PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα



merbeind
12-08-13, 21:16
Ανεβαινα Χαλκιδικη προχθες και ενω ημουν σταματημενος στην κινηση και χωρις να αναψει απολυτως κανενα λαμπακι,αρχιζουν να τρεμοπαιζουν οι στροφες στο ρελαντι και μου σβηνει.
Επιασα ακρη,προσπαθησα αρκετες φορες να βαλω μπροστα αλλα τιποτα.Ανεβαζε μεχρι 250 στροφες αλλα τιποτα παραπανω.Το αφησα να κρυωσει μηπως και αλλαξει γνωμη αλλα και παλι τιποτα.
Σημερα το φορτωσα για Τρικαλιωτη Θεσ/νικη και αυριο περιμενω πορισμα.Τι λετε οτι μπορει να ειναι?
Ο μηχανικος μου απο τηλεφωνο ανεφερε αισθητηρας στροφαλου και οτι ειναι συνηθισμενο στα m54 μοτερ.
Για πειτε μου εαν ειναι αυτος ο αισθητηρας,μιλαμε για μεγαλη λυπητερη?

Leonidas_E39
12-08-13, 21:25
Μπορει και κεντροφορου ιδια συμπτωματα εκανε και στο δικο μου Μ52 κοστος κανα 70αρι με 100 αρι.

giannis_compact
12-08-13, 21:48
Αν πας στον Τρικαλιωτη τοτε σιγουρα περισσοτερο. Ο αοσθητηρας εκεντροφορου στην αντιπροσωπεια και οχι απο μαρκα πρωτης τοποθετησης κοστιζει 120+εργασια.

giannis_compact
12-08-13, 21:59
Παρελειψα να προσθεσω οτι εχει δυο αισθητηρες εκεντροφορου αλλα δυσκολα να χαλασαν και οι δυο.

skaros
12-08-13, 22:07
Επισης μπορει τρομπα βενζινης..

ghost-rider
12-08-13, 22:27
Ποσο καυσιμο ειχες μεσα?

merbeind
14-08-13, 14:54
Νικητης ο skaros...
Τρομπα βενζινης...Με εργατικα κοστος 570 ευρω και παραδοση σε 10 μερες καθως δεν υπαρχει πουθενα Ελλαδα σαν ανταλλακτικο.

mitsos_chania
17-08-13, 00:35
Νικητης ο skaros...
Τρομπα βενζινης...Με εργατικα κοστος 570 ευρω και παραδοση σε 10 μερες καθως δεν υπαρχει πουθενα Ελλαδα σαν ανταλλακτικο.

Omg.πηγαινε παρε το μοτερακι της τρομπας απο καπου με κοστος γυρω στο 50αρικο και αλλαξε την μονος σου.Ακου εκει 500 ¤ για τρομπα βενζινης

giannis_compact
17-08-13, 01:50
ΠΟΣΑ;;;;;;;;;;;;;;;;;;
Φιλε μου ολη η αντλια εχει 150 ευρω κομπλε και η εργασια ειναι 10 λεπτα υποθεση αν εισαι Θεσ/νικη πες μου να σου πω.
ΚΡΙΜΑ τα 570 μην τα δωσεις, πραγματικα.

skaros
17-08-13, 03:22
Οπως ανεφεραν και τα παιδια, μπορεις να παρεις μονο το μοτερ της τρομπας γλυτωνοντας ΠΟΛΛΑ λεφτα και ασε τον αλλο τον ξυπνιο, τον μαγκα, τον καραμπουζουκλη να κυνηγαει 'πελατες' με την καραμπινα!!

120ie87
17-08-13, 03:27
Ένα κατάστημα από το οποίο μπορούμε να προμηθευτούμε το μοτεράκι της τρόμπας βενζίνης? (για να το έχουμε "καβάτζα").
Μπορεί κάποιος να μας δώσει διεύθυνση/τηλέφωνο από γνωστό, καλό μαγαζί/μάστορα που να ασχολείται με μοτέρ για τρόμπες βενζίνης?

merbeind
17-08-13, 03:50
Δυστυχώς τόσο το φιλτρο όσο και η τρόμπα βενζινης δεν είναι τόσο απλό να αφερεθούν στα z4.Χρειάζεται να αφαιρεθεί η εξάτμιση και τεπόζιτο.
Κοστος μόνο αντλιας 370 και εργατικα 200.Τα εργατικα για αντιπροσωπεια ειναι κανονικα αν σκεφτουμε οτι χρειαζεται περιπου 6 ωρες για την αντικατασταση.Πριν λιγο καιρο ειχα αλλαξει μονο το φιλτρο σε εξωτερικο δικο μου μαστορα και οντως του πηρε ενα πρωινο δουλειας.Ημουν απο πανω και εγινε πολυ ξηλωμα.Να φτιαξω αυτην που χαλασε και αν δεν ξαναδουλευει να πληρωσω ποσα ακομα ξανα σε εργατικα δεν το ρισκαρω.
Η bmw λεει αλλαγη φιλτρο μαζι με τρομπα καθε 150χιλ. χλμ οποτε και ετσι θα κανω.Εγω εχω 130κατι αλλα με τις βενζινες που εχουμε παλι καλα να λεμε.
Μακαρι να ηταν καπου που να αλλαζε ευκολα (στο z3 νομιζω ηταν πισω η κατω απο το καθισμα του συνοδηγου) θα δοκιμαζα σιγουρα να φτιαξω το ηδη υπάρχον.
Επισης η αντλια εγινε παραγγελια καθως δεν υπηρχε πουθενα Ελλαδα και δεν ταιριαζει απο κανενα αλλο μοντελο...

120ie87
17-08-13, 03:54
Δυστυχώς τόσο το φιλτρο όσο και η τρόμπα βενζινης δεν είναι τόσο απλό να αφερεθούν στα z4.Χρειάζεται να αφαιρεθεί η εξάτμιση και τεπόζιτο.
Κοστος μόνο αντλιας 370 και εργατικα 200.Τα εργατικα για αντιπροσωπεια ειναι κανονικα αν σκεφτουμε οτι χρειαζεται περιπου 6 ωρες για την αντικατασταση.Πριν λιγο καιρο ειχα αλλαξει μονο το φιλτρο σε εξωτερικο δικο μου μαστορα και οντως του πηρε ενα πρωινο δουλειας.Ημουν απο πανω και εγινε πολυ ξηλωμα.Να φτιαξω αυτην που χαλασε και αν δεν ξαναδουλευει να πληρωσω ποσα ακομα ξανα σε εργατικα δεν το ρισκαρω.
Η bmw λεει αλλαγη φιλτρο μαζι με τρομπα καθε 150χιλ. χλμ οποτε και ετσι θα κανω.Εγω εχω 130κατι αλλα με τις βενζινες που εχουμε παλι καλα να λεμε.
Μακαρι να ηταν καπου που να αλλαζε ευκολα (στο z3 νομιζω ηταν πισω η κατω απο το καθισμα του συνοδηγου) θα δοκιμαζα σιγουρα να φτιαξω το ηδη υπάρχον.
Επισης η αντλια εγινε παραγγελια καθως δεν υπηρχε πουθενα Ελλαδα και δεν ταιριαζει απο κανενα αλλο μοντελο...



Μεταχειρισμένη πόσα χρήματα τη βρίσκεις? Επίσης, σε εξειδικευμένο πόσα εργατικά σου ζήτησαν? Ρώτησες κάπου?


(σε ebay έψαξες? -ειδικά σε ebay.de- , σε άλλα μαγαζιά εκτός αντιπροσωπείας?)

mark e92
17-08-13, 07:12
Είναι η περίοδος βλέπω με τις αντλίες. 4 αυτοκίνητα είχε μέσα και τα 4 για αντλία!!!!!
Εμένα ευτυχώς υπήρχε.

friendgr
18-08-13, 12:02
Τι γίνεται ρε παιδιά, περονόσπορος έπεσε;
τελικά μαζί με πολλαπλασιαστή βάλτε και μια αντλία στο πορτμπαγκάζ.
Ξεφτίλα, να μην έχει ολόκληρο δίκτυο στην ελλαδα αντλία spare;
Το ότι δεν στοκαρουν ανταλλακτικά είναι γνωστό αλλά ξεκινησαν και στα BMW;;;

spar@
18-08-13, 14:29
Μεταχειρισμένη πόσα χρήματα τη βρίσκεις? Επίσης, σε εξειδικευμένο πόσα εργατικά σου ζήτησαν? Ρώτησες κάπου?


(σε ebay έψαξες? -ειδικά σε ebay.de- , σε άλλα μαγαζιά εκτός αντιπροσωπείας?)

Πολλες φορες μαζι με την αντλία την ακούει και το φλοτερ, η μπορεί η αντλία να μην συνεργάζεται 100% με το φλοτερ χωρις να υπάρχουν εμφανής διάφορες η ακομα το φλοτερ με το καπάκι του να έχουν ρωγμη σε μέγεθος τρίχας όπου και χάνει πίεση η αντλία ...
Επειδη πρόσφατα την πατησαμε αλλάζοντας μονο αντλία και μετα ψάχναμε τι ειναι και αλλαζαμε ρυθμιστές κλπ και στο τέλος μαζι με όλα πληρώσαμε και ολόκληρη αντλία τα πράγματα δεν ειναι τόσο απλα...
+ οτι ειναι δουλεια να ξηλωθει το τεποζιτο!

Z-man
04-09-13, 22:19
ΣΤΑ ΠΟΣΑ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΧΛΜ ΣΟΥ ΒΓΗΚΕ Η ΤΡΟΜΠΑ OFF...? ΣΟΥ ΕΙΠΑΝ ΤΙ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕ ΤΗΝ ΖΗΜΙΑ MERBEIND ?

BILL007
04-09-13, 22:50
ΣΤΑ ΠΟΣΑ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΧΛΜ ΣΟΥ ΒΓΗΚΕ Η ΤΡΟΜΠΑ OFF...? ΣΟΥ ΕΙΠΑΝ ΤΙ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕ ΤΗΝ ΖΗΜΙΑ MERBEIND ?

thumb


[...]
Η bmw λεει αλλαγη φιλτρο μαζι με τρομπα καθε 150χιλ. χλμ οποτε και ετσι θα κανω.Εγω εχω 130κατι αλλα με τις βενζινες που εχουμε παλι καλα να λεμε.[...]