PDA

Επιστροφή στο Forum : τηλεκοντρολ τηλεορασης



kapamaru1
24-07-13, 10:47
Λοιπόν!!!! Ετοιμαστείτε για το πιο χαζό θρεντ που έχει γίνει ποτέ!.
Οι γονείς μ γενικά είναι ατσούμπαλοι. Ρίχνουν συνέχεια τα τηλεκοντρόλ απ τη τηλεόραση κάτω. Αποτέλεσμα? Το τηλεκοντρόλ της tv που έχω στο δωμάτιο μ να μη πιάνει καλά κ να με εκνευρίζει. Επίσης πολλά πράγματα κουδουνίζουν μέσα! :ranting2: :ranting2:
Πολλοί από εσάς μπορεί να μου πείτε να το παρατήσω έτσι, όμως επειδή με τρελαίνει θέλω να το αλλάξω. Η ερώτηση λοιπόν. Που πως τι κ γιατί?
Παίρνω τηλ την philips κ αγοράζω καινούργιο? Πουλάνε τηλεκοντρόλ? Έχω βρει στο skroutz μερικά που μοιάζουν σαν τα δικά μου αλλά δε ξέρω αν κάνουν για την δικιά μου. Φοβάμαι μήπως τα αγοράσω, γυρίσω σπίτι κ δε πιάνουν γιατί είναι μούφες ή για άλλο μοντέλο ή ή ή....

Παράδειγμα https://www.smart-tech.gr/Philips-RC2034312.html αυτό μοιάζει με το δικό μου αλλά δε πιάνω το RC2034312 που λέει. Δε ταιριάζει με το model no ή με το serial no ή γενικά δε βρίσκω κάτι που είναι παρόμοιο με αυτό.

Αν ασχολείται κάποιος με εικόνα & ήχο λόγο δουλειάς ας με βοηθήσει λίγο.
Η TV είναι : 32pfl3614/12

mikegr
24-07-13, 10:54
παρε ενα aftermarket τηλεκοντρολ απο ηλεκτρονικο. Σου κανει επιτοπου συντονισμο online κι εισαι ετοιμος. Με 12-13 ευρω. Μακρια απο τα μαμισια τηλ. που κοστιζουν τα διπλα λεφτα και χαλανε ακομα κι αν δε πεσουν.

hades7
24-07-13, 10:57
εχουν βγαλει οι κινεζοι ενα αλλα δεν ξερω να βαλω λινκ.ειναι ολα σε ενα νοικοκυρεμενα κανει για κοντρολ τηλεορασης, μπορεις να το παιρνεις και στο αμαξι συγχρονιζεται και με γκαραζοπορτα και λειτουργει και σαν e-pass για την αττικη οδο και τα διοδια

HLIAS - E36
24-07-13, 11:03
Αφου υπάρχουν πλέον τηλεκοντρόλ που συντονίζονται με όλες τις τηλεοράσεις!!! Βρές κάποιο που να έχει πάνω-κάτω τις ίδιες λειτουργίες με το δικό σου και τσίμπα το... Ή ακόμα καλύτερα κάνε αυτό που είπε ο mikegr...thumb

Nino
24-07-13, 12:22
Λοιπόν!!!! Ετοιμαστείτε για το πιο χαζό θρεντ που έχει γίνει ποτέ!.
Οι γονείς μ γενικά είναι ατσούμπαλοι. Ρίχνουν συνέχεια τα τηλεκοντρόλ απ τη τηλεόραση κάτω. Αποτέλεσμα? Το τηλεκοντρόλ της tv που έχω στο δωμάτιο μ να μη πιάνει καλά κ να με εκνευρίζει. Επίσης πολλά πράγματα κουδουνίζουν μέσα! :ranting2: :ranting2:
Πολλοί από εσάς μπορεί να μου πείτε να το παρατήσω έτσι, όμως επειδή με τρελαίνει θέλω να το αλλάξω. Η ερώτηση λοιπόν. Που πως τι κ γιατί?
Παίρνω τηλ την philips κ αγοράζω καινούργιο? Πουλάνε τηλεκοντρόλ? Έχω βρει στο skroutz μερικά που μοιάζουν σαν τα δικά μου αλλά δε ξέρω αν κάνουν για την δικιά μου. Φοβάμαι μήπως τα αγοράσω, γυρίσω σπίτι κ δε πιάνουν γιατί είναι μούφες ή για άλλο μοντέλο ή ή ή....

Παράδειγμα https://www.smart-tech.gr/Philips-RC2034312.html αυτό μοιάζει με το δικό μου αλλά δε πιάνω το RC2034312 που λέει. Δε ταιριάζει με το model no ή με το serial no ή γενικά δε βρίσκω κάτι που είναι παρόμοιο με αυτό.

Αν ασχολείται κάποιος με εικόνα & ήχο λόγο δουλειάς ας με βοηθήσει λίγο.
Η TV είναι : 32pfl3614/12

Αυτο να κανεις πριν οτιδηποτε αλλο!!!
Μαθε τη τιμη και μπορει να εκπλαγεις ευχαριστα!!
Προσωπικα σε τηλεοραση sony εψαχνα after τηλεκοντρολ και εβρισκα απο 12 ευρω στα jambo μεχρι και 30-40 σε καταστηματα ηλεκτρικων.
Στη SONY που ρωτησα το πηρα με 8,5 ευρω το μαμα.

wheelman
24-07-13, 12:41
Αν έχεις και άλλες συσκευές εγώ θα πρότεινα καποιο universal τηλεχειριστήριο με δυνατότητα εκμάθησης εντολών.

Όπως το Harmony της logitech ή για ακόμα ποιο φθηνα φέρνει το Lidl
κατα καιρούς ένα της Silvercrest για 10 συσκευές και το έχει 9¤.

Διαφορετικά oem ή όποδήποτε άλλο είναι φτηνό

kapamaru1
25-07-13, 00:03
Δηλαδή μου λέτε οτι μπορώ να αγοράσω οποιοδήποτε τηλεκοντρόλ κ απλά τα ρυθμίζουν?
ΕΕΕ εκεί το έχανα. Νόμιζα πως υπήρχαν στάνταρ για κάθε tv. Δεν ήξερα πως τα προγραμματίζουν. Θα πάω να ψάξω αφού πάρω την philips. Δε χάνω κ τίποτα, τσάμπα σε σταθερά έχω :P

wheelman
25-07-13, 11:13
Δηλαδή μου λέτε οτι μπορώ να αγοράσω οποιοδήποτε τηλεκοντρόλ κ απλά τα ρυθμίζουν?
ΕΕΕ εκεί το έχανα. Νόμιζα πως υπήρχαν στάνταρ για κάθε tv. Δεν ήξερα πως τα προγραμματίζουν. Θα πάω να ψάξω αφού πάρω την philips. Δε χάνω κ τίποτα, τσάμπα σε σταθερά έχω :P


Υπάρχουν τα ΟΕΜ που είναι κωδικοποιημένα μόνο για μία συσκευή
Οι ρέπλικες που είναι κωδικοποιημένες μόνο για μία συσκευή
Τα Universal που υποστυρίζουν αρκετούς κωδικούς ανα μάρκα
Αυτα με δυνατότητα εκμάθησης που έχουν ήδη κάποιους κωδικούς αλλα μπορείς και να αντιγραψεις απο οποιοδήποτε τηλεκοντρολ το κάθε πληκτρο ξεχωριστά.

Nino
25-07-13, 12:01
https://shop.astraservice.gr/index.php?route=product/product&product_id=130

Samaro
25-07-13, 12:44
Το κόστος αγοράς του γνήσιου τηλεκοντρόλ, δεν φαίνεται αρκετά μεγαλύτερο απο αυτά του εμπορίου ώστε να το σκεφτεί κάποιος.

Επι πλέον τα κοντρόλ του εμπορίου δεν διαθέτουν ποτέ όλες τις εντολές που απαιτούνται για το σύνολο των λειτουργιών της τηλεόρασης .

thumb

zgouriazmenos
25-07-13, 13:05
Πας JUMBO, παίρνεις ένα με 2-3 ευρώ, το ρυθμίζεις και κάνεις τη δουλειά σου. Αλλιώς πάρε το original philips και μην μπλέκεις με ρυθμίσεις και αντιγραφές πλήκτρων απο τηλεκοντρόλ σε τηλεκοντρόλ. Εκτός αν έχεις όρεξη να ψαχτείς. Καλή φάση είναι και αυτά που βγάζουν κατά καιρούς τα Lidl

Leonidas_E39
25-07-13, 17:51
https://shop.astraservice.gr/index.php?route=product/product&product_id=130

Πλακα πλακα βρηκα το τηλεκοντρολ για την δικια μου τηλεοραση πουψαχνω δυο χρονια.

:thanks::thanks: :thanks::thanks:

z3 2.2
25-07-13, 21:24
τιποτα σαν το μαμα....
Α,και η αχρηστη πληροφορια της ημερας!
Ποιο ειναι το πιο βρωμικο σημειο στο σπιτι μας???
Το τηλεκοντρολ

kapamaru1
25-07-13, 23:02
τιποτα σαν το μαμα....
Α,και η αχρηστη πληροφορια της ημερας!
Ποιο ειναι το πιο βρωμικο σημειο στο σπιτι μας???
Το τηλεκοντρολ

Βρώμικο κ σπασμένο :hystericalbs1: