PDA

Επιστροφή στο Forum : Φιμε τζαμια



vasilis e46
28-03-10, 20:49
Αποφασισα τελικα να βαλω φιμε στο αμαξι μου και ειμαι αναμεσα σε 3M και LLumar.Θα ηθελα να μαθω ποια εταιρια ειναι καλυτερη και που κυμαινονται οι τιμες. :thanks:

ZWMZ
28-03-10, 20:52
Για εμενα εξισου καλες ειναι και οι δυο.Το βασικοτερο ειναι αυτος που
θα στις τοποθετησει.

Vasilis
28-03-10, 20:54
βασιλη.....


εγω εχω global....δεν θελω να σε επηρεασω...θεωρω οτι ειναι απο τις καλυτερες...ομως αυτο που ειπε πριν ο φιλος ειναι το πιο σωστο ...ο τοποθετης παιζει τον μεγαλυτερο ρολο!

ωστοσο για τιμες...εχουμε τον φιλο Μονστα που ασχολειτε μ αυτα κ θα ξερει να σου πει...!

Kostas_1
28-03-10, 20:54
Για εμενα εξισου καλες ειναι και οι δυο.Το βασικοτερο ειναι αυτος που θα στις τοποθετησει.

Σωστο. Απλα αν θυμαμαι καλα οι 3Μ εχουν σε ολη την επιφανεια τους το διακριτικο τους με αχνους χαρακτηρες.

vasilis e46
28-03-10, 20:56
Εχετε να μου προτεινετε καποιον εδω Αθηνα που να ειναι σιγουρο οτι θα γινει σωστη δουλεια...?

fanisk
28-03-10, 20:58
Σωστο. Απλα αν θυμαμαι καλα οι 3Μ εχουν σε ολη την επιφανεια τους το διακριτικο τους με αχνους χαρακτηρες.

Τα διακριτικα 3Μ βγαινουν, αλλα ποιος εχει την υπομονη να το κανει αυτο?

Θα προτεινα Llumar γιατι τις βαζεις και τελος..thumb

vasilis e46
28-03-10, 21:04
Τα διακριτικα 3Μ βγαινουν, αλλα ποιος εχει την υπομονη να το κανει αυτο?

Θα προτεινα Llumar γιατι τις βαζεις και τελος..thumb

Ετσι εχω ακουσει και εγω φιλε μου...οτι τα LLumar ειναι ενα κλικ πιο πανω απο 3Μ.Ωστε για τα global που αναφερθηκε πιο πανω δεν ξερω.

bill_m3
28-03-10, 21:06
Φίλε μου εδώ:

https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=1517

Κάνε την ερώτησή σου και αποφασίζεις!

Moufas E46
28-03-10, 21:11
εγω τις εβαλα στην lummar λεωφορο κηφισου 72. αριστη τοποθετηση και πανω απο ολα επαγγελματιας. πολυ ευχαριστημενος. το μονο που μετανιωσα ηταν που δεν εβαλα την τριτη σκαλα τα πιο σκουρα δηλαδη

fanisk
28-03-10, 21:15
Ετσι εχω ακουσει και εγω φιλε μου...οτι τα LLumar ειναι ενα κλικ πιο πανω απο 3Μ.Ωστε για τα global που αναφερθηκε πιο πανω δεν ξερω.

Δεν ξερω αν ειναι 1 κλικ πανω ή κατω, αλλα στη τελικη μεμβρανες ειναι ολες. Μη σε προβληματιζει αυτο, ολες καλες ειναι (3M-Llumar-Global κ.α) εκτος και αν πας σε καμια εντελως "κινεζικη" η οποια θα γινει μωβ στη 2η μερα.

Προσωπικα εβαλα Llumar λογω του οτι στο προηγουμενο αμαξι του πατερα μου βαλαμε 3M και χασαμε 1 απογευμα να βγαλουμε τα σηματακια 3M γυρω απο τα τζαμια..και ειναι αρκετα!

Με Llumar και Global δεν εχεις τετοιο θεμα, τις βαζεις και τελειωσες.

Οι τιμες λιγο-πολυ ιδιες ειναι.. κανα 200αρι χοντρα χοντρα νομιζω, δεν θυμαμαι ποσο εβαλα τις Llumar Alu Light μου γιατι παει καιρος.

vasilis e46
28-03-10, 21:15
εγω τις εβαλα στην lummar λεωφορο κηφισου 72. αριστη τοποθετηση και πανω απο ολα επαγγελματιας. πολυ ευχαριστημενος. το μονο που μετανιωσα ηταν που δεν εβαλα την τριτη σκαλα τα πιο σκουρα δηλαδη

Και εγω προς τα εκει κλινω τελικα.Επειδη το αμαξι μου ειναι μαυρο λες να παω κατευθειαν στη 3η σκαλα..? Ελεγα για τη 2η.Ρωταω γιατι θελω να δειξει κιολας...

fanisk
28-03-10, 21:17
Και εγω προς τα εκει κλινω τελικα.Επειδη το αμαξι μου ειναι μαυρο λες να παω κατευθειαν στη 3η σκαλα..? Ελεγα για τη 2η.Ρωταω γιατι θελω να δειξει κιολας...

Τι εσωτερικο εχεις?

Vasilis
28-03-10, 21:19
κοιτα....εδω μεσα ειναι ο Μονστα κ δεν θυμαμαι αν ειναι αλλος...που χουν κανει προσφορα στα μελη μας....

γιατι δεν το τσεκαρεις?

vasilis e46
28-03-10, 21:19
Τι εσωτερικο εχεις?

Μπεζ δερμα και δεν θελω να φαινεται ασχημα...

fanisk
28-03-10, 21:24
Μπεζ δερμα και δεν θελω να φαινεται ασχημα...

