι κάτοικοι της Λιμνούπολης, αυτό το κομμάτι της διαπαιδαγώγησής μας, της εκμάθησης της γλώσσας μας, της ψυχαγωγίας μας, και τέλος η «τυχερή μας δεκάρα» θα βρίσκονται για πάντα στις καρδιές μας.

Σνιφ, κλαψ, λυγμ, σμπαρακουάκ…

ertopen.com



Πηγή https://apolasos.wordpress.com/2013/08/31/%ce%b1%ce%bd%cf%84%ce%af%ce%bf-%ce%bc%ce%af%ce%ba%cf%85-%ce%bc%ce%ac%ce%bf%cf%85%cf%82/

Και σε πρωτοσέλιδα:

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2013/08/EleutherosTyposI-1.jpg

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2013/08/AurianiMTI-1.jpg

A8hnaios
31-08-13, 10:49
Λέτε με αυτή την αφορμή να έχουμε τον 3ο???


(ποτέ μη λες ποτέ λένε.......)

Μπααα μη φοβάστε για παγκόσμια σύρραξη
Το δυτικό σύστημα για να κρατήσει ψηλά το βιοτικό επίπεδο του. Κόσμου του χρειάζεται να. Κάνει πολέμους από καιρό σε καιρό!!!!

Παράγουν εκατομμύρια σφαίρες βαριά όπλα τανκς κτλ...
Άμα σταματήσει το εμπόριο όπλων θα καταρρεύσουν τα δυτικά living standards (Δυστυχώς)!!

nikos1400
31-08-13, 14:20
Μπααα μη φοβάστε για παγκόσμια σύρραξη
Το δυτικό σύστημα για να κρατήσει ψηλά το βιοτικό επίπεδο του. Κόσμου του χρειάζεται να. Κάνει πολέμους από καιρό σε καιρό!!!!

(Οι οπλοβιομηχανιες)
Παράγουν εκατομμύρια σφαίρες βαριά όπλα τανκς κτλ...
Άμα σταματήσει το εμπόριο όπλων θα καταρρεύσουν τα δυτικά living standards (Δυστυχώς)!!

Ε τι να κανουνε και αυτοι ?? Κλεφτες θα γινουν ??

:facepalm::facepalm:

A8hnaios
31-08-13, 17:38
https://fbcdn-photos-f-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn2/c0.0.430.406/1184986_369160073186905_1168663053_n.png

fanisk
31-08-13, 18:05
Ωραιοι οι Αμερικανοι, θα σωσουν ακομα ενα λαο... :D

BILL007
31-08-13, 21:50
Aυτό το είδαμε? :facepalm:




Από 1η Σεπτεμβρίου στη διάθεση τα ληγμένα τρόφιμα


Τι απαντά ο υφυπουργός Ανάπτυξης Αθ. Σκορδάς
ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 26/08/2013 18:33 | ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ: 26/08/2013 20:18
https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2013/08/6F8C7612EFE19FB7F10DF1609F204178-1.jpg


Στα ράφια των σούπερ μάρκετ θα βρίσκονται από την 1η Σεπτεμβρίου τρόφιμα «περασμένης διατηρησιμότητας», δηλαδή με παρελθούσα ημερομηνία λήξης, κάτω από συγκεκριμένους όρους. Τα τρόφιμα αυτά θα φέρουν ειδική σήμανση, θα είναι φθηνότερα από τα άλλα, ενώ θα επιβάλλονται πρόστιμα σε περιπτώσεις που δεν θα τηρούνται οι παραπάνω κανόνες.
Όπως αναφέρει σε ενημερωτικό έγγραφό του το Επαγγελματικό Επιμελητήριο Αθήνας, εφεξής επιτρέπεται η διάθεση τροφίμων περασμένης χρονολογίας ελάχιστης διατηρησιμότητας, πλην όσων προσδιορίζονται από τη νομοθεσία ως ευαλοίωτα, με τον όρο ότι αυτά θα πωλούνται σαφώς διαχωρισμένα από τα άλλα τρόφιμα και σε πινακίδα που θα αναρτάται σε αυτά, θα αναγράφεται, με κεφαλαία γράμματα, η φράση «Τρόφιμα Περασμένης Διατηρησιμότητας».
Ο χρόνος διάθεσης των προϊόντων περασμένης διατηρησιμότητας δεν μπορεί να υπερβαίνει κατά περίπτωση:
α. Τη μία εβδομάδα στην περίπτωση προϊόντων, των οποίων η ελάχιστη διατηρησιμότητα δηλώνεται με την αναγραφή ημέρας και μήνα.
β. Τον ένα μήνα στην περίπτωση προϊόντων, των οποίων η ελάχιστη διατηρησιμότητα δηλώνεται με την αναγραφή μήνα και έτους.
γ. Τους τρεις μήνες στην περίπτωση προϊόντων, των οποίων η ελάχιστη διατηρησιμότητα δηλώνεται με την αναγραφή μόνο του έτους.
Την αποκλειστική ευθύνη, στις περιπτώσεις αυτές, για την καλή υγιεινή κατάσταση των προϊόντων φέρει ο πωλητής.
Προϊόντα περασμένης διατηρησιμότητας απαγορεύεται να διατίθενται σε χώρους ομαδικής εστίασης.
Απαγορεύεται η αντικατάσταση ή τροποποίηση της χρονολογίας ελάχιστης διατηρησιμότητας με οποιονδήποτε τρόπο και από οποιονδήποτε.
Τα παραπάνω προϊόντα πωλούνται μόνο σε χαμηλότερη τιμή.
Στους παραβάτες επιβάλλονται τα παρακάτω διοικητικά πρόστιμα:
Έλλειψη πινακίδας με την ένδειξη «Τρόφιμα Περασμένης Διατηρησιμότητας» 1.000 ευρώ ανά κωδικό προϊόντος.
Μη διακριτός διαχωρισμός τροφίμων περασμένης διατηρησιμότητας από τα υπόλοιπα τρόφιμα 1.000 ευρώ ανά κωδικό προϊόντος.
Παραποίηση (αντικατάσταση ή τροποποίηση) της χρονολογίας ελάχιστης διατηρησιμότητας 2.000 ευρώ ανά κωδικό προϊόντος.
Διάθεση τροφίμων περασμένης διατηρησιμότητας σε χώρους ομαδικής εστίασης 5.000 ευρώ ανά κωδικό προϊόντος.
Μη τήρηση υποχρέωσης πώλησης τροφίμων με την ένδειξη «Τρόφιμα Περασμένης Διατηρησιμότητας» σε χαμηλότερη τιμή 2.000 ευρώ ανά κωδικό προϊόντος.

Ανακοίνωση του υφυπουργού Ανάπτυξης

Με αφορμή τη διάθεση «ληγμένων προϊόντων» και προκειμένου να μη δημιουργηθούν λανθασμένες εντυπώσεις στο καταναλωτικό κοινό, ο υφυπουργός Ανάπτυξης και Ανταγωνιστικότητας Αθανάσιος Σκορδάς έκανε την ακόλουθη δήλωση:
«Δεν υπάρχει απολύτως καμία διάταξη στο νέο Αγορανομικό Κώδικα, που να αφορά σε προϊόντα, των οποίων η διάρκεια ζωής έχει λήξει. Επίσης, τίποτε δεν αλλάζει από όσα ίσχυαν εδώ και δεκαετίες σχετικά με τα προϊόντα περιορισμένης διατηρησιμότητας. Απλώς, το καθεστώς γίνεται αυστηρότερο, σύμφωνα και με τις προβλέψεις της ΕΕ.
Είναι επιτέλους ώρα να σταματήσει η κινδυνολογία επί ανύπαρκτων θεμάτων. Σε μια πολύ δύσκολη περίοδο για κάθε Έλληνα πολίτη, ο δημόσιος λόγος οποιουδήποτε κρίνεται από τη σοβαρότητα και την υπευθυνότητα που επιδεικνύει».

https://www.tovima.gr/society/article/?aid=527535&h1=true#commentForm

friendgr
01-09-13, 13:00
"Περασμένης διατηρησιμότητας"........ θα πάει καμιά γιαγιά και θα νομίζει ότι είναι καμιά special έκδοση.... :facepalm::facepalm:

Πάντως από ευρηματικότητα στο λεξιλόγιο σκίζει η κυβέρνηση, τύφλα να χει ο μπαμπινιώτης...

Το ληγμένα βλέπετε χτυπάει άσχημα.....

δυστυχώς κάτι μου λέει ότι θα εξαφανίζονται πρώτα αυτά.....

BILL007
01-09-13, 13:31
"Περασμένης διατηρησιμότητας"........ θα πάει καμιά γιαγιά και θα νομίζει ότι είναι καμιά special έκδοση.... :facepalm::facepalm:

Πάντως από ευρηματικότητα στο λεξιλόγιο σκίζει η κυβέρνηση, τύφλα να χει ο μπαμπινιώτης...

Το ληγμένα βλέπετε χτυπάει άσχημα.....

δυστυχώς κάτι μου λέει ότι θα εξαφανίζονται πρώτα αυτά.....

Ακριβώς...Και αυτό είναι ένα απο τα πράγματα που αντανακλούν το βιοτικό επίπεδο της χώρα μας... :thumbsdown:

A8hnaios
02-09-13, 00:54
Aυτό το είδαμε? :facepalm:



https://www.tovima.gr/society/article/?aid=527535&h1=true#commentForm


"Περασμένης διατηρησιμότητας"........ θα πάει καμιά γιαγιά και θα νομίζει ότι είναι καμιά special έκδοση.... :facepalm::facepalm:

Πάντως από ευρηματικότητα στο λεξιλόγιο σκίζει η κυβέρνηση, τύφλα να χει ο μπαμπινιώτης...

Το ληγμένα βλέπετε χτυπάει άσχημα.....

δυστυχώς κάτι μου λέει ότι θα εξαφανίζονται πρώτα αυτά.....


https://fbcdn-photos-a-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/1176252_644746355558353_1435410673_n.jpg


:ranting2: :ranting2:

BILL007
02-09-13, 09:48
https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2013/09/ThessalonikiI-1.jpg

Ptboul
02-09-13, 10:39
Aυτό το είδαμε? :facepalm:



https://www.tovima.gr/society/article/?aid=527535&h1=true#commentForm

Αυτό έπαιζε στην Αγγλία και πριν 15 χρόνια κυρίως σε ντισκάουντ σούπερ μάρκετς.

Konstantinos E60
02-09-13, 11:25
Αυτό έπαιζε στην Αγγλία και πριν 15 χρόνια κυρίως σε ντισκάουντ σούπερ μάρκετς.



Μεχρι τωρα τρώγαμε και του πουλιού το γάλα !
Τώρα θα φάμε και τις κουτσουλιές του !


p.s Μαζευτηκες λεβέντη ? :D

Ptboul
02-09-13, 11:31
Μεχρι τωρα τρώγαμε και του πουλιού το γάλα !
Τώρα θα φάμε και τις κουτσουλιές του !


p.s Μαζευτηκες λεβέντη ? :D

:hystericalbs1:

(για κάποιο λόγο μου τελειώνουν τα θενκς στο μπαμ)

Βρήκα τον δρόμο της επιστροφής Κωνσταντή με θλίψη και οδυρμό. Πρώτη μέρα στη δουλειά σήμερα.

friendgr
03-09-13, 11:06
Δεν μπορεί ρε παιδιά να μην το είχε πάρει κανείς χαμπάρι. Μόνο το τεκμήριο που θα βεβαιωνόταν κάθε χρόνο στην δήλωση φτάνει.

Το πιθανότερο να το κυκλοφορούσε με ξένες πινακίδες , αδήλωτο και "χαμένο στο διάστημα".

Εσείς οι βόρειοι το είχε πάρει πουθενά το μάτι σας;

https://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22768&subid=2&pubid=63881477

aristent
03-09-13, 13:22
Δεν μπορεί ρε παιδιά να μην το είχε πάρει κανείς χαμπάρι. Μόνο το τεκμήριο που θα βεβαιωνόταν κάθε χρόνο στην δήλωση φτάνει.

Το πιθανότερο να το κυκλοφορούσε με ξένες πινακίδες , αδήλωτο και "χαμένο στο διάστημα".

Εσείς οι βόρειοι το είχε πάρει πουθενά το μάτι σας;

Οι υπάλληλοι του ΣΔΟΕ έψαξαν και βρήκαν ότι ο Καβαλιώτης ιδιοκτήτης της δηλώνει... ανεπάγγελτος. Τα δύο τελευταία χρόνια δεν είχε κάνει καν φορολογική δήλωση και το 2010 είχε δηλώσει ως εισόδημα... 1.490 ευρώ.
https://content-mcdn.ethnos.gr/filesystem/images/20130903/engine/newego_LARGE_t_1101_54243395_type12128.jpg
https://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22768&subid=2&pubid=63881477

Μυριζε "καινουργιλα" οταν την ειδα στην Αριστοτελους πριν εναν χρονο περιπου!!!:thumbsup:

επισης εντοπιστικε απο τον Αντωνη(individual)στη Χανιωτη Χαλκιδικης.thumb
https://www.bmwfans.gr/forum/

https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?p=422359#poststop

friendgr
03-09-13, 13:45
Με ελληνικές πινακίδες;

hades7
03-09-13, 18:03
Λίγες ώρες μετά την πρώτη επίσημη κυβερνητική παραδοχή για το λουκέτο στις αμυντικές βιομηχανίες, η Ευρωπαϊκή Επιτροπή έρχεται να επιβεβαιώσει την ιδιωτικοποίηση και την εκκαθάριση των ΕΛΒΟ, ΕΑΣ και ΛΑΡΚΟ.

Απαντώντας σε σχετική ερώτηση ο Σάιμον Ο' Κόνορ (εκπρόσωπος του Όλι Ρεν) είπε ότι κατά την τελευταία αξιολόγηση για την Ελλάδα οι εκκαθαρίσεις των κρατικών εταιρειών αποτελούν προαπαιτούμενο και μάλιστα η διαδικασία θα πρέπει να ολοκληρωθεί εντός του Σεπτεμβρίου.

Απαίτηση της Τρόικας για τα λουκέτα

Να κλείσει η ΛΑΡΚΟ, η ΕΑΣ και η ΕΛΒΟ χωρίς να αποζημιωθούν οι εργαζόμενοι, ζητεί η τρόικα η οποία μάλιστα απορρίπτει τις προτάσεις της κυβέρνησης για εκκαθάριση εν λειτουργία. Υπό αυτές τις συνθήκες, σύμφωνα με πληροφορίες, έχει οριστεί για την Τρίτη ευρεία σύσκεψη στο Μέγαρο Μαξίμου με εκπροσώπους του υπουργείου οικονομικών και του υπουργείου Άμυνας.

Την αποκάλυψη για τις νέες απαιτήσεις της τρόικας για τις αμυντικές βιομηχανίες έκανε την Τρίτη η ίδια η αναπληρωτής υπουργός Άμυνας Φώφη Γεννηματά, μιλώντας στο περιθώριο της εκδήλωσης του ΠΑΣΟΚ για την επέτειο της 3ης Σεπτέμβρη.

«Στείλαμε περασμένη εβδομάδα πρόταση που ετοιμάσαμε – την είχε κάνει αποδεκτή το υπουργείο Οικονομικών και έδωσε "πράσινο φως” ο Αντώνας Σαμαράς να σταλεί στην τρόικα» είπε η Φώφη Γεννηματά και εξήγησε πως την περασμένη Πέμπτη έγινε τηλεδιάσκεψη με τη συμμετοχή εκπροσώπων των δανειστών. «Ανέβαλαν την απάντηση λέγοντας ότι θέλουν λίγο χρόνο να επεξεργαστούν την πρόταση. Χθες λάβαμε email αναφερόμενο στις τρεις εταιρείες - ΛΑΡΚΟ, ΕΑΣ και ΕΛΒΟ - που απέρριπτε τις προτάσεις ως "μη ρεαλιστικές" και "μη βιώσιμες"».

Σύμφωνα με τη Φώφη Γεννηματά, η τρόικα ζήτησε από την κυβέρνηση να εξετάσει το κλείσιμο επιχειρήσεων ακόμη και χωρίς να υπάρξουν αποζημιώσεις στους εργαζόμενους. Η τρόικα προκρίνει το μοντέλο της πτώχευσης

aristent
03-09-13, 20:32
Με ελληνικές πινακίδες;

Ναι,σιγουρα αθηναϊκα νουμερα,κατι σε ΙΒΖΧΧΧΧ,δεν το θυμαμαι καλα...

BILL007
03-09-13, 20:36
Λίγες ώρες μετά την πρώτη επίσημη κυβερνητική παραδοχή για το λουκέτο στις αμυντικές βιομηχανίες, η Ευρωπαϊκή Επιτροπή έρχεται να επιβεβαιώσει την ιδιωτικοποίηση και την εκκαθάριση των ΕΛΒΟ, ΕΑΣ και ΛΑΡΚΟ. [...]

Εγω για να καταλάβω η ΕΛΒΟ είναι ζημιογόνος? ή απλά ξεπουλάμε για να "ξεχρεώσουμε"?

nikos1400
03-09-13, 20:55
Εγω για να καταλάβω η ΕΛΒΟ είναι ζημιογόνος? ή απλά ξεπουλάμε για να "ξεχρεώσουμε"?

δεν εχω ιδεα, παντως δε συμφερει κανεναν να παραγει η Ελλας δικο της "οπλισμο".

Lambros46
03-09-13, 21:05
Εγω για να καταλάβω η ΕΛΒΟ είναι ζημιογόνος? ή απλά ξεπουλάμε για να "ξεχρεώσουμε"?

Δεν πάει έτσι Μπίλυ!Με αυτή τη λογική ο ΟΠΑΠ ήταν ζημιογόνος?

Kostas_1
03-09-13, 22:24
Εγω για να καταλάβω η ΕΛΒΟ είναι ζημιογόνος? ή απλά ξεπουλάμε για να "ξεχρεώσουμε"?

Ναι.






δεν εχω ιδεα, παντως δε συμφερει κανεναν να παραγει η Ελλας δικο της "οπλισμο".

Η ελβο δεν παραγει οπλισμο ουτως ή αλλως.

Αφου δεν καταφερε να αξιοποιησει τοσες ευκαιριες που δοθηκαν...

Λυπαμαι μονο για ορισμενους εργαζομενους που ειχαν μπει με την αξια τους γιατι πολλοι ηταν απο τη γνωστη κατηγορια των κομματικοβολεμενων.

Μεχρι προσφατα καποιοι ανανεωναν τον στολο με τα leasing αυτοκινητα και εμεναν σε ακριβα ξενοδοχεια ψαχνοντας ευκαιριες για ταξιδια και εκτος εδρας. Η ρωμη επεφτε και αυτοι γλεντουσαν...

sent from my s4 mini

Kostas_1
03-09-13, 22:24
Δεν πάει έτσι Μπίλυ!Με αυτή τη λογική ο ΟΠΑΠ ήταν ζημιογόνος?

Ο οπαπ μοσχοπουληθηκε. Και σωστα πουληθηκε.

sent from my s4 mini

Lambros46
04-09-13, 01:17
Κύριε Κώστα εννοείται ότι καλά έκαναν και τον πουλησαν!Αυτό εννοούσα και εγώ!

Αυτό το πράγμα στην Ελλάδα που το δημόσιο είχε γίνει αλυσίδα επιχειρήσεων πραγματικά ποτέ δεν το κατάλαβα.

Sent from my GT-I8260 using Tapatalk 4

individual
04-09-13, 07:08
Με ελληνικές πινακίδες;


δεν ξερω αν ειναι το ιδιο αμαξι......
αλλα ειχε ελληνικες πινακιδες.

BILL007
04-09-13, 10:05
Η Microsoft αγόρασε τη Nokia! :shok::shok::shok:




Η Microsoft αγοράζει την Nokia για προφυλαχθεί από Apple και Google

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2013/09/microsofttoacquirenokia-1.jpg (https://www.pestaola.gr/microsoft-to-acquire-nokia/)

Δυόμιση χρόνια μετά την ιστορική συμφωνία, η Microsoft αγοράζει την Nokia για κάτι παραπάνω από 7 δισεκατομμύρια δολάρια. Οι δύο εταιρείες θα προσπαθήσουν να δημιουργήσουν μαζί το μέλλον των Windows Phone smartphones.
Η Microsoft αγοραζει hardware και πατεντες απο την Nokia

Η εξαγορά της Nokia και συγκεκριμένα του Nokia Devices & Services κομματιού θα κοστίζει στην Microsoft κάτι παραπάνω από 7 δισεκατομμύρια δολάρια. H Microsoft θα πληρώσει 5 δισεκατομμύρια δολάρια για να αγοράσει την εταιρεία και τους ανθρώπους και 2.18 δισεκατομμύρια δολάρια για τις πατέντες της Nokia. Η Microsoft αγοράζει δυνατότητα κατασκευής και design hardware μαζί και πατέντες για να υλοποιήσει ταχύτερα και καλύτερα το όραμα One Microsoft.

Αν όλα προχωρήσουν ομαλά και η συμφωνία εγκριθεί από τα διοικητικά συμβούλια των δύο εταιρειών αναμένεται να κλείσει στις αρχές του 2014. Με την τελευταία υπογραφή και χωρίς προβλήματα, ο CEO της Nokia, Stephen Elop, θα αφήσει την θέση του και θα αναλάβει την θέση Executive VP of Devices & Services στην Microsoft.

Μαζί θα πάρει πολλά από τα σημαντικά στελέχη της Nokia όχι όμως και τον αρχισχεδιαστή της Nokia, Marko Ahtisaari, που αποφάσισε να αφήσει την εταιρεία και να ασχοληθεί με δικά του projects.

Οι λόγοι της εξαγοράς της Nokia από την Microsoft είναι ξεκάθαροι και απλοί, σύμφωνα πάντα με την Microsoft. Η εταιρεία θέλει να αυξήσει τα κέρδη στον τομέα των smartphones και να προστατευτεί από Apple και Google.


Πηγή https://www.pestaola.gr/microsoft-to-acquire-nokia/

PapajimG
04-09-13, 13:53
παίδες για να ετοιμαζόμαστε :whistle: :th_Laie_67-1:

Στο στόχαστρο του ΣΔΟΕ έχουν μπει οι μεγάλες εισαγωγικές θυγατρικές εταιρείες αυτοκινήτων στην Ελλάδα, όπως κάνει γνωστό ο υφυπουργός Οικονομικών, Γιώργος Μαυραγάνης, με έγγραφό του που διαβιβάστηκε στη Βουλή.

Ο υφυπουργός ενημερώνει τη Βουλή για τους ελέγχους που βρίσκονται σε εξέλιξη, μετά από ερώτηση του βουλευτή της ΔΗΜΑΡ Βασίλη Οικονόμου, σχετικής με έρευνα για υποθέσεις φοροδιαφυγής από τις θυγατρικές στην Ελλάδα των εταιρειών γερμανικών συμφερόντων Mercedes και BMW.

Ο κ. Οικονόμου επικαλούνταν δημοσίευμα του περασμένου Μαΐου, σύμφωνα με το οποίο οι δύο εταιρείες «εμφανίζουν την τιμή εργοστασιακής πώλησης των αυτοκινήτων από τις μητρικές εταιρείες στη Γερμανία στις θυγατρικές εταιρείες στην Ελλάδα, σημαντικά μειωμένη σε σχέση με την πραγματική εργοστασιακή τιμή, γεγονός που συνεπάγεται απώλειες εκατομμυρίων ευρώ για το ελληνικό δημόσιο από τα τέλη ταξινόμησης και τους φόρους πολυτελείας».

Ο κ. Οικονόμου θύμιζε, στην ερώτηση, ότι η δημοσιογραφική αποκάλυψη προκάλεσε την άμεση παρέμβαση του υφυπουργού Οικονομικών, ο οποίος έδωσε εντολή στις αρμόδιες υπηρεσίες να ελέγξουν τη συγκεκριμένη υπόθεση και να καταθέσουν πόρισμα και ζητούσε να ενημερωθεί ποια ήταν η πορεία των ερευνών.

Στην έγγραφη απάντησή του, ο κ. Μαυραγάνης επιβεβαιώνει ότι για τις δύο εταιρείες βρίσκονται σε εξέλιξη οι δέουσες ενέργειες από την ελεγκτική Υπηρεσία Κέντρο Ελέγχου Μεγάλων Επιχειρήσεων (Κ.Ε.ΜΕ.ΕΠ).

Αναφέρει, επίσης, ότι «στο πλαίσιο της εφαρμογής του Εθνικού Επιχειρησιακού Προγράμματος καταπολέμησης της φοροδιαφυγής και του λαθρεμπορίου 2012-2014, διενεργούνται από το ΣΔΟΕ έλεγχοι νόμιμης εισαγωγής, εμπορίας και κυκλοφορίας ΕΙΧ οχημάτων.

Όπως ειδικότερα κάνει γνωστό ο υφυπουργός Οικονομικών «είναι σε εξέλιξη έλεγχοι σε μεγάλες εισαγωγικές θυγατρικές εταιρείες αυτοκινήτων, στις οποίες συμπεριλαμβάνονται και οι αναφερόμενες στην ερώτηση του βουλευτή της ΔΗΜΑΡ και διαβεβαιώνει ότι «με την ολοκλήρωση των ελέγχων και σε περίπτωση διαπίστωσης φορολογικών παραβάσεων ή λαθρεμπορίας, τα επιβληθέντα πρόστιμα θα διαβιβαστούν άμεσα για καταλογισμό και είσπραξη στις αρμόδιες ΔΟΥ και στα αρμόδια τελωνεία».

πηγή: https://www.nooz.gr/economy/to-sdoe-stis-megales-eisagogikes-8ugatrikes-etaireies-autokiniton

Konstantinos E60
04-09-13, 14:44
Αν η συγκεκριμένη κυρία δεν ειναι βαλτή για να δημιουργεί εντάσεις τότε έχει πρόβλημα !



Κατά της διδασκαλίας των Θρησκευτικών στο Λύκειο τάχθηκε την Τετάρτη η βουλευτής της ΔΗΜΑΡ Μαρία Ρεπούση. Μιλώντας στην επιτροπή μορφωτικών υποθέσεων της Βουλής που συζητά το νομοσχέδιο για το νέο Λύκειο, η Μαρία Ρεπούση τόνισε ότι η έννοια του σύγχρονου Λυκείου «δεν συνάδει» με την διδασκαλία των θρησκευτικών. Προσέθεσε μάλιστα: «Στη Β' και Γ' των Επαγγελματικών Λυκείων δεν υπάρχει η Ιστορία. Αυτοί θα γίνουν πολίτες του κράτους. Και διδάσκονται Ιστορία μόνο στην Α' Λυκείου. Αντίθετα, διδάσκονται τα Θρησκευτικά και αναρωτιέμαι: γιατί ενώ θέλετε να κάνετε ένα νέο σύγχρονο Λύκειο, επιμένετε στην αντίληψή σας για τα Θρησκευτικά που δεν είναι καν θρησκειολογία όπως ήταν σε παλαιότερα σχέδια επί της υπουργίας της Αννας Διαμαντοπούλου;».

Η Μαρία Ρεπούση υποστήριξε επίσης πως «όλη η σύγχρονη εκπαίδευση δεν πιστεύει πια στην θρησκευτική κατήχηση, παρά την επαφή των παιδιών με τις θρησκείες μέσα από ένα μάθημα ιστορικό, κοινωνιολογικό, για τον ρόλο που έπαιξαν οι θρησκείες στην πορεία της ανθρωπότητας – και δέχομαι ότι έπαιξαν πάρα πολύ σημαντικό ρόλο. Τα θρησκευτικά με την έννοια της ορθόδοξης κατήχησης, κατά την γνώμη μας, δεν έχουν θέση στο σύγχρονο Λύκειο. Εσείς όχι μόνο δεν τα κάνετε προαιρετικά ή δεν τα αλλάζετε, αλλά επιμένετε σε μια κυρίαρχη θέση η οποία αποτυπώνεται και στο πρόγραμμα Σπουδών του Επαγγελματικού Λυκείου, αλλά και στα υποχρεωτικά μαθήματα που δίνουν εξετάσεις τα παιδιά για να πάρουν το απολυτήριό τους. Εξάλλου δεν νομίζω ότι όσο περισσότερη ορθόδοξη κατήχηση κάνουν τα παιδιά στα σχολεία τόσο καλύτεροι χριστιανοί θα γίνουν. Αντίθετα υποβαθμίζονται οι Φυσικές Επιστήμες και η Βιολογία που είναι βασική επιστήμη και δεν ξέρω πως μπορούν σε μια σειρά από ειδικότητες να απουσιάζει η Βιολογία ή να υποβαθμίζονται οι Φυσικές Επιστήμες».


https://www.tanea.gr/news/greece/article/5038834/maria-repoysh-h-didaskalia-twn-thrhskeytikwn-den-synadei-me-to-sygxrono-lykeio/

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Κ
04-09-13, 15:07
https://www.defencenet.gr/defence/item/%C2%AB%CF%83%CE%B1%CF%86%CE%AC%CF%81%CE%B9%C2%BB-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CF%83%CE%B4%CE%BF%CE%B5-%CF%83%CF%84%CE%B9%CF%82-%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B9%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%83%C F%89%CF%80%CE%B5%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CF%84%CE%B7%CF%82-mercedes-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CE%B7%CF%82-bmw

deepBLUE
04-09-13, 15:16
Οταν βάζετε κάποιο λινκ καλο θα ήταν να υπάρχει έστω ένας τίτλος που το συνοδεύει ;)

jkourkoulis
05-09-13, 17:40
Δεν ξέρω κατά πόσο είναι έγκυρο αλλά το βάζω με επιφύλαξη.


Ελληνας γιατρός στην Συρία: 1200 δολάρια το μήνα παίρνουν οι "αντάρτες"


Ο πιο βρώμικος πόλεμος που έχω ζήσει σ' όλη μου τη ζωή είναι αυτός εδώ.


https://www.alfavita.gr/arthron/%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B1%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CF%8C%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CF%83%CF%85%CF%81%CE%AF%CE%B1-1200-%CE%B4%CE%BF%CE%BB%CE%AC%CF%81%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF-%CE%BC%CE%AE%CE%BD%CE%B1-%CF%80%CE%B1%CE%AF%CF%81%CE%BD%CE%BF%CF%85%CE%BD-%CE%BF%CE%B9-%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%AC%CF%81%CF%84%CE%B5%CF%82

BILL007
06-09-13, 10:32
Οι Τούρκοι γκρεμίζουν τον Προφήτη Ηλία στη Σμύρνη (https://www.newsnow.gr/article/487732/oi-tourkoi-gkremizoun-ton-profiti-ilia-sti-smyrni.html) - Παρέμβαση Παναγιωτόπουλου για τη διάσωση ιστορικού ναού στη Σμύρνη (https://www.newsnow.gr/article/498393/premvasi-panagiotopoulou-gia-ti-diasosi-istorikou-naou-sti-smyrni.html)

https://images.news-now.gr/48/487732/1.jpg

Την παρέμβαση του Υπουργού Πολιτισμού και Τουρισμού της Τουρκίας κ. Ομέρ Τσελίκ ζήτησε ο Υπουργός Πολιτισμού και Αθλητισμού κ. Πάνος Παναγιωτόπουλος, προκειμένου να διασωθεί ο ιστορικός ναός του Προφήτη Ηλία κοντά στη Σμύρνη, ο οποίος απειλείται από τα έργα διάνοιξης ενός νέου αυτοκινητοδρόμου στην περιοχή.

«Αν και η πρόοδος σε υποδομές και σε κατασκευαστικά έργα σε αυτούς τους δύσκολους καιρούς πρέπει να ενθαρρύνεται, εμείς, ως Υπουργοί Πολιτισμού, από την άλλη πλευρά, θα πρέπει να κάνουμε ό,τι είναι πρακτικά δυνατόν για να προστατεύσουμε τα μνημεία, ώστε η οικονομική ανάπτυξη να συνδυάζεται με τον σεβασμό στον πολιτισμό», γράφει ο κ.Παναγιωτόπουλος σε επιστολή του που απηύθυνε προς τον κ.Τσελίκ.

Και συνεχίζει: «Ο Ναός του Προφήτη Ηλία στη Σμύρνη, ο οποίος χαίρει σεβασμού από τους Μουσουλμάνους και τους Χριστιανούς, αντιπροσωπεύει ένα κοινό έδαφος για την πολιτιστική κληρονομιά μας. Πιστεύω ότι θα κάνετε ό,τι μπορείτε, στο πλαίσιο των δυνατοτήτων σας, για την προστασία του συγκεκριμένου μνημείου».



Τρίκλιτη βασιλική του 1846, κτισμένη επί του Οικουμενικού Πατριάρχη Ανθιμου ΣΤΆ το 1846, ο Ναός του Προφήτη Ηλία είναι μια από τις ελάχιστες ορθόδοξες εκκλησίες που σώζονται στην ευρύτερη περιοχή της Σμύρνης. Βρίσκεται δυο χιλιόμετρα νοτιοανατολικά της πόλης, στην κοιλάδα της Αγίας Αννας, όπου και τα ρωμαϊκά υδραγωγεία και όπου κυλά ο ποταμός Μέλης.

Ο ναός έχει διαστάσεις περίπου 10 x 19 μ. και τετράπλευρη κεραμοσκεπή. Σήμερα είναι ερειπωμένος. Τις σημαντικότερες φθορές έχει υποστεί ο τοίχος στη δυτική πλευρά του. Το εσωτερικό του είναι λεηλατημένο. Και όμως, στην όψη του διασώζονται ακόμα τα στοιχεία εκείνα που τον καθιστούσαν στις αρχές του 20ου αιώνα αγαπημένο προορισμό των κατοίκων της Σμύρνης- μπορεί μάλιστα κανείς να τον θαυμάσει σε καρτ- ποστάλ της εποχής.

Στοιχεία για το ναό έχει αποθησαυρίσει ο γεωλόγος και μελετητής της ιστορικής τοπογραφίας της Σμύρνης Αχιλλέας Χατζηκωνσταντίνου. Ενώ μόλις πρόπερσι, ο Τούρκος μεταπτυχιακός φοιτητής αρχιτεκτονικής Ντογκάι Κορκμαζ εκπόνησε μελέτη για το μνημείο.

Μετά το 1922, η περιοχή είχε κηρυχθεί στρατιωτική ζώνη και ο ναός μεταβλήθηκε σε αποθήκη πυρομαχικών. Αλλά τότε δεν κινδύνευσε όσο κινδυνεύει σήμερα εξ αιτίας των οδικών έργων.

Η συγκεκριμένη πρωτοβουλία του Υπουργού Πολιτισμού και Αθλητισμού εντάσσεται σε μια γενικότερη προσπάθεια που έχει δρομολογήσει ο ίδιος για τη διάσωση και προστασία σημαντικών τεκμηρίων της Ελληνικής μνήμης, που υπάρχουν και πέραν των Ελληνικών συνόρων

https://www.newsnow.gr/article/498393/premvasi-panagiotopoulou-gia-ti-diasosi-istorikou-naou-sti-smyrni.html

A8hnaios
06-09-13, 20:15
https://a.media.newsbomb.gr/items/cache/3973bcfcca5095708a4d9affae52adac_XL.jpg



Τέλος εποχής για τη μεγάλη αλυσίδα καταστημάτων δομικών υλικών Praktiker, η οποία ρίχνει αυλαία λόγω οικονομικών προβλημάτων.
Η δεύτερη μεγαλύτερη αλυσίδα του κλάδου, στη Γερμανία, έχει κηρύξει πτώχευση από τον περασμένο Ιούλιο, ωστόσο όπως όλα δείχνουν οδηγείται σε οριστικό λουκέτο. Η Praktiker Γερμανίας διατηρούσε μέχρι πρόσφατα 131 υποκαταστήματα, ενώ απασχολούσε 5.300 εργαζομένους, εκ των οποίων οι 1.780 μερικής απασχόλησης.
Το τελευταίο διάστημα έγιναν αρκετές προσπάθειες προκειμένου να βρεθούν αγοραστές, ωστόσο δεν επετεύχθη καμία συμφωνία γεγονός που οδήγησε τον όμιλο να εκδώσει σχετική ανακοίνωση.
"Η αγορά αποφάσισε ότι δεν υπάρχουν περιθώρια για ένα νέο ξεκίνημα" τονίζονταν μεταξύ άλλων, ενώ σύμφωνα με πληροφορίες έχει δοθεί εντολή για ευτελιστική εκποίηση των προϊόντων που έχουν απομείνει αλλά και για σταδιακή αφαίρεση όλων των διακριτικών της επιχείρησης από τις εγκαταστάσεις. Δεν είναι λίγοι εκείμοι πάντως που αναμένουν τα οριστικά λουκέτα, προκειμένου να κάνουν κινήσεις για αγορά κτιρίων ή τμημάτων της επιχείρησης. Διαφορετική όπως φαίνεται θα είναι η εξέλιξη για τη θυγατρική της Praktiker Max Bahr, η οποία δήλωσε επίσης πτώχευση αλλά φαίνεται πως έχει βρει αγοραστές για τα 132 καταστήματα της, τα οποία θα διατηρήσουν τα εμπορικά σήματα και το προσωπικό τους.
Η τύχη πάντως των καταστημάτων της Praktiker στο εξωτερικό δεν έχει ξεκαθαρίσει, η λειτουργία των οποίων πάντως, δεν απειλείται.Σύμφωνα με πληροφορίες της γερμανικής εφημερίδας πάντως "Die Welt", θα λειτουργούν κανονικά και μετά την εκκαθάριση της μητρικής εταιρίας θα ξεκινήσει μία ξεχωριστή διαδικασία πώλησης τους σε ενδιαφερόμενους ακόμα και από τις χώρες που εδρεύουν τα καταστήματα του εξωτερικού. Αξίζει να σημειωθεί πως οι υπάλληλοι εκτός Γερμανίας φθάνουν τους 7.000, εκ των οποίων και αρκετές εκατοντάδες στη χώρα μας.www.newsbomb.gr

Samaro
06-09-13, 20:32
Αν η συγκεκριμένη κυρία δεν ειναι βαλτή για να δημιουργεί εντάσεις τότε έχει πρόβλημα !


Ρεπούση: «Η διδασκαλία των Θρησκευτικών δεν συνάδει με το σύγχρονο Λύκειο»

https://www.tanea.gr/news/greece/article/5038834/maria-repoysh-h-didaskalia-twn-thrhskeytikwn-den-synadei-me-to-sygxrono-lykeio/
Αυτή φταίει ή όσοι την ψηφίζουν ;;

Thomelef
06-09-13, 20:49
ξεκινάνε οι κατασχεσεις για τους οφειλέτες των δημόσιων ταμείων. εδώ βέβαια θα δούμε ωραία μάχη κράτους εναντίον τραπεζών, γιατί όπως όλοι ξέρουμε το κράτος προηγείτε, ενώ οι τράπεζες έχουν κυριοτητες. άξιο λόγου να σημειωθεί ότι μόλις τρείς στους εκατό (χοχοχοχοχο) πήγανε για να ρυθμίσουν τα χρέη τους...

ταυτόχρονα μιλάμε για τα αμυντικά εργοστάσια, τα οποία έχουν να παράξουν αμυντικό υλικό απο το 80, ενώ βάζουν μέσα το κράτος 150 μύρια ετησίως...ξέρω, λεπτομέρειες. όσων αφορά με τις αποζημιώσεις που η τρόικα απαιτεί να μην καταβληθούν, το θεωρώ και εγώ άδικο...ΟΜΩΣ, υπάρχει το ενδεχόμενο να πάνε και να τα ζητήσουν απο τους πρόσφατα απολυμένους της ΕΡΤ, τους οποίους πολύ πιθανό να στήριξαν στον αγώνα τους.

επίσεις, τα νέα είναι πολύ ευχάριστα απο τα νούμερα που προκύπτουν απο τον τουρισμό μέχρι τώρα, η ανάπτυξη είναι κοντά, είμαστε έτοιμοι να απαγκυστρωθούμε απο τα μνημόνια και την τροικα, αλλά είναι σχεδόν σίγουροι όλοι τους ότι μάλον έρχεται ένα καινούριο πακέτο μετά τις γερμανικές εκλογές.

3500 αστυνομικοί κατέβηκαν για την ασφάλεια του προθυπουργού εν όψη της ΔΕΘ. είναι επειδή μάλον θεωρείτε ο ικανότερος προθυπουργός (και πως να μην είναι άλωστε με τον άδωνη στο πλάι του για υπουργό υγείας), η αγάπη του κόσμου είναι πολύ μεγάλη προς το πρόσωπο του, και φοβούνται μην παθει ασφυξία απο τις πολλές αγκαλιές και τα φιλιά.

ο αλέξης κατεβαίνει και ηγείτε λέει τις πορείες που θα γίνουν...σιγά τα ωα ρεσυ αλέκο να ούμε...όταν τα έκανε ο γιωργάκης αυτά, εσύ κοιτούσες πως να πολιτευτείς για να μπορέσεις να την κάνεις απο τον στρατό...μασά η κατσίκα ταραμά ρε???τι επειδή θα βγείς κυβέρνηση νομίζεις ότι είσαι και μάγκας???@@ είσαι μλκ. απλώς όλοι εμείς είμαστε εντελώς ηλίθιοι...χαχαχα!!!

ο πάγκαλος άκουσα ότι άνοιξε εργοστάσιο φερετροποιίας. αν θυμάμαι καλά αυτός είχε πεί...ας με κλείσει ο βενιζέλος μέσα. δεν έχω να πληρώσω το χαράτσι. δεν είχε που δεν είχε ο άνθρωπος, πήγε και άνοιξε ένα εργοστασιάκι μωρέ με τα λιγοστά που είχε ο άνθρωπος...

τι άλλο, τι άλλο...α ναι ρε! έρχονται και άλλες περικοπές στις συντάξεις. αγαπητοί συνταξιούχοι, μην στεναχωριέστε, σε 2-3 χρόνια απο τώρα θα καλείστε να πληρώνετε, επειδή έχετε το προνόμια να λέγεστε συνταξιούχοι.

τι άλλο???εεεεε αυτά μωρέ. όλα καλά!!!

άντε και καλό σκ ρε μάγκες!

A8hnaios
06-09-13, 21:18
ο πάγκαλος άκουσα ότι άνοιξε εργοστάσιο φερετροποιίας! . :shok: :shok:

τι άλλο???εεεεε αυτά μωρέ. όλα καλά!!!

:facepalm: :facepalm:

A8hnaios
07-09-13, 14:52
https://www.youtube.com/watch?v=t4kr_UQtN1o&feature=player_embedded#t=71

A8hnaios
08-09-13, 13:46
Το Eco Racer δεν εχει τίποτα να ζηλέψει από ανάλογα μοντέλα που αναπτύσσονται σε εργαστήρια και αυτοκινητοβιομηχανίες του εξωτερικού, και επιβραβεύθηκε σε διεθνείς διαγωνισμούς με το 1ο βραβείο ασφάλειας και το 4ο εξοικονόμησης καύσιμου....


Αυτοκίνητο υδρογόνου, έτοιμο να βγει στην αγορά, κατασκεύασε ομάδα του Πολυτεχνείου Κρήτης, ωστόσο η ελληνική νομοθεσία εμποδίζει την εμπορική αξιοποίηση του εντός συνόρων!

O λόγος για το Εco Racer, αυτοκίνητο 100% ελληνικής σύλληψης, σχεδίασης και κατασκευής, που «γεννήθηκε» στα εργαστήρια του Πολυτεχνείου Κρήτης από μια ομάδα προπτυχιακών και μεταπτυχιακών φοιτητών.

Κινείται με υδρογόνο και με εξαιρετικές επιδόσεις στην εξοικονόμηση ενέργειας, αφού χρειάζεται ένα λίτρο καύσιμου για 434 χιλιόμετρα.

Πρόκειται για ένα όχημα που θα μπορούσε κάλλιστα να περάσει στη μαζική παραγωγή με κάποιες τροποποιήσεις, ακόμη και με κόστος κάτω των 10.000 ευρώ, ώστε να κατασκευάζεται πλήρως στη χώρα μας και να εξάγεται όχι να εισάγεται!

Το αμάξωμα του οχήματος είναι κατασκευασμένο από ανθρακονήματα για να έχει χαμηλό βάρος, διαθέτει σασί αλουμινίου από ειδικά κράματα και κινείται από κυψέλες υδρογόνου, είναι αθόρυβο, και αυτό που παράγει ως αποτέλεσμα της κίνησης του είναι απλώς νερό, δηλαδή εκπέμπει μηδενικούς ρύπους.

Το Eco Racer δεν εχει τίποτα να ζηλέψει από ανάλογα μοντέλα που αναπτύσσονται σε εργαστήρια και αυτοκινητοβιομηχανίες του εξωτερικού, και επιβραβεύθηκε σε διεθνείς διαγωνισμούς με το 1ο βραβείο ασφάλειας και το 4ο εξοικονόμησης καύσιμου.

Αν το ζητούμενο στη χώρα μας είναι η ανάπτυξη, αυτή τη στιγμή λείπει το θεσμικό πλαίσιο ώστε να επιτρέπεται η μαζική παραγωγή αυτού του οχήματος.

Ακόμη και αν εμφανιστεί ενδιαφερόμενος επενδύτης δεν μπορεί να χρηματοδοτήσει την κατασκευή του Εco Racer στην Ελλάδα γιατί ο νόμος δεν το επιτρέπει!!!

«Ελπίζω η Ελλάδα να αλλάξει, να αλλάξουν οι νομοθεσίες να γίνει πιο ευέλικτη. Ιδέες όπως βλέπετε υπάρχουν και ελπίζουμε να υπάρξουν πρωτοβουλίες για να συνδεθεί η επιχειρηματικότητα με το Πολυτεχνείο» σχολίασε στο Eco News ο φοιτητής Παναγιώτης Μπάζιος.

Σημειώνεται ότι η ομάδα Eco Racer του Πολυτεχνείου της Κρήτης μετέχει φέτος στο TedxΑcademy συνεισφέροντας μαζί με αλλά δημιουργικά ανήσυχα και καινοτόμα και μυαλά από τους χώρους της επιστήμης του πνεύματος και των τεχνών στο όραμα για μια Ελλάδα με το βλέμμα στραμμένο στο μέλλον που θα βρίσκεται στην πρωτοπορία και όχι στα μετόπισθεν...

https://www.tucer.tuc.gr/

https://www.cretadrive.gr/news/reportaz-autokinito/aftokiniton-udrogonou-apo-kriti-tucer-eco-racer-etoimo-gia-paragogi/

https://www.youtube.com/watch?v=GivKD3xA6Ws

spar@
08-09-13, 22:37
Aνοιξε γυμναστηριο ο Νικος Αναδιωτης στο Μπουρναζι....
99ευρο προσφορα για γυναικες το 12μηνο και 150 το 12μηνο για αντρες, Μ****Α αντε γ****ου....

BILL007
09-09-13, 14:44
Τηλεσκουπίδια, ξέκωλα, δημαγωγοί και βίζιτες, το παζλ μιας κοινωνίας σε κρίση – Της δικιάς σου κοινωνίας!

14:45 - 7 Σεπ 2013 - ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟΣ (https://www.tsantiri.gr/mytilinaiosblog/)

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2013/09/sampanies-1.jpg


Τηλεσκουπίδια, ξέκωλα, βίζιτες, δημαγωγοί και φτηνοί πολιτικοί απατεώνες συνθέτουν το παζλ μιας κοινωνίας -και όχι «απρόσωπα» χώρας- σε βαθιά κρίση. Γιατί η κρίση που μας μαστίζει είναι πρωτίστως πολιτισμική – πολιτική, τα άλλα, τα οικονομικά, είναι απλώς παράγωγα της ολοκληρωτικής παρακμής.
Μιας παρακμής που την ονόμασαν «πρόοδο», «εκσυγχρονισμό», «μεταρρύθμιση».
Το σχέδιό τους ξεκίνησε να εφαρμόζεται στις αρχές της «άγριας» δεκαετίας του 1990 για να περάσει στην τελική του φάση 20 χρόνια μετά, με τους Κωστάκηδες, τους Γιωργάκηδες, τους Αντωνάκηδες και τα μνημόνια.

Σ΄αυτά τα είκοσι χρόνια έκαναν τα πάντα για να ξεχάσεις ποιος είσαι: α) Σου είπαν ότι έννοιες όπως πατρίδα είναι «κακό» πράγμα, ξεπερασμένες, δύσοσμες όπως οι παρατημένες βιβλιοθήκες. β) Σου είπαν ότι με την πολιτική ασχολούνται μόνο οι άχρηστοι και σε έπεισαν σε τέτοιο βαθμό που άφησες, εσύ άφησες, την πολιτική στους άχρηστους. γ) Σου έδωσαν μια πιστωτική κάρτα και σε αμόλυσαν να ζήσεις το «Sex & The City», το «Beverly Hills» και κάθε άλλη μυθοπλασία με δανεικά λεφτά, σκοπός τους δεν ήταν να τα επιστρέψεις, αλλά να τους χρωστάς για πάντα.
Τον έρωτα και τα συναισθήματα στα «δίδαξαν» ως παλιομοδίτικα, οι παρτούζες, τα όργια, τα μπρος και πίσω «κρέας μπαίνει, κρέας βγαίνει», οι ηδονές και τα ά-λογα πάθη ήταν η «δημοσιογραφία» του Cosmopolitan, του ΚΛΙΚ (και όλης αυτής της «σχολής») που «δημιούργησε» ο κάθε σεξουαλικά καταπιεσμένος και κομπλεξικός χωριάτης που ήρθε στην Αθήνα να γίνει εκδότης και να διαφθείρει μια ολόκληρη κοινωνία για να μην είναι μόνος στο βούρκο του!

Κι ενώ σε βύθιζαν στην απληστία της κατανάλωσης και του αχαλίνωτου σεξ, στο γιαπισμό και σε κάθε είδους ανηθικότητα (δημόσια και ιδιωτική), την ίδια ώρα είχαν ενεργοποιήσει την ωρολογιακή βόμβα που θα έσκαγε ως «οικονομική κρίση» για να σε μετατρέψουν από «Ευρωπαίο», όπως σου έλεγαν ότι έπρεπε να γίνεις, σε τριτοκοσμικό δούλο τους, σε ένα ανδράποδο!
Χάσαμε τους εαυτούς μας, χάσαμε το Μέτρο, χάσαμε τις ψυχές μας…
Παραφουσκωμένοι από απληστία και ύβρη (αλαζονεία) σαν μπαλόνι μας άφησαν να πάμε ψηλά και τώρα, στην ελεύθερη πτώση μας ακόμα δεν έχουμε βρει πάτο!

Διαπιστώσεις, θα μου πείτε και θα ζητήσετε λύσεις…

Αυτοκριτική θα σας πω και σε ό,τι αφορά τις λύσεις; Αυτές είναι γραμμένες στα βιβλία των φιλοσόφων, των προγόνων σας, όσοι ακόμα μπορείτε να διαβάσετε ελληνικά (γιατί και τη γλώσσα μας φρόντισαν να καταστρέψουν) ψάξτε να τις βρείτε. Κανένας δεν θα σας σώσει, «ένας κούκος δεν φέρνει την άνοιξη», κι αν όντως θέλετε να ελευθερωθείτε αυτό πρώτα πρέπει να το πετύχετε μέσα στα συγχυσμένα και θολωμένα από την άγνοια και την απαιδευσιά (του σύγχρονου «εκπαιδευτικού» μας συστήματος) μυαλά σας.

Αλλιώς, όσες λύσεις σας πω εγώ ή όποιος άλλος, στο βρόντο θα πάνε… Γιατί τόσο εγώ, όσο και ο όποιος άλλος, που δεν έχουμε τη δυνατότητα να σας «λύσουμε» τα προβλήματα όπως σας έμαθαν τόσο καιρό, με ρουσφέτια και λαμογιές, με κομπίνες και επιχορηγήσεις – επιδοτήσεις, θα σας είμαστε εντελώς άχρηστοι εάν εσείς δεν ξαναγίνετε άνθρωποι και Έλληνες, Έλληνες της ημετέρας Παιδείας μετέχοντες…

Στέφανος Μυτιληναίος


- See more at: https://www.tsantiri.gr/mytilinaiosblog/tileskoupidia-xekola-dimagogi-ke-vizites-to-pazl-mias-kinonias-se-krisi-tis-dikias-sou-kinonias/#sthash.VGdV8R1G.dpuf

PapajimG
09-09-13, 16:47
Η ευτυχία εγκατέλειψε την Ελλάδα...
ΑΘΗΝΑ 09/09/2013

Σε καμία άλλη χώρα του κόσμου, πλην της Αιγύπτου, δεν καταγράφηκε πιο ραγδαία μείωση της ευτυχίας τα τελευταία χρόνια σύμφωνα με την "Έκθεση Παγκόσμιας Ευτυχίας του 2013" για 156 χώρες, όσο αυτή που σημειώθηκε στην Ελλάδα.

Σύμφωνα με το Έθνος που παραθέτει τα στοιχεία, η Ελλάδα βρίσκεται στην 70η θέση μεταξύ 156 χωρών, για την περίοδο 2010 - 2012.

Με πιο ραγδαίους ρυθμούς η ευτυχία φαίνεται να εγκατέλειψε την Αίγυπτο, δεύτερη έρχεται η Ελλάδα, ενώ η Ισπανία έχει την έκτη μεγαλύτερη μείωση, η Ιταλία την όγδοη και η Πορτογαλία την 12η.

Όσον αφορά τον μέσο όρο που είναι 5,1 (με "άριστα" το 10), η Ελλάδα βρίσκεται ελαφρώς υψηλότερα με 5,4. Πιο ευτυχισμένη χώρα στον κόσμο είναι η Δανία με 7,7 και ακολουθούν η Νορβηγία, η Ελβετία, η Ολλανδία και η Σουηδία.

Όπως αναφέρει το Έθνος, στην Ευρώπη, η μεγαλύτερη μείωση ευτυχίας καταγράφηκε στις τέσσερις χώρες που επλήγησαν περισσότερο από την κρίση, δηλαδή την Ελλάδα, την Πορτογαλία, την Ισπανία και την Ιταλία. Από τις χώρες της ευρωζώνης, η Πορτογαλία βρίσκεται σε χαμηλότερο επίπεδο ευτυχίας από την Ελλάδα (85η).

πηγή: https://www.nooz.gr/greece/i-eutuxia-egkateleipse-tin-ellada

gant
09-09-13, 17:01
Νορβηγία και Σουηδία περιλαμβάνουν και τους αλκοολικούς?

jkourkoulis
09-09-13, 18:01
Νορβηγία και Σουηδία περιλαμβάνουν και τους αλκοολικούς?

Πολύ οινόπνευμα στο βορρά. :thumbsdown:

vagmag
09-09-13, 19:51
Νορβηγία και Σουηδία περιλαμβάνουν και τους αλκοολικούς?
αυτοί έτσι είναι ευτυχισμένοι :whistle:

A8hnaios
09-09-13, 20:24
Νορβηγία και Σουηδία περιλαμβάνουν και τους αλκοολικούς?

Πολύ κρύο ρε εκεί πάνω... Δε περνάει με τίποτα το 24ωρο!!

Μια γκριζαδα,βροχή... πολυυυυ βροχή χιόνι κ καθόλου Φως!

Υ.Γ και Ρωσία μια απ τα ίδιο κ χειρότερα...

gant
09-09-13, 23:04
Υ.Γ και Ρωσία μια απ τα ίδιο κ χειρότερα...

Πολύ άσχημο και λυπητερό να βλέπεις σούρουπο καλοκαιράκι στην Αγία Πετρούπολη, παδια 16-17 χρονών να κάθονται στο γρασίδι στα κανάλια και να μπεκροπίνουν. :thumbsdown:

Ptboul
10-09-13, 08:26
Για πάμε στα δικά μας,

Τα 39 χρόνια γιόρτασε φέτος το Πασόκ στις 3 του Σεπτέμβρη, σπεύσατε να ευχηθήτε :hystericalbs1:

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2013/09/pasokafisa81-1.jpg

Lambros46
10-09-13, 10:36
https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2013/09/pasokafisa81-1.jpg


Υπήρχε τέτοια αφίσα πραγματικά :shok::shok:?

Ptboul
10-09-13, 10:41
και πολλές ακόμα Λάμπρο, αρκετά πριν γεννηθείς.

ORPHEUS
10-09-13, 10:52
άλλη μια ωραία αφίσα

friendgr
10-09-13, 10:58
με ένα απλό γκουγκλάρισμα μπορείτε να απολαύσετε περισσότερα ανέκδοτα.....

https://www.google.gr/search?q=%CE%A0%CE%B1%CF%83%CF%8C%CE%BA+%CE%B1%CF% 86%CE%AF%CF%83%CE%B5%CF%82&client=firefox-a&hs=vvf&rls=org.mozilla:en-US:official&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=e94uUoveK8nJsgbEz4CQDQ&ved=0CC4QsAQ&biw=1017&bih=643

Lambros46
10-09-13, 10:59
https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2013/09/2735290facepalm_super-1.jpg

bill_m3
10-09-13, 11:04
με ένα απλό γκουγκλάρισμα μπορείτε να απολαύσετε περισσότερα ανέκδοτα.....

https://www.google.gr/search?q=%CE%A0%CE%B1%CF%83%CF%8C%CE%BA+%CE%B1%CF% 86%CE%AF%CF%83%CE%B5%CF%82&client=firefox-a&hs=vvf&rls=org.mozilla:en-US:official&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=e94uUoveK8nJsgbEz4CQDQ&ved=0CC4QsAQ&biw=1017&bih=643

Εμένα αυτό μου έμεινε : https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2013/09/1poa29a-1.gif

Αν μεγάλωνε και η Ελλάδα όπως μεγάλωσε το κοριτσάκι τρισευτιχισμένοι θα ήμασταν!!!!
:D:D:D:D:D

Ptboul
10-09-13, 11:10
πωπωω τρελό ποδαράκι. ♥

Κωνσταντίνος
11-09-13, 20:48
Αυτό.


