PDA

Επιστροφή στο Forum : ΓΕΝΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ 335



tokiko
15-08-13, 19:33
Ας κάνω την αρχή.
Ανοίγω αυτό το θέμα για να υπάρχει ένα σταθερό θρεντ με τα συνηθισμένα ή μη συνηθισμένα προβλήματα που μπορεί να αντιμετωπίσει κάποιος κάτοχος ή ενδιαφερόμενος για 335 και μόνο.

Εδώ λοιπόν μπορεί να ρωτάει ο καθένας ότι χρειάζεται για να αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα ή πιθανή βλάβη.

Ξεκινάω,

Check engine 1.
HPFP failure (high pressure fuel pump) Αντλία υψηλής πίεσης

Ένα συνηθισμένο σύμπτωμα που θα καταλάβουμε ότι η αντλία υψηλής έχει πρόβλημα είναι το συνεχόμενο ''μιζάρισμα'' ή αλλιώς long crank.

Check engine 2.
χαμηλή πίεση στα τούρμπο.
πχ στο δικό με 178000 χιλιόμετρα πλέον τα σωληνάκια της υποπίεσης των wastegate ξεράθηκαν και στη διάγνωση μας έβγαζε χαμηλή πίεση στα τούρμπο. Αντικαταστάθηκαν και το αυτοκίνητο επανήλθε.

Δικό σας thumb

edit: ίσως θα ήταν καλό αν κάποιος moderator μετέφερε τα τελευταία μηνύματα από το παρόν θρεντ
https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=19314

engelo
15-08-13, 20:12
Check engine1: αντλια χαμηλης εγγυηση
Check engine2:καυσιμο
Check engine3:καυσιμο
Check engine4:σωληνακια turbo
Check engine5:καυσιμο
Check engine6:πιεση turbo
Check engine7:software update

so far so good...:original:

ninja2
15-08-13, 20:48
καλο θα ειναι να αλλαξουμε τον τιτλο σε Ε92 γενικα μια και ειναι γενικο το κακο

mark e92
15-08-13, 21:12
Αλλα προβλήματα δεν έχω ακούσει .
Ειναι πάντως πολύ ευαίσθητο στην βενζίνα αυτό έχω παρατηρήσει όσα χρόνια το έχω (5)
το check αναβει πολύ συχνά αν δεν προσέχεις που βάζεις βενζίνα .
Εβαζα και 100 αλλά επειδή εκει που μένω έχω πολύ φίλο βενζινά και δεν έχει 100 βάζω απλή αλλά χωρίς πρόβλημα.

tokiko
15-08-13, 21:14
καλο θα ειναι να αλλαξουμε τον τιτλο σε Ε92 γενικα μια και ειναι γενικο το κακο

Έχω ανοίξει το θρεντ στο twinturbos και μηλάμε αποκλειστικά για τα 35αρια και τον κινητήρα Ν54. Ότι άλλο θες για τα μοντέλα 316-330 θα το βρεις.
Υπάρχουν πολλά θρεντ με αυτά τα μοντέλα και τα προβλήματά τους απλά αν δεν κάνω λάθος είναι σκόρπια.

ninja2
15-08-13, 23:03
Έχω ανοίξει το θρεντ στο twinturbos και μηλάμε αποκλειστικά για τα 35αρια και τον κινητήρα Ν54. Ότι άλλο θες για τα μοντέλα 316-330 θα το βρεις.
Υπάρχουν πολλά θρεντ με αυτά τα μοντέλα και τα προβλήματά τους απλά αν δεν κάνω λάθος είναι σκόρπια.

Απλα ελεγα οτι ενα εξαιρέσουμε τα τουρμπο τα γενικα προβληματα ειναι τα ιδια
thumb

friendgr
16-08-13, 08:01
Από την εμπειρία σας, στατιστικά, υπάρχουν κάποια χιλιόμετρα πάνω από τα οποία αρχίζεις και ανησυχείς ή μπορεί να σου κάτσει στραβή ακόμα και στα 15-20 χιλιάδες;

mark e92
16-08-13, 10:16
Δεν νομίζω να φταίνε τα χλμ.

Γιωτης 335i
16-08-13, 11:27
Ενα συνηθες φαινομενο ειναι το wastegate ratling.

mark e92
16-08-13, 11:57
Ενα συνηθες φαινομενο ειναι το wastegate ratling.

τι είναι αυτό;;;

atha
16-08-13, 12:18
wastegate ,pollaplasiastes synithos

atha
16-08-13, 12:19
τι είναι αυτό;;;

den kleinei kala to kapaki sta turbo , se proti fasi ta kaneis adjust kai exei o theos

friendgr
16-08-13, 14:38
Συγνώμη, έτσι και το πειράξεις κιόλας τι γίνεται; μετακομίζεις στο συνεργείο ή όπου πας έχεις δίπλα σου και τον μηχανικό;

atha
16-08-13, 15:40
e mono peiragmeno to exo sxedon 125000 km tora

tokiko
16-08-13, 17:58
τι είναι αυτό;;;


https://www.youtube.com/watch?v=SBEkl_emoxo

Αυτό είναι το watsegate ratling και το πρόβλημα δημιουργείται στην ντίζα.
Σε μένα πάντως δεν έχει παρουσιαστεί.


Συγνώμη, έτσι και το πειράξεις κιόλας τι γίνεται; μετακομίζεις στο συνεργείο ή όπου πας έχεις δίπλα σου και τον μηχανικό;

Τι παραπάνω μπορεί να ζητήσει ένας ιδιοκτήτης από ένα στοκ 335 με 42κιλά ροπή στο ρελαντί αλήθεια?
Πόσο απαιτητικός οδηγός είναι και σε ποιους δρόμους θα ξεσπάει με το θηρίο?

Μήπως πρέπει να αναλογιστούμε ότι το ''πείραγμα'' και η αξιοπιστία πάνε μαζί μόνο όταν ακολουθείς μια σειρά πραγμάτων. Δεν μπορείς να σηκώνεις πίεση σε στοκ μοτερ με εργοστασιακές μπιελόβιδες, νομίζω ότι σε πρώτη φάση δεν χρειάζεται να αναφέρω τα ενισχυμένα έμβολα!!

Τι εννοούμε τελικά πείραγμα?
Ένα στοκ αυτοκίνητο σαν τη ferrari θα της βάζατε χέρι ?
Η porsche πέραν της 9ff που γ@μει τα πάντα στο πέρασμά της με πολλά εργοστασιακά άλογα, δέχεται τις ανεβασμένες πιέσεις ?

:up:

Γιωτης 335i
16-08-13, 18:15
Ενα 335 φτανει ευκολα, οικονομικα και αξιοπιστα τα 400ps με 4 βηματα.
Εναν καλο παραλληλο, decat downpipes, φιλτρο αερα και παντα 100αρα !

STREETRACING
16-08-13, 18:33
Εμενα παντως αν πεταει τοσα τσεκ ακομα κ στοκ θα τοχα σουταρει.
Το Μ μου ποτε δεν αναψε.ουτε κ με το προγραμμα/τα

friendgr
16-08-13, 19:10
https://www.youtube.com/watch?v=SBEkl_emoxo

Αυτό είναι το watsegate ratling και το πρόβλημα δημιουργείται στην ντίζα.
Σε μένα πάντως δεν έχει παρουσιαστεί.



Τι παραπάνω μπορεί να ζητήσει ένας ιδιοκτήτης από ένα στοκ 335 με 42κιλά ροπή στο ρελαντί αλήθεια?
Πόσο απαιτητικός οδηγός είναι και σε ποιους δρόμους θα ξεσπάει με το θηρίο?

Μήπως πρέπει να αναλογιστούμε ότι το ''πείραγμα'' και η αξιοπιστία πάνε μαζί μόνο όταν ακολουθείς μια σειρά πραγμάτων. Δεν μπορείς να σηκώνεις πίεση σε στοκ μοτερ με εργοστασιακές μπιελόβιδες, νομίζω ότι σε πρώτη φάση δεν χρειάζεται να αναφέρω τα ενισχυμένα έμβολα!!

Τι εννοούμε τελικά πείραγμα?
Ένα στοκ αυτοκίνητο σαν τη ferrari θα της βάζατε χέρι ?
Η porsche πέραν της 9ff που γ@μει τα πάντα στο πέρασμά της με πολλά εργοστασιακά άλογα, δέχεται τις ανεβασμένες πιέσεις ?

:up:

Μα εδώ γράφουν τα παιδιά ότι με στοκ πεταει τα λαμπάκια για πλακα και ολα τα άλλα θέματα.
Γι αυτό αναρωτιέμαι τι θα γίνει αν αρχίζεις να το πειράζεις.....

friendgr
16-08-13, 19:12
Ενα 335 φτανει ευκολα, οικονομικα και αξιοπιστα τα 400ps με 4 βηματα.
Εναν καλο παραλληλο, decat downpipes, φιλτρο αερα και παντα 100αρα !

Σίγουρα αξιόπιστα;

Άλλα γράφει παραπάνω ο Μιχάλης ότι χρειάζονται ενα σωρο πράγματα αλλαγή.

NikosE92
16-08-13, 19:24
Aρκετά προβλήματα παρουσίασε και εμένα

Δεν λέω οδηγάω κάπως επιθετικά αλλά από τα πολλά check ανάβει το λαμπάκι
βενζίνης και τρομάζω


Όσον αφορά το θέμα turbo και τις παραμέτρους του έχω αλλάξει τα πάντα
εκτός από τις τουρμπίνες ( τις περιμένω δεν μπορεί )
Όσον αφορά προβλήματα, αυτά που έγραψα στο thread του Βazil_van_Zimmer
τα χω περάσει, οπότε μίλησα εμπειρικά

NikosE92
16-08-13, 19:36
Αναλυτικά :

Βαλβίδες εισαγωγής-εξαγωγής
Βαλβίδες υποπίεσης
Αντλία υψηλής
Εγκέφαλος αντλιας
Διάφορα μικροσωληνάκια που χαν ξελασκάρει ή ήταν φθαρμένα
με αποτέλεσμα να ανάβει check engine

Σκεφτείτε το, σαν πολλές σωληνώσεις από ένα εργαστήριο κινουμένων σχεδίων
που από μέσα περνάει αέρας .... ΜΙΑ ρογμή κάπου, απώλεια πιέσης, οχι σωστό
φούσκωμα -> συνεργείο

και μιλάμε για σωληνάκια όχι αστεία, όρεξη να χεις να σκαλίζεις και να ξηλώνεις

Το συγκεκριμένο αυτοκίνητο, λόγω τουρμπινών και μεθόδου υποπίεσης έχει πόσα εξαρτήματα και μηχανικά μέρη extra, έναντι του ατμοσφαιρικού για να δουλέψει

Όλα αυτά θέλουν συντήρηση και θέλοντας ή μη, κάποια στιγμή φθείρονται,
Δεν υφίσταται σύγκριση με ένα ατμοσφαιρικό

Harisp
16-08-13, 19:42
Εμενα παντως αν πεταει τοσα τσεκ ακομα κ στοκ θα τοχα σουταρει.
Το Μ μου ποτε δεν αναψε.ουτε κ με το προγραμμα/τα

Δηλαδή μια αντλία υψηλής που ήταν κατασκευαστικό λάθος και λύθηκε το θέμα, το ότι μπορεί να σου ανάψει check engine αν αντί για βενζίνη βάλεις νερό και το μαστιγώνεις, ή μια αναβάθμιση στον εγκέφαλο είναι σοβαρά προβλήματα;

Δηλαδή τα κομμένα πατώματα, τα μέταλλα στροφάλου, τα check engine από βενζίνα, τα μαφ, τα ποτενσιόμετρα και ένα κάρο άλλα πράγματα των Μ3, τι είναι; :thumbsdown:

Δεν θίγω θέμα n54 vs M, αλλά μην τρελαινόμαστε κιόλας.

Μιλάγε για μοτέρ που στην Αμερική με presicion turbo, κλειστό μοτέρ με φουλ περιφερειακά έχει φτάσει τα 723 άλογα dynojet....Θα πέσει φωτιά να μας κάψει αν πούμε ότι ο Ν54 δεν είναι αξιόπιστος...

NikosE92
16-08-13, 20:08
Δηλαδή μια αντλία υψηλής που ήταν κατασκευαστικό λάθος και λύθηκε το θέμα, το ότι μπορεί να σου ανάψει check engine αν αντί για βενζίνη βάλεις νερό και το μαστιγώνεις, ή μια αναβάθμιση στον εγκέφαλο είναι σοβαρά προβλήματα;

Δηλαδή τα κομμένα πατώματα, τα μέταλλα στροφάλου, τα check engine από βενζίνα, τα μαφ, τα ποτενσιόμετρα και ένα κάρο άλλα πράγματα των Μ3, τι είναι; :thumbsdown:

Δεν θίγω θέμα n54 vs M, αλλά μην τρελαινόμαστε κιόλας.

Μιλάγε για μοτέρ που στην Αμερική με presicion turbo, κλειστό μοτέρ με φουλ περιφερειακά έχει φτάσει τα 723 άλογα dynojet....Θα πέσει φωτιά να μας κάψει αν πούμε ότι ο Ν54 δεν είναι αξιόπιστος...

Kρύβε λόγια σε ατμοσφαιρικό club είμαστε, θα μας φάνε :ranting2:

tokiko
16-08-13, 20:17
Εμενα παντως αν πεταει τοσα τσεκ ακομα κ στοκ θα τοχα σουταρει.
Το Μ μου ποτε δεν αναψε.ουτε κ με το προγραμμα/τα

Δεν είναι ατμοσφαιρικό thumb

tokiko
16-08-13, 20:17
Kρύβε λόγια σε ατμοσφαιρικό club είμαστε, θα μας φάνε :ranting2:

Γιατί τι είπε :whistle:

tokiko
16-08-13, 20:21
Επίσης να υπενθυμίσω ότι είμαστε οι μοναδικοί που πληρώσαμε τις αντλίες και δεν περάστηκαν στην εγγύηση

tokiko
16-08-13, 20:34
Αναλυτικά :

Βαλβίδες εισαγωγής-εξαγωγής
Βαλβίδες υποπίεσης
Αντλία υψηλής
Εγκέφαλος αντλιας
Διάφορα μικροσωληνάκια που χαν ξελασκάρει ή ήταν φθαρμένα
με αποτέλεσμα να ανάβει check engine

Σκεφτείτε το, σαν πολλές σωληνώσεις από ένα εργαστήριο κινουμένων σχεδίων
που από μέσα περνάει αέρας .... ΜΙΑ ρογμή κάπου, απώλεια πιέσης, οχι σωστό
φούσκωμα -> συνεργείο

και μιλάμε για σωληνάκια όχι αστεία, όρεξη να χεις να σκαλίζεις και να ξηλώνεις

Το συγκεκριμένο αυτοκίνητο, λόγω τουρμπινών και μεθόδου υποπίεσης έχει πόσα εξαρτήματα και μηχανικά μέρη extra, έναντι του ατμοσφαιρικού για να δουλέψει

Όλα αυτά θέλουν συντήρηση και θέλοντας ή μη, κάποια στιγμή φθείρονται,
Δεν υφίσταται σύγκριση με ένα ατμοσφαιρικό

Νίκο αυτά που αναφέρεις είναι προβλήματα που θα μπορούσε να βγάλει το κάθε αυτοκίνητο. Όπως στα 1000 χ μάρκας τα 2 θα πάθαιναν βαλβίδες έτσι θα γινόταν και με τον Ν54 και αν!!

Επίσης σε σας που λέτε σας ανάβει check engine κάθε τρεις και λίγο είστε σίγουροι από το πρώτο check διορθώθηκε η βλάβη. Γιατί εμένα προσωπικά και το ξαναλέω με 178000 χιλιόμετρα πλέον από το 2007 μου έχει ανάψει 3 φορές. Η πρώτη από αντλία και η δεύτερη από την αντλία διότι την πρώτη την πάτησα με τα μαστόρια της αντιπροσωπίας και τρίτη από βενζίνη που είχα βάλει σε ένα βενζινάδικο παρακμιακό από ανάγκη.

mark e92
16-08-13, 20:35
Συγνώμη, έτσι και το πειράξεις κιόλας τι γίνεται; μετακομίζεις στο συνεργείο ή όπου πας έχεις δίπλα σου και τον μηχανικό;
Για ένα μτχ που ψάχνεις και που θα το πάρεις οσο ένα Fabia ε δώσε και κάτι να το φτιάξεις αν βγάλει κάτι !!!

mark e92
16-08-13, 20:36
Δηλαδή μια αντλία υψηλής που ήταν κατασκευαστικό λάθος και λύθηκε το θέμα, το ότι μπορεί να σου ανάψει check engine αν αντί για βενζίνη βάλεις νερό και το μαστιγώνεις, ή μια αναβάθμιση στον εγκέφαλο είναι σοβαρά προβλήματα;

Δηλαδή τα κομμένα πατώματα, τα μέταλλα στροφάλου, τα check engine από βενζίνα, τα μαφ, τα ποτενσιόμετρα και ένα κάρο άλλα πράγματα των Μ3, τι είναι; :thumbsdown:

Δεν θίγω θέμα n54 vs M, αλλά μην τρελαινόμαστε κιόλας.

Μιλάγε για μοτέρ που στην Αμερική με presicion turbo, κλειστό μοτέρ με φουλ περιφερειακά έχει φτάσει τα 723 άλογα dynojet....Θα πέσει φωτιά να μας κάψει αν πούμε ότι ο Ν54 δεν είναι αξιόπιστος...

Ξέχασες τα μοτέρ Μ αλλαγμένα στην εγγύηση .

NikosE92
16-08-13, 20:45
Νίκο αυτά που αναφέρεις είναι προβλήματα που θα μπορούσε να βγάλει το κάθε αυτοκίνητο. Όπως στα 1000 χ μάρκας τα 2 θα πάθαιναν βαλβίδες έτσι θα γινόταν και με τον Ν54 και αν!!

Επίσης σε σας που λέτε σας ανάβει check engine κάθε τρεις και λίγο είστε σίγουροι από το πρώτο check διορθώθηκε η βλάβη. Γιατί εμένα προσωπικά και το ξαναλέω με 178000 χιλιόμετρα πλέον από το 2007 μου έχει ανάψει 3 φορές. Η πρώτη από αντλία και η δεύτερη από την αντλία διότι την πρώτη την πάτησα με τα μαστόρια της αντιπροσωπίας και τρίτη από βενζίνη που είχα βάλει σε ένα βενζινάδικο παρακμιακό από ανάγκη.

Ναι ρε Μιχάλη δεν αντιλέγω, γενικά προβλήματα έγραψες και αυτό
έκανα, δεν είπα μετανιωσα που το πήρα

Απλα σαν κατακλείδα, έβαλα τους λόγους, που δεν μπορεί να συγκριθεί
με ένα ατμοσφαιρικό, δίχως να μειώσω το ένα ή το αλλο μοτέρ ...

Όσο για τα πολλά check, αυτό που λες να ΕΙΣΤΕ ΣΙΓΟΥΡΟΙ, είναι
αυτο που επισημαίνω 2 μέρες τώρα με τα σωληνάκια.
Το διαγνωστικό, ότι διαβάζει δίνει .... εμένα πχ, έλεγε τουρμπίνα
και ήταν 2 λασκαρισμένα σωληνάκια στην υποπίεση

tokiko
16-08-13, 20:52
Έχει αρκετούς αισθητήρες και πιάνει αμέσως τη βλάβη. Το ίδιο και σε μένα με την υποπίεση.
Απλά αναφερόμαστε στα προβλήματα που έχουμε αντιμετωπίσει. Νομίζω ότι οι βαλβίδες είναι ακραίο φαινόμενο. :cheers:

STREETRACING
16-08-13, 22:17
Τα 700 αλογα πια δεν μου λενε κατι.εχω σπασει τοσα σασμαν και μοτερ που εχω κουραστει πια.
Αν επαιρνα ενα αμαξι και αναβε καθε τρεις και λιγο το τσεκ εντζιν να ειστε σιγουροι οτι σε ενα μηνα τοχα αλλαξει.

NikosE92
16-08-13, 23:29
Αν οι βλάβες που αναφέραμε είναι λογικές για 35αρια ( αν εξαιρέσουμε ότι εμένα μου τις έβγαλε μαζωμένες ), μικρό περιθώριο δίνεις για ένα τουρμπάτο αμάξι που οι περισσότεροι
δεν το έχουμε καν μαμά

Για τις ροπές-πιέσεις που δουλεύουμε οι περισσότεροι με μαμάτα μηχανικά μέρη,
δεν βρίσκω κάτι αρνητικό στο 35αρι ....

Για μένα είναι το μοναδικό ίσως αυτοκίνητο, που μπορεί να σταθεί σε μια κόντρα
αλλά και να πάει και σ ένα γαμο σαν κυρία ....

UNDERCOVER με τα όλα του :D

mark e92
17-08-13, 10:17
Μην ξεχνάμε ότι τα χρόνια περνάνε....

Andri
17-08-13, 10:20
Μην ξεχνάμε ότι τα χρόνια περνάνε....

Και πίσω δεν γυρνάνε....:whistle:

mark e92
17-08-13, 10:24
Και πίσω δεν γυρνάνε....:whistle:
Αμφιβάλλεις Αντριους???
Άλλο 20 άλλο 40 σωστά;

Andri
17-08-13, 10:29
Αμφιβάλλεις Αντριους???
Άλλο 20 άλλο 40 σωστά;

Συμφωνώ απόλυτα Μάρκο, αλλά αναφερόμουν στις επιλογές αυτοκινήτων κτλπ που γίνανε πριν χρόνια από όλους μας και που δεν αλλάζουν ότι και να κάνουμε...
Πιστεύεις πως όλοι θα κάνανε τις ίδιες επιλογές σε αυτοκίνητα αν γνωρίζανε τι θα γινόταν με τις φορολογίες :thumbsdown:

mark e92
17-08-13, 10:34
Συμφωνώ απόλυτα Μάρκο, αλλά αναφερόμουν στις επιλογές αυτοκινήτων κτλπ που γίνανε πριν χρόνια από όλους μας και που δεν αλλάζουν ότι και να κάνουμε...
Πιστεύεις πως όλοι θα κάνανε τις ίδιες επιλογές σε αυτοκίνητα αν γνωρίζανε τι θα γινόταν με τις φορολογίες :thumbsdown:

Φυσικά και όχι !
Ποτέ δεν είναι αργά όμως.




Τα ίδια προβλήματα βγάζει και το Ζ4 και οποιοδήποτε άλλο φοράει τον Ν 54!

Andri
17-08-13, 10:56
Τα ίδια προβλήματα βγάζει και το Ζ4 και οποιοδήποτε άλλο φοράει τον Ν 54!

Από συζητήσεις που είχα με άτομα που έχουν Ν54 και ειδικά τον Μιχάλη , το θεωρώ πολύ αξιόπιστο το μοτέρ...

Προβλήματα όλα βγάζουν , το θέμα είναι τι καλύπτει η εταιρία (αντλίες υψηλής π.χ)

Τώρα αν κάποιος αρχίζει το πείραγμα σε μεγάλο βαθμό και αρχίσει τα παράπονα του και το αυτοκίνητο είναι άλλο θέμα...

friendgr
17-08-13, 12:10
Μονο που δυστυχώς ενα αμάξι δεν είναι μονο το μοτερ. Μπορεί σαν μοτερ να είναι 100% αξιόπιστο. Οχι 99.99% αλλά 100%.

Τι να το κάνω όμως όταν τα συμπράγκαλα γύρω γύρω θέλουν τσεκάρισμα συνέχεια και είναι αναξιόπιστα;

Για άλλη μια φορά επιβεβαιώνονται οι απόψεις μου και πειτε μου εσείς ότι θέλετε: λίγα χιλιόμετρα για μεταχειρισμένο για να κανεις οσο το δυνατόν περισσότερα χωρίς άγχος.

Andri
17-08-13, 16:10
Για άλλη μια φορά επιβεβαιώνονται οι απόψεις μου και πειτε μου εσείς ότι θέλετε: λίγα χιλιόμετρα για μεταχειρισμένο για να κανεις οσο το δυνατόν περισσότερα χωρίς άγχος.

Εξαρτάται το μεταχ. αν είναι ατμόσφαιρα και έχει 150Κ χλμ τι σε πειράζει αν είναι σωστά συντηρημένο? Ένα τούρμπο με 30Κ χλμ χωρίς ποτέ να το έχει ζεστάνει στην εκκίνηση ή να το κρυώσει στο τέλος ο ιδιοκτήτης του και να του πίνει το αίμα πιστεύεις αντέχει περισσότερο?

Το μεταχ. αν δεν ξέρεις τι πρέπει να κοιτάξεις είναι λαχείο, εκτός αν ξέρεις τον ιδιοκτήτη που το είχε και το πάρεις με κλειστά μάτια...
Ένα 335 π.χ με τόσα που έχουν να πούνε οι κάτοχοι τους πιστεύω πως αν ψάξεις θα βρεις ένα καλό και προσεγμένο ή συντηρημένο σωστά.
Τώρα αν σπάσει το τούρμπο ή κάτι άλλο μετά από καιρό δεν είναι απαραίτητο να πούμε ότι έφταιγε ο προηγούμενος...αν π.χ σηκώσουμε εμείς την πίεση τους ή φορτώσουμε πρόγραμμα κτλπ...

tokiko
17-08-13, 20:05
Δεκτές εννοείτε όλες οι απόψεις, το θρεντ το ανοίξαμε για να συζητάμε όμορφα και με καλές διαθέσεις. Εγώ τουλάχιστον που το πήρα καινούργιο το 2007 είμαι πολύ ικανοποιημένος.

friendgr
04-09-13, 14:19
Από δίσκο τι λένε τα 335; για το αυτόματο μιλάω.

με normal χρήση* στα πόσα χιλιόμετρα είναι επίφοβο να μείνεις;


*αν υπάρχει 335 βέβαια με normal χρήση, όσο να ναι θα έχει τις "ανησυχίες" του ο οδηγός....

tokiko
04-09-13, 16:57
Σαν τι να πάθει ο δίσκος δηλαδή, πόσο σιδεροφάγος πρέπει να είσαι για να τον φας ?

Γιατί για να σε αφήσει δε σε αφήνει thumb

mark e92
04-09-13, 17:57
Δεν έχω ακούσει κάτι για δίσκο...
Αν ηταν μάπα θα βούιζε ο τόπος.

ΔημήτρηςΜ3
04-09-13, 18:44
Εδώ θα μπορούσε να σας βοηθήσει ο Στρατος
Αλλα δεεεε ειναι πλέον εδω

tokiko
04-09-13, 18:48
Εδώ θα μπορούσε να σας βοηθήσει ο Στρατος
Αλλα δεεεε ειναι πλέον εδω

Ο Στράτος μετά από όλα αυτά που είχε αλλάξει, είχε το μανίσιο δίσκο?

Harisp
04-09-13, 19:29
Από δίσκο τι λένε τα 335; για το αυτόματο μιλάω.

με normal χρήση* στα πόσα χιλιόμετρα είναι επίφοβο να μείνεις;


*αν υπάρχει 335 βέβαια με normal χρήση, όσο να ναι θα έχει τις "ανησυχίες" του ο οδηγός....

Αντέχει το 335.
Εκτός αν έκανε εκκινήσεις με φρένο-γκάζι ο προηγούμενος ιδιοκτήτης.

Πράγμα σπάνιο...

Νομίζω το διαγνωστικό μπορεί να δείξει σε τι κατάσταση είναι ο δίσκος.

ΔημήτρηςΜ3
04-09-13, 19:31
Ο Στράτος μετά από όλα αυτά που είχε αλλάξει, είχε το μανίσιο δίσκο?

Ούτε ξέρω αλλα ήταν νομίζω 400+ του Στρατου

mark e92
04-09-13, 21:06
Ούτε ξέρω αλλα ήταν νομίζω 400+ του Στρατου

427!!!

friendgr
20-09-13, 11:46
Εχει κάνει κανένας σας δυναμομέτρηση σε "μαμά" όμως; Πόσα από τα 306 που λέει στα χαρτιά πάνε στον τροχό;

Leonidas_E39
20-09-13, 11:50
https://www.youtube.com/watch?v=CxIfZnS3AC4

Stock 335i (odometer 77 miles)
Max Power 274.2 hp
Max Torque 256.2 ft-lbs

SAE 1.02 Smoothing
3rd Gear Pull, Open Box
1/14/2010 3:48 PM
58.7F
28.36 in-Hg
Humidity: 32%
Altitude: ~2000 ft

Harisp
20-09-13, 11:50
Σε dynojet 270περίπου.
Σε mustang 260 περίπου.
Σε maha περίπου 310 μοτέρ.

rallakias
20-09-13, 12:20
Και οι δύο μετρήσεις ειναι με στοκ μοτερ μετρημένα σε ΜΑΗΑ (απόδοση στο στρόφαλο) ,απλά με διαφορετικη ''διορθωση'' των δεδομένων.
314 αλογα εδειξε η πρώτη και 305 η δευτερη.

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2013/09/IMG_00061-1.jpg

https://www.bmwfans.gr/forum/

Μάλλον η δευτερη δυναμομετρηση ειναι πιο ''σωστή''.

friendgr
20-09-13, 15:32
Θεωρείται μεγάλη, μικρή ή λογική "χασούρα" τα 260/270 από τα 306;

Panos 316T
20-09-13, 15:44
λογικη θα ελεγα (τουλαχιστον ετσι επικρατει)

τα μ3 ροδα γυρω στα 270-280 και στροφαλο 320

εγω ειχα βγαλει καποια στιγμη ροδα 296 και σε στροφαλο 338 περιπου

atha
20-09-13, 21:05
gia na leme tin alitheia o n 54 den itan kai kanena teras axiopistias(genikos i ypsiles thermokrasies sto bank 2 kai idiaitera ston 5-6 kylindro ) kai giauto kai i bmw ton allaxe me ton n55 , den mporo na po mou exei bgalei kai mou bgazei apisteuta gousta kathimerina , nomizo analogia apodosis timis san autokinito itan exairaitiko to 335 ,tha to xanaagoraza? nai me kleista matia .mono kai mono pou mporo na pao pazari na agoraso rapanakia kai se mia ora na skotonomai sta autobahn me ta 430 mou ftanei , edo einai arketa undercover aytokinito mia kai exei para polla bmw kai genikos megala aytokinita. kai ayto einai to meionektima me ta kala porki , xtypane poly sto mati re paidi mou
tora gia dynamometriseis gyro sta 270 troxo xero oti exei to mama , to diko mou den ematha pote pantos kofti 6 hs xtypao synexeia kai akoma to idio eukola

NikosE92
23-09-13, 02:17
Θα συμφωνήσω με τον atha, το 335αρι συνδυάζει τα πάντα,
μπορείς να κάνεις και τη βόλτα σου κυριλάτος τα σαββατοβραδα και όχι μόνο
και να κοντράρεις στα ίσα πολλα αυτοκίνητα που κατασκευάστηκαν μονάχα γι αυτό
Kυβικοτουρμπάτο το λέω :thumbsup:

Εμένα μαμά πριν ξεφύγω μου χε βγάλει κοντά 290 τροχό αλλά δεν ήταν επώνυμο το δυναμομέτρο οπότε μπορεί να ναι και λίγο πλασματικό

Από προβληματα ( δεν θυμάμαι αν εχω ξαναπεί ), έχει με τα περιφερειακά και όχι με το ίδιο το μοτέρ, υποπιέσεις-βαλβίδες-σωληνάκια,
κάτι να ξελασκάρει ΕΣΤΩ και σε μισό μέτρο σωληνάκι check safe mode και αγωνία μην είναι κάτι σοβαρότερο

friendgr
23-09-13, 08:41
Από προβληματα ( δεν θυμάμαι αν εχω ξαναπεί ), έχει με τα περιφερειακά και όχι με το ίδιο το μοτέρ, υποπιέσεις-βαλβίδες-σωληνάκια,
κάτι να ξελασκάρει ΕΣΤΩ και σε μισό μέτρο σωληνάκι check safe mode και αγωνία μην είναι κάτι σοβαρότερο

Τι να το κάνεις όμως αν το μοτέρ είναι άριστο. Το αποτέλεσμα μετράει....

Το θέμα είναι πριν ή μετά πειράγματος αρχίζουν τα "όργανα" ;

NikosE92
23-09-13, 15:56
Μα τα περισσότερα είναι φυσιολογικές φθορές αν εξαιρέσουμε την αντλία
υψηλης που χουν θέμα όλοι

Τώρα μια βαλβίδα εισαγωγής ή μια βαλβίδα υποπίεσης δεν λέει το αμάξι προβληματικό
Όσο για τα μικροσωληνάκια τουρμπάτο είναι. λογικό αν χάνει λίγο αέρα
να μην φουσκώνει και να μην μπορεί να αποδώσει οπως πρέπει

Συμπλήρωση : εμένα δεν είναι μαμά, οπότε ένα 335 με νορμαλ χρήση και κάνα πάτημα για ξεμπούκωμα στην εθνική δεν νομίζω να χει θέμα
Το 320 το e93ari με πολλαπλασιαστές-μπεκ 2-3 φορές + κατι βλάβες ηλεκτρολογικές στο καντράν δεν έφαγε και λιγότερα

Για μένα το αυτοκίνητο βγάζει προβλήματα ανάλογα με τη χρήση που το κάνει ο οδηγός

mark e92
23-09-13, 20:20
Εχει κάνει κανένας σας δυναμομέτρηση σε "μαμά" όμως; Πόσα από τα 306 που λέει στα χαρτιά πάνε στον τροχό;

Εμένα έβγαλε 300 αν θυμάμαι καλά

mark e92
23-09-13, 20:24
Τι να το κάνεις όμως αν το μοτέρ είναι άριστο. Το αποτέλεσμα μετράει....

Το θέμα είναι πριν ή μετά πειράγματος αρχίζουν τα "όργανα" ;

Δεν νομίζω οτι έχει σημασία το κακό είναι οτι η BMW δίνει ΜΟΝΟ 2 χρόνια εγγύηση μετά βγάλτα πέρα μόνος σου :thumbsdown:

atha
23-09-13, 23:51
ta mama eixan tin anlia ypsilis kai to wastewate, tora ta mi mama oso to pas toso tha se paei , xontrika exo allaxei ta misa alla doxa to theo den tou xarizo kastano

friendgr
24-09-13, 09:17
Οταν θ' αρχίσει το wastegate rattle αλλάζεις όλη την τουρμπίνα;

atha
24-09-13, 11:26
Οταν θ' αρχίσει το wastegate rattle αλλάζεις όλη την τουρμπίνα;

stin arxi nomizo mporeis na to kaneis adjust kai na ftiaxei , prosorini kinisi bebaia alla ftini kai oso se bgalei . s emena eixe ragisei o axonas pou krataei kontra sto waste gate kai tote mia kai einai dyskolo na breis sketa tetoia kommatia pas gia olokliro turbo

mark e92
24-09-13, 14:09
stin arxi nomizo mporeis na to kaneis adjust kai na ftiaxei , prosorini kinisi bebaia alla ftini kai oso se bgalei . s emena eixe ragisei o axonas pou krataei kontra sto waste gate kai tote mia kai einai dyskolo na breis sketa tetoia kommatia pas gia olokliro turbo

Δηλαδή ούτε 100 ευρώ ζημιά!

friendgr
24-09-13, 14:47
Με normal χρήση στα πόσα χιλιόμετρα χοντρικά ξεκινάει αυτό το πρόβλημα;

normal λέω. Οχι συνέχεια σκίσιμο.

atha
25-09-13, 09:33
Δηλαδή ούτε 100 ευρώ ζημιά!

akribos den xero alla kapou ekei nomizo :original:

Harisp
25-09-13, 11:06
akribos den xero alla kapou ekei nomizo :original:

100 ευρώ ανταλλακτικά αλλά για να βγάλεις το τούρμπο να το φτιάξεις, έχει καλές εργατοώρες...

atha
25-09-13, 11:13
100 ευρώ ανταλλακτικά αλλά για να βγάλεις το τούρμπο να το φτιάξεις, έχει καλές εργατοώρες...
edo gia na allaxo turbos edosa 3000 ola mazi , ase pistoliasma

mark e92
25-09-13, 13:32
100 ευρώ ανταλλακτικά αλλά για να βγάλεις το τούρμπο να το φτιάξεις, έχει καλές εργατοώρες...

Εννοείτε ότι θα σου ποιούν το αίμα, 100 δεν πάει με τίποτα, πλάκα κάνω.
Τουλάχιστον 2000!!!!!

NikosE92
30-09-13, 23:28
Eίμαι σε μια κατάσταση ύφεσης καθώς εδώ και 1 + μήνα κάνω απλή πορεία
με αλλαγές στις 2,5 - 3.000 στροφές

Θα ήθελα να ρωτήσω αν αυτό μπορεί να προκαλέσει κάποιο πρόβλημα
όσων αφορά τις τουρμπίνες και την πίεση γενικα στο αυτοκίνητο που
είναι σε tarif επίπεδα :/

tokiko
30-09-13, 23:35
Eίμαι σε μια κατάσταση ύφεσης καθώς εδώ και 1 + μήνα κάνω απλή πορεία
με αλλαγές στις 2,5 - 3.000 στροφές

Θα ήθελα να ρωτήσω αν αυτό μπορεί να προκαλέσει κάποιο πρόβλημα
όσων αφορά τις τουρμπίνες και την πίεση γενικα στο αυτοκίνητο που
είναι σε tarif επίπεδα :/

Αν κατάλαβα καλά είσαι χειροκίνητος?
Όχι δεν έχεις κανένα πρόβλημα γιατί σε αυτό το φάσμα αλλάζει και το Steptronic με νορμάλ χρήση, προϋπόθεση για να πιέσεις την τουρμπίνα είναι να πατάς γκάζι. Αν ο κινητήρας είναι κρύος απλά μην το πιέζεις thumb

mark e92
10-10-13, 15:00
Eίμαι σε μια κατάσταση ύφεσης καθώς εδώ και 1 + μήνα κάνω απλή πορεία
με αλλαγές στις 2,5 - 3.000 στροφές

Θα ήθελα να ρωτήσω αν αυτό μπορεί να προκαλέσει κάποιο πρόβλημα
όσων αφορά τις τουρμπίνες και την πίεση γενικα στο αυτοκίνητο που
είναι σε tarif επίπεδα :/

Μήπως είσαι άρρωστος;;;
Αν το πηγαίνεις έτσι σίγουρα δεν είσαι καλά...

friendgr
18-11-13, 12:48
Από ποιά χρονολογία και μετά έχουν βάλει τις νέες τουρμπίνες χωρίς rattle πρόβλημα;

Γίνεται να διαπιστωθεί "με το μάτι" ;

tokiko
18-11-13, 17:12
Από ποιά χρονολογία και μετά έχουν βάλει τις νέες τουρμπίνες χωρίς rattle πρόβλημα;

Γίνεται να διαπιστωθεί "με το μάτι" ;

Με το αυτί θες να πεις. Ναι γίνεται τρίζει κυρίως όταν είναι κρύο, το άλλο δεν το γνωρίζω.