PDA

Επιστροφή στο Forum : Σύστημα διεύθυνσης



karavag116d
13-08-13, 12:31
Σύστημα διεύθυνσης Μετριάστε Ταχύτητα

Μετα από 4500 απολαυστικα χιλιόμετρα ξαφνικα αναβει αυτη η ενδειξη ειναι 500 κιλα.τι κανω. Παρακαλώ οποιος ξερει ας βοηθήσει πριν με κατασπαραξει κάποιος αδίστακτος μάστορας!

giannis_compact
13-08-13, 12:54
Δεν ειναι στην εγγυηση το αυτοκινητο;

karavag116d
13-08-13, 14:33
Ναι αλλα δεν ξερω αν απο αυτα εχουν κερδος οποτε να προωθουν εμμεσως μια αλλαγη

Ptboul
13-08-13, 14:39
Συνήθως κολώνα τιμονιού είναι το πρόβλημα ή αντλία τιμονιού / υγρά (για τσεκαρετα).

ntinos
13-08-13, 14:39
Μιλαμε για F20 ?

Ptboul
13-08-13, 14:40
Ναι Ντίνο, ετοιμάσου.

karavag116d
13-08-13, 14:40
F21 για την ακρίβεια. στο διαγνωστικο ειναι τωρα περιμενουμε

ntinos
13-08-13, 14:41
Ναι Ντίνο, ετοιμάσου.

Θενκς η μουτζα θες ? :p

Ptboul
13-08-13, 14:42
F21 για την ακρίβεια. στο διαγνωστικο ειναι τωρα περιμενουμε

Πες μας τι είναι γιατί είμαι πολύ περίεργος.

ntinos
13-08-13, 14:46
“Drive Train Failure, please reduce speed and take the car to the service centre” ---> clutch judder --->
A clutch judder is a faulty condition in which the clutch in a motor vehicle does not take up smoothly but judders during engagement of the gear. Judder may be experienced during pull away and is increased by the clutch fiction material characteristics.

karavag116d
13-08-13, 14:46
εγω να δεις.ετσι ξαφνικα εντω μεταξυ. παλι καλα δεν εγινε σε κανα ταξιδι.ελπιχω να ειναι μεμονωμενο περιστατικο κα μην επιβεβαιωθουν μερικοι που διαφωνουσαν για την αγορα μπεμπας και συγκεκριμενα ασσου. Ελπιζω ναναι κανα σφαλμα και με βγαλσιμο πολους κ ενα reset να ληξει

Ptboul
13-08-13, 14:54
εγω να δεις.ετσι ξαφνικα εντω μεταξυ. παλι καλα δεν εγινε σε κανα ταξιδι.

Αυτό ήθελα να ρωτήσω, το πως εμφανίστηκε το πρόβλημα, μήπως έκανες ανάποδα και το ζόρισες.

Δεν μπορώ να θυμηθώ την περίπτωση, αλλά κάτι παρόμοιο είχε βγάλει ο προηγούμενος άσσος σε έναν φίλο.


ελπιχω να ειναι μεμονωμενο περιστατικο κα μην επιβεβαιωθουν μερικοι που διαφωνουσαν για την αγορα μπεμπας και συγκεκριμενα ασσου. Ελπιζω ναναι κανα σφαλμα και με βγαλσιμο πολους κ ενα reset να ληξει

Εδώ μέσα τουλ. κανένας δεν μίλησε για αξιοπιστία αλλά για εμφάνιση. Ακόμα και ο προηγούμενος άσσος τα προβλήματα που έβγαζε (πέραν 2-3 περιπτώσεων) ήταν μεν αρκετά αλλά ποτέ σοβαρά σε σχέση με άλλες Γερμανικές εταιρίες.

Ντίνο αυτό που περιγράφεις νομίζω είναι άλλο πράγμα.

ntinos
13-08-13, 14:57
Αυτό ήθελα να ρωτήσω, το πως εμφανίστηκε το πρόβλημα, μήπως έκανες ανάποδα και το ζόρισες.

Δεν μπορώ να θυμηθώ την περίπτωση, αλλά κάτι παρόμοιο είχε βγάλει ο προηγούμενος άσσος σε έναν φίλο.



Εδώ μέσα τουλ. κανένας δεν μίλησε για αξιοπιστία αλλά για εμφάνιση. Ακόμα και ο προηγούμενος άσσος τα προβλήματα που έβγαζε (πέραν 2-3 περιπτώσεων) ήταν μεν αρκετά αλλά ποτέ σοβαρά σε σχέση με άλλες Γερμανικές εταιρίες.

Ντίνο αυτό που περιγράφεις νομίζω είναι άλλο πράγμα.


Δεν μπορω να καταλαβω περισσοτερα απο την αρχικη περιγραφη του συμφορουμιτη : "ξαφνικα αναβει αυτη η ενδειξη ειναι 500 κιλα"

Εσυ τι καταλαβες ? ;-)

karavag116d
13-08-13, 14:58
Αυτό ήθελα να ρωτήσω, το πως εμφανίστηκε το πρόβλημα, μήπως έκανες ανάποδα και το ζόρισες.

Δεν μπορώ να θυμηθώ την περίπτωση, αλλά κάτι παρόμοιο είχε βγάλει ο προηγούμενος άσσος σε έναν φίλο.



Εδώ μέσα τουλ. κανένας δεν μίλησε για αξιοπιστία αλλά για εμφάνιση. Ακόμα και ο προηγούμενος άσσος τα προβλήματα που έβγαζε (πέραν 2-3 περιπτώσεων) ήταν μεν αρκετά αλλά ποτέ σοβαρά σε σχέση με άλλες Γερμανικές εταιρίες.

Ντίνο αυτό που περιγράφεις νομίζω είναι άλλο πράγμα.

Εμφάνιση δεν την συζητω αλλο οι φωτογραφιες και αλλο απο κοντα. Αλλα γουστα ειναι αυτα. Πάρκαρα στη δουλεια και με το που βγήκα σε αδεια το βαζω μπρος και σκαει το θαυμαστικο! Μάλλον γκινια ειναι....:ranting2:

Ptboul
13-08-13, 15:13
Δεν μπορω να καταλαβω περισσοτερα απο την αρχικη περιγραφη του συμφορουμιτη : "ξαφνικα αναβει αυτη η ενδειξη ειναι 500 κιλα"

Εσυ τι καταλαβες ? ;-)

Εσύ αναφέρεσαι σε συμπλέκτη, εγώ κατάλαβα οτι το τιμόνι έχει πρόβλημα!

ntinos
13-08-13, 15:29
Πιαστηκα απο το "Ελατωστε ταχυτητα" ...

karavag116d
13-08-13, 15:46
Πιαστηκα απο το "Ελατωστε ταχυτητα" ...

Συγνωμη παιδια το τιμονι πηγαινε 500 κιλα εννοουσα! Μετα απο το setup (αν υπαρχει τετοιος ορος) η ενδειξη εσβησε. Μενει να κανω μερικα χιλιομετρα να δουμε αν οντως ηταν ενα bug η κατι τρεχει οντως!

Ptboul
13-08-13, 15:57
Εύχομαι να μην ήταν/είναι τίποτα παρα ένα κόλλημα της στιγμής.

Harisp
14-08-13, 15:44
Υπάρχει περίπτωση να ασκήθηκε δύναμη στο κλειδωμένο τιμόνι από χέρι ή στο πεζοδρόμιο από στριμένο τροχό και να έβγαλε σφάλμα η κρεμαριέρα που κλειδώνει ηλεκτρικά...

fanisk
14-08-13, 15:51
Υπάρχει περίπτωση να ασκήθηκε δύναμη στο κλειδωμένο τιμόνι από χέρι ή στο πεζοδρόμιο από στριμένο τροχό και να έβγαλε σφάλμα η κρεμαριέρα που κλειδώνει ηλεκτρικά...

Ή να επεσε καποιος πανω στη στριμενη ροδα..