Για να παρεις μια ιδεα.
Το compact μου ειναι Topaz Blau, με γκρι δερμα μεσα. Εβαλα τις Llumar Alu Light. Το βραδυ ειναι μια χαρα για τα γουστα μου, τη μερα θα ηθελα τα τζαμια λιγο πιο σκουρα ακομα.

Εδω μπορεις να δεις περιπου πως θα φαινεται η καθε μεμβρανη.
https://www.llumar.gr/virtualcar/main.htm

Αν ειχες μαυρο εσωτερικο θα ελεγα να βαλεις τη titanium, γιατι θα παραηταν μαυρα τα τζαμια. Με μπεζ βαλε την Alu Light.

Moufas E46
28-03-10, 21:36
Και εγω προς τα εκει κλινω τελικα.Επειδη το αμαξι μου ειναι μαυρο λες να παω κατευθειαν στη 3η σκαλα..? Ελεγα για τη 2η.Ρωταω γιατι θελω να δειξει κιολας...

φιλε κατευθειαν στην τριτη σκαλα να πας. εμενα που εχει μαυρο εσωτερικο με το φως της ημερας και σε συνδυασμο με τις μεγαλες γυαλινες επιφανειες φαινεται πολυ ανοικτο ενω θα το προτιμουσα πιο σκουρο

G_kaliteros
28-03-10, 21:43
θα ηταν καλο σε καποια σηνατιση να δεις του φανσικ το φιμε που εχει σαλονι ανηχτο και αυτος!
και να δεις τι σαρεσει π.χ το δικο μου το βλεπω πλεον πολυ σκουρο! και με μαυρο σαλονι κιολας που εχω το βραδυ σε σκοταδι πολυ δεν βλεπεις.. με τη 2τερη πιστευω εισαι κομλπε!!

fanisk
28-03-10, 21:47
θα ηταν καλο σε καποια σηνατιση να δεις του φανσικ το φιμε που εχει σαλονι ανηχτο και αυτος!
και να δεις τι σαρεσει π.χ το δικο μου το βλεπω πλεον πολυ σκουρο! και με μαυρο σαλονι κιολας που εχω το βραδυ σε σκοταδι πολυ δεν βλεπεις.. με τη 2τερη πιστευω εισαι κομλπε!!

Στο δικο σου δεν βλεπεις γιατι εχεις και εμπρος, και κοβει αρκετο απο το φως που μπαινει στη καμπινα, αν το βγαλεις θα ανοιξει λιγο. Αλλα μη το βγαλεις..thumb

VanVIC
29-03-10, 08:50
κοιτα....εδω μεσα ειναι ο Μονστα κ δεν θυμαμαι αν ειναι αλλος...που χουν κανει προσφορα στα μελη μας....

γιατι δεν το τσεκαρεις?

Κι εγώ προτείνω να ρωτήσεις τους "ειδικούς".
Ο "δικός" μας ο Monsta (κατά κόσμον Κώστας) πιστευω οτι μπορεί να σε ενημερώσει διεξοδικά και είμαι σίγουρος οτι θα σου δώσει και καλή προσφορά.

Monsta
29-03-10, 11:26
Και οι τρείς εταιρείες είναι καλές, (η 3Μ απλά έχει το - με τα σηματάκια της που πρέπει να κάτσεις να τα βγάλεις) όπως είπες και συ το σημαντικότερο της υπόθεσης είναι η τοποθέτηση.

Η Global όπως και οι υπόλοιπες πλέον -νομίζω- δίνουν lifetime γραπτή εγγύηση.

bomber21
29-03-10, 14:22
Τα σηματάκια της 3Μ (έβαλα πριν ένα μήνα) είναι τρία σε κάθε μπροστινό τζάμι (οδηγού-συνοδηγού).Δεν ξέρω αν είναι πάντα έτσι,λιγότερα ή περισσότερα,απλά περιγράφω τη δική μου εμπειρία.

Chris
29-03-10, 15:59
Eγω εχω βαλει την σειρα 3 της Madico.Αψογο αποτελεσμα με εγγυηση εφ'ορου ζωης και που καλη δουλεια

320d
29-03-10, 15:59
Δεν ξερω αν ειναι 1 κλικ πανω ή κατω, αλλα στη τελικη μεμβρανες ειναι ολες. Μη σε προβληματιζει αυτο, ολες καλες ειναι (3M-Llumar-Global κ.α) εκτος και αν πας σε καμια εντελως "κινεζικη" η οποια θα γινει μωβ στη 2η μερα.

Προσωπικα εβαλα Llumar λογω του οτι στο προηγουμενο αμαξι του πατερα μου βαλαμε 3M και χασαμε 1 απογευμα να βγαλουμε τα σηματακια 3M γυρω απο τα τζαμια..και ειναι αρκετα!

Με Llumar και Global δεν εχεις τετοιο θεμα, τις βαζεις και τελειωσες.

Οι τιμες λιγο-πολυ ιδιες ειναι.. κανα 200αρι χοντρα χοντρα νομιζω, δεν θυμαμαι ποσο εβαλα τις Llumar Alu Light μου γιατι παει καιρος.

εγώ τα έβγαλα με βενζίνη με το 1ο πέρασμα

Skyline_IS
01-05-10, 19:54
Παιδες ενδιαφερομαι να βαλω φιμε..Σκεφτομαι κυριως για 3ο σταδιο και ειχα ρωτησει πριν καιρο σε γνωστο μαγαζι, περι τα 270 για foliatec τα οποια ομως ηταν καθρευτης.


Υπαρχει κατι αντιστοιχο απο την Llumar?Αν ναι σε τι τιμες να υπολογιζω περιπου?

Konstantinos E60
02-05-10, 01:37
Οι επώνυμες μάρκες 3M-Global-llumar περιέχουν μέταλλο στην μεμβράνη ?
Λένε οτι το μέταλλο που περιέχουν οι μεμβράνες στην σύνθεσή τους επηρεάζει το σήμα των κινητών,των φορητών gps αλλα και το εξωτερικό ογκομετρικό που έχουν κάποιοι συναγερμοί.
Το έχει ψάξει κανείς ????

bomber21
02-05-10, 11:21
Παιδες ενδιαφερομαι να βαλω φιμε..Σκεφτομαι κυριως για 3ο σταδιο και ειχα ρωτησει πριν καιρο σε γνωστο μαγαζι, περι τα 270 για foliatec τα οποια ομως ηταν καθρευτης.


Υπαρχει κατι αντιστοιχο απο την Llumar?Αν ναι σε τι τιμες να υπολογιζω περιπου?
Η τιμή μου φαίνεται υπερβολική.Σε Ε46 κάμπριο πλήρωσα κάτω από 200 (μεμβράνες 3Μ).

dimtz
16-05-10, 14:12
δε μου λετε λεβεντες το δικο μου car ειναι χρωμα ασημι (ε46) με μαυρα καθισματα και μαυρο ουρανο-κολονακια και επειδη σε μια εβδομαδα θα παω να το περασω φιμε η γνωμη σας θα με βοηθουσε πολυ, επειδη στο 36αρι που ειχα ηταν πολυ σκουρα δε φαινομουν καν μεσα και δε μου αρεσε, λοιπον τι μου προτεινετε????????? :thnx:

Stamatis
16-05-10, 14:23
Πρώτο στάδιο γκρί και θα είσαι εντάξει.

dimtz
16-05-10, 16:00
κατι αλλο κανεις?????????

Driver M
16-05-10, 16:22
Εγώ θα πρότεινα 2ο στάδιο στα μπροστά και 3ο πίσω, ή 2ο σε όλο το αυτοκίνητο (εννοείται εκτός παρμπρίζ, για λόγους ασφαλείας κυρίως και επίσης γιατί θα σε γράφουν για το τίποτα και για να μη σκοτεινιάζει πολύ). Η δεύτερη επιλογή είναι πολύ νορμάλ από άποψη σκοτεινότητας, αλλά και η πρώτη, αφού τα μπροστινά τζάμια θα είναι 2ο στάδιο και θα φαίνεσαι μια χαρά απ'έξω.

Πάντως, δεν παύει να είναι παράνομο, αφού στα μπροστινά τζάμια επιτρέπονται ουσιαστικά μόνο οι σχεδόν αόρατες μεμβράνες, αλλά μέχρι στάδιο 2 δύσκολα κόβουν κλήση...

dimtz
16-05-10, 16:28
Εγώ θα πρότεινα 2ο στάδιο στα μπροστά και 3ο πίσω, ή 2ο σε όλο το αυτοκίνητο (εννοείται εκτός παρμπρίζ, για λόγους ασφαλείας κυρίως και επίσης γιατί θα σε γράφουν για το τίποτα και για να μη σκοτεινιάζει πολύ). Η δεύτερη επιλογή είναι πολύ νορμάλ από άποψη σκοτεινότητας, αλλά και η πρώτη, αφού τα μπροστινά τζάμια θα είναι 2ο στάδιο και θα φαίνεσαι μια χαρά απ'έξω.

Πάντως, δεν παύει να είναι παράνομο, αφού στα μπροστινά τζάμια επιτρέπονται ουσιαστικά μόνο οι σχεδόν αόρατες μεμβράνες, αλλά μέχρι στάδιο 2 δύσκολα κόβουν κλήση...

μιλας για χρωμα μαυρο η γκρι οπως αναφερει ο φιλος μας snoopy??????? :thnx:

dimtz
16-05-10, 22:42
κατι αλλο παιδια? δε θελω να την πατησω παλι, καθε αποψη δεκτη:mpaks:

Stamatis
16-05-10, 22:45
Βγάλε μια φωτογραφία το αμάξι σου απο το πλάι να στο κάνω photoshop να αποφασίσεις.

Κάνε τη φωτό attach εδώ και αύριο θα αναλάβω τα υπόλοιπα.

dimtz
16-05-10, 22:50
Βγάλε μια φωτογραφία το αμάξι σου απο το πλάι να στο κάνω photoshop να αποφασίσεις.

Κάνε τη φωτό attach εδώ και αύριο θα αναλάβω τα υπόλοιπα.

οκ φιλε μου θα την βαλω αυριο, αυτην την στιγμη δεν εχω φωτο :thanks::thumbsup:

Driver M
16-05-10, 22:55
μιλας για χρωμα μαυρο η γκρι οπως αναφερει ο φιλος μας snoopy??????? :thnx:

To κλασικό μαύρο εννοώ.

Eδώ και μια πρόχειρη εξομείωση για μεμβράνες της llumar. https://www.llumar.gr/virtualcar/main.htm. Οι titanium είναι στάδιο 2 και οι alu light 3.

dimtz
16-05-10, 23:14
το titanioum μου αρεσε πολυ φιλε:thumbsup: θα δω και 2-3 αλλες επιλογες και θα αποφασισω :thnx:

Driver M
16-05-10, 23:41
το titanioum μου αρεσε πολυ φιλε:thumbsup: θα δω και 2-3 αλλες επιλογες και θα αποφασισω :thnx:

Είναι ίσως ό,τι καταλληλότερο ώστε να δείχνει όμορφα αισθητικά το αυτοκίνητο και παράλληλα να υπάρχει και πολύ καλή ορατότητα, τόσο για ασφάλεια όσο και για αποφυγή κλήσεων.

Σταμάτη, μέγα γκουρού του photoshop, αν μπορείς φτιάξε λίγο τις φωτογραφίες που σου δίνω, μια μπρος στάδιο 2 πίσω 3 και μια ολόκληρο 2, να πάρω κι εγώ μια γεύση, αν και κλίνω πιο πολύ προς την πρώτη εκδοχή. Φοβάμαι όμως μήπως φαίνεται μεγάλη διαφορά μπρος με πίσω και δεν είναι ωραίο.
Σου έχω δύο και χρησιμοποίησε όποια σου κάνει καλύτερα...


ps εξομοίωση είναι το σωστό, ας όψεται ο δαίμονας του τυπογραφείου...

Stamatis
17-05-10, 06:51
Το βραδυ θα εισαι ετοιμος.

dimtz
17-05-10, 13:26
Βγάλε μια φωτογραφία το αμάξι σου απο το πλάι να στο κάνω photoshop να αποφασίσεις.

Κάνε τη φωτό attach εδώ και αύριο θα αναλάβω τα υπόλοιπα.

ανεβασα 2 φιλε μου, μηπως θες ολοκληρο το car?

Stamatis
17-05-10, 13:33
Καλες ειναι και αυτες.
Το βραδυ θα τις ποσταρω ολες μαζι.

kostas
18-05-10, 14:04
εγω τις εβαλα στην λουμαρ....πριν κανα 4αρι χρονια και ειμαι πολυ ικανοποιημενος!!!στο καταστημα που ειναι πριν την εξοδο για πετρου ραλλη....καμια 300σαρια μετρα πριν το ικεα!!!εχει καταστημα και στην μεταμορφωση....στα φαναρια του βλαχου!!!!!!!!!!

Konstantinos E60
18-05-10, 14:12
[QUOTE=Konstantinos E60;51088]Οι επώνυμες μάρκες 3M-Global-llumar περιέχουν μέταλλο στην μεμβράνη ?
Λένε οτι το μέταλλο που περιέχουν οι μεμβράνες στην σύνθεσή τους επηρεάζει το σήμα των κινητών,των φορητών gps αλλα και το εξωτερικό ογκομετρικό που έχουν κάποιοι συναγερμοί.
Το έχει ψάξει κανείς ????/[QUOTE]

Σ'αυτό γνωρίζει κάποιος κατι περισσότερο ?????

m-power_01
18-05-10, 14:16
Οι επώνυμες μάρκες 3M-Global-llumar περιέχουν μέταλλο στην μεμβράνη ?
Λένε οτι το μέταλλο που περιέχουν οι μεμβράνες στην σύνθεσή τους επηρεάζει το σήμα των κινητών,των φορητών gps αλλα και το εξωτερικό ογκομετρικό που έχουν κάποιοι συναγερμοί.
Το έχει ψάξει κανείς ????

εχω lumar ,δεν εχω κανενα προβλημα ουτε με το gps ,ουτε με το κινητο!
Δεν νομιζω να εχει καποια βαση αυτο...ιδιαιτερα για το κινητο!

stratos
18-05-10, 14:20
Οι μεμβράνες περιέχουν επικάλυψη χρωμίου και τιτανίου. Αυτο είναι που ανακλά την ηλιακή ακτινοβολία και όχι το σκούρο χρώμα. Με τα κινητά δεν υπάρχει πρόβλημα κανένα.

m-power_01
18-05-10, 14:29
Οι μεμβράνες περιέχουν επικάλυψη χρωμίου και τιτανίου. Αυτο είναι που ανακλά την ηλιακή ακτινοβολία και όχι το σκούρο χρώμα. Με τα κινητά δεν υπάρχει πρόβλημα κανένα.

Εσυ οπου δεις τις λεξεις : επικαλυψη, τιτανιο ... γυαλιζει το ματι σου!

Konstantinos E60
18-05-10, 14:35
εχω lumar ,δεν εχω κανενα προβλημα ουτε με το gps ,ουτε με το κινητο!
Δεν νομιζω να εχει καποια βαση αυτο...ιδιαιτερα για το κινητο!


Και εγω για Lumar σκέφτομαι. Δεν εχω παρα να τις δοκιμάσω.

Πάντως έχει βάση .....βάλε το κινητό σου σε ένα μεταλλικό κουτί και δες τι
παρεμβολές θα έχει....(πχ ασανσερ) !!!!

stratos
18-05-10, 14:38
Η απόσταση μεταξύ των σωματιδίων και το μέγεθος τους είναι πολύ μεγαλήτερα απο το μήκος κύμματος του σήματος των κινητών. Αρα περνάει μια χαρά. Ο μεταλλικός κλωβός δεν ισχύει γιατί τότε ακόμα και μέσα στο αυτοκίνητο που είναι όλο λαμαρίνα δεν θα υπήρχε καθόλου σήμα

Konstantinos E60
18-05-10, 14:48
Η απόσταση μεταξύ των σωματιδίων και το μέγεθος τους είναι πολύ μεγαλήτερα απο το μήκος κύμματος του σήματος των κινητών. Αρα περνάει μια χαρά. Ο μεταλλικός κλωβός δεν ισχύει γιατί τότε ακόμα και μέσα στο αυτοκίνητο που είναι όλο λαμαρίνα δεν θα υπήρχε καθόλου σήμα

Το εξωτερικό ογκομετρικό του συναγερμού το περνάει??? Με στοιχεία όμως...εδω σε θέλω .
κινητο΄και το gps είναι δευτερευον.

stratos
18-05-10, 14:59
Το εξωτερικό ογκομετρικό του συναγερμού το περνάει??? Με στοιχεία όμως...εδω σε θέλω .
κινητο΄και το gps είναι δευτερευον.

ΟΚ, δεν ξέρω για τον συναγερμό. Αλλά τουλάχιστον δεν έχω ακούσει κανέναν να έχει πρόβλημα όταν έβαλε φιμέ. Για τον συναγερμό πραγματικά δεν ξέρω

Konstantinos E60
18-05-10, 15:04
ΟΚ, δεν ξέρω για τον συναγερμό. Αλλά τουλάχιστον δεν έχω ακούσει κανέναν να έχει πρόβλημα όταν έβαλε φιμέ. Για τον συναγερμό πραγματικά δεν ξέρω

Αμ αυτό ειναι το ζορι μου ,αντε και το gps σε κάποιες περιπτώσεις ,το κινητό ποιος το χέζει..
Πάντως πολύ μου αρέσει που είσαι ειλικρινής !!!
Μπράβο σου !!!

Stamatis
18-05-10, 15:28
Είναι ίσως ό,τι καταλληλότερο ώστε να δείχνει όμορφα αισθητικά το αυτοκίνητο και παράλληλα να υπάρχει και πολύ καλή ορατότητα, τόσο για ασφάλεια όσο και για αποφυγή κλήσεων.

Σταμάτη, μέγα γκουρού του photoshop, αν μπορείς φτιάξε λίγο τις φωτογραφίες που σου δίνω, μια μπρος στάδιο 2 πίσω 3 και μια ολόκληρο 2, να πάρω κι εγώ μια γεύση, αν και κλίνω πιο πολύ προς την πρώτη εκδοχή. Φοβάμαι όμως μήπως φαίνεται μεγάλη διαφορά μπρος με πίσω και δεν είναι ωραίο.
Σου έχω δύο και χρησιμοποίησε όποια σου κάνει καλύτερα...


ps εξομοίωση είναι το σωστό, ας όψεται ο δαίμονας του τυπογραφείου...


ανεβασα 2 φιλε μου, μηπως θες ολοκληρο το car?

Του Αρη οι φωτο ήταν καλύτερες σε ανάλυση.

Νομίζω καταλαβατε τη διαφορά μεταξύ γκρι και μαύρου...

dimtz
18-05-10, 15:55
μπραβο φιλε αρχηγος εισαι, μια χαρα φαινονται, ευχαριστω για τον κοπο και τον χρονο σου thumb

TOMIS
18-05-10, 19:39
Συγνωμη απο τους μοντς αν δεν το εβαλα σε σωστο σηεμιο το θρεντ η αν υπαρχει κατι αντιστοιχο καπου αλλα πριν λιγες μερες διαβαζα ενα θρεντ που καποιος εδω κανει εγκαταστασεις φιμε κτλ..Νομιζω ο μονστα αλλα δεν ειμαι σιγουρος..Ενδιαφεομαι για το αμαξι του αδερφου μου οποτε αν δεν κανω καποιο λαθος και υπαρχδει καποιος ας γραψει εδω η να στειλει πμ:thanks:

bill_m3
18-05-10, 19:41
Ο Κώστας είναι (monsta) στείλε του pm!

TOMIS
18-05-10, 20:25
Eυχαριστω Βασιλη!!

Skyline_IS
13-06-12, 23:14
Ξανα επαναφερω το θεμα μιας και περασα σημερα μια βολτα απο την llumar..
Σειρα espirit απο 119 γιουρος και comfort στα 169 γιουρος...
Η espirit δεν εχει μεταλλο μεσα και επισης και υστερει καπως σε θερμομονωση (ή καπως ετσι) εναντι της σειρας comfort η οποια εχει μεσα μεταλλο και θα δω μεγαλη διαφορα στο εσωτερικο..

Εχει καποιος δοκιμασει καποιες απο τις 2 σειρες?Το μεταλλο εχει αυτην την καθρευτιζε εμφανιση?

NS-conv
13-06-12, 23:29
Ξανα επαναφερω το θεμα μιας και περασα σημερα μια βολτα απο την llumar..
Σειρα espirit απο 119 γιουρος και comfort στα 169 γιουρος...
Η espirit δεν εχει μεταλλο μεσα και επισης και υστερει καπως σε θερμομονωση (ή καπως ετσι) εναντι της σειρας comfort η οποια εχει μεσα μεταλλο και θα δω μεγαλη διαφορα στο εσωτερικο..

Εχει καποιος δοκιμασει καποιες απο τις 2 σειρες?Το μεταλλο εχει αυτην την καθρευτιζε εμφανιση?

Προτιμησε τη σειρα comfort...Αυτες που περιεχουν μεταλλο οπως σωστα ανεφερες εχουν καλυτερη προστασια απο την ακτινοβολια του ηλιου...Εχω τη σειρα comfort στο δικο μου...Αν μπορεις ποσταρε μια φωτο να καταλαβουμε αυτο το καθρεφτιζε που λες...

Skyline_IS
13-06-12, 23:35
Προτιμησε τη σειρα comfort...Αυτες που περιεχουν μεταλλο οπως σωστα ανεφερες εχουν καλυτερη προστασια απο την ακτινοβολια του ηλιου...Εχω τη σειρα comfort στο δικο μου...Αν μπορεις ποσταρε μια φωτο να καταλαβουμε αυτο το καθρεφτιζε που λες...

Εχεις δει μεγαλη διαφορα?Ποιες προτιμησες?
Αν θυμαμαι καλα η κομφορτ εχει διαφορες αποχρωσεις

Καθρευτιζε δεν εχω καποιο φοτο προχειρη αλλα αυτο που εννοω ειναι η μεμβρανη λειτουργει σαν καθρευτης..

Εχεις καποια προχειρη φοτο απο το δικο σου?

NS-conv
13-06-12, 23:41
Εχεις δει μεγαλη διαφορα?Ποιες προτιμησες?
Αν θυμαμαι καλα η κομφορτ εχει διαφορες αποχρωσεις

Καθρευτιζε δεν εχω καποιο φοτο προχειρη αλλα αυτο που εννοω ειναι η μεμβρανη λειτουργει σαν καθρευτης..

Εχεις καποια προχειρη φοτο απο το δικο σου?

Eχω βαλει την comfort titanium(1ο σταδιο που λεμε) και ειμαι πολυ ευχαριστημενος...
Στην παρακατω φωτο θα δεις ενα αυτοκινητο με comfort alu-light...Καθρεφτιζει ελαχιστα...

Skyline_IS
13-06-12, 23:49
Eχω βαλει την comfort titanium(1ο σταδιο που λεμε) και ειμαι πολυ ευχαριστημενος...
Στην παρακατω φωτο θα δεις ενα αυτοκινητο με comfort alu-light...Καθρεφτιζει ελαχιστα...

Oμορφο και διακριτικο..
Και η alu light αν θυμαμαι καλα ειναι 1ο σταδιο ετσι?

NS-conv
14-06-12, 00:06
Oμορφο και διακριτικο..
Και η alu light αν θυμαμαι καλα ειναι 1ο σταδιο ετσι?

1ο σταδιο:titanium
2ο σταδιο:alu light
3ο σταδιο:very dark

Stradale
14-06-12, 09:45
Έχει βάλει κανείς μεμβράνες χωρίς καθόλου μαύρη απόχρωση; Δεν θέλω να είναι φιμέ γιατί μαυρίζει πολύ το αμάξι και θα είμαι σαν Ρώσσος μαστροπός με BMW αλλά θέλω την αποτελεσματικότητα που έχουν στην προστασία. Κάνουν την ίδια δουλειά αν δεν είναι φιμέ;

Kostas_1
14-06-12, 09:52
Έχει βάλει κανείς μεμβράνες χωρίς καθόλου μαύρη απόχρωση; Δεν θέλω να είναι φιμέ γιατί μαυρίζει πολύ το αμάξι και θα είμαι σαν Ρώσσος μαστροπός με BMW αλλά θέλω την αποτελεσματικότητα που έχουν στην προστασία. Κάνουν την ίδια δουλειά αν δεν είναι φιμέ;

Κοιτα, σιγουρα υπαρχει διαφορά.

Αναλογα με την εταιρεία, μπορεις να ζητησεις τις προδιαγραφες διαπερατοτητας, ανακλαστικοτητας, κλπ

Monsta
14-06-12, 09:55
Έχει βάλει κανείς μεμβράνες χωρίς καθόλου μαύρη απόχρωση; Δεν θέλω να είναι φιμέ γιατί μαυρίζει πολύ το αμάξι και θα είμαι σαν Ρώσσος μαστροπός με BMW αλλά θέλω την αποτελεσματικότητα που έχουν στην προστασία. Κάνουν την ίδια δουλειά αν δεν είναι φιμέ;


Μόνο της V-Cool.

Andri
14-06-12, 11:21
Μόνο της V-Cool.

Από ποια εταιρία είναι αυτές?

m-power_01
14-06-12, 11:24
Από ποια εταιρία είναι αυτές?

Είναι του vasili cool. Πρωτοξαδερφου του stefanos cool.

V cool είναι η εταιρεία , αυτο.

Andri
14-06-12, 11:28
Από ποια εταιρία είναι αυτές?


Είναι του vasili cool. Πρωτοξαδερφου του stefanos cool.

V cool είναι η εταιρεία , αυτο.

Νόμιζα είναι σειρά από κάποια εταιρία μην βαράς ντε :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1: :whistle:

A8hnaios
14-06-12, 11:30
Από ποια εταιρία είναι αυτές?

Μα....v-cool είναι η εταιρία!





https://www.vkool-ique.gr/

Andri
14-06-12, 11:35
Μα....v-cool είναι η εταιρία!





https://www.vkool-ique.gr/


το έμαθα στα παραπάνω ποστς !:thumbsup:
:thanks:

lefterishatzi
14-06-12, 11:51
κανουν τοσο καλη δουλεια οι διαφανες v-cool για παρμπριζ οσο λενε; μπορει να μου στειλει καποιος που ξερει τιμη που παιζουν με πμ;

mrclouzo
24-03-13, 17:25
Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει περίπτωση να τοποθετηθούν μεμβράνες χωρίς να βγει η επένδυση της πόρτας? Ειδικά στην Ελλάδα οι αντηλιακές μεμβράνες είναι must. Στο forester είχα βάλει την σειρά titianium της LLumar και είδα τεράστια διαφορά το καλοκαίρι (μαύρο χρώμα με μαύρο δερμάτινο σαλόνι το αυτοκίνητο) αλλά θυμάμαι ότι κατά την εγκατάσταση είχαν βγάλει το επάνω μέρος της επένδυσης σε κάθε πόρτα. Όμως σε καινούριο αμάξι δεν μου κάνει καρδιά να το δω να ξηλώνεται (και με την πιθανότητα να αρχίσουν διάφοροι τριγμοί μετά). Δεν είναι καθόλου δύσκολο να σπάσει ένα κλιπσάκι ας πούμε.

fanisk
24-03-13, 18:02
Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει περίπτωση να τοποθετηθούν μεμβράνες χωρίς να βγει η επένδυση της πόρτας? Ειδικά στην Ελλάδα οι αντηλιακές μεμβράνες είναι must. Στο forester είχα βάλει την σειρά titianium της LLumar και είδα τεράστια διαφορά το καλοκαίρι (μαύρο χρώμα με μαύρο δερμάτινο σαλόνι το αυτοκίνητο) αλλά θυμάμαι ότι κατά την εγκατάσταση είχαν βγάλει το επάνω μέρος της επένδυσης σε κάθε πόρτα. Όμως σε καινούριο αμάξι δεν μου κάνει καρδιά να το δω να ξηλώνεται (και με την πιθανότητα να αρχίσουν διάφοροι τριγμοί μετά). Δεν είναι καθόλου δύσκολο να σπάσει ένα κλιπσάκι ας πούμε.

Σε τι αμαξι? Στη Llumar Βουλιαγμενης και στο compact και στο Z4 δεν μου ειχαν βγαλει τις επενδυσεις.

mrclouzo
24-03-13, 19:05
Σε F20. Βασικά ο εγκαταστάστης τότε μου είχε πει ότι για να γίνει άριστη εγκατάσταση πρέπει να βγει το επάνω μέρος της επένδυσης της πόρτας ώστε να μπορέσει να κολλήσει την μεμβράνη και στο κάτω μέρος του παράθυρου που μπαίνει μέσα στην πόρτα (όταν είναι κλειστό το παράθυρο, το κομμάτι που δεν φαίνεται). Οπότε στο forester είχε ξεκολλήσει μόνο το πάνω μέρος του κάθε πάνελ. Μακάρι να είναι όπως τα λες Φάνη.

mark e92
24-03-13, 19:14
Αυτό γινόταν παλιά.
Τώρα πιά οι τσιμουχες βγαίνουν μόνο αν χρειάζεται να κολλήσει ο μάστορας μία έξτρα λωρίδα σάν βελούδο για να μην γρατζουνιεται η μενβρανη.

mrclouzo
24-03-13, 19:42
Οκ, θα πάρω και ένα τηλ. στην LLumar πριν πάω να τους ρωτήσω αναφορικά με την τοποθέτηση. Tο άλλο θέμα που με προβληματίζει είναι αν πρέπει να βάλω στα εμπρός παράθυρα διάφανες μεμβράνες για να μην έχω θέμα με την αστυνομία και στα πίσω τις πιο σκούρες (αφού δεν υπάρχει περιορισμός) οπότε θα είμαι νόμιμος (όπως έρχονται όλα τα αυτοκίνητα από το εργοστάσιο αν επιλέξει κάποιος τα εργοστασιακά φιμέ). Βέβαια με το forester που είχα βάλει την μεσαία σκουρότητα ποτέ δεν είχα πρόβλημα όσες φορές με σταμάτησε αστυνομικός και θα προτιμούσα αυτή την λύση για πιο αρμονικό οπτικό αποτέλεσμα.

fanisk
24-03-13, 21:50
Σε F20. Βασικά ο εγκαταστάστης τότε μου είχε πει ότι για να γίνει άριστη εγκατάσταση πρέπει να βγει το επάνω μέρος της επένδυσης της πόρτας ώστε να μπορέσει να κολλήσει την μεμβράνη και στο κάτω μέρος του παράθυρου που μπαίνει μέσα στην πόρτα (όταν είναι κλειστό το παράθυρο, το κομμάτι που δεν φαίνεται). Οπότε στο forester είχε ξεκολλήσει μόνο το πάνω μέρος του κάθε πάνελ. Μακάρι να είναι όπως τα λες Φάνη.

mrclouzo και στα 2 μου αμαξια δεν εχω προβλημα εχει κολλησει αριστα η μεμβρανη. Αν πας εκει ζητα τον Ιβαν (ιδιοκτητης), αυτος και τα 2 παιδια που δουλευουν μεσα ειναι γατοι και θα τελειωσεις γρηγορα γιατι δουλευουν και οι 3 μαζι.

Δεν εχεις προβλημα με τα τζαμια, δεν ασχολειται πλεον η Ελ.Ας. Ουτε στο ΚΤΕΟ θα εχεις προβλημα. Μονο στο παρ-μπριζ μη βαλεις γιατι δεν επιτρεπεται. Ο Ιβαν δεν βαζει ουτε διαφανη (υπαρχουν διαφανες που κοβουν ακτινες ηλιου) αν του ζητησεις..

papadtuning
24-03-13, 22:21
Απο την εμπειρια μου και γνωριζοντας τους ανθρωπους που απαρτιζουν το δυκτιο της LLumar, θα βγαλουν το πανω μερος της ταπετσαριας. Ο μονος λογος ειναι η σωστη επικολληση της μεμβρανης στο κατω μερος του παραθυρου.
Για ζημιες και τριγμους μην ανησυχεις γιατι εχουν μεγαλη εμπειρια thumb
Η νομιμη μεμβρανη για τους υαλοπινακες εκαταιρωθεν οδηγου-συνοδηγου ειναι η UV visual και απο την μεση και πισω ειναι η titanium και η alu light.
Η γνωμη μου ειναι να βαλεις titanium σε ολο το αυτοκινητο σου, για να εχεις καλο αποτελεσμα στην αποβολη θερμοκρασιας, χωρις να ειναι προκλητικο ως προς την σκουρωτητα. :original:

mark e92
24-03-13, 22:45
Δεν βγαίνουν οι ταπετσαρίες τώρα πιά.
Υπάρχουν ειδικές λαμαρίνες που τις βάζουν στην τσιμουχα και περνάει η μεμβράνη μέσα.
Έχω alu light στα μπροστινά και μαμά πίσω.
Δεν υπάρχει διαφορά στην απόχρωση.
Την green 35 μην την βάλεις.

mrclouzo
24-03-13, 23:16
Η αστυνομία δεν ασχολείται γιατί δεν έχει όργανα να μετρήσει την διαπερατότητα φωτός η οποία πρέπει να είναι μεγαλύτερη από 70% και συνεπώς θεωρητικά δεν μπορεί να βεβαιώσει παράβαση. Στην πράξη η αλήθεια είναι ότι έχω ακούσει ελάχιστες περιπτώσεις που έφαγαν κλήση για φιμέ. Οι alu light είναι πολύ σκούρες και ειδικά στο λευκό θα είναι λίγο προκλητικές. Μάλλον στις titanium εμπρός-πίσω θα καταλήξω. Στο forester, τουλάχιστον στο φως του ήλιου, διακρίνονται μέσα οι επιβάτες και το βράδυ ή με συννεφιά είναι σκούρες (δεν βλέπεις μέσα). Κτεο δεν είχα κανένα πρόβλημα. Για εμπρός παρμπρίζ δεν το συζητάω, δεν σκοπεύω να βάλω τίποτα. Πάντως ακόμα και οι πιο ανοιχτόχρωμες τις llumar (οι UV visual) στο site της εταιρείας αναφέρει ότι έχουν διαπερατότητα φωτός 57% άρα δεν είναι νόμιμες ούτε αυτές (εκτός και αν έχουν κάνει λάθος).

papadtuning
25-03-13, 13:23
Η αστυνομια και το ΚΤΕΟ πραγματι δεν εχουν οργανα μετρησης της διαπερατοτητας. Αυτο συμβαινει γιατι ο τοποθετητης υποχρεουται να εκδιδει βεβαιωση για τον τυπο των μεμβρανων που εχει τοποθετησει στο αυτοκινητο με σφραγιδα και υπογραφη του καταστηματος. Οταν λοιπον γινει ελεγχος απο αστυνομια η ΚΤΕΟ, τοτε θα πρεπει ο οδηγος του οχηματος να δειξει την βεβαιωση. Και τοτε θα φανει αν ειναι πανω η κατω απο το οριο που οριζει η νομοθεσια.
Η αληθεια ειναι οτι τα τελευταια 3 χρονια δεν ασχολουντε πολυ, αλλα αυτο δεν αργει ν αλλαξει.
Εγω σ ολα τ αυτοκινητα μου βαζω titanium στα πλαϊνα και πισω τζαμια και uv visual στο εμπρος παρ πριζ, για να εχω ασφαλεια και περιμετρικη θωρακιση απο την ζεστη. thumb

trueno
25-03-13, 23:20
Μάλλον στις titanium εμπρός-πίσω θα καταλήξω..

Aν θες ελα να δεις το Χ3 μου να πάρεις μια ιδέα. . Εχω στα μπροστα παραθυρα Llumar UV και στα πίσω titanium.

mrclouzo
26-03-13, 13:40
Aν θες ελα να δεις το Χ3 μου να πάρεις μια ιδέα. . Εχω στα μπροστα παραθυρα Llumar UV και στα πίσω titanium.

Το θέμα είναι ότι και οι UV παρότι διάφανες είναι παράνομες στην Ελλάδα γιατί έχουν ποσοστό διαπερατότητας φωτός 57%, απλά δεν προκαλείς. Τέλος πάντων, θα δω τι θα κάνω τελικά, thank's.

Skyline_IS
22-01-14, 20:59
Επαναφέρω το thread απο το χρονοντούλαπο της ιστορίας μιας και θέλω να κάνω το ίδιο.

Ψάχνω κατάστημα στη θεσσαλονίκη και θα ήθελα αν κάποιος έχει κάποια προσωπική εμπειρία για κατάστημα να μας διαφωτίσει. Θα πήγαινα σίγουρα στην Llummar στην αερογέφυρα αλλά δυστηχώς έκλεισε :thumbsdown:

Alex_
24-01-14, 12:58
Το καλοκαίρι πέρασα μεμβράνες στην llumar, ποτε έκλεισε;;; Κρίμα αν όντως ειναι αλήθεια, έκαναν εξαιρετική δουλεια, τώρα δεν υπαρχει αντιπροσωπεία στην θες/νικη;; Κανε μια αναζήτησή στο google για την θες/νικη , θα ψάξω κ εγω να δω τι υπαρχει !!


Sent from my iPhone 4s using Tapatalk

Alex_
24-01-14, 13:04
Για 3M στην θεςςαλονικη δες εδω
https://solutions.3m.com/wps/portal/3M/el_GR/AutoFilms/Home/WheretoBuy/FindaDealer/?PC_Z7_RJH9U5230OM3C0I2H2ASA608N2000000_assetId=12 73656449909

απο το site της εταιρείας


Sent from my iPhone 4s using Tapatalk

Alex_
24-01-14, 13:12
Δεν πρόλαβα να το βάλω στο ίδιο post πέρασε ο χρόνος για να κάνω edit...

...Για την Llumar όντως δεν υπαρχει πλέον στο site το κατάστημα της Θεσσαλονίκης , ούτε καν κάποιος αντιπρόσωπος για θεσσαλονικη , ξέρει κανεις γιατι έκλεισε;;;



Sent from my iPhone 4s using Tapatalk

Panos 316T
14-02-14, 15:38
εχω διλημμα :

να τα αφησω ως εχει ή να βαλω 1ο σταδιο οδηγου/συνοδηγου;

με σταματανε επειδη ειναι μπανικο αλλα για εξακριβωση και οχι για κληση.

απο την αλλη επιφυλασσομαι για το οπτικο αποτελεσμα.

σημειωστε οτι ολο το εσωτερικο ειναι μαυρο.

τι λετε;

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2014/02/20140214160808_zps2f2b4fab-1.jpg

fanisk
14-02-14, 15:45
Αστο οπως εχει. Με αυτα που γινονται τη νυχτα πλεον (ενοπλες κλοπες), αν δεν ξερουν ποσοι ειναι μεσα ακομα καλυτερα. Αμα αρχισουν οι κλησεις βαλε το 1ο μπροστα. Τη μερα θα φαινεται ελαχιστα η διαφορα, το βραδυ καθολου.

Leonidas_E39
14-02-14, 15:47
Γιωργο στην λαγκαδα πανω υπαρχει μαγαζι με πολυ καλη τοποθετηση και τιμες εχουν βάλει πολλοι δικοι μου απο την δουλεια και χρησιμοποιει aswf μεμβρανες

michaelp900
15-02-14, 05:48
Γιωργο στην λαγκαδα πανω υπαρχει μαγαζι με πολυ καλη τοποθετηση και τιμες εχουν βάλει πολλοι δικοι μου απο την δουλεια και χρησιμοποιει aswf μεμβρανες

Ενα γωνιακο απεναντι απο τα παλια νεκροταφεια? Αν ειναι αυτο οντως ειναι πολυ καλοι! Εγω εβαλα πριν 5 χρονια και οταν μια μεμβρανη ειχε σημαδια απο το πανω κατω τ παραθυρου μου την αλλαξαν δωρεαν λογω εγγυησης εφ'ορου ζωης.

Στάλθηκε από το GT-I9100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk