PDA

Επιστροφή στο Forum : Περί κιβωτίου σε 335i



friendgr
22-07-13, 23:16
Μιλάω για την έκδοση με τα 306 .

Αν σας τα εδιναν στα ιδια χρηματα τα ιδια αυτοκινητα, ποιο κιβώτιο θα προτιμούσατε; ποιο είναι καλύτερο και γιατί;



Αυτό:
https://www.car.gr/classifieds/cars/photos/2951460/

ή αυτό:
https://www.car.gr/classifieds/cars/photos/3729878/



Στο παλιό δεν υπάρχει Sport προγραμμα; (κουμπάκι)

Stamatis
22-07-13, 23:24
Το παλιο.
Ας μιλησει κι αλλος να κανουμε διαλογο.

friendgr
22-07-13, 23:27
Εβγαλε προβλήματα το καινούργιο;

sport προγραμμα δεν υπάρχει;

Εντάξει δεν θέλω να μου κάνετε μηχανολογική ανάλυση. Από την εμπειρία σας.

Stamatis
22-07-13, 23:34
Το παλιο δεν εχει σπορ
Δεν θα σου λειψει.

stef
22-07-13, 23:37
Το διπλοσύμπλεκτο μακράν
Οι αλλαγές του είναι αστραπιαίες και πραγματικά το κιβώτιο ράβει!

Karizma Z4
22-07-13, 23:52
Τα 2 κιβωτια δεν συγκρινονται φιλε μου...Μερα με την νυχτα!!!

Και σε αισθηση οδηγησης και σε προοδευτικοτητα στις αλλαγες και σε τεχνολογια,ανεξαρτητα σε ποιο προγραμμα τα δουλευεις...

Ειναι σαν να μου συγκρινεις το μπροστογεμες καριοφυλι,με το επαναληπτικο G3!!!

DCT σασμαν(αλλα απο Ε92 Μ3)ενα εχω ακουσει να σπαει σε ολη την Ελλαδα και αυτο απο τραγικο λαθος του ιδιοκτητη του,ο οποιος απο κοφτιασμενη 3η αντι να βαλει 4η,εβαλε καταλαθος 2α και τα δισκακια του σασμαν τα εκανε ακορντεον!

Και για να λυσω την απορια,τα 35αρια εχουν ιδιο σασμαν με τα Ε9Χ...Το μονο που αλλαζει ειναι μερικα εξτρα προγραμματα οδηγησης και διαφορετικο λογισμικο!!! thumb

Το Steptronic σασμαν αν δεν κανω λαθος,συνδιαζεται με Sport κουμπι...Απ' οσο θυμαμαι απο το 2,5αρι Ζ4 του ξαδερφου μου!

Σαν κατοχος Ν54 με DCT σασμαν θα στο συνιστουσα ανεπιφυλαχτα!Απο τις καλυτερες επιλογες που εκανα στο αυτοκινητο μου και δεν το εχω μετανιωσει μεχρι σημερα! :original:

Αν δε σε αποσχολει στο θεμα αντοχης σε ενδεχομενη βελτιωση,θα σου πω πως για την ωρα το δικο μου δεν εχει κανει "κιχ" στα 54kg ροπης στον τροχο που εχω τωρα(με το τελευταιο update) thumb

fanisk
22-07-13, 23:55
Δημητρη το DCT επιτρεπει downshift εκτος νορμαλ στροφων? Το SMG του E85 πχ δεν αφηνει να κατεβασεις απο 3η σε 2α αν δεν πεσουν οι στροφες..

stef
22-07-13, 23:55
Δημήτρη άλλο το steptronic σε Ζ4 που έχει sport button και άλλο το steptronic se E9X που δεν έχει sport button
Σε όλα τα άλλα ξέρεις πολύ καλά ότι με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο!

stef
22-07-13, 23:57
Δημητρη το DCT επιτρεπει downshift εκτος νορμαλ στροφων? Το SMG του E85 πχ δεν αφηνει να κατεβασεις απο 3η σε 2α αν δεν πεσουν οι στροφες..

Αν κατάλαβα καλά εννοείς Φάνη αν πχ έχεις 4η με 4000 στροφές και θες να κατεβάσεις σε 3η δεν σε αφήνει στο SMG?

fanisk
22-07-13, 23:59
Αν κατάλαβα καλά εννοείς Φάνη αν πχ έχεις 4η με 4000 στροφές και θες να κατεβάσεις σε 3η δεν σε αφήνει στο SMG?

Με <4.000 με αφηνει νομιζω. Σιγουρα δεν αφηνει απο 3η 6.500 να κατεβασω σε 2α (σε manual θα τα εσπαγες ολα). Καπου κοντα στις 4, ή ακριβως ή λιγο παρακατω, θα δω αυριο.

Karizma Z4
23-07-13, 00:00
Δημητρη το DCT επιτρεπει downshift εκτος νορμαλ στροφων? Το SMG του E85 πχ δεν αφηνει να κατεβασεις απο 3η σε 2α αν δεν πεσουν οι στροφες..

Φανη σου επιτρεπει να κανεις αλλαγη που θα "σκασει" εντος των πλαισιων της νορμαλ λειτουργιας του,δηλαδη πριν τον κοφτη! thumb

Εγω προσωπικα εχω κανει αλλαγη απο 4η σε 3η και "εσκασε" η βελονα στις 6700rpm χωρις κανενα προβλημα!Βεβαια δεν το εχω ξανακανει απο τοτε για ευνοητους λογους! :original:

Γενικα ειναι "εξυπνο" σασμαν(οπως και ολα τα αντιστοιχα απο αλλες εταιριες) και υπερπροστατευτικο!Δυσκολα θα παθει κατι και θα βγαλει προβλημα,γιατι εχει πολλες δικλειδες ασφαλειας που το προστατευουν!

stef
23-07-13, 00:00
Με <4.000 με αφηνει νομιζω. Σιγουρα δεν αφηνει απο 3η 6.500 να κατεβασω σε 2α (σε manual θα τα εσπαγες ολα). Καπου κοντα στις 4, ή ακριβως ή λιγο παρακατω, θα δω αυριο.

Ε λογικό μου ακούγεται ρε συ!
Γιατί να σε αφήσει ? Για να πάρεις παραμάσχαλα το σασμάν?

fanisk
23-07-13, 00:01
Ε λογικό μου ακούγεται ρε συ!
Γιατί να σε αφήσει ? Για να πάρεις παραμάσχαλα το σασμάν?

Αυτο λεω, αυτος με το DCT πως το καταφερε?

Karizma Z4
23-07-13, 00:03
Δημήτρη άλλο το steptronic σε Ζ4 που έχει sport button και άλλο το steptronic se E9X που δεν έχει sport button
Σε όλα τα άλλα ξέρεις πολύ καλά ότι με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο!

Ο αλλος ξαδερφος εχει 335i Steptronic,αλλα δεν θυμαμαι αυτη την λεπτομερεια!

Για να μην γραφω και ανακριβη πραγματα,θα το ρωτησω και θα ενημερωσω το thread!Αν και μου φαινεται οτι στο 335i μπορουσε να μπει σαν αξεσουαρ στο αυτοκινητο!

Karizma Z4
23-07-13, 00:05
Αυτο λεω, αυτος με το DCT πως το καταφερε?

Μαλλον βρηκε το κολπο...!!!!! :th_Laie_67-1:

S8N
23-07-13, 00:40
Το DCT ειναι ταχυτερο, εχει 7 σχεσεις και κανει αστραπιαια κατεβασματα.

Το Steptronic ειναι γουρουνι αντοχης. Δεν καταλαβαινει τιποτα.

Αποψη μου: Στις σπορ εκδοσεις ταιριαζει το DCT. Στις κυριλε λιμουζινες το Steptronic. Το SMG δεν το συμπαθησα ποτε.

pilot
23-07-13, 05:37
Συμφωνω με τον απο πανω..στο 35ρι θα επελεγα με κλειστα ματια το DCT..αν και γενικα το steptronic δεν μου αρεσει, μου κανει πολυ αυτοματιλα..

στο SMG του Μ3 φυσικα και δεν μπορεις να κατεβασεις αν με την σχεση αυτη το μοτερ θα ξεπερνουσε τις μεγιστες στροφες του.

rallakias
23-07-13, 07:33
Τα μοντέλα με το DCT ειναι νεότερα απο εκεινα με το steptronic και γι αυτο ακριβότερα.
Σε περιπτωση που μιλάμε για ιδια τιμή ,προφανως και το DCT ειναι προτιμοτερο γιατι ειναι νεοτερο/καλυτερο/γρηγοροτερο κτλ.Οταν ομως 2 αντιστοιχα αυτοκινητα εχουν διαφορα 15.000 ¤ (25Κ vs 40K ) όπως αυτά τα 2 του πρώτου ποστ ,τοτε η πλάστιγγα αλλάζει εντελώς και γερνει προς το steptronic ,το οποίο θα ελεγα οτι ειναι αρκετά καλό για κλασσικο αυτοματο με μετατροπέα ροπής.

Z4 DCT
23-07-13, 08:53
Dct.... Μακραν το καλύτερο.... Τα αλλα ειναι για τους παππούδες που δεν αντέχουν η μέσουλες τους τις κλωτσιες στις αλλαγές...βλέπε Σταματη

Σε όλα τα υπόλοιπα με κάλυψε ο Καριζμα

Harisp
23-07-13, 11:08
Dct πολύ καλύτερο.
Το steptronic υπερτερεί μόνο από στάση σε dragstrip πχ που μπορείς να κάνεις εκκίνηση με 2α στο κιβώτιο...

friendgr
23-07-13, 12:16
Μάλιστα. Πάντως απ ότι βλέπω μονο ο Σταμάτης προτείνει το παλιό....:whistle:

S8N
23-07-13, 12:31
Ούτε εγώ έχω πρόβλημα με το steptronic. Δεν είναι αργό αυτόματο, τουναντίον. Το φοράω σε 520i και δεν έχει σκοτώσει τον κινητήρα. Να τονίσω μόνο ότι το Ε60 φοράει εκείνο της ZF κι όχι της General Motors. Αν θυμάμαι καλά και η 335 ειδικά το ZF φοράει, απλώς το δικό μου είναι με joystick ενώ αυτό μοιάζει με την παλαιότερη έκδοση.

Τέλος πάντων, το μαμήσαμε και κούρασε. Το αυτοκίνητο έχει 306 άλογα και τεράστια ροπή, δε νομίζω να μείνει κανείς δυσαρεστημένος που δεν έχει διπλοσύμπλεκτο. Άλλο το Ζ4 κι άλλο το Ε93. Αν κάποιος κοιτάζει να ξεζουμίσει και το τελευταίο δέκατο του δευτερολέπτου από ένα τετραθέσιο κάμπριο, πιο πολύ θα πρέπει ν' ανησυχεί για το αν θα καταντήσει το πλαίσιο σαν τορτελίνι παρά για το Steptronic.

Z4 DCT
23-07-13, 12:33
Μάλιστα. Πάντως απ ότι βλέπω μονο ο Σταμάτης προτείνει το παλιό....:whistle:

:whistle:

:hystericalbs1::hystericalbs1:

Γέρος γαρ.....

Stamatis
23-07-13, 12:35
Ούτε εγώ έχω πρόβλημα με το steptronic. Δεν είναι αργό αυτόματο, τουναντίον. Το φοράω σε 520i και δεν έχει σκοτώσει τον κινητήρα. Να τονίσω μόνο ότι το Ε60 φοράει εκείνο της ZF κι όχι της General Motors. Αν θυμάμαι καλά και η 335 ειδικά το ZF φοράει, απλώς το δικό μου είναι με joystick ενώ αυτό μοιάζει με την παλαιότερη έκδοση.

Τέλος πάντων, το μαμήσαμε και κούρασε. Το αυτοκίνητο έχει 306 άλογα και τεράστια ροπή, δε νομίζω να μείνει κανείς δυσαρεστημένος που δεν έχει διπλοσύμπλεκτο. Άλλο το Ζ4 κι άλλο το Ε93. Αν κάποιος κοιτάζει να ξεζουμίσει και το τελευταίο δέκατο του δευτερολέπτου από ένα τετραθέσιο κάμπριο, πιο πολύ θα πρέπει ν' ανησυχεί για το αν θα καταντήσει το πλαίσιο σαν τορτελίνι παρά για το Steptronic.

Καλυφθηκα.
Σαφως το dct ειναι καλυτερο.
Αυτο ομως δεν κανει το παλιο κακο.

S8N
23-07-13, 12:48
:whistle:

:hystericalbs1::hystericalbs1:

Γέρος γαρ.....

Ο 'γέρος' όμως το χάρηκε το αυτοκίνητό του μωρή σαλούφα. Εσύ το έχεις και το γυαλίζεις. Μ' αρέσει που γράφεις και για τις εντυπώσεις σου για το DCT. Τι ακριβώς αφορούν αυτές οι εμπειρίες? Πόσο εύκολα καθαρίζουν τα αποτυπώματα από το λεβιέ? Το γυαλίζεις το πόμολο? Ή πόσο μαλακότερο είναι το δέρμα? Μήπως πόσο καλύτερα φωτίζεται το βράδυ σε σχέση με το steptronic? Μάλλον, πόσο καλό κοντράστ κάνει με την παντόφλα και την κομποζέ πιτζάμα όταν οδηγείς...

friendgr
23-07-13, 12:49
ΟΚ παιδιά thanks.

Αν μιλάμε για τα ιδια χρήματα σαφώς και είναι προτιμότερο να έχει το καινούργιο.

Επειδή μάλλον είναι χλωμό να συμβεί κατι τέτοιο στην πράξη και οι χρηματικές διαφορές είναι >10.000 ευρώ, μια χαρά είναι και το παλιό.

Z4 DCT
23-07-13, 12:58
Ο 'γέρος' όμως το χάρηκε το αυτοκίνητό του μωρή σαλούφα. Εσύ το έχεις και το γυαλίζεις. Μ' αρέσει που γράφεις και για τις εντυπώσεις σου για το DCT. Τι ακριβώς αφορούν αυτές οι εμπειρίες? Πόσο εύκολα καθαρίζουν τα αποτυπώματα από το λεβιέ? Το γυαλίζεις το πόμολο? Ή πόσο μαλακότερο είναι το δέρμα? Μήπως πόσο καλύτερα φωτίζεται το βράδυ σε σχέση με το steptronic? Μάλλον, πόσο καλό κοντράστ κάνει με την παντόφλα και την κομποζέ πιτζάμα όταν οδηγείς...

Το dct μόνο ξέρει τι του κάνω.....



Κωλόγριες.......

stef
23-07-13, 22:54
Dct.... Μακραν το καλύτερο.... Τα αλλα ειναι για τους παππούδες που δεν αντέχουν η μέσουλες τους τις κλωτσιες στις αλλαγές...βλέπε Σταματη

Σε όλα τα υπόλοιπα με κάλυψε ο Καριζμα

Και άμα δεν βγάζει DCT ρε Γιάννο σε όλα τα μοντέλα, τι να κάνουμε?

Γιωτης 335i
23-07-13, 23:20
Γεια σας και απο μενα ! Εχω 335 Ε92 με steptronic. Ξενερωσα στην αρχη γιατι το 2ο αμαξι μου ειναι GOLF με DSG και κανει απιστευτες αλλαγες. Αλλα εκανα update το steptronic σε ALPINA D3 και επαθα πλακα ! Μπορω να πω οτι αλαζει πιο γρηγορα απο το GOLF

stef
23-07-13, 23:44
Γεια σας και απο μενα ! Εχω 335 Ε92 με steptronic. Ξενερωσα στην αρχη γιατι το 2ο αμαξι μου ειναι GOLF με DSG και κανει απιστευτες αλλαγες. Αλλα εκανα update το steptronic σε ALPINA D3 και επαθα πλακα ! Μπορω να πω οτι αλαζει πιο γρηγορα απο το GOLF

Πώς το έκανες αυτό?
Θες να μας πεις κάποια παραπάνω στοιχεία?

farmgeo
23-07-13, 23:53
οντως εχω κ εγω την ιδια αποροια

Γιωτης 335i
24-07-13, 00:04
Ειναι μια κωδικοποιηση που γινεται με το προγραμμα WinKFP και διαρκει περιπου 5 λεπτα.
Αλαζεις τον 6ψηφιο κωδικο του σασμαν σου με τον 6ψηφιο του ALPINA D3 και αυτο ειναι ολο. Το μονο που χρειαζεσαι ειναι ενα laptop και το καλωδιο (ΙΝΡΑ)
Υπαρχουν αρκετα βιντεο στο youtube. :-)

friendgr
24-07-13, 00:05
Γεια σας και απο μενα ! Εχω 335 Ε92 με steptronic. Ξενερωσα .....

ωχ.....τοσο μαπα είναι;

friendgr
24-07-13, 00:07
Ειναι μια κωδικοποιηση που γινεται με το προγραμμα WinKFP και διαρκει περιπου 5 λεπτα.
Αλαζεις τον 6ψηφιο κωδικο του σασμαν σου με τον 6ψηφιο του ALPINA D3 και αυτο ειναι ολο. Το μονο που χρειαζεσαι ειναι ενα laptop και το καλωδιο (ΙΝΡΑ)
Υπαρχουν αρκετα βιντεο στο youtube. :-)

:shok: μπαρντον......

έτσι όπως το πες νόμιζα ότι άλλαξες ολο το σασμαν!

Γιωτης 335i
24-07-13, 00:19
Δες μερικα βιντεο στο youtube και θα καταλαβεις.
Και κατι ακομη. Το steptronic στο 335 ειναι 6ταχυτο αλλα ολες οι ταχυτητες εχουν μεγαλυτερο βημα απο το DCT. Για παραδειγμα με 6 και 150κμ εχω περιπου 2900rpm ενω το DCT με 7 στα ιδια κμ εχει περιπου 3400rpm.
Aυτο σημενει χαμηλωτερη καταναλωση σε ταξιδια !

stef
24-07-13, 01:10
Βάλε μερικά link αν θες απο youtube και πες μας που έκανες αυτή την μετατροπή στο κιβώτιο

engelo
24-07-13, 06:38
Ναι ναι μας ενδιαφέρει ... εμάς με 335 και step

Stamatis
24-07-13, 08:22
Σαν φαντικος αλπινακιας καταθετω οτι τα αλπινα δουλευουν με εναν ζιμενς που εχει αλλο κωδικο απο αυτον του στεπτρονικ.
Δεν γνωριζω αν αλλαζει το λειτουργικο, αλλα η αλπινα δεν το εχει διαθεσιμο εκτος ζιμενς επισημα.
Βεβαια οι χακερ κανουν τα παντα αυτες τις μερες.

BILL007
24-07-13, 09:31
Σχετικό βίντεο


https://www.youtube.com/watch?v=JLEIMcfeSCw

Karizma Z4
24-07-13, 11:41
Εντάξει παιδια...

Καλο το Steptronic με διαφορετικο προγραμμα,μπορει να πλησιάζει τις επιδόσεις του DCT,αλλα δεν μπορει να ειναι πιο γρήγορο!

Πιστεύω πως ειναι αντίστοιχη περίπτωση με το Tiptronic της Πορσε με προγραμμα,αλλα PDK δεν θα γινει...

mitsos_chania
24-07-13, 11:53
Αντιστοιχη αναβαθμιση για απλο steptronic(X5 E53) υπαρχει?

Harisp
24-07-13, 12:25
Εντάξει παιδια...

Καλο το Steptronic με διαφορετικο προγραμμα,μπορει να πλησιάζει τις επιδόσεις του DCT,αλλα δεν μπορει να ειναι πιο γρήγορο!

Πιστεύω πως ειναι αντίστοιχη περίπτωση με το Tiptronic της Πορσε με προγραμμα,αλλα PDK δεν θα γινει...

Μόνο από στάση υπερτερεί το steptronic.
Πουθενά αλλού.

Και όντως λένε ότι με το πρόγραμμα της Alpina πλησιάζει σε ταχύτητα το DCT.

friendgr
24-07-13, 12:41
Εντάξει ρε παιδιά δεν το παίρνεις και για street racing το 335 που κοιτάς μην σου φυγει το χιλιοστό του δευτερόλεπτου....

Οποιαδήποτε βελτίωση είναι καλοδεχουμενη αρκει να μην υπάρχουν παρενέργειες!

friendgr
24-07-13, 12:42
Δες μερικα βιντεο στο youtube και θα καταλαβεις.
Και κατι ακομη. Το steptronic στο 335 ειναι 6ταχυτο αλλα ολες οι ταχυτητες εχουν μεγαλυτερο βημα απο το DCT. Για παραδειγμα με 6 και 150κμ εχω περιπου 2900rpm ενω το DCT με 7 στα ιδια κμ εχει περιπου 3400rpm.
Aυτο σημενει χαμηλωτερη καταναλωση σε ταξιδια !

Μόνος σου την έκανες την αναβάθμιση, αν όχι που;

Karizma Z4
24-07-13, 12:59
Μόνο από στάση υπερτερεί το steptronic.
Πουθενά αλλού.

Και όντως λένε ότι με το πρόγραμμα της Alpina πλησιάζει σε ταχύτητα το DCT.

Χάρη δεν έχουμε δει τι κανει ενα επαναπρογραμματισμενο DCT απο στάση για να κάνουμε μια σύγκριση...

Κιτ βελτίωσης για το DCT υπάρχει προς το παρόν όπως και software ασχέτως αξιοπιστίας...

Για το Steptronic ;;; Δισκακια που να το κάνουν να αντέχει μέχρι τα 700whp υπάρχουν π.χ ;;;

friendgr
24-07-13, 13:01
Το 335 με speptronic έχει launch control;

Harisp
24-07-13, 13:05
Χάρη δεν έχουμε δει τι κανει ενα επαναπρογραμματισμενο DCT απο στάση για να κάνουμε μια σύγκριση...

Κιτ βελτίωσης για το DCT υπάρχει προς το παρόν όπως και software ασχέτως αξιοπιστίας...

Για το Steptronic ;;; Δισκακια που να το κάνουν να αντέχει μέχρι τα 700whp υπάρχουν π.χ ;;;

Δεν έχει να κάνει με το ποιο σασμάν είναι πιο γρήγορο, αλλά ότι με το steptronic φεύγεις με 2α και έχεις μια αλλαγή λιγότερη. thumb

Karizma Z4
24-07-13, 13:08
Υπαρχει πρακτικος τροπος για να μπορεσουμε να δουμε ποσο γρηγορες ειναι οι αλλαγες του Steptronic με το προγραμμα της Alpina!

Στο δικο μου η πεταλουδα στις αλλαγες κλεινει κατα 4%!Στα χειροκινητα με καλη αλλαγη κλεινει κατα 40%!

Με ενα οργανακι φυσωμενο στην OBD στο συγκεκριμενο αυτοκινητο μπορουμε να το δουμε ευκολα! thumb

Karizma Z4
24-07-13, 13:09
Το 335 με speptronic έχει launch control;

Σε μαμα μορφη δεν νομιζω...

Με το προγραμμα της Alpina ισως!

friendgr
24-07-13, 14:04
Υπαρχει πρακτικος τροπος για να μπορεσουμε να δουμε ποσο γρηγορες ειναι οι αλλαγες του Steptronic με το προγραμμα της Alpina!

Στο δικο μου η πεταλουδα στις αλλαγες κλεινει κατα 4%!Στα χειροκινητα με καλη αλλαγη κλεινει κατα 40%!

Με ενα οργανακι φυσωμενο στην OBD στο συγκεκριμενο αυτοκινητο μπορουμε να το δουμε ευκολα! thumb

Αυτά είναι τα ωραία τεστακια.

Τι να σας κανω, αν ειχα ενα 335 και το χα παρει ξεφτιλα (οχι να χα δωσει 80 και 90 χιλιαρικα) θα παίζαμε, μιας και σαν γκατζετακιας ότι πέσει στο χέρι μου softwarιάζεται χωρίς φόβο αλλά με πάθος.....

mark e92
24-07-13, 15:47
Δεν σου αρέσει ενα manual ε???

mark e92
24-07-13, 15:51
Μιλάω για την έκδοση με τα 306 .

