PDA

Επιστροφή στο Forum : Ε46 Μ3 CSL / Βελτιώσεις ?



VanVIC
27-03-10, 19:57
Πώς μπορεί να γίνει το CSL πιο γρήγορο απ'ότι παράγεται απο το M-division (αλλά να παραμείνει Ν/Α) ?
Είναι εφικτό?

Κάπου διάβασα κάτι για ένα πολύ γρήγορο CSL που κυκλοφορεί σε δρόμους της Αττικής και λένε οτι προκαλεί Μ3Ε92 χωρίς τον παραμικρό δισταγμό...

Monsta
27-03-10, 20:08
Δε ξέρω για το πιο γρήγορο csl Βαγγέλη, εγώ ξέρω για csl που το οδηγεί ξανθιά και κάνει σφήνες στη Κηφισίας με ανάποδα. Την έχω πετύχει δύο φορές μέχρι τώρα...

NICK_M3
29-03-10, 10:03
απο που να αρχίσω.....χαχαχαχαχαχα

εχει πολύ πράμα να κάνει κάποιος αλλα......

αστο καλύτερα....:D

Nikos
29-03-10, 10:20
απο που να αρχίσω.....χαχαχαχαχαχα

εχει πολύ πράμα να κάνει κάποιος αλλα......

αστο καλύτερα....:D

Αντε αρχισε και λεγε...............(αν και για μενα το ΤΕΛΕΙΟ δε το πειραζεις...δε το ακουμπας)

VanVIC
29-03-10, 11:04
απο που να αρχίσω.....χαχαχαχαχαχα

εχει πολύ πράμα να κάνει κάποιος αλλα......

αστο καλύτερα....:D

Λέγε λέγε !
έχουμε χρόνο και χώρο...
:thnx:

Thomelef
29-03-10, 11:30
πάντως για αρχή ένα διαφορικό και δίσκο βολάν είναι ένα καλό ξεκίνημα πιστεύω.

Thomelef
29-03-10, 11:37
αα και μια ολόσωμη εξάτμιση...

Stamatis
29-03-10, 11:40
Για πιστα η για δρομο;
Διαφορετικο το ενα απο το αλλο.
Για πιστα εχουν γινει ομηρικες μαχες σε θρεντ που υπολογιζαν ακομα και το βαρος της ταπας της βενζινης, αλλα εκει μιλαμε για βλαβες εγκεφαλου και κοστος ανω των 50·000 $ σε βελτιωσεις.

Οι κυριες κατηγοριες ειναι
φρενα
βαρος (ελεος)
αναρτησεις και camber plates
κινητηρας

μπορω να αντιγραψω - μεταφρασω απιστευτα πραγματα που εχουν γινει, αλλα το πιο σημαντικο ειναι εξωγενες αν προκειται για πιστες.
Ο παραγοντας χερια ειναι το ζητουμενο.

Αρχικα παντως εξατμιση θα ελεγα πως ειναι το πρωτο και διαφορικο το δευτερο.

Stamatis
29-03-10, 11:41
αα και μια ολόσωμη εξάτμιση...Με προλαβες

chief
29-03-10, 12:37
Κάπου διάβασα κάτι για ένα πολύ γρήγορο CSL που κυκλοφορεί σε δρόμους της Αττικής και λένε οτι προκαλεί Μ3Ε92 χωρίς τον παραμικρό δισταγμό...

Πολύ dragster διαβαζεις Βαγγελη....:whistle:

Απαντησε ο συμφορουμητης lourbas στην προκληση και ειναι διαθεσημος για να πατησει με το μαυρο csl. Προβλεψη μου οτι το csl θα φαει δυο κολωνες χαλαρα απο αυτο το Μ3 και μια με μιαμηση απο το το μαμα dct το οποιο ειναι και αυτο διαθεσιμο.

VanVIC
29-03-10, 13:04
Δεν διαβάζω dragster αλλά κάποιος έβαλε ένα link σε άσχετο θέμα και διάβασα γι αυτό το csl και μου έκανε εντύπωση.
Τώρα που το λες νομίζω είδα και το δικό σου avatar με το όνομα chief, μάλλον εσύ ήσουν ε;

chief
29-03-10, 14:46
μαλλον.......

lourbas
01-04-10, 11:04
Εχθες ηταν να κανονιστει το πατημα αλλα ακομα περιμενω τηλ...

Ισως ομως (κ για αυτο ακομα περιμενωμια εξηγηση ) υπηρχε σοβαρος λογος οποτε κ δεν μπορω να πω τιποτα......

Εαν παντως ενα csl ακουμπησει 380-390 ατμοσφαιρικα πιστευω πως σε συνδιασμο με το βαρος θα ειναι πολυ πριονι....

Z4 DCT
01-04-10, 11:08
Εχθες ηταν να κανονιστει το πατημα αλλα ακομα περιμενω τηλ...

Ισως ομως (κ για αυτο ακομα περιμενωμια εξηγηση ) υπηρχε σοβαρος λογος οποτε κ δεν μπορω να πω τιποτα......

Εαν παντως ενα csl ακουμπησει 380-390 ατμοσφαιρικα πιστευω πως σε συνδιασμο με το βαρος θα ειναι πολυ πριονι....


Μπορει να γινει αυτο, ειναι εφικτο??:shok:

chief
01-04-10, 11:13
Εχθες ηταν να κανονιστει το πατημα αλλα ακομα περιμενω τηλ...

Ισως ομως (κ για αυτο ακομα περιμενωμια εξηγηση ) υπηρχε σοβαρος λογος οποτε κ δεν μπορω να πω τιποτα......

Εαν παντως ενα csl ακουμπησει 380-390 ατμοσφαιρικα πιστευω πως σε συνδιασμο με το βαρος θα ειναι πολυ πριονι....

δεν νομιζω να παρει ευκολα 30 αλογα το csl Παναγιωτη...

lourbas
01-04-10, 11:40
Nai κ εγω συμφωνω...απλα ειναι σε θεωρητικο επιπεδο αυτο που λεω...οτι ΑΝ μπορεσει κ τα παρει θα ειναι πολυ δυνατο....

Παντως επηδει λιγο πολυ ολοι ξερουμε πως παει ενα csl θεωρω δυσκολο ,ακομα κ τερμα ατμοσφαιρικο να κατσει διπλα σε Ε92....
Εκτος αν ειναι ''ψεκαστηρι''....χαχαχαχαχα

GEO
01-04-10, 11:52
οτι ατμοσφαιρικη βελτιωση και να εχει το csl δεν μπορει να ριχνει 6 κολωνες στο m3 τoυ mr-t. opote κατι αλλο παιζει!!!!!

manos///3
01-04-10, 12:02
Γιατι οταν αναφερομαστε σε βελτιωσεις το μυαλο μας παει απευθειας στο μοτερ?

ΞΕΧΑΣΤΕ ΤΟ ΜΟΤΕΡ. Υπαρχουν ανθρωποι εδω που μπορουν να το βεβαιωσουν.

Αυτα που λειπουν ειναι
Διαφορικο 3.91
Φρενα τουλαχιστον 4πιστονα εμπρος για διαρκεια ,οχι για καλυτερη αποδοση.
Αναρτηση για πιο εξειδικευμενες καταστασεις.

bmw
01-04-10, 13:14
380+++ άλογα atm γίνεται να παει ο S54 ... έχει υπάρξει στο παρελθόν και πάλι κυκλοφορεί ένα τέτοιο μοτέρ !!! ... απλά ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΧΕΔΟΝ ΤΙΠΟΤΑ ΜΑΜΑ ΕΚΕΙ ΜΕΣΑ εκτός από το μπλοκ !!!

εξάλλου ο P54 που φοράει το Z4 VLN/BELCAR ΤΟ ΠΑΛΙΟ είναι ουσιαστικά βελτιωμένος S54 με ΙΔΙΟ ΚΥΒΙΣΜΟ

Το θέμα είναι ... ΠΟΣΟ ΘΑ ΑΝΤΕΞΕΙ (Ο P54 στο σχετικό module αναφέρει πολύ συχνά rebuilt) ... εγώ έχοντας "ζήσει" από κοντά το όλο πρότζεκτ και τις 2 φορές καθώς ο κάτοχος του εν λόγω ατμ Μ3 Ε46 είναι πολύ φίλος μου , ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΧΡΗΜΑΤΟ - ΒΟΡΟ ΠΡΟΤΖΕΚΤ !!!

stratos
01-04-10, 14:02
Εχθες ηταν να κανονιστει το πατημα αλλα ακομα περιμενω τηλ...

Ισως ομως (κ για αυτο ακομα περιμενωμια εξηγηση ) υπηρχε σοβαρος λογος οποτε κ δεν μπορω να πω τιποτα......

Εαν παντως ενα csl ακουμπησει 380-390 ατμοσφαιρικα πιστευω πως σε συνδιασμο με το βαρος θα ειναι πολυ πριονι....

Και σε έψαχνα εχτές ρε φίλε στον ΑΒ...

chief
01-04-10, 14:29
Και σε έψαχνα εχτές ρε φίλε στον ΑΒ...

:shok::shok:

chief
01-04-10, 14:31
ειμαι πριζας τελικα....:D:D

lourbas
01-04-10, 15:41
Ρε συ επα στον Κώστα με το 135 να σου πει να με πάρεις τηλ για να σου πω που βρισκόμασταν!eγω ήμουν στο εκο ΑΟ ...θα σε τηλ σήμερα πιο αργά να γνωριστούμε έστω κ από το τηλ...χαχαχα

Z4///M
01-04-10, 18:12
ειμαι πριζας τελικα....:D:D

θελω κ εγω παιχνιδια! χαχα :th_Laie_67-1:

chief
01-04-10, 18:18
Ασε τα παιδια ρε Δημητρη να παιξουν μονα τους...:whistle:

lourbas
01-04-10, 19:37
Kατσε ρε μπριζα...περιμενε...:th_Laie_67-1:

Ουτε καν τον ξερω τον χριστιανο....

Βασικα επηδει θεωρω πως το καλυτερο 335 που εχω δει ποτε με τα ματια μου ειναι το γνωστο του φιλου Δημητρη με τις γερμανικες πινακιδες, θα ηταν μια καλη ευκαιρια μετα τις γιορτες να πανε μια δοκιμη αυτα τα δυο, για να δουμε μια καλη ,κ κατα την γνωμη μου δυνατη μαχη.....thumb

Εγω θα κανω το camera car.....
Αν μου ζητηθει να πατησω ...εε δεν θα πω οχι...:th_Laie_67-1::whistle:

chief
01-04-10, 22:56
Πανο ασε τις ευγενειες και τα τυπικα τωρα...:th_Laie_67-1:
Εχω μιλησει με τον Στρατο για σενα μολις γυρισα απο την Ελλαδα και του ειπα οτι σε ειχα γνωρισει και μου αφησες τις καλυτερες εντυπωσεις.( ενα σωρο ψεματα και μαλακιες του ειπα του παιδιου)
Τελος παντων, απλα να σου πω οτι ο Στρατος δεν ειναι κοντρακιας ο ανθρωπος με την ενοια οτι θα παει να κανει ανοιγμα με εναν αγνωστο οπως ο Δημητρης με το 335. Μαλλον διαφορες θα θελει να δει (αν θελει), πως παει το αμαξι του με ενα καλο Μ3 σαν το δικο σου.
Λεω και εγω αφου και ειστε συμφορουμιτες, αφου και απο ειστε και απο την ιδια περιοχη, και επειδη εχετε κανει και προσεχτικη δουλεια στα αμαξια σας, δεν κανετε και και δυο τρεις δοκιμουλες να δουμε και εμεις οι μπανιστες κατι??
Ετσι κι αλλιως ειμαι σιγουρος οτι εκτος οτι το κλιμα θα ειναι αριστο θα βγαλετε και πολυ καλα συμπερασματα αφου ειστε καλοι γνωστες και οι δυο.:electrician2:

την προβλεψη μου δεν θα την πω γιατι τις περισσοτερες φορες ειμαι μεσα...
...ετσι για να εχει λιγο σασπενς...

NickE60
01-04-10, 23:13
Πανο ασε τις ευγενειες και τα τυπικα τωρα...:th_Laie_67-1:
Εχω μιλησει με τον Στρατο για σενα μολις γυρισα απο την Ελλαδα και του ειπα οτι σε ειχα γνωρισει και μου αφησες τις καλυτερες εντυπωσεις.( ενα σωρο ψεματα και μαλακιες του ειπα του παιδιου)
Τελος παντων, απλα να σου πω οτι ο Στρατος δεν ειναι κοντρακιας ο ανθρωπος με την ενοια οτι θα παει να κανει ανοιγμα με εναν αγνωστο οπως ο Δημητρης με το 335. Μαλλον διαφορες θα θελει να δει (αν θελει), πως παει το αμαξι του με ενα καλο Μ3 σαν το δικο σου.
Λεω και εγω αφου και ειστε συμφορουμιτες, αφου και απο ειστε και απο την ιδια περιοχη, και επειδη εχετε κανει και προσεχτικη δουλεια στα αμαξια σας, δεν κανετε και και δυο τρεις δοκιμουλες να δουμε και εμεις οι μπανιστες κατι??
Ετσι κι αλλιως ειμαι σιγουρος οτι εκτος οτι το κλιμα θα ειναι αριστο θα βγαλετε και πολυ καλα συμπερασματα αφου ειστε καλοι γνωστες και οι δυο.:electrician2:

την προβλεψη μου δεν θα την πω γιατι τις περισσοτερες φορες ειμαι μεσα...
...ετσι για να εχει λιγο σασπενς...

:th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1: :hystericalbs1: :thumbsup: :thumbsup:

stratos
02-04-10, 00:45
Με τον Παναγιώτη θα κανονίσουμε. Και αυτό γιατία κούω καλά λόγια σαν χαρακτήρα ανθρώπου ξαι αυτό με ενδιαφέρει πιο πολύ απο όλα. Με Ε93 έχω ανοίξει που είχε DCT του φίλου merlin... θέλω να δώ τι γίνεται και με ένα καλό manual E92... Αλλά ας μην χαλάμε άλλο το thread... ας γίνουν τα πατήματα

chief
02-04-10, 07:24
Με τον Παναγιώτη θα κανονίσουμε. Και αυτό γιατία κούω καλά λόγια σαν χαρακτήρα ανθρώπου ξαι αυτό με ενδιαφέρει πιο πολύ απο όλα.
Εχω ταλεντο τσατσάς τελικά και δεν το ηξερα....
:D:D:D

VanVIC
02-04-10, 07:33
Εχω ταλεντο τσατσάς τελικά και δεν το ηξερα....
:D:D:D

Βρε είσαι μέγας «πρίζας» εσύ αλλά αλλού είναι το θέμα μας εδώ Χριστοφορε.
Αν και πώς βελτιώνεται ένα CSL είναι το «κύριο» θέμα του thread.
Καλά είναι και τα deviations αλλά μην χάνουμε κι εντελώς τον δρόμο και τον προορισμό (παρακαλώ...)

chief
02-04-10, 07:48
Οκ απολογουμαι. Παρασυρθηκα.
Λοιπόν ακομη και η Τhorney Motorsport που ετοιμαζει πολλα αμαξια για το csl cup στην Αγγλια δεν κανει τιποτα αλλο απο προγραμμα-ολοσωμη εξατμηση με καταλυτες και ενα φιλτρο ITG.
Ποσο να πάρει το CSL??? Δεν νομιζω να μπορει να πάρει περισσοτερα απο 15-20 αλογα.
Τωρα αν καποιος θελει να προχωρισει σε πιστονια-μπιελλες-κεφαλη κλπ για να φτασει τα 400 αλογα ατμοσφαιρικά καλυτερα να αρχισει να πληρωνει ενοικιο και στον μηχανικο του αφου το αμαξι τις περισσοτερες μερες του χρονου θα καθεται εκει περιμενοντας εξαρτηματα...(κλασικη δικαιολογια)

330compressor
02-04-10, 18:54
Οκ απολογουμαι. Παρασυρθηκα.
Λοιπόν ακομη και η Τhorney Motorsport που ετοιμαζει πολλα αμαξια για το csl cup στην Αγγλια δεν κανει τιποτα αλλο απο προγραμμα-ολοσωμη εξατμηση με καταλυτες και ενα φιλτρο ITG.
Ποσο να πάρει το CSL??? Δεν νομιζω να μπορει να πάρει περισσοτερα απο 15-20 αλογα.
Τωρα αν καποιος θελει να προχωρισει σε πιστονια-μπιελλες-κεφαλη κλπ για να φτασει τα 400 αλογα ατμοσφαιρικά καλυτερα να αρχισει να πληρωνει ενοικιο και στον μηχανικο του αφου το αμαξι τις περισσοτερες μερες του χρονου θα καθεται εκει περιμενοντας εξαρτηματα...(κλασικη δικαιολογια)

Αμα θελεις τα πολλα χανεις και τα λιγα !!!!thumb