PDA

Επιστροφή στο Forum : tuning στην 116ι f20



markos7
14-08-13, 09:17
Καλημερα και καλο καλοκαιρι σε εμας που ξεχασαμε να φυγουμε απο την Αθηνα.
Προσφατα αγορασα μια f20 116i(m pack,xenon,sunroof,m φρενα).
Το αμαξι ειναι πολυ καλο σε ποιοτητα,αλλα δυστηχος πολυ αργο...πριν το αγορασω ηξερα πως τα αλογα ειναι λιγα αλλα δεν περιμενα πως θα μπερδευτω τοσο πολυ για την αναβαθμιση του κινητηρα του.(ειχα ενα audi α3 18t του 2008 πριν και ολα ηταν απλα!!).
απο μια γρηγορη ερευνα που εκανα οι τιμες που μου ειπαν ειναι απο 600-1100 ευρω για επαναπρογραματισμο του εγκεφαλου (αλλοι ομως μου ειπαν πως το αμαξι θα παει 176 αλογα και αλλοι 195...) .Και εχω την εντυπωση πως για παραληλο εγκεφαλο η τιμη θα παει στα 2200...( AC Schnitzer)στα 200 αλογα.
πολυ μεγαλες διαφορες στις τιμες και στα αλογα,για μονο 1ο σταδιο.
χαζεψα λιγο το forum μπας και βρω κατι να με βοηθησει αλλα τπτ.
μηπως μπορει να με βοηθησει καποιος??μεχρι μεσα Σεπτεβρη θα ηθελα να το εχω βαλει το προγραμμα.
Ευχαριστω.thumb

mark e92
14-08-13, 09:57
Κατ'αρχήν Καλως ήρθες !
Με πόσα αλογα είναι τώρα?

Ptboul
14-08-13, 09:58
Υπάρχει μέλος/εξειδικευμένος επαγγελματίας που θα μπορέσει να σου εξηγήσει ότι χρειάζεσαι.

Για διάβασε και εδώ (https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=16043)

markos7
14-08-13, 10:36
Να σαι καλα mark,τώρα το αμάξι έχει 136 άλογα.

markos7
14-08-13, 10:44
Το διάβασα το θέμα που είχατε αναπτύξει πριν στείλω,η αλήθεια ειναι πως ειναι κατατοπιστικό για την 114i ενώ για την 116i δεν ειναι συγκεκριμένο.
Thanks πάντως. :)

bill_m3
14-08-13, 10:51
Υπάρχει μέλος/εξειδικευμένος επαγγελματίας που θα μπορέσει να σου εξηγήσει ότι χρειάζεσαι.

Για διάβασε και εδώ (https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=16043)


Το διάβασα το θέμα που είχατε αναπτύξει πριν στείλω,η αλήθεια ειναι πως ειναι κατατοπιστικό για την 114i ενώ για την 116i δεν ειναι συγκεκριμένο.
Thanks πάντως. :)

Πάρε ένα τηλέφωνο τον Νίκο, πες του ότι είσαι από το φόρουμ και θα σου εξηγήσει κάποια βασικά πραγματάκια!

m3est
28-08-13, 08:29
Καλοριζικο το αυτοκινητο σου.Εχω ηδη φταξει μερικα 116 f20 και ομολογω οτι υπαρχει διαφορα στις επιδοσεις ενω παραμενει αρκετα γραμμικο .Οτι χρειαστεις μπορεις να με καλεσεις στο τηλεφωνο να σ ενημερωσω .

m3est
28-08-13, 08:40
Υπαρχει και σχετικο βιντεο απο την Hartge


https://www.youtube.com/watch?v=dXEYAV6IOGQ

karavag116d
28-08-13, 23:50
Για 116 diesel θα παίξει τπτ??Ασχετο αλλα ο καθενας με το αυτοκινητο του!

Leonidas_E39
29-08-13, 00:07
https://www.racechip.de/chiptuning/bmw/1er/f20/116d-85kw/index.php

Με 130 Ευρω καθαρισες 29 αλογα και 7κιλα ροπη πανω.

freddys
29-08-13, 01:12
https://www.racechip.de/chiptuning/bmw/1er/f20/116d-85kw/index.php

Με 130 Ευρω καθαρισες 29 αλογα και 7κιλα ροπη πανω.

Βρε Λεωνιδα,μια ερωτηση μιας και εβαλες αυτο το site.Ολα μα ολα τα παραλληλα εγκεφαλακια αρχιζουν στα 129 ευρα,ολα δινουν 20+ αλογα με την μια;;Δεν ειναι λιγο παραξενο;;Λεω εγω τωρα με το μικρο μου μυαλο...
Οσο για τον φιλο,σε καποιο θεμα ειχε ειπωθει,πως τον καλυτερο προγραμματισμο μπορει να τον κανει ο καθενας,ο μπαρμπαμητσος της γειτονιας ξερει και αυτος.Εγγυηση ομως αν σπασει ο κινητηρας μπορει να σου δωσει καποιος εξουσιοδοτημενος πωλητης.Τωρα θες παραλληλο εγκεφαλακι ή ολοκληρο προγραμματισμο,επικοινωνη

nikos1400
29-08-13, 05:01
https://www.racechip.de/chiptuning/bmw/1er/f20/116d-85kw/index.php

Με 130 Ευρω καθαρισες 29 αλογα και 7κιλα ροπη πανω.


Βρε Λεωνιδα,μια ερωτηση μιας και εβαλες αυτο το site.Ολα μα ολα τα παραλληλα εγκεφαλακια αρχιζουν στα 129 ευρα,ολα δινουν 20+ αλογα με την μια;;Δεν ειναι λιγο παραξενο;;Λεω εγω τωρα με το μικρο μου μυαλο...
Οσο για τον φιλο,σε καποιο θεμα ειχε ειπωθει,πως τον καλυτερο προγραμματισμο μπορει να τον κανει ο καθενας,ο μπαρμπαμητσος της γειτονιας ξερει και αυτος.Εγγυηση ομως αν σπασει ο κινητηρας μπορει να σου δωσει καποιος εξουσιοδοτημενος πωλητης.Τωρα θες παραλληλο εγκεφαλακι ή ολοκληρο προγραμματισμο,επικοινωνη ε με τον εξουσιοδοτημενο πωλητη που εχουμε και σιγουρα θα σου δωσει καποιες γραμμες για το που να κινηθεις (μιας και το θεμα σιγουρα και οικονομικο)και θα σε βοηθησει.

Βρηκα και ενα βιντεο απο ενα αλλο forum:
https://www.youtube.com/watch?v=lNavDe92ofA

Ισως σε βοηθησει αν βρεις και το ατομο που το εχει,ισως να ειναι και μελος σε εμας.
Καλη τυχη!

τα αλογα και η ροπη που δινουν τα παραλληλα εγκεφαλακια στα ντιζελ ισχυουν._

απο κει και περα, την εχουνε πατησει μερικοι (σε αλλες μαρκες αυτοκινητων) και βασικος υπαιτιος ητανε αυτα.:whistle:

προσεξτε απο τι εταιρια τα παιρνετε και τι ρολο παιζουν.
στην προκειμενη μην τσιγκουνευτειτε τα λεφτα για καποιο επωνυμο προϊον τυπου Hartge
και πατε και ψωνισετε μεσω τιποτα εΒαΥ...

freddys
29-08-13, 05:29
τα αλογα και η ροπη που δινουν τα παραλληλα εγκεφαλακια στα ντιζελ ισχυουν._

απο κει και περα, την εχουνε πατησει μερικοι (σε αλλες μαρκες αυτοκινητων) και βασικος υπαιτιος ητανε αυτα.:whistle:

προσεξτε απο τι εταιρια τα παιρνετε και τι ρολο παιζουν.
στην προκειμενη μην τσιγκουνευτειτε τα λεφτα για καποιο επωνυμο προϊον τυπου Hartge
και πατε και ψωνισετε μεσω τιποτα εΒαΥ...

Δυστηχως επειδη μιλαμε για το efficient dynamics στο πετρελαιο κανεις δεν ασχολειται με τις αποδοσεις για να μην αλλαξει λογικα και η αναλογια CO2/gr.Το 1600αρι δεν το πειραζουν αλλα το 116 2000cc μια χαρα τα εχουν με παραλληλο εγκεφαλο.Σε ποιες μαρκες αναφερεσαι;:whistle::whistle:
πμ

harrysfil
29-08-13, 08:36
Εμένα πάλι θα με ενδιέφερε να υπήρχε πρόγραμμα αναβάθμισης από την επίσημη αντιπροσωπεία όπως υπήρχε παλαιότερα για προηγούμενα μοντέλα (αν δεν κάνω λάθος). Πηγαίνω στην αντιπροσωπεία το αμάξι (F20 116i) για service και δεν θα ήθελα να δημιουργηθεί πρόβλημα. π.χ. στις αποδείξεις λέει ότι η εγγυηση των ανταλλακτικών ισχύει μόνο αν δεν έχουν αλλοιωθεί τα χαρακτηριστικά του αυτοκινήτου. Μακάρι να έβγαινε κάτι επίσημα.

