PDA

Επιστροφή στο Forum : Καφες...



Bellof-3
21-08-13, 23:14
Σαν πολυτεχνιτης η καταναλωση καφε γινεται σε μεγαλο βαθμο εδω και πολλα χρονια...

σιγα σιγα... σταματησα τον κλασσικο φραπε... η καφες απο καλα take away η γαλλικος η στη χειροτερη nescafe gold... ο κλασσικος με ενοχλει στο στομαχι πλεον...

επειδη γενικα εχω λατρεια στα εσπρεσσοειδη (κυριως φρεντο εσπρεσσο σκετο αχτυπητο, για να εχω και το αρωμα του καφε) σκεφτομαι να αγορασω η μηχανη για επσρεσσο (μονο για εσπρεσσο και οχι αυτες τις μηχανες της πλακας με τις καψουλες). Σε ενα καφεκοπτειο που εμπορευεται και μηχανες μου προτειναν "μπρικια" για εσπρεσσο γυρω στα 25 ευρω... Συμφωνα με την κοπελα που δουλευε εκει (φαινοταν πολυ γνωστης του θεματος καφε) κανει εξισου καλο καφε με μια καφετιερα...

Εχετε σχετικες αποψεις?

A8hnaios
21-08-13, 23:38
Ναι είναι πάρα πολύ καλά. Πρώην μου σπούδαζε Ιταλία και τα είχε σε μεγάλη εκτίμηση.επίσης και οι ιταλοί στα σπίτια τους αυτά χρησιμοποιουσαν καφές πολύ καλός για τα γούστα μου.. Εποχές από 2001 έως 2004

wheelman
21-08-13, 23:50
Μπαινεις σε βαθιά χωράφια...
Εγώ ακόμα δεν έχω καταφέρει μα κάνω τον τέλειο καφε.

Σίγουρα για αρχή οι χειροκίνητες είναι ότι πρέπει καθώς είναι κ σχετικά φθηνές( υπάρχουν χειροκίνητες που φτάνουν κ τα 200¤)

Εγώ έχω μια της gaggia κ είμαι υπερευχαριστημενος, πολύ σημαντικό ρολο όμως παιζουν τα χαρμάνια, ο τροπος κοπής( αν θες καλό καφε θα πρέπει να σκεφτείς την αγορά μύλου) μέχρι κ η πίεση που θα ασκήσεις με το tamper.

Οποτε ξεκινά με χειροκίνητη κ ενα μύλο κ όλα τα υπόλοιπα θα ακολουθήσουν...

Καλη επιτυχία!!!!


Sent from my OT-997D using Tapatalk 2

Thomelef
21-08-13, 23:55
Σαεκο για μηχανη.

Εγω εχω μια μικρη, αλλα η πιεση οου εχει ειναι υπερβολικη. Καιμακι τρελο...οσο για τη γευση, περισσοτερο ρολο παιζει ο καφες που θα διαλεξεις, παρα η ιδια η μηχανη.

wheelman
22-08-13, 00:51
Για την ιστορία...
Εγώ κατέληξα μετα απο πολλες δοκιμές και άπειρες ποσότητες με το κάθε χαρμάνι να σημαδευω τα δόντια στον grinder (της ascaso by the way).

Εαν πάρεις χειροκίνητο grinder κοιτά κ αυτον της hario που αν και φθηνός είναι από τους λιγους που θα σου προσφέρουν επαναληψιμότητα στην κοπη.


Sent from my OT-997D using Tapatalk 2

Bellof-3
22-08-13, 00:57
για αρχη σκεφτομουνα καφε απο καφεκοπτειο... και φτιαγμενο στο "μπρικι"...

μου ειπαν οτι πρεπει να ζηταω τον καφε πιο χοντροκομμενο για το μπρικι...

το βασικο ερωτημα ειναι αν το μπρικι κανει καλο καφε? η βγαζει νεροζουμι και πρεπει να παω σε καφετιερα...

για κοψιμο θα ασχοληθω αργοτερα... αφου θα εχω παρει το κολαι με το να φτιαχνω καλο καφε....

Bazil Van Sinner
22-08-13, 07:37
Ειμαι μεγαλο coffe-junkie !!!!Ειναι απαραιτητο στοιχειο του ξυπνηματος μου!
Η χρηση του στιγμιαιου μου τιναξε το στομαχι στον αερα και ετσι τον εκοψα μαχαιρι!!!!
Ο ελληνικος ειναι πολυ καλη εναλακτικη οπως και ο γαλικος!
Βασικο στοιχειο του καφε,θεωρω,ειναι η γευση και το γουστο του καθενα και αμεσως μετα η ποσοτητα.
Πλεον εχω καταληξει να πινω ενα 2πλο ελληνικο για ξυπνημα και ενα με δυο το πολυ εσπρεσακια κρυα η' ζεστα στη διαρκεια της ημερας.
Εχω ενα μπρικι που το'χε φερει ο πατερας μου το '84 απο την Ιταλια,θελει ψαξιμο στην ποσοτητα καφε που θα βαλεις,στην ποσοτητα νερου που θα βαλεις για να βρασει , ο χρονος που θα το ψησεις και το πατημα του καφε μεσα στο φιλτρο του.Επειδη με το μπρικι δεν εχεις την ευκολια του ετοιμου ατμου σε συγκεκριμενη πιεση,πρεπει να μαθεις να την καθοριζεις με την φλογα,δηλαδη χαμηλη φωτια στην αρχη και μολις φτασει στο σημειο βρασμου,φουλ φλογα (στο καμινετο εννοειται!!!) για να σηκωσει πιεση και να "σηκωσει" ολο το νερο που εχει κατω.......μετα απο κανα χρονο χρησης καταφερα να βγαζω και κα'ι'μακι !!!
Γενικα ειμαι ικανοποιημενος αρκετα με το καφε που κανει και το χρησιμοποιω αρκετα χρονια.Σε περιπτωση που δεν το πετυχεις η' δεν σου αρεσει ειναι επισης ενα πολυ ομορφο αντικειμενο κουζινας!!!!
https://img703.imageshack.us/img703/3228/o8hk.jpg

Γνωμη μου,χτυπα το και ψαξτην στα χαρμανια απο καφεκοπτειο,καλη επιτυχια !thumb