PDA

Επιστροφή στο Forum : Πάνε τα cup :/



NikosE92
26-07-13, 19:14
Για να μην μακρυγορώ ... φαγώθηκαν τα cup της michelin
Ειδικά τα πίσω για τίποτα σαμπρέλες κάνουν σε πίστες καρτ
ή για ψαροτούφερο

Τι να βάλω τώρα ?

Μου είπανε για : 1.Vredestein Sessada
2. ΤOYO T1R
3. Hankook
4. PIRELLI PZERO

Να σημειώσω ότι αυτοί που μου τα πανε όχι μόνο
προτείναν αλλά και αλληλοκαταρρίπταν τις άλλες επιλογές

Πχ ένας έλεγε το Pirelli είναι ότι πρέπει για σένα
άλλος βάλε το Vredestein ή το TOYO γιατί το Pirelli είναι
σκληρό, θα το χάσεις + ότι είναι made in, ότι τύχεις εκείνη τη στιγμή

Εσείς τι λέτε ?

Έχω ξανακάνει παρόμοιο thread, άκρη δεν είχαμε βγάλει
αλλά είπα τώρα καλοκαίρι όλο και κάποιος αν αράζει θα χει όρεξη για κουβέντα

ΔημήτρηςΜ3
26-07-13, 19:23
Pzero
Καλο λαστιχο στο 46 αυτα εβαζα συνέχεια
Λίγο προσοχή στη βροχή

NikosE92
26-07-13, 19:29
Δυστυχώς συμβιβάστηκα με την ιδέα, πως ότι και να βάλω τα χαζοψαρέματα,
σε δευτέρες-τρίτες δεν τα γλιτώνω στις τσουλίθρες που χουμε για δρόμους

Απλώς ψάχνω για ένα λάστιχο, να ελαχιστοποιήσει όσο είναι δυνατόν βέβαια (λόγω ροπής) το πέρα δώθε αυτό ... όχι τίποτα μην μας κλαίνε μετά :P

Thomelef
26-07-13, 19:41
Καταρχην, ολοι οι λαστιχαδες, μα ΟΛΟΙ, θα σε πανε εκει στην εταιρεια που τους δινει μεγαλυτερη εκπτωση. Αυτο ειναι ντεφακτο, ειναι λογια φιλου λαστιχα μαλιστα.

Φετος σου εκθιαζει τα μισελεν, του χρονου στα βγαζει μαπα και εκθιαζει τα πιρελι. Δεν θα ρωτας λαστιχα τι λαστιχο να βαλεις.

Το λαστιχο ειναι κατι το οποιο περναει μονο στην δικη σου χρηση και κανενος αλλου. Πως το διαπιστωνεις? Με την εμπειρια και το περας του χρονου αλλαζοντας και δοκιμαζοντας.

Παντως το γκριπ που ειχες με τα καπ, μην περιμενεις να το εχεις με κανενα συμβατικο λαστιχο.

Thomelef
26-07-13, 19:56
Επισεις κατι αλλο.

Τα καπ που αναφερεις οτι ειναι για πεταμα, προφανως μιλας για τα πισω που τα εχεις καψει απο τις κοντρες που βαζεις καθε τρεις και λιγο. Αν θυμαμαι καλα, τα φορας κανα τετραμηνο, πραμα που σημαινει οτι τα μπροστινα σου ειναι μια χαρα.

Αντι να πετας λεφτα για τετραδες, γιατι δεν παιρνεις δυο πισινα καπ παλι να κανεις τη δουλεια σου???

NikosE92
26-07-13, 22:57
Επισεις κατι αλλο.

Τα καπ που αναφερεις οτι ειναι για πεταμα, προφανως μιλας για τα πισω που τα εχεις καψει απο τις κοντρες που βαζεις καθε τρεις και λιγο. Αν θυμαμαι καλα, τα φορας κανα τετραμηνο, πραμα που σημαινει οτι τα μπροστινα σου ειναι μια χαρα.

Αντι να πετας λεφτα για τετραδες, γιατι δεν παιρνεις δυο πισινα καπ παλι να κανεις τη δουλεια σου???


Συγκριτικά τα μπρος με τα πισω είναι μέρα με τη νύχτα, αλλά δεν ξέρω
σε τι κατάσταση είναι τα μπροστά, για να πω θα κρατήσουν, πχ τόσο καιρό

Να κάνω αλλαγή μονάχα τα πίσω το σκέφτηκα και γω
αλλα φοβάμαι μην φαγωθούν πάλι στο ίδιο διάστημα γι αυτό λεω
για δρομίσια :/ , ώστε να κρατήσουν κάνα χρόνο

Από την άλλη λες, ότι καλύτερο grip δεν θα μπορώ να χω, με συμβατικό
οπότε ο κίνδυνος ολίσθησης, με κάτι πιο σκληρό, μεγενθύνεται

Πραγματικά δεν ξέρω :/

nikos valvetronic
26-07-13, 22:58
Ο Θωμάς τα είπε όλα νομίζω...Εσύ τι λάστιχο ψάχνεις?? Να γκριπάρει ή να βγάζει χιλιόμετρα?? Αν θες γκριπ βάλε ένα ζυγάρι cup πίσω ξανά,αν θες διάρκεια ελάτωσε τις κόντρες!

Vasilis M3
26-07-13, 23:01
Βάλε κανονικά δρομίσια λάστιχα και πάρε και 2 ζάντες πισινές με σλικ για όποτε θες κόντρες να τα σκατζάρεις..:thumbsup:

NikosE92
26-07-13, 23:04
Φαγωθήκατε με τη κόντρα ( χωρίς να εχω αναφερθεί καν εγώ ) ..... δεν είναι μονάχα εκεί το θέμα γιατί και σε πορεία
να μαι, αν δώσω μία τρίτη-δευτέρα μην παλεύω να το σώσω ....

Οπότε ρωτάω το εξής .... αν τα λάστιχα που ανέφερα παραπάνω είναι πιο ασφαλή
από τα cup ή οχι ! ! !

doctore
26-07-13, 23:07
Τα μπροστινά αν είναι φαγωμένα 30% τότε σύμφωνα με
τη Michelin είναι στο maximum της απόδοσης τους .

Bazil Van Sinner
26-07-13, 23:10
σε πορεια ριχνεις κατευασμα απο τριτη - δευτερα????:shok:

Thomelef
26-07-13, 23:12
Εφοσων δεν στριβεις το αμαξι, τα μπροστινα ειναι μια χαρα. Τεσσερεις μηνες λαστιχα ειναι ρε...

Πιο οικονομικα θα σου ερθουν δυο πισινα καπ και θα εχεις παλι το κρατημα που ειχες. Δε νομιζω να μην σε ικανοποιησε το λαστιχο με το θεμα κρατημα.

Τα συμβατικα θα κρατησουν πιο πολυ, θα σου βγουν πολυ πιο ακριβα λογο της αγορας τετραδας, ενω το κρατημα δεν θα εχει καμμια σχεση.

Συνδιασμους του να κανεις κοντρες σκιζοντας το αμαξι στο σπινιαρισμα και να εχεις λαστιχο που να κραταει κανα χρονο, και να μην κανει τσικ στο σκισιμο, ξεχνα τους.

Βαζε καπ πισινα μεχρι να γινουν για πεταμα τα μπροστινα. Μετα βλεπεις τι θα κανεις. Αλωστε τα λαστιχα αυτα λιωσανε τρεις μερες και στην πιστα των σερρων που ειχες παει.

Thomelef
26-07-13, 23:17
Φαγωθήκατε με τη κόντρα ( χωρίς να εχω αναφερθεί καν εγώ ) ..... δεν είναι μονάχα εκεί το θέμα γιατί και σε πορεία
να μαι, αν δώσω μία τρίτη-δευτέρα μην παλεύω να το σώσω ....

Οπότε ρωτάω το εξής .... αν τα λάστιχα που ανέφερα παραπάνω είναι πιο ασφαλή
από τα cup ή οχι ! ! !

Ασε μας ρε νικο τωρα που φαγωθηκαμε με την κοντρα. Τιναξες σαζμαν στον αερα, τα τουρμπο εκλασαν, τα λαστιχα σε τεσσερεις μηνες βγηκαν οφ.

Και καλα κανεις αλωστε, δικο σου ειναι οτι θελεις το κανεις. Αλλα οταν ζητας γνωμες, γνωμες παιρνεις. Κοντρακιας εισαι και πατας. Τι να σου λεμε δλδ???βαλε κανα καλο ραν φλατ για να σε βγαλει μεχρι το κοντυνοτερο βουλκανιζατερ σε περιοτωση που παθεις λαστιχο στο εοαγγελματικο ταξιδι???

Nikos!
26-07-13, 23:20
Φοράω τα PZERO runflat και θα σου πω ένα πράγμα.

Βάλε τα PZERO!! thumb

Φοβερό λάστιχο!! :thumbsup:

Τρελό grip εκεί που το potenza ούτε καν το ονειρευόταν, ήσυχο και άνετο.

Απλά στην αρχή για να πατήσει έχει αρκετό tramlining. Με το που πατήσει όμως θα δεις αισθητά καλύτερη πρόσφυση.

Σε βροχή δεν είχα κάποιο πρόβλημα πάντως.

Thomelef
26-07-13, 23:21
Τα μπροστινά αν είναι φαγωμένα 30% τότε σύμφωνα με
τη Michelin είναι στο maximum της απόδοσης τους .

Πιστευω οτι ειναι πιο λιγο φαγωμενα τα μπροστινα του. Μπορει αλωστε να τα μετρησει κιολα με ενα παχυμετρο. Αν θυμαμαι καλα τα καο εχουν 5 χιλιοστα πελμα. Οποτε ευκολα μπορει νανδει που βρισκονται.

NikosE92
26-07-13, 23:23
Εφοσων δεν στριβεις το αμαξι, τα μπροστινα ειναι μια χαρα. Τεσσερεις μηνες λαστιχα ειναι ρε...

Πιο οικονομικα θα σου ερθουν δυο πισινα καπ και θα εχεις παλι το κρατημα που ειχες. Δε νομιζω να μην σε ικανοποιησε το λαστιχο με το θεμα κρατημα.

Τα συμβατικα θα κρατησουν πιο πολυ, θα σου βγουν πολυ πιο ακριβα λογο της αγορας τετραδας, ενω το κρατημα δεν θα εχει καμμια σχεση.

Συνδιασμους του να κανεις κοντρες σκιζοντας το αμαξι στο σπινιαρισμα και να εχεις λαστιχο που να κραταει κανα χρονο, και να μην κανει τσικ στο σκισιμο, ξεχνα τους.

Βαζε καπ πισινα μεχρι να γινουν για πεταμα τα μπροστινα. Μετα βλεπεις τι θα κανεις. Αλωστε τα λαστιχα αυτα λιωσανε τρεις μερες και στην πιστα των σερρων που ειχες παει.


Έτσι όπως το θέτεις ρε Θωμά, φαίνεται να έχεις δίκιο και θα κοιτάξω
τιμές για 2 cup πίσω ... βασικά πιο πολύ το θέμα κράτημα με ενδιαφέρει
παρά η επίδοση, άμα είναι με τα συμβατικά να πατάω μια τρίτη
και να πηγαίνω πέρα δώθε σαν εκκρεμές, το αφήνω στην άκρη, εδώ με τα cup και δεν λείπαν τα ψαρέματα, μόνο Εγνατία πήγαινε ευθεία


σε πορεια ριχνεις κατευασμα απο τριτη - δευτερα????:shok:

:shok: Όχι, ήθελα να πω, να δώσω μια τρίτη μια δευτέρα
άσχετες μεταξύ τους
Μα τι εντύπωση έχω δώσει πια σε αυτό το forum ? :facepalm:

Thomelef
26-07-13, 23:25
Βαλε καπ παλι...ειναι κριμα να πεταξεις τα μπροστινα. Εκτος και αν μπορεις να τα πουλησεις και να βαλεις μια δρομισια τετραδα.

Το κρατημα παντως δεν θα ειναι το ιδιο...

NikosE92
26-07-13, 23:38
Ασε μας ρε νικο τωρα που φαγωθηκαμε με την κοντρα. Τιναξες σαζμαν στον αερα, τα τουρμπο εκλασαν, τα λαστιχα σε τεσσερεις μηνες βγηκαν οφ.

Και καλα κανεις αλωστε, δικο σου ειναι οτι θελεις το κανεις. Αλλα οταν ζητας γνωμες, γνωμες παιρνεις. Κοντρακιας εισαι και πατας. Τι να σου λεμε δλδ???βαλε κανα καλο ραν φλατ για να σε βγαλει μεχρι το κοντυνοτερο βουλκανιζατερ σε περιοτωση που παθεις λαστιχο στο εοαγγελματικο ταξιδι???

Πετυχημένο thumb



Παρεμπιπτόντως ....
Τα τουρμπο λειτουργούν μια χαρά, 3-4 σωληνάκια ήταν το πρόβλημα
τα 2 από τα οποία ήταν της υποπίεσης ... το αμάξι ροπιάζει κανονικά ! ! !
ποιος διαδίδει ότι χάλασαν οι τουρμπίνες χμμμμ i m wondering ...

turbodog
27-07-13, 00:30
Αμα θες προσφυση για ευθεια βαζεις μια ιντσα ζαντα κατω και ενα νουμερο πιο φαρδυ ελαστικο και εισαι κομπλε.
Στο Μ3 πχ απο 255/35/19 με PSS σε 265/40/18 με μαμα αναρτηση (που ηταν μαλακοτερη και ψηλοτερη) υπηρχε τεραστια διαφορα στο θεμα προσφυσης απο σταση. Τεραστια. Προς το καλυτερο. Στα turbo Μ3 βαζαν μεχρι και 17αρια για ακομα καλυτερη προσφυση απο σταση στο 1/4 mile.
Το λουκ φυσικα με τα 19αρια χαμηλωμενο ηταν καλυτερο. Δεν μπορεις να τα εχεις ολα.
Τα Cup τα ειχα και εγω. Οταν το λαστιχο ειναι κρυο δεν εχει καθολου προσφυση. Την χειροτερη ολων. Οταν ζεσταθει ομως ειναι το καλυτερο. Στην πολη ομως πολλες φορες δεν προλαβαινει να ζεσταθει με αποτελεσμα να μην μπορει να ξεκινησει σωστα απο σταση και να χαζογλυστραει ολη την ωρα. Διαφορα ειδα και οταν επαιξα με την πιεση. Στα 28-30 psi ηταν αρκετα καλο, καμια σχεση με τα 35+ που οριζει η BMW, και που αρχικα ειχα δοκιμασει,αλλα γλυστραγε συνεχως.
Αυτα και απο εμας που εχουμε δοκιμασει αρκετους συνδυασμους. Η εμπειρια λεει παντως οτι λιγο πιο ξεφουσκωτο πισω απο οτι οριζει ο κατασκευαστης, βοηθαει την κατασταση απο σταση στα ελληνικα παγοδρομια. Το ποσο ομως ειναι αναλογως του αυτοκινητου και της διαστασης ελαστικου που φοραει. Και φυσικα οσο πιο καινουργιο και φρεσκο ελαστικο, τοσο καλυτερη η προσφυση.

NikosE92
27-07-13, 01:27
Αμα θες προσφυση για ευθεια βαζεις μια ιντσα ζαντα κατω και ενα νουμερο πιο φαρδυ ελαστικο και εισαι κομπλε.
Στο Μ3 πχ απο 255/35/19 με PSS σε 265/40/18 με μαμα αναρτηση (που ηταν μαλακοτερη και ψηλοτερη) υπηρχε τεραστια διαφορα στο θεμα προσφυσης απο σταση. Τεραστια. Προς το καλυτερο. Στα turbo Μ3 βαζαν μεχρι και 17αρια για ακομα καλυτερη προσφυση απο σταση στο 1/4 mile.
Το λουκ φυσικα με τα 19αρια χαμηλωμενο ηταν καλυτερο. Δεν μπορεις να τα εχεις ολα.
Τα Cup τα ειχα και εγω. Οταν το λαστιχο ειναι κρυο δεν εχει καθολου προσφυση. Την χειροτερη ολων. Οταν ζεσταθει ομως ειναι το καλυτερο. Στην πολη ομως πολλες φορες δεν προλαβαινει να ζεσταθει με αποτελεσμα να μην μπορει να ξεκινησει σωστα απο σταση και να χαζογλυστραει ολη την ωρα. Διαφορα ειδα και οταν επαιξα με την πιεση. Στα 28-30 psi ηταν αρκετα καλο, καμια σχεση με τα 35+ που οριζει η BMW, και που αρχικα ειχα δοκιμασει,αλλα γλυστραγε συνεχως.
Αυτα και απο εμας που εχουμε δοκιμασει αρκετους συνδυασμους. Η εμπειρια λεει παντως οτι λιγο πιο ξεφουσκωτο πισω απο οτι οριζει ο κατασκευαστης, βοηθαει την κατασταση απο σταση στα ελληνικα παγοδρομια. Το ποσο ομως ειναι αναλογως του αυτοκινητου και της διαστασης ελαστικου που φοραει. Και φυσικα οσο πιο καινουργιο και φρεσκο ελαστικο, τοσο καλυτερη η προσφυση.


Αξιοπρόσεκτα όσα είπες:original:

Μια παρατήρηση μόνο: Που να ζεστάνουμε τα cup, φίλε μου, βγαίνουμε
για ένα ποτό, πάμε μια παραλία, ένα ταξίδι, burn out θα κάνουμε προτού
ξεκινήσουμε ? ( αναφέρομαι ιδιαίτερα στους χειμερινούς μήνες )


Στο δικό μου θέμα λόγω ιδιαιτερότητας του αυτοκινήτου,
στα παγοδρόμια που λες, τα αντισπιν ανάβουν-κλείνουν, πιο γρήγορα
από τα μάτια μου, συμβιβάστικα μεν, γιατί όπως έλεγε ο πατέρας
μου, καθένας είναι άξιος των επιλογών του, απλώς ψάχνω να βρω τη βέλτιστη λύση για να ελαχιστοποιήσω όσο είναι δυνατό, τα ψαρέματα αυτά ! !

manos///3
27-07-13, 11:46
Για να μην μακρυγορώ ... φαγώθηκαν τα cup της michelin
Ειδικά τα πίσω για τίποτα σαμπρέλες κάνουν σε πίστες καρτ
ή για ψαροτούφερο



Ποσα χιλιστα εχουν μεινει στα cup?

mark e92
27-07-13, 13:34
Τα κράτησες αρκετό καιρό βλέπω Μπράβο σου !!!
Βαλε 2 πισινά ίδια και είσαι οκ!!!

