PDA

Επιστροφή στο Forum : ΧΑΛΑΣΜΕΝΟ ΚΑΝΤΡΑΝ?????



GIANNHS M
29-07-13, 23:23
καλησπερα.....παρακαλω τις γνωσεις σας.....τη περασμενη εβδομαδα μου χαλασε το υδραργυρικο...οκ παμε συνεργειο.... κοιτωντας το με το μαστορα μεχρι να καταληξει παρατηρησαμε οτι η θερμοκρασια πηγε στη μεση ενω με το λειζερ η μηχανη εδειχνε 55 - 60 βαθμους.κατα εμε το θεωρω κακη ενδειξη!!! ρωτω ειναι λογικο τετοια ενδειξη???
επισης τις τελευταιες 15 μερες εχω μεινει απο βενζινα 3 φορες την στιγμη που στο καντραν δεν ειχε αναψει ουτε λαμπακι!!!!!τι γινεται? κοιταω κατι?η παω κατευθειαν για ενα καντραν αφου δεν μου δουλευουν κ τα pixel παντα???
ευχαριστω......

m-power_01
30-07-13, 01:08
καλησπερα.....παρακαλω τις γνωσεις σας.....τη περασμενη εβδομαδα μου χαλασε το υδραργυρικο...οκ παμε συνεργειο.... κοιτωντας το με το μαστορα μεχρι να καταληξει παρατηρησαμε οτι η θερμοκρασια πηγε στη μεση ενω με το λειζερ η μηχανη εδειχνε 55 - 60 βαθμους.κατα εμε το θεωρω κακη ενδειξη!!! ρωτω ειναι λογικο τετοια ενδειξη???
επισης τις τελευταιες 15 μερες εχω μεινει απο βενζινα 3 φορες την στιγμη που στο καντραν δεν ειχε αναψει ουτε λαμπακι!!!!!τι γινεται? κοιταω κατι?η παω κατευθειαν για ενα καντραν αφου δεν μου δουλευουν κ τα pixel παντα???
ευχαριστω......
τι αμαξι εχεις???
που μετρησατε θερμοκρασια

GIANNHS M
30-07-13, 08:27
τι αμαξι εχεις???
που μετρησατε θερμοκρασια

ενα Ε39 εχω.τη θερμοκρασια την κοιταγαμε πανω στα κολλαρα.οταν ανωτερη βλεπαμε 60 η βελονα ειχε παει στη μεση,εκει που δειχνει κανονικα.

DIMITr|S
30-07-13, 10:58
αν περιμενεις απο το κολαρα να δεις τη θερμοκρασια της μηχανης,και αφου η ανωτερη που εβλεπες ηταν τα 60 αυτο σημανει οτι το αμαξι δεν πιανει και τη σωστη θερμοκρασια καταρχιν.....και δευτερο οτι δεν δουλευει σωστα το οργανο.....
αλλα και παλι παραξενο μου φαινεται να εκατσε να συμβουν και τα δυο....και να μην πιανει το μοτερ τη σωστη θερμοκρασια που ειναι συνηθως 80-90 και να μην δουλευει σωστα το οργανο....

DIMITr|S
30-07-13, 11:04
μαλλον για καποιο λογο δεν κανετε σωστη μετρηση και το οργανο δεινει σωστα...αν δεν εδειχνε σωστα θα εδειχνε λιγοτερο ή περισσοτερο και οχι αυτο που κανονικα θα επρεπε δηλαδη τη μεση....
για το οργανο της βενζινης θα φταιει το φλοτερ λογικα
(αυτο με το edit στα σχολια δεν μπορει να αυξηθει λιγο ο χρονος που μας επιτρεπεται να κανουμε εντιτ?)

m-power_01
30-07-13, 13:27
Σε ποιο κολαρο μετρησες; Πριν ή μετα το ψυγείο ;

GIANNHS M
30-07-13, 20:51
αν περιμενεις απο το κολαρα να δεις τη θερμοκρασια της μηχανης,και αφου η ανωτερη που εβλεπες ηταν τα 60 αυτο σημανει οτι το αμαξι δεν πιανει και τη σωστη θερμοκρασια καταρχιν.....και δευτερο οτι δεν δουλευει σωστα το οργανο.....
αλλα και παλι παραξενο μου φαινεται να εκατσε να συμβουν και τα δυο....και να μην πιανει το μοτερ τη σωστη θερμοκρασια που ειναι συνηθως 80-90 και να μην δουλευει σωστα το οργανο....

το αμαξι ητανε τελειως κρυο....το βαζουμε μπροστα για να δουμε συμπεριφορα κ μεσα σε δυο λεπτα η βελονα στο καντραν δειχνει στη μεση!!!εκεινη την στιγμη περνουμε μετρηση απο τα κολλαρα προ κ μετα κ βλεπουμε 50-60, στα δυο λεπτα!!!!!μετα απο 20 λεπτα (περιπου) το αμαξι ανεβασε οντως 87 στο ενα κ 79 στο αλλο ,αν θυμαμαι καλα,στα κολλαρα παλι κ η βελονα εδειχνε αυτο που εδειχνε τα πρωτα δυο.κ αναρωτιεμαι....στα δυο λεπτα στους 60 επρεπε να δειχνει μεση ή πιο κατω???ολο αυτο εγινε γιατι χαλασε το υδραργυρικο βεντιλατερ κ θελαμε να δουμε αν οντως κομπλαρει οταν ζεσταινεται το αμαξι ή οχι


Σε ποιο κολαρο μετρησες; Πριν ή μετα το ψυγείο ;

οι μετρησεις που αναφερω ειναι προ κ μετα ψυγειου.