PDA

Επιστροφή στο Forum : αδυναμία εκκίνησης...



vag990
21-08-13, 07:28
Έχω έναν άσσο του 2005 και πριν μια βδομάδα περίπου... κατέβηκα κατά τις 11:00 να πάρω το αυτοκίνητο. Όταν πάτησα το κουμπί η μίζα βάρεσε "ζωηρά" για αρκετά δευτερόλεπτα αλλά το αυτοκίνητο δεν έλεγε να πάρει μπρος. Άφησα τον συμπλέκτη και ξαναδοκίμασα. Τα ίδια. Δοκίμασα και 3η φορά. Πάλι τα ίδια.
Το μεσημέρι της ίδιας μέρα επαναλήφθηκαν τα παραπάνω. Αν και η μίζα ήταν "ζωηρή" το αυτοκίνητο δεν έπαιρνε μπρος.
Το βράδυ της ίδιας μέρα ξαναδοκίμασα. Πριν όμως πατήσω το κουμπί είδα πως είχα ανοιχτό το AirCondition το οποίο το απενεργοποίησα πρώτα και στη συνέχεια πήρα κανονικά μπρος με την πρώτη.
Να σημειώσω πως εκείνη την μέρα από νωρίς το πρωί αρκετά μεγάλη θερμοκρασία και το αυτοκίνητο το "έκαιγε" ο ήλιος όλη μέρα. Δεν ξέρω κατά πόσο έχει σχέση αυτό... αλλά διαβάζοντας το manual του αυτοκινήτου είδα κάτι τέτοιο...

Την επόμενη μέρα που πήγα στην αντιπροσωπεία το συνδέσανε το αυτοκίνητο με υπολογιστή αλλά δεν βρήκανε κανένα απολύτως σφάλμα. Έχει τύχει σε κανέναν άλλο αυτό; έχετε καμιά ιδέα; Πάντως δεν μου το ξαναέκανε αυτό το πρόβλημα.

S8N
21-08-13, 10:34
Υπάρχουν πολλές πιθανές αιτίες:

Μπουζί
Μπεκ
Αντλία βενζίνης
Αισθητήρας στροφάλου

Παλαιότερα τέτοια προβλήματα οφείλονταν στην εξάτμιση του καυσίμου μέσα στις σωληνώσεις λόγω μεγάλης θερμοκρασίας, ένας κινητήρας με ψεκασμό όμως στον οποίο το καύσιμο βρίσκεται υπό πίεση δεν εμφανίζει συνήθως τέτοια προβλήματα.

vag990
21-08-13, 11:32
εεεχχμμμ... είμαι ανίδεος από θέματα μηχανικής... θέλω να ελπίζω πως δεν θα μου το ξανακάνει γιατί δεν θέλω να βάλω το χέρι στην τσέπη... μου ήρθε και το εκκαθαριστικό της εφορίας σήμερα. :(