PDA

Επιστροφή στο Forum : Ανηφορες και υψηλη θερμοκρασια κινητηρα



dafidack
16-08-13, 10:45
Καθε χρονο τετοια εποχη τα φορτηγακια της δουλειας ανεβαινουν στην Ελασσονα.Ο δρομος για 'κει εχει τοσο δυσκολες ανηφορες που καθε φορα ολο και καποιο αμαξι θα μας αφησει απο φλατζα κεφαλης λογω των υψηλων θερμοκρασιων που αναπτυσσουν οι κινητηρες.Υπαρχει κατι που θα μπορουσαμε να ριξουμε στο ψυγειο ωστε να επιβραδυνει την ανοδο της θερμοκρασιας του νερου?

nikos1400
16-08-13, 10:50
Καθε χρονο τετοια εποχη τα φορτηγακια της δουλειας ανεβαινουν στην Ελασσονα.Ο δρομος για 'κει εχει τοσο δυσκολες ανηφορες που καθε φορα ολο και καποιο αμαξι θα μας αφησει απο φλατζα κεφαλης λογω των υψηλων θερμοκρασιων που αναπτυσσουν οι κινητηρες.Υπαρχει κατι που θα μπορουσαμε να ριξουμε στο ψυγειο ωστε να επιβραδυνει την ανοδο της θερμοκρασιας του νερου?


Να αλλαξετε οδηγους...
:D


:confused::confused:
τοσο δυσκολος ειναι ο δρομος ? για τι φορτηγα μιλαμε ?
δεν καταλαβαινω γιατι ανεβαινει η θερμοκρασια χωρις να υπαρχει προβλημα με το αυτοκινητο.


edit: τωρα θυμηθηκα το "water wetter" που πουλαει ο turnermotorsports. για ριξε μια ματια για κατι παρομοιο.

dafidack
16-08-13, 10:53
Οποιον και να παρεις το ιδιο ειναι ολοι τους :ranting2:

Ειναι δυσκολος ο δρομος

Stamatis
16-08-13, 11:01
αλλαζεις τις φτερωτες (φανες) με πολυφτερες στα ψυγεια
ευκολη και πρακτικη λυση και μη γελασει ΚΑΝΕΝΑΣ, βγαζεις εντελως τη μασκα, βαζεις παγουρι με μοτερακι και τρια πιτσιλιστηρια απο υαληκαθαριστηρες να πετανε νερο στο ψυγειο.

PANOS-E60
16-08-13, 11:02
Βασίλη, σε μιά παλιά ελληνική ταινία της δεκαετίας του 50, με το Λογοθετίδη, κάπου ακουγόταν η εξής ατάκα "τούτος ο τόπος βγάζει νοικοκυρές και ελιές θρούμπες".
Στο οδικό της δίκτυο, πλην του "εθνικού", παντού έχει ανηφόρες.
Αν στέλνατε πράγματα από το Βόλο στα Χάνια τι θα κάνατε ?
Κάτι δεν πάει καλά με τα αυτοκίνητα που χρησιμοποιείτε, προφανώς δεν έχουν συντηρηθεί σωστά, η ανηφόρα προς Ελασσώνα είναι μάλλον mild κατάσταση, γιά το μέσο όρο του επαρχιακού δικτύου της χώρας. Και έχει διαπλατυνθεί πρόσφατα νομίζω.

Stamatis
16-08-13, 11:03
Επισης, αν το φιλτρο λαδιου ειναι εξωτερικο, το περνας με θερμικη παστα και του κοτσαρεις επανω ψυκτρες.
Το εχω δει, δουλευει.
Αληθεια. Οσο γελοιο και αν ακουγεται.

Stamatis
16-08-13, 11:06
Βασίλη, σε μιά παλιά ελληνική ταινία της δεκαετίας του 50, με το Λογοθετίδη, κάπου ακουγόταν η εξής ατάκα "τούτος ο τόπος βγάζει νοικοκυρές και ελιές θρούμπες".
Στο οδικό της δίκτυο, πλην του "εθνικού", παντού έχει ανηφόρες.
Αν στέλνατε πράγματα από το Βόλο στα Χάνια τι θα κάνατε ?
Κάτι δεν πάει καλά με τα αυτοκίνητα που χρησιμοποιείτε, προφανώς δεν έχουν συντηρηθεί σωστά, η ανηφόρα προς Ελασσώνα είναι μάλλον mild κατάσταση, γιά το μέσο όρο του επαρχιακού δικτύου της χώρας. Και έχει διαπλατυνθεί πρόσφατα νομίζω.

Θες να την ανεβεις με 260.000 χιλιομετρα στην πλατη και 2 τονους στην καροτσα και να το ξανακουβεντιασουμε;
Τι νομιζεις πως τα αμαξια ειναι κατι μεγαλα πραματα που τα εχουμε στο γκαραζ και τα βγαζουμε για βολτα δυο φορες τον χρονο;

Δε θελω σαχλα νεαρε μου.

PANOS-E60
16-08-13, 11:12
Θες να την ανεβεις με 260.000 χιλιομετρα στην πλατη και 2 τονους στην καροτσα και να το ξανακουβεντιασουμε;
Τι νομιζεις πως τα αμαξια ειναι κατι μεγαλα πραματα που τα εχουμε στο γκαραζ και τα βγαζουμε για βολτα δυο φορες τον χρονο;

Δε θελω σαχλα νεαρε μου.

το παλιό κομμάτι Κοζάνη - Βέροια από Καστανιά το θυμάσαι (δεκαετία 70-80) ? Τα βαριά φορτηγά ανέβαιναν με πρώτη και αργό.