Αυτό που πρέπει να μας προβληματίσει είναι γιατί όλοι οι πολιτικοί μας λένε ψέματα και ποτε την αλήθεια ? Γιατί ο Σαμαράς κέρδισε τις εκλογές με αντιμνημονιακή πολιτική και ψέματα ? Γιατί ο Γιώργος ο Παπανδρέου επίσης κέρδισε με το "λεφτά υπάρχουν?"

Εάν πάμε πίσω στον χρόνο θα διαπιστώσουμε ότι πάντα όλοι κέρδιζαν την εξουσία με λαϊκισμό και ψέματα.

Μήπως τελικά το πρόβλημα είναι η τριτοκοσμική κοινωνία που δεν αντέχει να ακούσει την αλήθεια ? Μήπως η ίδια κοινωνία αναγκάζει τους πολιτικούς να λένε ψέματα και να λαϊκίζουν γιατί εάν δεν τον κάνουν δεν έχουνε καμια ελπίδα να επιβιώσουν στην Ελληνική πολιτική σκηνή ?

Δηλαδή μια κοινωνία που επιλεγει τον μεγαλύτερο ψεύτη κάθε φορα για να την κυβερνήσει θέλετε να μου πείτε δεν έχει καμια ευθύνη ? Πιο μπορεί να είναι το μέσο διανοητικό και πνευματικό επίπεδο μιας κοινωνίας που ΠΑΝΤΑ "τρώει" τα παραμυθια τον λαϊκισμό και τα ψέματα ?

Μήπως τελικά οι 300 της βουλής αντικατοπτρίζουν απόλυτα τον μέσο Eλληνα πολίτη και μήπως μας κυβερνάνε τόσα χρονια ακριβώς αυτοί που μας αξίζουν ?

Όσοι μπορείτε μεταναστεύστε , όσοι δεν μπορείτε καλή δύναμη και καλά κουράγια, μην περιμένετε να αλλάξει τίποτα όμως, είτε μας κυβερνά η αριστερά, είτε η δεξιά, γιατί το πρόβλημα είναι η ίδια η κοινωνία. Η παιδεία της, η αμορφωσιά της, οι προλήψεις της, οι προκαταλήψεις της, ο σκοταδισμός της και αυτό όχι μονο δεν θα αλλάξει αλλα και κανένας δεν έχει πρόθεση να κάνει κάτι να το αλλάξει, γιατί έναν απαίδευτο,αμόρφωτο βουτηγμένο στην αγνοια και τις προκαταλήψεις λαό, τον κυβερνάς και τον εξουσιάζεις πολύ πιο εύκολα χωρίς ιδιαίτερο ταλέντο και ικανότητες.

fanisk
12-09-13, 00:43
https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2013/09/1114h85j96-1.jpg

:th_Laie_67-1:

nikos1400
12-09-13, 01:05
.
.
.
Τι δουλεια εχει πολιτικος να κανει ομιλια σε σχολειο μεσα (απευθυνομενος σε ανηλικους μαθητες)

?
.
.
.
:ranting2:

michaelp900
12-09-13, 02:08
https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2013/09/1114h85j96-1.jpg

:th_Laie_67-1:

Πουκαμισο 150 ¤.....βασικος 400 ¤.Υποτιθεται πως απευθύνεται σε απλο κοσμο.Γμσ τα......

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 4

Nino
12-09-13, 07:23
Δημόσια βιβλιοθήκη της Βιρτζίνια πέταξε στα σκουπίδια 250.000 βιβλία

:thumbsdown::thumbsdown::facepalm:
https://news.in.gr/perierga/article/?aid=1231264568

Konstantinos E60
12-09-13, 08:12
Την υποψηφιότητά της για το Euro 2020 υπέβαλε η ΕΠΟ, η οποία απέστειλε σχετική επιστολή στα γραφεία της UEFA μετά από το «πράσινο φως» που πήρε από την κυβέρνηση.




Τελευταία ενημέρωση 12/09/2013, 08:47
Στην πρόσφατη συνάντηση του προέδρου της Ομοσπονδίας, Γιώργου Σαρρή, με τους υπουργούς Πολιτισμού και Αθλητισμού κ. Παναγιωτόπουλο και Ανδριανό, εκείνο που ειπώθηκε ήταν πως ο πρωθυπουργός Αντώνης Σαμαράς επιθυμεί η χώρα να αναλάβει αυτή τη διοργάνωση.

Η Κυβέρνηση απάντησε θετικά στην ΕΠΟ να προχωρήσει τις απαραίτητες διαδικασίες και, μάλιστα, υπάρχει και έγγραφη δέσμευση.

Στόχος της Ελλάδας είναι να φιλοξενήσει δύο-τρία παιχνίδια, π.χ. δύο ματς ομίλου και ένα νοκ άουτ.

Χθες η Ομοσπονδία αποφάσισε τη διενέργεια διαγωνισμού για την επιλογή εταιρείας η οποία θα αναλάβει όλη τη μελέτη για την εκπόνηση του φακέλου υποψηφιότητας, ο οποίος με βάση το χρονοδιάγραμμα πρόκειται να κατατεθεί Μάρτιο ή Απρίλιο.

Σύμφωνα με πληροφορίες της SportDay, μία πρώτη εκτίμηση για το απαιτούμενο κόστος των εργασιών για τη βελτίωση του ΟΑΚΑ εν όψει φακέλου υποψηφιότητας αναφέρει ότι θα χρειαστούν περίπου 3 εκατ. ευρώ.





https://www.sport-fm.gr/article/dilwse-upopsifiotita-gia-to-Euro-2020-i-epo/720871


Χαχαχαχαχα Ειναι τρελοί οι άνθρωποι !!
Ψωμί δεν είχαμε τυρί μας ήρθε ! :hystericalbs1:

PapajimG
12-09-13, 08:30
Την υποψηφιότητά της για το Euro 2020 υπέβαλε η ΕΠΟ, η οποία απέστειλε σχετική επιστολή στα γραφεία της UEFA μετά από το «πράσινο φως» που πήρε από την κυβέρνηση.

Χαχαχαχαχα Ειναι τρελοί οι άνθρωποι !!
Ψωμί δεν είχαμε τυρί μας ήρθε ! :hystericalbs1:

Οτι να ναι...
Πάντως δεν είναι η πρώτη χώρα σε κρίση που σκέφτεται μια τέτοια κίνηση και πραγματικά είναι να απορείς.
Η Ισπανία (Μαδρίτη) μόλις έχασε την οργάνωση των Ολυμπιακών του 2020.
Η Ιταλία (Ρώμη ή Μιλάνο) ετοιμάζει το φάκελο υποψηφιότητας για του 2024.

Μα δεν έχουν καμία επαφή με την πραγματικότητα? :ranting2:

A8hnaios
12-09-13, 09:21
Τελευταία ενημέρωση 12/09/2013, 08:47
Στην πρόσφατη συνάντηση του προέδρου της Ομοσπονδίας, Γιώργου Σαρρή, με τους υπουργούς Πολιτισμού και Αθλητισμού κ. Παναγιωτόπουλο και Ανδριανό, εκείνο που ειπώθηκε ήταν πως ο πρωθυπουργός Αντώνης Σαμαράς επιθυμεί η χώρα να αναλάβει αυτή τη διοργάνωση.




Η Ελλάδα μπορεί;;;; η Ελλάδα επιθυμεί;;;Δε νομίζω.....

nikos1400
12-09-13, 11:11
Την υποψηφιότητά της για το Euro 2020 υπέβαλε η ΕΠΟ, η οποία απέστειλε σχετική επιστολή στα γραφεία της UEFA μετά από το «πράσινο φως» που πήρε από την κυβέρνηση.




Τελευταία ενημέρωση 12/09/2013, 08:47
Στην πρόσφατη συνάντηση του προέδρου της Ομοσπονδίας, Γιώργου Σαρρή, με τους υπουργούς Πολιτισμού και Αθλητισμού κ. Παναγιωτόπουλο και Ανδριανό, εκείνο που ειπώθηκε ήταν πως ο πρωθυπουργός Αντώνης Σαμαράς επιθυμεί η χώρα να αναλάβει αυτή τη διοργάνωση.

Η Κυβέρνηση απάντησε θετικά στην ΕΠΟ να προχωρήσει τις απαραίτητες διαδικασίες και, μάλιστα, υπάρχει και έγγραφη δέσμευση.

Στόχος της Ελλάδας είναι να φιλοξενήσει δύο-τρία παιχνίδια, π.χ. δύο ματς ομίλου και ένα νοκ άουτ.

Χθες η Ομοσπονδία αποφάσισε τη διενέργεια διαγωνισμού για την επιλογή εταιρείας η οποία θα αναλάβει όλη τη μελέτη για την εκπόνηση του φακέλου υποψηφιότητας, ο οποίος με βάση το χρονοδιάγραμμα πρόκειται να κατατεθεί Μάρτιο ή Απρίλιο.

Σύμφωνα με πληροφορίες της SportDay, μία πρώτη εκτίμηση για το απαιτούμενο κόστος των εργασιών για τη βελτίωση του ΟΑΚΑ εν όψει φακέλου υποψηφιότητας αναφέρει ότι θα χρειαστούν περίπου 3 εκατ. ευρώ.





https://www.sport-fm.gr/article/dilwse-upopsifiotita-gia-to-Euro-2020-i-epo/720871


Χαχαχαχαχα Ειναι τρελοί οι άνθρωποι !!
Ψωμί δεν είχαμε τυρί μας ήρθε ! :hystericalbs1:

προφανως διαφοροι σκαρφιστηκανε τροπο να ροκανισουνε κανα ευρω...

Στάλθηκε από το GT-S5839i μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Nino
12-09-13, 15:13
Η Λουίζ βρίσκεται μεταξύ των λίγων ανθρώπων στον κόσμο που πάσχουν από «Υπερθυμησία» (Hyperthymesia) ή αλλιώς «υπερθυμητικό σύνδρομο», γεγονός που της επιτρέπει να θυμάται τα πάντα με μεγάλη λεπτομέρεια.


https://www.videoman.gr/49275

gant
12-09-13, 15:34
Γιατί όμως "πάσχει από υπερθυμησία" ?
Δεν αναφέρει αν η ικανότητα, ιδιαιτερότητα της αυτή την ενοχλεί κάπου αλλού η επηρεάζει την υπόλοιπη ζωή της.

Bitz
13-09-13, 08:06
Γιατί όμως "πάσχει από υπερθυμησία" ?
Δεν αναφέρει αν η ικανότητα, ιδιαιτερότητα της αυτή την ενοχλεί κάπου αλλού η επηρεάζει την υπόλοιπη ζωή της.

Σιγουρα καπου θα ενοχλει...
Να εχεις λεει υπερθυμησια και να θυμασαι ολα οσα εχεις διαβασει εδω στην επικαιροτητα....αυτο φτανει.
:facepalm:

friendgr
13-09-13, 08:18
Συγνώμη , υπάρχει τέτοιο πράγμα στο δημόσιο;;;

https://news247.gr/eidiseis/politiki/mhtsotakhs_telos_sthn_eksahmera_adeia_gia_xrhsh_yp ologisth.2409189.html

:facepalm::facepalm::facepalm:

Δηλαδή εγώ που είμαι 15 χρόνια μπροστά σε 4 οθόνες θα έπρεπε να δούλευα τον μισό χρόνο; :facepalm:

Υπάρχει τελικά μια λίστα με τα προνόμια του δημοσίου ή είναι απύθμενη;

A8hnaios
13-09-13, 08:20
Ρε παιδιά θα δοθεί παράταση στη κατάθεση του Ε9;; Έχουμε κάνα φοροτεχνικο Στό Φόρουμ;;
Αυτό ισχύει>>;; https://www.newsbomb.gr/chrhma/story/344224/exetazetai-i-paratasi-tis-prothesmias-gia-tin-ypovoli-toy-e9

Ptboul
13-09-13, 08:23
Ναι Αντώνη, είναι να δώσουν και το συζητούν καιρό τώρα. Επίσημα δεν έχει δoθεί αλλά είναι σχεδόν βέβαιο.

Πως να μην είναι άλλωστε όταν από τις 30 μέρες του Σεπτέμβρη σχεδόν τις 10 το taxis δεν θα δουλεύει και όταν δουλεύει σε πετάει έξω;

friendgr
13-09-13, 08:40
Ακόμα και χωρίς μεταβολή στα περιουσιακά στοιχεία, πρέπει να ξαναϋποβάλουμε το Ε9;
απλά refresh;

A8hnaios
13-09-13, 08:43
Ναι το υποβάλουμε...

Ptboul
13-09-13, 08:49
Ναι, έχουν προστεθεί κάποια νέα πεδία που χρήζουν προσοχής στην συμπλήρωση τους.

Samaro
13-09-13, 08:50
Ντερ Στάνταρντ: 200 δισ. ευρώ οι καταθέσεις Ελλήνων στην Ελβετία

Σε περίπου 200 δισ. ευρώ ανέρχονται οι καταθέσεις Ελλήνων στην Ελβετία, σύμφωνα με σημερινό δημοσίευμα της αυστριακής εφημερίδας «Ντερ Στάνταρντ» επικαλούμενη ντοκιμαντέρ του γαλλογερμανικού τηλεοπτικού δικτύου Άρτε.

Σύμφωνα με το δημοσίευμα, στο ντοκιμαντέρ αποκαλύπτεται, πως γνωστός γαλλικός βιομηχανικός όμιλος με πολλά δισ. δολάρια ετήσιο κύκλο εργασιών έχει μεταφέρει την έδρα του για λόγους ευνοϊκής φορολογίας στην Ελβετία, κάτι που κάνουν και άλλες πολυεθνικές εταιρείες και έτσι η Γαλλία εκτιμάται ότι χάνει σε φόρους περισσότερα από 30 δισ. ευρώ ετησίως.

Αναφορές γίνονται στις υπεράκτιες εταιρείες, για παράδειγμα στα νησιά Κέιμαν, όπου είναι «εγκαταστημένες» σε τετραώροφο κτήριο 18.000 τέτοιες εταιρείες ή στο Ντελαουάρε, όπου οι Αμερικανοί έχουν τη δική τους «φορολογική όαση», σε ένα κτήριο είναι καταχωρισμένες περίπου 285.000 εταιρείες των οποίων οι ιδιοκτήτες παραμένουν μυστικοί.

Οι απώλειες των ΗΠΑ από φοροδιαφυγή υπολογίζονται σε 100 δισ. δολάρια ετησίως, ενώ σε παγκόσμια κλίμακα 21 έως 32 τρισ. δολάρια κρύβονται σε φορολογικούς παραδείσους.

Πηγή: ΑΜΠΕ

https://www.enet.gr/?i=news.el.oikonomia&id=385615

PANOS-E60
13-09-13, 08:51
Επικαιροποίηση του Ε9 θα κάνουν ΜΟΝΟ όσοι έχουν μεταβολή στην περιουσιακή τους κατάσταση μέσα στο 2012 και όσοι έχουν στην κατοχή τους αγροτεμάχια που ως τώρα δεν είχαν φορολογική υποχρέωση. Οσοι τακτοποιησαν ημιυπαίθριους χώρους το 2012, δεν έχουν υποχρέωση γιά επικαιροποίηση του Ε9 τους.


Προς παράταση η υποβολή του Ε9

Στη χορήγηση παράτασης για το Ε9 προσανατολίζεται το υπουργείο Οικονομικών μετά από πιεστικά αιτήματα φοροτεχνικών και φορολογούμενων. Η προθεσμία υποβολής των φετινών Ε9 εκπνέει στις 15 Σεπτεμβρίου.

Οι προτάσεις που έχουν πέσει στο υπουργείο Οικονομικών προβλέπουν τη χορήγηση παράτασης έως τις 26 Σεπτεμβρίου για την υποβολή των δηλώσεων που αφορούν στην αλλαγή της περιουσιακής κατάστασης των φορολογούμενων το 2012 (Πίνακας 1) και την οριστικοποίηση των εκτός σχεδίου εκτάσεων των φορολογούμενων (Πίνακας 2) έως το τέλος Οκτωβρίου ή Νοεμβρίου.

Σημειώνεται ότι με βάση τα στοιχεία των αγροτεμαχίων αλλά και την οριστική εικόνα της ακίνητης περιουσίας των φορολογούμενων πρόκειται να σχεδιαστεί ο ενιαίος φόρος ακινήτων για το 2014.

Σπ. Δημητρέλης

Πηγή:www.capital.gr

A8hnaios
13-09-13, 09:01
200 δις έχουμε στην Ελβετία;; 168 δις είναι στις τράπεζες = 368. Βάλε κ πόσα έχουμε στα σεντούκια!!! Να τα 600 δις του Σωρα!!

Χαχαχαχαχαχαχαχα!!!!! :hystericalbs1:

PapajimG
13-09-13, 09:36
Ιστορικό άλμα: Βγήκαμε από το ηλιακό μας σύστημα
ΑΘΗΝΑ 13/09/2013

Για πρώτη φορά στην ιστορία, ένα αντικείμενο κατασκευασμένο από τον άνθρωπο βγήκε από το ηλιακό σύστημά μας, ανακοίνωσαν οι επιστήμονες που παρακολουθούν την πορεία του "Βόγιατζερ 1".

Σύμφωνα με τους αστροφυσικούς, το διαστημόπλοιο της NASA που εκτοξεύτηκε το 1977 και πλέον απέχει περισσότερα από 18 δισεκατομμύρια χιλιόμετρα από τον Ήλιο, βγήκε από την ηλιόπαυση, το απώτατο όριο του ηλιακού συστήματος και πέρασε στο διαστρικό χώρο κατά πάσα πιθανότητα στις 25 Αυγούστου 2012, σύμφωνα με την ανάλυση των δεδομένων που έχουν σταλεί στη Γη και δημοσιεύονται στην επιστημονική επιθεώρηση Science.

"Τώρα που έχουμε καινούρια, σημαντικά δεδομένα, πιστεύουμε ότι αυτό ήταν το ιστορικό άλμα της ανθρωπότητας στο διαστρικό χώρο", δήλωσε ο Εντ Στόουν του Τεχνολογικού Ινστιτούτου της Καλιφόρνιας.

"Η ομάδα του Βόγιατζερ χρειαζόταν χρόνο για να αναλύσει τα δεδομένα και να βγάλει κάποιο νόημα. Όμως τώρα μπορούμε να απαντήσουμε στο ερώτημα που μας βασάνιζε όλους: Φτάσαμε; και η απάντηση είναι "Ναι", πρόσθεσε ο Στόουν.

Το ακριβές "σύνορο" του ηλιακού συστήματος δεν είναι γνωστό. Οι επιστήμονες περίμεναν επί χρόνια μια ένδειξη ότι το "Βόγιατζερ 1", που ταξίδευε στα όρια της ηλιόσφαιρας, είχε βγει στο διαστρικό χώρο.

Αρκετές φορές μάλιστα -πιο πρόσφατα σε δύο μελέτες που δημοσιεύτηκαν φέτος- είχαν συμπεράνει ότι το διαστημόπλοιο είχε φύγει από τα όρια του ηλιακού συστήματος, όμως η NASA δεν επιβεβαίωνε τα ευρήματά τους.



Το "Βόγιατζερ 1" εκτοξεύτηκε στις 5 Σεπτεμβρίου 1977 και το ακολούθησε ένα μήνα αργότερα το "αδελφό" σκάφος "Βόγιατζερ 2".

Το 1979 έφτασε στον Δία και τον επόμενο χρόνο στον Κρόνο, στέλνοντας στη Γη τις πρώτες λεπτομερείς εικόνες από τους δορυφόρους αυτών των πλανητών.

Ακολούθως επισκέφθηκε τον Ουρανό και τον Ποσειδώνα, ενώ το 1990 έστειλε και την πρώτη πλήρη φωτογραφία του ηλιακού συστήματός μας.

"Το Βόγιατζερ έφτασε εκεί που δεν έχει πάει κανένα άλλο διαστημόπλοιο, πετυχαίνοντας ένα από τα σημαντικότερα τεχνολογικά επιτεύγματα στην ιστορία της επιστήμης", τόνισε ο διευθυντής των επιστημονικών αποστολών της NASA Τζον Γκράνσφελντ.

Η διάρκεια ζωής των δύο Βόγιατζερ υπολογιζόταν αρχικά στα 5 έτη και η αποστολή τους ήταν να εξερευνήσουν τους πλανήτες του ηλιακού συστήματος.

Σήμερα πάντως βρίσκονται σε σχετικά καλή κατάσταση και εξακολουθούν να λειτουργούν.

Εκτός των επιστημονικών οργάνων και των καμερών, μεταφέρουν και από έναν χρυσό δίσκο επικαλυμμένο με χαλκό που περιέχει 115 φωτογραφίες και διάφορους φυσικούς ήχους καθώς και μηνύματα σε 55 γλώσσες.

Εδώ και 35 χρόνια μεταφέρουν τα μηνύματα του τότε προέδρου των ΗΠΑ Τζίμι Κάρτερ και του γενικού γραμματέα του ΟΗΕ, Κουρτ Βαλντχάιμ.



Σύμφωνα με τους επιστήμονες, τα δύο διαστημόπλοια θα βρεθούν κοντά σε άλλα άστρα σε περίπου δύο έτη φωτός, αφού διανύσουν δηλαδή περίπου 19 τρισεκατομμύρια χιλιόμετρα.

"Τίποτα δεν μπορεί να σταματήσει την πορεία του Βόγιατζερ 1 στο διάστημα, θα συνεχίσει για πολύ-πολύ καιρό, ίσως για δισεκατομμύρια χρόνια", προέβλεψε ο αστροφυσικός Μαρκ Σουίσνταλ.

πηγή: https://www.nooz.gr/tech/istoriko-alma-tis-an8ropotitas-sto-diastriko-xoro

PapajimG
13-09-13, 09:40
Απεβίωσε ο "πατέρας" του "Dolby Surround"


Ο Ρέι Ντόλμπι, ο μηχανικός που επινόησε το σύστημα μείωσης των θορύβων και το σύστημα πολυκαναλικού ήχου ή ήχου "surround", με το οποίο είναι εξοπλισμένες όλες οι κινηματογραφικές αίθουσες, απεβίωσε σε ηλικία 80 ετών, ανακοίνωσε η επιχείρηση που φέρει το όνομά του.

Ο Ντόλμπι, ο οποίος είχε από χρόνια προσβληθεί από τη νόσο του Αλτσχάιμερ και τον περασμένο Ιούλιο είχε διαγνωσθεί με λευχαιμία, άφησε την τελευταία του πνοή στην κατοικία του στο Σαν Φρανσίσκο.

"Σήμερα χάσαμε ένα φίλο, ένα μέντορα και έναν οραματιστή", δήλωσε ο Κέβιν Γίμαν, ο πρόεδρος της Dolby Laboratories, της επιχείρησης που δημιουργήθηκε το 1965 από τον Ντόλμπι και η οποία εξαγόρασε το 2012 την αίθουσα, όπου οργανώνεται κάθε χρόνο η τελετή των Όσκαρ, μετά την πτώχευση του προηγούμενου σπόνσορα, της Kodak.

Ο Ντόλμπι γεννήθηκε στο Πόρτλαντ του Όρεγκον και μεγάλωσε στην περιοχή του Σαν Φρανσίσκο.

Μόλις πήρε το πτυχίο του από το πανεπιστήμιο του Στάνφορντ, άρχισε να εργάζεται για την Ampex, μια καλιφορνέζικη εταιρία, η οποία ανέπτυξε το μαγνητόφωνο με ταινία και τη μαγνητοσκόπηση σε βιντεοκασέτα.

Στη συνέχεια ολοκλήρωσε το διδακτορικό του στη Βρετανία, στο πανεπιστήμιο του Κέμπριτζ και το 1965, σε ηλικία 30 ετών, ίδρυσε στο Λονδίνο την επιχείρησή του, την Dolby Laboratories.

Η πρώτη επινόησή του ήταν μια συσκευή μείωσης των θορύβων για τα στούντιο ηχογραφήσεων, μια τεχνική την οποία θα πωλήσει μετά και σε κατασκευαστές καταναλωτικών προϊόντων.

Το λογότυπο Dolby εμφανίζεται ήδη από τη δεκαετία του 1970 στα κασετόφωνα πολλών εταιρειών. Το 1975 μετέφερε την Dolby Laboratories στο Σαν Φρανσίσκο.

Στη συνέχεια ο Ντόλμπι θα βρει στον κινηματογράφο μια άλλη διέξοδο για τις εφευρέσεις του, οι οποίες θα του επιτρέψουν να αποκτήσει στη διάρκεια της σταδιοδρομίας του περισσότερα από 50 διπλώματα ευρεσιτεχνίας.

Ο Ντόλμπι και η εταιρεία του κέρδισαν δέκα Όσκαρ και 13 βραβεία Έμμυ για τις τεχνολογίες τους που γίνονταν ολοένα και πιο θεαματικές, όπως οι Dolby Surround, Dolby Digital κλπ.

"Ο πατέρας μου ήταν ένας άνθρωπος που φρόντιζε τους άλλους, που ήταν υπομονετικός και στοργικός, ως σύζυγος και ως πατέρας, και στις επιχειρήσεις και τη φιλανθρωπία", δήλωσε ο γιος του Ντέιβιντ Ντόλμπι, μέλος του διοικητικού συμβουλίου της εταιρείας του.

"Αν και στην καρδιά του ήταν ένας μηχανικός, τα επιτεύγματα του πατέρα μου στην τεχνολογία προήλθαν από την αγάπη του για τη μουσική και τις τέχνες", ανέφερε σε δήλωσή του ο άλλος γιος του, ο μυθιστοριογράφος Τομ Ντόλμπι.

πηγή: https://www.nooz.gr/tech/apeviose-o-pateras-tou-dolby-surround

PapajimG
13-09-13, 09:43
Κι επειδή έβαλα 2 άρθρα που "εξυμνούν" την ανθρώπινη αξία και το ανθρώπινο μυαλό...

ας βάλω και ένα τρίτο... :thumbsdown:
:thumbsdown:

Εκτελεστική Γραμματέας του ΟΗΕ η Τίνα Μπιρμπίλη


Υψηλόβαθμη θέση στον ΟΗΕ αναλαμβάνει η πρώην υπουργός Περιβάλλοντος, Τίνα Μπιρμπίλη, καθώς ορίστηκε Εκτελεστική Γραμματέας του ΟΗΕ στον τομέα της Προστασίας του Όζοντος, σύμφωνα με ανακοίνωση του Οργανισμού.

Σύμφωνα με την ανακοίνωση η κ. Μπιρμπίλη επελέγη μετά από σχετικό διαγωνισμό, για πενταετή θητεία ενώ την επίσημη ανακοίνωση έκανε ο ΓΓ του ΟΗΕ, Μπαν Κι Μουν.

Η κ. Μπιρμπίλη υπηρέτησε ως υπουργός Περιβάλλοντος στην κυβέρνηση του Γιώργου Παπανδρέου και είχε τη θέση της μόνιμης αντιπροσώπου της Ελλάδας στον Οργανισμό Οικονομικής Συνεργασίας και Ανάπτυξης (ΟΟΣΑ) μέχρι τον περασμένο Ιούνιο.

πηγή: https://www.nooz.gr/greece/ektelestiki-grammateas-tou-oie-i-tina-mpirmpili

friendgr
13-09-13, 10:13
Σύμφωνα με τους αστροφυσικούς, το διαστημόπλοιο της NASA που εκτοξεύτηκε το 1977 και πλέον απέχει περισσότερα από 18 δισεκατομμύρια χιλιόμετρα από τον Ήλιο, βγήκε από την ηλιόπαυση, το απώτατο όριο του ηλιακού συστήματος και πέρασε στο διαστρικό χώρο κατά πάσα πιθανότητα στις 25 Αυγούστου 2012, σύμφωνα με την ανάλυση των δεδομένων που έχουν σταλεί στη Γη και δημοσιεύονται στην επιστημονική επιθεώρηση Science.



1977 εεεε;;;

κρίμα που δεν είχε χώρο να στέλναμε όλους τους "σωτήρες" μαζί, που μας βούλιαξαν επί 30+ χρόνια.....

Κωνσταντίνος
13-09-13, 13:29
1977 εεεε;;;

κρίμα που δεν είχε χώρο να στέλναμε όλους τους "σωτήρες" μαζί, που μας βούλιαξαν επί 30+ χρόνια.....

Όχι ρε. Τουλάχιστον γμσαν μόνο μια χώρα. Αν τους είχαμε στείλει εκεί θα είχαν γμήσει ολάκερο το ηλιακό σύστημα.

friendgr
13-09-13, 13:31
thumb
:hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1:

PapajimG
13-09-13, 13:46
Νομίζω οτι αν τους είχαμε στείλει εκεί έξω...δε θα είχαμε γλυτώσει την εξωγήινη εισβολή για αντίποινα και αφανισμό

A8hnaios
13-09-13, 14:28
Τέλος οι πληρωμές με μετρητά στις εφορίες Mόνο κάρτες και επιταγές ακόμα και για… 10 ευρώ


Καμία πληρωμή δεν θα μπορεί να γίνεται πια με μετρητά στις εφορίες, όσο μικρής αξίας και αν αυτή είναι.

Ακόμα και για 10 ευρώ, οι φορολογούμενοι θα πρέπει είτε να πληρώνουν με πιστωτική ή χρεωστική κάρτα, είτε να έχουν επιταγή.

Το παραδοσιακό «διπλότυπο είσπραξης» (το οποίο εξέδιδαν οι εφορίες όταν κατέθετες μετρητά) θα εκδίδεται για λίγο καιρό ακόμα στις ΔΟΥ μόνον όταν, για τεχνικούς λόγους, η είσπραξη εσόδων δεν μπορεί να διενεργηθεί σε πιστωτικά ιδρύματα ή στα ΕΛ.ΤΑ.

Και τότε όμως, η είσπραξη αυτή θα διενεργείται αποκλειστικά με επιταγές ή με την χρήση πιστωτικών ή χρεωστικών καρτών.

Αυτό ορίζει εγκύκλιος που εξέδωσε ο ΓΓ Εσόδων κ.Χάρης Θεοχάρης, χάριν «εξυπηρέτησης των φορολογουμένων για την πληρωμή των υποχρεώσεών τους, στις περιπτώσεις αδυναμίας πληρωμής αυτών σε πιστωτικά ιδρύματα ή στα ΕΛ.ΤΑ. και μέχρι την ολοκλήρωση ένταξης όλων των πληρωμών σε αυτά».

Πηγή: protothema

friendgr
13-09-13, 14:32
ναι . Το πρόβλημα ήταν με τι τρόπο θα πληρώσουμε και όχι που θα τα βρούμε.....

A8hnaios
13-09-13, 14:51
Σύμφωνα με τα αναλυτικά στοιχεία που δημοσιοποίησε το ΥΠΟΙΚ για τις επιδόσεις των ΔΟΥ, στα έσοδα, μόλις 14 ΔΟΥ έχουν καταφέρει να ξεπεράσουν το στόχο (από +4,6% ως και +68%), εισπράττοντας συνολικά 3,4 δισ. ευρώ έναντι στόχου 2,8 δισ. ευρώ.



Οι πρωταθλητές στον αγώνα της Ελλάδας να κλείσει τις τρύπες στα δημοσιονομικά ήταν οι:


• Α΄ ΔΟΥ Κατερίνης με +68%,


• Α΄ και Β΄ Χανίων με +44,5%,


• Α΄ Βόλου με +38,6%,


• Α΄ και Β΄ Ιωαννίνων με 34,4% και


• Α΄ και Β΄ Καβάλας με 32,7%.
Στην περίπτωση, οι ΔΟΥ που ξεπέρασαν περισσότερο το στόχο είσπραξης ΦΠΑ ήταν:


• Α΄ Βόλου κατά 120,1%,


• Α΄ και Β΄ Ιωαννίνων κατά 100,5%,


• Α΄ και Β΄ Χανίων κατά 84,2%


• Α΄ και Β΄ Καβάλας κατά 78,5% και


• Α΄ Ξάνθης κατά 76,7%


Καλοπλερωτες! :whistle:

BILL007
13-09-13, 16:21
Ανεργία στο 27.9% και βλέπουν και το 30% να έρχεται! :shok::shok::shok::shok::shok::shok::shok::shok:

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2013/09/LogosI-1.jpg

michaelp900
13-09-13, 17:51
Ανεργία στο 27.9% και βλέπουν και το 30% να έρχεται! :shok::shok::shok::shok::shok::shok::shok::shok:

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2013/09/LogosI-1.jpg

Εχει να πεσει πετσος και κακο......αλοιμονο στα χρονια που ερχονται.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 4

BILL007
13-09-13, 18:03
:facepalm: :facepalm: :facepalm:


Έχετε ποδήλατο; Ετοιμαστείτε να πληρώσετε τέλη κυκλοφορίας..!

https://www.madatoforos.com/wp-content/uploads/2013/08/podilato.jpg (https://www.madatoforos.com/wp-content/uploads/2013/08/podilato.jpg)

Φουντώνουν οι φήμες τις τελευταίες ημέρες ότι το επιτελείο της κυβέρνησης σκέφτεται την επιβολή τελών κυκλοφορίας στα ποδήλατα, με τις ασφαλιστικές εταιρείες να κάνουν ήδη τις προσφορές τους...

https://www.madatoforos.com/%CE%AD%CF%87%CE%B5%CF%84%CE%B5-%CF%80%CE%BF%CE%B4%CE%AE%CE%BB%CE%B1%CF%84%CE%BF-%CE%B5%CF%84%CE%BF%CE%B9%CE%BC%CE%B1%CF%83%CF%84%C E%B5%CE%AF%CF%84%CE%B5-%CE%BD%CE%B1-%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%8E/

friendgr
13-09-13, 19:12
Άρχισαν οι διαρροές στα παπαγαλάκια για να δουν τις πρώτες αντιδράσεις;

BILL007
13-09-13, 19:24
Νομίζω δεν τους νοιάζουν καν πλέον οι όποιες αντιδράσεις...Οτι είναι να γίνει θα γίνει... :(

Nino
13-09-13, 19:32
η επισκεψημοτητα σε ιστοσελιδες επιφερει πολλα ωφελη και χρηματικα.
ετσι καποια site αναρτουν οτι παπαρια τους ερθει, και τα περισσοτερα ειναι φιδια παραμυθια...
κατασκευασμενες ειδησεις και βιντεακια μονο και μονο για να προκαλεσουν το ενδιαφερον και να κλικαρει ο αναγνωστης!!

Οχι βεβαια οτι δεν ειναι ικανοι το κρατος να φορολογησει και τα ποδηλατα!!

Samaro
13-09-13, 20:07
Εγώ θα πρότεινα να βγάζουν (τα ποδήλατα) και κάρτα καυσαερίων . :whistle:

BILL007
13-09-13, 20:09
Εγώ θα πρότεινα να βγάζουν (τα ποδήλατα) και κάρτα καυσαερίων . :whistle:

Λες να το δούμε και αυτό? :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::hystericalbs1::hystericalbs1:

Skyline_IS
13-09-13, 20:57
Προτεινω αμεση φορολογηση και επιβολη τελων κυκλοφοριας σε καροτσια για τα μωρα,μηχανες του γκαζον,στα καροτσακια των μπετατζηδων και γενικα οτι εχει τροχο και κινειται...





Χαχαχα ακου κει τελη κυκλοφοριας ή ασφαλεια για τα ποδηλατα..:facepalm:

michaelp900
13-09-13, 21:52
Να περιμενω φορολόγηση και στην καρεκλα του γραφειου μου...? Εχει 5 ροδες.Θα μπει στην κατηγορια των ημιφορτηγων? Θα βγαζει και καρτα αεριων αναλογος το ποσο κλ@νεις?

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 4

turbodog
14-09-13, 12:35
https://www.capital.gr/gmessages/showTopic.asp?id=3974690&nid=1870040

Τωρα τι να πουμε για αυτο... Εν ετη 2013 υπηρχε ακομη αυτο το επιδομα? :shok:

kostas 325
14-09-13, 13:03
Θα το επαναφέρει ο Αλέξης με ένα άρθρο την επόμενη των εκλογών!:hystericalbs1::facepalm:

turbodog
14-09-13, 16:50
Πως ψηφιζονται οι νομοι στην Βουλη
Κυριοι αυτοι μας κυβερνουν...


https://www.youtube.com/watch?v=wWdut0XaUj8

DIMITr|S
14-09-13, 18:14
https://www.youtube.com/watch?v=wWdut0XaUj8"]https://www.youtube.com/watch?v=wWdut0XaUj8

BILL007
14-09-13, 22:01
Εκει καταντήσαμε...Ο κόσμος να ψάχνει στα σκουπίδια...:thumbsdown: :thumbsdown: :thumbsdown: :ranting2: :ranting2: :ranting2:

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2013/09/KarfiI-1.jpg

nikos1400
14-09-13, 22:02
:facepalm: X 1000

Παλαιας κοπης πολιτικος ο Βιρβίδος.
Αϊ στα τσακιδια βρωμιαρη...

Αντε να ψοφανε σιγα σιγα ολη η παλια γενια (πολιτικων) μπας και αρχισουμε να ξεβρωμιζουμε.

:ranting2:

A8hnaios
14-09-13, 22:33
https://fbcdn-photos-b-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc3/1229916_419020868207604_505176308_n.jpg


:hystericalbs1: :hystericalbs1:

PANOS-E60
16-09-13, 07:31
ενσταντανέ από τη δίκη Τσοχατζόπουλου :


"Να με αποκαλείτε υπουργό, δεν είμαστε φιλαράκια"
Του Παναγιώτη Στάθη

Ένταση επικράτησε στη δίκη του Άκη Τσοχατζόπουλου καθώς ο πρώην υπουργός αντέδρασε έντονα στις αγορεύσεις των συνηγόρων του δημοσίου που του καταλόγισαν ευθύνες για το διεθνή διασυρμό της χώρας.

Όταν όμως οι δικηγόροι του δημοσίου εξαπέλυσαν πυρά εναντίον του για τις φερόμενες μίζες τις οποίες υπολόγισαν στα 160 εκατομμύρια ευρώ, ο πρώην υπουργός για πολλοστή φορά εξενέστη. Ηταν η στιγμή που ο συνήγορος του δημοσίου Διονύσης Κολοβός αναφέρθηκε σε μια επιστολή και ο Άκης Τσοχατζόπουλος επιχείρησε να βάλει τα πράγματα στη θέση τους.

Διονύσης Κολοβός - Συνήγορος Δημοσίου: Η επιστολή απευθύνεται προς τον Άκη Τσοχατζόπουλο.

Άκης Τσοχατζόπουλος: Όταν απευθύνεστε σε εμένα παρακαλώ να λέτε Υπουργός. Συνειδητοποιείστε το επιτέλους. Δεν είμαστε φιλαράκια.

Τα αίματα άναψαν ακόμα περισσότερο όταν η πολιτική αγωγή αναφέρθηκε στην κόρη του πρώην υπουργού επισημαίνοντας πως γνώριζε για το μαύρο χρήμα από τις φερόμενες μίζες. Μάλιστα ο Άκης Τσοχατζόπουλος κινδύνεψε ακόμα και με αποβολή από την αίθουσα.

Ουρανία Μενδρινού - Συνήγορος Δημοσίου: Η Αρετή Τσοχατζοπούλου σας είπε ότι δεν θα γίνει καταδότης του πατέρα της. Αυτό δείχνει μία γενναιότητα σε αντίθεση με την άθλια στάση του πατέρα της που δεν ανέλαβε καμία ευθύνη για καμία πράξη του. Βλέπει τον πατέρα της να ικετεύει καθημερινά για την αποφυλάκιση της Βίκυς Σταμάτη κι ούτε μισή φορά δεν έκανε το ίδιο για το παιδί του που είναι μητέρα 3 ανήλικων παιδιών.

Άκης Τσοχατζόπουλος: Σαν δεν ντρέπεσαι!

Χρήστος Κατσιάνης - Πρόεδρος Δικαστηρίου: Η φρουρά να είναι σε ετοιμότητα.

Αστυνομικός: Βγείτε έξω κύριε κατηγορούμενε!

Άκης Τσοχατζόπουλος: Φύγε εσύ, φύγε!

Η νευρικότητα ήταν εμφανής ακόμα και στο πρόσωπο του πρώην υπουργού, ο οποίος δεν μπόρεσε να κρατηθεί όταν οι εκπρόσωποι του δημοσίου αναφέρθηκαν στην πολυτελή διαβίωση και στη γυναίκα του.

Ουρανία Μενδρινού - Συνήγορος Δημοσίου: Η κυρία Σταμάτη έκανε φιλότιμη προσπάθεια να μας πείσει ότι την ενδιέφερε μόνο η οικογένεια και το σπίτι της. Ότι έκανε τις αγορές που κάνει μία μέση ελληνική οικογένεια.

Άκης Τσοχατζόπουλος: Ε, βέβαια!

Ουρανία Μενδρινού - Συνήγορος Δημοσίου: Η μέση Ελληνίδα δεν ξοδεύει 1,3 εκ για επισκευές στο σπίτι της. Δεν κυκλοφορεί με τζιπ αξίας 80.000 ευρώ.

Άκης Τσοχατζόπουλος: Τι είναι αυτά που λέτε; Ψεύδεστε ασύστολα.

Τα ποσά που ξόδευε η Βίκυ Σταμάτη, σύμφωνα με την πολιτική αγωγή, ήταν εξωφρενικά.

Ουρανία Μενδρινού - Συνήγορος Δημοσίου: Μέσα σε μία μέρα, η κυρία Σταμάτη ξόδεψε 2.950 ευρώ για κοσμήματα, 5.650 για ρούχα, 7.000 ευρώ για άλλα ρούχα γνωστού οίκου. Άλλη μέρα 30.000 ευρώ για κοσμήματα. Στο Μόναχο, μέσα σε μία μέρα, ξόδεψε 8.900 ευρώ για ρούχα, αξεσουάρ και το ξενοδοχείο. Ξόδεψε 30.000 ευρώ για έναν καναπέ και 20.000 ευρώ για το ύφασμα.

Άκης Τσοχατζόπουλος: Ηταν προσφορά αυτό!

Πηγή:www.capital.gr

:hystericalbs1: :hystericalbs1: :hystericalbs1:

hades7
16-09-13, 08:03
Τσοχατζόπουλος: Ηταν προσφορά αυτό!:hystericalbs1: :hystericalbs1:

friendgr
16-09-13, 08:16
Καλά αυτός πρέπει να καταδικαστεί λόγω βλακείας.... :facepalm:

Κι όμως....αυτοί κυβερνούσαν παιδιά. Και το χειρότερο είναι πόσοι άλλοι υπάρχουν ακόμα που κάτω από το σοβαροφανές ύφος είναι μια απ' τα ίδια.

Bitz
16-09-13, 08:52
Παρα μια ψηφο θα τον ειχαμε πρωθυπουργο
:shok::facepalm::th_Laie_67-1:

hades7
16-09-13, 09:10
κριμα... θα ειχε η Μιμη το αντιπαλο δεος.Ο ιστορικος του μελλοντος δεν θα μπορουσε να αποφανθει με σαφηνεια ποια ηταν το καλυτερο μιλφ η γκρανι γυναικα πρωθυπουργου στην νεοτερη ιστορια της ελλαδος

Konstantinos E60
16-09-13, 09:12
Παντως μου κάνει εντύπωση η στάση του ! Ακόμα θέλει να τον αποκαλούν υπουργό :thumbsdown:
Εχει ποτίσει το πετσί του αρχηγιλίκι και νταηλίκη.

Ptboul
16-09-13, 09:17
Καλημερίζω τους απανταχού νεαΝίες, για πάμε κάτι πιο ανάλαφρο, ένα όμορφο διακριτικό προϊόν για τους νέους επίδοξους και μη μπαμπάδες (ινκλούντινγκ χαντές :hystericalbs1:)

https://newlifestyle.gr/%CE%B7-skoda-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%BA%CE%B5%CF%8D%C E%B1%CF%83%CE%B5-%CE%B1%CE%BD%CF%84%CF%81%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CE%BA%CE%B1%CF%81%CF%8C%CF%84%CF%83%CE%B9-%CE%B3%CE%B9%CE%B1/

hades7
16-09-13, 09:20
τι ειναι τουτο ρε αμα σκασω με δαυτο παιδικη χαρα θα ειναι σαν να μπαζω χαμερ στο κολωνακι

Samaro
16-09-13, 09:35
Οτι είναι του ομίλου VAG απορρίπτεται ! :original:

deepBLUE
16-09-13, 15:18
Εγκαταλείπει την Ελλάδα η Βιοχάλκο. Μεταφέρεται στο Βέλγιο

Οι θυγατρικές παραγωγικές εταιρείες της Βιοχάλκο θα παραμείνουν στην Ελλάδα
Τη μεταφορά της έδρας του από την Ελλάδα στο Βέλγιο αποφάσισε η διοίκηση του ομίλου ΒΙΟΧΑΛΚΟ, όπως ανακοίνωσε σήμερα στις αρμόδιες χρηματιστηριακές Αρχές

Σύμφωνα με τη σχετική ανακοίνωση, τα διοικητικά συμβούλια της «ΒΙΟΧΑΛΚΟ- ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΑ ΧΑΛΚΟΥ ΚΑΙ ΑΛΟΥΜΙΝΙΟΥ Α.Ε.» και της Viohalco S.Α. εταιρίας συμμετοχών, θυγατρικής της ΒΙΟΧΑΛΚΟ με έδρα το Βέλγιο αποφάσισαν την έναρξη της διαδικασίας για τη διασυνοριακή συγχώνευση με απορρόφηση της πρώτης από τη δεύτερη, λαμβάνοντας υπόψη την περαιτέρω συγχώνευση της εταιρίας Viohalco S.A. με την εταιρία Compagnie Financi&#232;re et de D&#233;veloppement Industriel S.A. με έδρα το Βέλγιο.

Ακόμη, όρισαν ημερομηνία ισολογισμού μετασχηματισμού την 30.6.2013, και αποφάσισαν τη σύνταξη του κοινού σχεδίου διασυνοριακής συγχώνευσης και των εκθέσεων των διοικητικών συμβουλίων για τη διασυνοριακή συγχώνευση. Επίσης, ενέκριναν τις προπαρασκευαστικές ενέργειες των δύο εταιρειών για τον διορισμό κοινού ανεξάρτητου εμπειρογνώμονα από το εμποροδικείο των Βρυξελλών για τη σύνταξη της έκθεσης του άρθρου 6 του ελληνικού νόμου 3777/2009 και του άρθρου 772/9 του Βελγικού Κώδικα Εταιρειών, και έδωσαν την εντολή να γίνουν οι κατά τον νόμο απαιτούμενες ενέργειες και γνωστοποιήσεις.

Όπως σημειώνεται στην ίδια ανακοίνωση, σήμερα, σε δεύτερη συναφή συνεδρίασή τους τα διοικητικά συμβούλια της ΒΙΟΧΑΛΚΟ και της Viohalco S.A.ενέκριναν το κοινό σχέδιο διασυνοριακής συγχώνευσης, όρισαν εκπροσώπους για την υπογραφή του, και έδωσαν εντολή να γίνουν οι κατά τον νόμο απαραίτητες ενέργειες και γνωστοποιήσεις.

Η συγχώνευση θα γίνει λαμβάνοντας υπόψη τη λογιστική αξία των συγχωνευομένων εταιρειών και τις ενδιάμεσες οικονομικές καταστάσεις της 30.6.2013, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 772 του Βελγικού Κώδικα Εταιριών και του ελληνικού νόμου 3777/2009 για τις διασυνοριακές συγχωνεύσεις κατΆ εφαρμογή της οδηγίας 2005/56/ΕΚ σχετικά με τις διασυνοριακές συγχωνεύσεις κεφαλαιουχικών εταιρειών.

Στο πλαίσιο της σχεδιασθείσης αναδιάρθρωσης, η απορροφώσα εταιρία Viohalco S.A. εν συνεχεία θα απορροφήσει την εταιρία Cofidin S.A., επίσης εταιρία συμμετοχών με έδρα το Βέλγιο και μέτοχο κατά 13,3% της απορροφώμενης ελληνικής εταιρίας ΒΙΟΧΑΛΚΟ. Συνεπεία της ολοκλήρωσης των παραπάνω συγχωνεύσεων, οι μέτοχοι της εταιρίας ΒΙΟΧΑΛΚΟ θα ανταλλάξουν τις μετοχές τους με εισηγμένες μετοχές της απορροφώσας εταιρίας Viohalco S.A. που θα διαπραγματεύονται στο χρηματιστήριο Euronext των Βρυξελλών. H σχέση ανταλλαγής προσδιορίσθηκε σε μία (1) μετοχή της ViohalcoS.A. για κάθε μία (1) μετοχή της BΙΟΧΑΛΚΟ. Η ολοκλήρωση της διαδικασίας συγχώνευσης τελεί υπό την έγκριση των γενικών συνελεύσεων των μετόχων των συγχωνευομένων εταιρειών και των κατά περίπτωση αρμοδίων εποπτικών Αρχών. Η όλη διαδικασία εκτιμάται ότι θα έχει ολοκληρωθεί εντός του Νοεμβρίου 2013.

Όπως τονίζεται στην ίδια ανακοίνωση, στόχος της αναδιάρθρωσης είναι η ενίσχυση της κεφαλαιακής δομής της ΒΙΟΧΑΛΚΟ, η αμεσότερη πρόσβασή της στις διεθνείς αγορές κεφαλαίων και η δημιουργία ενός βραχίονα χρηματοοικονομικής στήριξης των θυγατρικών της εταιριών.

https://news247.gr/eidiseis/oikonomia/epixeiriseis/egkataleipei_thn_ellada_h_vioxalko_metaferetai_sto _velgio.2413819.html

friendgr
16-09-13, 15:53
Αντε, κι ο τελευταίος να κλείσει την πόρτα.

deepBLUE
16-09-13, 19:16
Μετά απο δέκα χρόνια εγγαμου βίου και κοινής φορολογικής δήλωσης η εφορία ζήτησε τη ληξιαρχική πράξη γάμου :hystericalbs1::hystericalbs1:
Και ερωτώ ;
Αφού φαινόμαστε άγαμοι πως δέκα χρόνια τώρα δέχονταν τη κοινή δήλωση ; :shok:

BILL007
16-09-13, 20:43
Μετά απο δέκα χρόνια εγγαμου βίου και κοινής φορολογικής δήλωσης η εφορία ζήτησε τη ληξιαρχική πράξη γάμου :hystericalbs1::hystericalbs1:
Και ερωτώ ;
Αφού φαινόμαστε άγαμοι πως δέκα χρόνια τώρα δέχονταν τη κοινή δήλωση ; :shok:

:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1: Ολα γίνονται Βαγγέλη!!! :D :D :D :D :D

Leonidas_E39
16-09-13, 23:18
Για το επιδομα χρησης Ηλεκτρονικου Υπολογιστη προσθεστε και το επιδομα γαλακτος που σημαινει οτι καθε Υπαλληλος που επαιρνε το 1ο επιδομα δικαιουταν και 1/2 λιτρο φρεσκο γαλα καθε μερα λογω ακτινοβολιας . Εκει να δειτε τι γινοταν το ελα να δεις.

michaelp900
17-09-13, 00:33
Γελουσα οταν το ειδα αλλα μετα σκεφτηκα σε ποσα νησια πεθαίνει κοσμος γιατι δεν υπαρχουν γιατροι κ εμειναν κάτι παπαδες να τρολλαρουν απιστευτα και ατομα γυρω του να τον κοιτουν σαν χανοι.Δε πειραζει....μεινετε στον μεσαιωνα και τις αντίληψεις σας....που να δει και το siri του iphone. https://m.lifo.gr/guests/viral/41744

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 4

PANOS-E60
17-09-13, 11:55
ΑΜΗΝ ΚΑΙ ΠΟΤΕ !



Γιατί δεν πέρασε στο ΥΠΟΙΚ η κατάργηση των μετρητών
Του Σπύρου Δημητρέλη

Επαναστατική πρόταση για την πλήρη κατάργηση των μετρητών και την πραγματοποίηση όλων των συναλλαγών με πλαστικό χρήμα έπεσε στο τραπέζι των συσκέψεων του οικονομικού επιτελείου για τη νέα μορφή του μέτρου των αποδείξεων. Η πρόταση δεν προκρίθηκε, ωστόσο, όσοι γνωρίζουν πρόσωπα και πράγματα στο υπουργείο Οικονομικών τονίζουν ότι δεν είναι πολύ μακριά η ημέρα που υποχρεωτικά όλες οι συναλλαγές θα διενεργούνται με πιστωτικές και χρεωστικές κάρτες, καθώς και με άλλα τραπεζικά μέσα πληρωμής (π.χ. επιταγές).

Η πρόταση προέβλεπε τα εξής:

- όλες ανεξαιρέτως οι συναλλαγές, ανεξαρτήτως αξίας θα έπρεπε να πραγματοποιούνται με τη χρήση πλαστικού χρήματος ή άλλων τραπεζικών μέσων πληρωμής.

- όλες οι επιχειρήσεις και οι επαγγελματίες θα υποχρεώνονταν να εγκαταστήσουν συσκευές ηλεκτρονικής πληρωμής, τα γνωστά POS- Point Of Sale.

- οι τράπεζες θα επέβαλαν στους πελάτες τους μεγάλη μείωση του ημερήσιου ορίου ανάληψης μετρητών από τα ΑΤΜs.

- οι επιχειρήσεις θα υποχρεώνονταν να αναφέρουν σε ειδική υπηρεσία του υπουργείου Οικονομικών φορολογούμενους οι οποίοι επέμειναν και πλήρωσαν με μετρητά.

Το μεγαλύτερο εμπόδιο, ωστόσο, που κρίθηκε από την ηγεσία του υπουργείου Οικονομικών ότι δεν θα μπορούσε να ξεπεραστεί ήταν τα μεγάλα προβλήματα που θα δημιουργούσε το νέο σύστημα συναλλαγών στους ηλικιωμένους φορολογούμενους. Ωστόσο, ακόμη και γιΆ αυτούς η πρόταση προέβλεπε ότι θα αποκτούσαν ειδικές χρεωστικές κάρτες που θα αποτελούσαν μέσο πληρωμών χωρίς να απαιτείται η χρήση PIN. Ουσιαστικά θα ήταν μετρητά με τη μορφή πλαστικού χρήματος. Τελικά η πρόταση δεν πέρασε και το μέτρο της συλλογής αποδείξεων πρόκειται να διατηρηθεί σε νέα μορφή ή σε μια παραλλαγή της υφιστάμενης.

Ανώτερο στέλεχος του ΥΠΟΙΚ σημειώνει ότι η κατάργηση των μετρητών θα επέφερε καθοριστικό πλήγμα στη φοροδιαφυγή αλλά και στο οργανωμένο έγκλημα, καθώς και τα δύο βασίζονται κατά κύριο λόγο στη χρήση μετρητών. Μάλιστα αναφέρουν τα πολύ πετυχημένα παραδείγματα άλλων χωρών όπου τα μετρητά έχουν σχεδόν εξαφανιστεί και η χρήση τους από έναν φορολογούμενο ουσιαστικά κινεί υποψίες εναντίον του. Χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι η Δανία όπου πλέον υπάρχουν συσκευές POS παντού, ενώ στον ίδιο δρόμο βρίσκονται η Αυστρία και η Γερμανία. Σταδιακά τα μετρητά εξαφανίζονται και όλες οι δαπάνες και τα έσοδα των φορολογούμενων καταγράφονται στο τραπεζικό σύστημα. Στη συνέχεια είναι διαθέσιμα για φορολογικό έλεγχο από τις φορολογικές αρχές.

Να σημειωθεί ότι τα τελευταία χρόνια όλο και περισσότεροι Έλληνες εξοικειώνονται με την ιδέα ότι δεν θα έχουν μετρητά στο πορτοφόλι τους. Αν και η κρίση οδήγησε σε μεγάλη μείωση του αριθμού των πιστωτικών καρτών, ο αριθμός και η χρήση των χρεωστικών καρτών αυξάνεται κατακόρυφα. Στοιχεία των τραπεζών δείχνουν ότι ο αριθμός των πιστωτικών καρτών το 2009 ήταν 6 εκατ., ενώ σήμερα έχει υποχωρήσει περίπου στα 3 εκατομμύρια. Αντίθετα ο αριθμός των χρεωστικών καρτών έχει αυξηθεί από τα 9 στα 10 εκατ. ευρώ ενώ σημαντική αύξηση έχει σημειώσει ο τζίρος των χρεωστικών καρτών.

Πηγή:www.capital.gr

Nino
17-09-13, 13:48
οι καλντεριμιτζουδες που θα εχουν συσκευη pos!
βρε παιδια αλλο η εξελιξη και η κατανοηση της μειωσης χρησης μετρητων, ειδικα σε αγορες πανω απο ενα προβλεπομενο υψος και σε συναλλαγες, οχι μονο για φορολογικους λογους και αλλο αυτες οι αηδιες προτασεις για καταργηση!!!
Καμια χωρα και ποτε δεν θα γινει αυτο και οχι μονο για πρακτικους λογους αλλα και για "αλλους"
Συμφωνω βεβαια απολυτα οτι οι Ελληνες εξοικειωνονται με την ιδεα οτι δεν θα εχουν μετρητα στο πορτοφολι μιας και ολα αυτα τα μετρα και τα χαρατσια δεν αφησαν να μεινει και τιποτα!!!

friendgr
17-09-13, 13:58
Να δω να παίρνει "φακελάκι" γιατρός με έμβασμα κι ας πεθάνω....... :hystericalbs1::hystericalbs1:

Σας θυμίζω ότι κάτι για τριχίλιαρα έλεγαν ότι θα εφαρμόσουν μέγιστο όριο συναλλαγών με μετρητά που έγινε από φέτος χίλια πεντακόσια και καλά... :whistle::whistle:
εξακολουθώ να γελώ. :hystericalbs1::hystericalbs1:


Τα μετρητά αν θα μειωθούν , θα μειωθούν επειδή στέρεψε η αγορά.

Thomelef
17-09-13, 14:14
Σε μια νορμάλ χώρα με νορμάλ τραπεζικό και πολιτικό σύστημα, είναι λογικότατο να γίνονται όλες οι χρηματικές πράξεις ηλεκτρονικα.

Σε μια Ουγκάντα όπως η δική μας χώρα, ότι, μα ότι και να επιβάλουν θα πάει στον βρόντο.

Όταν θα αρχίσει η κυβέρνηση να λογικευεται με το φορολογικό και αρχίσουν και οι πολίτες να βλέπουν αντικρυσμα των εισφορών που καταβάλουν σαν βλακες πλέον, τότε ίσως να σταματήσει και αυτό το κάτω απ'το τραπεζι.

Οπότε, μην κάνετε όνειρα για να περνάνε οι πληρωμές διατραπεζικα. Θα περνάνε μονάχα όσες κρίνει ο κάθε πολίτης ότι πρέπει να περάσει και τπτ παραπάνω. 20κ το χρόνο θέλει να φαίνεται ότι ξόδεψε? 20κ θα περνάει και στην κάρτα του. Τα υπόλοιπα όλα, κάτω απ'το τραπεζι.

Κάποτε και εμένα μου την έδινε αυτό το πράγμα, πλέον δεν με ενδιαφέρει καν. Η ελλαδα είναι μια χώρα που κυβερνάται από ανικανους μικροαπατεωνες, οι οποίοι εκλέγονται από εμάς τους βλακες. Το αν θα συμμαζευτει πότε λοιπόν μια τέτοια χώρα, νομίζω πως έχει και αυτονόητη απαντηση.

A8hnaios
18-09-13, 19:24
Τι έγινε ρε παιδιά;; Ξεσηκώθηκε η Ελλάδα με αφορμή το θάνατο του παληκαριου;;

Επεισόδια σε Πειραιά δειρανε το καμμένο...,επίσης επεισόδια σε Πάτρα.Ξάνθη Θεσσαλονίκη....
Άνοιξε η πόρτα του τρελλοκομειου;; Δεκέμβριος του 08 ξανά;;

Lambros46
18-09-13, 20:55
Ναι.Κάνουν διαμαρτυρία μέσω fb...

Sent from my GT-I8260 using Tapatalk 4

BILL007
19-09-13, 01:20
Ο αφελληνισμός της βιομηχανίας...Είδαμε Βιοχάλκο, έρχονται και οι υπόλοιποι... :(

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2013/09/EstiaI-1.jpg


Στο άρθρο 99 και το Penthouse!:th_Laie_67-1:

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2013/09/EleutherosTyposI-1.jpg

Ptboul
19-09-13, 08:26
Φορολόγηση και στα ελαιόδεντρα https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2013/09/tree20thing20dance-1.gif

https://www.efsyn.gr/?p=114949

scania124
19-09-13, 08:47
Φορολόγηση και στα ελαιόδεντρα https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2013/09/tree20thing20dance-1.gif

https://www.efsyn.gr/?p=114949

θα παρουν τα παπαρια μου......σιγα να μην τα δηλωσουμε.....:ranting2:


για το πετρελαιο θερμανσης ακουσατε τιποτα????διαβασα οτι θα ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ απο 1.30!!!!!!!!:bye:...αντιο ζωη!!!

Nino
19-09-13, 09:25
Φορολόγηση και στα ελαιόδεντρα https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2013/09/tree20thing20dance-1.gif

https://www.efsyn.gr/?p=114949


εχω ενα στο μπαλκονι να παω σε λογιστη?

:drive:

:facepalm::facepalm:

friendgr
19-09-13, 09:29
για το πετρελαιο θερμανσης ακουσατε τιποτα????διαβασα οτι θα ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ απο 1.30!!!!!!!!:bye:...αντιο ζωη!!!

και πέρσι τόσο δεν ήταν;

έχουμε να αναπνεύσουμε πάλι καμμένα παντζούρια και πλαστικά.....θα πάει σύννεφο. :ranting2:

Skyline_IS
19-09-13, 11:21
Φορολόγηση και στα ελαιόδεντρα https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2013/09/tree20thing20dance-1.gif

https://www.efsyn.gr/?p=114949


Στο ψυγείο έχω 12 ελιές καλαμών.Να ανυσηχώ??

Ptboul
19-09-13, 11:30
Στο ψυγείο έχω 12 ελιές καλαμών.Να ανυσηχώ??

Εσύ όχι, γιατί θα καταλήξουν εκ του ορθού στον βόθρο, ενώ εγώ που έχω 40-50 ρίζες για την έσχατη στιγμή, θα καταλήξουν εκεί που φαντάζεσαι. https://www.messentools.com/images/emoticones/frutas/www.MessenTools.com-Frutas-ojoj1.gif

ntinos
19-09-13, 11:35
Εσύ όχι, γιατί θα καταλήξουν εκ του ορθού στον βόθρο, ενώ εγώ που έχω 40-50 ρίζες για την έσχατη στιγμή, θα καταλήξουν εκεί που φαντάζεσαι. https://www.messentools.com/images/emoticones/frutas/www.MessenTools.com-Frutas-ojoj1.gif

Αυτες οι αμοιρες ελίες
ποτέ δεν θα φτασουν στον βοθρο,
φοβουμαι πως θα κανουμε αμαν
να σου τις βγαλουμε απο τον ώλον


Ανωνυμος

nikos1400
19-09-13, 11:35
θα παρουν τα παπαρια μου......σιγα να μην τα δηλωσουμε.....:ranting2:


για το πετρελαιο θερμανσης ακουσατε τιποτα????διαβασα οτι θα ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ απο 1.30!!!!!!!!:bye:...αντιο ζωη!!!

Αφου σου δινουνε τη λυση Θανο στο πιατο:

ΚΟΨΕ τις ελιες και καψε τις !
ΚΑΙ δε θα χρειαστει να φορολογηθεις γι'αυτες, ΚΑΙ θα γλιτωσεις απο το πετρελαιο...

:facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm:

Ptboul
19-09-13, 11:37
Αυτες οι αμοιρες ελίες
ποτέ δεν θα φτασουν στον βοθρο,
φοβουμαι πως θα κανουμε αμαν
να σου τις βγαλουμε απο τον ώλον


Ανωνυμος

:hystericalbs1: :hystericalbs1:

BILL007
19-09-13, 19:47
Πολύ ωραίο άρθρο! Το διάβασα τυχαία ψάχνοντας ένα θέμα επικαιρότητας, γι'αυτό το βάζω εδώ.



Πέμπτη, 6 Ιουνίου 2013

Αστυνομικοί ή *******; Ή «Βούτσοι…γουρούνια…δολοφόν οι»…





https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2013/09/imagesCAYZU5CQ-1.jpg (https://3.bp.blogspot.com/-9Ux8awRX9cU/UbDmLCjT-JI/AAAAAAAAIts/-X510j0fLc4/s1600/imagesCAYZU5CQ.jpg)


Γράφει
ο Νίκος Γ. Σακελλαρόπουλος



«Δεν ασχολήθηκες», μου έγραψαν κάποιοι φίλοι, «με τον Βρούτση και τους χαρακτηρισμούς του περί “μπάτσων”, για τους αστυνομικούς».
Πράγματι.
Δεν το έκανα επειδή θεώρησα λίγο υπερβολικό, αν όχι υποκριτικό, τον αχό που σηκώθηκε.
Ας πούμε, όμως, την αλήθεια.
Εννιά στους δέκα από εμάς, όταν
αναφερόμαστε σε αστυνομικούς, τους χαρακτηρίζουμε «μπάτσους».
Κακώς, κάκιστα, αλλά το κάνουμε.
Κι όχι μόνο εμείς αλλά και οι ίδιοι –πάμπολλοι- αστυνομικοί έτσι αυτοχαρακτηρίζονται.
Κάποιοι, μάλιστα, θαυμαστές κατά το μάλλον ή ήττον του «επιθεωρητή Κάλαχαν», ή του Αλαίν Ντελόν όταν έπαιζε στην αστυνομική περιπέτεια «για το τομάρι ενός μπάτσου», το θεωρούν και τίτλο τιμής.



Είναι λάθος!
Όχι μόνο επειδή αναφερόμαστε σε μια επαγγελματική τάξη και ανθρώπους, αλλά επιπλέον σε ανθρώπους στοχοποιημένους.
Οφείλουμε με παρρησία να πούμε, ότι οι αστυνομικοί (εννοείται οι μάχιμοι κι όχι οι βολεμένοι γραφειοκράτες ή οι ορντίναντσες πολιτικών και επιχειρηματιών),
αποτελούν τους σύγχρονους ήρωες της κοινωνίας μας.
Όχι επειδή υποαμείβονται, αλλά επειδή δουλεύουν με μηδαμινά μέσα, απαξιωμένοι από μεγάλο μέρος του πολιτικού συστήματος και της κοινωνίας (ελέω ίσως και της επταετίας), επειδή στέκονται όρθιοι απέναντι στην εγκληματικότητα, την τρομοκρατία, την ανομία που κάποιοι θεωρούν κεκτημένο, αλλά και τις πάγιες κραυγές της Αριστεράς που τους παρομοιάζει με «γουρούνια» και «δολοφόνους».



Θέλοντας συνειδητά να παραβλέψω ότι πλείστοι όσοι εκ των νέων (κυρίως) αστυνομικών έχουν αγκαλιαστεί με τη Χρυσή Αυγή, σκέπτομαι ότι αστυνομία κι Αριστερά ήταν πάντα απέναντι.
Κι αν αυτό είχε πολλά ελαφρυντικά για την Αριστερά στα μετεμφυλιακά χρόνια ή εκείνα της χούντας, δεν μπορεί κάποιος σώφρων πολίτης να βρει ελαφρυντικά από τη μεταπολίτευση και μετά, που η αστυνομία περιορίστηκε στον ρόλο της, ασχέτως αν πολλές δεν τα κατάφερε, μάλλον από τις παρεμβάσεις των πολιτικών στα πόδια της.



Οφείλουμε να τονίσουμε και κάτι ακόμη.
Ότι πολλοί Αριστεροί και σοσιαλίζοντες «έκτισαν» πολιτικές καριέρες επειδή τους «κυνήγησαν οι *******» στις προδικτατορικές διαδηλώσεις ή ακόμη και στα χρόνια της χούντας.
Ξεχάσαμε ότι πάμπολλοι ανέφεραν, περίπου ως επάγγελμα, το «αντιστασιακός» και το κατέστησαν …ιδεολογία, πολιτική πρόταση και όραμα για την «Νέα Ελλάδα» ή την «Ελλάδα της αλλαγής»;



Ξέρω!
Κάποιοι θα μιλήσουν για την αγριότητα των ΜΑΤ, για τα δακρυγόνα, για την αντιμετώπιση των κουκουλοφόρων και άλλα παρόμοια.
Θα επιχειρήσουν, μέσω, αυτών, να πείσουν ότι η κακή αστυνομία ή και «οι *******» αποτελούν παράδειγμα προς αποφυγή…
Αλλά, εμένα, δεν μου επιτέθηκε κανένας απρόσκλητα.
Ίσως, επειδή, δεν πήρα ποτέ ένα καδρόνι ή μια μολότοφ για να τους επιτεθώ…ή να διασπάσω τις θέσεις τους.
Ή πολύ αστός είμαι ή πολυθρονάκιας.
Ή απλώς νομοταγής και φιλήσυχος.
Ίσως, πάλι, αναλογίζομαι ότι μετά τη μεταπολίτευση η Ελλάδα έχει κλάψει ουκ ολίγους αστυνομικούς που έπεσαν από τις σφαίρες εγκληματιών ή και τρομοκρατών.
Ο δε Αριστερός Παζολίνι, χωρίς παραμορφωτικά γυαλιά, είχε τη γενναιότητα να παραδεχτεί ότι «από τα βλαστάρια των μεγαλοαστών που καίνε τον κόσμο με μολότοφ για να ξεπεράσουν την ανία τους, παίζοντας τους αναρχικούς, προτιμώ το παιδί του φτωχού αγρότη που κάποιοι αποκαλούν “μπάτσο” την ώρα που αγωνίζεται για την ασφάλειά μας…».



Κάτι ακόμη.
Η αστυνομία δεν είναι κοινωνία αγγέλων.
Αν οι αστυνομικοί ήταν άγγελοι θα γινόντουσαν παπάδες.
Στην αστυνομία ενδημούν και ηλίθιοι και επίορκοι.
Πού, όμως, σε ποια κοινωνική τάξη δεν ενδημούν;
Σε ποιο πολιτικό κόμμα;



Προσωπικά δεν έχω φωνάξει ποτέ το γνωστό σύνθημα που εμπεριέχει κάτι για γουρούνια και δολοφόνους.
Αλλά, αν το ξανακούσω, θα μπορώ πολύ εύκολα να το παραφράσω αλλάζοντας την πρώτη λέξη από «*******» σε «Βούτσοι»….και να το απευθύνω στους αλαλάζοντες….



Αναρτήθηκε από Νίκος Γ. Σακελλαρόπουλος (https://www.blogger.com/profile/04464113374905393550) στις 10:45 μ.μ. (https://grpost.blogspot.gr/2013/06/blog-post_8380.html)

Πηγή: https://grpost.blogspot.gr/2013/06/blog-post_8380.html

Κωνσταντίνος
20-09-13, 20:20
Πλάτων - Πολιτεία


Αφηγείται ο Σωκράτης:
«Καμιά τέχνη και καμιά εξουσία δεν έχει ως αντικείμενο της ασχολίας της την δική της προσωπική ωφέλεια, αλλά […] το αντικείμενο της εξουσίας και των προσταγών της είναι η ωφέλεια του εξουσιαζομένου, και το κάνει αυτό έχοντας εμπρός στα μάτια της το συμφέρον του εξουσιαζομένου που είναι ασθενέστερος και όχι το συμφέρον του ισχυροτέρου.
ΓιΆ αυτό ακριβώς […] κανένας δεν αποφασίζει με τη θέλησή του να γίνεται άρχων [μηδένα ἐθέλειν ἑκόντα ἄρχειν] και να έχει στα χέρια του την ξένη αθλιότητα, προσπαθώντας να τη διορθώσει, αλλά ζητά μισθό, επειδή όποιος έχει την πρόθεση να δουλέψει ως σωστός τεχνίτης, όταν οι προσταγές του είναι σύμφωνες με την τέχνη, δεν πράττει ούτε προστάζει ό,τι συμφέρει αυτόν τον ίδιον, αλλά ό,τι συμφέρει τον αρχόμενο. ΓιΆ αυτήν ακριβώς την αιτία, για όσους πρόκειται να αποφασίσουν να γίνουν άρχοντες, πρέπει να εξασφαλιστεί ως μισθός, ή χρήματα ή τιμή ή τιμωρία, εάν κανένας δεν θέλει να αναλάβει την εξουσία [μισθὸν δεῖν ὑπάρχειν τοῖς μέλλουσιν ἐθελήσειν ἄρχειν, ἢ ἀργύριον ἢ τιμήν, ἢ ζημίαν ἐὰν μὴ ἄρχῃ]».
Τι θέλεις να ειπείς μΆ αυτό Σωκράτη; είπε ο Γλαύκων. Τα δύο είδη του μισθού που ανέφερες μπορώ να τα καταλάβω• δεν αντιλαμβάνομαι όμως πώς εννοείς την τιμωρία και πώς την έχεις βάζεις στην ίδια μοίρα με τον μισθό.
Από την ερώτησή σου εικάζεται ότι δεν μπορείς να καταλάβεις ποιος είναι ο μισθός των εντίμων ανθρώπων, αυτός δηλαδή που παρακινεί τους ενάρετους ανθρώπους να φορτώνονται τα βάρη της εξουσίας, όταν αποφασίζουν να γίνονται άρχοντες, Μήπως δεν γνωρίζεις πως το να αγαπά κάποιος τις τιμές και τα χρήματα, όχι μόνο κατά την γνώμη του λαού, αλλά και στην πραγματικότητα είναι όνειδος;
Αυτό τουλάχιστον το γνωρίζω, είπε.
ΓιΆ αυτό ακριβώς, είπα εγώ, οι καλοί δεν παρακινούνται ούτε από χρήματα ούτε από τιμές να γίνονται άρχοντες [οὔτε χρημάτων ἕνεκα ἐθέλειν ἄρχειν οἱ ἀγαθοί οὔτε τιμῆς]• γιατί δεν τους αρέσει ούτε λαμβάνοντας φανερά τον μισθό του αξιώματός τους να χαρακτηρίζονται ως έμμισθοι, ούτε να στιγματίζονται ως κλέφτες επωφελούμενοι κρυφά από την άσκηση της εξουσίας [οὔτε γὰρ φανερῶς πραττόμενοι τῆς ἀρχῆς ἕνεκα μισθὸν μισθωτοὶ βούλονται κεκλῆσθαι, οὔτε λάθρᾳ αὐτοὶ ἐκ τῆς ἀρχῆς λαμβάνοντες κλέπται], ούτε πάλι η δόξα μπορεί να είναι κίνητρο γιΆ αυτούς, αφού δεν αγαπούν τη δόξα. Δεν πρόκειται λοιπόν αυτοί να αποφασίσουν να γίνουν άρχοντες, αν δεν αναγκαστούν και απειληθούν με τιμωρία. Εξ αιτίας αυτού έχει επικρατήσει σχεδόν η γνώμη ότι είναι ντροπή να θέλει κανείς από μόνος του να αναλάβει εξουσία, χωρίς να υπάρχει η απειλή του εξαναγκασμού. Και η πιο βαριά τιμωρία (για κάποιον έντιμο) είναι το να εξουσιάζεται από κάποιον χειρότερό του, στην περίπτωση που δεν αποφασίζει ο ίδιος να αναλάβει την εξουσία. Επειδή αυτή την τιμωρία, πιστεύω ότι φοβούνται οι ενάρετοι άνθρωποι, δέχονται να αναλάβουν την εξουσία, όταν γίνονται άρχοντες, και ασκούν τότε την εξουσία, όχι με την ιδέα ότι κάνουν κάτι καλό ούτε για να τους δοθεί μέσω των αξιωμάτων η ευκαιρία να περάσουν καλά, αλλά ενεργούν από ανάγκη, αφού δεν θα βρίσκεται καλύτερό τους ή όμοιός τους, για να παραλάβει την εξουσία. Γιατί υπάρχει κίνδυνος πως, αν υπήρχε μια πόλη κατοικημένη από εναρέτους (έντιμους) ανθρώπους, θα ήταν μέσα σΆ αυτή περιζήτητο πράγμα η μη ανάληψη της εξουσίας, σε όσο βαθμό είναι σήμερα (περιζήτητο) η ανάληψή της [ἐπεὶ κινδυνεύει πόλις ἀνδρῶν ἀγαθῶν εἰ γένοιτο, περιμάχητον ἂν εἶναι τὸ μὴ ἄρχειν ὥσπερ νυνὶ τὸ ἄρχειν]. Και στην περίπτωση αυτή θα γινόταν ολοφάνερο ότι πραγματικά στον χαρακτήρα του σωστού άρχοντα δεν είναι να επιδιώκει το συμφέρον του, αλλά το συμφέρον των αρχομένων (δηλ. των πολιτών). Έτσι κάθε γνωστικός άνθρωπος θα προτιμούσε να ωφελείται αυτός από άλλον και να μην έχει σκοτούρες εργαζόμενος προς όφελος των άλλων”.
Πόσο επίκαιρο.....

A8hnaios
20-09-13, 21:03
Μπαίνω να κάνω το Ε9 μου,βάζω τους κωδικούς μου και.. μου βγάζει το Ε9 του deep!!
Κάνω να ξαναμπώ κ μου βγάζει τα στοιχεία του Tommy από τη σαλονικα!!!

Για τα πανηγύρια είμαστε..... :hystericalbs1:

Υ.Γ μπορούσες κ να κάνεις παρεμβάσεις στό ξένο Ε9!!!

Nino
20-09-13, 21:15
και που να σου'βγαζε του κατσαραιου, που του ανηκει η μιση πελοποννησος ακομα σελιδες θα κατεβαζε το pc σου...
:hystericalbs1:

pilot
21-09-13, 01:03
Πλάτων - Πολιτεία

Πόσο επίκαιρο.....

οι ''θεϊκοί'' αρχαίοι ημών πρόγονοι ήταν,είναι και θα είναι πάντα επίκαιροι!!

ποιος τους ''ακούει'' ομως...

Panos 316T
21-09-13, 08:51
οι ''θεϊκοί'' αρχαίοι ημών πρόγονοι ήταν,είναι και θα είναι πάντα επίκαιροι!!

ποιος τους ''ακούει'' ομως...

εεεετσι... διαχρονικοι ;)

hades7
21-09-13, 22:20
Αύτο το με εμετικο πρωτοσέλιδο περισσότερο και απο την ίδια την πράξη με τον άνθρωπο που σκότωσε ο άλλος στην αγκαλιά της κοπέλας του να ψυχοραγει. Δεν στέκομαι στο γεγονός έχει χιλιοαναλυθει και δεν θα ταν καλό να γίνει και εδώ . Αλλά γι αυτόν τον μπστη που την πούλησε και οι άλλοι όμοιοι του που δεν σέβονται τίποτα και την μοστραρισαν για να πουλήσουν κανά φύλλο παραπάνω τι να πει κανείς;

BILL007
21-09-13, 22:36
Αύτο το με εμετικο πρωτοσέλιδο περισσότερο και απο την ίδια την πράξη με τον άνθρωπο που σκότωσε ο άλλος στην αγκαλιά της κοπέλας του να ψυχοραγει. Δεν στέκομαι στο γεγονός έχει χιλιοαναλυθει και δεν θα ταν καλό να γίνει και εδώ . Αλλά γι αυτόν τον μπστη που την πούλησε και οι άλλοι όμοιοι του που δεν σέβονται τίποτα και την μοστραρισαν για να πουλήσουν κανά φύλλο παραπάνω τι να πει κανείς;

Πες τα Άρη!!!!!

https://www.koutipandoras.gr/43203/%CE%B5%CF%83%CE%B7%CE%B5%CE%B1-%CE%B7-%CF%86%CF%89%CF%84%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%C E%AF%CE%B1-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CF%86%CF%8D%CF%83%CF%83%CE%B1-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CF%80%CF%81%CF%8E%CF%84.html

edit για τον κόσμο που δεν το έχει δει, αυτό είναι το σημερινό (22/09/2013) πρωτοσέλιδο...

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2013/09/ProtoThemaI-1.jpg

Bazil Van Sinner
21-09-13, 22:53
Kαι ενα καλο νεο απο τον αθεατο κοσμο της Ελλαδας:thumbsup:


Inste gesamt 22 Fahrzeugen wurde in der Schweiz Exportiert!
Συνολικά 22 Αυτοκίνητα έγιναν εξαγωγή για Ελβετία !

https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/579046_572665679447346_865835422_n.jpg

https://fbcdn-sphotos-c-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/1237040_572665756114005_627470158_n.jpg

https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc1/581628_572665906113990_728246536_n.jpg

https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/1010865_572665949447319_707925624_n.jpg

https://www.replicarhellas.com/

:gr::gr::gr:

BILL007
21-09-13, 23:42
Kαι ενα καλο νεο απο τον αθεατο κοσμο της Ελλαδας:thumbsup:



https://www.replicarhellas.com/

:gr::gr::gr:


:thumbsup::thumbsup::thumbsup::thumbsup::thumbsup: :thumbsup::thumbsup:

BILL007
22-09-13, 12:17
Πόθεν έσχες??? Απλά αγόρασε μετοχές ναυτιλιακής... :thumbsdown::thumbsdown::thumbsdown:

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2013/09/EleutherotypiaI-1.jpg

A8hnaios
22-09-13, 22:46
Όλα τα είχε η Μαριορή… το κτηματόσημο της έλειπε!… σαν να μην έφταναν οι φόροι και οι έκτακτες εισφορές που πληρώνουμε τα τελευταία χρόνια, μας βάζουν ακόμη ένα χαράτσι για το 2014!.. Πιο συγκεκριμένα, πάνω από 2.000.000 ιδιοκτήτες ακινήτων θα κληθούν να πληρώσουν αναδρομικά κτηματόσημα ύψους 35 ευρώ ανά δικαίωμα! Πρόκειται για ακίνητα σε μεγάλα αστικά κέντρα (Πάτρα, Λάρισα, Ηράκλειο, Ιωάννινα, Χανιά, Χαλκίδα, Καλαμάτα και τα Τρίκαλα) και δήμους της Αττικής και της Θεσσαλονίκης που μπήκαν στο Κτηματολόγιο στα τέλη της δεκαετίας του Ά90 (επίσης αφορά τους δήμους Αμαρουσίου, Χαλανδρίου, Νέας Σμύρνης, Νίκαιας, Καλαμαριάς κ.α) Υπολογίζεται ότι το Δημόσιο θα εισπράξει συνολικά 95 εκατομμύρια ευρώ, με τα οποία η κυβέρνηση θέλει να χρηματοδοτήσει μέρος του ελλείμματος του Κτηματολογίου, ύψους περίπου 300 εκατομμυρίων ευρώ. Η υλοποίηση του Κτηματολογίου αποτελεί μνημονιακή υποχρέωση, προκειμένου να ξεκαθαρίσει το ιδιοκτησιακό τοπίο στην Ελλάδα και πρωτίστως η δημόσια περιουσία. Τα σχετικά ειδοποιητήρια θα αρχίσουν να αποστέλλονται από τις αρχές της νέας χρονιάς ώστε οι ιδιοκτήτες να πληρώσουν μέσω τραπεζών. Να σημειωθεί ότι το κτηματόσημο υπολογίζεται όχι ανά ιδιοκτησία, αλλά ανά δικαίωμα (κυριότητα, ψιλή κυριότητα, επικαρπία κ.λπ.), κάτι που σημαίνει ότι στις περισσότερες των περιπτώσεων, σε κάθε νοικοκυριό θα αντιστοιχούν παραπάνω από 35 ευρώ.

Πηγή: Real News


:ranting2: :ranting2: :ranting2:

friendgr
23-09-13, 08:04
Για την ανάπτυξη λέμε.....

Γνωρίζει κανένας τι φόρους είχαν το 1821; γιατί βλέπω να θυμούνται κανέναν..... :ranting2:

hades7
23-09-13, 09:28
https://www.gazzetta.gr/plus/article/544041/i-omorfi-aggeliki-poy-epiase-ton-fonia-pic :winkcool:

hades7
23-09-13, 09:32
και παμε τωρα σε κατι σοβαροτερο https://www.larisanew.gr/website/?p=73593

bill_m3
23-09-13, 09:33
και παμε τωρα σε κατι σοβαροτερο https://www.larisanew.gr/website/?p=73593

:th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:

Ptboul
23-09-13, 09:34
Ματάρα. :)

Harisp
23-09-13, 20:37
Συγνώμη αλλά αυτός που βρήκε μισό μύριο για να το δώσει εγγύηση;
https://www.zougla.gr/greece/article/elef8eros-me-miso-ekatomirio-egisi-o-kantas

Θα μας τρελάνουν...

Ptboul
23-09-13, 21:24
Του πηραν πισω την μιζα κ ολα ωραια. :)

Kostas_1
23-09-13, 21:26
Πανουλη σορυ, στο διορθωσα λιγο για να ειναι πιο "real" :)


Του πηραν πισω την μιζα (που καταφεραν να βρουν) κ ολα ωραια. :)

A8hnaios
23-09-13, 22:29
https://fbcdn-sphotos-c-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash4/481022_10200104943568044_1468022954_n.jpg

A8hnaios
24-09-13, 09:40
Σε νέα 48ωρη απεργία προχωρά την Τρίτη και την Τέταρτη η ΑΔΕΔΥ ενάντια στις πολιτικές που «καταργούν τα εργασιακά δικαιώματα και οδηγούν στην απόλυση και την ανεργία τους εργαζόμενους».

Τα συνδικάτα του δημόσιου και του ιδιωτικού τομέα θα πραγματοποιήσουν την Τρίτη κοινό συλλαλητήριο στην πλατεία Κλαυθμώνος το πρωί (10.30), ενώ την Τετάρτη τα συνδικάτα οργανώνουν αντιφασιστικό συλλαλητήριο στο Σύνταγμα (18.00).

Κλειστός θα είναι από τις 10:30 το πρωί ο σταθμός του μετρό στο Σύνταγμα.

Η ΓΣΕΕ διευκρίνισε ότι στην Εκτελεστική της Επιτροπή, η οποία συνεδρίασε τη Δευτέρα, «δεν ετέθη από καμιά παράταξη πρόταση για απεργιακή κινητοποίηση αύριο Τρίτη», οπότε η κινητοποίηση της Τρίτης δεν θα έχει τον χαρακτήρα 24ωρης γενικής απεργίας.

Στη διήμερη κινητοποίηση της ΑΔΕΔΥ θα συμμετάσχει η πανελλήνια ομοσπονδία εργαζομένων στις εφορίες (ΠΟΕ-ΔΟΥ) με αποτέλεσμα να αναμένεται να εμφανιστούν προβλήματα στην εξυπηρέτηση των πολιτών στις εφορίες.

Με προσωπικό ασφαλείας θα λειτουργήσουν τα νοσοκομεία, τα Κέντρα Υγείας, οι προνοιακές μονάδες και το ΕΚΑΒ την Τρίτη και την Τετάρτη λόγω συμμετοχής της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας Εργαζομένων Δημόσιων Νοσοκομείων στην 48ωρη απεργία της ΑΔΕΔΥ. Στις 9:30 θα πραγματοποιηθεί προσυγκέντρωση των εργαζομένων έξω από το υπουργείο Υγείας.

Mε προσωπικό ασφαλείας θα λειτουργήσουν, την Τρίτη και την Τετάρτη, οι πλοηγικές υπηρεσίες στα περισσότερα λιμάνια της χώρας, καθώς η Πανελλήνια Ένωση Πλοηγών, συμμετέχει στην 48ωρη απεργία της ΑΔΕΔΥ.

Τρίωρη στάση εργασίας για σήμερα, από τις 10 το πρωί έως τη 13:00 το μεσημέρι, σε όλα τα ιδιωτικά και δημόσια Μέσα Ενημέρωσης, προκήρυξε η Πανελλήνια Ομοσπονδία Ενώσεων Συντακτών (ΠΟΕΣΥ), στο πλαίσιο των απεργιακών κινητοποιήσεων της ΓΣΕΕ και ΑΔΕΔΥ.

Την Πέμπτη, 26 Σεπτεμβρίου 2013, θα συνεδριάσει η ΕΕ της ΑΔΕΔΥ, από κοινού με τα προεδρεία των Ομοσπονδιών Μελών της, για να εκτιμηθούν οι εξελίξεις, και να αποφασιστούν τα επόμενα βήματα.

Με απόφαση της ΟΛΜΕ, οι καθηγητές της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, που συνεχίζουν τις κινητοποιήσεις τους με απεργία τη Δευτέρα και την Τρίτη, θα συμμετέσχουν στην κινητοποίηση της ΑΔΕΔΥ με συμμετοχή στις απεργιακές συγκεντρώσεις της ΑΔΕΔΥ (προσυγκέντρωση στα Προπύλαια στις 11 π.μ.)

Οι δάσκαλοι θα συμμετάσχουν στην 48ωρη απεργία της ΑΔΕΔΥ. Την Τρίτη η ΔΟΕ έχει καλέσει τους δασκάλους σε συμμετοχή στο συλλαλητήριο ΑΔΕΔΥ – ΓΣΕΕ και την Τετάρτη στο συλλαλητήριο των εκπαιδευτικών (13.00 στα Προπύλαια) καθώς και στο αντιφασιστικό συλλαλητήριο ΑΔΕΔΥ – ΓΣΕΕ.



Πηγή : in.gr

https://www.youtube.com/watch?v=DoSXuZWY3xQ&feature=player_embedded#t=51

BILL007
24-09-13, 13:22
Χιουμοριστικό κείμενο, αλλά με τεράστιες δόσεις αλήθειας...


Oλοκληρώθηκε επιτυχώς η πρώτη φάση της συμφωνίας του Θέμου Αναστασιάδη με το Διάολο
Δημοσιεύτηκε στις 24 Σεπτεμβρίου, 2013

Με κάθε επισημότητα πραγματοποιήθηκε το βράδυ της Κυριακής η τελετή προς τιμήν του Θέμου Αναστασιάδη στην αίθουσα εκδηλώσεων των VIP στην κόλαση. Παρόντες ήταν τόσο ο τιμώμενος «Κομιστής» -όπως χαϊδευτικά φωνάζουν τον Θέμο Αναστασιάδη στο κάτω βασίλειο- όσο και πληθώρα ζωντανών και νεκρών επωνύμων.

Συγκεκριμένα, στη λαμπρή τελετή παρευρέθησαν σημαντικά πρόσωπα του χώρου όπως ο Αδόλφος Χίτλερ, ο Σαντάμ Χουσεΐν, ο Θεόφιλος Σεχίδης καθώς και ο Μανώλης Δουρής, ενώ το «παρών» έδωσαν και οι Γιώργος Παπανδρέου, Μπασάρ Αλ Ασάντ και Λίντσεϊ Λοχαν. Σε όλους τους παρευρισκόμενους μοιράστηκε δωρεάν η κόπια της εφημερίδας «Το Πρώτο Θέμα» με εξώφυλλο τον νεκρό Παύλο Φύσσα καθώς και δροσιστικά κοκτέιλ και ποτά.

Ο εορτασμός έλαβε χώρα με αφορμή την επιτυχή ολοκλήρωση της πρώτης φάσης της συμφωνίας που έκανε ο Θέμος Αναστασιάδης με τον ίδιο το Σατανά. Η εφημερίδα «Το Πρώτο Θέμα» κατάφερε δημοσιεύοντας τη φωτογραφία του νεκρού Παύλου Φύσσα να αυξήσει τις πωλήσεις της κατά 55.000 αντίτυπα σε σύγκριση με την προηγούμενη Κυριακή προσφέροντας στον κερατοφόρο δαίμονα αλλά και στον «Κομιστή» απαράμιλλη χαρά.

Πλέον, τον Θέμο Αναστασιάδη περιμένουν ακόμη δυο δοκιμασίες για την ολοκλήρωση του deal. Στη δεύτερη φάση, θα πρέπει ο ίδιος να μαζέψει το πιο όμορφα και γλυκά αδέσποτα γατάκια της Αττικής που δεν έχουν ξεπεράσει τις 100 μέρες ζωής και να τα ξεκοιλιάσει βάναυσα γελώντας δυνατά, ενώ συνεργάτες του από «Το Πρώτο Θέμα» θα μαγνητοσκοπούν το συμβάν. Στη τρίτη και τελευταία φάση της συμφωνίας ο Θέμος Αναστασιάδης θα κληθεί να ταξιδέψει στις φτωχότερες χώρες της Αφρικής και αφού μαζέψει όσα περισσότερα ετοιμοθάνατα από την πείνα παιδάκια μπορεί, να στήσει ένα one-man λουκούλειο γεύμα αναγκάζοντας τα παιδιά να τον κοιτούν να τρώει.

Μετά την ολοκλήρωση και των τριών φάσεων της συμφωνίας, η ψυχή του Θέμου Αναστασιάδη θα ανήκει στην αιωνιότητα και επίσημα πια στον Εωσφόρο. Σε αντάλλαγμα ο κοκκινόχρωμος «εξΆ από δώ» θα χαρίσει στον Θέμο Αναστασιάδη ένα μαγικό βράδυ με κάποια χορεύτρια της επιλογής του από την εκπομπή «Όλα».

Τέλος, εξαιρετικά ικανοποιημένος δήλωσε ο Σατανάς, αποκλειστικά στο «Κουλούρι», από την ηθική εκμηδένιση που έχει περάσει ο Θέμος Αναστασιάδης στα ένστολα σώματα τα οποία και επίσημα πλέον ασκούν χρέη «βρώμικου» φωτογράφου/παπαράτσι για λογαριασμό του «Πρώτου Θέματος».

Πηγή https://www.tokoulouri.com/culture/from_hell/

Kαι εγω προσθέτω ότι αυτοί είμαστε σαν λαός...Αντί να μην αγοράσει κανένας την εφημερίδα για να δώσουν ένα μήνυμα, απο την άλλη επιβράβευσαν τον κανιβαλισμό...Μπράβο και εις σκατότερα, γιατί αυτό μας αξίζει...:thumbsdown: :thumbsdown: :thumbsdown:

PANOS-E60
25-09-13, 18:02
Συνταγμα σημερα στις 4 το απόγευμα
https://imageshack.us/a/img18/2073/67iz.jpg
https://imageshack.us/a/img543/2493/7t29.jpg
https://imageshack.us/a/img10/6134/s720.jpg
https://imageshack.us/a/img20/2998/mc40.jpg
αυτη η λαοθαλασσα απεκλεισε το κεντρο της Αθηνας, για όλους τους υπόλοιπους φορολογούμενους πολιτες.

κανενα άλλο σχολιο.