PDA

Επιστροφή στο Forum : Κοκκινη ενδειξη μπαταριας για λιγο, οταν βαζω μπρος



120ie87
26-07-13, 10:13
Κοκκινη ενδειξη μπαταριας για λιγο οταν βαζω μπρος

Γεια χαρα

Μπαινω στο αμαξι, βαζω την καρτουλα στην υποδοχη, παταω συμπλεκτη , και το κουμπι για να βαλω μπροστα το μοτερ.Αφου το μοτερ ειναι στο ρελαντι μετα απο 5 δευτερα αφοτου εχω βαλει μπροστα εμφανιζεται η κοκκινη ενδειξη μπαταριας.Η κοκκινη ενδειξη μπαταριας παραμενει ως σφαλμα στο μενου "check" και μετα απο 1 λεπτο σβηνει εντελως η ενδειξη σφαλματος. Το τονιζω: η ενδειξη εμφανιζεται πεντε δευτερα αφοτου βαλω μπρος και εξαφανιζεται τελειως μετα απο ενα λεπτο, σαν να μην υπαρχει προβλημα. Το παραπανω συμβαινει ακριβως το ιδιο καθε φορα που βαζω μπροστα.Σημειωστε οτι ο ιμαντας δυναμο δεν φαινεται χαλαρος, ουτε κανει θορυβο.Λετε να ξεκινα προβλημα στο δυναμο και να χρειαζεται αλλαγη?Η μπαταρια του αυτοκινητου ειναι η εργοστασιακη, 6 ετων, αλλα ειμαι στο χωριο και δεν εχω βολτομετρο να τη μετρησω. Επιπλεον στο βιβλιο συντηρησης γραγει οτι η πεσμενη μπαταρια φαινεται σανπορτοκαλι μπαταρια στο ταμπλω, ενω η αδυναμια φορτισης εμφανιζεται σαν κοκκινη ενδειξη οπως στην περιπτωση μου.Παρακαλω γραψτε αν γνωριζετε, συγνωμη αν εχω κανει ορθογραφικα η αλλα λαθη- γραφω απο κινητο.Ευχαριστω προκαταβολικα-γραψτε αν ξερετε κατι για το θεμα.

doctore
26-07-13, 10:41
Ηλία αυτό συμβαίνει το πρωί όταν είναι κρύο ή και μετά από μεγάλη βόλτα ?
Κοίτα, έτσι κι αλλιώς η μπαταρία είναι 6 ετών, θα την άλλαζες.
Άλλαξε μια μπαταρία (απ τη Σπάρτη και πάνω) και μετά βλέπεις...

120ie87
26-07-13, 11:15
Συμβαινει παντοτε το ιδιο εδω και πεντε μερες και αφου κανω πολλα χλμ στην υπεροχη μανη :)

Kostas_1
26-07-13, 11:57
Λογικα μπαταρια. Εχουν "πεσει" τα στοιχεια και οσο και να φορτιζει το δυναμο, δεν...

θανασης Φιλιππου
26-07-13, 12:10
Αν το δυναμο φορτιζει κανονικα και το λαμπακι για πεσμενη μπαταρια ειναι αλλο χρωμα κοιτα την καστανια της τροχαλιας του δυναμο μηπως δε κομπλαρει στην αρχη.

ghost-rider
26-07-13, 12:36
Πας σε ηλεκτρολογο.
Θα σου ελεγξει την αποδοση του δυναμο κ το κατα ποσον κρατα ρευμα η μπαταρια.

Κανονικα νομιζω, οσο κλαταρισμενη κ να ναι η μπαταρια, αν παρει μπροστα, το δυναμο σε υπερκαλυπτει απο ρευμα κ δεν αναβει τπτ.

doctore
26-07-13, 13:40
Ηλία αν σκοπεύεις να επισκευτείς ηλεκτρολόγο, από τη Σπάρτη και πάνω !

5 μέρες στη Μάνη ?

Σκυλί ο άσσος !!!

Εγώ εκεί ρήμαξα 2 αυτοκίνητα !

Ένα UnoTurbo και ένα 200SX ... και τα δύο ξεβίδωσε η τουρπίνα από τη
πολλαπλή !!!

ninja2
26-07-13, 19:38
Πανε φτιαξτο μην σε αφησει ξαφνικα,Παντως αν εχει προβλημα η μπαταρια δεν ειναι καλο για τον δυναμο.

enatos
26-07-13, 20:38
Ή Αυτόματος είναι ή έχει ξεβιδωθεί ο αυτόματος όπως είχα πάθει και ο ίδιος σε ανακατασκευασμένο BOSCH δυναμό. ΣΗΜΕΙΩΣΗ:ΜΗΝ ΑΚΟΥΣΕΙΣ ΑΗΔΙΕΣ ΓΙΑ ΜΟΤΕΡ VVT!!!:doh:Βάλτο και στο DIS καλού κακού, πάντως εαν δεν είσαι στα 14v στο ρελαντί ετοιμάσου για αυτόματο...

Samaro
27-07-13, 11:06
Ηλία αν σκοπεύεις να επισκευτείς ηλεκτρολόγο, από τη Σπάρτη και πάνω !

5 μέρες στη Μάνη ?

Σκυλί ο άσσος !!!

Εγώ εκεί ρήμαξα 2 αυτοκίνητα !

Ένα UnoTurbo και ένα 200SX ... και τα δύο ξεβίδωσε η τουρπίνα από τη
πολλαπλή !!!

Μαλλον δεν είσαι μέτρο σύγκρισης εσύ ρε doc . Εσύ είσαι killer ! :th_Laie_67-1:

Κι εγω την γύρισα όλη πρόπερσι με την Ε46 χωρίς κανένα πρόβλημα ! :original:

E461800
27-07-13, 12:14
Hλία αυτόματος στον δύναμό πρέπει να είναι , 100% δηλαδή ,μήν αλλάξεις μπαταρία , τσάμπα θα πάει αυτόματο στον δυναμό και καρβούνάκια και είσαι κομπλέ !!Βάλτο και σε διαγνωστικό για να σιγουρευτείς , εάν γνωρίζεις να μπείς και στό κρύφό μενου , γιά να δείς εάν φορτίζει 14 volt 14,2volt πρέπει να είναι ..........

120ie87
28-07-13, 13:54
Τις επομενες μερες θα γραψω λεπτομερως για το θεμα για να υπαρχει στο αρχειο μηπως καποιος αλλος φιλος παθει κατι αναλογο :)

Kostas_1
28-07-13, 14:50
Βρεθηκε τι ηταν;

send from my S4 mini

120ie87
28-07-13, 21:21
Περιληπτικα μεχρι στιγμης: το δυναμο δεν φορτιζει τη μπαταρια, περιμενω ανταλλακτικο απο αθηνα για να τον αλλαξω.... τις επομενες μερες θα σας γραψω λεπτομερειες

Χαιρετισμους σε ολους απο μανη :)

ghost-rider
28-07-13, 21:28
Θα σου στειλουν αυτοματο η ολοκληρο δυναμο?

120ie87
29-07-13, 21:08
Το δυναμο ηρθε και το αλλαξα με ελαχιστα εργαλεια απο εναν θειο μου...

Ευχαριστω πολυ γιωργο και ανδρεα για τα τηλεφωνα... κλεινω για να παρω ον ανδρεα...



Υ.γ θα γραψω diy με φωτογραφιες και επισης βιντεο απο το αυτοκινητο την ωρα που με αφηνε στη μεση του δρομου και τον πινακα οργανων με ταχυμετρο να μη δουλευει και χριστουγενιατικο δεντρο απο τα λαμπακια

trueno
29-07-13, 23:35
Εσυ Ηλια εχεις και δευτερο επαγγελμα να κανεις !!! Μηχανικάρα!!!

120ie87
30-07-13, 08:22
Ευχαριστω πολυ!



Για τους γνωστες: ειμαι για πρωινο καφεδακι στο limeni village :)

E461800
30-07-13, 10:01
Ευχαριστω πολυ!



Για τους γνωστες: ειμαι για πρωινο καφεδακι στο limeni village :)

Καλημέρα φίλε μου Ηλιά !! Όλα okey με τον δυναμό φαντάζομαι !! Καλέ διακοπές και όμορφα καφεδάκια !!:thumbsup::thumbsup:

120ie87
06-08-13, 00:24
^Ευχαριστώ πολύ!



-----> για να μην αφήσουμε το θέμα χωρίς να ολοκληρωθεί, η συνέχεια εδώ: Αλλαγή δυναμό - DIY :) (https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?p=424047#post424047)