PDA

Επιστροφή στο Forum : [Ε53] Χ5 - πρόβλημα εκκίνησης.



S8N
25-08-13, 16:34
Με παίρνει χθες τηλέφωνο ο πατέρας μου και πάνω στη συζήτηση με ρωτάει αν βάζω καθόλου μπρος τη φαλκονέρα του που είναι αραγμένη χωρίς πινακίδες.

Φυσικά, του απαντώ.

Τόσα προβλήματα είχα, η X5 με μάρανε... Δυο μήνες έχω να τη βάλω.

Πάω λοιπόν σήμερα, ξεκλειδώνω ασύρματα, όλα καλά, μπαίνω μέσα, όλα καλά, ανοίγει η πλαφονιέρα, ανοίγουν τα xenon, όλα καλά, γυρνάω το κλειδί και... τίποτα. Νάδα. Ζίλτς. Ούτε καν γυρνάει η μίζα.

Φέρνω το terios πλάι, πάω να δώσω αλλά η γκέισα έχει 35 Ah μπαταρία και το τέρας έμεινε ασυγκίνητο.

Πάω πίσω, φέρνω το E60 με την 100άρα μπαταρία αλλά γιόκ.

Ξαναπάω πίσω, δανείζομαι ένα πούστερ από τον γείτονα φορτισμένο, δοκιμάζω αλλά μάντολες.

Αύριο θα πάρω τηλ. την οδική της BMW. Καμια ιδέα? Η μπαταρία ευθύνεται, 100%.

Stefanos_Cool
25-08-13, 16:46
Με παίρνει χθες τηλέφωνο ο πατέρας μου και πάνω στη συζήτηση με ρωτάει αν βάζω καθόλου μπρος τη φαλκονέρα του που είναι αραγμένη χωρίς πινακίδες.

Φυσικά, του απαντώ.

Τόσα προβλήματα είχα, η X5 με μάρανε... Δυο μήνες έχω να τη βάλω.

Πάω λοιπόν σήμερα, ξεκλειδώνω ασύρματα, όλα καλά, μπαίνω μέσα, όλα καλά, ανοίγει η πλαφονιέρα, ανοίγουν τα xenon, όλα καλά, γυρνάω το κλειδί και... τίποτα. Νάδα. Ζίλτς. Ούτε καν γυρνάει η μίζα.

Φέρνω το terios πλάι, πάω να δώσω αλλά η γκέισα έχει 35 Ah μπαταρία και το τέρας έμεινε ασυγκίνητο.

Πάω πίσω, φέρνω το E60 με την 100άρα μπαταρία αλλά γιόκ.

Ξαναπάω πίσω, δανείζομαι ένα πούστερ από τον γείτονα φορτισμένο, δοκιμάζω αλλά μάντολες.

Αύριο θα πάρω τηλ. την οδική της BMW. Καμια ιδέα? Η μπαταρία ευθύνεται, 100%.



δοκίμασες να κρατάς ανεβασμένες στροφές στο άλλο αμάξι που δίνει ρεύμα;

Νομίζω πως και με το terios αν κράταγες 3000στρ/λ για λίγο (με συνδεδεμένα καλώδια) θα έπρεπε να πάρει.

S8N
25-08-13, 16:56
Οχι, η αληθεια ειναι οτι δεν το δοκιμασα αυτο.

Stefanos_Cool
25-08-13, 16:57
Οχι, η αληθεια ειναι οτι δεν το δοκιμασα αυτο.

Κάντο και βλέπουμε. thumb

tasos.kamv
25-08-13, 17:00
έχεις pm φίλε Άρη...

aristent
25-08-13, 17:59
δοκιμασα και εγω τις προαλλες να βαλω μπροστα το φορτηγακι μου Μιτσουμπισι L200 και μου εδινε ρευμα εαν χιουνταϊ ατος......κοντεψαν να λιωσουν τα καλωδια ρευματοληπτη!!!!

...τελικα πηγα πηρα μια μπαταρια και την αλλαξα επιτοπου.


πιθανον δεν φταιει μονο το στροφαρισμα,αλλα και τα καλωδια......

μπορει να ηθελε διπλά ή πιο χοντρα.

PANOS-E60
25-08-13, 18:04
αν η μπαταρια εχει βραχυκυκλωμενο στοιχείο, δεν θα πάρει με καλώδια.

Stamatis
25-08-13, 18:06
Η μπαταρια ειναι μια χαρα αφου δινει ρευμα. Δεν εχει βραχυκυκλωμα.
Γκαζι στο αλλο αμαξι και θα παρει.

S8N
25-08-13, 20:47
Η μπαταρια ειναι 6 μηνων γνησια πενβε.

Τελικα πηρε αλλα ABS, DSC και κατι αλλα ειναι off. Πρεπει να μπριζωθει να σβησουν τα σφαλματα.

Μολις πηρε, καθε ειδος χλωριδας και πανιδας σε ακτινα 3 μετρων απο τις εξατμισεις του ξεραθηκε η ψοφησε.

Stathis
25-08-13, 20:54
Φωναξε το mobile service να στα σβησει.

alexm
25-08-13, 21:07
Η μπαταρια ειναι 6 μηνων γνησια πενβε.

Τελικα πηρε αλλα ABS, DSC και κατι αλλα ειναι off. Πρεπει να μπριζωθει να σβησουν τα σφαλματα.



κανε λιγα χλμ να φορτωσει η μπαταρια, μετα βγαλε τους πολους και γεφυρωσε τα καλωδια για πεντε λεπτα, θα σβησουν ολα.
το βραδυ με ανοιχτα τα φωτα δεν φτανει το ρευμα του δυναμο να φορτωσει την μπαταρια.....thumb

nikos valvetronic
25-08-13, 21:27
Σωστότατος! Να συμπληρώσω ότι τα καλώδια που πουλάνε στα βενζινάδικα είναι γτπ έχουν χοντρή μόνωση για το μάτι και από μέσα αμφιβάλω αν είναι 6 mm2 ο χαλκός!

θανασης Φιλιππου
25-08-13, 21:30
Τα καλωδια πρεπει να ειναι χοντρα αλλιως δε κανουν τιποτα.Αν η μπαταρια αδειασει τελειως θελει να φορτιστει τουλαχιστον για μια μερα σε μηχανιμα,τοτε ισως σβησουν και τα λαμπακια!!!

STREETRACING
26-08-13, 08:35
Εδω πηγα να δωσω ρευμα σε σεατ τερρα με ψιλα καλωδια και δεν πηρε .
Ηθελε χοντρα.

mitsos_chania
26-08-13, 08:52
Οταν ειχα θεμα και γω με την μπαταρια στο ε53 οταν εν τελει πηρε ηταν αναμενα ολα τα λαμπακια αλλα μετα απο λιγα χλμ σβησανε ολα

aristent
26-08-13, 10:06
ετσι ειναι,μπορει να αναψουν ολα τα λαμπακια σαν χριστουγεννιατικο δεντρο και μετα απο λιγα χιλιομ.η και μετρα ακομα,να σβησουν!!!

η αυτοδιαγνωση/αυτοελεγχος που κανει το οχημα μας,με εντολες απο τον κεντρικο εγκεφαλο, ειναι ανα καποιο χρονικο διαστημα, σε καποιες λειτουργιες αργει λιγο παραπανω.thumb

ΥΣ...η βλαβη βεβαια "καταγραφετε" και σε επομενη συνδεση της OBD με το GT1 ,θα δειξει oλες αυτες τις "περαστικες βλαβες".

TSAF
26-08-13, 10:48
Εαν θες να φτιαξεις καλωδια σωστα, ψαξε να βρεις καλωδια απο καμια παλια ηλεκτροκολληση. Δεν καιγονται και ειναι πραγματικα γαιδουρια.

gnx
26-08-13, 11:12
κανε λιγα χλμ να φορτωσει η μπαταρια, μετα βγαλε τους πολους και γεφυρωσε τα καλωδια για πεντε λεπτα, θα σβησουν ολα.
το βραδυ με ανοιχτα τα φωτα δεν φτανει το ρευμα του δυναμο να φορτωσει την μπαταρια.....thumb

Τί σημαίνει ρε παιδιά το "γεφύρωσε τα καλώδια";

aristent
26-08-13, 11:35
Τί σημαίνει ρε παιδιά το "γεφύρωσε τα καλώδια";

αφου εχεις ξεσυνδεσει τα καλωδια απο τους πολους της μπαταριας,τα ενωνεις να κανουν επαφη!!!....εαν αυτο το κανεις για 5 λεπτα, εχει σαν "ηλεκτρονικη"συνεπεια να αρχικοποιησει τα δεδομενα του ο εγκεφαλος του οχηματος,σβηνοντας τυχον σφαλματα κλπ.thumb

friendgr
04-09-13, 15:44
Για όσους έχουν αραγμένα τα οχήματά τους και για να μην μένετε με το κλειδί στο χέρι.

Τσάμπα είναι (δεν είναι ανάγκη να πάρετε το top μοντέλο). Πιό πολλά θα κοστίσει η μπαταρία ....


https://www.skroutz.gr/c/1265/auto_engine_starters.html?from=most-popular&keyphrase=ctek

tokiko
04-09-13, 18:41
Όταν βάζεις καλώδια εκτός του ότι πρέπει να είναι χοντρά και τα καλώδια θα πρέπει και οι τσιμπίδες να είναι μεγάλες, όσο πιο μεγάλη η τσιμπίδα τόσα περισσότερα αμπέρ μεταφέρονται!!