PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΔΥΝΑΜΟ ΣΕ 116i



Gerasimos84
21-08-13, 13:30
Καλησπερα σε ολους,ειπα να μοιραστω την εμπειρια μου μαζι σας!αγορασα τον μαρτιο ενα bmw 116i απο τον σπανο μετα απο ψαξιμο και συγκριση με αμαξια της κατηγοριας αλλα και σχετικα με τα θελω μου!το αμαξι ηταν σχεδον δυο χρονων και ειχε εγγυηση αντιπροσωποιας για λιγες μερες ακομα!το πρωτο προβλημα ηρθε οταν αγνοησα την λιγο κρεμασμενη ταπετσαρια που βρισκεται κατω απο το αμαξι και ποιανει την θεση οδηγου και συνοδηγου,με αποτελεσμα ενω ημουν στην παραλιακη να ακουσω θορυβο δυνατο κατω απο τη θεση του συνοδηγου επειδη ειχε κρεμασει αφου ξεκουμπωσε απο τον αερα και την ταχυτητα στην παραλιακη αυτη η ταπετσαρια και τρυβοταν στον δρομο!ευτηχως ημουν κοντα στο σπανο το πηγα μου την επισκευασαν προσωρινα και πηγα αλλα μερα και μου την αντικατεστησαν χωρις κοστος και με γρασαρισμα του τιμονιου επειδη ακουγοταν θορυβος.μεχρι εδω ολα καλα εστω και με λιγη ταλαιπωρια!τον αυγουστο ενω ημουν διακοπες ξεκιναω το αμαξι και ακουω θορυβο στο ρελαντι σε κατι που ακουγοταν σαν κινουμενο μεροσ ιμαντασ η κατι τετοιο μεσα απο τη μηχανη χωρις να εχω καποια ενδειξη η καποιο αλλο προβλημα!γυρνωντας απο διακοπες το παω στο σπανο αφου λεω εχω εγγυηση ενα χρονο να το δουνε αν και η εγγυηση καλυπτει μονο κινητηρα σασμαν και οχι ηλεκτρολογικα μερη!αυτο το ειδα αργα!μετα απο διαγνωση μου ειπαν οτι ακουγεται απο το δυναμο που το κοστος του ειναι 760ε συν εργατικα πανω απο 100ε!δηλαδη σε 5 μηνες απο την αγορα πρεπει να δωσω σχεδον ενα χιλιαρικο απο την τσεπη μου γιατι δεν με καλυπτει η εγγυηση!φυσικα μου ειπαν οτι θα προσπαθησουν μεσω της bmw ελλας επειδη η εγγυηση ελειξε προσφατα να με καλυψουν,αλλα δεν περιμενω να γινει!και φυσικα για ενα θορυβο του δυναμο δεν δινω τοσο λεφτα να το αλλαξω!περιμενω σχολια και οποιαδηποτε βοηθεια!

Leonidas_E39
21-08-13, 13:39
Πανε σε ηλεκτρολογο εξω να σου αλλαξει ενα σετ ρουλεμαν και να την βγαλεις με κανενα κατοσταρικο το πολυ.

Περνα και απο εδω (https://www.bmwfans.gr/forum/forumdisplay.php?f=23) να σε γνωρισουμε.

Gerasimos84
21-08-13, 13:50
Θα περιμενω μερικες μερες να εχω την επισημη απαντηση τους και αν ειναι αρνητικη θα χρειαστω βοηθεια για ηλεκτρολογο στα νοτια προαστια.λογικα ρουλεμαν θα ειναι οπως το λες για να ακουγεται θορυβος που δειχνει κινηση μηχανικων μερων

tasos.kamv
21-08-13, 13:52
Γεράσιμε δεν ξέρω ποιον ακριβώς κινητήρα φοράς, αλλά πιθανότατα θέλει αλλαγή η τροχαλία-συμπλέκτης του δυναμό που αναφέρει και πιο πάνω ο Λεωνίδας...
Δες ενδεικτικά πιο κάτω #3
https://bmwfans.info/parts/catalog/E87N/5-doors/Europe/116i_1.6-N45N/LHD/N/2009/january/browse/engine_electrical_system/alternator_110a/

Η τιμή που σου είπαν είναι άκρως απαγορευτική!! :shok:

Gerasimos84
21-08-13, 13:57
To μοντελο αν δεννκανω λαθος ειναι ε87 πρωτη κυκλοφορια ςιναι μαρτιο του 2011 αλλα ειναι μοντελο 2009.το ειδα αυτο που μου εστειλες βαλε και το κερδος τον ενδιαμεσων και η τιμη φτανει σε αυτα που μου ειπαν.ειναι τεραστιο κοστος συν και τα εργατικα!

tasos.kamv
21-08-13, 14:00
To μοντελο αν δεννκανω λαθος ειναι ε87 πρωτη κυκλοφορια ςιναι μαρτιο του 2011 αλλα ειναι μοντελο 2009.το ειδα αυτο που μου εστειλες βαλε και το κερδος τον ενδιαμεσων και η τιμη φτανει σε αυτα που μου ειπαν.ειναι τεραστιο κοστος συν και τα εργατικα!

Δεν χρειάζεται αντικατάσταση ολόκληρο το δυναμό... συνήθως χαλάει η τροχαλία μόνο, αριθμός #3, κόστος 46.30¤, κωδικός 12 31 7 552 352
Πολύ δύσκολο για καινούριο αμάξι να βγει off ολόκληρο το δυναμό!

Gerasimos84
21-08-13, 14:03
Το αμαξι δουλευει κανονικα απλα ακουγεται καποιος θορυβος!Η επισημη αντιπροσωποια σπανος μου ειπε δυναμο!δεν μου εδωσε εναλλακτικη!και κοστοσ οπωσ ειπα 760ε συν εργατικα!τωρα τα συμπερασματα δικα σας.....

ninja2
21-08-13, 14:30
Εάν το ελέγξατε στην αντιπροσωπεία δεν έχετε επιλογές !!!!! απλα 760Ε

Gerasimos84
21-08-13, 14:34
Δυστηχως η ευτηχως παντα υπαρχουν επιλογες!για ενα μικρο θορυβο τουλαχιστον προσ το παρον , και ενω ακομα δουλευει σωστα να δωσω 900ε γιατι ειναι και τα εργατικα παει πολυ!θα περιμενω πραγματικα μεχρι να χαλασει τελειως! η να βρεθει οικονομικοτερη εναλλακτικη!

ninja2
21-08-13, 14:37
Eγω εχω εναν θορυβο στο τιμονι οταν εχει κρυο γιαν να μην έχω αυτό τον θορυβο θελει $800 οποτε απλα ζω με αυτο !
Δες σε μεταχειρισμενο !

tasos.kamv
21-08-13, 14:39
Δυστηχως η ευτηχως παντα υπαρχουν επιλογες!για ενα μικρο θορυβο τουλαχιστον προσ το παρον , και ενω ακομα δουλευει σωστα να δωσω 900ε γιατι ειναι και τα εργατικα παει πολυ!θα περιμενω πραγματικα μεχρι να χαλασει τελειως! η να βρεθει οικονομικοτερη εναλλακτικη!

σίγουρα θα βρεις, (π.χ. μεταχειρισμένο ή αντικατάσταση μόνο του εξαρτήματος που έχει χαλάσει και όχι ολόκληρου του δυναμό)!!

Gerasimos84
21-08-13, 14:41
Ετσι ειναι!ειναι μεγαλο το κοστος και ειδικα για ενα θορυβο και οταν δεν επηρεαζει την ασφαλεια σου ενω κινησε!πολυ σημαντικο!Θα περιμενω απαντηση μηπως το καλυψει η εγγυηση αλλιως θα περασω και απο αλλη επισημη αντιπροσωποια τουλαχιστον να παρω δευτερη γνωμη!γιατι εφοσον δεν ειναι μονομπλοκ το δυναμο μου κανει εντυπωση που λενε για ολικη αλλαγη και ενω ακουγεται μονο θορυβος και δουλευει κανονικα,και οχι καποιον μερων!

enatos
21-08-13, 14:51
Αν είναι να δώσεις χρήμα και να αλλάξεις όλο το δυναμό γιατί έτσι θέλεις πας για ανακατασκευασμένο BOSCH ή VALEO που τα απάρτια τους είναι καινούργια και με ΕΓΓΥΗΣΗ, κόστος περίπου 190ευρω. Πρόσεξε την τάση φόρτισης της μπαταρίας να είναι με και χωρίς φορτίο και στροφές στα 14v.Πάντως έχε στα υπόψιν ότι ο αυτόματος μπορεί να σου κλείνει το μάτι :shok: και να μην το ξέρεις, δηλαδή ο ήχος μπορεί να οφείλεται από εκεί εαν το κάνει στις επιταχύνσεις από 2600 εως 3200 στροφές.
Διαφορετικά πας για τροχαλία όπως είπαν και οι παίδες πριν.

120ie87
21-08-13, 14:57
Γεράσιμε, διάβασε προσεκτικά:


Πριν 1 μήνα άλλαξα δυναμό στο 120i που έχω και έγραψα το ακόλουθο λεπτομερές και κατατοπιστικό DIY:
https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=19238
H αλλαγή του είναι ίδια με του δικού σου αυτοκινήτου αν εξαιρέσουμε κάποια πλαστικά καπάκια πάνω στη μηχανή που είναι διαφορετικά.
Την αλλαγή την έκανα σε ένα χωριό στην άκρη του πουθενά στη Μάνη με τα εργαλεία ενός θείου, οπότε καταλαβαίνεις ότι εύκολα το κάνεις κι εσύ με τη βοήθεια ενός φίλου (και τη βοήθεια του παραπάνω DIY)

--------------------------------------------------------------------------------

Αν δεν έχει πρόβλημα η τροχαλία του (που βρίσκεται μπροστά στο δυναμό και αλλάζεται), τότε έχει πρόβλημα πράγματι το δυναμό σου.


Για το δυναμό σου υπάρχουν οι ακόλουθες επιλογές:

1. Να το αντικαταστήσεις με ένα μεταχειρισμένο που θα αγοράσεις από μαγαζί με μεταχειρισμένα ανταλλακτικά BMW, δίνοντας τα 7 τελευταία ψηφία του αριθμού πλαισίου του αυτοκινήτου σου. (το μεταχειρισμένο θα κοστίζει 200-250 ευρώ max). πχ BMW παναγιωτίδης στη λένορμαν
2. Να το αφαιρέσεις και να το πας σε μάστορα που επισκευάζει δυναμό (τα κάνει σαν καινούργια) με κόστος γύρω στα 250-300max ευρώ. ->ψάξε στο google για τηλέφωνα επικοινωνίας με μάστορες και ρώτα τιμές κλπ
3. Να αγοράσεις καινούργιο από την αντιπροσωπία με το κόστος που ξέρεις.


-----------------------------------------------------------------------------------


^Σιγουρέψου ότι διάβασες και κατανόησες το παραπάνω^

Gerasimos84
21-08-13, 15:02
Τον θορυβο τον ακουω απο το ρελαντι και δεν αλλαζει αναλογα με τις στροφες!καμια φορα δεν ακουγεται!οποτε μαλλον τροχαλια ειναι,απλα δεν μπορω να ξερω γιατι μου ειπαν οτι χρειαζεται αλλαγη ολο!,εφοσον δεν ειναι μονομπλοκ!εκτοσ αν δεν θελουν να ασχοληθουν για θεμα χρονου και για μεγαλυτερο κερδοσ!και δενθα ειμαι σιγουρος αν δεν παρω δευτερη ιδια γνωμη για να σιγουρευτω και να δω πως θα κινηθω!απο εκει και περα θελω γνωμες για το που στα νοτια προαστια μπορω να το κοιταξω σε επισημη η οχι αντιπροσωποια!

Gerasimos84
21-08-13, 15:06
Γεράσιμε, διάβασε προσεκτικά:


Πριν 1 μήνα άλλαξα δυναμό στο 120i που έχω και έγραψα το ακόλουθο λεπτομερές και κατατοπιστικό DIY:
https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=19238
H αλλαγή του είναι ίδια με του δικού σου αυτοκινήτου αν εξαιρέσουμε κάποια πλαστικά καπάκια πάνω στη μηχανή που είναι διαφορετικά.
Την αλλαγή την έκανα σε ένα χωριό στην άκρη του πουθενά στη Μάνη με τα εργαλεία ενός θείου, οπότε καταλαβαίνεις ότι εύκολα το κάνεις κι εσύ με τη βοήθεια ενός φίλου (και τη βοήθεια του
Αν δεν έχει πρόβλημα η τροχαλία του (που βρίσκεται μπροστά στο δυναμό και αλλάζεται), τότε έχει πρόβλημα πράγματι το δυναμό σου.


Για το δυναμό σου υπάρχουν οι ακόλουθες επιλογές:

1. Να το αντικαταστήσεις με ένα μεταχειρισμένο που θα αγοράσεις από μαγαζί με μεταχειρισμένα ανταλλακτικά BMW, δίνοντας τα 7 τελευταία ψηφία του αριθμού πλαισίου του αυτοκινήτου σου. (το μεταχειρισμένο θα κοστίζει 200-250 ευρώ max). πχ BMW παναγιωτίδης στη λένορμαν
2. Να το αφαιρέσεις και να το πας σε μάστορα που επισκευάζει δυναμό (τα κάνει σαν καινούργια) με κόστος γύρω στα 250-300max ευρώ. ->ψάξε στο google για τηλέφωνα επικοινωνίας με μάστορες και ρώτα τιμές κλπ
3. Να αγοράσεις καινούργιο από την αντιπροσωπία με το κόστος που ξέρεις.


-----------------------------------------------------------------------------------


^Σιγουρέψου ότι διάβασες και κατανόησες το παραπάνω^

σε ευχαριστω!Ηταν πολυ κατατοπιστικο!θα περιμενω την απαντηση της αντιπροσωποιας και μετα θα κινηθω

120ie87
21-08-13, 15:09
Υπάρχει περίπτωση να μην είναι η τροχαλία και να είναι κάποιο από τα ρουλεμάν που έχει εσωτερικά του ή το πηνίο του να χάλασε και να ακουμπάει στο μαγνήτη πάλι εσωτερικά του.

ΤΟ ΡΟΥΛΕΜΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΗΘΙΣΜΕΝΗ ΒΛΑΒΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΝΕΙ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΡΟΥΛΕΜΑΝ ΠΑΝΤΑ.

ΑΝ ΗΤΑΝ ΡΟΥΛΕΜΑΝ ΘΑ ΣΤΟ ΕΛΕΓΑΝ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΡΟΥΛΕΜΑΝ ΚΑΙ ΘΑ ΣΤΟ ΑΛΛΑΖΑΝ.

ΤΟ ΡΟΥΛΕΜΑΝ ΣΧΕΤΙΖΕΤΑΙ ΜΕ ΤΡΕΜΟΥΛΟ ΟΤΑΝ ΠΑΣ ΝΑ ΑΝΕΒΑΣΕΙΣ ΑΠΟ ΡΕΛΑΝΤΙ ΣΤΡΟΦΕΣ

Gerasimos84
21-08-13, 15:15
Εγραψα για την τροχαλια πριν δω το post σου.Θα παρατηρησω για τρεμουλο που λες οταν ανεβαζω στροφες!ισως ειναι οντος το δυναμο που ειναι και το ακριβοτερο και στα αλλαζουν ολα για θεμα να ακνουν σωστη δουλεια!οκ σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες καιμθα δω πως θα κινηθω!παντως μια δευτερη γνωμη θα την παρω!

120ie87
21-08-13, 15:17
Όπως βλέπεις υπάρχουν τρόποι για να γλιτώσεις τα μισά+ χρήματα αν θες.


Με το καλό να το φτιάξεις.

enatos
21-08-13, 18:08
Προσωπική άποψη: Αν είναι να δώσεις σε κάποιο μαστόρη το υπάρχον δυναμό για αντικατάσταση απαρτίων και να ρισκάρεις την ποιότητα δουλειάς ή μελλοντική νέα βλάβη δυναμό και να πληρώσεις 250-300ευρω θα σου έλεγα να βγάλεις τον δυναμό σου να πας σε μία BOSCH με ανταλλακτικά και να τσιμπήσεις έναν ανακατασκευασμένο που έχει εγγύηση ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟΥ...Δεν συζητάω βέβαια για μεταχειρισμένο στα ίδια λεφτά απλά ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ..