PDA

Επιστροφή στο Forum : nox sensor - κιτρινη ενδειξη μηχανης



giannis79
11-08-13, 09:59
μου αναψε κιτρινη ενδειξη μηχανης.....το εσβησα το αναψα και μετα το ετρεξα το οχημα....μεχρι στιγμης δεν μου ξανααναψε....λετε να ειναι απο βενζινη?το αμαξι δεν ρεταριζε οταν ειχε αναψει η ενδειξη...εντομεταξυ δεν εχω κλεισει χρονο απο τοτε που αλαξα και τους 4 πολλαπλασιστες στην bmw...εχω 55000 χλμ.και ετοιμαζομαι για μεγαλο service..ευχομαι να μην ειναι τιποτα αλο γιατι βρισκομαι σε διακοπες....και αφραγκος!!!!!

GIANNHS M
11-08-13, 10:17
κοιτα να περασεις καλα εκει που εισαι κ μη δινεις αμεσως σημασια.μπορει να εφταιξε η βενζινα μπορει κ η ζεστη.αν δεις οτι στο ξανακανει τοτε να ψιλοαγχωθεις.οταν με το καλο τελειωσεις τις διακοπες σου περνα απο το συνεργειο σου κ μπριζοσε το να δεις αν διαβασε κατι σαν σφαλμα!!!καλα να περνας...thumb

mark e92
11-08-13, 13:11
Το πιο πιθανό είναι να ήταν μάπα η βενζίνα !

panos320
11-08-13, 13:16
Μαπα βενζινη φιλε μου.Λιγη ευαισθησια παραπανω τα συγκεκριμενα μοτερ και να σου το λαμπακι.Καλα μπανια λοιπον!!!!

ninja2
11-08-13, 19:17
Στην καλύτερη τάπα βενζίνης ! μετα μαλλον κανας πολλαπλασιαστης !

individual
11-08-13, 20:59
ειναι πολλοι οι λογοι που μπορει να αναψει το συγκεκριμενο λαμπακι.
αλλα ο πιο συνιθισμενος ειναι ο αισθητηρας λαμδα.

ninja2
12-08-13, 01:40
ο αισθητηρας λαμδα μονο με Ρεσετ φευγει αν αναψει !

giannis79
18-09-13, 13:49
τελικα ηταν nox sensor....εκανα διαγνωση αλλα δεν περιμενα να την πληρωσω.μεχρι στιγμης δεν μου εχει ξανα αναψει....αλλα αν τελικα χρειαστει να αλαχτει κοστιζει 450 περιπου.μαλλον θα κοιταξω αν μπορω να βρω απο γερμανια ανταλακτικο οταν φτασει αυτη η στιγμη.....πολυ πιασοκωλε εδω στην Ελλαδα,λες και εχω κανα σπορ ουαου οχημα

Ptboul
18-09-13, 14:18
Δεν νομίζω ότι πρέπει σώνει και καλά να τον αλλάξεις άμεσα υπό την έννοια οτι δεν θα σε αφήσει το αμάξι.

ps: Τι άκυρη τιμή είναι αυτή για έναν αισθητήρα;;

Kostase46
18-09-13, 15:41
τελικα ηταν nox sensor....εκανα διαγνωση αλλα δεν περιμενα να την πληρωσω.μεχρι στιγμης δεν μου εχει ξανα αναψει....αλλα αν τελικα χρειαστει να αλαχτει κοστιζει 450 περιπου.μαλλον θα κοιταξω αν μπορω να βρω απο γερμανια ανταλακτικο οταν φτασει αυτη η στιγμη.....πολυ πιασοκωλε εδω στην Ελλαδα,λες και εχω κανα σπορ ουαου οχημα

Κι εμένα στην αρχή άναβε έσβησε μετά ποιο τακτικά μέχρι που τον αλλαξα και σταμάτησε εγω τον πλήρωσα 200¤ καινούριο απο eBay.

giannis79
18-09-13, 17:30
Δεν νομίζω ότι πρέπει σώνει και καλά να τον αλλάξεις άμεσα υπό την έννοια οτι δεν θα σε αφήσει το αμάξι.

ps: Τι άκυρη τιμή είναι αυτή για έναν αισθητήρα;;

ναι το παρακολουθω και αν συνεχισει και μου βγαζει ενδειξη στο obc τοτε παμε για αλαγη...αλλα και καθολου μην το αλλαξω το αμαξι δεν θα παθει τιποτα,ετσι μου ηπαν

giannis79
18-09-13, 17:36
Κι εμένα στην αρχή άναβε έσβησε μετά ποιο τακτικά μέχρι που τον αλλαξα και σταμάτησε εγω τον πλήρωσα 200¤ καινούριο απο eBay.

αν σε χρειαστω για ανταλλακτικο απο ebay θα μου στειλεις καμια σελιδα?

Kostase46
18-09-13, 18:14
αν σε χρειαστω για ανταλλακτικο απο ebay θα μου στειλεις καμια σελιδα?

Δεν ειναι μαγαζι ειχε ενα και το αγορασα μεταχειρισμενα εχει αρκετα.

giannis79
18-09-13, 18:58
Δεν ειναι μαγαζι ειχε ενα και το αγορασα μεταχειρισμενα εχει αρκετα.

μεταχειρισμενο πηρες?

Kostase46
18-09-13, 21:31
μεταχειρισμενο πηρες?

Καινουριο αλλα ειχα φαει πολυ ψαξιμο εαν δεν εβρισκα καινουριο θα εβαζα μεταχειρισμενο.

m-power_01
08-10-13, 12:08
Σήμερα για πρωτη φορά σβήστηκε βλάβη nox σενσορ με επιτυχία. Η διαδικασία έγινε σε Άσσο. Ευτυχώς μία ακόμα ακριβή και συχνή βλάβη έγινε επισκευάσιμη

Ptboul
08-10-13, 12:32
Σβήστηκε, αλλά θα ξανα ανάψει; Δεν χρήζει επισκευής;

Ε91
08-10-13, 12:33
Σήμερα για πρωτη φορά σβήστηκε βλάβη nox σενσορ με επιτυχία. Η διαδικασία έγινε σε Άσσο. Ευτυχώς μία ακόμα ακριβή και συχνή βλάβη έγινε επισκευάσιμη

Τι εννοείς "σβήστηκε";
Σε εξουσιοδοτημένο μου είχαν σβήσει τη βλάβη ΝΟx sensor 2-3 φορές,αλλά,λόγω του ελαττωματικού αισθητήρα, σε σύντομο χρονικό διάστημα επανεμφανιζόταν,με αποτέλεσμα να αναγκαστώ τελικά να τον αλλάξω.

ΔημήτρηςΜ3
08-10-13, 13:05
Σήμερα για πρωτη φορά σβήστηκε βλάβη nox σενσορ με επιτυχία. Η διαδικασία έγινε σε Άσσο. Ευτυχώς μία ακόμα ακριβή και συχνή βλάβη έγινε επισκευάσιμη

Σπύρο δώσε info
Για τον ασσο πως έγινε ;;;
Γιατι και εμένα θέλει

m-power_01
15-10-13, 19:44
Σβήστηκε, αλλά θα ξανα ανάψει; Δεν χρήζει επισκευής;

Κανείς δεν μπορεί να σου πει πότε θα ξανανάψει. Όπως δεν μπορεί να σου πει και στο καινούριο ανταλλακτικό. Όταν ''ξαναβρωμίσει'' θα ξανάψει ή μπορεί να μην ξαναβρωμίσει.


Τι εννοείς "σβήστηκε";
Σε εξουσιοδοτημένο μου είχαν σβήσει τη βλάβη ΝΟx sensor 2-3 φορές,αλλά,λόγω του ελαττωματικού αισθητήρα, σε σύντομο χρονικό διάστημα επανεμφανιζόταν,με αποτέλεσμα να αναγκαστώ τελικά να τον αλλάξω.

Αυτό ακριβως που εσύ άλλαξες σαν ελαττωματικό κατά 99% ήταν επισκευάσιμο. Στον άσσο που σβήστηκε η βλάβη την προηγούμενη βδομάδα, το έσβηνε ο άνθρωπος και σε πέντε λεπτά ξαναάναβε. Τωρα βρηκε την υγειά του.


Σπύρο δώσε info
Για τον ασσο πως έγινε ;;;
Γιατι και εμένα θέλει

Γίνεται με ηλεκτρονικό τρόπο, με επίσημη διαδικασία καθαρισμού της ίδιας της bmw. Γίνεται αποθείωση στον αισθητήρα. Το μόνο που χρειάζεται μετά την ηλεκτρονική διαδικασία είναι ένα μισάωρο καλό ξεμπούκωμα που το αυτοκίνητο λειτουργεί για 30 λεπτά με άλλη χαρτογράφιση για να καθαρίσει. Ο αισθητηρας είναι πλήρως λειτουργικός . Δεν κρύβεται η βλάβη κάτω από το χαλάκι. Λύνεται με εργοστασιακό τρόπο.
Αν άλλοι επισκευαστές δεν το ξέρουν ή δεν θέλουν να το κάνουν για να πουλάνε ανταλλακτικά , δεν μπορώ να ξέρω.
Δεν μπορώ να πω παραπάνω λεπτομέρειες καθώς αποτελεί δουλειά επαγγελματία. Είναι ο ίδιος που επισκευάζει τα ηλεκτρομοτερ στα xdrive ,τα μεσαια διαφορικά στα X5 και άλλα πολλά που λένε ότι δεν γίνονται.

s42performance
15-10-13, 23:42
Γίνεται με ηλεκτρονικό τρόπο, με επίσημη διαδικασία καθαρισμού της ίδιας της bmw. Γίνεται αποθείωση στον αισθητήρα. Το μόνο που χρειάζεται μετά την ηλεκτρονική διαδικασία είναι ένα μισάωρο καλό ξεμπούκωμα που το αυτοκίνητο λειτουργεί για 30 λεπτά με άλλη χαρτογράφιση για να καθαρίσει. Ο αισθητηρας είναι πλήρως λειτουργικός . Δεν κρύβεται η βλάβη κάτω από το χαλάκι. Λύνεται με εργοστασιακό τρόπο.
Αν άλλοι επισκευαστές δεν το ξέρουν ή δεν θέλουν να το κάνουν για να πουλάνε ανταλλακτικά , δεν μπορώ να ξέρω.
Δεν μπορώ να πω παραπάνω λεπτομέρειες καθώς αποτελεί δουλειά επαγγελματία. Είναι ο ίδιος που επισκευάζει τα ηλεκτρομοτερ στα xdrive ,τα μεσαια διαφορικά στα X5 και άλλα πολλά που λένε ότι δεν γίνονται.

