PDA

Επιστροφή στο Forum : (Ε46) Πρόβλημα με πεταλούδα γκαζιού???



andreas
25-08-13, 10:56
Αγαπητοί φίλοι καλημέρα, βρίσκομαι για διακοπές στην Κεφαλονιά και εχθές καθώς γύριζα απο τη θάλασσα (έχω το N42b20 ) άκουσα ένα μπίπ και άναψαν κίτρινο το χειρ'οφρενο το eml και το antispin χωρίς άλλο πρόβλημα. Αφού έσβυσα τη μηχανή μετά από απόσταση 10 χιλιομέτρων και την ξαναάναψα άρχισαν να αναβοσβύνουν σαν χριστουγεννιάτικα φώτα τα λαμπάκια και το μοτέρ ανέβαζε μόνο του στροφές, ενώ το γκάζι ήταν νεκρό. Δυστυχώς είμαι στην αρχή των διακοπών μου και απ' ότι καταλαβαίνω την πάτησα.
Θα ήθελα τη γνώμη σας για τη βλάβη και το κόστος που μπορεί να έχει και αν πρέπει να ακινητοποιηθεί εντελώς το αυτοκίνητο. Βρήκα κάποιον μηχανικό (όχι bmw γιατί μάλλον δεν υπάρχουν εδώ) και μου είπε ότι μπορεί να είναι πεταλούδα γκαζιού και θα το πάω τη δευτέρα. Δεν ξέρω αν υπάρχιε ήδη η απάντηση σε κάποιο παλαιό post αλλά δεν μπορώ να ψάξω γιατί μπαίνω απο κινητό. Ευχαριστώ

PANOS-E60
25-08-13, 11:12
Αντρεα, μάλλον εχεις Ε46. Ο κινητήρας αυτός δεν είναι ότι απλούστερο υπάρχει, για μη εξειδικευμένο μηχανικό, καλύτερα να ψαξεις για κάποιον ειδικό να το δει. Θα χρειαστεί το διαγνωστικό της BMW.

Για τηλεδιάγνωση, περίμενε να δουν το θέμα ο tasos.kamv και ο nikos valvetronic. :original:

ευχομαι να μην χαλασουν οι διακοπές σου. thumb

Christopherk
25-08-13, 11:34
Μάλλον η πεταλούδα είναι. Κόστος με μεταχ θα σου πάει κανένα 150αρι πάνω κάτω.

tasos.kamv
25-08-13, 14:34
παίζει να είναι η πεταλούδα (όταν βγάλει κάποιος την πρίζα της πεταλούδας σε N42Βxx ανεβάζει το μοτέρ μόνο του στροφές και δεν υπακούει το γκάζι) και ανάβει το eml και το λαμπάκι του κινητήρα. Με μπερδεύει που αναφέρεις ότι σου άναψε και το antispin και το χειρόφρενο..
Το μοτέρ σου έχει μπει σε safe mode (home mode operation).
Ελπίζω να έχει διαγνωστικό ο μάστορης εκειπέρα (ας μην είναι και το dis - επίσημο, όποιο έχει) για να δείτε τι έχει αποθηκευτεί στην dme και μην πάτε με τη μέθοδο της δοκιμής...
Πάντως δεν έχω ακούσει γενικώς να χαλάει η πεταλούδα σε άλλα Ν42Βxx μοτέρ..
Αναφέρω επίσης να ελέγξετε καλά την τάση την μπαταρίας και το δυναμό! Συνήθως από υπόταση ανάβουν σαν "χριστουγεννιάτικο δέντρο" τα λαμπάκια που αναφέρεις.
I wish the best και καλή συνέχεια των διακοπών!!! :original:
Αν αύριο δεν βγάλετε άκρη με το μάστορη δώσε feedback για να σε βοηθήσουμε! thumb

enatos
25-08-13, 16:46
Συμφωνώ με τον προλαλήσαντα...Πριν τις διακοπές πήγες κανένα σέρβις το αυτοκίνητο και άλλαξες φίλτρο αέρα?Αν ναι υπάρχει περίπτωση να μην έχει μπεί καλα ο στεγανοποιητικός δακύλιος Νο.3 https://realoem.com/bmw/showparts.do?model=AY71&mospid=47632&btnr=13_0949&hg=13&fg=15 και να έχει φρακάρει στην πεταλούδα ή να την παρεμποδίζει κατα το δοκούν..Το έχω πάθει από μαστόρη επαρχίας...Το νου σου όπως και να έχει να το βάλεις σε κανένα διαγνωστικό έστω της Bosch και πες μας κωδικό βλάβης...Τέλος έλεγξε και την καλή επαφή της φυσας της πεταλούδας μήπως...

nikos valvetronic
25-08-13, 18:49
Συμφωνώ και εγώ με τους παραπάνω,δεν έχω πάθει (ακόμα :whistle:) κάτι αντίστοιχο και τα λαμπάκια του αντισπιν μου κινούν κι εμένα υποψίες για δυναμό...

andreas
25-08-13, 20:06
Αγαπητοί φίλοι ευχαριστώ για τις απαντήσεις δεν άναψε το λαμπάκι της μηχανής μόνο το eml το χειροφρενο και το antispin οποία ανάβοσβύνουν με το πάτημα του γκαζιού το οποίο στη συνέχεια απομονώνεται. Βρήκα κάποιο ηλεκτρολόγο και το είδε με κάποιο δικό του διααγνωστικό με το λαπτοπ και έδειξε πεταλούδα γκαζιού και ποντεσιόμετρο πεταλούδας. Η τάση ήταν εντάξει, service δεν εχω κανει πρόσφατα. Αύριο πρωί θα το πάω στο μηχανικο.

nikos valvetronic
25-08-13, 21:35
Καλά ξεμπερδέματα..Το δικό μου έχει λίγο φιλότιμο πάντως,μου τα βγάζει πριν και μετά τις διακοπές τα προβλήματα,αλλά ποτέ μα ποτέ στις διακοπές, ναι ναι του βγάζω το καπέλο!

katsaraios
26-08-13, 05:14
Καλά ξεμπερδέματα..Το δικό μου έχει λίγο φιλότιμο πάντως,μου τα βγάζει πριν και μετά τις διακοπές τα προβλήματα,αλλά ποτέ μα ποτέ στις διακοπές, ναι ναι του βγάζω το καπέλο!

Εσενα αγορι μου σεβεται την οδηγικη σου ευχαριστηση ,σου κανει τα κεφια εκει που θες το ειδαμε απο κοντα:th_Laie_67-1:

Ισως φτιαξει μονο με την αλλαγη του ποτενσιομετρου και δεν χρειαστεις πεταλουδα.

tasos.kamv
26-08-13, 12:38
Αντρέα κανένα νέο από το μέτωπο...???

andreas
27-08-13, 23:04
Δυστυχώς σήμερα μπήκε καινούργια πεταλούδα και το πρόβλημα παραμένει, ο μάστορας λέει ότι τώρα το διαγνωστικό δείχνει ποντεσιόμετρο πεντάλ γκαζιού. Αύριο απόγευμα θάρθει ένα μτχ για δοκιμή. Διακοπές δυστυχώς προφανώς μας τελείωσαν, γιατί δεν υπάρχει πλέον διάθεση... :ranting2:

andreas
27-08-13, 23:11
Να συμπηρώσω ότι έβγαλα τους πόλους της μπαταρίας και μετά έχω ένα περιορισμένο εύρος χρήσης γκαζιού. Δλδ έχω γκάζι αλλά μόνο μέχρι λίγες στροφές δεν ανεβάζειπαραπάνω το μοτέρ, ενώ ωρες ωρες ανεβάζει μόνο του στροφές. Ποιά η γνώμη σας να το φέρω σιγά σιγά Αθήνα, να το φορτώσω οδική ή να κάνω το τεστ με το πεντάλ γκαζιού αύριο?

BILL007
28-08-13, 00:42
Κάνε το τεστ με το άλλο ποτενσιόμετρο και βλέπεις...Καλά ξεμπερδέματα...

tasos.kamv
28-08-13, 07:38
Αντρέα καλημέρα!
Είναι ενοχλητικό που σου συνέβη η στραβή στη μπέμπα αυτές τις ημέρες, αλλά προσπάθησε να μην σου χαλάσουν τις διακοπές!!!! Αμάξια είναι, γερασμένα είναι, ιδιότροπα είναι, μην χαλιέσαι κάνε τα μπάνια σου και θα φτιαχτεί όπως και να έχει!! :original:
Ερωτήσεις.... :
Ο μάστορης είναι μάστορης ή @ρχ@δια...???? :shok:
Φυσικά και μην δεχτείς να χρεωθείς σε καμία περίπτωση τα ανταλλακτικά με τη μέθοδο της δοκιμής....!!!!
Σε τί διαγνωστικό το έβαλε..???
Δείτε και προς valvetronic μεριά... μοτεράκι vvt ή αισθητήριο vvt.
Σίγουρα στην περίπτωσή σου έχει καταγραφεί το σφάλμα στην dme!!!
Πες του να ξαναδεί καλά το διαγνωστικό, μην πηγαίνει στο περίπου!!!!!!!

Παραμένουμε στη διάθεσή σου για να σε βοηθήσουμε!

Προσπάθησε να μην χαλιέσαι και συνέχισε τα μπάνια του "λαού"!!!! thumb

tasos.kamv
28-08-13, 08:04
Ξέχασα να συμπληρώσω...
δύσκολο να γυρίσεις οδικώς Αθήνα, αφού ο κινητήρας είναι σε "safe mode", συνεπώς δεν έχει ισχύ (δύναμη) καλά καλά να σπρώξει την καρότσα σε ευθεία...

E461800
28-08-13, 10:15
Δυστυχώς σήμερα μπήκε καινούργια πεταλούδα και το πρόβλημα παραμένει, ο μάστορας λέει ότι τώρα το διαγνωστικό δείχνει ποντεσιόμετρο πεντάλ γκαζιού. Αύριο απόγευμα θάρθει ένα μτχ για δοκιμή. Διακοπές δυστυχώς προφανώς μας τελείωσαν, γιατί δεν υπάρχει πλέον διάθεση... :ranting2:

Kαλημέρα φίλε μου , πρώτον δέν χαλάς της διακόπές σου!!!
2) Πάς στο μάστορα που πήγες του δίνεις την πεταλουδά{ ΤΕΡΜΑ Η ΕΠΟΧΗ ΑΛΛΑΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΤΟ ΠΕΙΡΑΜΑΤΟΖΩΟ ] για να μην πω
να του βάλεις πουθενά, πέρνεις την δικά σου στην τοποθετεί επάνω στο αμάξι , συνεχίζεις της διακοπές σου και έρχεσαι Αθήνα η το φορτωνείς ..
Ουτε μια στι εκατομυριο μην πλέκεσαι με αυτόν σε μοτεράκια valvetronic και διάφορα άλλα , θα χάσει τον μπουσουλα και εσει θα πλήρώνεις ..Το μονο έυκολο που μπορεί να κάνει είνα εάν έχει κανένα mapsensor να κοιτάξει , αλλά τη συζητάμε εάν δέν έχει σωστό διαγνψστικό άστο !!!!
Αντε διότι φορτωσα με του πανυλιθιους μαστόρους !!!!!!!!:ranting2: Δέν μπορουν να πουν δέν ξέρω .!!!!!!!!!!!!!!!

enatos
28-08-13, 17:20
Χωρίς να θέλω να σου ρίξω την ψυχολογία αμα μπορείς απάντησε στις παρακάτω ερωτήσεις:
1.Τις βλάβες που έβγαλε το διαγνωστικό αρχικά και μετά την αλλαγή πεταλούδας τις είδες με τα μάτια σου στην οθόνη ή ότι σου είπε ο μάστορας?
2.Αν είδες τις βλάβες με τα μάτια σου ήτανε στα ελληνικά ή στα αγγλικά (Το λέω αυτό γιατί ο όρος "throttle potentiometer" μπορεί να μεταφραστεί λάθος)
3.Το μέγιστο όριο στροφών που έπιανε ήτανε 1300 ή 1500???

andreas
08-09-13, 20:49
Αγαπητοί φίλοι πριν μερικές μέρες γύρισα Αθήνα χωρίς προβλήματα με τις περιορισμένες στροφές του κινητήρα (τελικά κλείδωναν στις 3000 rpm) κάνωντας κανα 2ωρο συνολικά παραπάνω τη διαδρομή. Έτσι για την ιστορία να πώ ότι ο "μάστορας" εξαφανίστηκε μετά την φάση με την πεταλούδα, δεν ήρθε ποτέ το ποντεσιόμετρο και καλύτερα βέβαια, απλά απορώ πόσο δύσκολο θάταν να πεί δεν το ξέρω το αμάξι σου ρε φίλε δε μπορώ να σε βοηθήσω, γιατί έτσι έχασα μια βδομάδα. Τελικά το πρόβλημα ήταν από τον εγκέφαλο της μηχανής δυστυχώς παρόλο που δεν έβγαζε κωδικό λάθους εγκεφάλου, ήταν προφανώς σε κάποιο κύκλωμα περιφερειακό και έβλεπε λάθος σε αυτά που είπαμε και όχι στον ίδιο τον εγκέφαλο. Η βλάβη επιδιορθώθηκε με αντικατάσταση DME μτχ και κόστισε 500Ε γιατί το καινούργιο είχε κανα 1000άρι. Έχετε ακούσει για προβλήματα στους εγκέφαλους στα valvetronic? θεωρείτε ότι η τιμή μτχ είναι λογική? Πιστεύετε ότι μπορεί να φταίει κάτι άλλο που "χάλασε" τον εγέφαλο και μπορεί να ξαναγίνει? θα ήθελα τη γνώμη σας ευχαριστώ (πάντως από δω και στο εξής διακοπές θα πηγαίνω μόνο με το toyotaki μου :) )

E461800
08-09-13, 21:19
Αγαπητοί φίλοι πριν μερικές μέρες γύρισα Αθήνα χωρίς προβλήματα με τις περιορισμένες στροφές του κινητήρα (τελικά κλείδωναν στις 3000 rpm) κάνωντας κανα 2ωρο συνολικά παραπάνω τη διαδρομή. Έτσι για την ιστορία να πώ ότι ο "μάστορας" εξαφανίστηκε μετά την φάση με την πεταλούδα, δεν ήρθε ποτέ το ποντεσιόμετρο και καλύτερα βέβαια, απλά απορώ πόσο δύσκολο θάταν να πεί δεν το ξέρω το αμάξι σου ρε φίλε δε μπορώ να σε βοηθήσω, γιατί έτσι έχασα μια βδομάδα. Τελικά το πρόβλημα ήταν από τον εγκέφαλο της μηχανής δυστυχώς παρόλο που δεν έβγαζε κωδικό λάθους εγκεφάλου, ήταν προφανώς σε κάποιο κύκλωμα περιφερειακό και έβλεπε λάθος σε αυτά που είπαμε και όχι στον ίδιο τον εγκέφαλο. Η βλάβη επιδιορθώθηκε με αντικατάσταση DME μτχ και κόστισε 500Ε γιατί το καινούργιο είχε κανα 1000άρι. Έχετε ακούσει για προβλήματα στους εγκέφαλους στα valvetronic? θεωρείτε ότι η τιμή μτχ είναι λογική? Πιστεύετε ότι μπορεί να φταίει κάτι άλλο που "χάλασε" τον εγέφαλο και μπορεί να ξαναγίνει? θα ήθελα τη γνώμη σας ευχαριστώ (πάντως από δω και στο εξής διακοπές θα πηγαίνω μόνο με το toyotaki μου :) )

Δοκιμάσανε να κάνουνε κανένα update η κανένανε επαναπρογραματισμό μπάς και γλιτωνες κάτι ?? Το μόνο που έχω ακούσει είναι ότι κάποιοι έχουν δεί λάδι στις φύσσες μέσα στον εγκέφαλο , αυτό όπως και να έχει κουράζει τον εγκέφαλο, Τψρα το πως ανεβαίνουν τα λαδια στις φύσσες του εγκεφάλου , δέν το γνωρίζω ! Αυτά που έχω ακούσει λέω και γράφω !!!

andreas
09-09-13, 13:11
Δοκιμάσανε να κάνουνε κανένα update η κανένανε επαναπρογραματισμό μπάς και γλιτωνες κάτι ?? Το μόνο που έχω ακούσει είναι ότι κάποιοι έχουν δεί λάδι στις φύσσες μέσα στον εγκέφαλο , αυτό όπως και να έχει κουράζει τον εγκέφαλο, Τψρα το πως ανεβαίνουν τα λαδια στις φύσσες του εγκεφάλου , δέν το γνωρίζω ! Αυτά που έχω ακούσει λέω και γράφω !!!

Έγιναν αυτά αλλά τίποτα, οπότε η αλλαγή ήταν μονόδρομος...

enatos
09-09-13, 14:58
Αγαπητοί φίλοι πριν μερικές μέρες γύρισα Αθήνα χωρίς προβλήματα με τις περιορισμένες στροφές του κινητήρα (τελικά κλείδωναν στις 3000 rpm) κάνωντας κανα 2ωρο συνολικά παραπάνω τη διαδρομή. Έτσι για την ιστορία να πώ ότι ο "μάστορας" εξαφανίστηκε μετά την φάση με την πεταλούδα, δεν ήρθε ποτέ το ποντεσιόμετρο και καλύτερα βέβαια, απλά απορώ πόσο δύσκολο θάταν να πεί δεν το ξέρω το αμάξι σου ρε φίλε δε μπορώ να σε βοηθήσω, γιατί έτσι έχασα μια βδομάδα. Τελικά το πρόβλημα ήταν από τον εγκέφαλο της μηχανής δυστυχώς παρόλο που δεν έβγαζε κωδικό λάθους εγκεφάλου, ήταν προφανώς σε κάποιο κύκλωμα περιφερειακό και έβλεπε λάθος σε αυτά που είπαμε και όχι στον ίδιο τον εγκέφαλο. Η βλάβη επιδιορθώθηκε με αντικατάσταση DME μτχ και κόστισε 500Ε γιατί το καινούργιο είχε κανα 1000άρι. Έχετε ακούσει για προβλήματα στους εγκέφαλους στα valvetronic? θεωρείτε ότι η τιμή μτχ είναι λογική? Πιστεύετε ότι μπορεί να φταίει κάτι άλλο που "χάλασε" τον εγέφαλο και μπορεί να ξαναγίνει? θα ήθελα τη γνώμη σας ευχαριστώ (πάντως από δω και στο εξής διακοπές θα πηγαίνω μόνο με το toyotaki μου :) )
Αρα πράγματι με αυτές τις στροφές (3000) που κλείδωνε δεν ηταν ούτε πεταλούδα ουτε πεταλ γκαζιου...Να υποθέσω ότι έχεις κάνει κωδικοποιήσεις κλπ και ότι δουλευει πλέον ο ασσος σου σωστα.

NikoZ3
09-09-13, 15:48
Η βλάβη επιδιορθώθηκε με αντικατάσταση DME μτχ και κόστισε 500Ε γιατί το καινούργιο είχε κανα 1000άρι. Έχετε ακούσει για προβλήματα στους εγκέφαλους στα valvetronic? θεωρείτε ότι η τιμή μτχ είναι λογική?

500 ευρω για μτχ εγκεφαλο ??? :shok: σε φαγανε λαχανο στεγνα ...
Ειναι προφανες οτι εκμεταλλευτηκαν δυστυχως το γεγονος πως βρεθηκες σε αναγκη και σου την εκαναν κανονικα και με κομπογιαννιτικο τροπο !!!
Να φανταστεις οτι και το 1/3 του ποσου που εδωσες αν πληρωνες παλι ψιλοακριβη θα ηταν αλλα πες διακοπες εισαι και πρεπει να λυσεις το προβλημα αμεσα.
Κανονικα παντως για την ιστορια στο 100σταρικο +/- παιζουν οι εγκεφαλοι.
Αλλα τεσπα, οτι εγινε εγινε ...



(πάντως από δω και στο εξής διακοπές θα πηγαίνω μόνο με το toyotaki μου :) )

:original:

850CSI
09-09-13, 16:48
Το γκαζι σου ειναι ηλεκτρ/κο η με ντιζα?

tasos.kamv
09-09-13, 21:06
850CSI ηλεκτρόγκαζο είναι, με Ν42Β20Α κινητήρα (valvetronic).
Φίλε Αντρέα δύσκολο να πιστέψω ότι έπαθε "εγκεφαλικό" η 46-άρα σου...

spar@
09-09-13, 23:14
850CSI ηλεκτρόγκαζο είναι, με Ν42Β20Α κινητήρα (valvetronic).
Φίλε Αντρέα δύσκολο να πιστέψω ότι έπαθε "εγκεφαλικό" η 46-άρα σου...

Τασο τι πιστευεις οτι ειχε?

makis1
13-09-13, 14:36
καλησπερα σας αν γνωριζει καποιος μια βοηθεια σε μετατροπη 318 εβαλα E46 M3 και το καντραν εποισης του e46 δεν ξερω μονο πως συνδεονται τα φλας του καντραν