NikosE92
27-07-13, 14:30
Ποσα χιλιστα εχουν μεινει στα cup?

Το βρόχινο κομμάτι εν αντιθέση με τα μπροστά έχει εξαφανιστεί
εντελώς και το πέλμα είναι στο 30-40% max


Τα κράτησες αρκετό καιρό βλέπω Μπράβο σου !!!
Βαλε 2 πισινά ίδια και είσαι οκ!!!

Με δουλεύεις ρε Μάρκο ?? χαχαχα

chief
27-07-13, 16:02
Βαλε Avon σλικς (A92 γομα) .
Ζεσταινονται αρκετα γρηγορα.
Αν εισαι και καμια 600αρια αλογα πεσε στα 500 και θα εισαι οκ.

Ουτε ψαρεματα θα εχεις , ουτε υπερστροφη.
Μια χαρά θα εισαι.

Bellof-3
27-07-13, 16:13
Βαλε Avon σλικς (A92 γομα) .
Ζεσταινονται αρκετα γρηγορα.
Αν εισαι και καμια 600αρια αλογα πεσε στα 500 και θα εισαι οκ.

Ουτε ψαρεματα θα εχεις , ουτε υπερστροφη.
Μια χαρά θα εισαι.

και στη βροχη τι θα κανει ρε συ?

chief
27-07-13, 16:20
Να το αφηνει στο γκαραζ.

Ειμαστε σοβαροι ρε παιδια ?
Αμα τα καπ που κρατανε ενα 997 GT2, δεν ικανοποιουσαν το παιδι λες και εχει 800 αλογα αμαξι, τοτε ας παει σε σλικς.
Τι να λεμε τωρα.
Συζητηση ειναι αυτη ?

mark e92
27-07-13, 16:48
Οτι και να βάλει ο ΛΑΣΤΙΧΟΦΑΓΟΣ Νικ σε 3 - 4 μήνες λάστιχα θα θέλει πάλι!!!
(Η χαρά του λαστιχά:th_Laie_67-1:)

mark e92
27-07-13, 16:51
Το βρόχινο κομμάτι εν αντιθέση με τα μπροστά έχει εξαφανιστεί
εντελώς και το πέλμα είναι στο 30-40% max



Τα μπροστινά τελικά έχουν ψωμί ???
Γιατι γελάς και δεν βάζεις μόνο 2 πισινά???

mark e92
27-07-13, 16:52
Βαλε Avon σλικς (A92 γομα) .
Ζεσταινονται αρκετα γρηγορα.
Αν εισαι και καμια 600αρια αλογα πεσε στα 500 και θα εισαι οκ.

Ουτε ψαρεματα θα εχεις , ουτε υπερστροφη.
Μια χαρά θα εισαι.

Ωραίος είσαι αντι να του πείς να τα 1000αση του λές να τα μειώσει ...

mark e92
27-07-13, 16:54
Τα cup στην βροχή Νικ πως ήταν ???
Αυτα είναι ημιslik σωστά???

Thomelef
27-07-13, 17:06
Βαλε Avon σλικς (A92 γομα) .
Ζεσταινονται αρκετα γρηγορα.
Αν εισαι και καμια 600αρια αλογα πεσε στα 500 και θα εισαι οκ.

Ουτε ψαρεματα θα εχεις , ουτε υπερστροφη.
Μια χαρά θα εισαι.

:th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:

Azurius
27-07-13, 17:07
Να το αφηνει στο γκαραζ.

Ειμαστε σοβαροι ρε παιδια ?
Αμα τα καπ που κρατανε ενα 997 GT2, δεν ικανοποιουσαν το παιδι λες και εχει 800 αλογα αμαξι, τοτε ας παει σε σλικς.
Τι να λεμε τωρα.
Συζητηση ειναι αυτη ?

Yπάρχουν και τα αστικά λεωφορεία.... Εμένα πάντως τα P Zero μου άφησαν τις καλύτερες εντυπώσεις. Μακράν τα καλύτερα λάστιχα που έχω βάλει μέχρι τώρα...

NikosE92
27-07-13, 17:18
Γιατι γελάς και δεν βάζεις μόνο 2 πισινά???

Aφού μου λες τα κράτησα 4 μήνες λες και κανα κατόρθωμα


Τα cup στην βροχή Νικ πως ήταν ???
Αυτα είναι ημιslik σωστά???

Μια χαρά κρατάνε Μάρκο, θα σε λεγα αν ήταν ... βέβαια με νορμαλ
ταχύτητας όχι επιθετική οδήγηση


Να το αφηνει στο γκαραζ.

Ειμαστε σοβαροι ρε παιδια ?
Αμα τα καπ που κρατανε ενα 997 GT2, δεν ικανοποιουσαν το παιδι λες και εχει 800 αλογα αμαξι, τοτε ας παει σε σλικς.
Τι να λεμε τωρα.
Συζητηση ειναι αυτη ?


Μα τι παθαίνετε σε αυτό το forum και αρπάζεστε ??
Αν δεν σας αρέσει το αντικείμενο ή ο χρήστης που κάνει το θέμα
πολύ απλά μην σχολιάζετε ή λέτε τον χαζό μεταξύ σας, μιας και είστε
γνώστες και γω ανίδεος χαζοκοντράκιας

Εγώ πολύ όμορφα και ξεκάθαρα, ρώτησα μήπως το συμβατικό,
κρατήσει καλύτερα το αμάξι ... γιατί πολύ απλά ήθελα να το διευκρινίσω

Όσο για το ψάρεμα ναι αγαπητέ μου ψαρεύει και ας έχει 4παρα άλογα
και όχι 800 όπως λες, στην Ελλάδα ζούμε όχι Γερμανία, ακόμα και ένα
γήπεδο μπάσκετ έχει καλύτερη προσφυση, αν εξαιρέσεις την Εγνατία

mark e92
27-07-13, 17:23
O chief δεν ξέρει απο Ελλάδα, εγώ λέω για 2 μόνο μεχρι που να γίνουν φιτίλια ΟΛΑ !!!
Μην πετάξεις και τα 4...

doctore
27-07-13, 17:25
:D
Χαλαρά παιδιά...
Εδώ όπως λέει και ο τίτλος, κάνουμε μνημόσυνο στα cup !

mark e92
27-07-13, 17:26
Απο τιμές τι παίζουν ???

doctore
27-07-13, 17:44
Σύντομη περίληψη από χρήση CUP σε Μ3 Ε46 :

Είναι πάρα πάρα πολύ ακριβά
Σε δημοσιους δρόμους ζεσταίνονται πολύ δύσκολα
Όταν είναι κρύα είναι επικίνδυνα
Άμα ζεσταθούν δεν έχουν καμμία σχέση με συμβατικά λάστιχα
Η ποιότητα κύλισης που έχουν είναι από άλλο πλανήτη
Στο βρεγμένο κρατάνε πολύ καλά
Αν πέσεις σε λιμνάζοντα ύδατα ... χαίρεται και καλό ταξίδι !

mark e92
27-07-13, 17:46
Σύντομη περίληψη από χρήση CUP σε Μ3 Ε46 :


Αν πέσεις σε λιμνάζοντα ύδατα ... χαίρεται και καλό ταξίδι !

Στην Ελλάδα ΔΕΝ υπάρχουν αυτά !!!

Bazil Van Sinner
27-07-13, 17:51
Μα τι παθαίνετε σε αυτό το forum και αρπάζεστε ??
Αν δεν σας αρέσει το αντικείμενο ή ο χρήστης που κάνει το θέμα
πολύ απλά μην σχολιάζετε ή λέτε τον χαζό μεταξύ σας, μιας και είστε
γνώστες και γω ανίδεος χαζοκοντράκιας

Εγώ πολύ όμορφα και ξεκάθαρα, ρώτησα μήπως το συμβατικό,
κρατήσει καλύτερα το αμάξι ... γιατί πολύ απλά ήθελα να το διευκρινίσω

Όσο για το ψάρεμα ναι αγαπητέ μου ψαρεύει και ας έχει 4παρα άλογα
και όχι 800 όπως λες, στην Ελλάδα ζούμε όχι Γερμανία, ακόμα και ένα
γήπεδο μπάσκετ έχει καλύτερη προσφυση, αν εξαιρέσεις την Εγνατία


Ως"ανιδεος χαζοκοντρακιας" καλο θα ηταν να ακους περισσοτερο thumb

Δεν ειδα κανεναν να αρπαζεται,εσενα να ρωτας και καποιοι να απαντανε:original:

Αν οντως εχεις καταλαβει την τελευταια σου προταση,καλο θα ηταν να προσεχεις περισσοτερο.


https://www.youtube.com/watch?v=3hAhmCwWg7c

Η εμπειρια θελει χιλιομετρα και χρονια για να αποκτηθει,καποιοι που μπηκαν στη διαδικασια να σου δωσουν εστω και λιγο απο αυτα τα κιλα εμπειριας τους ,σεβασου τους!

Απο κοντρες δεν ξερω και πολλα,ποτε δεν τις συμπαθησα ιδιαιτερα,δεν εχει να λεει κατι ομως αυτο,εχω παρακολουθησει πολλες και εχω ευχαρηστηθει κι αλλες τοσεςthumb

Φιλικα παντα,

και κατι τελευταιο,ουδεις ατρωτος.

Christos 330
27-07-13, 18:09
Tρελος και παλαβος ο κυριος με το μ5 ε60 acs γνωστος σε ολους . . .

dunlop sport maxx = καλα μετα τα 30κ ξερενονται !!!

pirelli pzero = μεσα σε ουτε 5κ τα πεταξε τα εχω εδω στο μαγαζι για δειγμα δεν ειχαν επαφη . .

Τωρα εχει conti 5 εχει 2κ και περιμενω να μου πει αντιδρασεις . . .

Δοκιμασε τα dunlop sport maxx rt εχουν καλες κριτικες

Στο 2ο αυτοκινητο του f430 εχει scuderia εχει pzero αλλα δεν κανει τα τρελα χλμ οποτε

2 χρονια που τα εχει κανει δεν ειχε κανενα θεμα !!!

Thomelef
27-07-13, 18:49
Μα τι παθαίνετε σε αυτό το forum και αρπάζεστε ??
Αν δεν σας αρέσει το αντικείμενο ή ο χρήστης που κάνει το θέμα
πολύ απλά μην σχολιάζετε ή λέτε τον χαζό μεταξύ σας, μιας και είστε
γνώστες και γω ανίδεος χαζοκοντράκιας

Εγώ πολύ όμορφα και ξεκάθαρα, ρώτησα μήπως το συμβατικό,
κρατήσει καλύτερα το αμάξι ... γιατί πολύ απλά ήθελα να το διευκρινίσω

Όσο για το ψάρεμα ναι αγαπητέ μου ψαρεύει και ας έχει 4παρα άλογα
και όχι 800 όπως λες, στην Ελλάδα ζούμε όχι Γερμανία, ακόμα και ένα
γήπεδο μπάσκετ έχει καλύτερη προσφυση, αν εξαιρέσεις την Εγνατία
Μας δουλευεις???

Διελυσες στο δρομο ενα σετ λαστιχα σε τεσσερεις μηνες. Πριν τα λαστιχα τιναξες δισκο πλατο στον αερα, γιατι προφανως το εχεις τεντωσει το αμαξι στο πρωτη δευτερα τριτη. Πας κανεις πατηματα, σε καποια δηλωνεις και λιγοτερα αλογα. Πηγες τρεις μερες σερρες για πατηματα, και ερχεσαι εδω και ντεμεκ παρεξηγιεσαι που σε λεμε κοντρακια? Παρτο αλλιως γιατι θα βρεις. Τι το κακο εχει να εισαι κοντρακιας δλδ?

Απο την αλλη, οκ...η εμπειρια σου στο αθλημα και γενικοτερα στο θεμα αμαξι ειναι μηδαμινη, αφου δεν λες να καταλαβεις οτι τοαμαξι που πειρες, συμπεριφερεται οπως πρεπει να συμπεριφερεται. Ειναι πισωκινητο, με 400 αλογα. Και θα σπινιαρει, και θα ψαρευει, και θα χορευει, και θα κωλιαζει. Αυτα τα κανουνε και πισωκινητα με 150 αλογα, ποσο μαλον το δικο σου. Λες για τα λαστιχα, και αναφερεσαι σε λαστιχα που κρατανε πολυ δυνατοτερα και πολυ πιο δυστροπα αυτοκινητα αοο το δικο σου. Αρα, μην μας λες οτι θελεις κατι καλυτερο, το καλυτερο στο ειπε ο χριστοφορος.

Γενικα, αντι να ψαχνεσαι με πραγματα που δεν παιζουν και σεναρια που δεν υπαρχουν, κοιτα να μαθεις το αμαξι σου και να το πηγαινεις εσυ και οχι αυτο.

Λυσεις σου εδωσαν ανθρωποι που ασχοληθηκαν με το θεμα, διαβασε το ποστ του δημητρη τουρμποντογκ προσεκτικα για πιεσεις και διαστασεις και κοιτα τι θα κανεις.

Τα καπ που αναφερεις οτι δεν κρατανε, ανθρωποι με μικτη οδηγηση κανοντας τα παντα και τους βγαζουν ενα χρονο ανετα. Προφανως και το εχεις ξεσκισει το αμαξι και σε καθε πρασινο την κανεις ταπα. ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙΣ ξαναλεω.

Βαλε ξανα καπ πισω, να λιωσουν μαζι με τα μπροστινα. Να ξερεις παντως οτι με λαθος σχολη εχεις μπλεξει. Ειναι προφανες οτι δεν ειναι για σενα αυτο το αμαξι. Εσυ σε κανα εβο η σκουμπυ επρεπε να εισουνα γραμμενος.

fanisk
27-07-13, 19:15
Νικο βαλε οτι λαστιχο σε παιρνει οικονομικα, ετσι κι αλλιως δεν θα κρατησει. Ειναι πολλα τα αλογα για χαλια δρομους, οπως ειπε ο Θωμας το προβλημα που εχεις με το ψαρεμα το εχουν αμαξια με 150 αλογα.

NikosE92
27-07-13, 19:32
Μας δουλευεις???

Διελυσες στο δρομο ενα σετ λαστιχα σε τεσσερεις μηνες. Πριν τα λαστιχα τιναξες δισκο πλατο στον αερα, γιατι προφανως το εχεις τεντωσει το αμαξι στο πρωτη δευτερα τριτη. Πας κανεις πατηματα, σε καποια δηλωνεις και λιγοτερα αλογα. Πηγες τρεις μερες σερρες για πατηματα, και ερχεσαι εδω και ντεμεκ παρεξηγιεσαι που σε λεμε κοντρακια? Παρτο αλλιως γιατι θα βρεις. Τι το κακο εχει να εισαι κοντρακιας δλδ?

Απο την αλλη, οκ...η εμπειρια σου στο αθλημα και γενικοτερα στο θεμα αμαξι ειναι μηδαμινη, αφου δεν λες να καταλαβεις οτι τοαμαξι που πειρες, συμπεριφερεται οπως πρεπει να συμπεριφερεται. Ειναι πισωκινητο, με 400 αλογα. Και θα σπινιαρει, και θα ψαρευει, και θα χορευει, και θα κωλιαζει. Αυτα τα κανουνε και πισωκινητα με 150 αλογα, ποσο μαλον το δικο σου. Λες για τα λαστιχα, και αναφερεσαι σε λαστιχα που κρατανε πολυ δυνατοτερα και πολυ πιο δυστροπα αυτοκινητα αοο το δικο σου. Αρα, μην μας λες οτι θελεις κατι καλυτερο, το καλυτερο στο ειπε ο χριστοφορος.

Γενικα, αντι να ψαχνεσαι με πραγματα που δεν παιζουν και σεναρια που δεν υπαρχουν, κοιτα να μαθεις το αμαξι σου και να το πηγαινεις εσυ και οχι αυτο.

Λυσεις σου εδωσαν ανθρωποι που ασχοληθηκαν με το θεμα, διαβασε το ποστ του δημητρη τουρμποντογκ προσεκτικα για πιεσεις και διαστασεις και κοιτα τι θα κανεις.

Τα καπ που αναφερεις οτι δεν κρατανε, ανθρωποι με μικτη οδηγηση κανοντας τα παντα και τους βγαζουν ενα χρονο ανετα. Προφανως και το εχεις ξεσκισει το αμαξι και σε καθε πρασινο την κανεις ταπα. ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙΣ ξαναλεω.

Βαλε ξανα καπ πισω, να λιωσουν μαζι με τα μπροστινα. Να ξερεις παντως οτι με λαθος σχολη εχεις μπλεξει. Ειναι προφανες οτι δεν ειναι για σενα αυτο το αμαξι. Εσυ σε κανα εβο η σκουμπυ επρεπε να εισουνα γραμμενος.


Δεν έχω όρεξη να δουλεύω κανέναν

Διάβασε μία το αρχικό μου ποστ + τα επόμενα και θα καταλάβεις
ότι έχω εμπεδώσει τη νοοτροπία του αυτοκινήτου με αυτά τα άλογα
και τη ροπή ( 380 είναι βασικά, πότε δήλωσα λιγότερα ? αν εξαιρέσεις το θέμα με τον pilot, που πραγματικά που αν ήξερα τη συνέχεια, δεν θα κανα τίποτα )

ΞΑΝΑΛΕΩ, δεν ήρθα να πω ότι τα cup είναι για τίποτα ... ΡΩΤΗΣΑ
μήπως υπάρχει κάποια άλλη εταιρεία, που ίσως έχει καλύτερο κράτημα ! ! !
Λέτε ότι τα cup είναι το καλύτερο για προσφυση και το δέχομαι, αλλά
δεν το ξερα πριν, γι αυτό και ρώτησα, ξαναλέω ! ! !

Δεν είπα ότι είναι κακό να δηλώνεις κοντράκιας, αλλά η αντιμετωπιση
σε κάθε θέμα που ανοίγω μόνο φιλική δεν είναι, δίχως να έχω πειράξει
ποτέ κανεναν σας ... Oταν βλέπω επιθετικες απαντήσεις του τύπου
''σε κάθε φανάρι το σπας'' ( που το ξέρεις αλήθεια ? ) που τείνουν
να χαρακτηρίζονται ως ασαφή και αυθαίρετα συμπεράσματα, αναμένομενο
είναι το εκλάβω αμυντικά και να αντιδράσω


Το ότι με μάθατε και με αξιολογείτε
γύρω από ένα αυτοκίνητο δεν σημαίνει πως με μάθατε
και σαν άνθρωπο και δεν θα μπω στη διαδικασία να σας πείσω
για το αντίθετο, για αυτό και λείπω από τον καφέ, γιατί εκεί που
ξέρω, ότι δεν έχω θέση, απέχω

Ευχαριστώ και θα σας απαλλάξω από τη παρουσία
και θα κοιτάξω να γραφτώ όπως είπες, σε κάνα tunerspower or something μιας και κει έχω θέση

EVERGET
27-07-13, 19:36
Μπλοκέ έχεις βάλει; Αν όχι, αυτο ειναι που θα κανει μεγάλη διάφορα στο αμάξι σου κ όχι τα λάστιχα.

Azurius
27-07-13, 19:41
Ρε Νικόλα αμάν ρε φίλε. Μην αρπάζεσαι με το παραμικρό. Κάθε άλλο παρά επιθετική δεν είναι η συμπεριφορά του Θωμά. Και να στο πω και αλλιώς για να κάθονται όλοι αυτοί σε αυτό το θρεντ και να μιλάνε και να σου λένε αυτά που λένε, είναι επειδή αφενός νοιάζονται και αφετέρου ξέρουν κάτι παραπάνω απο εσένα. Σίγουρα ο γραπτός λόγος πάντα παρεξηγείται.

Και για να το θέσω διαφορετικά, γ@μησα εγώ (ξέρω κίτρινη κάρτα απο τους mod) και αυτοκίνητα, η λαμαρίνα δεν κάνει τον άνθρωπο. Η παρέα μετράει. Με την λογική αυτή εγώ ούτε σε φωτογραφία δεν έπρεπε να υπάρχω. Άσε τις μ@λ@κίες κι έλα καμιά μέρα να τα πούμε απο κοντά! Π@π@ρ@!!!!! :thumbsup:

NikosE92
27-07-13, 19:44
Ρε Νικόλα αμάν ρε φίλε. Μην αρπάζεσαι με το παραμικρό. Κάθε άλλο παρά επιθετική δεν είναι η συμπεριφορά του Θωμά. Και να στο πω και αλλιώς για να κάθονται όλοι αυτοί σε αυτό το θρεντ και να μιλάνε και να σου λένε αυτά που λένε, είναι επειδή αφενός νοιάζονται και αφετέρου ξέρουν κάτι παραπάνω απο εσένα. Σίγουρα ο γραπτός λόγος πάντα παρεξηγείται.

Και για να το θέσω διαφορετικά, γ@μησα εγώ (ξέρω κίτρινη κάρτα απο τους mod) και αυτοκίνητα, η λαμαρίνα δεν κάνει τον άνθρωπο. Η παρέα μετράει. Με την λογική αυτή εγώ ούτε σε φωτογραφία δεν έπρεπε να υπάρχω. Άσε τις μ@λ@κίες κι έλα καμιά μέρα να τα πούμε απο κοντά! Π@π@ρ@!!!!! :thumbsup:

Πραγματικα φίλε μου, χαμογελαστά γράφω, θυμό δεν έχω, παρά μόνο
μια ιδέα απογοήτευσης για μια λανθασμένη εντύπωση που ίσως έχω δώσει

From me, no hard feelings, just talkthumb

Thomelef
27-07-13, 19:53
Ασε μας ρε νικολακη. Ασε μας ρε αγορι μου...

Ρωτας αν τα συμβατικα ειναι καλυτερα απο ημισλικ στο κρατημα...τι απαντηση περιμενεις δλδ πανω σε αυτο?

Τι εμπεδωσες για το αμαξι δλδ και μου ψαχνεσαι για το πως να μην ψαρευει αμαξι 380 αλογων πισωκινητο που ξεκιναει ταπα? Ελεος...

Επιθετικα. Τι επιθετικα ρε???αφου σου μιλανε και δεν καταλαβαινεις. Και ναι, εισαι κοντρακιας και δηλωσες αλλα με τον παιλοτ. Το εκανες, τελος. Δεν αλλαζει.

Φιλαρακι. Ακουσε να δεις, γιατι εισαι και μικρουλης. Αναλογα με τις πραξεις σου και τα γραπτα σου. Κρινεσαι κιολα. Το οτι το μεγαλυτερο ποσοστο αυτων που σε εχουνε γνωρισει προσωπικα και ασχολουνται με το αυτοκινητο μετα την δευτερη τριτη ερωτηση που κανεις στη λενε, εχει νανκανει με σενα και κανεναμ αλλο.

Τελος, επειδη ειναι φανερο οτι εισαι νεος στο αθλημα, ακου τι σου λεν οι αλλοι, και βαζε και το μυαλο σου να σκεφτει. Δεν μπορει να ρωτας για το αν θα σε κρατησει στον δρομο ενα συμβατικο λαστιχο απο ενα πισταδικο. Ειναι χαζο...

Διαλεξε τι θες. Θελεις γκριπ τρελο με οποιο κοστος? Ξεχνας τα συμβατικα. Θελεις διαρκεια ζωης και περισσοτερο χορο, παρε συμβατικα. Λαστιχο που μολις μιζαρεις να ειναι σε θερμοκρασια λειτουργιας, να μην κανει τσικ και να αντεχει ενα χρονο σε καθημερινο πιωμα, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.

Στην περιπτωση σου, δυο πισινα καπ, ειναι η καλυτερη και οικονομικοτερη επιλογη.

Γενικοτερα για το αμαξι σου, αντι να κοιτας πως να το κανεις δυνατοτερο, ψαξου λιγο με καμμια αναρτηση, κανα καλο διαφορικο, να δεις και διαφορα.

Μην ψαχνεις ομως λυσεις οι οποιες δεν υπαρχουν. Το γιατι εσυ αρπαζεσαι, δεν με ενδιαφερει καθολου, γιατι προφανως εισαι μυγιαγγιχτος, ενω για καταστασεις οου εσυ ο ιδιος εχεις αναφερει και εχεις κανει σε πειραζει οταν στις αναφερουν οι αλλοι.

Χαλαρωσε και ψαξου. Και αν δεν θελεις να σε λενε κοντρακια και κουλο για το αμαξι σου, σταματα να αναφερεις για κοντρες και πατηματα, σταματα να λες οτι φοβασαι να στριψεις το αμαξι, σταματα να λες οτι φοβασαι να ξεκινησεις με τσ ηλεκτρονιμα στο οφ, και ολα τα αλλα που λες οταν ερχεσαι στην παρεα. Κρατα τα για τον εαυτο σου εφοσων σε πειραζει οταν στα αναφερουν.

mitsos_chania
27-07-13, 20:07
Θωμα μιλας του παιδιου λες και σου ζητησε λεφτα ειτε για να αλλαξει τα λαστιχα ειτε για να αλλαξει δισκο πλατο.Γουστο του καπελο του στην τελικη αν θελει να το ξεσκιζει και να αλλαζει καθε 2 μηνες μοτερ.Δανεικα σου ζηταει?
Εχεις αποψη για την ερωτηση που εθεσε?Αν ναι πες την του παιδιου.Το οτι του αρεσει να κανει πατηματα εσενα που σε ενοχλει?

mark e92
27-07-13, 20:32
Λοιπόν για τα Vredestein Sessada μου έχουν πει καλά λόγια και είναι και οικονομικά.

Thomelef
27-07-13, 20:42
Δεν μπορω να καταλαβω που βγαζεις αυτο το συμπερασμα.

Καταρχην για να ξεκαθαρισουμε κιολα, χεστηκα για γο τι θα κανει ο νικος και ο καθε νικος με το αμαξι του, η για τινχρηση το εχει. Δικο του ειναι, οτι θελει το κανει.

Απο το πρωτο κιολα ποστ εγραψα τη γνωμη μου, του ειπα και αλλα δυο τρια πρσγματα που θα μπορουσε να κοιταξει.

Το τι χρηση κανει ο νικος και γιατι το εχει,.εκτος απο δικο του θεμα, ειναι και γνωστο. Οποτε και δεν υπαρχει και λογος να αρπαζεται. Αλωστε δεν ειναι κακο να εισαι στην τσιτα ολη την ωρα με το αμαξι. Αλλα μην μου λεει για αυθαιρετα συμπερασματα, οταν του αναφερω δεδομενα. Εχουμε και αλλους φιλους κοντρακηδες που περναμε ωραια και δεν παρεξηγιομαστε οταν τους λεμε κοντρακηδες και οτι ξεσκιζουν το αμαξι.

Μιλαμε για λαστιχα, μας λεει αυτα που μας λεει.

Τες πα, για πες μας τωρα και εσυ την δικη σου λυση στο προβλημα του νικου. Οπως καταλαβες, ο νικος εχει πισω καπ φυτιλια, τα μπροστα του σε σαφως καλυτερη κατασταση, ενω ψαχνει λαστιχο που να ειναι ζεστο σε 1,5 χιλιομετρο γιατι στα τρκα παρκαρει για να πιει ποτο, να μιην κανει κιχ και ψαρεματα(γιατι φοβατε μην του φυγει, αλλα δεν το λεμε γιατι θα τον πειραξει), και να κρατανε και για κανα χρονο.

Για πες, για πες...

m-power_01
27-07-13, 20:54
Ο Θωμας ο νεατερνταλ φίλος μου θέλει να πει ότι δεν γίνεται να έχεις τόσες απαιτήσεις απο το αυτοκίνητο σου και ειδικότερα απο τα ελαστικά σου.
Δεν μπορει να θες κρατημα κορυφαίο αλλά αντοχή γιγάντια ,
Αγωνιστικές καταβολές να αντέχει στην θερμοκρασία αλλά να ζεσταινεται εύκολα.
Και παρθένα και μουν@ρα δεν γίνεται.
Αν θες να βάλεις σεμι για να ξεκινάς πχ ταπα δεν μπορείς να έχεις απαίτηση να πηγαίνεις ταπα μέχρι το κλαμπακι 5 λεπτά απόσταση. Καθε τι που ξεφεύγει απο τα εργοστασιακα πλαίσια θέλει και τους συμβιβασμούς του!
Οσο για ψαρεματα κλπ δεν κανει το αμάξι ... Το πόδι σου τα κανει. Πατάς λιγότερο γκάζι και όλα ειναι ήρεμα.

Azurius
27-07-13, 21:02
Εχουμε και αλλους φιλους κοντρακηδες που περναμε ωραια και δεν παρεξηγιομαστε οταν τους λεμε κοντρακηδες και οτι ξεσκιζουν το αμαξι.


Παρακαλώ, με φώναξε κανείς;;;; :whistle: :whistle: :drive:

Thomelef
27-07-13, 21:03
Παμε αυριο να στον σφυριξω.

Azurius
27-07-13, 21:03
Ο Θωμας ο νεατερνταλ φίλος μου θέλει να πει ότι δεν γίνεται να έχεις τόσες απαιτήσεις απο το αυτοκίνητο σου και ειδικότερα απο τα ελαστικά σου.


:notworthy: :notworthy: :notworthy:

Azurius
27-07-13, 21:04
Παμε αυριο να στον σφυριξω.

0-400 όχι παραπάνω γιατί μπορεί να σπάσει πάλι κανένα μοτέρ... :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Thomelef
27-07-13, 21:06
Φαναρι φαναρι θα σε παω...θα παρω και καμερα μαζι μου.

Εχω και ακαουντ στο φορουμ σου, θα σε σκισω αυριο...

Azurius
27-07-13, 21:08
Φαναρι φαναρι θα σε παω...θα παρω και καμερα μαζι μου.

Εχω και ακαουντ στο φορουμ σου, θα σε σκισω αυριο...

Ααααακριβώς! Στο οποίο είμαι Root Admin και κάνω παπάδες με τα μαγικά κουμπάκια μου... (Έτσι για κάθε ενδεχόμενο...) :thefinger: :thefinger:

Skyline_IS
27-07-13, 21:11
Το αμαξι τι αναρτηση εχει?

NikosE92
27-07-13, 21:17
Δεν τίθεται θέμα πια ίσως παρεξήγησα εγώ
Ούτως ή αλλως πέρα από τα σχόλια, είπε πόσες φορές τι λύση προτείνει
Μπορεί να μην κατάλαβα το τρόπο του απλώς ...

Πάντως ο VagFan (Azurius) της παρέας με νιώθει πολύ

Μιας και είμαστε όλοι έξω καρδιά και ανοιγόμαστε, πατάω
και γω αν θέλετε :thumbsup:

NikosE92
27-07-13, 21:17
Το αμαξι τι αναρτηση εχει?

Τη sport της bmw (μαμάτη)

mitsos_chania
27-07-13, 21:23
Ο Θωμας ο νεατερνταλ φίλος μου θέλει να πει ότι δεν γίνεται να έχεις τόσες απαιτήσεις απο το αυτοκίνητο σου και ειδικότερα απο τα ελαστικά σου.
Δεν μπορει να θες κρατημα κορυφαίο αλλά αντοχή γιγάντια ,
Αγωνιστικές καταβολές να αντέχει στην θερμοκρασία αλλά να ζεσταινεται εύκολα.
Και παρθένα και μουν@ρα δεν γίνεται.
Αν θες να βάλεις σεμι για να ξεκινάς πχ ταπα δεν μπορείς να έχεις απαίτηση να πηγαίνεις ταπα μέχρι το κλαμπακι 5 λεπτά απόσταση. Καθε τι που ξεφεύγει απο τα εργοστασιακα πλαίσια θέλει και τους συμβιβασμούς του!
Οσο για ψαρεματα κλπ δεν κανει το αμάξι ... Το πόδι σου τα κανει. Πατάς λιγότερο γκάζι και όλα ειναι ήρεμα.

Σπυρο ολοι μας θελουμε και τον σκυλο χορτατο και την πιττα ολοκληρη.
Εσυ δεν θες λαστιχα που να ζεσταινονται με την μια να πατανε φοβερα και να ειναι και φθηνα και να μην φαγωνονται?
Το παιδι ρωταει μηπως υπαρχει κατι καλυτερο και του χει ξεφυγει αν καταλαβα καλα.Πρεπει ολοι να ειμαστε ειδικοι στα λαστιχα?Και γενικα στο αυτοκινητο
Γενικοτερα τοποθετηθηκα αν και δεν συμμετεχω πολυ γιατι βλεπω οτι στα περισσοτερα θεματα το παιδι το χετε λιγο στην μπουκα επειδη παταει ανοιγει κτλ ενω δεν εχω διαβασει ο συγκεκριμενος να αντιδρα ποτε το αντιθετο μαλιστα.

dark knight
27-07-13, 21:24
εκτος απο τα λαστιχα,μηπως καμια ψαγμενη ευθυγραμμιση για πισω θα βοηθουσε στις εκκινησεις και περιορισμο του χορου.μηπως ξερει τιμες για ευθυγραμιση καποιος που ασχολειται?

mitsos_chania
27-07-13, 21:28
Μα στους δρομους που εχουμε και λαστιχα απο τρακτορα να βαζε δεν θα παταει κατω.400 αλογα αμαξι εχει,εδω εμεις με τα ταπεινα 170 και πρεπει να εχουμε τα ματια μας 14(που λεει ο λογος)

Thomelef
27-07-13, 21:31
Σιγα μη τον δειρουμε κιολα ρε φιλε. Απο που και ως που τον εχουμε στη μπουκα???

Ακομα δεν εχεις καταλαβει τι ακριβως εχει γινει. Αν πει δλδ ο γιαμαστουρα οτι θελει ενα λαστιχο ετσι ετσι και ετσι και του πεις εσυ οτι επειδη το σκιζει στο ντριφτ το αμαξι δεν παιζει το ετσι ετσι και ετσι, αντιδρα ο γιατρος και σου λεει οτι βγαζεις αυθαιρετα συμπερασματα, οτι δεν κανει ντριφτ κτλ κτλ, τι του λες???η απλα δεν ασχολεισε επειδη κατι τρεχει, η του απαντας με δεδομενα για το πως εωγαλες αυτο το συμπερασμα.

Ο νικος κανει οτι κανει και καλα κανει. Το ειπαμε 1000 φορες...μονος του την παει την κουβεντα εκει ομως.

Εσενα ποια ειναι η γνωμη σου? Ποιο λαστιχο η τι τυπου λαστιχο ειναι καλυτερο γιαντην περιπτωση του?

Thomelef
27-07-13, 21:36
εκτος απο τα λαστιχα,μηπως καμια ψαγμενη ευθυγραμμιση για πισω θα βοηθουσε στις εκκινησεις και περιορισμο του χορου.μηπως ξερει τιμες για ευθυγραμιση καποιος που ασχολειται?

Το προβλημα του ειναι το διαφορικο οπως ειπε και ο νασος.

Ενα αμαξι με τοση ροπη και τοσα αλογα, ειναι δεδομενο οτι στο πατημα θα ψαρευει. Αφου μια θα σπινιαρει ο ενας, μια θανσπινιαρει ο αλλος τροχος.

Απο ευθυγραμμιση μπορει να τα βαλει πισω στο μηδεν. Αλλα και παλι κλαιν.

Αναρτηση και διαφορικο θελει. Με την αναρτηση να μπορεσει να αποροφησει το δυνατο ξεκινημα και την ροπη στις αλλαγες, και τονδιαφορικο για πιο ελεγχομενο σπινιαρισμα.

Thomelef
27-07-13, 21:40
Το προβλημα του ειναι το διαφορικο οπως ειπε και ο νασος.

Ενα αμαξι με τοση ροπη και τοσα αλογα, ειναι δεδομενο οτι στο πατημα θα ψαρευει. Αφου μια θα σπινιαρει ο ενας, μια θανσπινιαρει ο αλλος τροχος.

Απο ευθυγραμμιση μπορει να τα βαλει πισω στο μηδεν. Αλλα και παλι κλαιν.

Αναρτηση και διαφορικο θελει. Με την αναρτηση να μπορεσει να αποροφησει το δυνατο ξεκινημα και την ροπη στις αλλαγες, και τονδιαφορικο για πιο ελεγχομενο σπινιαρισμα.

Ακομα και ετσι ομως, το λαστιχο λαστιχο...παλι σε 4 μηνες μπορουν να βγουνε οφ.

Με τα παραπανω απλα θα βοηθηθει στο να εχει καλυτερη πληροφορηση του τι παει να κανει το αμαξι στο ανοιγμα.

vagmag
27-07-13, 22:09
Μάλλον Νίκο πρέπει να μάθεις το αυτοκίνητό σου, σιγά σιγά....

Έχεις μπει στη διαδικασία να κάνεις κόντρες (γούστο σου και καπέλο σου), αλλά ακόμα το φοβάσαι, δεν έχεις εξοικειωθεί με τη δύναμή του, αφού ανησυχείς με το "ψάρεμα" της ουράς (υπερστροφή λέγεται και είναι όμορφη όταν μάθεις να την ελέγχεις). Για το καλό σου λέγεται ότι λέγεται, οπότε μην αρπάζεσαι!

Τα 335 που κυκλοφορούν στην Ελλάδα, πωλούνται με συμβατικά λάστιχα, άντε ρανφλατ. Ακόμα και αυτά που έχουν πολλά άλογα, τα περισσότερα, κάνουν κόντρες, μπάντες, βόλτες κλπ με απλά ελαστικά. Το αυτοκίνητο που οδηγείς δεν είναι κάτι που χρήζει τόσο ειδικής αντιμετώπισης για να κυκλοφορήσει στους ελληνικούς δρόμους (το οδηγάει ο συνταξιούχος, ο φοιτητής, η κυρία από το απέναντι σπίτι κλπ). Θέλει σύνεση το γκάζι, θέλει προσοχή, θέλει να το σεβαστείς και να το μάθεις.

Κανένα λάστιχο δεν τα κάνει όλα καλά. Όλοι αυτό θα φορούσαμε.

Βάλε ένα από τα λάστιχα επιδόσεων της σειράς, (γνώμη μου όχι καπ), αλλά μπες στη διαδικασία για μία καλή ευθυγράμμιση, ένα μπλοκέ, και να μάθεις το αυτοκίνητο σου!

Προσωπικά με ανησυχεί η αντιμετώπιση που έχεις στο θέμα.
Ελπίζω να μην παρεξηγηθείς. Κανείς δε θέλει το κακό σου!
Ίσα ίσα... απλά μερικοί τα λένε πιο χοντρά, μήπως και ακούσεις, για δικό σου καλό!

Να χαίρεσαι το εργαλείο σου, με σύνεση και μυαλό.

BILL007
28-07-13, 00:11
ένα μπλοκέ

Αυτή ακριβώς είναι η απάντηση σε αυτό που ψάχνεις. Για εμένα μην πετάς λεφτά για λάστιχα. Βάλε μπλοκέ και θα δεις τα πράγματα με διαφορετικό μάτι thumb

Απαράδεκτο στα 335 το μπλοκέ να μην είναι στον στάνταρ εξοπλισμό...

Bellof-3
28-07-13, 00:15
Παρολα αυτα, ειναι παρα πολλοι αυτοι που εχουν αυτοκινητα με αυτο τον κινητηρα που του κανουν βαρια χρηση, χωρις μπλοκε και με νορμαλ λαστιχα, που δεν εχουν θεμα με το ψαρεμα της ουρας, γιατι απλα ειναι λογικο σε ενα πισωκινητο με τοση δυναμη και ροπη...

μηπως θα ηταν καλο να κοιταξεις και τις οδηγικες σου ικανοτητες?

καποιος σοφος καποτε ειπε οτι αν δε μπορεις να πας γρηγορα με 100 αλογα τα 500 δε θα σε βοηθησουν...

Stamatis
28-07-13, 13:12
Μπλοκε θελει το αμαξι.
Τιποτα αλλο.
Οσο για τα καπ, ειναι οτι καλυτερο για τη δουλεια που υποψιαζομαι οτι χρησιμοποιειται.
Με ενα μπλοκε, θα εχει τεραστια διαφορα.

mark e92
28-07-13, 13:29
Τελικά θα αλλάξεις και τα 4?
Και τα pzero corsa είναι πολύ καλά!
Οσο για το μπλοκέ είναι στα επόμενα βήματα...

NikosE92
29-07-13, 20:08
Τελικά θα βάλω 2 cup, πίσω και αργότερα που θα φαγωθούν όλα, βλέπω τι κάνω

Όσον αφορά το θέμα της οδηγικής ικανότητας, θεωρώ πως δεν έχει σχέση
καθώς αυτό φαίνεται στο τι ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ αφού το αμάξι αρχίσει να πετάει τη λεγόμενη
κ*λια .. Εγώ ρώτησα τι μπορώ να κάνω για να τη μειώσω μην έχω κάνα
ξέσπασμα εκει που δεν το περιμένω και τα χάσω

Ευχαριστώ όσους προσπάθησαν να βοηθήσουν, συμπεριλαμβανομένου και του Θωμά που παρόλο τον αντίλογο, βοήθησε αρκετά

Vasilis M3
29-07-13, 20:18
Nικόλα την απάντηση την πηρες...βάλε 2 πισινά Cup και μετά ψάξε για ενα καλό μπλοκέ!!!thumb

Βάλτο,δες το,μάζεψε απορίες και τα παιδια εδώ είναι να στις λύσουν!!!:original:

ΔημήτρηςΜ3
29-07-13, 21:08
Βάλε απο Μ3
Ψάξε 315 βήμα που ειναι σχεδόν ίδιο
Με του 335 πάρε κεντρικό απο 740
Χρησιμοποίησε το πίσω μέρος και είσαι ΠΡΩΤΟΣ
Κόστος 500-600

mark e92
29-07-13, 21:12
Βάλε απο Μ3
Ψάξε 315 βήμα που ειναι σχεδόν ίδιο
Με του 335 πάρε κεντρικό απο 740
Χρησιμοποίησε το πίσω μέρος και είσαι ΠΡΩΤΟΣ
Κόστος 500-600

Μπράβο Δημήτρη όλο πατέντες είσαι !!!:fountwtis:

ΔημήτρηςΜ3
29-07-13, 21:18
Μπράβο Δημήτρη όλο πατέντες είσαι !!!:fountwtis:

Δεν έκανα τιποτα !!
Μάρκο
Απλα διαβάζω e90post

Harisp
29-07-13, 21:53
Βάλε απο Μ3
Ψάξε 315 βήμα που ειναι σχεδόν ίδιο
Με του 335 πάρε κεντρικό απο 740
Χρησιμοποίησε το πίσω μέρος και είσαι ΠΡΩΤΟΣ
Κόστος 500-600

Υπάρχει κάποιο σχετικό Link;

ΔημήτρηςΜ3
29-07-13, 22:51
Yeap
Google (install m3 diff into 335i)
https://www.n54tech.com/forums/showthread.php?t=19001

Harisp
30-07-13, 12:36
Εντάξει...θέλει πίσω γέφυρα ολόκληρη.

Δεν νομίζω ότι με 500-600 ευρώ γίνεται όλο αυτό.

Karizma Z4
30-07-13, 14:33
Νικο ποσα αλογα εισαι και ΠΩΣ ακριβως οδηγεις το αυτοκινητο σου σε καθημερινη φαση ;;;

Ετυχε και εγω στο παρελθον να κανω κοντρες καθε βδομαδα,αλλα εχω αλλαξει στα 41000km που εχω τωρα μονο μια φορα πισω λαστιχα...Πραγματικα ειμαι περιεργος... :shok: :shok: :shok:

ΔημήτρηςΜ3
30-07-13, 14:42
Εντάξει...θέλει πίσω γέφυρα ολόκληρη.

Δεν νομίζω ότι με 500-600 ευρώ γίνεται όλο αυτό.

μπαινει μονο το διαφορικο στο 335
ψαξε

mark e92
30-07-13, 16:54
Νικο ποσα αλογα εισαι και ΠΩΣ ακριβως οδηγεις το αυτοκινητο σου σε καθημερινη φαση ;;;

Ετυχε και εγω στο παρελθον να κανω κοντρες καθε βδομαδα,αλλα εχω αλλαξει στα 41000km που εχω τωρα μονο μια φορα πισω λαστιχα...Πραγματικα ειμαι περιεργος... :shok: :shok: :shok:

Θυμάσαι καλά γιατί εμένα πάνω από 15-20000 το πολύ θέλουν αλλαγή (χωρίς κόντρες!).
Έχω 65000 περίπου έχω βάλει 2φορες μπροστινά και 3 πισινά...

Thomelef
30-07-13, 16:56
Τελικά θα βάλω 2 cup, πίσω και αργότερα που θα φαγωθούν όλα, βλέπω τι κάνω

Όσον αφορά το θέμα της οδηγικής ικανότητας, θεωρώ πως δεν έχει σχέση
καθώς αυτό φαίνεται στο τι ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ αφού το αμάξι αρχίσει να πετάει τη λεγόμενη
κ*λια .. Εγώ ρώτησα τι μπορώ να κάνω για να τη μειώσω μην έχω κάνα
ξέσπασμα εκει που δεν το περιμένω και τα χάσω

Ευχαριστώ όσους προσπάθησαν να βοηθήσουν, συμπεριλαμβανομένου και του Θωμά που παρόλο τον αντίλογο, βοήθησε αρκετά

με ανάρτηση μπορείς να απορροφάς το δυνατό τίναγμα στο ξεκίνημα και στις αλλαγές. να μην είναι κούτσουρο δλδ το αμάξι πίσω, να μπορεί δλδ να κάνει ένα ελαφρύ κάθησμα όταν αφήνεις το συμπλέκτη με το γκάζι στο πάτημα.

διαφορικό για να μπορείς να έχεις πληροφόρηση στο σπινιάρισμα. με το ελεύθερο ποτέ δεν θα ξέρεις ποιος τροχός θα σπινιάρει και ποιός θα κάτσει στο δρόμο.

Karizma Z4
30-07-13, 17:26
Θυμάσαι καλά γιατί εμένα πάνω από 15-20000 το πολύ θέλουν αλλαγή (χωρίς κόντρες!).
Έχω 65000 περίπου έχω βάλει 2φορες μπροστινά και 3 πισινά...

Θυμάμαι καλα και τα χιλιόμετρα του αυτοκινήτου μου αλλα και το πόσες φορές έχω αλλάξει λάστιχα! :original:

Δεν ξέρω τι χρήση τους κανει ο Νίκος και αν π.χ το ξεκινάει καθε μέρα απο στάση ή αν το "τρώει" στα σπινιαρισματα,πάντως εγω που υποθετικα έχω περισσότερα άλογα και περισσότερη ροπή απο το αυτοκίνητο του μια χαρα παταω κάτω και το σπινιαρισμα ειναι ελάχιστο!

Δεν ξέρω αν ευθύνεται το DCT ή το ψευτομπλοκε μου,πάντως θέμα σπιναρισματος τραγικό δεν είχα ποτε!

Νίκο αντί να δίνεις τα λεφτα σου σε λάστιχα όπως το Michelin Cup και να μην κανεις και δουλεια,τότε ψαξου σε άλλους τομείς,όπως στήσιμο και μπλοκε! Περισσότερα ωφέλη θα έχεις απο κει παρα απο το να μπαίνεις σε διαδικασία αν το Cup τρώγεται πιο εύκολα ή το Toyo θα σου κρατήσει περισσότερο!!!

Επισης ψαξου και λιγο περισσότερο με το προγραμμα και ζητά απο τον προγραμματιστη σου να στο κανει λιγο πιο "κουφιο" στις χαμηλόμεσαίες στροφές!
Η εμπειρία μου απο τα διτουρμπινα λέει πως γίνονται οι χειρότερες σπινιαριστρες όταν το "φουσκωνεις" απο πίεση χαμηλά! Αφου δε είσαι και κοντρακιας,τότε η δύναμη χαμηλά σου ειναι εντελώς άχρηστη!!! Προσανατολισου με τον προγραμματιστη σου στην πάνω πλευρά του στροφομετρου!!!

Αυτα τα ολίγα απο μένα... :original:

NikosE92
04-08-13, 23:16
με ανάρτηση μπορείς να απορροφάς το δυνατό τίναγμα στο ξεκίνημα και στις αλλαγές. να μην είναι κούτσουρο δλδ το αμάξι πίσω, να μπορεί δλδ να κάνει ένα ελαφρύ κάθησμα όταν αφήνεις το συμπλέκτη με το γκάζι στο πάτημα.

διαφορικό για να μπορείς να έχεις πληροφόρηση στο σπινιάρισμα. με το ελεύθερο ποτέ δεν θα ξέρεις ποιος τροχός θα σπινιάρει και ποιός θα κάτσει στο δρόμο.

Θωμά μιας και αναφέρθηκες στο θέμα ανάρτηση μπορούμε να μάθουμε
τι είναι το καλύτερο για μένα ??

μαλακή σκληρη εταιρεία ... δεν έχω ιδέα από αυτά:thumbsdown:

Thomelef
06-08-13, 09:10
Πάρε μια κλασική ρυθμιζόμενη και παίξε. Η πάνε στον κυρλαγκιτση και άσε αυτόν να παίξει, αφού του πεις τι χρήση θες να κανεις.

Bellof-3
06-08-13, 12:23
+1.... πηγαινε στο μαστερ... θα σε φτιαξει αυτος....

NikosE92
06-08-13, 13:56
Πάρε μια κλασική ρυθμιζόμενη και παίξε. Η πάνε στον κυρλαγκιτση και άσε αυτόν να παίξει, αφού του πεις τι χρήση θες να κανεις.


+1.... πηγαινε στο μαστερ... θα σε φτιαξει αυτος....

Ποιος είναι ο κύριος κυρλαγκιτσης ?


όταν λέτε κλασσική ρυθμιζόμενη ?? αλλάζω και ελατήρια ?
ποιες εταιρείες υπάρχουν και κάνουν για μένα ?

Konstantinos E60
06-08-13, 14:13
https://www.vrisko.gr/details/50bbbf5226cac011300_3g3e4h4i6206

Πας απο εκει του λες τι θέλεις,πως το θέλεις,γιατί το θέλεις και αν το θέλεις τα σκας και θα οδηγεις αλλο αυτοκίνητο !

120ie87
06-08-13, 14:27
Πισωκίνητο ΧΩΡΙΣ μπλοκέ = τουρτα σοκολάτα χωρίς σοκολάτα...


βάλε ένα διαφορικό (από quaife πχ) και ξεκίνα να πηγαίνεις σε καμιά πίστα

Thomelef
07-08-13, 20:59
Σαφώς και καλύτερα πρώτα διαφορικό. Για κάποιο λόγο ο Νίκος δεν δίνει πολύ βάση σε αυτό τον τομέα, ίσως επειδή δεν έτυχε να οδηγήσει το ίδιο αμάξι με ένα καλό διαφορικό για να δει τη διαφορα...

mark e92
09-08-13, 16:51
Τελικά τι έκανες Νικ? τι έβαλες ?

NikosE92
14-08-13, 00:26
Σαφώς και καλύτερα πρώτα διαφορικό. Για κάποιο λόγο ο Νίκος δεν δίνει πολύ βάση σε αυτό τον τομέα, ίσως επειδή δεν έτυχε να οδηγήσει το ίδιο αμάξι με ένα καλό διαφορικό για να δει τη διαφορα...

Αυτό είναι το μόνο σίγουρο, ναι μεν όλα όσα πέρασαν απο τη κατοχή
μου ήταν πισωκίνητα αλλά κανένα με μπλοκέ, για να πω ναι ρε παιδια
αυτό θα βοηθήσει



Τελικά τι έκανες Νικ? τι έβαλες ?

Έβαλα 4αδα δρομίσια και κράτησα τα cup ( ότι απέμεινε στην άκρη )
Πήγα Χαλκίδα και γύρισα + χωματοδρόμους, σε παραλίες εκει κλπ,
έκανα 1200 km σε καύσωνα, αν έβαζα cup, το 40% θα το χα χάσει
μονάχα από τις διακοπές αυτές

By the way, έβαλα το vredestein το sessanta, καλό grip, καλή απόκριση
στις στροφές, ( μιλώντας πάντα για συμβατικό λάστιχο ) γενικά μέχρις στιγμής είμαι ικανοποιημένος

mark e92
14-08-13, 10:02
Για τα sessanta εχω ακούσει καλά λόγια.

m3est
28-08-13, 08:55
Το αυτοκινητο σου νομιζω χρειαζεται μπλοκε πρωτα απ ολα. Ειναι κατα τη γνωμη μου το πιο απαραιτητο για τους δρομους μας .

mikegr
28-08-13, 10:07
Για οποιον αντεχει το κοστος παντως τα cup ειναι το νο1 λαστιχο σε γενικες γραμμες, απ οτι φαινεται και το PSS επισης οτι αφορα τα συμβατικα. Ποσο πανε περιπου τα cup? Καμια εκτιμηση για ποσα χιλιομετρα βγαζουν σε μετριους ρυθμους οδηγησης εκτος πιστας?

mark e92
28-08-13, 16:09
Τα 18 γύρω στο 1100 και θα βγάλουν περίπου 10000 - 15000χλμ.