PDA

Επιστροφή στο Forum : Ζυγοστάθμιση Hunter



Monsta
27-03-10, 21:48
ο χατζηγεωργιου στην αγια παρασκευη (www.wheelpower.gr) ειναι ο μονος στην ελλαδα που διαθετει ζυγοσταθμιση hunter...

Τι είναι ρε παιδιά η ζυγοστάθμιση hunter και γιατί τη χρειάζομαι παραπάνω από μια απλή ζυγοστάθμιση?

Stathis
27-03-10, 21:50
θα το διαπιστωσεις οταν τη δοκιμασεις....;)

Monsta
27-03-10, 22:07
Για ζυγοστάθμιση είπε ο Στάθης, όχι ευθυγράμμιση. Ευθυγράμμιση έχω κάνει.

mr incredible
27-03-10, 22:13
Για ζυγοστάθμιση είπε ο Στάθης, όχι ευθυγράμμιση. Ευθυγράμμιση έχω κάνει.

σορρυ δεν το ειδα, παντως τα χαντερ ειναι τα καλυτερα μηχανηματα,το εχω δει και εγω στην πραξη. δεν τα εχουν ολοι γιατι ειναι πανακριβα ιδιως το τελευταιο,αλλα κανουν δουλεια.thumb

Stathis
27-03-10, 22:27
η χαντερ ειναι η μονη που εκτος απο το horizontal μετραει και το lateral runout.
τη θεωρω must σε bmw οπου απο κατασκευης ειναι αυτοκινητα με πολυ ευαισθητο τιμονι...
επισης ειναι υποχρεωτικη σε ολα τα γερμανικα εξουσιοδοτημενα. (εδω δεν την εχουν διοτι ειναι πολυ ακριβη).

στη δικη μου περιπτωση και ενω η ζυγοσταθμιση του φιλου λαστιχα που εκανα την τοποθετηση εδειχνε μηδεν σε ολα, ειχα ενα πολυ ελαφρυ ανεπαισθητο τρεμουλο στα 140-160.
οταν πηγα στη χαντερ και οι τεσσερις τροχοι εβγαλαν διαφορά....
που σημαινει οτι η αλλη ζυγοσταθμιση ηταν για τον αχιλλεα...

mr incredible
27-03-10, 22:33
η χαντερ ειναι η μονη που εκτος απο το horizontal μετραει και το lateral runout.
τη θεωρω must σε bmw οπου απο κατασκευης ειναι αυτοκινητα με πολυ ευαισθητο τιμονι...
επισης ειναι υποχρεωτικη σε ολα τα γερμανικα εξουσιοδοτημενα. (εδω δεν την εχουν διοτι ειναι πολυ ακριβη).

στη δικη μου περιπτωση και ενω η ζυγοσταθμιση του φιλου λαστιχα που εκανα την τοποθετηση εδειχνε μηδεν σε ολα, ειχα ενα πολυ ελαφρυ ανεπαισθητο τρεμουλο στα 140-160.
οταν πηγα στη χαντερ και οι τεσσερις τροχοι εβγαλαν διαφορά....
που σημαινει οτι η αλλη ζυγοσταθμιση ηταν για τον αχιλλεα...

αυτο δεν το γνωριζα,αληθεια τι ειναι το lateral runout,νομιζα οτι απλως εχουν πολυ μεγαλη ακριβεια.μηπως ειναι χονδρικως το πανω κατω του τροχου,δεν μπορω να το περιγραψω αλλιως.

Stathis
27-03-10, 22:42
το πανω κατω το μετρανε ολες...
η χαντερ μετραει και το δεξια αριστερα και βρισκει επισης το βαρυτερο σημειο του ελαστικου και της ζαντας ωστε να αλλαξει ο τεχνικος θεση και να τα τοποθετησει αντιθετα (στο βαρυ σημειο της ζαντας το ελαφρυ σημειο του ελαστικου)...

Stathis
27-03-10, 23:12
εδω μπορειτε να βρειτε επιπλεον πληροφοριες για το σημαντικο θεμα της ζυγοσταθμισης...

https://www.gsp9700.com/pub/images/demo.cfm

https://www.gsp9700.com/pub/technical/index.cfm

gnx
28-03-10, 03:51
Ποιός έχει hunter ρε παιδιά;

m-power_01
28-03-10, 03:52
κοιτα στο πρωτο ποστ