PDA

Επιστροφή στο Forum : Ήχος στο ξεκλείδωμα του αυτοκινήτου



vag990
21-08-13, 07:18
Καλημέρα σας.

Είμαι κι εγώ ένας προβληματισμένος κάτοχος ενός "άσσου"... μοντέλο 2005.
Χθες που πήγα στην δουλειά με το αυτοκίνητο και το είχα όλη μέρα παρκαρισμένο χρειάστηκε να ξεκλειδώσω και να ξανα-κλειδώσω το αυτοκίνητο 4-5 φορές (χωρίς να χρειαστεί να το μετακινήσω).
Όταν ξεκλειδώνω με το χειριστήριο ακούγεται πάντοτε ο γνώριμος ήχος "τουριιιι τουριιι"... (φαντάζομαι πως πολλοί θα τον γνωρίζετε τον ήχο αυτό).
Το περίεργο είναι όμως είναι πως χθες μετά τον γνώριμο ήχο έκανε και ένα "τιτ τιτ τιτ τιτ" (νομίζω 4 τιτ). Έχει κανείς ιδέα τι είναι αυτό;;;;

Σήμερα το πρωί όταν ξεκλείδωσα για να φύγω από την δουλειά έκανε το ίδιο. Αφού το οδήγησα μέχρι το σπίτι, έσβησα, κλείδωσα, ξεκλείδωσα (για να το δοκιμάσω πάλι) και δεν μου το έκανε.

Επίσης να αναφέρω κι εγώ πως είμαι πάσχον από πολλαπλασιαστή! Και αναρωτιέμαι... γιατί η BMW έχει βγάλει μόνο για συγκεκριμένα μοντέλα ανάκληση των πολλαπλασιαστών εφόσον όλα πάσχουν;;; γιατί δηλαδή πρέπει να τα σκάσω τα φράγκα για ένα πρόβλημα που όλοι ξέρουν πως υπάρχει!?!?!?!

aristent
21-08-13, 08:19
Κατ'αρχην καλως ηρθες!!!:thumbsup:

:viannen_01:

τωρα, αφου το τουρι-τουρι δεν εγινε τυρι-τυρι σημαινει οτι δεν εισαι απο τα μερη μου!!!:thumbsup:

πλακα κανω.:cheers:

Οι πολ/στες ειναι ενα αγκαθι που μαλλον θα μεινει στην μαυρη ιστορια της Bmw,οπως και σε αλλες εταιρειες εχουν μεινει καποια αλλα θεματα...

....αν αποφασιζε να τους αλλαξει σε ολους δωρεαν,θα ηταν καλα,ομως για καποιο λογο θεωρει το ανταλλακτικο αναλωσιμο(και ειναι κατα καποιο τροπο αλλα οχι σε τετοια συχνοτητα βλαβων...)και ετσι απλα αναβεις το καντηλακι καθε πρωϊ και προσευχεσαι να μην σου καει στη διαδρομη για την δουλεια,εκδρομη κλπ....κατα καποιο τροπο, αγαπα το οχημα σου με τα προτερηματα αλλα και με τα ελλατωματα του.:original:

120ie87
21-08-13, 08:24
Πάντως το "τιτ τιτ τιτ τιτ" ακούγεται καλύτερα από το "τουρι τουρι", επομένως μια χαρά σου ήρθε! :hystericalbs1:



Die besten qualitat





(βγάλε πόλο μπαταρίας για κανα 5λεπτο για να κανει reset και να δεις απο εδω και περα)

vag990
21-08-13, 11:31
χεχεχεχε.... εντάξει... κι εγώ όταν έγραφα το "τουρι τουρι" δεν ένιωθα άνετα και ήξερα πως θα υπάρξει καζούρα! αλλά πως αλλιώς να το περιγράψω; :)

αν μου το ξανακάνει από εδώ και πέρα τότε θα δω βγάλω τον πόλο της μπαταρίας.

vag990
21-08-13, 11:39
κατα καποιο τροπο, αγαπα το οχημα σου με τα προτερηματα αλλα και με τα ελλατωματα του.:original:

επειδή προέρχομαι από τον χώρο των μοτοσικλετιστών (έχω ένα ΚΤΜ) ξέρω τι σημαίνει να αγαπάς αυτό που καβαλάς και να το σέβεσαι. Αυτή την "όμορφη αρρώστια" που έχετε εσείς για τους 4 τροχούς την κατανοώ αλλά δεν συμπάσχω. Σε σχέση με ότι έχω οδηγήσει (δεν είναι και πάρα πολλά βέβαια) είναι σίγουρα ότι καλύτερο ο "άσσος" αλλά εμένα αυτό με που νοιάζει είναι το ότι δεν θέλω να ανησυχώ για το "αν θα φτάσω" όταν ξεκινάω για κάπου. Σε αντίθεση το ΚΤΜ μου (για την οποία εταιρία ακούγονται τόσα και τόσα) δεν μου έχει βγάλει κανένα πρόβλημα... και με ενοχλεί που ενώ για την BMW που θεωρείται (και όντως είναι κατά την γνώμη μου) αξιόπιστη εταιρία έχω πάντα μια υπόνοια πως ίσως κάτι να μην πάει καλά. :(

Ισχύει πως πλέον έχουν βγει πολλαπλασιαστές νέας γενειάς οι οποίοι λύνουν αυτό το πρόβλημα; ή μας τα λένε στα συνεργεία για να μας ρίξουν στάχτη στα μάτια;

S8N
21-08-13, 11:42
Προφανώς δε μιλάμε για εργοστασιακό συναγερμό, γιατί κι εμένα έχει αλλά είναι μουγκός στην όπλιση/αφόπλιση.

Ο ήχος που λες μου φέρνει στο μυαλό συναγερμό Meta που κουμπώνει στο can-bus και λειτουργεί με το εργοστασιακό κλειδί.

Ο ήχος που άκουσες μάλλον οφείλεται στο ότι κατά την απουσία σου χτύπησε η σειρήνα. Μήπως είχες ηλιοπροστασία που έπεσε?

vag990
21-08-13, 12:29
S8N total respect! εχεις απολυτο δικιο! δεν γνωριζα πως αυτος ο ηχος ειναι λογω του συναγερμου... και ναι οντως ειχα ηλιοπροστασια που επεσε και χτυπησε ο συναγερμος! τωρα το αν ειναι εργοστασιακος 'η οχι δεν το ξερω... τον συναγερμο τον ειχε βαλει ο αδερφος μου πριν απο αρκετα χρονια.

aristent
21-08-13, 13:35
.....
Ισχύει πως πλέον έχουν βγει πολλαπλασιαστές νέας γενειάς οι οποίοι λύνουν αυτό το πρόβλημα;

Ισχυει.thumb

αλλα και αυτοι δεν ειναι αλεξισφαιροι.....απλα θα αντεξουν αρκετα παραπανω απο τους προηγουμενους.

aristent
21-08-13, 13:38
Προφανώς δε μιλάμε για εργοστασιακό συναγερμό, γιατί κι εμένα έχει αλλά είναι μουγκός στην όπλιση/αφόπλιση.


αμα στον κανω να εχει "φωνη" ,πιανομαι για θαυματοποιος???:th_Laie_67-1: :thumbsup:

Αρουλη,μη μου πεις οτι δεν ξερεις οτι εχεις ρυθμιση για ενεργοποιηση ηχου κλειδωματος/ξεκλειδωματος????

S8N
21-08-13, 14:48
Δεν το γνωριζα αυτο. Γινεται και με καποιο τρικ η πρεπει να παω σε εξουσιοδοτημενο;

120ie87
21-08-13, 15:16
αμα στον κανω να εχει "φωνη" ,πιανομαι για θαυματοποιος???:th_Laie_67-1: :thumbsup:

Αρουλη,μη μου πεις οτι δεν ξερεις οτι εχεις ρυθμιση για ενεργοποιηση ηχου κλειδωματος/ξεκλειδωματος????


Άρη, αν κάνεις το θαύμα, προσπάθησε να βάλεις το τιτ-τιτ και όχι το τουρί-τουρί

(αν είμασταν αγγλόφωνοι θα μας άρεσε ιδιαίτερα ο πρώτος ήχος) :hystericalbs1:

vag990
21-08-13, 15:38
χχαχααχχαχααχ... κάτι μου λέει πως το τουρί τουρί θα μείνει για καιρό! :Ρ

Nino
22-08-13, 08:55
οπως τα λεει ο S8N ειναι!
να συμπληρωσω οτι το ποιο πιθανο ειναι ο συναγερμος να μην ειναι meta αλλα med μιας και τετοιους εβαζε η bmw (τετοιο εχω και εγω).
Οταν για καποιο λογο ενεργοποιηθει ο συναγερμος, οταν μετα κατα την αφοπλιση του θα μας ειδοποιησει με ηχητικο σημα και αντιστοιχη ενδειξη στο led για ποιο λογο χτυπησε!!
Τα δε ηχητικα σηματα εχουν ως εξης
1 πορτες καπο πορτ μπαγκαζ οταν ειναι με canbus
2 προσπαθεια εκκινησης της μηχανης
3 ενεργοποιηση απο ρανταρ
4 πορτες καπο πορτ μπαγκαζ με σενσορες αναλογικο συστημα.
οταν στον αφοπλισμο ακουστουν εξι ηχητικα σηματα ειναι απο την λειτουργια αυτοδιαγνωσης που εχει και σημαινει προβλημα.


ΥΓ γενικως ειτε meta ειτε med πρεπει να υπαρχει μια καρτα με κωδικους και οδηγιες μεχρι και προγραμματισμου-ενεργοποιησης -απενεργοποιησης κλπ του συναγερμου.

mark e92
22-08-13, 10:55
Nα πω επίσης οτι αν δεν έχει κλείσει μια πόρτα καλά πάλι ακους τ....τ...!!!!

mark e92
22-08-13, 10:57
Κατ'αρχην καλως ηρθες!!!:thumbsup:

:viannen_01:

τωρα, αφου το τουρι-τουρι δεν εγινε τυρι-τυρι σημαινει οτι δεν εισαι απο τα μερη μου!!!:thumbsup:

πλακα κανω.:cheers:

Οι πολ/στες ειναι ενα αγκαθι που μαλλον θα μεινει στην μαυρη ιστορια της Bmw,οπως και σε αλλες εταιρειες εχουν μεινει καποια αλλα θεματα...

....αν αποφασιζε να τους αλλαξει σε ολους δωρεαν,θα ηταν καλα,ομως για καποιο λογο θεωρει το ανταλλακτικο αναλωσιμο(και ειναι κατα καποιο τροπο αλλα οχι σε τετοια συχνοτητα βλαβων...)και ετσι απλα αναβεις το καντηλακι καθε πρωϊ και προσευχεσαι να μην σου καει στη διαδρομη για την δουλεια,εκδρομη κλπ....κατα καποιο τροπο, αγαπα το οχημα σου με τα προτερηματα αλλα και με τα ελλατωματα του.:original:

Πολύ αξιόπιστα τελικά τα BMW !!!!!!!

ninja2
22-08-13, 16:46
XAxa χθες αλλαξα ολους τους πολλαπλασιαστες εξει παρακαλω και εχω και τεσσερις στο φορ μπακαζ !!!!
Οταν σου λενε απο την BMW ειναι νορμαλ να εχει προβλημα ο πολλαπλασιαστης τι να λεμε τωρα !!

vag990
22-08-13, 22:34
τουλάχιστον ήταν σε ανάκληση ή τους πλήρωσες;;;
να μια καλή δουλειά! να βρει κάποιος τρόπο να εισάγει φθηνούς πολλαπλασιαστές και να τους μεταπωλεί εδώ... θα βγάλει καλό μεροκάματο!
Εγώ πριν 2 μήνες έδωσα 80 ευρώ για έναν! γενικά τι τιμές παίζουν;; μήπως τον πλήρωσα ακριβά;

ninja2
23-08-13, 05:23
Εννοειτε οτι του πληρωσα !!! κανονικα εχουνε $99 (ειμαι Καναδα) αλλα με καναε εκπτωση και τοv πειρα $66 σε Ευρω ειναι κανα 45Ε κανονικα 70Ε αλλα εχει και με $45 στο Ebay

vag990
24-08-13, 01:45
https://www.mister-auto.gr/el/p-llaplasiast-s/bmw-1-e81-e87-116i-115bhp_v17928_g689.html

εγώ βρήκα αυτούς εδώ και νομίζω πως είναι πολύ καλή η τιμή τους... αλλά δεν είμαι 100% σίγουρος αν ταιριάζουν στο αυτοκίνητό μου. Μήπως ξέρει κανείς εάν ταιριάζουν κι αν είναι "αξιόπιστοι"??

120ie87
24-08-13, 07:11
Παίδες, κανονικά τα τελευταία πρέπει να μπουν σε νήμα για πολλαπλασιαστές.

mark e92
24-08-13, 07:14
Δές τον κωδικό του ΟΕΜ και ψάξε στο eBay.