PDA

Επιστροφή στο Forum : E39 520 - Πόσα αμπέρ;



gnx
07-08-13, 17:57
Αυριο πρέπει να αγορασω μια μπαταρία για ενα ε39 520 που θα πάρω μαζί μου μεθαύριο στην επαρχία να τοποθετησω στο εν λόγω αυτοκίνητο.

Με βάση το πλαίσιο μου είπαν από το Σπανό ότι η μπαταρία του είναι είτε 70, είτε 80, είτε 90 αμπερ.

Δεν υπάρχει κανείς να μου πεί πόσα αμπερ είναι η μπαταρία που εχει τωρα πάνω καθώς επίσης η τωρινή του μπαταρία δεν είναι της μαμας του άρα και πάλι δε μπορώ να είμαι σίγουρος ότι είναι τα σωστά αμπερ.

Πόσα αμπέρ μπαταρία να πάρω για να μή γίνει ζημΝιά; Ε;

Ευχαριστω!

Stamatis
07-08-13, 18:03
Η μπαταρια αλλαζει αναλογα με τον εξοπλισμο.
Οροφη, ομιχλης, παρκινγκ και αυτοματο εχει την μεγαλυτερη.
Με 70 αμπερ, μια χαρα θα εισαι.

Leonidas_E39
07-08-13, 18:24
Εγω στο δικο μου με Xenon - Steptronic - Οροφη - Παρκιγκ μπρος πισω φοράω 100αρα

Leonidas_E39
07-08-13, 21:39
Παρεπιπτοντως πριν απο λιγο με αφησε απο μπαταρια. :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:

kplc16
07-08-13, 23:10
αν το κουνας μια φορα το μηνα την 70αρα θα τη χασεις συντομα. 90αρα παιζεται να μη τη φορτιζει πληρως ο δυναμος σου.εγω στη θεση σου θα προτιμουσα 80αρα.

m-power_01
08-08-13, 01:05
αν το κουνας μια φορα το μηνα την 70αρα θα τη χασεις συντομα. 90αρα παιζεται να μη τη φορτιζει πληρως ο δυναμος σου.εγω στη θεση σου θα προτιμουσα 80αρα.

Οφ τοπικ " Νικόλα λειπω κάποιον καιρό απο το φόρουμ, χαίρομαι πάντως που γυρνώντας σε βρίσκω ενεργό ξανά"

gnx
11-08-13, 13:32
Μπαταρία μπήκε εβδομηντάρα αλλά το αμάξι δεν παίρνει μπρός, η μίζα δουλεύει κανονικά. Μπορεί να μην παίρνει μπρος με φρέσκια μπαταρία και το πρόβλημα να ειναι ηλεκτρικό ;

Το αμάξι έχει να κινηθεί κάνα 8μηνο. Μπορεί να ειναι δυμαμό, μπουζί, ξέρω γω μπουζοκαλωδια ή κάτι άλλο.

Λέω ότι μάλλον θά'ναι τρόμπα βενζίνης... Υπάρχει κάποιο "διαγωνιστικό τρύκ" ώστε να μπορέσω να είμαι πιό κατηγορηματικός;

Ευχαριστω

Stamatis
11-08-13, 13:36
Οταν γυρνας το κλειδι και δινει ρευμα, ακους την τρομπα να δουλευει;
Αν οχι, η διαδικασια ειναι γνωστη. Τη βρισκεις και τη βαρας με μανια.
Μπουζι - αν δεν εχεις εργαλειο μην μπλεξεις.
Γενικα αν εχεις ρευμα, μαλλον ειναι καυσιμο.

Οταν μιζαρεις, αν βαλεις τη μυτη σου στην εξατμιση, μυριζει βενζινη;

Leonidas_E39
11-08-13, 13:37
Γιωργο γυρνα το κλειδι να δεις αν ακουγεται η αντλια, δες ποσο βενζινη εχει μεσα , αν η αντλια δεν ακουγεται δες σε πρωτη φαση ασφαλειες και ρελε και μετα βγαλε το καθισμα οπο κατω για να δεις την αντλια ανα παλι δεν ακουγεται χτυπα την λιγο μπας και ξεκολλησει.


https://www.youtube.com/watch?v=YlqP6RSy-D4

m-power_01
12-08-13, 10:34
Γιώργο αν κερνάς καφέ... Θα στείλω τον βαπτισημιό σου!

individual
15-08-13, 09:34
να συμπληροσω και εγω κατι...
κανε εναν ελεγχο στο ιμομπιλαιζερ...μηπως απο το πολυ καθισιο
επαθε αλτσχαιμερ το κλειδι σου.....δοκιμασε με το δευτερο.....δεν χανεις τιποτα!!!