Stamatis
16-08-13, 11:28
το παλιό κομμάτι Κοζάνη - Βέροια από Καστανιά το θυμάσαι (δεκαετία 70-80) ? Τα βαριά φορτηγά ανέβαιναν με πρώτη και αργό.

Δεν το προλαβα ρε Πανο. Ημουνα αγεννητος. ;-)

PANOS-E60
16-08-13, 11:39
Δεν το προλαβα ρε Πανο. Ημουνα αγεννητος. ;-)

επειδή ήσουν αγέννητος ακόμα, το Θεσ/νικη - Ηγουμενίτσα ήταν 8 ώρες ταξίδι. :shok:

σόρυ ρε Μπιλ για τα οφ τοπικ, αλλά έμπλεξα με το νιάτο :thumbsup:

Stamatis
16-08-13, 11:46
Πουτανα το θρεντ εντελως.

Ναι ρε Πανο το εχω ακουσει για τοση ωρα.
Στο δρομο αλλαζατε και αλογα στην αμαξα σε κανενα χάνι η το βγαζανε μονοκοματο;

Thomelef
16-08-13, 12:00
Καταρχήν, αν τα φορτηγάκι έχουν κλιματισμό, πας και τον ξηλώνεις...

Για τι φορτηγάκι μιλάμε? Τι κουβαλάνε? Το υπερβαίνουν το φορτίο που πρέπει να παρουν?

Αν υπάρχει, βάλε ένα μεγαλύτερο ψυγείο. Αλλά το κλίμα, αν θέλεις να υσηχασει το κεφάλι σου, ξήλωμα. Δε μπορεί να σκας λεφτά κάθε χρόνο για να έχει τη δροσιά του ο οδηγος...

Το είχαμε και εμείς αυτό το θέμα κάποτε όταν βγάζαμε και εμείς δρομολογια.

Stamatis
16-08-13, 12:15
Ναι ναι. Βγαλε τον κλιματισμο και αμα γυρισει ο οδηγος απο το δρομολογιο ριχτου και μια πoυτσα να μαθει ο πoυστης.

Πας καλα ρε χαϊβανι;

Καλα που δεν προλαβες τον Χιτλερ.
Αντιστρατηγος θα ησουνα στους φουρνους.

Thomelef
16-08-13, 12:22
Τι λες μωρέ μλκ.

Αν δεν μπορεί να κάνει 20 λεπτά διαδρομή με ανοιχτά παράθυρα, τι πρέπει να κάνει ο άλλος δλδ? Να σκάει χιλιάρικα κάθε χρόνο? Και αν έχει 4 φορτηγά με το ένα θεμα?

Εγώ αν πάω καλα???τι να πει δλδ ο αποθηκαριος που ψήνεται κάτω από τη λαμαρίνα για να τα φορτώσει και να φύγουν οι οδηγοί. Να οδηγήσει με ανοιχτά παράθυρα στην ανηφόρα πρέπει. Όχι να σκάψει. Αλλά επειδή δεν τους νοιάζει, στο φουλ στην ανηφόρα και ότι γίνει. Αφού ο μλκ πληρώνει. Γι'αυτο ξηλωμα.

Αν τους ρωτήσεις, όλοι κλειστό το'χουν. Αφού βέβαια η βελόνα κοντεύει να κάνει ολόκληρο κυκλο.

fanisk
16-08-13, 12:25
Ναι ναι. Βγαλε τον κλιματισμο και αμα γυρισει ο οδηγος απο το δρομολογιο ριχτου και μια πoυτσα να μαθει ο πoυστης.

Πας καλα ρε χαϊβανι;

Καλα που δεν προλαβες τον Χιτλερ.
Αντιστρατηγος θα ησουνα στους φουρνους.

:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

nikos1400
16-08-13, 12:26
Εγω θελω Σταματη για αφεντικο, και οχι Θωμα.

Θα με πηδαει και θα δροσιζομαι, ενω ο αλλος θα με πηδαει και θα ζοριζομαι...

:th_Laie_67-1::hystericalbs1:

Χωρις πλακα, εαν δεν ειναι παραλογα ασυντηρητα, παραλογα φορτωμενα, ή παραλογος ο οδηγος,
δεν θα επρεπε να εχουνε θεμα θερμοκρασιας.
Αλλα πιθανον με καποια απο τις ευκολες και φτηνες λυσεις που προταθηκαν παραπανω να μην υπαρχει προβλημα.



*κανουμε Χουμορ ε? thumb

fanisk
16-08-13, 12:27
Βαλε 2 Τ στα πιτσιλιστηρια και βγαλε 2 σωληνακια μπροστα στο ψυγειο.

Thomelef
16-08-13, 12:27
Και αν θες να ξες, το γνωρίζω καλά το θέμα, αφού επί τρία χρόνια όλα τα δρομολόγια τα έκανα εγώ και δεν είχαμε πότε θεμα...από το 2003 μέχρι και το 2006, κάθε μέρα έκοβα από 40 έως και 350 χιλιόμετρα την ημέρα.

Πιο πριν, έτυχε μέχρι και δύο φορές να μπει για επισκευή το φορτηγο, σε ένα καλοκαιρι.

Επισεις να σου πω, ότι δεν είναι μόνο τα λεφτά της επισκευής, αλλά και το γεγονός ότι σε σφηνουν χωρίς εργαλείο για ένα δεκαημερο.

Αν αυτό ήταν το πρόβλημα λοιπόν και εισουν εσύ στη θέση του ιδιοκτήτη, τι θα εκανες?

Stamatis
16-08-13, 12:31
Ανεβαινω με τα παιδια του ΠΑΜΕ να στο κλεισουμε.
Τοιμασου, λιγες ωρες εχεις.


Ναι ρε θωμα, σε νοιωθω πλακα κανουμε.


Εχεις κανα σαπουνι να μας στειλεις;

nikos1400
16-08-13, 12:38
θα εδιωχνα τον οδηγο...
οταν ο αλλος γυρισει πισω και τον εμπιστευεσαι να σου πει
"το αμαξι εκανε αυτο-κι-αυτο", "το αμαξι ανεβασε λιγο θερμοκρασια" κλπ, ολα καλα.
αν το πηδαει το αμαξι και σου κανει και ζημια απο πανω επανειλλημενως, τι να τον κρατησεις να σου κανει ??

πρεπει να υπαρχει και σεβασμος στη δουλεια...

ghost-rider
16-08-13, 12:40
εχετε παραφλου μεσα η μονο απεσταγμενο νερο?
αυξηστε το ποσοστο παραφλου.

τα ψυγεια ειναι καθαρα? μηπως εχουν βουλωμενες διαδρομες απο τα χρονια?
ειναι καινουρια τ αμαξια?
αν ειναι πανω απο 10ετια πιθανοτατα να θελουν ανοιγμα κ καθαρισμα τα ψυγεια.

τελος , αν ειστε ενταξει με ολα τα παραπανω κατι που μπορεις να κανεις ειναι να κρατησεις τις μπανιερες του ψυγειου κ να βαλεις σωμα με περισσοτερες διαδρομες.

τι αμαξια ειναι?

Thomelef
16-08-13, 12:43
Ναι καλα...

Ειδικά με τους οδηγούς που οδηγανε ξένα αμάξια, 10 χρόνια να οδηγανε, 10.000 ζημιές να βγάλουν, αυτοί δεν ευθύνονται πότε για καμμια.

STREETRACING
16-08-13, 13:29
ανεβασμα θερμοκρασιας σε ανηφορα και διατηρηση ψηλα μεχρι να ισιωσει ο δρομος=βουλωμενο ψυγειο.

Bazil Van Sinner
16-08-13, 14:55
Απο το 2004 εχω και χρησιμοποιω ενα Hiace 2.4d ,και απο το 2007 ενα Caddy 1.7d.
Τα ψυγεια μου ειναι φουλαρισμενα με παραφλου χειμωνα καλοκαιρι,και δεν εχω σε κανενα απο τα δυο A/C,πετσετα στο σβερκο και ανοιχτα τα παραθυρα ,σας διαβεβαιωνω πως δεν εχω παθει τιποτα,ισα ισα οταν μπαινω στο πενβε ,αλλαζει ολη μου η διαθεση!

ΠΟΤΕ δεν μου πεταξαν νερα,και μεγαλη να ειναι η ανηφορα ΚΑΙ το φορτιο,βγαινει χαλαρα και με ρεγουλα!Θυμαμαι και περυσι το καλοκαιρι το χες ξανακανει θεμα Βασιλη και απ'οτι φαινεται δεν λυθηκε το προβλημα.

Αν δεν εχεις κανει συντηρηση στα ψυγεια σου κανε συντηρηση στους οδηγους!Βλεπω πως χρησιμοποιουν του κοσμου τ'αμαξια κατι ρεμαλια και συγχυζομαι!!!Εχω παρει μαλιστα και κανα δυο φορες τηλεφωνο,γιατι τις περισσοτερες φορες οταν ειναι καποιος καινουριος με περναει για υπαλληλο μου και μου βγαζει τον πονο του Αλεξη του Τσιπραιου,κοπροσκυλα!!!

Συμφωνω με τον Θωμα.

edit:δοκιμασες να αλλαξεις τα δρομολογια σου?Να στελνεις τα δυσκολα πρωι πρωι με τη δροσσα η' απογευμα?Με 40 εξωτερικη θερμοκρασια και ενα ****** στο τιμονι,ειναι η τελεια συνταγη για καταστροφη!

dafidack
16-08-13, 15:33
Εχω λιωσει στα γελια απο τη διαμαχη του Προεδρου με τον Θωμα και τον Πανο :th_Laie_67-1::hystericalbs1:
Στο on topic τωρα.Τα φορτηγακια ειναι combo και doblo 10ετιας.Τα ψυυγεια τους αλλαγμενα απο ελαφριες στουκες που εχουνε φαει κατα καιρους,οποτε δεν τιθεται θεμα αλλαγης ψυγειων.μαλλον πρεπει να αλλαξω οδηγους που αυτο μας οδηγει στο εξης συμπερασμα:Το προβλημα παραμενει αλλητο.Διαβασα καποιες λυσεις οπως του Βασιλη αλλα οταν ρε billi σου λεει ο αλλος χαλβα θελω-τωρα τον θελω δεν μπορεις να του πεις περιμενε μεχρι αυριο το πρωι που θα πεσει η θερμοκρασια.Πανο,πιστεψε με εχουν κλαψει πολλοι φουκαραδες τα αμαξακια τους σ'αυτη τη διαδρομη.!Αλλα ουτε και ειμαι σε θεση να κανω τετοια εποχη τις πατεντες που προτινει ο προεδρος.Αυτο που δεν καταλαβα ειναι αν πρεπει να γεμισω το ψυγειο με παραφλου ή να το γεμισω με απιονισμενο.

120ie87
16-08-13, 16:04
Συνοπτικά:
1. Υγρό για το ψυγείο σύμφωνα με την αναλογία νερού/απιονισμένου που προτείνει ο κατασκευαστής
2. Καθαρές σωληνώσεις κυκλώματος ψύξης/ σωστή φτερωτή
3. Να κλείνουν οι οδηγοί το ac στις ανηφόρες τις ζεστές μέρες
4. Τις πολύ ζεστές μέρες ας πηγαίνουν/γυρίζουν το χάραμα ή αργά το βράδυ όταν οι θερμοκρασίες είναι χαμηλότερες
5. Να μην τα παραφορτώνετε. (λιγότερο βάρος=χαμηλότερο φορτίο στον κινητήρα)
6. Να ελέγχονται οι πιέσεις των ελαστικών, και να αυξάνονται ανάλογα όταν τα φορτία είναι μεγάλα. (μικρότερη τριβή κύλισης=χαμηλότερο φορτίο στον κινητήρα)

ghost-rider
16-08-13, 16:05
το παραφλου εχει υψηλοτερη θερμοκρασια βρασμου απο το νερο και μεγαλυτερη αγωγιμοτητα.
χρειαζεται παραφλου κ για τη ζεστη.
αναλογα με το προιον συνηθως αναγραφουν αναλογια επανω.

Thomelef
16-08-13, 16:48
Για τι βαρος μιλαμε τελικα?

HLIAS - E36
16-08-13, 19:17
Καθε χρονο τετοια εποχη τα φορτηγακια της δουλειας ανεβαινουν στην Ελασσονα.Ο δρομος για 'κει εχει τοσο δυσκολες ανηφορες που καθε φορα ολο και καποιο αμαξι θα μας αφησει απο φλατζα κεφαλης λογω των υψηλων θερμοκρασιων που αναπτυσσουν οι κινητηρες.Υπαρχει κατι που θα μπορουσαμε να ριξουμε στο ψυγειο ωστε να επιβραδυνει την ανοδο της θερμοκρασιας του νερου?

ΠΑΓΑΚΙΑ Βασίλη!!!:thumbsup: :th_Laie_67-1:

Όντως είναι δύσκολος ο δρόμος αλλά εγώ δεν είχα θέμα ούτε με το φορτηγάκι που πέρασα και Αυγουστο κιόλας (καλή ώρα) ούτε με το Vectra B και φορτωμένος κιόλας... Τα οχήματα είναι κομπλέ???

dafidack
16-08-13, 19:27
Για τι βαρος μιλαμε τελικα?

Μην φανταζεσαι τιποτα τραγικα πραγματα Θωμα.Ολα εξαρτονται απο τους οδηγους τελικα :ranting2:

Thomelef
16-08-13, 20:17
Για πες...τι εγινε???ποιο ηταν το προβλημα τελικα?

Μη μου πεις μονο το κλιμα. Αν ειναι απ'αυτο, θελω να'μαι σε μια γωνια και να βλεπω την κωλοφατσα του θειου.

dafidack
16-08-13, 20:56
Για πες...τι εγινε???ποιο ηταν το προβλημα τελικα?

Μη μου πεις μονο το κλιμα. Αν ειναι απ'αυτο, θελω να'μαι σε μια γωνια και να βλεπω την κωλοφατσα του θειου.

Δεν εχουν κλιμα τα αμαξια Θωμα.Και για φετος ΑΚΟΜΑ δεν εγινε τιποτα.Γι αυτο και ανοιξα το thread.Για να προλαβω τα κακως κειμενα.Αλλα συμφωνα μ αυτα που διαβαζω δεν την γλιτωνω και φετος τη φλατζα.Εκτος κι αν κανω τα δρομολογια μονος μου.Και μην ακουσω απο μερικους "αλλαξε οδηγο" γιατι την απαντηση θα σας την δωσει ο ομοιοπαθης Θωμας!!Την εχετε ακουστα την φραση "ειναι πολυ δυσκολο να παει πλουσιος στον παραδεισο" ? Τοσο δυσκολο ειναι να βρεις και υπευθυνο οδηγο,που να σεβεται το αυτοκινητο σαν δικο του.Αν το αμαξακι ανεβαινει τις ανηφορες ταπα τι περιμενεις να κανει το φουκαριαρικο?

Bazil Van Sinner
16-08-13, 23:46
Λοιπον Βασιλη,βρες εναν καλο μαστορα στα πετρελαια και πηγαινε και φιμωσε τα αμαξια σου,θα τα κοψουν τα πετρελαια,θα τα κατεβασουν την δυναμη ωστε να μην μπορουν να τρεχουν.Αφου δεν ειναι το βαρος που μεταφερουν,δεν εχουν A/C,Τοτε φταει το στυλ οδηγησης,το στυλ"δενμενοιαζειδενειναιδικομ ου" !!!

Stamatis
17-08-13, 00:04
Για πες...τι εγινε???ποιο ηταν το προβλημα τελικα?

Μη μου πεις μονο το κλιμα. Αν ειναι απ'αυτο, θελω να'μαι σε μια γωνια και να βλεπω την κωλοφατσα του θειου.


Δεν εχουν κλιμα τα αμαξια Θωμα.Και για φετος ΑΚΟΜΑ δεν εγινε τιποτα.Γι αυτο και ανοιξα το thread.Για να προλαβω τα κακως κειμενα.Αλλα συμφωνα μ αυτα που διαβαζω δεν την γλιτωνω και φετος τη φλατζα.Εκτος κι αν κανω τα δρομολογια μονος μου.Και μην ακουσω απο μερικους "αλλαξε οδηγο" γιατι την απαντηση θα σας την δωσει ο ομοιοπαθης Θωμας!!Την εχετε ακουστα την φραση "ειναι πολυ δυσκολο να παει πλουσιος στον παραδεισο" ? Τοσο δυσκολο ειναι να βρεις και υπευθυνο οδηγο,που να σεβεται το αυτοκινητο σαν δικο του.Αν το αμαξακι ανεβαινει τις ανηφορες ταπα τι περιμενεις να κανει το φουκαριαρικο?

XA


Αρπα τη

Stunt Mike
17-08-13, 00:56
Το παραφλου ειναι για το κρυο.
Το καθαρο ειναι για τη ζεστη.
Σκετο απιονισμενο χωρις παραφλου.
Ετσι μου εχουν πει τουλαχιστον.

Οποιος σου'πε τετοιο πραγμα,ελπιζω να μην ειναι μηχανικος!!!!Το νερο εχει σαφεστατα χαμηλοτερο σημειο βρασμου απο οποιοδηποτε παραφλου και ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι θα ζεσταθει πολυ γρηγοροτερα!Και θα τιναξει και τα καπακια του ψυγειου απο τον ατμο που θα δημιουργησει! thumb

120ie87
17-08-13, 03:20
Οποιος σου'πε τετοιο πραγμα,ελπιζω να μην ειναι μηχανικος!!!!Το νερο εχει σαφεστατα χαμηλοτερο σημειο βρασμου απο οποιοδηποτε παραφλου και ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι θα ζεσταθει πολυ γρηγοροτερα!Και θα τιναξει και τα καπακια του ψυγειου απο τον ατμο που θα δημιουργησει! thumb


+1
Θυμάμαι φίλο με mx5 ο οποίος μόλις βγήκε από την πίστα άνοιξε το καπώ και το νερό (δεν είχε βάλει καν παραφλου παρά μόνο νερό βρύσης) έβραζε κυριολεκτικά.


Να προσθέσω και κάτι: αν το καπάκι του ψυγείου είναι έτσι φτιαγμένο που να μην πετάγεται εύκολα με την πίεση, τότε θα την πληρώσει κάτι άλλο, θα τρυπήσει λαστιχένιο σωλήνα ή στη χειρότερη θα τρυπήσει το ψυγείο του καλοριφέρ (που βγαίνει και πολύ δύσκολα για να αλλαχθεί στα περισσότερα αμάξια)

Stamatis
17-08-13, 08:17
Παιδια εχετε δικιο.
Το γκουγκλαρησα και τα πιο πολλα παραφλου εχουν σημειο βρασμου τους 135 βαθμους και παραπανω.
Σβηνω ολα τα ποστ, για να μην το διαβασει κανας αλλος και κανει ζημια.

individual
17-08-13, 08:44
σε τετοιες καταστασεις,αλλαζουμε σε πρωτη φαση τον θερμαστατη και βαζουμε μικροτερο,αν δηλαδη ανοιγει στους 95 βαθμους,βαζουμε πχ εναν που ανοιγει στους 85,καλο θα ειναι να αλλαξουμε και την ''φουσκα'' θερμοκρασιας που δινει εντολη στα βεντιλατερ παλι με την ιδια λογικη,δηλαδη αν ανοιγει στους 100 βαθμους,να ανοιγει στους 90,αν παλι δεν μας κανει το ''χατηρι''βαζουμε φτερωτη με πιο πολλα πτερυγια και αν επιμενει το προβλημα,μεγαλυτερο ψυγειο,που αν δεν το βρουμε υπαρχουν μαγαζια που σου φτιαχνουν ψυγειο κατα παραγγελια.

πιστευω οτι με αλλαγη μονο θερμοστατη και φουσκας,θα εισαι οκ.
ολα φυσικα τα παραπανω,αφου εισαι 100% σιγουρος οτι δεν εχεις κατι βουλομενο-χαλασμενο κλπ.

ολα τα παραπανω δεν τα ακουσα στο καφενειο,αλλα τα εχω συναντησει παρα πολλες φορες.

individual
17-08-13, 08:51
ΥΓ.συνηθως το συναντουσαμε αυτο σε αυτοκινητα-φορτηγα-μηχανηματα εισαγωγης απο γερμανια-σουηδια κλπ,οπου απο το εργοστασιο φορουσαν
μεγαλους θερμοστατες και φουσκες ακριβως για τον αναποδο λογο,δηλαδη για να ζεστενονται και να εχουν πιο αποδοτικο καλοριφερ τον χειμωνα.

dafidack
17-08-13, 10:25
Για να δω αν καταλαβα.Σε πρωτη φαση να αδειασω ολο το νερο και να το αντικαταστησω με παραφλου και να βαλω και εναν θερμοστατη που να ανοιγει πριν τους 90 βαθμους?

Stamatis
17-08-13, 10:28
Οχι.
Απο οτι ειδα, καθε παραφλου εχει αναλογια αναμειξης.
Οποτε αδειασε το νερο, βαλε απιονισμενο, βαλε παραφλου στην αναλογια που λεει το μπουκαλι (δες αν βρεις και παραφλου ηψηλων θερμοκρασιων) μετα αλλαξε θερμοστατη και τελος ριξε εναν πετσο στον οδηγο να μαθει.

dafidack
17-08-13, 10:29
Ωχ τι εγινε προεδρα?Εσυ μεχρι χτες μαλωνες με τον Θωμα για το δικιο του εργατη.Πως αλλαξες ξαφνικα? :th_Laie_67-1:

Thomelef
17-08-13, 10:29
Ναι, αλλα καλα θα κανεις το χειμωνα να βαλεις παλι τον κανονικο.

dafidack
17-08-13, 10:31
Ναι, αλλα καλα θα κανεις το χειμωνα να βαλεις παλι τον κανονικο.

Ε ναι αυτο εννωειτε...

Stamatis
17-08-13, 10:36
Ωχ τι εγινε προεδρα?Εσυ μεχρι χτες μαλωνες με τον Θωμα για το δικιο του εργατη.Πως αλλαξες ξαφνικα? :th_Laie_67-1:

Ειπα να βαλω λιγο απο καθε αποψη που ειπωθηκε στο θρεντ.
Δυστυχως ο Θωμας μονο αυτη την προταση εκανε.

dafidack
17-08-13, 10:37
Ειπα να βαλω λιγο απο καθε αποψη που ειπωθηκε στο θρεντ.
Δυστυχως ο Θωμας μονο αυτη την προταση εκανε.

Μη σου πω και καλα εκανε!!!Φαντασου ποσο αγανακτισμενος ειναι ο ανθρωπος!!!!!:facepalm:

STREETRACING
17-08-13, 10:49
Θυμαμαι το 1994 ειχα κανει στο gt μου μια τρυπουλα στο θερμοστατη γιατι τα καλοκαιρια με ac on και 220 εθνικη ειχαμε ανεβασμα θερμοκρασιας...
βεβαια το χειμωνα δεν εφτανε ποτε στη μεση..
εξυπνη παντως λυση

dafidack
17-08-13, 10:55
Ψαχνω στον γουγλι για κανενα παραφλου αλλα δεν εβγαλα ακρη.Το ενα ετσι το αλλο γιουβετσι.Εχετε να προτεινετε κατι αναλογο για την περισταση?

Thomelef
17-08-13, 11:51
Μη σου πω και καλα εκανε!!!Φαντασου ποσο αγανακτισμενος ειναι ο ανθρωπος!!!!!:facepalm:

Ειμουν. Μεχρι το 2006 έκανα εγώ όλα τα δρομολόγια, μετά κάναμε τη δουλειά μας με μεταφορές και φορτοταξι. Με 50 ευρα τη μέρα, κάναμε όλες τις μεταφορές μας, χωρίς να επιβαρυνομαστε καύσιμα, βλάβες, έξοδα για οδηγο.

Μεχρι και σήμερα έτσι κάνουμε τη δουλειά μας, ενώ για τα εκτός πόλεως πλέον με πρακτορειο.

120ie87
17-08-13, 12:29
^ πάρε το καταπληκτικό παραφλού μέσα από τη BMW που κάνει 9 ευρώ το 1 1/2 (ενάμιση) λίτρο.

Υπολόγισε πόσα λίτρα θα χρειαστείς (πόσα εναμισόλιτρα μπουκάλια), λαμβάνοντας υπόψη ότι θα χρησιμοποιήσεις παραφλού και νερό βρύσης σε αναλογία 1:1. Δηλαδή αν το ψυγείο παίρνει 6 λίτρα υγρού συνολικά, θα χρησιμοποιήσεις 3 λίτρα παραφλού (2 μπουκάλια) και 3 λίτρα νερού βρύσης.


Το παραφλού της BMW είναι πάρα πολύ καλό και είναι αξιοπερίεργο που το πουλάει σε λογική τιμή (θα περιμέναμε ακριβότερα από τους BMW-stealers (dealers)

dafidack
17-08-13, 13:32
Ευχαριστω πολυ Ηλια!!!thumb

120ie87
17-08-13, 13:46
Να είσαι καλά!



(να θυμίσω ότι δεν γεμίζουμε το δοχείο του ψυγείου μέχρι πάνω, αλλά μέχρι το σημείο που ορίζει ο κατασκευαστής και ΠΟΤΈ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΕΚΕΙ. (συνήθως το σημείο αυτό ο κατασκευαστής το ονομάζει "FULL" ή "MAX"). Ακόμα καλύτερα να συμπληρώνουμε μέχρι λίγο παρακάτω από το σημείο MAX.
Ο λόγος είναι απλός: ο αέρας που θα μείνει στο πάνω μέρος είναι συμπιεστός, οπότε θα αποτρέψει ζημιά σε σωληνώσεις κλπ σε περίπτωση υπερθέρμανσης. Αν το γεμίσουμε μέχρι πάνω με (ασυμπίεστο) υγρό, όταν αυτό θα διασταλλεί λόγω θερμοκρασίας θα αυξήσει πολύ την πίεση με διάφορες συνέπειες...)

Thomelef
17-08-13, 14:03
Σαν μια χυτρα με κλειστο καπακι και βαλβιδα. Ο ατμος απο το νερο που βραζει μεσα στο ψυγειο, ετσι και το νερο ειναι πιο πανω απο τη σταθμη που αναγραφει ο κατασκευαστης, θα σκασει καποιο κολαρο για να εκτονωθει.

Το ιδιο συμβαινει και με τα λαδια στο μοτερ. Οχι στον ιδιο βαθμο, αλλα εχω δει με τα ματια μου, να πεταχτουν λαδια απο την κεφαλη λογο της μεγαλης πιεσης.

playmaker
05-09-13, 04:49
Ρε παιδια σε x3 μετα απο διαδρομή ορεινή ολη την ωρα 2 ώρες 5 ατομα αποσκευεσ είναι λογικό δείκτης θερμοκρασιας να κόλαει τέρμα δεξιά ;έκανα στην άκρη για 10 λεπτά ανοιξα ηεπο εσβησα και πήγε στη μέση .....θερμοκρασία έξω 33 το χει ξανακάνει στην ίδια διαδρομή !!φυσιολογικη οδήγηση !

giannis_compact
05-09-13, 07:21
Ρε παιδια σε x3 μετα απο διαδρομή ορεινή ολη την ωρα 2 ώρες 5 ατομα αποσκευεσ είναι λογικό δείκτης θερμοκρασιας να κόλαει τέρμα δεξιά ;έκανα στην άκρη για 10 λεπτά ανοιξα ηεπο εσβησα και πήγε στη μέση .....θερμοκρασία έξω 33 το χει ξανακάνει στην ίδια διαδρομή !!φυσιολογικη οδήγηση !

Τέρμα δεξιά; Στο κόκκινο που λέμε; Φυσικά και δεν είναι φυσιολογικό. Πρέπει μέχρι τη μέση του οργάνου να είναι ο δείκτης.

STREETRACING
05-09-13, 07:26
και μια μικρη αποκλιση δεξια ειναι δικαιολογημενο με ζεστη ανηφορα κ φουλ φορτιο.
Τερμα δεξια κατι δεν παει καλα με το ψυγειο η την αντλια νερου.

gnx
05-09-13, 07:45
Δες εάν έχει σπάσει το παγουράκι που στο Χ3 ειναι στην αριστερή, δεξιά όπως κοιτάς, άκρη του ψυγείου


Sent from my iPhone using Tapatalk - now Free (https://tapatalk.com/m/)

spar@
05-09-13, 10:13
Να είσαι καλά!



(να θυμίσω ότι δεν γεμίζουμε το δοχείο του ψυγείου μέχρι πάνω, αλλά μέχρι το σημείο που ορίζει ο κατασκευαστής και ΠΟΤΈ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΕΚΕΙ. (συνήθως το σημείο αυτό ο κατασκευαστής το ονομάζει "FULL" ή "MAX"). Ακόμα καλύτερα να συμπληρώνουμε μέχρι λίγο παρακάτω από το σημείο MAX.
Ο λόγος είναι απλός: ο αέρας που θα μείνει στο πάνω μέρος είναι συμπιεστός, οπότε θα αποτρέψει ζημιά σε σωληνώσεις κλπ σε περίπτωση υπερθέρμανσης. Αν το γεμίσουμε μέχρι πάνω με (ασυμπίεστο) υγρό, όταν αυτό θα διασταλλεί λόγω θερμοκρασίας θα αυξήσει πολύ την πίεση με διάφορες συνέπειες...)

Ηλια το εξτρα νερο δεν θα προκαλεσει κανενα προβλημα περα απ το να σταζει απ την υπερχειληση, τις περισσοτερες φορες που δημιουργειται προβλημα απο πιεση στο συστημα ψυξης ειναι να εχει χαλασει η ταπα του ψυγειου και να μην μπορει να κανει υπερχειληση, ή να εχει καει η φλατζα κυλινδροκεφαλης.
Το ιδιο ισχυει και με αυτο που ειπε ο Θωμας...

spar@
05-09-13, 10:14
Δες εάν έχει σπάσει το παγουράκι που στο Χ3 ειναι στην αριστερή, δεξιά όπως κοιτάς, άκρη του ψυγείου


Sent from my iPhone using Tapatalk - now Free (https://tapatalk.com/m/)

Νονε μου εχεις γινει ο πρωτος μαστορας!!!!!

:thumbsup::thumbsup::thumbsup:

120ie87
05-09-13, 10:17
Ηλια το εξτρα νερο δεν θα προκαλεσει κανενα προβλημα περα απ το να σταζει απ την υπερχειληση, τις περισσοτερες φορες που δημιουργειται προβλημα απο πιεση στο συστημα ψυξης ειναι να εχει χαλασει η ταπα του ψυγειου και να μην μπορει να κανει υπερχειληση, ή να εχει καει η φλατζα κυλινδροκεφαλης.
Το ιδιο ισχυει και με αυτο που ειπε ο Θωμας...




Σωστά Σπύρο, βουλώνει αρκετές φορές η υπερχείλιση...

----------------------------------------------------------------


Προσοχή με τον δείκτη θερμοκρασίας!
Για να μην ανησυχεί ο χρήστης με το παραμικρό, ο δείκτης θερμοκρασίας βρίσκεται στη μέση για ένα αρκετά μεγάλο εύρος θερμοκρασιών.

Όταν αρχίσει να παίρνει την... ανηφόρα, ήδη η θερμοκρασία είναι αρκετά ψηλά....

spar@
05-09-13, 10:20
Σαν μια χυτρα με κλειστο καπακι και βαλβιδα. Ο ατμος απο το νερο που βραζει μεσα στο ψυγειο, ετσι και το νερο ειναι πιο πανω απο τη σταθμη που αναγραφει ο κατασκευαστης, θα σκασει καποιο κολαρο για να εκτονωθει.

Το ιδιο συμβαινει και με τα λαδια στο μοτερ. Οχι στον ιδιο βαθμο, αλλα εχω δει με τα ματια μου, να πεταχτουν λαδια απο την κεφαλη λογο της μεγαλης πιεσης.

Οπως επισης το νερο δεν βραζει στο ψυγειο.... αν βρασει υπαρχει προβλημα....
Το νερο βραζει στους περιπου 100 βαθμους κελσιου στην 1 atm, σε κλειστο κυκλωμα οπως ειναι το κυκλωμα ψυξης που εχει υψηλοτερη πιεση απ την ατμοσφαιρικη + και τις ιδιοτητες του αντιψυκτικου μπορει να βρασει και στους 150 βαθμους κελσιου, οποτε ανοιγωντας την ταπα οταν ειναι ζεστο κατεβαινωντας στην 1atm μπορει να βρασει και να σκασει εχει τυχει σε ολους...
με κλειστη ταπα ομως και κανονικη λειτουργια το αντιψυκτικο ειναι σε υγρη φαση!

Ptboul
05-09-13, 10:23
Θα σου δινα το πτυχίο να πας σπίτι σου αν μπορούσα σπαρούΛη.

spar@
05-09-13, 10:26
Θα σου δινα το πτυχίο να πας σπίτι σου αν μπορούσα σπαρούΛη.

θα το παρω και αυτο που θα παει...:thumbsup::thumbsup:
Μακαρι να μαθαιναμε και αυτα ομως που ειναι χρησιμα!

120ie87
05-09-13, 10:28
Θα σου δινα το πτυχίο να πας σπίτι σου αν μπορούσα σπαρούΛη.





ΕΓΩ ΘΑ ΣΕ ΕΚΑΝΑ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗ ΣΠΑΡΟΥΛΗ


ΑΚΟΥΤΕ ΕΣΕΙΣ, ΤΑ ΜΕΓΑΛΑ ΚΕΦΑΛΙΑ ΤΟΥ SITE?



:drive:

spar@
05-09-13, 10:30
ΕΓΩ ΘΑ ΣΕ ΕΚΑΝΑ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗ ΣΠΑΡΟΥΛΗ


ΑΚΟΥΤΕ ΕΣΕΙΣ, ΤΑ ΜΕΓΑΛΑ ΚΕΦΑΛΙΑ ΤΟΥ SITE?



:drive:

οχι Ηλια.... οι διαχειριστες τραβανε μεγαλα ζορια, ειδικα τωρα τον χειμωνα με το πετρελαιο.... αντε να μαζεψεις τα κοινοχρηστα!
αστο εχω πολλα στο κεφαλι μου!

120ie87
05-09-13, 10:32
οχι Ηλια.... οι διαχειριστες τραβανε μεγαλα ζορια, ειδικα τωρα τον χειμωνα με το πετρελαιο.... αντε να μαζεψεις τα κοινοχρηστα!
αστο εχω πολλα στο κεφαλι μου!




κάτσε μη γίνεις διαχειριστής και εκραγεί κανένας καυστήρας..... :hystericalbs1::hystericalbs1:

playmaker
05-09-13, 11:49
Παιδια στο x3 όταν άνοιξα ταπα ψυγειου για γέμισμα με δείκτη στο κόκκινο δεν είδα μα βγάζει καπνούς κ τέτοια ολα ήταν ήρεμα !αν είχε πρόβλημα θ ανέβαζε συνέχεια αλλά καθημερινά δεν το κάνει μόνο σε 1 ορεινή μεγάλη διαδρομή πολύ ανέβασμα λέμε ... Αλλά μαι τέρμα κόκκινο η βελόνα ξαφνικά !!! Μετα απο 5-10 σταμάτημα έπεσε πάλι μέση κ ολα καλα ....πέφτει τόσο εύκολα η θερμοκρασία ;;; ΜΗπως κόλαει το κύκλωμα ;αντιπροσωπεία δεν είδαν κάτι !!!

BILL007
05-09-13, 11:57
Τσέκαρε το θερμοστάτη σου θα έλεγα. Δεν είναι καθόλου νορμάλ να ανεβάζει θερμοκρασία στα κοκκινα!

aristent
05-09-13, 16:19
ΕΓΩ ΘΑ ΣΕ ΕΚΑΝΑ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗ ΣΠΑΡΟΥΛΗ
ΑΚΟΥΤΕ ΕΣΕΙΣ, ΤΑ ΜΕΓΑΛΑ ΚΕΦΑΛΙΑ ΤΟΥ SITE?
:drive:

Καλα, τον πιστευεις οτι θελει να αυτομπαναριστει,γι'αυτο το λες!!!:D

















:hystericalbs1: :th_Laie_67-1: :hystericalbs1:

Σπαρουλη!!!:cheers:

DIMITr|S
23-12-13, 00:04
υπαρχει κανενα προβλημα αν σε ενα αυτοκινητο που δεν αντιμετωπιζει καποιο προβλημα με τη θερμοκρασια...να του βαλουμε μεγαλυτερο ψυγειο?

skaros
23-12-13, 00:11
υπαρχει κανενα προβλημα αν σε ενα αυτοκινητο που δεν αντιμετωπιζει καποιο προβλημα με τη θερμοκρασια...να του βαλουμε μεγαλυτερο ψυγειο?

Θεωρητικά όχι, γιατί θα το διορθώνει ο θερμοστάτης.
'Καλό' για τα καλοκαίρια θα του κάνεις. thumb

DIMITr|S
23-12-13, 00:18
αυτο ακριβως σκεφτομαι και γω...μπορει μεν το ψυγειο να ψυχει πιο γρηγορα περισσοτερη ποσοστητα νερου αλλα ο θερμοστατης ειναι αυτος που θα υπολογισει ποση να περασει προς τη μηχανη!

Thomelef
23-12-13, 16:19
καλύτερα πάρε άλλον θερμοστάτη που να ανοίγει σε πιο μικρή θερμοκρασία. απλά θα πρέπει τον χειμώνα που δεν χρειάζεται να τον αλλάζεις με τον κανονικό