BabisStinson
29-08-13, 09:28
Ίσως αυτή η αλλαγή με παράλληλο εγκεφαλάκι να είναι plug&play, οπότε πριν πας για service απλά το βγάζεις και το αυτοκίνητο είναι εργοστασιακό 100%. :original:
Δεν ξέρω σίγουρα, αλλά απ' ότι κατάλαβα κάτι τέτοιο γίνεται. Περισσότερα από τον m3est που το εισάγει και εγκαθιστά κιόλας.

karavag116d
29-08-13, 23:00
Το καλύτερο καταλήγουμε είναι να μας πει καποιος που ξερει . Όσο για την εγγυηση αμφιβάλλω αν υπάρχει εγγύηση που καλυπτει σπασιμο κινητηρα κτλ...

Leonidas_E39
29-08-13, 23:16
To συγκεκριμενο τσιπακι το φορανε γυρω στα 10 αμαξια που γνωριζω καλα απο κλουβα opel μεχρι Χ5. περιπου 3 χρονια χωρις κανενα προβλημα για αυτο και το ποσταρα.

karavag116d
29-08-13, 23:22
Πριν την αντιπροσωπεια δλδ απλα το βγαζεις??Μπορεις να μας πεις τις διαφορες με τα αλλα 2 εκτος απο την τιμη? Η κατανάλωση αλλάζει πολυ?

Leonidas_E39
29-08-13, 23:42
Σε 2 αμαξια που το εβαλα παρεμβαινει στο φισακι του common rail μπαινει και βγανει σε 2 λεπτα. Καταναλωση απο 0,8 εως 1,5 λιτρο κατω. τα ποιο μεγαλα μοντελα τους ειναι οι επεξεργαστες που φορανε και οτι στα ακριβα μοντελα μπορεις να κανεις περισσοτερες ρυθμισεις. Τα τσιπακια απο οτι ξερω δεν ειναι κινεζικα αλλα φτιαχνονται εξολοκληρου στην γερμανια. Στα συν τους οτι παραγγέλνεις δευτερα και τεταρτη πρωι παραλαμβανεις.

nikos1400
30-08-13, 00:18
To συγκεκριμενο τσιπακι το φορανε γυρω στα 10 αμαξια που γνωριζω καλα απο κλουβα opel μεχρι Χ5. περιπου 3 χρονια χωρις κανενα προβλημα για αυτο και το ποσταρα.

προσοχη, δεν γνωριζω και δεν εννοουσα τιποτα για το συγκεκριμενο που ποσταρες Λεωνιδα,
αλλα επειδη την πατησα ασχημα καποτε με παλιοτερο αυτοκινητο (https://www.tucsondrivers.com/viewtopic.php?f=70&t=4165) και πιθανοτερος υπαιτιος* ηταν ενα τετοιο "κουτακι",
λεω να προσεξουνε πολυ οσοι σκεφτονται να επεμβουν σε αυτο το σημειο του κινητηρα.

*#2 υπαιτιος ητανε ενα "καθαριστικο" STP. Ή ο συνδυασμος των δυο...

ntinos
30-08-13, 09:57
To συγκεκριμενο τσιπακι το φορανε γυρω στα 10 αμαξια που γνωριζω καλα απο κλουβα opel μεχρι Χ5. περιπου 3 χρονια χωρις κανενα προβλημα για αυτο και το ποσταρα.

Λεωνιδα δειχνεις πολυ σιγουρος και γινεσαι επικινδυνα πειστικος... :D

Τι "ζημια" αραγε ομως θα μπορουσε να προκαλεσει και μετα να τρεχεις και να μην φτανεις ?

Leonidas_E39
30-08-13, 10:02
Δεν το ξερω Ντινο αυτο . Ο Νικολας ειχε πετρελαιο πριν και λογικα κατι περισσοτερο θα εχει ακου σει και δει . Φιλος παντως σε κορσα με τα 75 αλογα που το εβαλε το 90αρι το κορσα το ριχνει ενα αμαξι . :D :D

ntinos
30-08-13, 10:14
Το ψιλοσκεφτομαι (https://www.racechip.com/chiptuning/opel/corsa/corsa-d/1-3-cdti-70kw/index.php)....

Harisp
30-08-13, 10:15
Λεωνιδα δειχνεις πολυ σιγουρος και γινεσαι επικινδυνα πειστικος... :D

Τι "ζημια" αραγε ομως θα μπορουσε να προκαλεσει και μετα να τρεχεις και να μην φτανεις ?

Είμαι και εγώ έτοιμος να παραγγείλω το racehip pro2 στο 116d ED.
https://www.racechip.com/chiptuning/bmw/1er/f20/116d-efficient-dynamics-85kw/index.php



Πιστεύω δεν θα υπάρχει πρόβλημα με το μοτέρ.΄

ntinos
30-08-13, 10:25
Θελει ψαξιμο καλο ....

Σε κατι φορουμς διαβασα πως εχει θεματακια με το φιλτρο μικροσωματιδιων (πρεπει να βγει), το αυτοκινητο μαινει σε safe mode, κλπ κλπ

Υπαρχει και αυτο (https://www.diesel-performance.co.uk/vehicle-bmw_116d_f20-(2012-)-116-ps-(efficient-d-1.6))το μαγαζι...

Harisp
30-08-13, 10:30
Όλα αυτά τα chip δουλεύουν με τον ίδιο τρόπο. Αυτό κοστίζει 500 ευρώ οπότε δεν πιστεύω ότι αξίζει τη διαφορά χρημάτων.
Διάβασες για το 116 ή για το δίλιτρο;
Αν είναι πόσταρε τα Link να διαβάσουμε.

Leonidas_E39
30-08-13, 10:31
Στο απλο τσιπακι εχει 2 ποντεσιομετρα που ανεβαζουν 1,5% την αποδοση σε καθε σκαλα ο κατασκευαστης λεει οτι περα της εργοστασιακης ρυθμισης μπορεις να τα σκαλισεις και εσυ μεχρι το σημειο που θα σου αναψει το τσεκ η δεις καποιο ρεταρισμα και μετα το πας μια σκαλα κατω.

ntinos
30-08-13, 10:32
Για το corsa διαβασα...

(Στο bmw, δεν ρισκαρω ;-) )

Harisp
30-08-13, 10:35
Τα corsa έχουν μεγάλο πρόβλημα με το dpf ακόμα και σε εργοστασιακή κατάσταση.
Έτσι έχω διαβάσει.

nikos1400
30-08-13, 11:12
Για το corsa διαβασα...

(Στο bmw, δεν ρισκαρω ;-) )

Ντινο σε πεμβε δεν εβαζα παρα μονο εργοστασιακο αν εβγαινε ή καποια απο τις νωστες πεμβεδοβελτιωτικες με πραγματικο r&d.


-sent via android phone-

ntinos
30-08-13, 11:16
Ντινο σε πεμβε δεν εβαζα παρα μονο εργοστασιακο αν εβγαινε ή καποια απο τις νωστες πεμβεδοβελτιωτικες με πραγματικο r&d.


-sent via android phone-

Ναι, το ιδιο λεω και εγω thumb

freddys
30-08-13, 13:28
Θελει ψαξιμο καλο ....

Σε κατι φορουμς διαβασα πως εχει θεματακια με το φιλτρο μικροσωματιδιων (πρεπει να βγει), το αυτοκινητο μαινει σε safe mode, κλπ κλπ

Υπαρχει και αυτο (https://www.diesel-performance.co.uk/vehicle-bmw_116d_f20-(2012-)-116-ps-(efficient-d-1.6))το μαγαζι...

Ντινο αυτο το μαγαζι ενα βραδυ μοιραζε εκπτωσεις,μια γιατι εισαι σε φορουμ,μια γιατι εισαι ελλαδα,μια για το ενα μια για το αλλο που μου φανηκε τοσο παπατζιδικο που εκλεισα το site.

Oσο για το αλλο,οταν εψαχνα για βελτιωση γενικα του αμαξιου ηταν το πρωτο που ξεπηδουσε,οποτε ακομα με προβληματιζει.Γιατι ομως και εταιριες οπως το σνιτσελ ή η αλλη η χαρνττατσ δεν βγαζουν τιποτα....

ntinos
30-08-13, 13:41
Ντινο αυτο το μαγαζι ενα βραδυ μοιραζε εκπτωσεις,μια γιατι εισαι σε φορουμ,μια γιατι εισαι ελλαδα,μια για το ενα μια για το αλλο που μου φανηκε τοσο παπατζιδικο που εκλεισα το site.

Oσο για το αλλο,οταν εψαχνα για βελτιωση γενικα του αμαξιου ηταν το πρωτο που ξεπηδουσε,οποτε ακομα με προβληματιζει.Γιατι ομως και εταιριες οπως το σνιτσελ ή η αλλη η χαρνττατσ δεν βγαζουν τιποτα....

Καλυτερο website content management thumb

mark e92
30-08-13, 17:11
Το ψιλοσκεφτομαι (https://www.racechip.com/chiptuning/opel/corsa/corsa-d/1-3-cdti-70kw/index.php)....

Αυτο δουλεύει σαν παράλληλος???

Harisp
30-08-13, 17:45
Αυτο δουλεύει σαν παράλληλος???

Εγώ το παράγγειλα σήμερα.
Και μάλιστα πλήρωσα 209 ευρώ γιατί έχει μια προσφορά που ισχύει έως αύριο.
Την άλλη εβδομάδα λογικά θα το έχω!

freddys
30-08-13, 18:07
Εγώ το παράγγειλα σήμερα.
Και μάλιστα πλήρωσα 209 ευρώ γιατί έχει μια προσφορά που ισχύει έως αύριο.
Την άλλη εβδομάδα λογικά θα το έχω!

Φιλε στα νομικα ειδες κατι ψιλα γραμματακια που σε μεταφερουν σε αλλη σελιδιτσα και γραφουν κατι ακομα;; Αν οχι στα παραθετω...


Impact of Chiptuning on Guarantee and Warranty Claims

a) Installing a RaceChip shall cause you to forfeit warranty claims in respect of the engine against the motor vehicleΆs warrantor.

RaceChip shall obtain a RaceChip engine warranty, if desired. Your personal contact person will be pleased to prepare an individual offer for a RaceChip engine warranty for your motor vehicle.

b) Installing a RaceChip may adversely affect warranty claims against the seller of the motor vehicle.

Αν παλι τα ειδες και το παρηγγειλες θα θελα παρα πολυ να μας πεις την γνωμη σου μετα απο 1000 χλμ...Επισης φανταζομαι οτι γνωριζεις οτι μπορεις να το πειραξεις και μονος σου,(πραγμα που δεν νομιζω πως το συστηνει κανενας,εκτος αν εχεις αν δυναμομετρο διπλα να σε βοηθαει για καθε αλλαγη που θα κανεις)
Επισης με την ασφαλεια τι θα κανεις;Θα το δηλωσεις ή οχι;
Και αυτην την προσφορα πως την βρηκες;
Ευχαριστω εκ των προτέρων!

mark e92
30-08-13, 18:41
Εγώ το παράγγειλα σήμερα.
Και μάλιστα πλήρωσα 209 ευρώ γιατί έχει μια προσφορά που ισχύει έως αύριο.
Την άλλη εβδομάδα λογικά θα το έχω!

Για πιο μοντελο το πήρες;

Harisp
30-08-13, 19:53
116d ed.
Δεν θα το πειράξω πάνω από αυτό που υπόσχεται. Πάει στα 147 άλογα νομίζω από 116.

karavag116d
30-08-13, 20:01
Περιμενουμε νεα...

Leonidas_E39
30-08-13, 20:26
Δευτερα πρωι θα το εχεις στα χερια σου.

mark e92
30-08-13, 20:27
Kαλή επιτυχία!!!

Harisp
02-09-13, 22:05
Σήμερα το μεσημέρι το παρέλαβα με την Ups.
Πολύ καλή συσκευασία με τιμολόγιο, κάρτα της εταιρίας, οδηγίες σε γερμανικά-αγγλικά. δεματικά, ζελατίνα, το module και η καλωδίωση.
Τοποθέτηση πανεύκολη μέσα σε 2 λεπτά το πολύ.

Τα default settings που έρχεται δίνουν βελτίωση 18-20% στην εργοστασιακή απόδοση.
Μιλάμε για βελτίωση λίγο περισσότερη από 20 άλογα και αντίστοιχη ροπή.
Η μέγιστη ιππόδύναμη μπορεί να φτάσει με το ρύθμισμα ενός διακόπτη στα 147 άλογα. Δηλαδή +31 άλογα από το μαμά.

Εμφανής διαφορά στον δρόμο τόσο σε ροπή όσο και δύναμη.
Προς το παρών δεν το έχω πειράξει για να αυξήσω την απόδοση παραπάνω από το default.
Δεν ξέρω αν θα το κάνω.
Ίσως αργότερα.
Θα είχε ενδιαφέρον δοκιμή με χειροκίνητο 116d μαμά ή και με χειροκίνητο 116 βενζίνη με τα 136 άλογα.

Αυτά από το μέτωπο...

ntinos
03-09-13, 16:53
Περιμενουμε συνεχη ενημερωση....

I_MNL
05-09-13, 16:43
Καλημερα και καλο καλοκαιρι σε εμας που ξεχασαμε να φυγουμε απο την Αθηνα.
Προσφατα αγορασα μια f20 116i(m pack,xenon,sunroof,m φρενα).
Το αμαξι ειναι πολυ καλο σε ποιοτητα,αλλα δυστηχος πολυ αργο...πριν το αγορασω ηξερα πως τα αλογα ειναι λιγα αλλα δεν περιμενα πως θα μπερδευτω τοσο πολυ για την αναβαθμιση του κινητηρα του.(ειχα ενα audi α3 18t του 2008 πριν και ολα ηταν απλα!!).
απο μια γρηγορη ερευνα που εκανα οι τιμες που μου ειπαν ειναι απο 600-1100 ευρω για επαναπρογραματισμο του εγκεφαλου (αλλοι ομως μου ειπαν πως το αμαξι θα παει 176 αλογα και αλλοι 195...) .Και εχω την εντυπωση πως για παραληλο εγκεφαλο η τιμη θα παει στα 2200...( AC Schnitzer)στα 200 αλογα.
πολυ μεγαλες διαφορες στις τιμες και στα αλογα,για μονο 1ο σταδιο.
χαζεψα λιγο το forum μπας και βρω κατι να με βοηθησει αλλα τπτ.
μηπως μπορει να με βοηθησει καποιος??μεχρι μεσα Σεπτεβρη θα ηθελα να το εχω βαλει το προγραμμα.
Ευχαριστω.thumb


Τελικά τι έκανες?

I_MNL
05-09-13, 16:47
.Και εχω την εντυπωση πως για παραληλο εγκεφαλο η τιμη θα παει στα 2200...( AC Schnitzer)στα 200 αλογα.
thumb


Σωστά.
Είχα μια πρόσφατη συζήτηση μαζί τους στην Αγγλία (βαση στο King's Lynn, Norfolk) και μου είπαν αυτό ακριβώς.
Επιπλέον
1) Παρέχουν 3 χρόνια εγγύηηση worldwide
2) Το πακετάκι μπορεί να αποσταλεί ταχυδρομικά και να τοποθετηθεί στην Ελλάδα¨

Το 116ι γίνεται με 200 ίππους
το 118ι γίνεται με 204 ίππους

I_MNL
05-09-13, 16:54
https://www.ac-schnitzer.co.uk/bmw-cars.htm

Harisp
06-09-13, 11:36
Νεότερα από το μέτωπο.
Μεγάλη διαφορά στις μεσσαίες με περίσσια ροπή.
Η μεγάλη διαφορά είναι σε ανοιχτό δρόμο που έχει πάρει τα πάνω του ενώ πριν σε ταχύτητες πάνω από 130 ήθελε αρκετό γκάζι για να ανεβάσει χιλιόμετρα.
Η κατανάλωση σε ταξίδι έχει πέσει σίγουρα 0,5 λίτρο/100. Μπορεί και παραπάνω...


Πολύ καλές εντυπώσεις γενικά, κανένα πρόβλημα με οτιδήποτε(λαμπάκια, κομπιάσματα, δισταγμούς κτλπ).

Bazil Van Sinner
06-09-13, 17:21
Σωστά.
Είχα μια πρόσφατη συζήτηση μαζί τους στην Αγγλία (βαση στο King's Lynn, Norfolk) και μου είπαν αυτό ακριβώς.
Επιπλέον
1) Παρέχουν 3 χρόνια εγγύηηση worldwide
2) Το πακετάκι μπορεί να αποσταλεί ταχυδρομικά και να τοποθετηθεί στην Ελλάδα¨

Το 116ι γίνεται με 200 ίππους
το 118ι γίνεται με 204 ίππους

https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn2/1157553_10151581804765893_1722922124_n.jpg

thumb

Harisp
06-09-13, 17:41
Θα πω μια άποψη και αν θέλετε ακούστε με.

Εφόσον μιλάμε για παράλληλους εγκεφάλους(piggyback) δεν αξίζει να δίνετε 1000-2000-3000 ευρώ σε επώνυμες εταιρίες.
Με πολύ λιγότερα χρήματα παίρνετε το ίδιο αποτέλεσμα από άλλες.
Δεν κάνει τίποτα ιδιαίτερο το εγκεφαλάκι αυτό. Απλά αυξάνει πίεση και όλους τους υπόλοιπους ελέγχους ασφάλειας τους κάνει η μαμά ecu.

Προς θεού δεν λέω να πάρετε εγκεφαλάκι από άγνωστη εταιρία, απλά να ψωνίσετε έξυχνα και χωρίς bmw tax που βάζουν οι μεγάλες επώνυμες εταιρίες.

Δεν θα ξεχάσω μεγάλη αντιπροσωπία που πούλαγε προγράμμα ως schnitzer για 3000 ευρώ και στην πραγματικότητα τα έφτιαχνε Έλληνας για 500.

Vasilis
06-09-13, 17:53
Για Ε90 316 ποιο παιρνουμε;


Sent from my iPhone using Tapatalk - now Free (https://tapatalk.com/m/)

Leonidas_E39
06-09-13, 17:56
Βασιλη επαιξες και εχασες μονο πετρελαιο και τουρμπομοτερ βενζινης παιρνουν το τσιπακι.

I_MNL
06-09-13, 19:04
https://www.bmwfans.gr/forum/

thumb



Ωραία φωτό :thumbsup:

mark e92
06-09-13, 19:09
Βασιλη επαιξες και εχασες μονο πετρελαιο και τουρμπομοτερ βενζινης παιρνουν το τσιπακι.

Σωστά ΕΥΚΟΛΑ ΑΛΟΓΑ!!!thumb

karavag116d
06-09-13, 20:47
Εγώ το παράγγειλα σήμερα.
Και μάλιστα πλήρωσα 209 ευρώ γιατί έχει μια προσφορά που ισχύει έως αύριο.
Την άλλη εβδομάδα λογικά θα το έχω!

Ποιο πηρες δηλ απτα 3??ξερεις τις διαφορες τους εν ολιγοις??

karavag116d
06-09-13, 23:41
Βασικα θαθελα να ξερω πριν επιλεξω ποση διαφορα κανει ο επεξεργαστης(αντι για 8bit -32) στη ουσια και κανει 250 ευρω πιο πανω???

BabisStinson
06-09-13, 23:46
Delete me.

karavag116d
06-09-13, 23:48
8bit = 2^^8 samples
32bit = 2^^32 samples
Ο πρώτος δηλαδή επεξεργάζεται δεδομένα 2^^8 bits. Ο άλλος 2^^32, που είναι τεράαααααστια διαφορά.
Τώρα για το πού χρησιμοποοιούνται όλα αυτά τα έξτρα ας απαντήσει κανείς που γνωρίζει. Από θέμα engineering πάντως, αυτή είναι η διαφορά thumb

Ως αποφοιτος πληροφορικης οκ το καταλαβαινω!Αλλα ως ασχετος απο μηχανικη και ιδιως απο αυτοκινητα μηχανες και λοιπα μοτερ αν ειναι κατι πολυ εξειδικευμενο καλυτερα με αυτα τα 250 να πληρωσω τη ΔΕΗ!Αν ομως μου προσφερει μακροχρονα κατι πολυ σημαντικο να τα θυσιασω!γιατι ως νουμερα αποδοσης δεν βλέπω διαφορα άξια τετοιου ξηλώματος!

Harisp
07-09-13, 07:24
Ποιο πηρες δηλ απτα 3??ξερεις τις διαφορες τους εν ολιγοις??

Εγώ πήρα το pro 2 που τώρα έχει 229.

Προφανώς οι διαφορές είναι στην ποιότητα του case, επεξεργαστή κτλπ.

Απλά θεωρώ ότι δεν αξίζει να δώσεις τα διπλά χρήματα για 2-3% μεγαλύτερη απόδση.

demanu
09-09-13, 10:10
Καλημέρα.

Ίσως έπρεπε να δημιουργηθεί νέο topic, αλλά επειδή ήδη έχουν τεθεί θέματα άσχετα με την F20 το ποστάρω εδώ.

To πρόγραμμα που φαίνεται εδώ (https://www.chiptronic.gr/tuning_kit/bmw_menu.html) για την 116 Ε87το έχει δοκιμάσει κανείς? Είναι κάτι καινούργιο (δεν βρήκα άλλη αναφορά για πρόγραμμα στην Ε87). Δίνει +10hp

freddys
11-09-13, 14:21
Καλημέρα.

Ίσως έπρεπε να δημιουργηθεί νέο topic, αλλά επειδή ήδη έχουν τεθεί θέματα άσχετα με την F20 το ποστάρω εδώ.

To πρόγραμμα που φαίνεται εδώ (https://www.chiptronic.gr/tuning_kit/bmw_menu.html) για την 116 Ε87το έχει δοκιμάσει κανείς? Είναι κάτι καινούργιο (δεν βρήκα άλλη αναφορά για πρόγραμμα στην Ε87). Δίνει +10hp

Ψαξε το κι αλλο...Εχει πολλα για Ε87...Και πιο φτηνα...

farouk1
01-11-13, 14:55
μετά απο ενδελεχή έρευνα προέβην σε παραγγελία του racechip pro ήρθε σε μια μέρα απο Γερμανία (δε το πίστευα ) , το βράδυ σήμερα θα το βάλω και αύριο εντυπώσεις .
Ξέρει κανείς αν χρειάζομαι κάποιο αντιτριβικό , το δίαβασα και αυτό αλλά φοβάμαι αν ρίξω μέσα στον κινητήρα τέτοιου τύπου υγρά

farouk1
02-11-13, 00:03
το απόγευμα μετά την επιστρφή απο την δουλειά είπα να τοποθετήσω το racechip , η όλη δουλειά πήρε τρία λεπτά όλα κούμπωσαν μια χαρά (δεν ειναι και τίποτα σπουδαίο )
και το βράδυ με την ησυχία μου το έβγαλα βόλτα .
Η λειτουργία του κινητήρά αμετάβλητη, όλα λειτουργούν άψογα) , μια υστέρηση που είχε μέχρι της 1500 rpm πλόεν ειναι παρελθόν , ο κινητήρασ γέμισε και η κατανάλωση πρακτικά σε 90 χλμ που έκανα δεν αυξήθηκε
Θα ελεγα ότι το αμάξι πήρε περίπου 15 με 20 άλογα και αρκετή ροπή , για τα λεφτά του και για όσο μπορώ να κρίνω με μια βόλτα ειναι απόλυτα σωστή επιλογή

Leonidas_E39
02-11-13, 00:09
Μετα απο 15000 χιλιομετρα σε Opel Vivaro που εχουμε στην οικογενεια κανενα απολυτως προβλημα με το συγκεκριμενο τσιπακι να προσθεσψ οτι το αμαξι ειναι μονιμως φορτωμενο.:D:D:D:D:D

karavag116d
16-12-13, 23:11
Ακομα το σκεφτομαι...σχεδον εχω πειστει αλλα ακομα αναρωτιεμαι αξιζει τν κόπο μια τετοια προσθηκη σε καινουριο αμάξι ή ρίσκαρω έστω ελάχιστα καποια βλάβη στον κινητηρα μου τελικα????

mrclouzo
19-12-13, 16:02
Ακομα το σκεφτομαι...σχεδον εχω πειστει αλλα ακομα αναρωτιεμαι αξιζει τν κόπο μια τετοια προσθηκη σε καινουριο αμάξι ή ρίσκαρω έστω ελάχιστα καποια βλάβη στον κινητηρα μου τελικα????

Προσωπικά θα περιμένω να βγάλουν οι γνωστές εταιρείες (hartge, ac schnitzer κλπ) κάποιο κιτ για τα δικά μας diesel. Ήδη η hartge έβγαλε πρόγραμμα για το 114 d https://www.hartge.de/UploadPDF/F20%20F21/E%20-%2011140095.pdf. Μπορεί πράγματι το racechip να είναι αξιόπιστο αλλά σε αυτοκίνητο που έδωσα ένα σεβαστό ποσό για τα σημερινά δεδομένα και που σκοπεύω να το κρατήσω τουλάχιστον 10 χρόνια πειράματα δεν κάνω... Αν ήταν leasing προφανώς δεν θα είχα τέτοιους ενδοιασμούς :whistle: