PDA

Επιστροφή στο Forum : Service σε Ε36



HLIAS - E36
23-07-13, 10:39
Χθες έκανα service στην BMW μου... Το αυτοκίνητο όταν το πήρα (τα Χριστούγεννα) είχε στον κινητήρα λάδια castrol 5W 30 (συνθετικά)... Μετά από 7000 χλμ, πατώντας πλέον τα 200.000 χλμ ο κινητήρας το πήγα για service και τα νέα μου λάδια είναι 10W 40... Και μου είπε να πάω ξανά για αλλαγή μετά από 5000 χλμ... Λίγα δεν είναι? Ακόμα και το Vectra ανά 7000+ χλμ το πηγαίναμε...

Είναι καλύτερο να μου βάλει πιο παχιά λάδια? Να σημειώσω ότι όσο είχα τα 5W 30 δεν είχε κάψει ούτε σταγόνα... Δεν δουλεύει καλύτερα ο κινητήρας με πιο ψιλά λάδια αφού δεν υπάρχει θέμα για να τα κάψει? Πείτε μου γνώμες να ξέρω για την επόμενη αλλαγή...

Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν θα τα κάψει τώρα...!!!:thumbsup:

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!:thnx:

6ylinder
23-07-13, 11:12
Καλύτερα να βάζεις ένα full συνθετικό λάδι με ιξώδη 5W-40 και προδιαγραφές μεγαλύτερες από LL-98 και να αλλάζεις κάθε 7500-10000 χλμ ανάλογα τη χρήση. Το 10W-40 που σου έβαλε είναι ημισυνθετικό και μάλλον αμφιβόλου ποιότητας για να σου πει ο ίδιος να το αλλάξεις στα 5000χλμ.

HLIAS - E36
23-07-13, 13:25
Καλύτερα να βάζεις ένα full συνθετικό λάδι με ιξώδη 5W-40 και προδιαγραφές μεγαλύτερες από LL-98 και να αλλάζεις κάθε 7500-10000 χλμ ανάλογα τη χρήση. Το 10W-40 που σου έβαλε είναι ημισυνθετικό και μάλλον αμφιβόλου ποιότητας για να σου πει ο ίδιος να το αλλάξεις στα 5000χλμ.

To λάδι ήταν της BMW γιατί είχε και το σήμα στη συσκευασία αλλά δεν πρόσεξα λεπτομέρειες... Δηλαδή να ξαναβάλω τα 5W 30? Πάντως έχω την εντύπωση ότι δουλεύει ελαφρώς καλύτερα τώρα και στροφάρει πιο εύκολα αν και δεν το έχω κυκλοφορήσει αρκετά ακόμα για να βγάλω συμπεράσματα...

6ylinder
23-07-13, 13:44
Δεν είναι κακό το λάδι της BMW...αλλά πιστεύω ότι υπάρχουν και καλύτερα στο εμπόριο.

Όσο "παχύτερο" λάδι βάζεις, τόσο πιο ήσυχα δουλεύει το μοτέρ, χωρίς να σημαίνει ότι είναι σωστό...δλδ δεν βάζεις 20W-50 γιατί δουλεύει πιο ήσυχα...

Βασικά βάζε ένα λάδι σταθερά με τις προδιαγραφές για το μοτέρ σου και μην αλλάζεις μάρκα και ιξώδες από αλλαγή σε αλλαγή.

dafidack
23-07-13, 14:07
Ηλια χθες μιλουσα στο τηλεφωνο με τον E46power (Θοδωρη) και αναλυαμε για το αν θα πρεπει να μου στειλει 5-30 ή 5-40 για το δικο μου.Τελικα και αφου πηρα τηλεφωνο μεσα στην BMW μου επισήμαναν οτι πρεπει να βαλω αυτο που λεει ο κατασκευαστης.Επιβαιβεωθη αν δηλαδη τα λεγομενα του Θοδωρη απο τον οποιο και τα παρηγειλα σε εξαιρετικα προσιτη τιμη.Thanks Θοδωρη!thumb
Ας μην ακουμε λοιπον τα καθε λογης "μαστορια" τι μας λενε και τι προσπαθουν να μας πασαρουν και καλο ειναι να εμπιστευομαστε τα λεγομενα της κατασκευαστριας εταιριας.Σκεψου οτι τα 10-40 που εβαλες τα βαζουμε (και αυτο συμφωνα με τον κατασκευαστη) σε φορτηγακι opel combo diesel!

Andri
23-07-13, 14:08
Εγώ βάζω πάντα 0-40 , υπάρχουν πολλοί που βάζουν 5-30 (Αναφέρομαι σε Ν43μοτέρ) . Υπάρχουν και άλλοι που βάζουν μία το ένα μία το άλλο, εξαρτάται τι έχει το μαγαζί (όπως χαρακτηριστικά μου είπε ένας και γέλασα)
Στέκομαι σε αυτό που μου έχουν πει και μένα εδώ και χρόνια και το πιστεύω.




Βασικά βάζε ένα λάδι σταθερά με τις προδιαγραφές για το μοτέρ σου και μην αλλάζεις μάρκα και ιξώδες από αλλαγή σε αλλαγή.

HLIAS - E36
24-07-13, 10:43
Σύμφωνα με το εγχειρίδιο από το 36άρι δίνει 5W 30 για θερμοκρασίες μικρότερες των 10 βαθμών C και 15W 40 για θερμοκρασίες μεγαλύτερες των -10 βαθμων C...

Το 10W 40 δηλαδή παίζει στη μέση... Το ψάχνω γιατί το μοτέρ είναι σε άριστη κατάσταση και δεν θέλω να γίνει καμιά μαλακία, κρίμα είναι να το διαλύσω από βλακεία άλλου αφού δουλεύει άψογα...

Να βρώ το σωστό και να μην αλλάζω μάρκα και ιξώδες από αλλαγή σε αλλαγή όπως είπε και ο 6ylinder

tasos.kamv
24-07-13, 11:08
και το 10w-40 για τα Ε36 μια χαρά είναι! Την εποχή που είχε βγει το Ε36 δεν υπήρχαν φουλ συνθετικά...
Δες το αρχείο που επισυνάπτω...
Αν με τα φουλ συνθετικά δεν έχεις κατανάλωση λαδιού, τότε προτίμησε αυτά μιας και είναι πιο ανθεκτικά σε ακραίες συνθήκες.
Γενικώς και τα δύο είναι αποδεκτά.