PDA

Επιστροφή στο Forum : BMW X1 vs. Mercedes GLK vs. Volvo XC60



Stathis
27-12-09, 21:28
αλλο ενα συγκριτικο τεστ εδειξε την υπεροχη της Βmw.
στα "μικρα" suv το Χ1 εδειξε οικονομικοτερο, ταχυτερο και με καλυτερη συμπεριφορα απο τον ανταγωνισμο...

με το δεξι λοιπον ξεκιναει την εμπορικη του πορεια ο "βενιαμιν" της σειρας Χ...


https://www.bmwblog.com/wp-content/uploads/untitled.bmp
https://www.bmwblog.com/wp-content/uploads/untitled1.bmp
https://www.bmwblog.com/wp-content/uploads/chart.jpg
https://www.bmwblog.com/wp-content/uploads/chart2.jpg

https://www.bmwblog.com/2009/12/23/comparison-bmw-x1-vs-mercedes-glk-vs-volvo-xc60/

VanVIC
27-12-09, 22:14
Στάθη το συγκριτικό που έχεις παραθέσει αφορά τα diesel. Υπάρχουν και τα βενζινοκίνητα.
Δεδομένου ότι είμαι κάτοχος ενός GLK350 και ότι Χ1 δεν έχω οδηγήσει ακόμα, η άποψή μου είναι η εξής:

Θυμούμενος την εμπειρία μου με το Χ3 3.0i (όχι Si) μπορώ να βεβαιώσω οτι το Χ3 είχε σαφώς πιο sportive αίσθηση αν και παλιότερο στην πιάτσα.
Σημειωτέον οτι το GLK μου έχει το sport πακέτο με τις 20άρες αλλά και πάλι το Χ3 πιο μαγκάκι μου'χε φανεί παρά το γεγονός οτι το GLK 350 έχει 272 ίππους ενώ εκείνο το Χ3 ήταν μόνο (?!) 231 (ααχ αυτός ο Μ54Β30...).

Πάντως οταν έβαλα το νέο sprint booster στο GLK, ακόμα και με το 1o στάδιο (χεχε) ενεργοποιημένο, άλλαξε εντελώς τ'αμάξι. Στο 2ο στάδιο γίνεται της τρελής ! (χοχο).
Τσαμπουκάς, δύναμη ΑΜΕΣΑ και κλωτσιές στις αλλαγές (στο sport πρόγραμμα του κιβωτίου) αλλά χωρίς να "ακούς" ρε γαμώτο...

Το GLK έχει άλλες χάρες: εκπληκτικό 7-αρι ημιαυτόματο κιβώτιο με 3 προγράμματα λειτουργίας για όλα τα γούστα, κορυφαία ποιότητα κατασκευής-ηχομόνωσης-κύλησης και σύστημα 4-κίνησης με πολλά @@@@.
Και το μοτέρ καλό είναι, "πνιγμένο" όμως (μην σας μπαίνουν ιδέες...)
Βέβαια το τιμόνι του δεν θα γίνει ποτέ τιμόνι BMW αλλά ταξιδευεις εύκολα και χαλαρά τέζα φορτωμένος με τελική ταχύητα (πάει ψηλά...) χωρίς να σηκώνεις το πόδι απο το γκάζι ούτε στις μεγάλες καμπές.
Με όσα θα μπείς με τόσα θα βγείς ατσαλάκωτος και χωρίς να αγχωθείς.
Ενδεχομένως να 'ναι και το Χ1 έτσι, δεν ξέρω.

Ευχομαι η ΒΜW να βγάλει το νέο Χ3 με το μοτέρ του 335.
Αν το΄χε κάνει αυτό στο Χ1, θα΄χε το κορυφαίο SUV-SAV (όπως θέλει ο καθένας τα βαφτίζει) αλλά τότε θα'καιγε το επερχόμενο Χ3.

ίδωμεν.

Nino
27-12-09, 22:42
...

αλλά τότε θα'καιγε το επερχόμενο Χ3.

ίδωμεν.

ως ενα σημειο το καταφερε για αυτο και ισως ακομα ουτε φωνη ουτε ακροαση απο την νεα Χ3... ειμαι πολυ περιεργος να δω τι θα πρωτοπουλησει την χ1 ή την νεα χ3.
Το να βγαλεις στη παραγωγη ενα μικρο suv δεν σημαινει μονο να μικρυνεις τις διαστασεις (και εκ των πραγματων τους χωρους), το θεμα ειναι να κτυπησεις στα μικροτερα κυβικα με αξιοπρεπεις επιδοσεις και την γνωστη οδηγικη απολαυση.
Τωρα τι εχουν κανει νεα Χ1 3000 cc νεα χ3 3000 cc νεο χ5 3000 cc ή Χ1 2000cc και Χ3 παλι 2000 cc
αν τωρα υπολογισει κανεις τις ιανοποιητικες εκτος δρομου δυνατοτητες αλλα τον σαφη προσδιορισμο του αυτοκινητου για on road εγω προσωπικα δεν μπορω να καταλαβω τον τροπο σκεψης της γραμμης παραγωγης.
Αραγε ποιο ειναι το target group και ποιος ο "απεναντι"
Θα με ενδιεφερε να ακουσω τις γνωμες σας.

Subarufan
28-12-09, 10:56
...
Το GLK έχει άλλες χάρες: εκπληκτικό 7-αρι ημιαυτόματο κιβώτιο με 3 προγράμματα λειτουργίας για όλα τα γούστα, κορυφαία ποιότητα κατασκευής-ηχομόνωσης-κύλησης και σύστημα 4-κίνησης με πολλά @@@@.
....

θελεις να ποσταρω φωτογραφιες ή μηπως να την "μαζεψεις" λιγο την παραπανω δηλωση...???

:whistle::whistle:

:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

SuperSonic
28-12-09, 11:15
Μου αρεσει το Χ1 ειδικα οτι ειναι και ποιο γρηγορο απο τα αλλα.

VanVIC
28-12-09, 15:46
θελεις να ποσταρω φωτογραφιες ή μηπως να την "μαζεψεις" λιγο την παραπανω δηλωση...???

:whistle::whistle:

:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Απο τότε έμαθα, πλέον για τα χιόνια έχω προμηθευτεί με χειμερινά ζντολάστιχα σαν εκείνα ποιυ φορούσαν τα subaru (για να σε προλάβω μην γράψεις τίποτε "περίεργα"...)

Stathis
28-12-09, 16:04
οτι και να ειναι βαγγελη, κανενα luxury suv δεν ειναι σουμπαρου στην τετρακινηση και ουτε προκειται να γινει.
αυτο νομιζω οτι εννοει ο φιλος...

Subarufan
28-12-09, 18:42
οτι και να ειναι βαγγελη, κανενα luxury suv δεν ειναι σουμπαρου στην τετρακινηση και ουτε προκειται να γινει.
αυτο νομιζω οτι εννοει ο φιλος...

Πες του τα!

Subarufan
28-12-09, 18:46
Απο τότε έμαθα, πλέον για τα χιόνια έχω προμηθευτεί με χειμερινά ζντολάστιχα σαν εκείνα ποιυ φορούσαν τα subaru (για να σε προλάβω μην γράψεις τίποτε "περίεργα"...)

Ακομα δεν μπορεις να χωνεψεις οτι εκει που "δυσκολευτηκες" εσυ, και τα εξι (6) forester περασαν αερα???

Και για να σταματησω με τα forester και να ξαναπαμε on topic, τι διαφορικα εχουν βαλει στην σειρα Χ?

Ολα τα μοντελο εχουν το x drive? νομιζω οτι ειναι "τυπου haldex"?

Subarufan
28-12-09, 18:51
Παντως, ακουσα πολυ καλα λογια για το Χ1 απο φιλο, δημοσιογραφο του ειδικου τυπου και μαλιστα με εμπειρια (διευθυντης σε γνωστο περιοδικο του χωρου).

Ποιοτητα κατασκευης, αποδοση αναρτησης και ποιοτητα κυλισης μεταξυ αλλων.

Δεν θυμαμαι για ποιο μοντελο ομως.

Stathis
29-12-09, 09:08
μονο το τριλιτρο εχει ερθει προς το παρον...
ειναι οντως πολυ καλο!

VanVIC
29-12-09, 10:29
οτι και να ειναι βαγγελη, κανενα luxury suv δεν ειναι σουμπαρου στην τετρακινηση και ουτε προκειται να γινει.
αυτο νομιζω οτι εννοει ο φιλος...


Πες του τα!

Πάντως το η ΜΒ για το GLK προσφέρει ως extra και το πακέτο "Off-Road" (και δεν μιλάμε για την εξωτερική εμφάνιση) το οποίο κάνει "παπάδες" (σύμμφωνα με συγκριτικά περιδικών του ειδικού τύπου).
Το δικό μου το ήθελα προσανατολισμένο σε χρήση δρόμου (εκεί που το χρησιμοποιώ 99%) και δεν το "φόρεσα".
Με το sport πακέτο ανάρτησης και ζαντολάστιχα που φοράω, έχω ένα ταχύτατο οικογενειακό με καλούς χώρους, ασφάλεια πολύ καλή χρτηστικότητα και οδηγική συμπεριφορά που εξασφαλίζει πάτημα όπως ένα πολύ καλά στημένο sedan.

bill_m3
29-12-09, 21:24
ως ενα σημειο το καταφερε για αυτο και ισως ακομα ουτε φωνη ουτε ακροαση απο την νεα Χ3... ειμαι πολυ περιεργος να δω τι θα πρωτοπουλησει την χ1 ή την νεα χ3.
Το να βγαλεις στη παραγωγη ενα μικρο suv δεν σημαινει μονο να μικρυνεις τις διαστασεις (και εκ των πραγματων τους χωρους), το θεμα ειναι να κτυπησεις στα μικροτερα κυβικα με αξιοπρεπεις επιδοσεις και την γνωστη οδηγικη απολαυση.
Τωρα τι εχουν κανει νεα Χ1 3000 cc νεα χ3 3000 cc νεο χ5 3000 cc ή Χ1 2000cc και Χ3 παλι 2000 cc
αν τωρα υπολογισει κανεις τις ιανοποιητικες εκτος δρομου δυνατοτητες αλλα τον σαφη προσδιορισμο του αυτοκινητου για on road εγω προσωπικα δεν μπορω να καταλαβω τον τροπο σκεψης της γραμμης παραγωγης.
Αραγε ποιο ειναι το target group και ποιος ο "απεναντι"
Θα με ενδιεφερε να ακουσω τις γνωμες σας.


Μην ξεχνάμε ότι αυτό με τα κυβικά αφορά την Ελλάδα, σε άλλες χώρες δεν τους ενδιαφέρουν τόσο τα κυβικά όσο το τι αυτοκίνητο είναι (μικρό ή μεγάλο)!
Σε αυτούς απευθύνεται το αυτοκίνητο!

Nick bmwlover
29-12-09, 21:36
Γιαννη απευθυνονται σε μεγαλυτερο κοινο,με διαφορετικες αναγκες και δυνατοτητες...

Driver M
29-12-09, 21:40
Η GLK είναι αναμφισβήτητα η καλύτερη για offroad καταστάσεις έναντι των άλλων δύο. Αλλά κατά τη γνώμη μου είναι πολύ άσχημη και φέρνει κάπως σε νεκροφόρα!

Η Χ1 πάλι μου αρέσει εξωτερικά και οδηγικά φαντάζομαι ότι θα είναι αν μη τι άλλο αρκετά ενδιαφέρουσα (γονίδια είναι αυτ!ά). Αυτό που με χαλάει όμως είναι η ποιότητα του εσωτερικού για την οποία έχουν γίνει πολλά αρνητικά σχόλια από τον ειδικό τύπο. Παρότι η συναρμογή είναι κορυφαία (όπως σε όλες τις bmw), τα πλαστικά είναι σκληρά και δεν συνάδουν με τον πολυτελή χαρακτήρα του μοντέλου αλλά και με την υψηλή τιμή του. Αυτό για εμένα είναι μεγάλο foul, αφού δεν δέχομαι καμία bmw, ακόμα και entry level, να έχει μέτριας ποιότητας πλαστικά που σε καμία περίπτωση δεν δικαιολογούνται από το (υψηλό) κόστος του αυτοκινήτου, αλλά και από τον πολύ καλό σε αυτό το σημεία ανταγωνισμό. Τώρα όσον αφορά στους κινητήρες, μέχρι στιγμής είναι απλά εκτός συναγωνισμού για τα ελληνικά δεδομένα. Όταν μπει κανας δίλιτρος βενζινοκινητήρας, ή ακόμα καλύτερα όταν στο μέλλον μπει κανένα turbo, τότε το ξανασυζητάμε.