PDA

Επιστροφή στο Forum : Gauge Poll !!!



Vasilis
29-03-10, 00:57
Αν ειχατε την δυνατοτητα να προσθεσετε τρια ρολογια με ενδειξεις στο ταμπλω του αυτοκινητου σας....σε μια ομορφη θηκη για ψηφιακα ή αναλογικα ρολογια...ποιες απο τις κατωθι πληροφοριες θα σας ενδιεφεραν περισσοτερο?

Παρακαλω ψηφιστε εως κ 3 ρολογια.....!


:thanks:

stratos
29-03-10, 01:25
Ψήφησα boost-vacuum combo, oil pressure και oil temperature.

Αυτά τα τρία όργανα είναι τα βασικά για την περίπτωση σου Βασίλη μιας και είσαι κομπρεσοράτος. Ενα όργανο πίεσης/υποπίεσης είναι πάντα σημαντικό, η θερμοκρασία λαδιού σου δείχνει πόσο πολύ πίεσες το αυτοκίνητο και πότε πρέπει να σταματήσεις για να κρυώσει και η πίεση λαδιού που αν για κάποιο λόγο ανέβει ή πέσει σημαντικά τότε υπάρχει κάποιο πρόβλημα είτε απο αντλία είτε απο άλλη αιτία.

Αν ήσουν τουρμπάτος όποσδήποτε θα έμπεινε EGT για να βλέπεις την θερμοκρασία καυσαερίων πρίν ή μετά απο την τουρμπίνα και wideband λ meter για τον ακριβή έλεγχο των μειγμάτων σε περίπτωση που το πρόγραμμα κάνει τα δικά του και φτωχήνεις επικύνδηνα με καταστροφικά αποτελέσματα.

Τώρα απο μάρκα με κλειστά μάτια προτήνω Defi. Είναι ηλεκτρονικά με απίστευτη μεγάλη ακρίβεια στις μετρήσεις και διαθέτουν controller που μπορεί να κρατήσεις 3 λεπτά μνήμη απο τις μετρήσεις και να ορίσεις οπτική και ηχητική ειδοποίηση αν ξεφύγει κάποιο απο τις μέγιστες ή ελάχιστες τιμές που έχεις προκαθορίσει για να μην έχεις και τον νού σου συνέχεια. Επίσης έχουν ωραίο κοκκινοπορτοκαλί χρώμα και κάνουν και opening and closing sequence όταν ξεκινάνε και σβήνουν.

Βέβαια για τα παραπάνω 3 όργανα και το controller μόλις έφυγαν 900 euro χαχαχαχαχα

VanVIC
29-03-10, 06:32
Εγώ ψήφισα:
-θερμοκρασία λαδιού
-πίεση λαδιού
-θερμοκρασία καυσαερίων (κάτι σου λέει για τα μείγματα κι αυτό)

Για τα defi συμφωνώ με τον Στράτο για την τεχνολογία τους αλλά στο δικό μου ταιριάζουν πιο πολύ αυτά της VDO.

Πρέπει να υπάρχει κάποιο λογισμικό όπου μαζί με κάποιον εγκέφαλο να σου δίνουν τέτοια πληροφόριση σε ψηφικά αποτυπωμένα σε αναλογική μορφή, προβαλόμενα σε οθόνη 2-DIN. To έχω δει να γίνεται σε Mitsubishi EVO X Απο την HKS.
Ξέρει κανείς κάτι σχετικό που να «παίζει» σε BMW ?

Panos 316T
29-03-10, 07:48
Εγώ ψήφισα:
-θερμοκρασία λαδιού
-πίεση λαδιού
-θερμοκρασία καυσαερίων (κάτι σου λέει για τα μείγματα κι αυτό)

Για τα defi συμφωνώ με τον Στράτο για την τεχνολογία τους αλλά στο δικό μου ταιριάζουν πιο πολύ αυτά της VDO.

Πρέπει να υπάρχει κάποιο λογισμικό όπου μαζί με κάποιον εγκέφαλο να σου δίνουν τέτοια πληροφόριση σε ψηφικά αποτυπωμένα σε αναλογική μορφή, προβαλόμενα σε οθόνη 2-DIN. To έχω δει να γίνεται σε Mitsubishi EVO X Απο την HKS.Ξέρει κανείς κάτι σχετικό που να «παίζει» σε BMW ?

το χει κάνει συντουρμπιστός συνάδελφος αλλά δεν γνωρίζω αν είναι μέλος στο παρόν φόρουμ...

VanVIC
29-03-10, 08:36
το χει κάνει συντουρμπιστός συνάδελφος αλλά δεν γνωρίζω αν είναι μέλος στο παρόν φόρουμ...

έχεις πρόσβαση να μάθουμε λεπτομέριες ;

Panos 316T
29-03-10, 08:56
έχεις πρόσβαση να μάθουμε λεπτομέριες ;

έχεις p.m Βαγγέλη...

bill_m3
29-03-10, 09:23
το χει κάνει συντουρμπιστός συνάδελφος αλλά δεν γνωρίζω αν είναι μέλος στο παρόν φόρουμ...


έχεις πρόσβαση να μάθουμε λεπτομέριες ;


έχεις p.m Βαγγέλη...

Παιδάκια επειδή αναμένεται να βάλουμε μαζικά οθόνες 2 din, μήπως θα μπορούσατε να ενημερώσετε και εμάς πώς θα κάνουμε κάτι τέτοιο τώρα που θα τα ανοίξουμε??????

BILL007
29-03-10, 20:53
-Οil temprature
-Oil presure
-Exhaust Gas Temp EGT

Πως φαίνεται ότι είμαι της τουρμποσχολής?hahahahahahha!!!:D:D:D

Oil presure και temprature γιατί απλά το λάδι είναι το αίμα του κινητήρα...

Για τούρμπο καταστάσεις το EGT είναι must...:D

paganis
29-03-10, 21:01
Εγώ ψήφισα:
-θερμοκρασία λαδιού
-πίεση λαδιού
-θερμοκρασία καυσαερίων (κάτι σου λέει για τα μείγματα κι αυτό)

Για τα defi συμφωνώ με τον Στράτο για την τεχνολογία τους αλλά στο δικό μου ταιριάζουν πιο πολύ αυτά της VDO.

Πρέπει να υπάρχει κάποιο λογισμικό όπου μαζί με κάποιον εγκέφαλο να σου δίνουν τέτοια πληροφόριση σε ψηφικά αποτυπωμένα σε αναλογική μορφή, προβαλόμενα σε οθόνη 2-DIN. To έχω δει να γίνεται σε Mitsubishi EVO X Απο την HKS.
Ξέρει κανείς κάτι σχετικό που να «παίζει» σε BMW ?

βαγγελη ...επειδη το εχω ψαξει το θεμα...πιο πολυ στο ζ3 ταιριαζουν της μετρικα.. και να τα βαλεις σε μεσαιο πανελ απο ζ3μ....στις εργοστασιακες θεσεις αριστερα και δεξια απο το ρολοι!!

VanVIC
29-03-10, 21:38
τί λές για κάτι τέτοιο ?
https://www.jhp.com.au/enlarge.php?image=img/products/interiors/gauge_pods/Style 1 option 2-h.jpg?imagealt=

paganis
29-03-10, 21:45
τί λές για κάτι τέτοιο ?
https://www.jhp.com.au/enlarge.php?image=img/products/interiors/gauge_pods/Style 1 option 2-h.jpg?imagealt=

δεν μου αρεσει...χαλαει την εικονα του ταμπλο! πιστευω δυο οργανακια...αριστερα και δεξια του ρολογιου,,στην κονσολα του z3m που θα δειχνουν εργοστασιακα...ειναι το πιο ομορφο! αν δεις τα οργανα της metrika....ειναι σαν να εχουν φτιαχτει για τα δικα μας!!

paganis
29-03-10, 21:49
www.redhotstyling.co.uk/metrika-serie-turbo-gauge-p-1280.html τα συγκεκριμενα εννοω με μαυρο πινακα...πορτοκαλι ενδειξεις και χρωμιωμενο λεπτο δακτυλιδι

VanVIC
29-03-10, 21:56
www.redhotstyling.co.uk/metrika-serie-turbo-gauge-p-1280.html τα συγκεκριμενα εννοω με μαυρο πινακα...πορτοκαλι ενδειξεις και χρωμιωμενο λεπτο δακτυλιδι

Ωραία δείχνουν, έχεις δίκιο.
Εχεις βρεί αλλού εικόνες τους ?
52mm είναι ?

paganis
29-03-10, 22:19
βασικα η φωτογραφια τα αδικει...τα εχω δει απο κοντα...και ειναι πιο ωραια...ειδικα το μπαρομετρο! δεν τα εχουν αρκετοι...τα εχει ενας στο μενιδι...τιμη περιπου 90 το μπαρομετρο και 110 το χαλμιτερ αν θυμαμαι καλα! ειναι 52 mm και εχουν το πλεονεκτημα , πως το δακτυλιδι ειναι προσωπο με το οργανο...οπως ειναι ακριβως το δακτυλιδι το ρολογιου του ζ3μ

VanVIC
29-03-10, 22:20
Δώσε στοιχεία ρε Λευτέρη να πάμε να ψωνίσουμε

paganis
29-03-10, 22:27
στην δεκελειας ειναι...δεν θυμαμαι αριθμο...αν θελεις μπορω να περασω την πεμπτη να δω αν τα εχει ακομα...και να σου πω περισσοτερα στοιχεια ...βεβαια αν θες παμε μαζι

VanVIC
29-03-10, 22:28
στην δεκελειας ειναι...δεν θυμαμαι αριθμο...αν θελεις μπορω να περασω την πεμπτη να δω αν τα εχει ακομα...και να σου πω περισσοτερα στοιχεια ...βεβαια αν θες παμε μαζι

οκ αναμένω νέα σου

paganis
29-03-10, 22:30
κονσολα απο ζ3μ...που θα βρουμε βαγγελη??

VanVIC
29-03-10, 22:33
αν αγοράσουμε ?

paganis
29-03-10, 22:53
αν λες για καινουρια ξερεις τιμη?? αν ειναι ακριβη, ελεγα μηπως εβρισκα καμια μεταχειρισμενη ή τιποτα αφτερμαρκετ αλουμινιου κιολας!φοβαμαι το γνησιο..πως λογω ονοματος..θα την χρυσοπληρωσουμε!! εγω τα οργανα...εφοσον βαλω, μονο ετσι θα μπουν, αλλες θεσεις σε ..κολωνες και ταμπλο...δεν μου αρεσουν!

Panos 316T
30-03-10, 07:29
γνώμη μου,
να φροντίσετε τα όργανα που θα πάρετε να χουν μνήμη(έχουν και μπουτόν) και warning δηλαδή να καταγράφουν τη μέγιστη τιμή και να ειδοποιεί αν έχεις ξεπεράσει τα όρια.
είναι πολύ χρήσιμο διότι στην ώρα της "αναχαίτησης" δεν μπορείς να τα παρακολουθείς...
εγώ τα έχω καταβολευτεί...

stratos
30-03-10, 16:31
Επίσης η defi έχει και HUD όργανο που το τοποθετείς ψηλά στο ταμπλό και προβάλει εκεί όλες τις ενδήξεις.

Βασίλη τι λές για αυτό? Νομίζω θα σου αρέσει αφού τα έχει όλα σε ένα και με καλή τιμή

https://www.blitz-uk.co.uk/Product-21.aspx

VanVIC
01-04-10, 08:58
...Πρέπει να υπάρχει κάποιο λογισμικό όπου μαζί με κάποιον εγκέφαλο να σου δίνουν τέτοια πληροφόριση σε ψηφικά αποτυπωμένα σε αναλογική μορφή, προβαλόμενα σε οθόνη 2-DIN. To έχω δει να γίνεται σε Mitsubishi EVO X Απο την HKS.
Ξέρει κανείς κάτι σχετικό που να «παίζει» σε BMW ?

για κάτι τέτοιο (https://www.blitz-uk.co.uk/Product-177.aspx) έλεγα. Δείτε οτι συνδεέται με την OBD.


βαγγελη ...επειδη το εχω ψαξει το θεμα...πιο πολυ στο ζ3 ταιριαζουν της μετρικα.. και να τα βαλεις σε μεσαιο πανελ απο ζ3μ....στις εργοστασιακες θεσεις αριστερα και δεξια απο το ρολοι!!


... αν δεις τα οργανα της metrika....ειναι σαν να εχουν φτιαχτει για τα δικα μας!!

Λευτέρη πήγα σήμερα το πρωϊ εκεί ου μου είπες, τα είδα απο κοντά αλλά δεν μου "γέμισαν το μάτι". (είχε διαθέσημο το αναλογικό όργανο για το AFR)
Πιστευω οτι τα κλασικά της VDO δείχνουν πολύ πιο "κοντά" στην εργοστασιακή BMW αισθητική των δικών μας. Τώρα σχετικά με τον στεφάνι απο χρώμιο, αυτό φτιάχνεται σχετικά ευκολα και το προσθέτεις απο πάνω.

Vasilis
01-04-10, 09:42
για κάτι τέτοιο (https://www.blitz-uk.co.uk/Product-177.aspx) έλεγα. Δείτε οτι συνδεέται με την OBD.





Λευτέρη πήγα σήμερα το πρωϊ εκεί ου μου είπες, τα είδα απο κοντά αλλά δεν μου "γέμισαν το μάτι". (είχε διαθέσημο το αναλογικό όργανο για το AFR)
Πιστευω οτι τα κλασικά της VDO δείχνουν πολύ πιο "κοντά" στην εργοστασιακή BMW αισθητική των δικών μας. Τώρα σχετικά με τον στεφάνι απο χρώμιο, αυτό φτιάχνεται σχετικά ευκολα και το προσθέτεις απο πάνω.



οχι που δεν θα πηγαινες.......:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

VanVIC
04-04-10, 23:39
Λευτέρη πώς θα σου φαινόταν μια τέτοια "custom κατάσταση" ?
Σκέψου τα 3 όργανα που είναι πάνω απο το 2-din ηχοσύστημα, να είναι λίγο στραμένα προς τον οδηγό.
Με την θέση των αεραγωγών που "χάνεται", κάτι έχω σκεφτεί για πάνω στο dashboard αλλά δεν είχα κάτι σχετικό να το ρίξω μέσα στο photoshop.
Θα σου εξηγήσω όταν βρεθούμε.

nikos1400
05-06-10, 13:11
Σε καινουριο μοντελο θελει και μεγαλη σκεψη το ΠΟΥ θα τοποθετηθουν, ωστε να ειναι χρησιμα, χωρις να χαλασει το αισθητικο.

Προσωπικα, στο δικο μου που ειναι παλιο (Ε36), νομιζω θα μπουν στη θεση του κεντρικου αεραγωγου (που δε χρησιμοποιω ετσι κι αλλιως).