PDA

Επιστροφή στο Forum : Λάστιχα για Ε46 Μ3 - Παραγγελία απο εξωτερικό



Monsta
27-03-10, 21:01
Την άλλη βδομάδα παραγγέλνω λάστιχα.

Θα ήθελα γνώμες από τους ειδικούς....

Το αμάξι φοράει Conti Sport αυτή τη στιγμή και παρόλο που είναι αρκετά φαγωμένα και ξεραμένα, όταν ζεσταθούν κρατάνε ακόμα πολύ καλά.

Στο GTI μέχρι πέρυσι που το είχα, φορούσα τα ίδια λάστιχα (φρέσκα) και ήμουν πολύ ευχαριστημένος!

Για πεiτε καμιά γνώμη, δε μ ενδιαφέρει να βγάλουν πολλά χλμ μιας και δεν κάνω πολλά / χρόνο, αλλά πιο πολύ να έχουν μαλακή γόμα για να μη ξεραθούν και να ζεστένονται γρήγορα.

Θα ήθελα να δοκιμάσω και τα Toyo T1-R έχω ακούσει πολύ καλά λόγια...όπως επίσης και για κάτι νέα Dunlop?

Αυτό είναι έγκυρο site να τα παραγγείλω? Έχει φέρει κανένας? Τι μεταφορικά χρεώνουν?

:thanks:

Stathis
27-03-10, 21:06
αν εννοεις το www.camskill.co.uk , ναι ειναι εγκυρο...

εγω εχω παρει απο εκει τα falken fk452 και ειμαι πολυ ευχαριστημενος παντου...
(μονο στις σερρες δεν δουλεψαν οσο καλα θα ηθελα, αλλα κραταω επιφυλαξη μιας και δεν προλαβα παιξω με τις πιεσεις...)

mr incredible
27-03-10, 21:14
γιατι δεν κοιτας τα καινουργια μισελεν πσ3 . μαλλον αυτα βαζω τη δευτερα.

VanVIC
27-03-10, 21:16
Την άλλη βδομάδα παραγγέλνω λάστιχα.
...


Για τί διαστάσεις ψάχνεις ακριβώς ?

Monsta
27-03-10, 21:18
γιατι δεν κοιτας τα καινουργια μισελεν πσ3 . μαλλον αυτα βαζω τη δευτερα.

Γιατί είναι στη διπλάσια (και βάλε τιμή) από τα υπόλοιπα. Δε δίνω τόσα λεφτά όταν σε 2 χρόνια θα τα ξαναλλάξω. Θέλω και να τα καίω που και που και να η τα λυπάμαι...


αν εννοεις το www.camskill.co.uk , ναι ειναι εγκυρο...

εγω εχω παρει απο εκει τα falken fk452 και ειμαι πολυ ευχαριστημενος παντου...
(μονο στις σερρες δεν δουλεψαν οσο καλα θα ηθελα, αλλα κραταω επιφυλαξη μιας και δεν προλαβα παιξω με τις πιεσεις...)

Και τα falken σκέφτομαι Στάθη. Great value for the money!

Monsta
27-03-10, 21:19
Για τί διαστάσεις ψάχνεις ακριβώς ?

235.35.19
265.30.19

Stathis
27-03-10, 21:29
με 525 θα τα εχεις στην πορτα σου τα φαλκενακια...
+ 50 ευρω στον χατζηγεωργιου (αυστηρα λογω χαντερ)...
not even to the priest....! ;)

VanVIC
27-03-10, 21:32
235.35.19
265.30.19

τί λένε οι ειδικοί για τα:
-Vredestein Ultrack Sessanta
-Pirelli PZero Rosso
-Goodyear Eagle F1 Asymmetric

???

Monsta
27-03-10, 21:38
+ 50 ευρω στον χατζηγεωργιου (αυστηρα λογω χαντερ)...



Δε το κατάλαβα αυτό ρε Στάθη. Ποιος είναι ο Χατζηγεωργίου με τα 50 ευρώ και ο 'χάντερ'?


τί λένε οι ειδικοί για τα:
-Vredestein Ultrack Sessanta
-Pirelli PZero Rosso
-Goodyear Eagle F1 Asymmetric


???

Από τα Pirelli δεν ακούω καλά λόγια...

Τα Goodyear είναι 'κάπως' σκληρά αν δε κάνω λάθος.

Για τα Vredestein θα ήθελα να ακούσω πάντως....

Stathis
27-03-10, 21:39
τα Goodyear ειναι κορυφαια, αλλα θα του πανε κανενα 300αρι επιπλεον...

ο χατζηγεωργιου στην αγια παρασκευη (www.wheelpower.gr) ειναι ο μονος στην ελλαδα που διαθετει ζυγοσταθμιση hunter...

VanVIC
27-03-10, 21:44
Τα F1 Asymmetric τα φοράω στο Ζ3 και μπορώ να πώ πως είμαι ευχαριστημένος, είναι καλύτερα απο τα Dunlop που είχα πρίν αλλά τα επόμενά μου θα'ναι τα TOYO R1-R (τουλάχιστον πίσω)

individual
27-03-10, 21:50
Για πεiτε καμιά γνώμη, δε μ ενδιαφέρει να βγάλουν πολλά χλμ μιας και δεν κάνω πολλά / χρόνο, αλλά πιο πολύ να έχουν μαλακή γόμα για να μη ξεραθούν και να ζεστένονται γρήγορα.


:thanks:

αν οπως λες,δεν σε ενδιαφερουν τα πολλα χλμ........
PIRELLI P-ZERO ROSSO......τα φοραω εγω και ειμαι πολυ ευχαριστημενος......
μιλαμε το λαστιχο ειναι απλα αλλου.........και φυσικα θα τα ξαναβαλω

Υ.Γ. ποτε δεν εχω ξαναβαλει το ιδιο λαστιχο....παντα εβαζα κατι αλλο..
αυτα απο εμενα.....

mr incredible
27-03-10, 21:55
παιδια οι τιμες πλεον και στην ελλαδα εχουν πεσει. τι να πω κοιταζα στο καμς κιλ τα μισελεν πσ3 με μεταφορικα στην ελλαδα 613 εβρω διασταση 225 40 18 τετραδα,ρωτησα σημερα τυχαια σε ενα λαστιχα και μου λεει 600. του ειπα να τα ξαναδει για να ειναι σιγουρο και μου το επιβεβαιωσε.τι να πω τα κοντινενταλ σπορτ κοντακτ3 στην ιδια διασταση 580.πριν απο ενα χρονο που ειχα αλλαξει οι τιμες ηταν 900 και βαλε:shok: θα σου πω να κοιταξεις και τιμες στην ελλαδα. πριν παραγγειλεις. απο το καμς κιλλ ειχα ψωνισει 2 φορες φοβερες τιμες,αλλα τωρα τινα πω τι συμβαινει στο ελλαδα δεν ξερει κανεις:shok::shok::shok:

mr incredible
27-03-10, 22:03
πολυ καλα λογια εχω ακουσει για τα φαλκεν οπως λεει ο σταθης,και ειναι και σε καλη τιμη στο καμς κιλ. το χαντερ ειναι αυτη τη στιγμη το καλυτερο μηχανημα ευθυγραμισης που υπαρχει. το εχει και ο σπανος. ειναι πανακριβο και δεν το εχουν πολλοι .και οχατζηγεωργειου το εχει.thumb

mr incredible
27-03-10, 22:22
η συμβουλη μου ειναι να μην βαλεις τιποτα φθηνοτερο απο ταφαλκεν,εβαλα περυσι τα ρανγουεει εντουρο 916 απο καμς. τα πρωτα 5000χλμ οκ.μετα ομως αστα,τα λαστιχα ειναι επικινδυνα.ενω εχουν φαγωθει ελαχιστα μα ελαχιστα,ειναι περιπου σαν να πηγαινω με τις ζαντες με οτι αυτο συνεπαγεται.δεν φται το καμς κιλ για αυτο αλλα εγω που ειμουν της αποψεις φτηνα λαστιχα και αλλαγη καθε χρονο. τα ρανγουεει εντουρο 916 τα ειχα φερει με 250 περιπου εβρω τα 4:shok:.φυσικα ειναι κινεζικα:thumbsdown:

m-power_01
28-03-10, 00:27
Αν θελεις να ζεσταινεται και να κανιβαλιζεις με τις ωρες το Rosso ειναι καταπληκτικο...ΠΑσχει μονο στην ποιοτητα κυλισης σε σχεση με το conti...Σε κρατημα παντως ειναι η μερα με την νυχτα!

turbodog
28-03-10, 01:02
Το καλυτερο λαστιχο για το Μ3 στους γνωστους ελληνικους σαπουνοδρομους ειναι η 18αρα ζαντα.Το μεγαλυτερο πλαινο προφιλ δινει καλυτερη προσφυση σε αυτους τους δρομους οπως και καλυτερο ελεγχο λογω προοδευτικοτητας. Δοκιμασμενο αυτο. Ελεω εμφανισης ομως τα περισσοτερα ειναι με 19αρα (οπως και το δικο μου). Με χειροτερα αποτελεσματα...
Οπως και η πισταδικη διασταση του CSL που προτιμουν αρκετοι...ειναι πολυ καλη, για εκει που φτιαχτηκε ομως, την πιστα. Το 45αρι μπροστινο προφιλ στις 18, το κανουμε 40 στα 19, και 35 στα CSL. Λετε να δουλευει στην σαπουναδα αναμεσα απο νεροφαγωματα, φρεατια και γυαλισμενη ασφαλτο? Η μηπως το 30αρι πισω θα βοηθησει σε μια καλη εκκινηση στον παραπανω(συνηθισμενο για τα ελληνικα δεδομενα) δρομο?
Τωρα βεβαια αν ηταν 325/30 θα ειχε και λιγο παραπανω πλαινο αλλα ειναι 265. Και το 265/30 δεν λεει τιποτα σε αυτον τον δρομο σε σχεση με την stock 255/35 διασταση. Στην ΑΟ μπορει και να κανει καλυτερες εκκινησεις αλλα στον μεσο ελληνικο δρομο, σιγουρα οχι.
Και εγω αυτην την περιοδο ψαχνω για λαστιχα...αν και εχω CSL ζαντες θα συνεχισω να εχω τις ΟΕΜ διαστασεις για τα 19αρια.
Εχεις καποιος εμπειρια απο Kumho σε Μ3? Μαλλον σε ενα απο τα δυο θα καταληξω (falken-kumho).Τα τεστς δεν μου λενε και πολλα αφου δεν εχουν καμια σχεση με τις πραγματικες ελληνικες συνθηκες που καλουνται να αντιμετωπισουν τα λαστιχα. Και θεωρω οτι τα michelin(που εχω τωρα) δεν αξιζουν την τοσο μεγαλη διαφορα τους απο τα υπολοιπα, και αγορα βεβαια απο το γνωστο site...

Monsta
28-03-10, 01:52
θα συνεχισω να εχω τις ΟΕΜ διαστασεις για τα 19αρια.
...

εννοείς 225.35.19 & 255.30.19?

chief
28-03-10, 03:24
οτι και να βαλετε μην παρετε yokohama advan sport.
τα εβαλα και νομιζω οτι οδηγαω τζιπ απο το θορυβο.

HULK
28-03-10, 07:01
Εγω εχω παντως τα Avon ZZ3 εχουν σκληρο σκελετο βεβαια ,φοβερο κρατημα και επισης φοβερο Look.

turbodog
28-03-10, 09:45
εννοείς 225.35.19 & 255.30.19?

ΟΕΜ διαστασεις για τα 19αρια ειναι 225.40 και 255.35. Ειναι 5 πανω απο του CSL. Ο συλλογισμος μου ειναι να διατηρησουμε οσο το δυνατον περισσοτερο πλαινο προφιλ ωστε να δωσουμε στο ελαστικο την δυνατοτητα να δουλεψει λιγο καλυτερα στα ελληνικα παγοδρομια. Αλλωστε ακομα και στα Dragster αν παρατηρησετε τα πολυ δυνατα αυτοκινητα τρεχουν με μπαλονια λιγο ξεφουσκωτα και οχι με 30 προφιλ. Στην πιστα με την τελεια ασφαλτο-σμυριδοπανο χωρις ανωμαλιες απο καπακια ΕΥΔΑΠ, μπαλωματα απο πασης φυσεως δημοσιους οργανισμους και καλης ποιοτητας ασφαλτο, η διασταση του CSL εχει πλεονεκτημα (λογω χαμηλοτερου προφιλ), αλλα το τι κανει στην πιστα ενα λαστιχο (οπως και τα συμπερασματα που εξαγωνται απο τα Test) εμενα προσωπικα δεν μου λεει και πολλα πραγματα...

Monsta
28-03-10, 09:58
ΟΕΜ διαστασεις για τα 19αρια ειναι 225.40 και 255.35. Ειναι 5 πανω απο του CSL. Ο συλλογισμος μου ειναι να διατηρησουμε οσο το δυνατον περισσοτερο πλαινο προφιλ ωστε να δωσουμε στο ελαστικο την δυνατοτητα να δουλεψει λιγο καλυτερα στα ελληνικα παγοδρομια. Αλλωστε ακομα και στα Dragster αν παρατηρησετε τα πολυ δυνατα αυτοκινητα τρεχουν με μπαλονια λιγο ξεφουσκωτα και οχι με 30 προφιλ. Στην πιστα με την τελεια ασφαλτο-σμυριδοπανο χωρις ανωμαλιες απο καπακια ΕΥΔΑΠ, μπαλωματα απο πασης φυσεως δημοσιους οργανισμους και καλης ποιοτητας ασφαλτο, η διασταση του CSL εχει πλεονεκτημα (λογω χαμηλοτερου προφιλ), αλλα το τι κανει στην πιστα ενα λαστιχο (οπως και τα συμπερασματα που εξαγωνται απο τα Test) εμενα προσωπικα δεν μου λεει και πολλα πραγματα...

Τώρα που έβαλα τις ζάντες με το πιο επιθετικό offset θα βγάλω τα spacers (10mm) μόλις αλλάξω και λάστιχα.

Η γνώμη σου είναι να βάλω ΟΕΜ διαστάσεις λάστιχο δλδ? Αν το κάνω αυτό, με τα .5 στο προφίλ παραπάνω, θα έχω και λιγότερο gap από το θόλο?

Stathis
28-03-10, 10:12
φυσικα αφου το λαστιχο θα ειναι ψηλοτερο...
μεινε στις στανταρ διαστασεις κωστα.

turbodog
28-03-10, 10:14
Τώρα που έβαλα τις ζάντες με το πιο επιθετικό offset θα βγάλω τα spacers (10mm) μόλις αλλάξω και λάστιχα.

Η γνώμη σου είναι να βάλω ΟΕΜ διαστάσεις λάστιχο δλδ? Αν το κάνω αυτό, με τα .5 στο προφίλ παραπάνω, θα έχω και λιγότερο gap από το θόλο?

Η προσωπικη μου γνωμη απο τις εμπειριες μου με το Μ3 (αλλα και με τα προηγουμενα αυτοκινητα που ειχα) ειναι οτι τα πολυ χαμηλοπροφιλα ελαστικα δεν βοηθουν ουτε στο στριψιμο, στους περισσοτερους ελληνικους δρομους με την μετρια εως ανυπαρκτη προσφυση.
Ναι εγω αυτο θα σου προτεινα...και το gap απο τον θολο θα ειναι σιγουρα λιγοτερο καθως αυξανοντας το πλαινο προφιλ αυξανεις και την αποσταση του εξωτερικου χειλους της ζαντας απο την επαφη της με της πασης φυσεως λακουβες.

Monsta
28-03-10, 10:40
Δεν έχω άλλα thanks, άρα ευχαριστώ από εδώ thumb

Δηλαδή οι περισσότεροι Αμερικάνοι που πάνε στο 235, 245 μπροστά και στο 265, 275 πίσω, το κάνουν για εμφάνιση και μόνο?

Επίσης, λέτε να μη φαίνεται agressive - κοιτώντας το από το πλάϊ - με τα στενότερα λάστιχα?

turbodog
28-03-10, 10:57
Δεν έχω άλλα thanks, άρα ευχαριστώ από εδώ thumb

Δηλαδή οι περισσότεροι Αμερικάνοι που πάνε στο 235, 245 μπροστά και στο 265, 275 πίσω, το κάνουν για εμφάνιση και μόνο?

Επίσης, λέτε να μη φαίνεται agressive - κοιτώντας το από το πλάϊ - με τα στενότερα λάστιχα?

Οι Αμερικανοι εχουν αλλης ποιοτητας δρομους και σιγουρα καλυτερους. Στην χωρα που κανεις μηνυση για οτιδηποτε, αν ειχαν αυτες τις κακοτεχνειες που αντιμετωπιζουμε εμεις καθημερινα, θα ειχαν λιωσει στην μηνυση τους εργολαβους. Οπως και οι βενζινες τους ειναι αλλου (πολυ καλυτερες). Μην μπερδευεστε με τα 91 η 93 που υποτιθεται οτι εχουν καθως ακολουθουν διαφορετικο τροπο μετρησης (RON-MON). Ειναι δυνατον η χωρα με την καλυτερη χημικη βιομηχανια να εχει χειροτερα καυσιμα απο εμας? Οπως και η ποιοτητα της ασφαλτου που χρησιμοποιουν ειναι αλλου.

Οσο για το aggresive, συνεχισε να χρησιμοποιεις τα spacers. Μεχρι 10mm δεν υπαρχει καποιο ιδιαιτερο προβλημα. Εγω αυτην την λυση (spacers) ακολουθω εδω και καιρο καθως τα μεγαλυτερα φρενα εμπρος δεν χωραγαν στην CSL ζαντα. Δεν ειδα καποια ιδιαιτερη διαφορα προς το χειροτερο, αντιθετα το μπροστινο μου εδωσε την αισθηση οτι παταει λιγο καλυτερα με τα spacers.

Monsta
28-03-10, 11:24
Οι Αμερικανοι εχουν αλλης ποιοτητας δρομους και σιγουρα καλυτερους. Στην χωρα που κανεις μηνυση για οτιδηποτε, αν ειχαν αυτες τις κακοτεχνειες που αντιμετωπιζουμε εμεις καθημερινα, θα ειχαν λιωσει στην μηνυση τους εργολαβους. Οπως και οι βενζινες τους ειναι αλλου (πολυ καλυτερες). Μην μπερδευεστε με τα 91 η 93 που υποτιθεται οτι εχουν καθως ακολουθουν διαφορετικο τροπο μετρησης (RON-MON). Ειναι δυνατον η χωρα με την καλυτερη χημικη βιομηχανια να εχει χειροτερα καυσιμα απο εμας? Οπως και η ποιοτητα της ασφαλτου που χρησιμοποιουν ειναι αλλου.



Το γνωρίζω από 1ο χέρι....15 χρόνια έζησα εκεί. Απλά μου κάνει εντύπωση πως παρόλο του ότι είναι performance oriented και πολύ ψαγμένοι, αρκετοί απ αυτούς θυσιάζουν τις επιδόσεις για χάρη της εμφάνισης... :original:

gant
28-03-10, 18:33
Το γνωρίζω από 1ο χέρι....15 χρόνια έζησα εκεί. Απλά μου κάνει εντύπωση πως παρόλο του ότι είναι performance oriented και πολύ ψαγμένοι, αρκετοί απ αυτούς θυσιάζουν τις επιδόσεις για χάρη της εμφάνισης... :original:

Μετά από τόσο καιρό που παρακολουθώ το Ε46fanatics, μάλλον πρωταρχικός σκοπός των περισσοτέρων στην άλλη πλευρά του Ατλαντικού, είναι η εμφάνιση.

Christos 330
28-03-10, 18:50
Κωστα . . .

Βαλε με κλειστα τα ματια το νεο continental spor contact 5 . . .

turbodog
01-04-10, 14:28
παιδια οι τιμες πλεον και στην ελλαδα εχουν πεσει. τι να πω κοιταζα στο καμς κιλ τα μισελεν πσ3 με μεταφορικα στην ελλαδα 613 εβρω διασταση 225 40 18 τετραδα,ρωτησα σημερα τυχαια σε ενα λαστιχα και μου λεει 600. του ειπα να τα ξαναδει για να ειναι σιγουρο και μου το επιβεβαιωσε.τι να πω τα κοντινενταλ σπορτ κοντακτ3 στην ιδια διασταση 580.πριν απο ενα χρονο που ειχα αλλαξει οι τιμες ηταν 900 και βαλε:shok: θα σου πω να κοιταξεις και τιμες στην ελλαδα. πριν παραγγειλεις. απο το καμς κιλλ ειχα ψωνισει 2 φορες φοβερες τιμες,αλλα τωρα τινα πω τι συμβαινει στο ελλαδα δεν ξερει κανεις:shok::shok::shok:

Μηπως μπορει ο φιλος να γινει πιο συγκεκριμενος και να μας δωσει πληροφοριες/διευθυνση για το μαγαζι που πηγε και του εδωσαν τιμες ακομα καλυτερες απο το camskill (που στην Ελλαδα,η τιμη περιλαμβανει και την τοποθετηση). Εγω πηγα σε αρκετα μαγαζια και ρωτησα, και οι τιμες δεν εχουν αλλαξει καθολου, και ειναι αρκετα ακριβοτερες απο το camskill. Νομιζω οτι αυτο θα ενδιεφερε εκτος απο μενα και αρκετα αλλα μελη του forum

mr incredible
01-04-10, 16:15
Μηπως μπορει ο φιλος να γινει πιο συγκεκριμενος και να μας δωσει πληροφοριες/διευθυνση για το μαγαζι που πηγε και του εδωσαν τιμες ακομα καλυτερες απο το camskill (που στην Ελλαδα,η τιμη περιλαμβανει και την τοποθετηση). Εγω πηγα σε αρκετα μαγαζια και ρωτησα, και οι τιμες δεν εχουν αλλαξει καθολου, και ειναι αρκετα ακριβοτερες απο το camskill. Νομιζω οτι αυτο θα ενδιεφερε εκτος απο μενα και αρκετα αλλα μελη του forum

εμενα λες? εχεις πμthumb

bill_m3
01-04-10, 16:19
εμενα λες? εχεις πμthumb

Μπορείς να το πεις και εδώ .......

mr incredible
01-04-10, 16:37
Μπορείς να το πεις και εδώ .......

οκ παιδες οικονομου στην πετρουπολη προσοχη οχι στο περιστερι στην αρχη της πετρουπολεως.thumb

Z4///M
01-04-10, 17:00
Αν θελεις να ζεσταινεται και να κανιβαλιζεις με τις ωρες το Rosso ειναι καταπληκτικο...ΠΑσχει μονο στην ποιοτητα κυλισης σε σχεση με το conti...Σε κρατημα παντως ειναι η μερα με την νυχτα!

τι εννοεις πασχει στην ποιοτητα κυλισης?

turbodog
01-04-10, 18:50
οκ παιδες οικονομου στην πετρουπολη προσοχη οχι στο περιστερι στην αρχη της πετρουπολεως.thumb

Οκ φιλε μου, καταλαβα που ειναι. Με εξυπηρετει κιολας, μιας και η δουλεια μου ειναι λιγο πιο πανω, στην λεωφ. πετρουπολεως. Θα τον επισκεφτω συντομα. Σε ευχαριστω

turbodog
02-04-10, 14:18
Σημερα το πρωι μιας και ειχα χρονο ανεβηκα την Λεωφ. Πετρουπολεως να βρω τον Οικονομου με τις καταπληκτικες τιμες μιας και εγω, αλλα και πολλοι αλλοι, ενδιαφερονται για λαστιχα. Αφου πηγα, διαπιστωσα με εκπληξη οτι το μαγαζι δεν υπαρχει πλεον, και στην θεση του εχει ανοιξει κατι αλλο ασχετο με το αυτοκινητο. Εχει αλλαξει διευθυνση? Μηπως μπορει ο Mr incredible να μας δωσει πληροφοριες επ αυτου? Απο οτι βλεπω εβαλες λαστιχα Michelin προσφατα, σε τιμες χαμηλοτερες απο το camskill. Για κανε μας μια ενημερωση. Υπαρχουν αρκετοι που ενδιαφερονται αμεσα. Thanks

mr incredible
02-04-10, 14:30
λοιπον το μαγαζι ειναι στην οδο ιδομενεως 123 και το τηλ του ειναι 2102696864 begin_of_the_skype_highlighting              2102696864      end_of_the_skype_hi ghlighting να του πεις οτι σε στελνει το παιδι που αλλαξε τη δευτερα στο ε90. οκ?? μιλαμε παντα για πετρουπολη και οχι για περιστερι..

turbodog
02-04-10, 14:35
λοιπον το μαγαζι ειναι στην οδο ιδομενεως 123 και το τηλ του ειναι 2102696864 να του πεις οτι σε στελνει το παιδι που αλλαξε τη δευτερα στο ε90. οκ??

Οκ...αν προλαβω θα περασω και σημερα απο εκει. Επειδη και ο Monsta απο οτι γνωριζω ενδιαφερεται για αλλαγη, θα δω τι καλυτερο μπορει να κανει για δυο τετραδες.
Ευχαριστω

Z4 DCT
02-04-10, 14:38
οκ παιδες οικονομου στην πετρουπολη προσοχη οχι στο περιστερι στην αρχη της πετρουπολεως.thumb

Αυτος ο οικονομου που ειναι στο χαιδαρι συνορα με περιστερι ειναι ο ιδιος???

ειναι εδω......https://maps.google.com/maps?f=d&source=s_d&saddr=%CE%A6%CE%B1%CE%B2%CE%B9%CE%AD%CF%81%CE%BF%C F%85&daddr=&hl=el&geocode=FWQLRAId7jFpAQ&mra=mr&sll=38.025715,23.704634&sspn=0.049289,0.104799&ie=UTF8&ll=38.013079,23.671095&spn=0.006162,0.0131&z=17

mr incredible
02-04-10, 14:39
και ξαναλεω τα δικα μου λαστιχα μισελεν 225 40 18 πσ3 μπρος πισω το καμς κιλ τα δινει με μεταφρικα 613 ευρο μπορεις να το δεις στο καμς. εμενα μου τα εβαλε με600.ρωτα τον για την δικη σου διασταση και αν σε συμφερει τα βαζεις.

mr incredible
02-04-10, 14:46
Αυτος ο οικονομου που ειναι στο χαιδαρι συνορα με περιστερι ειναι ο ιδιος???

ειναι εδω......https://maps.google.com/maps?f=d&source=s_d&saddr=%CE%A6%CE%B1%CE%B2%CE%B9%CE%AD%CF%81%CE%BF%C F%85&daddr=&hl=el&geocode=FWQLRAId7jFpAQ&mra=mr&sll=38.025715,23.704634&sspn=0.049289,0.104799&ie=UTF8&ll=38.013079,23.671095&spn=0.006162,0.0131&z=17

οχι.........

mr incredible
02-04-10, 14:47
Οκ...αν προλαβω θα περασω και σημερα απο εκει. Επειδη και ο Monsta απο οτι γνωριζω ενδιαφερεται για αλλαγη, θα δω τι καλυτερο μπορει να κανει για δυο τετραδες.
Ευχαριστω

να μας ενημερωσεις.:original:

turbodog
02-04-10, 19:19
να μας ενημερωσεις.:original:

Λοιπον περασα σημερα απο εκει, το παληκαρι που ειναι υπευθυνος ηταν ευγενεστατος, του εξηγησα ποιος μου τον συστησε και για τις καλες τιμες που κανει. Του ειπα οτι φερνουμε απο Αγγλια (το γνωριζε ηδη απο εσενα) και αν μπορεσει να πετυχει τις τιμες τους, γιατι οχι να μην παρουμε απο αυτον τα λαστιχα. Του αφησα δυο διαστασεις ΟΕΜ 19"& CSL και μου ειπε θα το κοιταξει και θα με παρει τηλεφωνο απο Τριτη, οπως και θα μου εχει προσφορες σε διαφορετικες μαρκες. Οποτε περιμενουμε τηλεφωνημα του και θα σας ενημερωσω για τις τιμες του

mr incredible
02-04-10, 19:27
μακαρι και οι τιμες στις διαστασεις που ζητας να ειναι σε καλη τιμη thumb

turbodog
07-04-10, 09:50
UPDATE

235/35/19 - 265/30/19

Michelin Pilot Sport Cup : 580+760= 1340

Kumho Ecsta KU31 : 800


225/40/19 - 255/35/19

Michelin Pilot Sport Cup : 570+550= 1120

ACCELERA Tyres : 600

Αυτα ειναι οτι μου εδωσε σε διαθεσιμα ελαστικα για το Μ3 που εχει. Του ειχα βεβαια πει και για αλλες μαρκες οπως Falken, Vredestein, Continental αλλα δεν ειχε να μου δωσει τιμες απο αυτα.
Οποιος ενδιαφερεται για Michelin ας κανει τον κοπο να παρει ενα τηλεφωνο, μιας και απο οτι φαινεται, εκει ισως να μπορει να κανει κατι καλυτερο στις τιμες. Εγω δεν σκοπευω να βαλω Michelin αυτη τη φορα, οποτε θα ακολουθησω διαφορετικη πορεια.

chief
07-04-10, 11:15
Falken ειχε ο Σταθης στο Μ6.

Stathis
07-04-10, 11:30
και εχω χριστοφορε.
παντου πολυ ευχαριστημενος...
κοστος 619 ευρω...

https://i465.photobucket.com/albums/rr20/mobistar3/Picture219.jpg

Christos 330
07-04-10, 11:39
Turbodog . . .

Vredestein Ultrac Sessanta

235-35-19 με 265-30-19 . . .

980 ευρω . . .

Και ιδιες διαστασεις σε continental conti sport contact 5 1170 ευρω . . .

turbodog
07-04-10, 15:00
Turbodog . . .

Vredestein Ultrac Sessanta

235-35-19 με 265-30-19 . . .

980 ευρω . . .

Και ιδιες διαστασεις σε continental conti sport contact 5 1170 ευρω . . .

Απο www.camskill.co.uk

Vredestein Ultrac Sessanta

235/35/19 kai 265/30/19

Τιμη 605.17 ευρω + 43 ευρω μεταφορικα. Συνολο 648.23 ευρω

Βαλε και 50 τοποθετηση μας κανουν Συνολο 700 ευρω
Αν κανεις και εσυ αυτην την τιμη τοτε να το συζητησουμε. Τα λαστιχα οπως καταλαβαινεις θα τα παρω απο εκει που μου κανουν την καλυτερη τιμη. Ευχαριστω για το ενδιαφερον σου και περιμενω απαντηση σου εδω μεσα...

NickE60
07-04-10, 15:09
Απο www.camskill.co.uk

Vredestein Ultrac Sessanta

235/35/19 kai 265/30/19

Τιμη 605.17 ευρω + 43 ευρω μεταφορικα. Συνολο 648.23 ευρω

Βαλε και 50 τοποθετηση μας κανουν Συνολο 700 ευρω
Αν κανεις και εσυ αυτην την τιμη τοτε να το συζητησουμε. Τα λαστιχα οπως καταλαβαινεις θα τα παρω απο εκει που μου κανουν την καλυτερη τιμη. Ευχαριστω για το ενδιαφερον σου και περιμενω απαντηση σου εδω μεσα...

Τι περιμένεις να σου απαντήσει ο Χρήστος? Αφού δεν έχουν καμία σχέση οι τιμές εκεί κι εδώ.... :original:

εγώ το έχω πεί..... πρέπει να αρχίσουν να φέρνουν μόνοι τους οι επαγγελματίες. Και 100-150 παραπάνω να έβγαιναν εγώ θα το προτιμούσα από το να κάνω ολόκληρη τη διαδικασία και να ψάχνω κάποιον να μου τα βάλει... Υπ' όψιν ότι οι Άγγλοι δίνουν κανονικότατο παραστατικό (τιμολόγιο) για τους επαγγελματίες.

Monsta
07-04-10, 15:41
Εγώ παράγγειλα τα Falken 225/40/19, 255/35/19, σύνολο με μεταφορικά 606 λίρες και τα περιμένω....

turbodog
07-04-10, 16:02
Τι περιμένεις να σου απαντήσει ο Χρήστος? Αφού δεν έχουν καμία σχέση οι τιμές εκεί κι εδώ.... :original:

εγώ το έχω πεί..... πρέπει να αρχίσουν να φέρνουν μόνοι τους οι επαγγελματίες. Και 100-150 παραπάνω να έβγαιναν εγώ θα το προτιμούσα από το να κάνω ολόκληρη τη διαδικασία και να ψάχνω κάποιον να μου τα βάλει... Υπ' όψιν ότι οι Άγγλοι δίνουν κανονικότατο παραστατικό (τιμολόγιο) για τους επαγγελματίες.

Ο Χρηστος ηταν αυτος που μου εκανε την προσφορα του και μαλιστα δημοσια και οχι εγω. Το οτι στην Ελλαδα το ιδιο λαστιχο ειναι 40% ακριβοτερο (700+280) σημαινει οτι καποιος θελει να κερδοσκοπησει στην πλατη μου. Και βεβαια δεν κατηγορω τον Χρηστο, μπορει να αγοραζει και αυτος ακριβα απο τον εδω αντιπροσωπο, αυτο δεν το ξερω, (αλλα δεν ειναι προβλημα μου οπως καταλαβαινεις). Οταν εγω μπορω να εχω τα ΙΔΙΑ λαστιχα τοποθετημενα 40% φθηνοτερα, αυτο θα κανω. Και εγω, ΑΛΛΑ και καθε νοημων ανθρωπος. Αυτο που ειπα ειναι αν ο Χρηστος μπορει να μου κανει την ιδια τιμη με αυτα που ΤΕΛΙΚΑ θα πληρωσω φερνοντας τα λαστιχα μονος μου, τοτε να τα παρω απο αυτον, να βοηθησω και την επιχειρηση του. Αλλιως θα πρεπει να ειμαι Μ...ς να πληρωσω κατι πιο ακριβα επειδη για διαφορους λογους (που δεν με ενδιαφερουν) η τοπικη αγορα ειναι κατα πολυ ακριβοτερη. Το ελευθερο εμποριο ετσι δουλευει και αν οντως αρχισουμε ολοι να κινουμαστε προς αυτην την κατευθυνση, ειμαι σιγουρος οτι θα υπαρξει και στην Ελλαδα, ταχυτατη αναπροσαρμογη των τιμων. Το μοτο "δεν με ενδιαφερει να πουλησω 5 με 1 κερδος αλλα 1 με 5 κερδος" πρεπει να καταπολεμηθει απο εμας τους αγοραστες. Οταν λοιπον αυτο το 1 με 5 κερδος γινει ΚΑΝΕΝΑ και με μηδεν κερδος, να ειστε σιγουροι οτι η αγορα θα προσαρμοστει πολυ γρηγορα.

NickE60
07-04-10, 19:42
Ο Χρηστος ηταν αυτος που μου εκανε την προσφορα του και μαλιστα δημοσια και οχι εγω. Το οτι στην Ελλαδα το ιδιο λαστιχο ειναι 40% ακριβοτερο (700+280) σημαινει οτι καποιος θελει να κερδοσκοπησει στην πλατη μου. Και βεβαια δεν κατηγορω τον Χρηστο, μπορει να αγοραζει και αυτος ακριβα απο τον εδω αντιπροσωπο, αυτο δεν το ξερω, (αλλα δεν ειναι προβλημα μου οπως καταλαβαινεις). Οταν εγω μπορω να εχω τα ΙΔΙΑ λαστιχα τοποθετημενα 40% φθηνοτερα, αυτο θα κανω. Και εγω, ΑΛΛΑ και καθε νοημων ανθρωπος. Αυτο που ειπα ειναι αν ο Χρηστος μπορει να μου κανει την ιδια τιμη με αυτα που ΤΕΛΙΚΑ θα πληρωσω φερνοντας τα λαστιχα μονος μου, τοτε να τα παρω απο αυτον, να βοηθησω και την επιχειρηση του. Αλλιως θα πρεπει να ειμαι Μ...ς να πληρωσω κατι πιο ακριβα επειδη για διαφορους λογους (που δεν με ενδιαφερουν) η τοπικη αγορα ειναι κατα πολυ ακριβοτερη. Το ελευθερο εμποριο ετσι δουλευει και αν οντως αρχισουμε ολοι να κινουμαστε προς αυτην την κατευθυνση, ειμαι σιγουρος οτι θα υπαρξει και στην Ελλαδα, ταχυτατη αναπροσαρμογη των τιμων. Το μοτο "δεν με ενδιαφερει να πουλησω 5 με 1 κερδος αλλα 1 με 5 κερδος" πρεπει να καταπολεμηθει απο εμας τους αγοραστες. Οταν λοιπον αυτο το 1 με 5 κερδος γινει ΚΑΝΕΝΑ και με μηδεν κερδος, να ειστε σιγουροι οτι η αγορα θα προσαρμοστει πολυ γρηγορα.

Το καταλαβαίνω απόλυτα αυτό που λες, κι εγώ έτσι ακριβώς σκέφτομαι, αλλά μήπως πρέπει να λάβουμε υπ' όψιν και την άλλη πλευρά? ..που μπορεί να είναι και ο αδελφός μας ο ίδιος... βγαίνει?? ΙΚΑ υπαλλήλων, ενοίκια, εφορία...

Να υποθέσουμε πως θα τα αγοράσει ο ίδιος ο επαγγελματίας απ' ευθείας από το εξωτερικό στην τιμή που είπες κι όχι από τον εδώ κεντρικό εισαγωγέα. Θα τα αγοράσει στην τιμή που είπες. Στο ποσό αυτό για την εφορία πρέπει να προσθέσει κι ένα ποσοστό κέρδους υποχρεωτικά, πες 10% πάνω στο οποίο θα φορολογηθεί. Του μένει 6% καθαρό κέρδος. Πρέπει επίσης να καλύψει ένα μικρό ποσοστό από τα λειτουργικά του έξοδα ...αλλιώς το κλείνει και ψάχνει να βρει τι θα κάνει.. ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙ! Πολύ δύσκολο, απίθανο να πετύχεις αυτές τις τιμές πουθενά στην Ελλάδα. Δυστυχώς!!

Φαντάσου τώρα να τα αγόραζει από τον εδώ κεντρικό διανομέα...... που πρέπει να κερδίσει κι αυτός ένα "σεβαστότατο" ποσοστό :whistle:

Είδατε γιατί είναι μεγάλο κακό για μια χώρα να μην έχει καθόλου βιομηχανία??? Αυτά πληρώνουμε όλοι και δυστυχώς φτάνουμε στο σημείο να αδιαφορούμε για το αν ο ίδιος μας ο αδελφός ή ο νοικάρης, ή ο γείτονας μπορεί να επιζήσει επαγγελματικά υπ' αυτές τις συνθήκες. Έτσι μας κατάντησαν οι καρχαρίες των μονοπωλίων που δεν θέλουν με τίποτα βιομηχανίες στην Ελλάδα, δυστυχώς....
Θα φάνε τα ....... τους όμως τώρα. Έφτασε η ώρα και γι' αυτούς.... :thumbsdown:

Christos 330
07-04-10, 19:46
Απο www.camskill.co.uk

Vredestein Ultrac Sessanta

235/35/19 kai 265/30/19

Τιμη 605.17 ευρω + 43 ευρω μεταφορικα. Συνολο 648.23 ευρω

Βαλε και 50 τοποθετηση μας κανουν Συνολο 700 ευρω
Αν κανεις και εσυ αυτην την τιμη τοτε να το συζητησουμε. Τα λαστιχα οπως καταλαβαινεις θα τα παρω απο εκει που μου κανουν την καλυτερη τιμη. Ευχαριστω για το ενδιαφερον σου και περιμενω απαντηση σου εδω μεσα...

Δυστυχως δεν μπορω να κανω αυτην την τιμη . . .

Μακαρι να ημουν σαν το camskill . . .

Monsta
07-04-10, 20:12
Έχεις δίκιο ρε Νίκο.

Μηδέν βιομηχανία, όλοι γίναμε έμποροι / αντιπρόσωποι. 'Αποκλειστικοί' κιόλας, να χουμε να δείχνουμε κύρος με τη σπέσιαλ ταμπέλα...

Πάντως εγώ που ρώτησα για τα δικά μου λάστιχα την εδώ αντιπροσωπεία μέσω του συνεργείου που θα μου τα τοποθετήσει, ΑΝ είχαν και 100 ευρώ διαφορά (50 τα μεταφορικά από Αγγλία + 50 ένα επιπλέον κέρδος για το συνεργείο), δεν θα έμπαινα καν στη διαδικασία να τα παραγγείλω απ έξω. Γιατί πολύ απλά αν και γνωριζόμαστε χρόνια και του χω αφήσει μια μικρή περιουσία σε service & ανταλλακτικά όλα αυτά τα χρόνια, ψιλο-ντρέπομαι να του τα πάω και να του πω να μου τα βάλει για 50 ευρώ. Αλλά τελικά αυτό θα κάνω, όχι γιατί η εδώ αντιπροσωπεία τα έχει πιο ακριβά, αλλά επειδή ΔΕΝ φέρνει καν τη συγκεκριμένη διάσταση!!!

Ναι, λες και το Μ3 είναι πολύ σπάνιο και ειδικό αυτοκίνητο, όπως και η παραπάνω διάσταση :whistle:

Μιλάμε οι τύποι έχουν ....μεσάνυχτα. :thumbsdown:

Christos 330
07-04-10, 20:19
Παντως η τιμη που ανεφεραι ο turbodog ειναι τεραστια η διαφορα. . .

Καλα καλα ουτε εγω δεν μπορω να τα αγορασω τοσο . . .

GEO
07-04-10, 20:23
εγω τα kumho σε διασταση csl τα ειχα φερει απο elastika-online 680 ευρω με μεταφορικα και μου βγηκανε και μια χαρα τα λαστιχα. επισης να δειτε και την ημερομηνια παραγωγης

turbodog
07-04-10, 20:29
Το καταλαβαίνω απόλυτα αυτό που λες, κι εγώ έτσι ακριβώς σκέφτομαι, αλλά μήπως πρέπει να λάβουμε υπ' όψιν και την άλλη πλευρά? ..που μπορεί να είναι και ο αδελφός μας ο ίδιος... βγαίνει?? ΙΚΑ υπαλλήλων, ενοίκια, εφορία...

Να υποθέσουμε πως θα τα αγοράσει ο ίδιος ο επαγγελματίας απ' ευθείας από το εξωτερικό στην τιμή που είπες κι όχι από τον εδώ κεντρικό εισαγωγέα. Θα τα αγοράσει στην τιμή που είπες. Στο ποσό αυτό για την εφορία πρέπει να προσθέσει κι ένα ποσοστό κέρδους υποχρεωτικά, πες 10% πάνω στο οποίο θα φορολογηθεί. Του μένει 6% καθαρό κέρδος. Πρέπει επίσης να καλύψει ένα μικρό ποσοστό από τα λειτουργικά του έξοδα ...αλλιώς το κλείνει και ψάχνει να βρει τι θα κάνει.. ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙ! Πολύ δύσκολο, απίθανο να πετύχεις αυτές τις τιμές πουθενά στην Ελλάδα. Δυστυχώς!!

Φαντάσου τώρα να τα αγόραζει από τον εδώ κεντρικό διανομέα...... που πρέπει να κερδίσει κι αυτός ένα "σεβαστότατο" ποσοστό :whistle:

Είδατε γιατί είναι μεγάλο κακό για μια χώρα να μην έχει καθόλου βιομηχανία??? Αυτά πληρώνουμε όλοι και δυστυχώς φτάνουμε στο σημείο να αδιαφορούμε για το αν ο ίδιος μας ο αδελφός ή ο νοικάρης, ή ο γείτονας μπορεί να επιζήσει επαγγελματικά υπ' αυτές τις συνθήκες. Έτσι μας κατάντησαν οι καρχαρίες των μονοπωλίων που δεν θέλουν με τίποτα βιομηχανίες στην Ελλάδα, δυστυχώς....
Θα φάνε τα ....... τους όμως τώρα. Έφτασε η ώρα και γι' αυτούς.... :thumbsdown:

Συμφωνω με τα παραπανω, αλλα 40% επιπλεον στην τιμη της Αγγλιας, που και αυτοι εχουν να πληρωσουν ΙΚΑ, εφορια, μαγαζι, το δικο τους κερδος κλπ δεν δικαιολογειται κατα την γνωμη μου. Οσο για τις βιομηχανιες κτλ δεν νομιζω οτι τα συγκεκριμενα λαστιχα ειναι η γραφουν made in England, ωστε να εχουν ενα επιπλεον οφελος απο αυτο. Οποτε και ο Αγγλος απο αλλου τα εισαγει. Αρα καποιος κερδοσκοπει, αφου εγω σαν μεμονωμενος καταναλωτης εχω πολυ καλυτερες τιμες απο τους τοπικους διανομεις/αντιπροσωπους. Και οπως ειπα παραπανω, δεν κερδοσκοπει απαραιτητα ο τελικος πωλητης του προιοντος. Και για να παμε στο θεμα μας, εγω αλλα και οι περισσοτεροι απο εδω μεσα θα αγορασουν το προιον εκει που εχουν την καλυτερη τιμη αφου μιλαμε για το ακριβως ΙΔΙΟ προιον.

turbodog
07-04-10, 20:33
Παντως η τιμη που ανεφεραι ο turbodog ειναι τεραστια η διαφορα. . .

Καλα καλα ουτε εγω δεν μπορω να τα αγορασω τοσο . . .

Την τιμη Χρηστο δεν την εβγαλα μονος μου, αλλα απο το calculator του site. Μπορεις και να το επιβεβαιωσεις απο μονος σου.

Christos 330
07-04-10, 20:41
Την τιμη Χρηστο δεν την εβγαλα μονος μου, αλλα απο το calculator του site. Μπορεις και να το επιβεβαιωσεις απο μονος σου.

Δεν αντιλεω φιλε μου . . .

Πιστευω οτι εχουν τοσο . . .

Απλα αυτο το site αγοραζει κατευθειαν απο την πηγη . . .

Ενω εγω και καθε εγω τα παιρνω απο ταν α η β αντιπρωσοπο που τα

προμηθευει . . .

turbodog
07-04-10, 20:53
Δεν αντιλεω φιλε μου . . .

Πιστευω οτι εχουν τοσο . . .

Απλα αυτο το site αγοραζει κατευθειαν απο την πηγη . . .

Ενω εγω και καθε εγω τα παιρνω απο ταν α η β αντιπρωσοπο που τα

προμηθευει . . .

Οκ Χρηστο. Σε καταλαβαινω, οπως ελπιζω να καταλαβαινεις και εσυ την θεση μου απο την μερια του αγοραστη.

NickE60
07-04-10, 21:12
Συμφωνω με τα παραπανω, αλλα 40% επιπλεον στην τιμη της Αγγλιας, που και αυτοι εχουν να πληρωσουν ΙΚΑ, εφορια, μαγαζι, το δικο τους κερδος κλπ δεν δικαιολογειται κατα την γνωμη μου. Οσο για τις βιομηχανιες κτλ δεν νομιζω οτι τα συγκεκριμενα λαστιχα ειναι η γραφουν made in England, ωστε να εχουν ενα επιπλεον οφελος απο αυτο. Οποτε και ο Αγγλος απο αλλου τα εισαγει. Αρα καποιος κερδοσκοπει, αφου εγω σαν μεμονωμενος καταναλωτης εχω πολυ καλυτερες τιμες απο τους τοπικους διανομεις/αντιπροσωπους. Και οπως ειπα παραπανω, δεν κερδοσκοπει απαραιτητα ο τελικος πωλητης του προιοντος. Και για να παμε στο θεμα μας, εγω αλλα και οι περισσοτεροι απο εδω μεσα θα αγορασουν το προιον εκει που εχουν την καλυτερη τιμη αφου μιλαμε για το ακριβως ΙΔΙΟ προιον.

Πολλές εταιρίες έχουν και στην Αγγλία εργοστάσια,

Bridgestone UK Limited
Continental Tyre Group Limited
Cooper Tire & Rubber Company Europe Limited
Dunlop Aircraft Tyres Limited
Goodyear Dunlop Tyres UK Limited
Michelin Tyre Plc
Pirelli Tyres Limited
Vredestein (UK) Limited

H Dunlop είναι πλέον καθαρά Αγγλική, η Goodyear είναι κατά το μεγαλύτερο ποσοστό της Αγγλικών συμφερόντων....... αλλά, το βασικότερο είναι ότι η ίδια η Αγγλία είναι βιομηχανική χώρα και έτσι έχει τη δύναμη να ρίχνει τις τιμές των εισαγόμενων προϊόντων έτσι, ώστε να γίνονται ανταγωνιστικά με τα δικά της. (π.χ λάστιχα) Εμείς τέτοια δυνατότητα ...ούτε στο όνειρό μας...

Οκ συμφωνούμε γενικότερα, αλλά αν μπορείς κάνε ένα πρόχειρο υπολογισμό, πόσο θα τα πουλούσες εσύ αν ήσουν κατάστημα π.χ. με 3 υπαλλήλους και 1000 ευρώ ενοίκιο, για να μπορείς να πεις ότι σου μένει και ένα λογικό κέρδος. Στην ίδια τιμή θα τα πάρεις είτε αγοράσεις 2 είτε 15 ζευγάρια, δεν κάνουν κάποια παραπάνω έκπτωση οι Άγγλοι, έχω ρωτήσει.

Αν μπορούσες να τα πουλάς 150 ευρώ παραπάνω, (δηλαδή μέχρι 850 ευρώ τοποθετημένα) εγώ θα τα έπαιρνα από εσένα, για να μην έχω και κανένα άγχος thumb
Δεν βγαίνει όμως...

Monsta
07-04-10, 21:34
Δεν βγαίνει όμως...




Ακριβώς! Και πες μου Νίκο πού ακριβώς νοικιάζουν μαγαζί με 1.000 ευρώ (όχι αποθήκη) να πάω αύριο να κάνω τα συμβόλαια...

Από την άλλη πάντως είναι γεγονός οτι το εμπόριο στα λάστιχα αφήνει αρκετά μεγάλο ποσοστό κέρδους. Πιστεύω αντίστοιχα ότι υπάρχει πολύ υψηλό margin ακόμα και από τη χονδρική στη λιανική. Έχω ακούσει και για σημαντικότατες εκπτώσεις σε 'δικούς' τους ανθρώπους.

Για να μη πω ονόματα στο χώρο του εμπορίου ελαστικών (όχι αντιπροσωπείες) που έχουνε κάνει ΤΕΡΑΣΤΙΑ περιουσία.....στο Χαλάνδρι μένεις Νίκο και πιθανότατα ξέρεις για ποιον μιλάω...

Μπορεί να γίνει μεγάλη συζήτηση.....αλλά ένα μαγαζί εμπορίου ελαστικών ΣΕ ΕΜΠΟΡΙΚΟ σημείο και με τιμές ένα τσικ χαμηλότερες από τις προτινόμενες λιανικής, είναι σκέτο χρυσωρυχείο...

turbodog
07-04-10, 21:35
Πολλές εταιρίες έχουν και στην Αγγλία εργοστάσια,

Bridgestone UK Limited
Continental Tyre Group Limited
Cooper Tire & Rubber Company Europe Limited
Dunlop Aircraft Tyres Limited
Goodyear Dunlop Tyres UK Limited
Michelin Tyre Plc
Pirelli Tyres Limited
Vredestein (UK) Limited

H Dunlop είναι πλέον καθαρά Αγγλική, η Goodyear είναι κατά το μεγαλύτερο ποσοστό Αγγλικών συμφερόντων....... αλλά, το βασικότερο είναι ότι η ίδια η Αγγλία είναι βιομηχανική χώρα και έτσι έχει τη δύναμη να ρίχνει τις τιμές των εισαγόμενων προϊόντων έτσι, ώστε να γίνονται ανταγωνιστικά με τα δικά της. (π.χ λάστιχα) Εμείς τέτοια δυνατότητα ...ούτε στο όνειρό μας...

αλλΟκ συμφωνούμε γενικότερα, αλλά αν μπορείς κάνε ένα πρόχειρο υπολογισμό, πόσο θα τα πουλούσες εσύ αν ήσουν κατάστημα π.χ. με 3 υπαλλήλους και 1000 ευρώ ενοίκιο, για να μπορείς να πεις ότι σου μένει και ένα λογικό κέρδος. Στην ίδια τιμή θα τα πάρει είτε αγοράσει 2 είτε 15 ζευγάρια, δεν κάνουν κάποια παραπάνω έκπτωση οι Άγγλοι, έχω ρωτήσει.

Αν μπορούσες να τα πουλάς 150 ευρώ παραπάνω, (δηλαδή μέχρι 850 ευρώ τοποθετημένα) εγώ θα τα έπαιρνα από εσένα, για να μην έχω και κανένα άγχος thumb
Δεν βγαίνει όμως...

Οταν ενα ελαστικο εχει χωρα παραγωγης την Αγγλια εχει σταμπα Made in England. Δεν νομιζω (ειμαι σχεδον βεβαιος) οτι τα συγκεκριμενα ελαστικα (μιας και που για αυτα γινεται η συζητηση) ειναι Αγγλικα.
Τωρα για αυτα με τους υπαλληλους, ενοικια κτλ οπως απαντησα παραπανω, τα εχουν και οι Αγγλοι αυτα. Και μαλιστα και σε μεγαλυτερα ποσα. Επειδη ημουν Αγγλια λογω σπουδων και ημουν εκει 5 χρονια ξερω απο ενοικια, ασφαλειες και μισθους thumb
Εγω θα τα επαιρνα απο τον Χρηστο αν τα ειχε λιγο ακριβοτερα πχ 750 ευρω τα συγκεκριμενα. Οχι γιατι εχω προβλημα να τα φερω απ' εξω (εχω φερει δεκαδες πραγματα απο Αγγλια-Αμερικη) αλλα για να βοηθησω ενα μελος του Forum που ασχολειται με εμπορια ελαστικων. Οποτε θα εχανα εν γνωση μου πχ 50 ευρω, αλλα θα υποστηριζα τον κλαδο. Αυτο ειναι μια σωστη αντιμετωπιση του θεματος. Αλλα ομως μεχρι εκει. Οτιδηποτε παραπανω σε τιμη εγω το θεωρω κερδοσκοπια σε βαρος μου. Τους λογους να τους αναλυσουμε οσο θελεις, αλλα επειδη τα λεφτα βγαινουν απο την τσεπη μου, θα κοιταξω να αγορασω με γνωμονα την υγεια της τσεπης μου.

NickE60
07-04-10, 21:55
Οταν ενα ελαστικο εχει χωρα παραγωγης την Αγγλια εχει σταμπα Made in England. Δεν νομιζω (ειμαι σχεδον βεβαιος) οτι τα συγκεκριμενα ελαστικα (μιας και που για αυτα γινεται η συζητηση) ειναι Αγγλικα.
Τωρα για αυτα με τους υπαλληλους, ενοικια κτλ οπως απαντησα παραπανω, τα εχουν και οι Αγγλοι αυτα. Και μαλιστα και σε μεγαλυτερα ποσα. Επειδη ημουν Αγγλια λογω σπουδων και ημουν εκει 5 χρονια ξερω απο ενοικια, ασφαλειες και μισθους thumb
Εγω θα τα επαιρνα απο τον Χρηστο αν τα ειχε λιγο ακριβοτερα πχ 750 ευρω τα συγκεκριμενα. Οχι γιατι εχω προβλημα να τα φερω απ' εξω (εχω φερει δεκαδες πραγματα απο Αγγλια-Αμερικη) αλλα για να βοηθησω ενα μελος του Forum που ασχολειται με εμπορια ελαστικων. Οποτε θα εχανα εν γνωση μου πχ 50 ευρω, αλλα θα υποστηριζα τον κλαδο. Αυτο ειναι μια σωστη αντιμετωπιση του θεματος. Αλλα ομως μεχρι εκει. Οτιδηποτε παραπανω σε τιμη εγω το θεωρω κερδοσκοπια σε βαρος μου. Τους λογους να τους αναλυσουμε οσο θελεις, αλλα επειδη τα λεφτα βγαινουν απο την τσεπη μου, θα κοιταξω να αγορασω με γνωμονα την υγεια της τσεπης μου.

Μάλλον δεν κατάλαβες τι εννοώ. Ο Άγγλος μεγαλέμπορος (camskill) έχει τη δύναμη να αγοράσει με καλύτερη τιμή μονάδας από τη Γερμανία παρά από την Αγγλία και αυτό γιατί έχει τη "δύναμη" του ότι βρίσκεται σε μια μεγάλη βιομηχανική χώρα όπου ο Γερμανός πρέπει να την ανταγωνιστεί. Οι τιμές της BMW στην Αγγλία είναι χαμηλότερες ακόμη κι από αυτές στην ίδια τη Γερμανία. Επειδή η Αγγλία έχει κι αυτή αυτοκινητοβιομηχανία. Το ίδιο ισχύει και για την Αμερική.

Εμείς δεν έχουμε τέτοια δυνατότητα ..έχουμε όμως καλό λάδι!.. :original:

Τώρα για τα 50 ευρώ παραπάνω που δίνεις, οκ. Εγώ σαν άνθρωπος που γνωρίζει τις δυσκολίες της αγοράς, θα έδινα κάτι παραπάνω, αλλά σου λέω ότι ακόμη και με αυτά τα παραπάνω, πάλι δεν βγαίνει, το πρόβλημα πλέον είναι καθαρά οικονομικό σε ένα στείρο κράτος και ο καθένας κοιτάζει να γλυτώσει ότι μπορεί.

Stathis
07-04-10, 22:03
και πολυ καλα κανεις δημητρη.
κι εγω απο την camskill πηρα.

αλλα σκεψου και πιο κατω απο προφανες.
τωρα τα 700 ευρω σου θα κυκλοφορησουν και θα κινησουν στο ποσοστο που τους αναλογει την αγγλικη οικονομια.
δηλαδη με αυτα ο λαστιχας θα ψωνισει στην τοπικη αγορα του και απο το χρημα του (πλεον) θα επιστρεψει ενα ποσοστο στην τσεπη του (αφου αυτοι απο τους οποιους θα ψωνισει θα αγορασουν καποια στιγμη λαστιχα απο αυτον και οχι απο την ελλαδα) και ολοι θα εχουν δουλεια και θα ειναι ικανοποιημενοι...

εκτος απο εσενα βεβαια αφου δεν θα επιστρεψει ουτε σεντ στην τσεπη σου (στο επαγγελμα που κανεις, δεν θα ερθει κανενας αγγλος πιθανολογω να αγορασει απο εσενα)...

βεβαια συνολικα και ατομικα θα εισαι κερδισμενος απο τη συγκεκριμενη αγορα.
μονον ατομικα ομως. και λιγοτερο απο οσο δειχνει ο απολυτος αριθμος.

αν (αν λεω) στην ακραια περιπτωση που ολοι αγοραζαμε απ' εξω διοτι μας συμφερουν οι τιμες και η ποιοτητα, που θα καταληγαμε?

οι επιχειρησεις θα μειωνονταν ραγδαια αφου δεν θα ειχαν πωλησεις, κοσμος θα εχανε τη δουλεια του (και την αγοραστικη του δυναμη) το κρατος δεν θα ειχε εσοδα απο τους φορους, οποτε θα αναγκαζοταν και αυτο να απολυσει πλεοναζοντες υπαλληλους, θα τιναζοταν στον αερα το -ηδη τιναγμενο- ασφαλιστικο (συνταξεις-περιθαλψη) και αλλα πολλα και δυσαρεστα.

θα μου πεις, σιγα ρε φιλε... θα γινουν ολα αυτα επειδη εγω θα αγορασω ενα σετ ελαστικα απο εκει που τα βρηκα φθηνοτερα?
και βεβαια οχι, φιλολογικη και θεωρητικη ειναι η προσεγγιση μου...
αν και υπαρχει και η γνωστη θεωρια με το τιναγμα των φτερων της πεταλουδας...
λετε να ισχυει...?

mr incredible
07-04-10, 22:15
και πολυ καλα κανεις δημητρη.
κι εγω απο την camskill πηρα.

αλλα σκεψου και πιο κατω απο προφανες.
τωρα τα 700 ευρω σου θα κυκλοφορησουν και θα κινησουν στο ποσοστο που τους αναλογει την αγγλικη οικονομια.
δηλαδη με αυτα ο λαστιχας θα ψωνισει στην τοπικη αγορα του και απο το χρημα του (πλεον) θα επιστρεψει ενα ποσοστο στην τσεπη του (αφου αυτοι απο τους οποιους θα ψωνισει θα αγορασουν καποια στιγμη λαστιχα απο αυτον και οχι απο την ελλαδα) και ολοι θα εχουν δουλεια και θα ειναι ικανοποιημενοι...

εκτος απο εσενα βεβαια αφου δεν θα επιστρεψει ουτε σεντ στην τσεπη σου (στο επαγγελμα που κανεις, δεν θα ερθει κανενας αγγλος πιθανολογω να αγορασει απο εσενα)...

βεβαια συνολικα και ατομικα θα εισαι κερδισμενος απο τη συγκεκριμενη αγορα.
μονον ατομικα ομως. και λιγοτερο απο οσο δειχνει ο απολυτος αριθμος.

αν (αν λεω) στην ακραια περιπτωση που ολοι αγοραζαμε απ' εξω διοτι μας συμφερουν οι τιμες και η ποιοτητα, που θα καταληγαμε?

οι επιχειρησεις θα μειωνονταν ραγδαια αφου δεν θα ειχαν πωλησεις, κοσμος θα εχανε τη δουλεια του (και την αγοραστικη του δυναμη) το κρατος δεν θα ειχε εσοδα απο τους φορους, οποτε θα αναγκαζοταν και αυτο απολυσει πλεοναζοντες υπαλληλους, θα τιναζοταν στον αερα το ασφαλιστικο (συνταξεις-περιθαλψη) και αλλα πολλα και δυσαρεστα.

θα μου πεις, σιγα ρε φιλε... θα γινουν ολα αυτα επειδη εγω θα αγορασω ενα σετ ελαστικα απο εκει που τα βρηκα φθηνοτερα?
και βεβαια οχι, φιλολογικη ειναι η προσεγγιση μου...
αν και υπαρχει και η γνωστη θεωρια με το τιναγμα των φτερων της πεταλουδας...
λετε να ισχυει...?

πρεπει να γινουν απο κοινου προσεγγισεις, ο λαστιχας να πουλαει φθηνοτερα και ο αγοραστης να δωσει λιγο παραπανω πχ 50 70 ευρω,για να μενουν τα χρηματα εδω.εγω εκανα μια ερευνα αγορας και τυχαια βρηκα τα δικα μου πιο φτηνα στον συγκεκριμενο.καλο ειναι να τους εξηγουμε πως εχουν τα πραγματα πχ καμς κιλ. παντως στις μεγαλες διαστασεις συμφερει απεξω,στις μικρες 13 14 ειναι τα ιδια. δεν ειναι κακο να συζηταμε με το λαστιχα για το τι γινεται στην αγορα,αν ειναι διατεθειμενος βεβαια για συζητηση.σιγα σιγα και μοιραια πιστευω οτι οι τιμες θα πεσουν,ειναι θεμα χρονου.μην ξεχνατε ποσο ειχαν τα λαστιχα εδω 18 19 20 πριν απο 1 η2 χρονια.

turbodog
07-04-10, 22:19
Πολυ ωραια τα λετε αλλα στην τελικη, τα λαθη των πολιτικων αυτης της χωρας και τους λογους που στην Ελλαδα δεν εχουμε βιομηχανια δεν θα πληρωσει η τσεπη μου. Και κυριως τα κερδη των 'επισημων' αντιπροσωπων (που κατα την γνωμη μου εκει γινεται και η κερδοσκοπια). Ποση διαφορα να εχουν οι European Dealers μεταξυ τους λογω ποσοτητων οταν αγοραζουν Bulk απο το εργοστασιο? 40% δεν εχουν. Και υποψιν η διαφορα του ποσου ειναι στο ποσοστο επι της λιανικης που περιλαμβανει μεταφορικα και τοποθετηση. Αλλιως θα ηταν σχεδον 50%! (700+280 με 600+280). Και στην χοντρικη που αγοραζουν ειναι ακομα μεγαλυτερο το ποσοστο. Ολα τα αλλα ειναι για να χουμε να λεμε...

Stathis
07-04-10, 22:20
η αληθεια παντα βρισκεται καπου στη μεση.
ετσι και η σωστη προσεγγιση στο συγκεκριμενο θεμα.

επισης σκεφτειτε οτι οσοι εχουν επιχειρηση τους συμφερει να αγορασουν απο εδω σε καθε περιπτωση!
υπολογιστε -21% απο το φπα (που εκπιπτει) και -24 εως -45 % (αναλογα με το συντελεστη φορου αν προκειται για ΑΕ, ΕΠΕ, ατομικη κλπ) απο το φορο!

bill_m3
07-04-10, 22:23
Όπως τα λέει ο Δημήτρης!!
Για τους λόγους που αναφέρατε θα έδινα και 100¤ πιο πάνω από την τιμή που θα έβγαινε απ΄έξω στον εδώ έμπορο, αλλά μέχρι εκεί... Από εκεί και πάνω πιστεύω ότι με κλέβουν ( το ποιος με κλέβει είναι άλλο θέμα...)