PDA

Επιστροφή στο Forum : Μεγάλη φωτιά σε αντιπροσωπεία αυτοκινήτων στην Καλλιθέα



fanisk
30-07-13, 11:54
https://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=223933&catid=3


- Συναγερμός έχει σημάνει στην πυροσβεστική μετά τη φωτιά που ξέσπασε λίγο πριν τις 12:00
- Η φωτιά καίει αντιπροσωπεία αυτοκινήτων στη λεωφόρο Θησέως στην Καλλιθέα
- Η φωτιά ξέσπασε στο υπόγειο κατά τη διάρκεια εργασιών σε ένα αυτοκίνητο που βρισκόταν στο συνεργείο

Οι πρώτες πληροφορίες λένε ότι στο κτήριο υπήρχαν την ώρα που ξέσπασε η φωτιά πολλοί εργαζόμενοι.
Όλα δείχνουν ότι κάποιος σπινθήρας προκάλεσε φωτιά σε εύφλεκτα υλικά.

Με ειδικό μηχάνημα οι πυροσβέστες προσπαθούν να αδειάσουν το υπόγειο από τον καπνό.

Εργαζόμενοι έχουν αναφέρει στους πυροσβέστες ότι προκλήθηκε βραχυκύκλωμα με αποτέλεσμα να ξεσπάσει φωτιά πρώτα στο όχημα που βρισκόταν στο συνεργείο και στη συνέχεια να μεταδωθεί σε λάδια και άλλα εύφλεκτα υλικά που υπήρχαν στο σημείο.

Οι εργαζόμενοι προσπάθησαν να σβήσουν τη φωτιά με πυροσβεστήρες όμως δεν τα κατάφεραν
Ευτυχώς οι πληροφορίες που υπάρχουν λένε ότι όλοι οι εργαζόμενοι κατάφεραν να βγουν από το κτήριο.
Στο σημείο έχουν σπεύσει τουλάχιστον 7 οχήματα με 21 πυροσβέστες, ωστόσο οι συνθήκες είναι πολύ δύσκολες λόγω των εύφλεκτων υλικών και λόγω του ότι ο χώρος είναι κλειστός και λόγο του καπνού η ορατότητα είναι ιδιαίτερα περιορισμένη.

Από το υπόγειο του κτηρίου έχουν ακουστεί μάλιστα κάποιες εκρήξεις, γεγονός που δυσκολεύει ακόμη περισσότερο την κατάσταση.
Μέσω των αεραγωγών ο καπνός τύλιξε το κτήριο απ' άκρη σ' άκρη.

Για αρκετή ώρα το ένα ρεύμα της λ. Θησέως ήταν κλειστό.

Οι πυροσβέστες χρειάστηκε να μεταφέρουν στο σημείο ειδικό μηχάνημα για να καταφέρουν να αντλήσουν από τον χώρο του υπογείου τον καπνό ώστε να μπορέσουν να εισέλθουν στο χώρο και να σβήσουν τη φωτιά.

ΡΕΠΟΡΤΑΖ: ΜΙΧΑΛΗΣ ΛΑΓΑΝΗΣ

https://www.youtube.com/watch?v=0fyq9C6vRTs

:shok::shok::shok:

Οχι ρε γαμωτο. Τουλαχιστον ειναι ολοι καλα αν το ρεπορταζ τα λεει σωστα..
Ο Χρηστος εχει γενεθλια σημερα. :shocked:

ankor
30-07-13, 12:13
Λυπηρο αυτο που εγινε,δεν ξερειs τι σου ξημερωνει,τουλαχιστον να ειναι ολοι καλα

z3 2.2
30-07-13, 12:44
εφιαλτης.....
ποιο μαγαζι ειναι ρε παιδια?

fanisk
30-07-13, 12:46
εφιαλτης.....
ποιο μαγαζι ειναι ρε παιδια?

Του Φλασκη.

aristent
30-07-13, 13:09
:shok:

αφου ολοι ειναι καλα,αυτο εχει σημασια.

...ομως η επομενη μερα θα ειναι δυσκολη οταν οι ιδιοκτητες θα καταγραφουν τις ζημιες,οπως φυσικα και για τους ιδιοκτητες των οχηματων που ηταν εκεινη την ωρα μεσα στο συνεργειο....

...ελπιζω να μην ηταν και καποιο δικο μας μεσα.

Nino
30-07-13, 13:22
οχι ρε γμτο!!
μεγαλη ατυχια!!

m-power_01
30-07-13, 14:12
Ελπίζω το ρεπορτάζ να τα παραλεει φουσκωμένα. Αν και 7 πυροσβεστικά δεν ειναι λίγα.

BILL007
30-07-13, 14:19
Αμα έγιναν και εκρήξεις κλάφτα...


Ελπίζω όλοι τους (και μαγαζί και ιδιοκτήτες αυτοκινήτων) να έχουν καλές ασφάλειες.

Το σημαντικό είναι ότι δεν υπήρχαν ανθρώπινες απώλειες thumb

deepBLUE
30-07-13, 14:19
:shok:

...ελπιζω να μην ηταν και καποιο δικο μας μεσα.

Ειναι η Ζετα ,απλα δε ξερω αν ήταν πάνω η κάτω .
Δεν εχει όμως καμμια απολύτως σημασία .
Το θέμα ειναι οι άνθρωποι να ειναι όλοι τους καλα !!!!
Προσπαθω να επικοινωνήσω αλλα δε μπορω .

konstantinaM3
30-07-13, 14:41
οχι ρε π@στη!ευτυχως που οι εργαζομενοι ειναι καλα....αλλα επισης ευχομαι να ειναι καλα η ζετα...

fanisk
30-07-13, 16:13
Ειχα μια δουλεια στη Θησεως οποτε περασα απο το σημειο. Η ζημια ειναι τεραστια. Εφτασα στα μισα της ραμπας για να βρω το Χρηστο, ειναι τοση η ζεστη που δεν παιρνεις ανασα. Δεν επαθε κανεις τιποτα, κανενας τραυματισμος, ολα καλα. Επειδη ο Χρηστος ετρεχε και δεν ειχα χρονο να κατσω αλλο (ηδη ειχα αργησει, ετσι κι αλλιως δεν μπορουσα να βοηθησω καπως) εφυγα. Ακουσα για 6 αυτοκινητα. Δεν ξερω ποια ηταν η αιτια της πυρκαγιας.

Βαγγελη δεν ειδα τη Ζετα γιατι δεν κατεβηκα μεσα, ειχε παντου νερα και αφορητη ζεστη. Δεν ξερω αν επικοινωνησες ακομα με το Χρηστο. Στη ραμπα απεναντι απο την εισοδο, και στη ραμπα αριστερα του ασανσερ δεν ηταν παντως.

deepBLUE
30-07-13, 18:03
Ευχαριστώ Φανή !!
Οχι δεν εχω καταφέρει να μιλήσω μαζι του .
2 αμάξια σε μιά βδομάδα θα πήγαινε πολυ να μου καούν (κάηκε και ένα σεατ που είχα στην εταιρία )... :D

zografias
30-07-13, 18:08
Ευχαριστώ Φανή !!
Οχι δεν εχω καταφέρει να μιλήσω μαζι του .
2 αμάξια σε μιά βδομάδα θα πήγαινε πολυ να μου καούν (κάηκε και ένα σεατ που είχα στην εταιρία )... :D

:shok::shok::shok:
Και το είπα... Να σου τη φιλάω εγώ τη Ζετα... :facepalm:

Το Seat πως???

S8N
30-07-13, 18:44
Τι πως; Group Vag.

Kostas_1
30-07-13, 18:47
Ω ρε Βαγγελη ελπιζω να μην επαθε τπτ το Ζ

send from my S4 mini

m-power_01
30-07-13, 20:33
Αφου δεν τραυματιστηκε κανείς, εύχομαι να είναι όσο πιο ανωδυνα τα πράγματα οικονομικα και νομικα πλεον. Μακαρι να εχει καλή ασφάλεια να αποζημιωθει και να επανελθει γρήγορα ο πληγμένος, όπως επίσης και για τους άτυχους με τα αυτοκίνητα που είχαν στο μαγαζι του.
όλα να παν καλά

GIANNHS M
30-07-13, 20:57
κριμα απο ολες τις αποψεις κ για ολους τους ιδιοκτητες!συνεργειου-αυτοκινητων-ακινητου.αφου δεν θρηνισαμε ανθρωπους ευτυχως!!!!!εχω το γειτονα μου που ειναι κολλητος με το φλασκη αλλα δεν μου ανεφερε κατι.

m3est
30-07-13, 21:31
Ευχαριστώ Φανή !!
Οχι δεν εχω καταφέρει να μιλήσω μαζι του .
2 αμάξια σε μιά βδομάδα θα πήγαινε πολυ να μου καούν (κάηκε και ένα σεατ που είχα στην εταιρία )... :D

Δυσκολο να καταφερεις να μιλησεις στα τηλεφωνα αφου καηκαν και αυτα καθως και το κινητο του Χρηστου. Δυστυχως ημουν εκει και η ζημια ειναι μεγαλη. Τα αυτοκινητα ειναι 10 και δεν πρεπει να ηταν το Ζ3 απ οσο μπορεσα να δω. Ειχα κι εγω ενα Μ3 Ε92 ESS που ειχα φτιαξει προσφατα αλλα ευτυχως το ειχαν ανεβασει στο δευτερο οροφο για να το δουλεψουν και τη γλιτωσε. Ευτυχως δεν τραυματιστηκε κανεις. Οι υλικες ζημιες φτιαχνονται.

giannis79
30-07-13, 21:50
κριμα ρε γαμωτο...ευχομαι να μην παθαν μεγαλη ζημια...να δω τωρα που θα παω για μεγαλο service........τον σεπτεμβριο

z3 2.2
30-07-13, 21:54
παλι καλα που δεν υπηρξε θυμα η τραυματισμος.
Βαγγελη ευχομαι το zed να ειναι μια χαρα.
Δυστυχως ο Ιουλιος ειναι ενας μηνας αιχμης για ολα τα συνεργεια.
οι ωρες ειναι πολλες καθημερινα,η ζεστη αφορητη,η κουραση απιστευτη και οι καθημερινοι Ηρωες που φροντιζουν για τα αυτοκινητα μας βρισκονται στην δινη ολων των παραπανω.
ετσι ειναι πολυ ευκολο να γινει ενα ανθρωπινο λαθος που μπορει να φερει την καταστροφη.

Ευχομαι οντας μεσα στα πραγματα καλη δυναμη στους ιδιοκτητες και στους εργαζομενους.

deepBLUE
30-07-13, 22:49
Τελικά η Ζέτα είναι μια χαρά καθώς βρίσκονταν στούς πιο πάνω ορόφους .
Δεν εχω μιλήσει ακόμα με το Χρήστο όμως έμαθα πως η ζημιά είναι τεράστια και πραγματικά λυπάμαι πολυ γιατί όλοι τους εκει μέσα είναι πολύ καλά παιδιά !!!
Εύχομαι και ελπίζω ολα να διορθωθούν γρήγορα γιατί οι περισσότεροι όπως και ο Χρήστος έχουν οικογένειες με μικρά παιδιά για να θρέψουν.
Ο θεός να βοηθήσει να πάνε όλα καλά.
Αν έμαθα καλα ,ολοκληρωτική ζημιά έχουν 4-5 αυτοκίνητα .

zografias
30-07-13, 23:28
thumb Πάλι καλά..

m_power_lunatic
31-07-13, 08:00
Ολα ΟΚ για τους ανθρωπους λοιπον.Αυτο εχει νοημα και μονο...τα υπολοιπα ελπιζω να εχουνε προνοησει και να τα εχουνε καλυψει με ασφαλιστικο συμβολαιο γιατι αλλιως αρχιζουνε τα δυσκολα,τα πολυ δυσκολα αν και η ασφαλιστικη θα φροντισει να τους δυσκολεψει οσο μπορει κατα την συνηθη τακτικη τους.

Thomelef
31-07-13, 09:29
κρίμα τους ανθρώπους ρε γμτ...απορώ πως μπορεί να ξεσπάσει τέτοια πυρκαγιά σε ένα συνεργείο...

θεωρώ ότι κάνα ντεπόζιτο θα ήταν η αιτία για μια τόση μεγάλη ζημιά, ή καμμιά μπουκάλα οξυγόνου ή υγραερίου.

Stathis
31-07-13, 10:21
καλη δυναμη στον ανθρωπο, με το καλο ευχομαι να ξαναστησει την επιχειρηση του και να την κανει ακομα καλυτερη.

hades7
31-07-13, 10:27
δυσκολα να ξανασηκωθει αυτη ειναι η αληθεια

EVERGET
31-07-13, 10:35
Και ελπίζω να είχαν σωστή μελέτη πυρανίχνευσης/πυρασφάλειας διότι θα τους κάνουν φύλλο και φτερό τώρα.

Thomelef
31-07-13, 10:50
Και ελπίζω να είχαν σωστή μελέτη πυρανίχνευσης/πυρασφάλειας διότι θα τους κάνουν φύλλο και φτερό τώρα.

ας ελπίσουμε να έχουνε πολλά απο τα τυπικά που προβλέπει ο νόμος...δεν είναι παίξε γέλασε αυτά τα πράγματα. πέραν της ζημιάς μπορεί να βρεθείς ακόμα περισσότερο μπλεγμένος.

εδώ πάνω σε μας που έχουμε να κάνουμε με ξύλα να δείς τι γίνεται...αλλού και αλλού δεν λειτουργεί τπτ, στους ελέγχους μας έχουν πρίξει το @@ κάθε τρείς και λίγο.

την τελευταία φορά που είρθανε έγινε της πόπης. θέλουνε οι μάγκες να τους στείλεις και κάποιον για να κάνουν τον έλεγχο σε όλες τις φωλιές και στην αντλία.

φιλαράκι έλα λίγο...εδώ είναι τα κλειδιά του δωματίου, πας, το βάζεις μπροστά, ελέγχεις όποια φωλιά θέλεις. μην τυχόν και απασχολήσεις υπάλληλο έστω και για 2 λεπτά θα χεστούμε. βέβαια έπεσε σε μέρα που γινόταν της μουρλής, τα νεύρα απο το πρωί ήταν άντε για, αλλά το παληκάρι δεν είπε τπτ...ένα καφέ ζήτησε μόνο. δεν μπορώ να πώ, οι πυροσβέστες είναι λες και είναι άλλη πάστα υπαλλήλων σε σχέση με το υπόλοιπο δημόσιο.

m_power_lunatic
31-07-13, 11:01
ας ελπίσουμε να έχουνε πολλά απο τα τυπικά που προβλέπει ο νόμος...δεν είναι παίξε γέλασε αυτά τα πράγματα. πέραν της ζημιάς μπορεί να βρεθείς ακόμα περισσότερο μπλεγμένος.

εδώ πάνω σε μας που έχουμε να κάνουμε με ξύλα να δείς τι γίνεται...αλλού και αλλού δεν λειτουργεί τπτ, στους ελέγχους μας έχουν πρίξει το @@ κάθε τρείς και λίγο.

την τελευταία φορά που είρθανε έγινε της πόπης. θέλουνε οι μάγκες να τους στείλεις και κάποιον για να κάνουν τον έλεγχο σε όλες τις φωλιές και στην αντλία.

φιλαράκι έλα λίγο...εδώ είναι τα κλειδιά του δωματίου, πας, το βάζεις μπροστά, ελέγχεις όποια φωλιά θέλεις. μην τυχόν και απασχολήσεις υπάλληλο έστω και για 2 λεπτά θα χεστούμε. βέβαια έπεσε σε μέρα που γινόταν της μουρλής, τα νεύρα απο το πρωί ήταν άντε για, αλλά το παληκάρι δεν είπε τπτ...ένα καφέ ζήτησε μόνο. δεν μπορώ να πώ, οι πυροσβέστες είναι λες και είναι άλλη πάστα υπαλλήλων σε σχέση με το υπόλοιπο δημόσιο.

+n......επιβεβαιωνω για τους πυροσβεστες και εγω (αχρειαστοι να ειναι)!!!

Tsik.D.
31-07-13, 11:04
δεν μπορώ να πώ, οι πυροσβέστες είναι λες και είναι άλλη πάστα υπαλλήλων σε σχέση με το υπόλοιπο δημόσιο.

εχεις δικιο θωμα, γιατι αν συμβει οτιδηποτε αυτοι ειναι οι μονοι δημοσιοι υπαλληλοι που θα τρεξουν και θα ρισκαρουν την ζωη τους ... οχι σαν ολους τους αλλους δημοσιους :ranting2: . κανουν και σε εμας πολυ τακτικους ελεγχους στην πυρασφαλεια !!

Harisp
31-07-13, 11:08
εχεις δικιο θωμα, γιατι αν συμβει οτιδηποτε αυτοι ειναι οι μονοι δημοσιοι υπαλληλοι που θα τρεξουν και θα ρισκαρουν την ζωη τους ... οχι σαν ολους τους αλλους δημοσιους :ranting2: . κανουν και σε εμας πολυ τακτικους ελεγχους στην πυρασφαλεια !!

Kαι η αστυνομία όταν συμβεί κάτι σοβαρό δείχνει αυτοθυσία και έχουν ρισκάρει πολύ.

Γενικά όμως υπάρχει μεγάλο ποσοστό λαμόγιων στην Ε.Α, αν και τα νέα παιδιά οφείλω να πω ότι σε μεγάλο ποσοστό είναι πολύ ευγενικά και έχουν ήθος σε σύγκριση με τους κλασικούς μπάτσους-νονούς του παρελθόντος...

Tsik.D.
31-07-13, 11:26
Kαι η αστυνομία όταν συμβεί κάτι σοβαρό δείχνει αυτοθυσία και έχουν ρισκάρει πολύ.

Γενικά όμως υπάρχει μεγάλο ποσοστό λαμόγιων στην Ε.Α, αν και τα νέα παιδιά οφείλω να πω ότι σε μεγάλο ποσοστό είναι πολύ ευγενικά και έχουν ήθος σε σύγκριση με τους κλασικούς μπάτσους-νονούς του παρελθόντος...

θσ συμφωνησω μαζι σου στην νεα γενια αστυνομικων οτι ειναι κατα μεσο ορο πολυ καλοι στην δουλεια τους και σωστοι σε σχεση με αυτους που ανεφερες, αλλα οταν ακους απο αστυνομικο να σου λεει κατα λεξη '' μου δωσανε σημα στον ασυρματο και αλλαξα στενο για να μην παω πρωτος στην κληση'' τοτε δεν σου σχηματιζεται και η καλυτερη γνωμη αντιθετα με τους πυροσβεστες(κατα την γνωμη μου παντα και χωρις παρεξηγηση εαν καποιος απο εδω ειναι αστυνομικος)... βασικα συγνωμη στα υπολοιπα παιδια για το σπαμ στο θρεντ γιατι για αλλο λογο ξεκινησε και αλλου το καταληξαμε ξανα..

platanos
31-07-13, 12:28
Ευχομαι να ξεμπερδεψουν ολοι γρηγορα και στα παιδια με την επιχειρηση να μπορεσουν να ξαναστησουν γρηγορα την δουλεια τους.

freddys
31-07-13, 12:31
θσ συμφωνησω μαζι σου στην νεα γενια αστυνομικων οτι ειναι κατα μεσο ορο πολυ καλοι στην δουλεια τους και σωστοι σε σχεση με αυτους που ανεφερες, αλλα οταν ακους απο αστυνομικο να σου λεει κατα λεξη '' μου δωσανε σημα στον ασυρματο και αλλαξα στενο για να μην παω πρωτος στην κληση'' τοτε δεν σου σχηματιζεται και η καλυτερη γνωμη αντιθετα με τους πυροσβεστες(κατα την γνωμη μου παντα και χωρις παρεξηγηση εαν καποιος απο εδω ειναι αστυνομικος)... βασικα συγνωμη στα υπολοιπα παιδια για το σπαμ στο θρεντ γιατι για αλλο λογο ξεκινησε και αλλου το καταληξαμε ξανα..

Φιλε εσυ την ζωη σου για 500 ευρω θα την εδινες;Λαθος φιλοσοφια θα μου πεις.Καποιους τους εφαγαν πανω σε μια στροφη...Αλλους οταν τραβηξαν οπλο...Επαγγελματα για λιγους ειναι αυτα.Ο πυροσβεστης και ο αστυνομος ειναι να μην σου χρειαστουν.

GIANNHS M
31-07-13, 20:35
Φιλε εσυ την ζωη σου για 500 ευρω θα την εδινες;Λαθος φιλοσοφια θα μου πεις.Καποιους τους εφαγαν πανω σε μια στροφη...Αλλους οταν τραβηξαν οπλο...Επαγγελματα για λιγους ειναι αυτα.Ο πυροσβεστης και ο αστυνομος ειναι να μην σου χρειαστουν.

ειδικα τους αστυνομικους τους πουλαει το ιδιο τους το συστημα....:whistle::whistle: συγμωμη για το :offtopic:

kwstakhs_Z4
02-08-13, 18:09
πω! τι λες τωρα....κριμα και καλο κουραγιο στα παιδια....

friendgr
02-08-13, 19:03
Τελικά είπαν από τι προκλήθηκε;

tipaki
03-08-13, 09:29
Πως ξεκίνησε παίδες τελικά;φωτιά σε πλεξουδα αυτοκινήτου η κάτι άλλο;

Stathis
03-08-13, 10:08
Κατι αλλο.

Bazil Van Sinner
03-08-13, 11:25
Πως ξεκίνησε παίδες τελικά;φωτιά σε πλεξουδα αυτοκινήτου η κάτι άλλο;

tipaki καλως ηρθες,περασε και απο εδω (https://www.bmwfans.gr/forum/forumdisplay.php?f=23) να γνωριστουμε thumb

PapajimG
29-08-13, 20:01
Υπάρχουν νεότερες πληροφορίες όσον αφορά την επαναλειτουργία του συνεργείου?

A8hnaios
29-08-13, 20:30
Πω ρε φουστη μου τώρα το είδα!!!
Τυχερός Βαγγέλη...
Για τα παιδιά καλά κουράγια.... Πάω εκεί απ το. 2001
Πολύ καλά παιδιά τους ξέρω ένα έναν! Ευτυχώς που δεν έπαθε κάτι κανείς

deepBLUE
29-08-13, 23:01
Πριν λίγες μέρες επικοινώνησα με το Χρήστο .
Βρίσκεται σε πυρετώδεις προσπάθειες να ξανανοίξει το συνεργείο στις 10/9 .
Είναι σκασμένος και στρεσαρισμένος.

deepBLUE
04-09-13, 15:14
Το συνεργείο άνοιξε .
Γίνονται κάποιες εργασίες παράλληλα αλλα λειτουργεί πάλι κανονικά .
Εύχομαι τα καλύτερα για μια νέα αρχή !!!

friendgr
04-09-13, 15:46
Καλά νέα. Αν και δεν τα ξέρω τα παιδιά, εύχομαι να πάνε όλα καλά. thumb


Υ.Γ. Τελικά βγήκε πόρισμα;