Αν σας τα εδιναν στα ιδια χρηματα τα ιδια αυτοκινητα, ποιο κιβώτιο θα προτιμούσατε; ποιο είναι καλύτερο και γιατί;



Αυτό:
https://www.car.gr/classifieds/cars/photos/2951460/

ή αυτό:
https://www.car.gr/classifieds/cars/photos/3729878/



Στο παλιό δεν υπάρχει Sport προγραμμα; (κουμπάκι)

Μήπως το 2ο είναι πολύ ακριβό...

friendgr
24-07-13, 18:53
Δεν σου αρέσει ενα manual ε???

:hystericalbs1:
Απεταξαμην την κουτάλα......

friendgr
24-07-13, 18:55
Μήπως το 2ο είναι πολύ ακριβό...

εννοείται. Θα το κοιτάει πολύ καιρό ακόμα.

Stamatis
24-07-13, 18:56
Αυτά είναι τα ωραία τεστακια.

Τι να σας κανω, αν ειχα ενα 335 και το χα παρει ξεφτιλα (οχι να χα δωσει 80 και 90 χιλιαρικα) θα παίζαμε, μιας και σαν γκατζετακιας ότι πέσει στο χέρι μου softwarιάζεται χωρίς φόβο αλλά με πάθος.....
Γκατζετακια σε γνωρισα οχι κοντρακια. :hystericalbs1:

mark e92
24-07-13, 19:08
:hystericalbs1:
Απεταξαμην την κουτάλα......

Γιατί ? θα ανακατεύεις και την βενζίνα:th_Laie_67-1:

mark e92
24-07-13, 19:09
Εγώ πάλι δεν μπορώ τα auto...

friendgr
24-07-13, 19:21
Εγώ πάλι δεν μπορώ τα auto...

Λιγο offtopic ΑΚΡΙΒΩΣ τα ιδια και χειρότερα έλεγε ο κουμπάρος μου που ήθελε να πάρει cayman. ρε του ελεγα είσαι τρελός τέτοιο αμάξι, σε ολα τα κορυφαία βάζουν αυτόματα κλπ εκεί κολλημένος.

ώσπου εντελώς τυχαία ήρθε μαζί μου στα παιδιά στην Παλλήνη με τα ferrari τα 360.
Οχι μονο αλλαξε γνώμη άλλα πήρε και pdk!
Ξέρεις τι λέει τώρα;
πως επιτρέπουν να βγάζουν ακόμα χειροκίνητα αυτοκίνητα.... χαχαχαχαχα

τέλος offtopic.

Bellof-3
24-07-13, 19:27
Λιγο offtopic ΑΚΡΙΒΩΣ τα ιδια και χειρότερα έλεγε ο κουμπάρος μου που ήθελε να πάρει cayman. ρε του ελεγα είσαι τρελός τέτοιο αμάξι, σε ολα τα κορυφαία βάζουν αυτόματα κλπ εκεί κολλημένος.

ώσπου εντελώς τυχαία ήρθε μαζί μου στα παιδιά στην Παλλήνη με τα ferrari τα 360.
Οχι μονο αλλαξε γνώμη άλλα πήρε και pdk!
Ξέρεις τι λέει τώρα;
πως επιτρέπουν να βγάζουν ακόμα χειροκίνητα αυτοκίνητα.... χαχαχαχαχα

τέλος offtopic.

γουστα ειναι αυτα...

αλλα κειμαν, με τετοιο στησιμο κτλ... επιβαλεται χειροκινητο... να το γουσταρεις να το οδηγεις...

αν ηταν πιο ταξιδιαρικο μαζι σου...

stef
24-07-13, 19:28
Το 335 με speptronic έχει launch control;

Όχι!!

stef
24-07-13, 19:29
Ειναι μια κωδικοποιηση που γινεται με το προγραμμα WinKFP και διαρκει περιπου 5 λεπτα.
Αλαζεις τον 6ψηφιο κωδικο του σασμαν σου με τον 6ψηφιο του ALPINA D3 και αυτο ειναι ολο. Το μονο που χρειαζεσαι ειναι ενα laptop και το καλωδιο (ΙΝΡΑ)
Υπαρχουν αρκετα βιντεο στο youtube. :-)

Δηλαδή το κάνει switchtronic?

mark e92
24-07-13, 19:33
γουστα ειναι αυτα...

αλλα κειμαν, με τετοιο στησιμο κτλ... επιβαλεται χειροκινητο... να το γουσταρεις να το οδηγεις...

αν ηταν πιο ταξιδιαρικο μαζι σου...

+1000
Εξαρτάται τι θέλει ο καθένας νομίζω ...
Για μέσα στην Αθήνα πρεπεί να είναι Γαμάτο το auto !!!

Harisp
24-07-13, 19:34
Όχι!!

Δεν έχει αλλά μπορείς να κάνεις brake launch πατώντας ταυτόχρονα γκάζι-φρένο ώστε να ανεβάσει πίεση και να αφήσεις το γκάζι και να εκτοξευτείς. :fountwtis:
Με τις ανάλογες φθορές πάντα.

stef
24-07-13, 19:35
+1000
Εξαρτάται τι θέλει ο καθένας νομίζω ...
Για μέσα στην Αθήνα πρεπεί να είναι Γαμάτο το auto !!!

Έτσι ΑΚΡΙΒΩΣ είναι!!!! thumb

mark e92
24-07-13, 19:38
Δεν έχει αλλά μπορείς να κάνεις brake launch πατώντας ταυτόχρονα γκάζι-φρένο ώστε να ανεβάσει πίεση και να αφήσεις το γκάζι και να εκτοξευτείς. :fountwtis:
Με τις ανάλογες φθορές πάντα.

Θέλει διάβασμα το πράμα δηλ .
Ενα scirocco R που είχα οδηγήσει δεν με ενθουσίασε :thumbsdown:

Bellof-3
24-07-13, 19:39
Δικιο εχεις... διαφορετικες οι αναγκες...

mark e92
24-07-13, 19:42
Έτσι ΑΚΡΙΒΩΣ είναι!!!! thumb

Το θέμα είναι να έχεις το 335 για την πόλη ή για εξορμήσεις ???

stef
24-07-13, 20:10
Το θέμα είναι να έχεις το 335 για την πόλη ή για εξορμήσεις ???

Καιι αν δεν έχω 335 και έχω πχ 330, 325?
TΟ αυτόματο είναι μονόδρομος για μέσα στην πόλη!

Γιωτης 335i
24-07-13, 23:13
Τι εννοεις switchtronic ?

stef
24-07-13, 23:21
Τι εννοεις switchtronic ?


Η Αlpina το κιβώτιό της έτσι το ονομάζει...

Γιωτης 335i
24-07-13, 23:34
Εφοσον παιρνει το προγραμμα της Alpina τοτε θα γινεται switchtronic

stef
24-07-13, 23:35
Πού το έκανες θέλεις να μας πεις?
Κόστος, τρόπος τοποθέτησης κλπ?

Bellof-3
24-07-13, 23:44
ετσι ονομαζει η αλπινα το αυτοματο κιβωτιο της

Γιωτης 335i
24-07-13, 23:45
Το εκανα με τη βοηθεια ενος φιλου στη θεσσαλονικη που εχει το προγραμμα.
Η διαδικασια ειναι το ακριβως το βιντεακι που ανεβασε ο BILL007.
Αν εχεις το προγραμμα δε σου κοστιζει τιποτα.

friendgr
25-07-13, 08:49
Το καλώδιο; από κανα ebay;

stef
27-07-13, 11:14
Το θέμα είναι πόσο αξιόπιστο είναι κάτι τέτοιο και δεν θα πάρει κάποιος το mechatronic στο χέρι...

fanisk
27-07-13, 20:05
Το θέμα είναι πόσο αξιόπιστο είναι κάτι τέτοιο και δεν θα πάρει κάποιος το mechatronic στο χέρι...

Αστο μη κοψουν τα κερια απο την επιταχυνση :th_Laie_67-1:

stef
28-07-13, 09:18
Αστο μη κοψουν τα κερια απο την επιταχυνση :th_Laie_67-1:

Έλα να ανοίξουμε μία τώρα που έχεις και hard top μα δούμε τι κάνει το SMG σου... :p

fanisk
28-07-13, 18:04
Έλα να ανοίξουμε μία τώρα που έχεις και hard top μα δούμε τι κάνει το SMG σου... :p

Δεν κλεβω εκκλησιες :thefinger: