PDA

Επιστροφή στο Forum : M5 E39 Track Day Car



Dr. Yamastura
21-08-13, 20:39
Αγαπητοί Συμφορουμίτες,
Εδώ και δύο μήνες γλυκοκοιτάζω-φλερτάρω-κορτάρω ένα
Μ5 Ε39 ΓΝΗΣΙΟ(αλλουνού παπά ευαγγέλιο το s2000,ας μείνει εκτός θρεντ παρακαλώ!!),Εισαγωγής 2004 και παραγωγής 3/2002,χρώματος sterling grey(χρωματάρα),με περίπου αν θυμαμαι καλά 200000χλμ.
Η πρώτη σκέψη ήταν για αγορά και στάβλισμα μέχρι και του χρόνου και βλέπουμε...
Μετά όμως,μιας και η ιδέα να ντριφτάρω με τον τιτανικό με εξιτάρισε περισσότερο,σκέφτηκα ότι θα ήταν σούπερ να το παίρναμε 2-3(το βλέπουμε αυτό) άτομα και να το γδύσουμε για να γυρνοβολάμε στις πίστες(τις πολλες που έχουμε δλδ...).
Ρολλ κέιτζ δεν ξέρω ακόμα αν θέλω να βάλω ,μιας και είναι μη αναστρέψιμη μετατροπη στο αμάξωμα(ίσως ένα βιδωτό.).
Αυτά τα συζητάμε σε 2ο χρόνο.
Το έχουμε δει 2 φορές.Την πρώτη ενθουσιαστήκαμε με τη βόλτα και με τα παντιλίκια που μας έκανε,τη 2η που το οδήγησα με 4 άτομα μέσα,χωρίς το σπορ κουμπί πατημένο μου φάνηκε λίγο ψόφιο σε σχέση με το 46άρι.
Βέβαια σε σαπούνι δρόμο παντιλίκωνα και 3η.
Έχει κάνει κάποια στούκα αριστερά αν θυμάμαι και είναι φουλ έξτρα!!
Ας μπούμε στο θέμα μας λοιπόν!!
Ποιος θα ήταν ζεστός να το παίρναμε μαζί για αυτήν την συγκεκριμένη χρήση??
:winkcool:
Οι προυποθέσεις είναι οι εξής:
1.έχει τέλη κυκλοφορίας πληρωμέναγια το 2013,οπότε φόρος πολυτελείας ισοδυναμει με περίπου 8 ευρώ καθημερινά.
Το 2013 κοινώς το ξεσκίζουμε στις πίστες,όταν θα έχουμε χρόνο.Τον υπόλοιπο χρόνο καταθέτουμε.
2.Το 2014 εννοείται καταθέτουμε πινακίδες όλη την χρονιά,εκτός και αν αλλάξει κάτι,που δεν θα το ρίσκαρα και το παίρνουμε για 2 φορές το μήνα ή με το τρέιλερ μου,αν χωράει(μάλλον χωράει τσίμα τσίμα..).
3.Το αυτοκίνητο θα βρίσκεται στον μηχανικό μου κοντά στο καρτόδρομο,οπότε μπορεί να πηγαίνει ίσως και ανευ πινα.... προς εκεί..
4.Τυχόν ζημιές θα είναι δια των ατόμων που θα συμετέχουν εκτός και αν στουκάρει που κατά την λογική μου την επομίζεται ο οδηγός.
Σε περίπτωση,χτύπήστε ξύλο, ολικής ζημιάς πληρώνει το μερίδιο των άλλων και του μένει το αμάξι για ανταλλακτικά
5.Μπορούμε να πουλήσουμε αρκετά πράγματα και να μειωθεί και το κόστος.
6.Τυχόν διευκρινησεις,απορίες,προτ άσεις εννοείται ευπρόσδεκτες
και ίσως πρέπει να γίνει δημοσκόπηση ή απλά με ένα ναι ή όχι στο ποστ του ο καθένας να δηλώνει την επιθυμία του για συμμετοχή στο πρότζεκτ.
7.Το αμάξι θα πρέπει να γραφτεί στο όνομα ενός για να είναι εύκολη η κατάθεση πινακίδων και τα υπόλοιπα διαδικαστικά χωρίς εξουσιοδοτήσεις.
Προσφέρομαι και εγώ αν συμφωνηθεί ή όποιος άλλος θέλει.
Παρακαλώ σκεφτείτε το καλά πριν απαντήσετε,είναι απλό το εγχείρημα,αλλά και λίγο δεσμευτικό με ίσως κάποια έξοδα στην πορεία.

Και η τιμη αυτού 5.500 ΕΥΡΩ!!!!!!!:shok::shok::shok:thumbthumbthumb

Dr. Yamastura
21-08-13, 20:48
Φωτό λίγο στο μουλωχτό,όχι πολύ καλές,δεν ήθελα να δει ο owner ότι τραβάω φωτό!
21190

21191

21192

21193

21194

vagmag
21-08-13, 21:30
Πολύ καλή περίπτωση .
Δυστυχώς είμαστε μακριά .

Για να μην υπάρξουν παρεξηγήσεις καλά είναι να υπάρχει κ συμφωνία για το μέγιστο πόσο ετησίως μιας κ τα χιλιόμετρα είναι πολλά του μοτέρ , κ σε ενδεχόμενες ζημιές, ναι μεν να παει δια τα άτομα , αλλά μπορεί άλλος να είναι διαθετιμενος να πληρώσει χωρίς ταβάνι κ άλλος μέχρι ενός ποσού .

Μακριά ξεμακρια μας έβαλες σε σκέψεις ...

Τι έξοδα μπορεί να χρειαστούν το χρόνο ;

Το σχόλιο για το ταβάνι κ την κατάσταση του αυτοκινήτου είναι γιατί οι καλοί λογαριασμοί κάνουν τους καλούς φίλους .

Dr. Yamastura
21-08-13, 22:11
Το μέγιστο ποσό ανά χρόνο που θα διατίθεται για το αμάξι θα συμφωνηθεί κατόπιν συζητήσεως των αγοραστών.
Σίγουρα θα χρειαστεί ένα σέρβις πριν μπει πίστα.
Πριν την αγορά πρέπει να μπριζωθεί να δούμε και τυχών βλάβες.
Φίλος μηχανικός που το είδε είπε ότι για το σκοπό που θα το πάρουμε η τιμή είναι σούπερ.Τα μπροστινά καθίσματα π.χ είναι λίγο στραβά.
Αν υπάρχει κάτι σοβαρό δεν το αγοράζουμε.
Αν,όπως στην περίπτωσή σου,είναι κάποιος μακριά ίσως να συμφωνηθεί να καταβάλει χαμηλότερο ποσό χρημάτων,αφού θα το οδηγεί και λιγότερο.Αν και μας βλέπω την πρώτη εβδομάδα που θα το πάρουμε να ανεβαίνουμε προς Σέρρες μεριά!!!
4 αγοραστές με κόστος 1500 ευρώ έκαστος φτάνουμε τα 6000 ευρώ και το αμάξι είναι έτοιμο για πίστα.
Ρολλ κέιτζ ρώτησα αυτόν που μου έβαλε στο αγωνιστικό μου και μου ζήτησε 900 ευρώ.Πολλή καλή τιμή για FIA roll cage.
Τις όποιες λεπτομέρειες τις συζητάμε σε καφεδάκι ή στο τηλέφωνο αν μένει κάποιος εκτός αττικής.:fountwtis:
Επίσης καλό θα ήταν οι κάτοχοι να έχουν κάποια μικρή εμπειρία από οδήγηση σε πίστα

Dr. Yamastura
21-08-13, 22:34
https://www.youtube.com/watch?v=0lu4I0BJZ6c

https://www.youtube.com/watch?v=QRmaLKCN3pc

https://www.youtube.com/watch?v=IRNIF76gLPo

Στο 1ο Βίντεο είναι το χρώμα μας και στο τελευταίο όπως θα πρέπει να είναι οι πίστες και το Μ5(από απόδοση όχι από χρώμα!)Αχχχχ:fountwtis:

vagmag
21-08-13, 22:52
Η αλήθεια είναι ότι η ιδέα είναι λίγο τρελή .
thumb

Αυτό που πρέπει να σκεφτείς είναι ότι θα πρέπει να είναι στο όνομα σου . Οι υπόλοιποι ρισκαρουμε 1500 ευρώ ... Αυτός που είναι στο όνομα του ... Φιλικά το λέω .

Δεν έχουμε γνωριστεί κ από κοντά .
Αυτό βέβαια διορθώνεται .

Από πίστα υπάρχει κάποια εμπειρία.

Θα τα πούμε κ μέσω πμ .
Βαγγέλης

Dr. Yamastura
21-08-13, 23:17
Δεν έχω κανένα πρόβλημα να γραφτεί σε αλλον ή σε 2,3,4,κλπ.
Απλά αυτό απαιτεί περισσότερη γραφειοκρατία σε κατάθεση πινακίδων και αντιστρόφως.
Θέλω,αν γίνει,να νιώθουν όλοι σίγουροι και διασφαλισμένοι συμπεραμβανομένου και εμού.
Σίγουρα είναι τρελλή ιδέα(ειδικά για μένα,αν αναλογιστείς ότι ψάχνω και για σ2000 + ότι φτιαχνω σούπερ ντριφτάμαξο).
Όμως έχω την αίσθηση ότι θα περάσουμε καλά σκίζοντας αυτό και όχι κάποιο πολιτικό μας αμάξι και σε περίπτωση χοντρής ζημιάς δεν θα ζημιωθούμε ιδιαίτερα.
Το μ3 μου π.χ αποφεύγω να το ξαναβάλω πίστα.
Ίδωμεν....
Άντε να βλέπω ιδέες!!!

vagmag
21-08-13, 23:25
Μη με παρεξηγεις . Δεν έγραψα ότι θέλω να γραφτεί σε περισσότερα ονόματα . Εγραψα να προσεχείς γιατί σε περίπτωση ατυχήματος, τρέχει κ ο ιδιοκτήτης . Για να σε προστατεύω το έγραψα . Εχεις πμ

Dr. Yamastura
13-09-13, 20:59
Εχει μείνει μια θέση κενή
Αλλος;;;;

Bazil Van Sinner
13-09-13, 23:26
https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/578459_512667078827084_510452293_n.jpg

https://fbcdn-sphotos-c-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/1174723_512667105493748_1603531902_n.jpg

Πολυ καλη περιπτωση,μακαρι να μπορουσα,θα ημουν ηδη μεσα.Ευχομαι να πετυχει

η φαση και να απολαυσουμε αρχοντο-μπαντες!!!