δεν νομίζω κανείς να κρύβει πράγματα (αφενός δεν έχει κέρδος, αφετέρου είναι κοροϊδία) η διαδικασία που αναφέρεσαι άφορα τον καταλύτη NOX (ωω ναι υπάρχει και αυτό!) με εντελώς άλλο κωδικό βλάβης και όχι τον αισθητήρα ενημερώσου καλύτερα γιατί η ημιμάθεια είναι χειρότερη .

Ε91
16-10-13, 08:52
Επειδή έχει μεγάλη σημασία το τι γράφουμε, πώς το γράφουμε και τι θέλουμε τελικά να πούμε με αυτό που γράφουμε, ας τα πάρουμε από την αρχή.
Πριν μία εβδομάδα έκανες λόγο για "σβήσιμο βλάβης με επιτυχία" σε αισθητήρα NOx καθώς και ότι "μία ακόμα ακριβή και συχνή βλάβη έγινε επισκευάσιμη".
Στο ερώτημα που σου θέσαμε,τι εννοείς με το "σβήσιμο βλάβης με επιτυχία", μετά από μία εβδομάδα, μας απαντάς:
ότι υπάρχει το ενδεχόμενο η βλάβη να επανεμφανιστεί (άρα δεν είναι σίγουρο ότι η βλάβη είναι επισκευάσιμη),
ότι ο αισθητήρας ΝΟx που μου άλλαξαν ως ελαττωματικό, κατά 99% δεν ήταν ελαττωματικός και
ότι υπάρχει η διαδικασία αποθείωσης, για την οποία κάνεις λόγο ως να πρόκειται για επτασφράγιστο μυστικό, που τη γνωρίζουν μόνο λίγοι επισκευαστές και οι υπόλοιποι δεν την γνωρίζουν ή δεν την εφαρμόζουν, για να σε πιάσουν "κώτσο" και να σου "πασάρουν" το καινούριο ανταλλακτικό.

Επειδή, όταν λόγω του ελαττωματικού μου αισθητήρα NOx, το έψαξα πάρα πολύ πριν κάνω το οτιδήποτε, δεδομένου του υψηλού κόστους του ανταλλακτικού, ας αναφέρω κι εγώ τις απόψεις μου.
Όταν η ίδια βλάβη έχει εμφανιστεί σε δύο αυτοκίνητά μου ίδιας χρονολογίας, στην παλιά μου BMW Ε87 LCI, παραγωγή 1/08, όπου εμφανίστηκε γύρω στις 20.000 km και αλλάχθηκε εντός εγγύησης, και στο τωρινό μου BMW E91 LCI, παραγωγή 10/08, όπου εμφανίστηκε γύρω στις 50.000 km,
Όταν σε ένα ανταλλακτικό έχει αλλάξει ο ίδιος ο προμηθευτής που το κατασκευάζει,
Όταν σε ένα ανταλλακτικό έχει αλλάξει το ίδιο το part number,
Όταν σε εξουσιοδοτημένο σου παραδέχονται off the record ότι αλλάζουν (εντός ή εκτός εγγύησης) αισθητήρες NOx με μεγάλη συχνότητα,
Όταν σε εξουσιοδοτημένο, του οποίου είμαι πολύ καλός πελάτης, δέχονται (μετά από μεγάλες πιέσεις, είναι η αλήθεια), να αντικαταστήσουν τον αισθητήρα NOx με καινούριο αισθητήρα NOx (αποδεχόμενοι ότι πρόκειται για ελαττωματικό ανταλλακτικό), παρότι είμαι εκτός εγγύησης, κι εγώ να πληρώσω μόνο την εργασία,χωρίς να κάνουν, προς τιμήν τους, την κλασική πατέντα να το περάσουν σε εγγύηση άλλου αυτοκινήτου, αλλά αφού πήραν έγκριση από τη BMW Hellas, κατόπιν σχετικού αιτήματος (αυτό για όσους κατηγορούν τα εξουσιοδοτημένα - μόνο ένα εξουσιοδοτημένο θα μπορούσε να προσφέρει τέτοια τεχνική υποστήριξη),
τουλάχιστον εγώ καταλήγω στο συμπέρασμα ότι ο αισθητήρας ΝΟx ΕΙΝΑΙ ελαττωματικός και ΔΕΝ είναι επισκευάσιμος.

Σημειωτέον ότι, ως προανέφερα, πριν την αντικατάσταση μου είχαν σβήσει τη βλάβη ηλεκτρονικά 2-3 φορές (σιγά το πράγμα, στην τελική, το να σβήσεις μία βλάβη στο διαγνωστικό), ενώ μου είχαν κάνει και τη διαδικασία της αποθείωσης (το λεγόμενο και "DE-NOx"), για την οποία διαδικασία έχει σταλεί και επίσημη οδηγία της BMW σε όλα τα εξουσιοδοτημένα, αλλά δυστυχώς δεν υπήρχε γιατρειά στο πρόβλημα.

(Εάν θεωρούμε ως επισκευή την αποθείωση, την οποία τώρα μόλις τώρα μας ανέφερες, ενώ πριν έκανες λόγο μόνο για -προφανώς ηλεκτρονικό- "σβήσιμο βλάβης", τουλάχιστον σε εμένα, όπως και σε άλλους υποθέτω, η αποθείωση δεν δούλεψε).

Τέλος, να αναφέρω ότι παρότι στην αρχή θεωρούσα τον αισθητήρα NOx ως ένα επουσιώδες στην όλη λειτουργία του αυτοκινήτου ανταλλακτικό, εδώ και 5-6 μήνες που μου τον αντικατέστησαν με καινούριο, το αυτοκίνητο αισθάνομαι ότι έχει γίνει αγνώριστο, πολύ πιο ζωντανό και ίσως λίγο πιο οικονομικό (ελπίζω να μην πρόκειται για placebo effect).

Πού θέλω να καταλήξω;
Επειδή ο αισθητήρας NOx είναι μία συχνότατη και ακριβή βλάβη που ταλαιπωρεί αρκετούς κατόχους BMW, ας μην παίζουμε με τον πόνο τους.
Εάν είμαστε απολύτως σίγουροι, έχοντας επιχειρήματα και διαπιστωμένα εμπειρικά αποτελέσματα, για κάποιον διαφορετικό τρόπο επίλυσης του προβλήματος, εκτός από την αντικατάσταση του αισθητήρα, ας τον προτείνουμε με συγκεκριμένο τρόπο (συνεργείο, κόστος, χρόνος, διαδικασία).
Εάν, όμως, ακόμη το ψάχνουμε και δεν είμαστε σίγουροι για τα αποτελέσματα, καλύτερα να αποφεύγουμε να κάνουμε λόγο για "επισκευάσιμη βλάβη".

Φιλικά και χωρίς παρεξήγηση.

m-power_01
16-10-13, 12:12
δεν νομίζω κανείς να κρύβει πράγματα (αφενός δεν έχει κέρδος, αφετέρου είναι κοροϊδία) η διαδικασία που αναφέρεσαι άφορα τον καταλύτη NOX (ωω ναι υπάρχει και αυτό!) με εντελώς άλλο κωδικό βλάβης και όχι τον αισθητήρα ενημερώσου καλύτερα γιατί η ημιμάθεια είναι χειρότερη .

Το στυλάκι αυτό στα φιλαράκια σου. Καταλυτες Nox είναι όλοι οι τριοδικοί καταλυτες. Αυτό που ίσως να εννοείς εσύ είναι το nsr (nox storage reduser) αλλά αυτό βρίσκεται στα "blue performance" δηλαδή στα ντίζελ που πανε να πιάσουν eurο 6. Τα Ν43 δεν εχουν τέτοιο. Εξ ορισμού δηλαδή είσαι λάθος.

m-power_01
16-10-13, 12:34
Επειδή έχει μεγάλη σημασία το τι γράφουμε, πώς το γράφουμε και τι θέλουμε τελικά να πούμε με αυτό που γράφουμε, ας τα πάρουμε από την αρχή.
Πριν μία εβδομάδα έκανες λόγο για "σβήσιμο βλάβης με επιτυχία" σε αισθητήρα NOx καθώς και ότι "μία ακόμα ακριβή και συχνή βλάβη έγινε επισκευάσιμη".
Στο ερώτημα που σου θέσαμε,τι εννοείς με το "σβήσιμο βλάβης με επιτυχία", μετά από μία εβδομάδα, μας απαντάς:
ότι υπάρχει το ενδεχόμενο η βλάβη να επανεμφανιστεί (άρα δεν είναι σίγουρο ότι η βλάβη είναι επισκευάσιμη),
ότι ο αισθητήρας ΝΟx που μου άλλαξαν ως ελαττωματικό, κατά 99% δεν ήταν ελαττωματικός και
ότι υπάρχει η διαδικασία αποθείωσης, για την οποία κάνεις λόγο ως να πρόκειται για επτασφράγιστο μυστικό, που τη γνωρίζουν μόνο λίγοι επισκευαστές και οι υπόλοιποι δεν την γνωρίζουν ή δεν την εφαρμόζουν, για να σε πιάσουν "κώτσο" και να σου "πασάρουν" το καινούριο ανταλλακτικό.

Επειδή, όταν λόγω του ελαττωματικού μου αισθητήρα NOx, το έψαξα πάρα πολύ πριν κάνω το οτιδήποτε, δεδομένου του υψηλού κόστους του ανταλλακτικού, ας αναφέρω κι εγώ τις απόψεις μου.
Όταν η ίδια βλάβη έχει εμφανιστεί σε δύο αυτοκίνητά μου ίδιας χρονολογίας, στην παλιά μου BMW Ε87 LCI, παραγωγή 1/08, όπου εμφανίστηκε γύρω στις 20.000 km και αλλάχθηκε εντός εγγύησης, και στο τωρινό μου BMW E91 LCI, παραγωγή 10/08, όπου εμφανίστηκε γύρω στις 50.000 km,
Όταν σε ένα ανταλλακτικό έχει αλλάξει ο ίδιος ο προμηθευτής που το κατασκευάζει,
Όταν σε ένα ανταλλακτικό έχει αλλάξει το ίδιο το part number,
Όταν σε εξουσιοδοτημένο σου παραδέχονται off the record ότι αλλάζουν (εντός ή εκτός εγγύησης) αισθητήρες NOx με μεγάλη συχνότητα,
Όταν σε εξουσιοδοτημένο, του οποίου είμαι πολύ καλός πελάτης, δέχονται (μετά από μεγάλες πιέσεις, είναι η αλήθεια), να αντικαταστήσουν τον αισθητήρα NOx με καινούριο αισθητήρα NOx (αποδεχόμενοι ότι πρόκειται για ελαττωματικό ανταλλακτικό), παρότι είμαι εκτός εγγύησης, κι εγώ να πληρώσω μόνο την εργασία,χωρίς να κάνουν, προς τιμήν τους, την κλασική πατέντα να το περάσουν σε εγγύηση άλλου αυτοκινήτου, αλλά αφού πήραν έγκριση από τη BMW Hellas, κατόπιν σχετικού αιτήματος (αυτό για όσους κατηγορούν τα εξουσιοδοτημένα - μόνο ένα εξουσιοδοτημένο θα μπορούσε να προσφέρει τέτοια τεχνική υποστήριξη),
τουλάχιστον εγώ καταλήγω στο συμπέρασμα ότι ο αισθητήρας ΝΟx ΕΙΝΑΙ ελαττωματικός και ΔΕΝ είναι επισκευάσιμος.

Σημειωτέον ότι, ως προανέφερα, πριν την αντικατάσταση μου είχαν σβήσει τη βλάβη ηλεκτρονικά 2-3 φορές (σιγά το πράγμα, στην τελική, το να σβήσεις μία βλάβη στο διαγνωστικό), ενώ μου είχαν κάνει και τη διαδικασία της αποθείωσης (το λεγόμενο και "DE-NOx"), για την οποία διαδικασία έχει σταλεί και επίσημη οδηγία της BMW σε όλα τα εξουσιοδοτημένα, αλλά δυστυχώς δεν υπήρχε γιατρειά στο πρόβλημα.

(Εάν θεωρούμε ως επισκευή την αποθείωση, την οποία τώρα μόλις τώρα μας ανέφερες, ενώ πριν έκανες λόγο μόνο για -προφανώς ηλεκτρονικό- "σβήσιμο βλάβης", τουλάχιστον σε εμένα, όπως και σε άλλους υποθέτω, η αποθείωση δεν δούλεψε).

Τέλος, να αναφέρω ότι παρότι στην αρχή θεωρούσα τον αισθητήρα NOx ως ένα επουσιώδες στην όλη λειτουργία του αυτοκινήτου ανταλλακτικό, εδώ και 5-6 μήνες που μου τον αντικατέστησαν με καινούριο, το αυτοκίνητο αισθάνομαι ότι έχει γίνει αγνώριστο, πολύ πιο ζωντανό και ίσως λίγο πιο οικονομικό (ελπίζω να μην πρόκειται για placebo effect).

Πού θέλω να καταλήξω;
Επειδή ο αισθητήρας NOx είναι μία συχνότατη και ακριβή βλάβη που ταλαιπωρεί αρκετούς κατόχους BMW, ας μην παίζουμε με τον πόνο τους.
Εάν είμαστε απολύτως σίγουροι, έχοντας επιχειρήματα και διαπιστωμένα εμπειρικά αποτελέσματα, για κάποιον διαφορετικό τρόπο επίλυσης του προβλήματος, εκτός από την αντικατάσταση του αισθητήρα, ας τον προτείνουμε με συγκεκριμένο τρόπο (συνεργείο, κόστος, χρόνος, διαδικασία).
Εάν, όμως, ακόμη το ψάχνουμε και δεν είμαστε σίγουροι για τα αποτελέσματα, καλύτερα να αποφεύγουμε να κάνουμε λόγο για "επισκευάσιμη βλάβη".

Φιλικά και χωρίς παρεξήγηση.

Φιλικά και χωρις παρεξήγηση ρώτα πρώτα και μάθε πόσο κόσμο έχω βοηθήσει εδώ μέσα και μετά κάθησε να γράψεις τις αιχμές σου.
Κατα αρχάς συγγνώμη που δεν παρακολουθουσα το θέμα νυχθημερων για να σου απαντήσω με καθυστέρηση δευτερολέπτων.
Αυτά τα "προφανώς εννοούσες" και μετά είπες και και και τα προσπερνώ.
Εσύ που αλλάξες ΝΟχ στα 20.000 , σε άλλες 20.000 σου λέει κανεις ότι δεν θα ξανααψει; ΌΧΙ απαντώ εγώ. Με το ίδιο σκεπτικό απάντησα εγώ ότι φυσικά και θα ξανααψει.
Όταν αλλάζουμε τους πολλαπλασιαστες με το τσουβάλι ξέρουμε ότι δεν θα ξαναχαλασουν εεεε; Για δες το αντίστοιχο θρεντ να δεις πόσες φορές αλλάζει ο μέσος κάτοχος.
Το θεωρώ θράσος λοιπόν να μου λες ότι παίζω με τον πόνο τον ιδιοκτητών. Όταν έχω στην κατοχή μου και Ε90 και Ε87 που ειναι θέμα χρόνου να ανάψει το λαμπάκι. Θα έπαιζα αν έλεγα ότι πήραμε 25-35 χιλιαρικα αμάξι και δεν ειναι τίποτα να δώσουμε και ενα 500αρικο.

Καλο θα ηταν ενα τέτοιο πέσιμο να το έκανες σε κανέναν περιστασιακό χρήστη που θα έμπαινε εδώ για να πει καμια αρλουμπα. Σε ανθρώπους που ειναι εδώ απο την ίδρυση αυτού του ιστοχωρου και εχουν ξοδέψει κάποιες ώρες να βοηθήσουν φίλους, καλό θα ηταν να προσέξεις πριν τους προσβάλεις.

spar@
16-10-13, 12:44
:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:
:facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm: :facepalm:


5η φορας που την πατας Σπυρο, εγω μετραω!!!!!ααχχαχαχα

BILL007
16-10-13, 12:49
@Spara τι πάει να πει την πατάει? Κατακριτέα κάθε προσωπική επίθεση. Μπορούμε να έχουμε ένα πολιτισμένο διάλογο και καθένας να πει τις απόψεις του με επιχειρήματα και να είναι έτοιμος ακόμα και λάθος να κάνει.Λυπάμαι ιδιαίτερα που "του την πέσανε" έτσι, αν αυτό εννοείς.

Ο Σπύρος απο την καλή του την καρδιά θέλει να βοηθήσει και να μοιραστεί την πολύτιμη εμπειρία του. Τώρα όποιος θέλει τον πιστεύει, όποιος δεν θέλει πάλι δικαίωμα του (προσωπικά πιστεύω αυτός θα χάσει).

Κατά την προσωπική μου εμπειρία, εγώ τον Σπύρο τον εμπιστεύομαι γιατί είναι άνθρωπος με πραγματικές γνώσεις και έχει βοηθήσει άπειρο κόσμο, απο οσα χρόνια τον ξέρω απο την συμμετοχή του σε φόρουμ (οχι μόνο σε αυτό, αλλά και στο προηγούμενο)

spar@
16-10-13, 13:07
Ξερω πολυ καλα ,και ο Σπυρος τι σημαινει οτι την παταει....
Πολλοι χρηστες εδω μεσα οχι μονο δεν ξερουν καποια πραγματα αλλα δεν θελουν να μαθουν, αλλοι ξερουν, αλλοι νομιζουν οτι ξερουν ΚΑΙ ΔΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ...
Κανενα ειδος δεν ειναι κατακριτεο...
Κατακριτεο ειναι το "ειρωνικο" στυλακι, σε ανθρωπους που απαντουσαν συνεχεια σε βλαβες και "τεχνικα"...
Κατακριτεο ειναι το "επικριτικο" στυλακι και οχι η συζητηση με "επιχειρηματα"
Κατακριτεο επισης ειναι να ΕΠΙΔΟΚΙΜΑΖΕΙ και η ομαδα το "ειρωνικο" στυλακι.

Το την παταει ειναι συγκεκριμενα περιστατικα!
Την εχω πατησει και γω... απλα καταλαβα καποια πραγματα, και γενικα αρχισα να μην δεχομαι καποια πραγματα!thumbthumb

BILL007
16-10-13, 13:10
Ξερω πολυ καλα ,και ο Σπυρος τι σημαινει οτι την παταει....
Πολλοι χρηστες εδω μεσα οχι μονο δεν ξερουν καποια πραγματα αλλα δεν θελουν να μαθουν, αλλοι ξερουν, αλλοι νομιζουν οτι ξερουν ΚΑΙ ΔΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ...
Κανενα ειδος δεν ειναι κατακριτεο...
Κατακριτεο ειναι το "ειρωνικο" στυλακι, σε ανθρωπους που απαντουσαν συνεχεια σε βλαβες και "τεχνικα"...
Κατακριτεο ειναι το "επικριτικο" στυλακι και οχι η συζητηση με "επιχειρηματα"
Κατακριτεο επισης ειναι να ΕΠΙΔΟΚΙΜΑΖΕΙ και η ομαδα το "ειρωνικο" στυλακι.

Το την παταει ειναι συγκεκριμενα περιστατικα!
Την εχω πατησει και γω... απλα καταλαβα καποια πραγματα, και γενικα αρχισα να μην δεχομαι καποια πραγματα!thumbthumb

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου Σπύρο, τα ίδια πράγματα έγραψα και εγώ.Κακό δεν είναι να πει κάποιος τη γνώμη του,αλλά να προσπαθήσει να μάθει αν κάνει λάθος και να μην την πέφτει προσωπικά σε άλλους. Συμφωνώ 100% σε αυτά που γράφεις, δεν διαφωνώ ούτε στο ελάχιστο. Απλά αν κάθε φορά που μας την πέφτανε ήταν να τα παρατάμε, δεν θα είχα ξαναγράψει εδώ και πολλά χρόνια. Εδω μπορεί να στην πέσουν (και μου την έχουν πέσει) για πολύ πιο απλά πράγματα.

ΔΕΝ ΕΠΙΔΟΚΙΜΑΣΑ ούτε εγώ, ούτε κάποιος άλλος της ομάδας, πουθενά αυτό το στυλάκι!ΤΟ ΚΑΤΑΚΡΙΝΩ ΟΣΟ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ! Είδες κάπου το αντίθετο?

spar@
16-10-13, 13:14
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου Σπύρο, τα ίδια πράγματα έγραψα και εγώ.Κακό δεν είναι να πει κάποιος τη γνώμη του,αλλά να προσπαθήσει να μάθει και να μην την πέφτει προσωπικά σε άλλους. Συμφωνώ 100% σε αυτά που γράφεις, δεν διαφωνώ ούτε στο ελάχιστο. Απλά αν κάθε φορά που μας την πέφτανε ήταν να τα παρατάμε, δεν θα είχα ξαναγράψει εδώ και πολλά χρόνια. Εδω μπορεί να στην πέσουν (και μου την έχουν πέσει) για πολύ πιο απλά πράγματα.

ΔΕΝ ΕΠΙΔΟΚΙΜΑΣΑ ούτε εγώ, ούτε κάποιος άλλος της ομάδας, πουθενά αυτό το στυλάκι!ΤΟ ΚΑΤΑΚΡΙΝΩ ΟΣΟ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ! Είδες κάπου το αντίθετο?

αστο Βασιλη δεν ηταν για σενα...
η συζητηση απο μενα τελειωνει εδω!thumb

BILL007
16-10-13, 13:16
αστο Βασιλη δεν ηταν για σενα...
η συζητηση απο μενα τελειωνει εδω!thumb

ΟΚ Σπύρο! :cheers:
Ξέρω ότι έχεις δίκιο σε αυτά που έγραψες και καλά έκανες thumb Με έχει πνίξει και εμένα αυτό το συναίσθημα πολλές φορές...:(

Απλά πάντα σκέφτομαι κάνε το καλό και ρίξτο στο γιαλό :original:

Ε91
16-10-13, 14:22
Από πότε ο διάλογος με επιχειρήματα θεωρείται "πέσιμο-προσβολή" και μάλιστα σε προσωπικό επίπεδο;

Η όλη πορεία μου στο συγκεκριμένο forum νομίζω έχει αποδείξει αφενός τις προθέσεις μου, αφετέρου το γεγονός ότι προσέχω λέξη προς λέξη τι και πώς το γράφω.

Αντιπαρέρχομαι τις ηθικές κρίσεις και συνεχίζω να εστιάζω στο τεχνικό ζήτημα:
Από όλα τα θέματα που έθιξα (1.αλλαγή προμηθευτή-κατασκευαστή, 2.αλλαγή του part number, 3.κάλυψη του ανταλλακτικού εντός ή ακόμα και εκτός εγγύησης, όπως στην περίπτωσή μου), τα οποία, τουλάχιστον κατά τη γνώμη μου, συνηγορούν στο ότι ο αισθητήρας ΝΟx είναι ελαττωματικό ανταλλακτικό και μη επισκευάσιμο, δεν απαντήθηκε ούτε ένα.

Το ερώτημα που τέθηκε εύλογα τόσο από εμένα όσο και από άλλο μέλος, πριν μια εβδομάδα, μετά το δικό σου post αναφορικά με την αναφερόμενη επισκευή του προβλήματος στον αισθητήρα NOx και τελικά δεν έχει απαντηθεί τεχνικά μέχρι τώρα είναι το εξής: Επισκευάζεται ή όχι ο αισθητήρας NOx; Και αν επισκευάζεται, πώς τελικά επισκευάζεται (με σβήσιμο βλάβης στο διαγνωστικό, με τη διαδικασία της αποθείωσης, με κάτι άλλο; ), πού θα πρέπει να πάμε να το επισκευάσουμε και με τι κόστος; Επαναλαμβάνω ότι στην περίπτωσή μου, έγιναν όλες οι παραπάνω ενέργειες χωρίς αποτέλεσμα.
Ως προανέφερα, χωρίς κανείς όμως να εστιάσει σε αυτό, το 500αρικο για τον αισθητήρα NOx ΔΕΝ το πλήρωσα ποτέ, αφενός γιατί το θεωρούσα κοροϊδία ένα κατασκευαστικό λάθος της BMW να το επωμιστώ εγώ, αφετέρου γιατί όταν συντηρώ ένα αυτοκίνητο σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο BMW, ΑΠΑΙΤΩ να έχω πλήρη τεχνική υποστήριξη, σε κάθε επίπεδο, όπως και τελικά έγινε.
Γιατί η BMW να δεχθεί να μου αλλάξει τον αισθητήρα, εάν τον θεωρούσε επισκευάσιμο ή αναλώσιμο ή έστω μη ελαττωματικό;
Επειδή αναφέρθηκαν και οι πολλαπλασιαστές, όπου και εκεί άλλαξε το part number,δεν έχω ακούσει κάποιον που τους άλλαξε μέσω της ανάκλησης, να αντιμετώπισε ξανά πρόβλημα, (όπως δεν έχω ακούσει και για επανεμφάνιση προβλήματος μετά από αντικατάσταση αισθητήρα NOx), γεγονός που υποδηλώνει ότι πάλι επρόκειτο περί ελαττωματικού ανταλλακτικού, στο οποίο δόθηκε λύση με αντικατάσταση των ελαττωματικών πολλαπλασιαστών.

Επαναλαμβάνω για άλλη μία φορά, ποτέ δεν αμφισβήτησα αυτά που γράφεις, αλλά ζήτησα συγκεκριμένες τεχνικές λύσεις (βλ.προηγούμενο post μου,"εάν είμαστε απολύτως σίγουροι, έχοντας επιχειρήματα και διαπιστωμένα εμπειρικά αποτελέσματα, για κάποιον διαφορετικό τρόπο επίλυσης του προβλήματος, εκτός από την αντικατάσταση του αισθητήρα, ας τον προτείνουμε με συγκεκριμένο τρόπο (συνεργείο, κόστος, χρόνος, διαδικασία)".

120ie87
16-10-13, 14:40
Να πω κι εγώ μια χαζομάρα?

Αυτός ο αισθητήρας ΝΟx εφόσον υπάρχει σε πάαρα πολλά άλλα αυτοκίνητα, υπάρχει περίπτωση να βρεθεί από κάποιο άλλο μοντέλο/μάρκα και να μην πληρώνουμε τα γ***σιατικα σε ανταλλακτικά BMW? (έστω και αν έχει άλλη βάση, λίγο διαφορετικό φυσάκι κλπ, με μια μικρή αλλαγή να μπαίνει στα δικά μας?)



Η λογική της ερώτησης είναι απλή: ο αισθητήρας οξειδίων αζώτου διαβάζει αξείδια αζώτου, γιατί να μην μπαίνει από ένα άλλο αμάξι αφού βρίσκεται στην εξάτμιση (εκτός μοτέρ δηλαδή) και δεν φτιάχνεται από την BMW αλλά από εξωτερικό προμηθευτή της BMW?

m-power_01
16-10-13, 15:34
Από πότε ο διάλογος με επιχειρήματα θεωρείται "πέσιμο-προσβολή" και μάλιστα σε προσωπικό επίπεδο;

Η όλη πορεία μου στο συγκεκριμένο forum νομίζω έχει αποδείξει αφενός τις προθέσεις μου, αφετέρου το γεγονός ότι προσέχω λέξη προς λέξη τι και πώς το γράφω.

Αντιπαρέρχομαι τις ηθικές κρίσεις και συνεχίζω να εστιάζω στο τεχνικό ζήτημα:
Από όλα τα θέματα που έθιξα (1.αλλαγή προμηθευτή-κατασκευαστή, 2.αλλαγή του part number, 3.κάλυψη του ανταλλακτικού εντός ή ακόμα και εκτός εγγύησης, όπως στην περίπτωσή μου), τα οποία, τουλάχιστον κατά τη γνώμη μου, συνηγορούν στο ότι ο αισθητήρας ΝΟx είναι ελαττωματικό ανταλλακτικό και μη επισκευάσιμο, δεν απαντήθηκε ούτε ένα.

Το ερώτημα που τέθηκε εύλογα τόσο από εμένα όσο και από άλλο μέλος, πριν μια εβδομάδα, μετά το δικό σου post αναφορικά με την αναφερόμενη επισκευή του προβλήματος στον αισθητήρα NOx και τελικά δεν έχει απαντηθεί τεχνικά μέχρι τώρα είναι το εξής: Επισκευάζεται ή όχι ο αισθητήρας NOx; Και αν επισκευάζεται, πώς τελικά επισκευάζεται (με σβήσιμο βλάβης στο διαγνωστικό, με τη διαδικασία της αποθείωσης, με κάτι άλλο; ), πού θα πρέπει να πάμε να το επισκευάσουμε και με τι κόστος; Επαναλαμβάνω ότι στην περίπτωσή μου, έγιναν όλες οι παραπάνω ενέργειες χωρίς αποτέλεσμα.
Ως προανέφερα, χωρίς κανείς όμως να εστιάσει σε αυτό, το 500αρικο για τον αισθητήρα NOx ΔΕΝ το πλήρωσα ποτέ, αφενός γιατί το θεωρούσα κοροϊδία ένα κατασκευαστικό λάθος της BMW να το επωμιστώ εγώ, αφετέρου γιατί όταν συντηρώ ένα αυτοκίνητο σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο BMW, ΑΠΑΙΤΩ να έχω πλήρη τεχνική υποστήριξη, σε κάθε επίπεδο, όπως και τελικά έγινε.
Γιατί η BMW να δεχθεί να μου αλλάξει τον αισθητήρα, εάν τον θεωρούσε επισκευάσιμο ή αναλώσιμο ή έστω μη ελαττωματικό;
Επειδή αναφέρθηκαν και οι πολλαπλασιαστές, όπου και εκεί άλλαξε το part number,δεν έχω ακούσει κάποιον που τους άλλαξε μέσω της ανάκλησης, να αντιμετώπισε ξανά πρόβλημα, (όπως δεν έχω ακούσει και για επανεμφάνιση προβλήματος μετά από αντικατάσταση αισθητήρα NOx), γεγονός που υποδηλώνει ότι πάλι επρόκειτο περί ελαττωματικού ανταλλακτικού, στο οποίο δόθηκε λύση με αντικατάσταση των ελαττωματικών πολλαπλασιαστών.

Επαναλαμβάνω για άλλη μία φορά, ποτέ δεν αμφισβήτησα αυτά που γράφεις, αλλά ζήτησα συγκεκριμένες τεχνικές λύσεις (βλ.προηγούμενο post μου,"εάν είμαστε απολύτως σίγουροι, έχοντας επιχειρήματα και διαπιστωμένα εμπειρικά αποτελέσματα, για κάποιον διαφορετικό τρόπο επίλυσης του προβλήματος, εκτός από την αντικατάσταση του αισθητήρα, ας τον προτείνουμε με συγκεκριμένο τρόπο (συνεργείο, κόστος, χρόνος, διαδικασία)".

Οπως και οι πολλαπλασιαστές ετσι και ο nox θα ξαναχτυπησουν. Οπως και ο αισθητηρας κατάληψης θέσεως στα 46αρια. Οπως και το maf στα 46.
Οπως οι πεταλούδες στα Ε87 και Ε90.
Για να μην μιλήσω για τις αντλίες υψηλής στα 35αρια.
Απο ελαττωματικά ανταλλακτικά αλλο τίποτα. 100 διαφορετικοί κωδικοί.


Ξαναλέω δεν με πληρώνει κανένας να είμαι πάνω απο το πισί 24ωρες το 24ωρο. Επίσης δεν είμαι εκπρόσωπος τύπου κανενός μάστορα για να σου πω λεπτομεριες. Πάρε τηλεφωνο και μάθε. Εγώ δεν πρόκειται να βγω αέρα πατέρα να λέω το πως βγάζει ένας άνθρωπος το ψωμί του. Δηλαδή μήπως θες να σου γράψω πως επισκευαζεται το xdrive να το μάθει και ο καθε μαστορικος; Και να βγάζει λεφτα με ξένες πλάτες ;
Ότι έχω κανει εγώ που δεν έχω οικονομικό ωφελος ευχαρίστως να το μοιραστώ. Αλλά τους επιχειρηματίες τους σέβομαι.

Δεν σε αναγκάζει κανείς να ασπαστεις αυτά που γράφω. Αν μπορείς να πηγαίνεις στην αντιπροσωπεία και να τα αλλάζεις άνευ κόστους.
Εγώ το είδα με τα ματια μου ότι έσβησε, και ο spar@ το είδε μετα απο μια βδομάδα που ο ιδιοκτήτης ηταν ενθουσιασμένος. Ο οποίος ιδιοκτήτης είχε ήδη σκάσει 500 σε γνωστή αντιπροσωπεία στην συγγρού και το είχε ήδη αλλάξει.
Αυτό για τις αλλαγές προμηθευτών και κωδικών και δεν ξέρω εγω τι.

m-power_01
16-10-13, 15:38
Να πω κι εγώ μια χαζομάρα?

Αυτός ο αισθητήρας ΝΟx εφόσον υπάρχει σε πάαρα πολλά άλλα αυτοκίνητα, υπάρχει περίπτωση να βρεθεί από κάποιο άλλο μοντέλο/μάρκα και να μην πληρώνουμε τα γ***σιατικα σε ανταλλακτικά BMW? (έστω και αν έχει άλλη βάση, λίγο διαφορετικό φυσάκι κλπ, με μια μικρή αλλαγή να μπαίνει στα δικά μας?)



Η λογική της ερώτησης είναι απλή: ο αισθητήρας οξειδίων αζώτου διαβάζει αξείδια αζώτου, γιατί να μην μπαίνει από ένα άλλο αμάξι αφού βρίσκεται στην εξάτμιση (εκτός μοτέρ δηλαδή) και δεν φτιάχνεται από την BMW αλλά από εξωτερικό προμηθευτή της BMW?

Ηλια αυτό ειναι κατι που θα εξεταστεί. Απλά το original bmw έχει και μια πλακετουλα μαζί. Ενα ολοκληρωμένο κύκλωμα. Το θέμα ειναι ότι μήπως σε αυτούς που δεν φτιάχνονται με αποθειωση, κλαταρει το ολοκληρωμένο ;

Προς το παρόν σχεδιάζεται λύση για τις πεταλούδες που αρχίζουν και βαρανε. Μένει η υλοποίηση της. Πιστεύω θα δουλέψει.

kerk
16-10-13, 18:31
καλησπερα, σημερα εκανα reset και εγω για 3 φορα για το συγκεκριμενο προβλημα, εχω αρχισει και εκνευριζομαι.......(Ε90-2007)

120ie87
16-10-13, 18:59
Ηλια αυτό ειναι κατι που θα εξεταστεί. Απλά το original bmw έχει και μια πλακετουλα μαζί. Ενα ολοκληρωμένο κύκλωμα. Το θέμα ειναι ότι μήπως σε αυτούς που δεν φτιάχνονται με αποθειωση, κλαταρει το ολοκληρωμένο ;

Προς το παρόν σχεδιάζεται λύση για τις πεταλούδες που αρχίζουν και βαρανε. Μένει η υλοποίηση της. Πιστεύω θα δουλέψει.



Σπύρο, αν χρειαστεί να δει την πλακέτα κάποιος πολύ καλός ηλεκτρονικός (όταν λέω πολύ καλός, το εννοώ) -> στείλε μήνυμα για να σου δώσω ένα τηλέφωνο...

m-power_01
16-10-13, 21:32
Ηλία θα προσπαθήσω να βρω χαλασμένο να ξεκινήσουμε απο εκεί

Kostase46
16-10-13, 22:56
Ηλία θα προσπαθήσω να βρω χαλασμένο να ξεκινήσουμε απο εκεί

Μπορει να εχω εγω το παλιιο μου εαν δε το πεταξα.

Αλλα το προβλημα το βγαζει στον αισθητηρα κι οχι στη πλακετα

Ε91
17-10-13, 09:04
Άλλο το "ψάχνω πώς θα επισκευάσω κάτι" και άλλο έχω έτοιμη και με αποδεδειγμένα στοιχεία τη λύση να "κάνω μία ακριβή και συχνή βλάβη επισκευάσιμη".
Όποιος κατάλαβε, κατάλαβε. Δεν γράφω κάτι άλλο.
Τουλάχιστον καταλήξαμε εμμέσως στο συμπέρασμα ότι κάποιοι (τουλάχιστον) ελαττωματικοί αισθητήρες NOx δεν επισκευάζονται με αποθείωση.

Ειλικρινά πάντως εύχομαι να βρεθεί μία οριστική και αξιόπιστη λύση, πέραν της αντικατάστασης του αισθητήρα NOx, όχι για μένα, που ευελπιστώ ότι έχω λύσει το θέμα οριστικά, αντικαθιστώντας τον αισθητήρα με το καινούριο part number, αλλά για πολλούς φίλους-μέλη που ταλαιπωρούνται ακόμα με τον ελαττωματικό αισθητήρα.

120ie87
17-10-13, 09:43
Μπορει να εχω εγω το παλιιο μου εαν δε το πεταξα.

Αλλα το προβλημα το βγαζει στον αισθητηρα κι οχι στη πλακετα




Κώστα, ρίξε μια ματιά αν το 'χεις επειδή από ένα λειτουργικό μπορούμε να πάρουμε τιμές για τάσεις κλπ σε σημεία της πλακέτας.

spar@
14-11-13, 01:47
Άλλο το "ψάχνω πώς θα επισκευάσω κάτι" και άλλο έχω έτοιμη και με αποδεδειγμένα στοιχεία τη λύση να "κάνω μία ακριβή και συχνή βλάβη επισκευάσιμη".
Όποιος κατάλαβε, κατάλαβε. Δεν γράφω κάτι άλλο.
Τουλάχιστον καταλήξαμε εμμέσως στο συμπέρασμα ότι κάποιοι (τουλάχιστον) ελαττωματικοί αισθητήρες NOx δεν επισκευάζονται με αποθείωση.

Ειλικρινά πάντως εύχομαι να βρεθεί μία οριστική και αξιόπιστη λύση, πέραν της αντικατάστασης του αισθητήρα NOx, όχι για μένα, που ευελπιστώ ότι έχω λύσει το θέμα οριστικά, αντικαθιστώντας τον αισθητήρα με το καινούριο part number, αλλά για πολλούς φίλους-μέλη που ταλαιπωρούνται ακόμα με τον ελαττωματικό αισθητήρα.

Σήμερα κλείσαμε 4 μήνες και γύρω στα 10.000 καθημερινά δύσκολα κμ χωρις κανενα λαμπακι από τον αισθητήρα nox...
Παρακολουθώ την πορεία και δεύτερου αυτοκινήτου που και αυτό δεν εχει κανένα σημάδι μπαλωματος...
Το ένα από τα δυο φοράει αισθητήρα nox αντικατάστασης αυτό που δεν χαλάει!
Επίσης σίγουρα κανεις δεν χάνει τπτ να δοκιμάσει πριν την 500αρα δεν ειναι αγορά ανταλλακτικου αλλα προσπάθεια να σωσεις έναν μηχανισμό ...

paan71
17-11-13, 18:12
Καλησπέρα,
Επειδή δεν γνωρίζω τι παρουσιάζει το πρόβλημα σε αισθητήρα nox σε BMW, μπορείτε κάπoιος παθών να πει πως το εντοπίζεις?
Σήμερα το πρωί ξεκίνησα για χαλκίδα και στα 2 χλμ μου έκανε ένα "κράτημα" ο κινητήρας σαν να μπούκωσε και καπάκι μια χαρά.
Μετά από 7-8 χλμ με ταχύτητα τα 120 μου έκανε ένα "ρετάρισμα" για κλάσματα δευτερολέπτου, άρχισε να αναβοσβήνει για περίπου μισό λεπτό μία κίτρινη/πορτοκαλί ένδειξη πάνω δεξιά, άφησα το γκάζι έκανα μια προσευχή και είπα"τουλάχιστον ας με φτάσει κάπου και όχι στην μέση του δρόμου", και συνέχισα με μέση ταχύτητα τα 100-110 μέχρι Χαλκίδα, όπου μου το ξαναέκανε το "ρετάρισμα" μία δύο φορές με παράλληλο άναμα της λυχνίας, αλλά τελικά έσβησε.
Στον γυρισμό το απόγευμα είπα, "θα φταίει η γ..βενζίνη που έβαλα προχθές που παραλίγο να μείνω και έβαλα σε ένα τυχαίο στην Μεσογείων" πάντα κατοστάρα (και καλά 10άρα αλλά τουλάχιστον μόνο τέτοια σε τίτλο βάζω λόγω NOX).
Ξεκίνησα μία χαρά και είπα τώρα θα την κάψω όλη με τσίτα οπότε γύρισα με 160-180 μέχρι την Μαλακάσα όπου το λαμπάκι άναψε μόνιμα, μου έκανε και ένα καλό "ρετάρισμα", και έφτασα στο βενζινάδικό μου με 100, ένδειξη ρεζερβουάρ, και υπόλοιπο καμμία 50άρία χλμ range.
Περιμένω αύριο να κάνω κάποια απόσταση μπάς και σβήσει μόνο του.
Αυτά είναι ένδειξη NOX?
Υπόψη περιμένω ακόμα το μαμοprofessional από Αγγλία να πάω στην αντιπροσωπεία να τα δω όλα με το Pdc μαζί.

Kostase46
18-11-13, 17:23
Καλησπέρα,
Επειδή δεν γνωρίζω τι παρουσιάζει το πρόβλημα σε αισθητήρα nox σε BMW, μπορείτε κάπoιος παθών να πει πως το εντοπίζεις?
Σήμερα το πρωί ξεκίνησα για χαλκίδα και στα 2 χλμ μου έκανε ένα "κράτημα" ο κινητήρας σαν να μπούκωσε και καπάκι μια χαρά.
Μετά από 7-8 χλμ με ταχύτητα τα 120 μου έκανε ένα "ρετάρισμα" για κλάσματα δευτερολέπτου, άρχισε να αναβοσβήνει για περίπου μισό λεπτό μία κίτρινη/πορτοκαλί ένδειξη πάνω δεξιά, άφησα το γκάζι έκανα μια προσευχή και είπα"τουλάχιστον ας με φτάσει κάπου και όχι στην μέση του δρόμου", και συνέχισα με μέση ταχύτητα τα 100-110 μέχρι Χαλκίδα, όπου μου το ξαναέκανε το "ρετάρισμα" μία δύο φορές με παράλληλο άναμα της λυχνίας, αλλά τελικά έσβησε.
Στον γυρισμό το απόγευμα είπα, "θα φταίει η γ..βενζίνη που έβαλα προχθές που παραλίγο να μείνω και έβαλα σε ένα τυχαίο στην Μεσογείων" πάντα κατοστάρα (και καλά 10άρα αλλά τουλάχιστον μόνο τέτοια σε τίτλο βάζω λόγω NOX).
Ξεκίνησα μία χαρά και είπα τώρα θα την κάψω όλη με τσίτα οπότε γύρισα με 160-180 μέχρι την Μαλακάσα όπου το λαμπάκι άναψε μόνιμα, μου έκανε και ένα καλό "ρετάρισμα", και έφτασα στο βενζινάδικό μου με 100, ένδειξη ρεζερβουάρ, και υπόλοιπο καμμία 50άρία χλμ range.
Περιμένω αύριο να κάνω κάποια απόσταση μπάς και σβήσει μόνο του.
Αυτά είναι ένδειξη NOX?
Υπόψη περιμένω ακόμα το μαμοprofessional από Αγγλία να πάω στην αντιπροσωπεία να τα δω όλα με το Pdc μαζί.

Η διαγνωση θα τα διξει ολα.

paan71
19-11-13, 23:35
Μετά από διάγνωση στην αντιπροσωπεία
Misfire στον 4ο κύλινδρο, χωρίς κάποιο άλλο πρόβλημα.
Σβήστηκε και έφυγα.
Μετά από κανά δυο χλμ ξανά τα ίδια, αναβόσβημα η κίτρινη μηχανουλα, κατέβασμα στροφών max στις 2500-3000, αυγό στο δεξί πόδι και θα ξαναπάω από Δευτέρα.
Πριν το πάρω ρώτησα αν τσεκάραν πολλαπλασιαστες και nox (μου είπαν ναι) αλλά δεν ρώτησα για μπουζι (με βάση όσα έψαξα μάλλον αυτά η μπουζοκαλωδιο -ελπίζω- φταίνε).
Ποια είναι καλύτερα? Πλατίνας η ιριδιου? πριν ρωτήσω αντιπροσωπεία ξέρετε κόστος στο περίπου?

paan71
20-11-13, 12:49
Μίλησα τηλεφωνικά μαζί τους και μου είπαν ότι θέλει αλλαγή μπεκ στιν 4ο κύλινδρο που έβγαλε το misfire.
Κόστος 180 !!!
Είναι λογικό?
Δεν έχω ιδέα από τιμές.....

Ptboul
20-11-13, 12:53
και γιατί δεν στο είπαν από την αρχή; Πήγες δηλ. εκεί, το τσέκαραν, σου είπαν μισφάιρ, το έσβησαν και έφυγες χωρίς να σου πουν οτι χρειάζεται αλλαγή το μπεκ;

Τουλ. να μην σε χρεώσουν ξανα διάγνωση και να τους χωθείς και λίγο.

paan71
20-11-13, 13:16
Ναι, μου είπαν ότι λογικά δεν θα έχω πρόβλημα απλά να το παρακολουθήσω.
Δυστυχώς πήγα και το πήρα βράδυ μετά την δουλειά.
Πιστεύω ότι δεν θα μου ξανά χρεώνουν κολοκύθια τουμπανα.
Το θέμα μου είναι:
Γιατί δεν το βρήκαν άμεσα?
Μου φαίνονται πολλά τα 180.

Το θέμα με τις διαγνωσεις στα BMW το έχω παράπονο εδώ και χρόνια.
Όλο στο πάμε έτσι και βλέπουμε, μήπως είναι αυτό, αφού δεν ήταν αυτό να δούμε το άλλο κλπ.
Εδώ του είπα είστε σίγουροι, μήπως είναι μπουζι μήπως διαγνωστικά και διορθωθεί με ένα update?
Η απάντηση ντηση ήταν όχι το μπεκ στον 4ο φταίει.

paan71
20-11-13, 16:40
Παιδιά ξέρει κανείς πως λέγονται τα μπεκ στα αγγλικά?
Ingition coil?
Part number?

tokiko
20-11-13, 17:10
Παιδιά ξέρει κανείς πως λέγονται τα μπεκ στα αγγλικά?
Ingition coil?
Part number?

fuel injectors

giannis79
27-12-13, 14:11
χρονια πολλα και καλη χρονια σε ολους.....πριν τρεις μερες με τα πολλα κρυα,4 βαθμους,μωλις πηγα να το βαλω μπρος το αμαξι δεν ανεβαζε στροφες και εσβινε..συγχρωνος αναβε και η κιτρινη ενδειξη κηνιτηρα.και χθες στο ρελαντι το αμαξι ετρεμε...τι λετε να ειναι τωρα ?nox sensor η κανα πολλαπλασιαστης?

Nick bmwlover
27-12-13, 15:38
χρονια πολλα και καλη χρονια σε ολους.....πριν τρεις μερες με τα πολλα κρυα,4 βαθμους,μωλις πηγα να το βαλω μπρος το αμαξι δεν ανεβαζε στροφες και εσβινε..συγχρωνος αναβε και η κιτρινη ενδειξη κηνιτηρα.και χθες στο ρελαντι το αμαξι ετρεμε...τι λετε να ειναι τωρα ?nox sensor η κανα πολλαπλασιαστης?

Πολλαπλασιαστης θα ελεγα με προσωρινα σφαλματα nox.

scania124
27-12-13, 16:45
Πολλαπλασιαστης θα ελεγα με προσωρινα σφαλματα nox.

Συνήθως τα προσωρινα σφάλματα nox καταληγουν σε μπεκ.thumb

Nick bmwlover
28-12-13, 17:59
Συνήθως τα προσωρινα σφάλματα nox καταληγουν σε μπεκ.thumb

Εχω 108.095 χλμ με αρκετα προσωρινα nox χωρις λαμπακια ομως που σβηνονταν στο διαγνωστικο,λες να οδευω για "μικροtuning" Θανο;;;:hystericalbs1:

ninja2
29-12-13, 01:41
Εμενα ειχε καταλιξει σε αιστητηρα nοχ μετα απο δυο ρεσετ !!! 130Ε με ημιτασιο αιστητηρα !!!

giannis79
29-12-13, 11:02
Εμενα ειχε καταλιξει σε αιστητηρα nοχ μετα απο δυο ρεσετ !!! 130Ε με ημιτασιο αιστητηρα !!!

ημιτασιον?που?κια ποιοσ στο εβαλε?αξιζει οσο το γνησιο?

giannis79
11-01-14, 08:55
τελικα πηγα στην αντιπροσωπεια,το βαλαν στο μηχανημα και εδειξε nox sensor...απλα μου κανει τις πρωινες ωρες μολις το βαζω μπρος ρεταρισμα στο ρελαντι.θα το αφησω για μια μερα να μου το ελεγξουν,μεχρι στιγμης οι πολαπλασιαστες ειναι ενταξη.....οσο για το nox sensor θα κοιταξω να το αλαξω αν μπορω σαν goodwill.αλιως θα κοιταξω με αλλους τροπους......σε δυο βδομαδες θα ξερω

nikos bob
12-01-14, 08:17
Δεν ειναι ΝΟχ η αρχικη βλαβη, το ρεταρισμα το κανει καποιο μπεκ που στην πρωτη ΠΡΩΙΝΗ εκκινηση ''κατουραει'' και βεβαια για να το βρουν θελει ψαξιμο στην ''συνεχεια'' της διαγνωσης και οχι επιφανειακα με ενα σβησιμο !

Μια πρωτη λυση ειναι να δουνε και την κατασταση ολων των μπουζι και να δουνε πιο ειναι το ''κλειστο'', αν εχουν πανω απο τριαντα χιλ χλμ αλλαξε τα και αυτα, ενα 50αρι ειναι

giannis79
12-01-14, 09:04
Δεν ειναι ΝΟχ η αρχικη βλαβη, το ρεταρισμα το κανει καποιο μπεκ που στην πρωτη ΠΡΩΙΝΗ εκκινηση ''κατουραει'' και βεβαια για να το βρουν θελει ψαξιμο στην ''συνεχεια'' της διαγνωσης και οχι επιφανειακα με ενα σβησιμο !

Μια πρωτη λυση ειναι να δουνε και την κατασταση ολων των μπουζι και να δουνε πιο ειναι το ''κλειστο'', αν εχουν πανω απο τριαντα χιλ χλμ αλλαξε τα και αυτα, ενα 50αρι ειναι

τα μπουζι ειναι ολα αλλαγμενα.....και τα 4..πριν απο 3μηνες......λεσ να ειναι κανα μπεκ?γιαυτο θα τους το αφησω να το ψαξουν

nikos bob
15-01-14, 16:41
οποιο απο τα μπουζι σε αυτην την περιοδο ας ειναι αλλαγμενα ...χθες , εχει σημαδια αλιωσης, δηλαδη εντονο καπνισμα, ανοιγμενη ακιδα (οχι απαραιτητα ολες) , τα βγαζουν ολα τα συγκρινουν κι αν απο το διαγνωστικο δεν βγαινει ''ακρη'' πραγμα απιθανο για οποιον το ξερει να το διαβαζει, τοτε μετρας οβαλ κωνου μπεκ και αποφασιζεις τι και ποιο θαλλαξεις !

Αν ξεκινησε παντως το ενα να ξερεις οτι θα ακολουθησουν εν καιρω και τα υπολοιπα, το σωστοτερο ειναι τετραδα με τη μια !

giannis79
16-01-14, 10:19
ε3νοεις αλλαζεις και τα 4 μπεκ?

giannis79
08-04-14, 15:32
τα vεα ειναι ευχαριστα...παω για αλλαγη nox sensor.....

kerk
08-04-14, 16:52
Ωωωχ πασχαλιατικα. Ποσό θα πάει το μαλλί?

giannis79
08-04-14, 20:08
Ωωωχ πασχαλιατικα. Ποσό θα πάει το μαλλί?

δωρο....

nikos bob
09-04-14, 13:12
...δωρο...ή ..... good will του επισήμου επισκευαστή ;;;;

Μαλλον το δευτερο, γιατι καποια πραγματα πρεπει να λεγονται ;

kerk
09-04-14, 13:28
Θέλω και εγώ η νονά μου να μου φέρει μαζί με την λαμπάδα ένα τέτοιο δώρο γιατί κουραστικά με αυτή τη βλάβη

nikos bob
09-04-14, 13:53
Θέλω και εγώ η νονά μου να μου φέρει μαζί με την λαμπάδα ένα τέτοιο δώρο γιατί κουραστικά με αυτή τη βλάβη

ημερομηνια πρωτης αδειας ;;

Ε91
09-04-14, 14:29
ημερομηνια πρωτης αδειας ;;

Βγήκε επιτέλους καμπάνια;
Γιατί εμένα πριν κανένα χρόνο μου βγάλανε το λάδι να το αλλάξουν το ανταλλακτικό με goodwill και πλήρωσα και τα εργατικά.

Andri
09-04-14, 18:19
ημερομηνια πρωτης αδειας ;;

Μπορείς να μας ενημερώσεις Νίκο για ποια μοντέλα με κινητήρα Ν43 έχουν βγάλει καμπάνιες ? Ευχαριστούμε πολύ ...!!

kerk
09-04-14, 18:22
ημερομηνια πρωτης αδειας ;;
12-11-2007

nikos bob
09-04-14, 21:50
Δεν υπαρχει στο μυνημα μου πουθενα η λεξη ''καμπανια'' ουτε ΚΑΜΠΑΝΕΣ, ουτε κατι παρεμφερες νομιζω.
Απλα ρωτησα την ημερομηνια του φιλου .

Επειδή παρερμηνεύονται πραγματα, σας παρακαλω να στεκομαστε σοβαρα στα ακριβη ειπωμενα -γραμμενα .

That's all my friends.

Ε91
09-04-14, 22:38
Στο μήνυμά μου ρωτώ επί λέξει ΕΑΝ βγήκε επιτέλους καμπάνια για τον αισθητήρα ΝΟx, όπως έχει γίνει επανειλημμένως στο παρελθόν για άλλα γνωστά θέματα (π.χ. πολλαπλασιαστές).

Από ό,τι φαίνεται, είναι πλέον ευρύτερα γνωστό το ζήτημα με τους NOx sensors και τις περιόδους παραγωγής που αφορά,αλλά κάθε φορά εναπόκειται στην καλή θέληση του κάθε επισκευαστή και την επιμονή και υπομονή του πελάτη, εάν τελικά ο επισκευαστής θα αντικαταστήσει τον ελαττωματικό αισθητήρα,χωρίς να επιβαρυνθεί ο πελάτης.

Andri
11-04-14, 15:10
Μπορείς να μας ενημερώσεις Νίκο για ποια μοντέλα με κινητήρα Ν43 έχουν βγάλει καμπάνιες ? Ευχαριστούμε πολύ ...!!


Δεν υπαρχει στο μυνημα μου πουθενα η λεξη ''καμπανια'' ουτε ΚΑΜΠΑΝΕΣ, ουτε κατι παρεμφερες νομιζω.
Απλα ρωτησα την ημερομηνια του φιλου .

Επειδή παρερμηνεύονται πραγματα, σας παρακαλω να στεκομαστε σοβαρα στα ακριβη ειπωμενα -γραμμενα .

That's all my friends.

Ναι Νίκο δεν ανέφερες κάπου τη λέξη, εγώ προσωπικά σε ρώτησα αν έχουνε βγάλει καμπάνιες για το οτιδήποτε με μοτέρ Ν43 , όπως π.χ για τους πολλαπλασιαστές.
Δεν εννοούσα να μας πεις συγκεκριμένα για τα μπεκ, nox κτλπ, αλλά για το αν έχει βγει κάποια άλλη καμπάνια για τα Ν43 μοτέρ.

:thanks:

Και συγνώμη αν παρεξηγήθηκε η ερώτηση μου .

giannis79
12-04-14, 13:05
παιδια αν εβγανε καμπανια θα σας ειδοποιουσαν για αλλαγη οσοι αγοραστε το οχημα απο αντιπροσωπεια....τωρα οσοι ειστε κατω απο 100000 χλμ δοκιμαστε σε αντιπροσωπεια για goodwill,kai eyxomai ta καλυτερα οπως τυχαν σε μενα....

Nick bmwlover
12-04-14, 13:33
Στο μήνυμά μου ρωτώ επί λέξει ΕΑΝ βγήκε επιτέλους καμπάνια για τον αισθητήρα ΝΟx, όπως έχει γίνει επανειλημμένως στο παρελθόν για άλλα γνωστά θέματα (π.χ. πολλαπλασιαστές).

Από ό,τι φαίνεται, είναι πλέον ευρύτερα γνωστό το ζήτημα με τους NOx sensors και τις περιόδους παραγωγής που αφορά,αλλά κάθε φορά εναπόκειται στην καλή θέληση του κάθε επισκευαστή και την επιμονή και υπομονή του πελάτη, εάν τελικά ο επισκευαστής θα αντικαταστήσει τον ελαττωματικό αισθητήρα,χωρίς να επιβαρυνθεί ο πελάτης.

Ο Νικος λογικα ρωτησε την ημερομηνια πρωτης αδειας,για το εαν θα μπορουσε να μπει σαν goodwill,κατι το οποιο δεν ειπε τελικα,αλλα αυτο υποψιαζομαι πως θα ελεγε,οπως ειναι λογικο,αυτο καταλαβα,αν κανω καπου λαθος Νικο διορθωσε με,δεν ανεφερε τιποτα για καμπανιες...

nikos bob
12-04-14, 14:47
Πολυ σωστα Νικο, (bmwlover) αλλα επειδη απο τα λαθη και τις παρερμηνειες των γραφομενων μου, σε αλλη φαση και αλλο χρονο εχω βρει και τον μπελα μου, ηταν η τελευταια φορα που θα το ξαναεκανα...οποτε οπως καταλαβαινεις...ο καθενας μονος του, ας προσπαθησει για το καλυτερο !

demanu
19-03-18, 09:31
Έχει δοκιμάσει κανείς τον NOx emulator: https://bimmerprofs.com/

Γενικά το πρόβλημα του NOx sensor περνάει στο ντούκου, αλλά η λειτουργία του είναι πολύ σημαντική για τους κινητήρες αμμέσου ψεκασμού. Δείτε πχ αυτό Rough run. Trim errors. Hidden cause (https://bimmerprofs.com/uneven-operation-trim-errors-rough-idle-hidden-cause/)

Το θέμα είναι γενικότερο, δεν αφορά μόνο το συγκεκριμένο μοντέλο, αλλά κάποιο πιο σχετικό νήμα.

demanu
26-03-18, 13:22
Σήμερα εγκατέστησα τον emulator και επιτέλους το μοτέρ δουλεύει ξανά με φτωχό και διαστρωματοποιημένο μίγμα

42809

panos320
27-03-18, 06:04
Πώς καταλαβαινουμε εάν το αυτοκίνητο μας λειτουργεί με ομογενοποιημενο ή με διαστρωματοποιημενο τρόπο ψεκασμού; Θα πρέπει να έχουμε λαμπάκι; Το καταλαβαινουμε στην απόδοση; Στην κατανάλωση; Εγώ έχω ανωμαλο ρελαντί το πρωί αλλά με το που ζεσταθει στρώνει. Κατανάλωση από 9.0 έως 12.5 λίτρα στα 100 χιλιόμετρα. Ο κινητήρας μου είναι Ν43 Β20Α με τα 170 άλογα.

demanu
27-03-18, 20:08
Στην απόδοση δε θα μπορέσεις να το καταλάβεις, αφού σε υψηλό φορτίο λειτουργεί με ομογενές στοιχειομετρικό μείγμα.
Η κατανάλωση σαφώς επηρεάζεται.
Έχεις κάποιες βλάβες και έχεις ενδοιασμούς για το μίγμα σου?

panos320
27-03-18, 21:46
Βλάβες με λαμπάκι δεν έχω.Έχω μια μόνιμη με τον θερμοστάτη (Ρ0599)αλλά δεν νομίζω να μεταβάλλει το μίγμα.Έχω αυξημένη κατανάλωση σε σχέση με παλαιότερα και ασταθές ρελαντί όσο είναι κρύο.Το αμάξι δείχνει να πηγαινει αρκετά καλά.Δεν εχω καταλάβει πεσμένη απόδοση.Τον Νοχ τον άλλαξα πριν ένα χρόνο με μεταχειρισμένο που είχε περίπου 8.000 χιλιόμετρα απο τρακαρισμένο.Δεν με ξαναενόχλησε η συγκεκριμένη βλάβη απο τότε.Το μόνο που με προβληματίζει τώρα αλλά ίσως να είναι και ιδέα μου ,είναι οτι ακούγεται λίγο πιο έντονα η αντλία υψηλής .Μηπως εκεί οφείλεται και το σταθές ρελαντί όταν είναι κρύο;Ποιος να ξέρει............

demanu
27-03-18, 22:43
Έκανες διάγνωση τελευταία?
Αντί για P0599 μήπως εννοείς P0597?

panos320
28-03-18, 05:52
Όχι. Ρ0599

demanu
28-03-18, 14:03
Αν θες απλά να δεις το λ του μίγματος και άλλες παραμέτρους της λειτουργίας του κινητήρα μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποια εφαρμογή όπως το Torque https://play.google.com/store/apps/details?id=org.prowl.torquefree&hl=el
και έναν φθηνό αντάπτορα obd σε bluetooth ή wifi. Νομίζω βγαίνουν και σε usb πλέον
Δες πχ εδω: https://www.ebay.com/bhp/obd2-wifi

panos320
28-03-18, 15:46
Το έχω το torque σε συνδυασμό με αντάπτορα ELM 327.Απο εκεί βλέπω και τις βλάβες.Απλα ρωτούσα μήπως έπαιζε κάποιο σημαντικό ρόλο ή βλάβη που έχω.Ξέρω οτι ενδέχεται να έχω λίγο τσιμπιμένη κατανάλωση λόγω θερμοστάτη αλλά ήθελα και μια δεύτερη γνώμη.

pballas
31-03-18, 08:16
Καλησπερα παιδια ειμαι καινουριο μελος, προσφατα αγορασα μεταχειρισμενη bmw serie 1 116i 2008 και εβγαλε στο διαγνωστικο, οταν το περασα ελενχο, βλαβη στον αισθητητα NOX ..Μου ειπαν στο συνεργειο οτι δεν μπορω να το καθαρισουν και οτι πρεπει να το αλλαξω οπου η τιμη ανερχεται στα 550€. Θα ηθελα να ρωτησω αν γινεται να κανω αποθειωση ή χρειαζεται οντως αντικατασταση;

tsaltinho
31-03-18, 16:57
Καλησπερα παιδια ειμαι καινουριο μελος, προσφατα αγορασα μεταχειρισμενη bmw serie 1 116i 2008 και εβγαλε στο διαγνωστικο, οταν το περασα ελενχο, βλαβη στον αισθητητα NOX ..Μου ειπαν στο συνεργειο οτι δεν μπορω να το καθαρισουν και οτι πρεπει να το αλλαξω οπου η τιμη ανερχεται στα 550€. Θα ηθελα να ρωτησω αν γινεται να κανω αποθειωση ή χρειαζεται οντως αντικατασταση;

σου εχει βγαλει κιτρινη ενδειξη κινητηρα ?

pballas
01-04-18, 11:07
Οχι δεν μου εχει βγαλει καμια ενδειξη και το εχω το αμαξι εδω και 2 μηνες περιπου. Το ειχαμε δει το σφαλμα οταν μπηκε στο διαγνωστικο και το κατεγραψε..

demanu
01-04-18, 19:59
Η αποθείωση αφορά τον καταλύτη, όχι τον αισθητήρα.
Από κει και πέρα, υπάρχουν 10-20 βλάβες σχετικά με τον nox. Ποια/ιες σου βγάζει και με ποια συχνότητα (περιστασιακά ή μόνιμα)?