PDA

Επιστροφή στο Forum : [E36] Περί διαφορικού ο λόγος



TOMIS
27-12-09, 21:13
Παιδια αυριο με το καλο παω μετα απο 1μιση μηνα αναμονη να βαλω το καινουριο διαφορικο το οποιο πλεον θα ειναι μπλοκε και πιο κοντο..Εχω την εξης απορια ομως..Μου ειπε ο μηχανικος χωρις συγκεκριμενα νουμερα ακομα οτι το καινουριο ειναι 15 πιο κοντο λεει και δεν ξερω αν ειναι πολυ η λιγο αν θα δω διαφορα η να του το πεταξω στην μουρη...Εχει κανεις καμια ιδεα?Μιλαμε για ε36 325

m-power_01
27-12-09, 21:37
τι εννοει 15 πιο κοντο? εννοεις 0,15? δηλαδη εστω το δικο σου 3,85 το αλλο 4,00?
Αν ειναι ετσι τωρα φορας τι? μαμα διαφορικο απο 25αρι? Μηπως μιλαει αναλογια δοντιων κορωνας πηνιου? (το θεωρω δυσκολο...)
Ασχετα με το τι εννοει εκεινος, εσυ τι ζητας απο το αυτοκινητο σου? ρεπριζ, παντες, τελικες, φαναρια? τι? Πες για να σε βοηθησουμε

Stamatis
27-12-09, 21:37
15 ειναι μια καλη διαφορα, θα νοιωσεις να γεμιζουν πιο γρηγορα οι ταχυτητες και θα χασεις και τελικη, οχι τραγικα αλλα θα χασεις.
Ηδη υπαρχει σε αυτο το φορουμ σχετικο θρεντ που βοηθαει να υπολογισεις το ποσο θα χασεις και τι θα κερδισεις.

m-power_01
27-12-09, 21:40
15 ειναι μια καλη διαφορα, θα νοιωσεις να γεμιζουν πιο γρηγορα οι ταχυτητες και θα χασεις και τελικη, οχι τραγικα αλλα θα χασεις.
Ηδη υπαρχει σε αυτο το φορουμ σχετικο θρεντ που βοηθαει να υπολογισεις το ποσο θα χασεις και τι θα κερδισεις.

Δεν διαφωνω καθολου...αλλα τι φοραει τωρα? μηπως παρακοντινει?

Stamatis
27-12-09, 21:40
τι εννοει 15 πιο κοντο? εννοεις 0,15? δηλαδη εστω το δικο σου 4,00 το αλλο 3,85?
Αν ειναι ετσι τωρα φορας τι? μαμα διαφορικο απο 25αρι? Μηπως μιλαει αναλογια δοντιων κορωνας πηνιου? (το θεωρω δυσκολο...)
Ασχετα με το τι εννοει εκεινος, εσυ τι ζητας απο το αυτοκινητο σου? ρεπριζ, παντες, τελικες, φαναρια? τι? Πες για να σε βοηθησουμε
απο οτι καταλαβαινω πρπει να του ανεβαζει βημα +0μ15 μαλον.
.

edit με προλαβες.

ναι ισως και να κοντυνει αρκετα αν ειναι ηδη κοντο, αλλα και παλι θεωρητικα μιλαμε, αφου δεν ξερουμε ουτε τι φοραει ουτε τι βαζει...

nautilos
27-12-09, 21:42
Δεν διαφωνω καθολου...αλλα τι φοραει τωρα? μηπως παρακοντινει?


Μου φένεται 3.15 αν μιλάμε για coupe.

Stamatis
27-12-09, 21:49
απο το ιντερνετ βλεπω οτι το μπλοκε 40% για ε36 ειναι συνηθως 3.46 εκτος και αν του βαζει απο το 3.2Μ3 που παλι διαβαζω οτι ειναι 3.91... εικασιες κανουμε παντως...

Thomelef
27-12-09, 22:10
Μαν ότι και να είναι να ξέρεις πως θα το ευχαριστηθεις...
Γενικά αυτού του είδους η μετατροπουλα είναι πιστεύω
από τις πιο διασκεδαστικές και ταυτόχρονα με αισθητή
διάφορα στο πριν και μετά...

TOMIS
27-12-09, 22:14
0.15 εννοει..Δεν ξερω τι φοραω τωρα αλλα ηταν πολυ μακρυ λεει να φανταστειτε τα 250 κοντερ τα γεμιζα με ευκολια και στα χαμηλα γεμιζε αργα σχετικα..Αντε να δουμε αυριο τι θα γινει..Ελπιζω να παω εστω με 210 τελικη γιατι αλλιως ειπαμε δεν ειμαι 1600κυβικα..Απο οτι καταλαβα θα το ευχαριστηθω παντως ευχαριστω για τισ πληροφοριες:thumbsup:

TOMIS
29-12-09, 13:17
Λοιπον φιλτατοι το αμαξι μπηκε επιτελους συνεργειο και αν ολα πανε καλα αυριο το εχω στα χερια μου..Υπηρξε μια μικρη επιπλοκη ας το πουμε γιατι το παλιο διαφορικο ηταν 4κυλινδρο μου ειπαν ενω το καινουριο ειναι απο μ3 και ειναι 6 αν δεν κανω λαθος..Το παλιο βημα ηταν 3.15 εξου και οι υψηλες και ανετες τελικες που εφτανα(260κοντερ εχω δει) ενω το καινουριο θα ειναι 3.25(3.23 για την ακριβεια)..Εγω χωρις να ξερω θεωρω μικρη την διαφορα αλλα εσεις που ξερετε θα μου πειτε(ελπιζω) αν θα δω κατι καινουριο σε επιταχυνσεις κτλ..Το σιγουρο ειναι πως με το μπλοκε θα αλλαξουν πολλα και αυτο εχει σημασια..:mpaks::mpaks:

m-power_01
29-12-09, 16:19
Λοιπον φιλτατοι το αμαξι μπηκε επιτελους συνεργειο και αν ολα πανε καλα αυριο το εχω στα χερια μου..Υπηρξε μια μικρη επιπλοκη ας το πουμε γιατι το παλιο διαφορικο ηταν 4κυλινδρο μου ειπαν ενω το καινουριο ειναι απο μ3 και ειναι 6 αν δεν κανω λαθος..Το παλιο βημα ηταν 3.15 εξου και οι υψηλες και ανετες τελικες που εφτανα(260κοντερ εχω δει) ενω το καινουριο θα ειναι 3.25(3.23 για την ακριβεια)..Εγω χωρις να ξερω θεωρω μικρη την διαφορα αλλα εσεις που ξερετε θα μου πειτε(ελπιζω) αν θα δω κατι καινουριο σε επιταχυνσεις κτλ..Το σιγουρο ειναι πως με το μπλοκε θα αλλαξουν πολλα και αυτο εχει σημασια..:mpaks::mpaks:

καλοριζικο φιλε ! Λοιπον αν και δεν ξερω τι σασμαν φορας...Τα 260 που λες πρεπει να ειναι κοντα στα 247 km/h πραγματικα και με το νεο διαφορικο θα πας καπου στα 240 και κατι ψιλα ... Αρα θα δεις πιστευω μια διαφορα στις ρεπριζ!! Βεβαια μπροστα στην τεραστια αλλαγη στην οδηγικη συμπεριφορα λογω μπλοκε...πιστευω μικρη σημασια εχει η ρεπριζ

TOMIS
29-12-09, 16:51
καλοριζικο φιλε ! Λοιπον αν και δεν ξερω τι σασμαν φορας...Τα 260 που λες πρεπει να ειναι κοντα στα 247 km/h πραγματικα και με το νεο διαφορικο θα πας καπου στα 240 και κατι ψιλα ... Αρα θα δεις πιστευω μια διαφορα στις ρεπριζ!! Βεβαια μπροστα στην τεραστια αλλαγη στην οδηγικη συμπεριφορα λογω μπλοκε...πιστευω μικρη σημασια εχει η ρεπριζ

Ευχαριστω πολυ φιλε μου..Και εγω για γυρω στα 240 τα υπολογιζα μιας και το εργοστασιο εδινε 238-240...Τωρα με το μπλοκε με βλεπω για κολλητιλικια με τον λαστιχα..

m-power_01
29-12-09, 16:55
Ευχαριστω πολυ φιλε μου..Και εγω για γυρω στα 240 τα υπολογιζα μιας και το εργοστασιο εδινε 238-240...Τωρα με το μπλοκε με βλεπω για κολλητιλικια με τον λαστιχα..

με το κομπιουτερακι θα εισαι 241.35 km/h με παραδοχη οτι εχεις 5αρι σασμαν και η 5η σου ειναι 1:1 και οτι φορας 225/45/17

TOMIS
29-12-09, 17:58
με το κομπιουτερακι θα εισαι 241.35 km/h με παραδοχη οτι εχεις 5αρι σασμαν και η 5η σου ειναι 1:1 και οτι φορας 225/45/17

Ολα τα πετυχες ακριβως ομως ακομα και τα λαστιχα

TOMIS
30-12-09, 20:45
Τελικα σημερα παρελαβα το αυτοκινητο με το καινουριο του διαφορικο,που επιτελους ειναι μπλοκε!!!!!Το βημα δεν αλλαξε στην ουσια μιας και το προηγουμενο ηταν 3.15 και το καινουριο 3.18 με μια επιφηλαξη για το βημα του παλιου..εχω λιγες αποριες ομως..Στην οπισθεν ακουγεται ενας θορυβος σαν γδουπος ,ο μηχανικος μου ειπε ετσι κανουν τα μπλοκε αλλα εγω δεν εχω ιδεα..Επισης ακουω και εναν καινουριο θορυβο πλεον σαν γρυλισμα καποιες φορες οταν στριβω η απλα παω και ευθεια..Ειναι φυσιολογικο να περιμενω να δεσουν τα ρουλεμαν και να τρεξουν οι βαλβολινες η να ανησυχω?Οσο πιο πολυ το οδηγαω τοσο μειωνετε ο ηχος νομιζω...Τελοσπαντων...Εντυπ ωσεις?Χαλασα 30 ευρω βενζινη μεσα σε 3 ωρες δεν εβγαινα απο το αμαξι μεσα και ασ με τραβαγανε..Μου φανηκε πως η πρωτη μου δυναμωσε εκπλητικα,σε εκκινηση ειναι σαν να οδηγαω αλλο αμαξι και σε ρεπριζ νιωθω οτι χαμηλα ειναι πιο δυνατο και ψηλα ακομα πιο πολυ,παρολο που το βημα ειναι σχεδον το ιδιο..Τωρα 3.15 με 3.18 εσεις ξερετε καλυτερα αν ειναι υπολογισιμη διαφορα..Για πρωτη φορα στην ζωη μου οδηγαω αμαξι πισωκινητο με μπλοκε και εχω τρελαθει...!!!Το κρατημα αλλο πραγμα τα μπαντιλικια ατελειωτα και με απολυτο ελεγχο,αρκει να ειναι και η ταχυτητα με οριο..Δεν ξερω τι να πω εχω καταενθουσιαστει και θελω να παρω το μαξιλαρι μου και να κοιμηθω μεσα!!!!!Σιγουρα ξερω τι θα ονειρευτω το βραδυ....Να κανω την πλατεια της νεας Κηφισιας 10 γυρους με τα 4!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!( και μετα η τροχαια απο απεναντι να ερθει να με...)..Συγνμη για το μεγαλο ποστ αλλα και παλι δεν μπορω να πειγραψω ποσο ωραια νιωθω...

m-power_01
30-12-09, 21:14
Τελικα σημερα παρελαβα ...ωραια νιωθω...

Καλοριζικο!! Να το χαρεις οπως αρμοζει! Διαφορα βηματος αν ειναι οπως τα λες σχεδον δεν υπαρχει! Εξαλλου δεν υπαρχει λογος να κανουμε ικασιες, αφου το εχεις πλεον και μπορεις να διαπιστωσεις τα παντα!Τωρα για τον γδουπο που λες δεν θελω να κανω μαντεψιες γιατι ολα παιζουν ...σασμαν, κεντρικος, διαφορικο, ημιαξονια, ακομα και βασεις...Ή παρε και καμια αλλη γνωμη μηχανικου ή αλλιως ελα σε καποια συναντηση να το δουμε.


Ολα τα πετυχες ακριβως ομως ακομα και τα λαστιχα
υ.γ : Ειδες τι κανω για να βγαλω το ψωμι μου...χαχαχαχα

Stamatis
30-12-09, 21:32
Κατ αρχην καλοριζικο.
Αυτο το γκουπ στο δικο μου ηταν βαση διαφορικου. Φτηνο θεμα. Αλλα μιας και μολις αλλεξε το διαφορικο ο μαστορας τι στο καλο θα το ειχε δει. Νομιζω πρεπει απλα να το αναφερεις στο μαστορα σου.

TOMIS
30-12-09, 21:32
Καλοριζικο!! Να το χαρεις οπως αρμοζει! Διαφορα βηματος αν ειναι οπως τα λες σχεδον δεν υπαρχει! Εξαλλου δεν υπαρχει λογος να κανουμε ικασιες, αφου το εχεις πλεον και μπορεις να διαπιστωσεις τα παντα!Τωρα για τον γδουπο που λες δεν θελω να κανω μαντεψιες γιατι ολα παιζουν ...σασμαν, κεντρικος, διαφορικο, ημιαξονια, ακομα και βασεις...Ή παρε και καμια αλλη γνωμη μηχανικου ή αλλιως ελα σε καποια συναντηση να το δουμε.


υ.γ : Ειδες τι κανω για να βγαλω το ψωμι μου...χαχαχαχα

Eυχαριστω φιλε μου..Κεντρικο ειπαν τον αλλαξαν για να μπει το διαφορικο..Ποτε κανετε τετοιες συναντησεις να ξερω να ερθω:)...Δηλαδη δεν ακουγονται τα μπλοκε στην οπισθεν γενικα?

m-power_01
30-12-09, 21:38
Eυχαριστω φιλε μου..Κεντρικο ειπαν τον αλλαξαν για να μπει το διαφορικο..Ποτε κανετε τετοιες συναντησεις να ξερω να ερθω:)...Δηλαδη δεν ακουγονται τα μπλοκε στην οπισθεν γενικα?

Γενικα μια μεταδοση δεν πρεπει να ακουγεται! Μην τρελαινεσαι, μπορει να ναι κατι πολυ απλο οπως η βαση του διαφορικου.Βεβαια θα επρεπε να εχει κοιταχτει.
Οταν ειναι να γινει η επομενη θα αναρτηθει σχετικο thread εγκαιρα.

TOMIS
06-01-10, 12:55
Γενικα μια μεταδοση δεν πρεπει να ακουγεται! Μην τρελαινεσαι, μπορει να ναι κατι πολυ απλο οπως η βαση του διαφορικου.Βεβαια θα επρεπε να εχει κοιταχτει.
Οταν ειναι να γινει η επομενη θα αναρτηθει σχετικο thread εγκαιρα.

Παιδια 68%εμπλοκη ειναι καλα?Εχω η 68 η 63 νομιζω 68..Η ειναι π..α κω..ς εμπλοκη?

m-power_01
06-01-10, 20:48
Ντριφταδικος χαρακτηρας!

matador
07-01-10, 00:48
ο,τι να ναι διαβαζω σε αυτο το θρεντ
λοιπον τομι αν δε ξερεις τι διαφορικο φορας και τι θα βαλεις,ερισαι ο καλυτερος πελατης του μαστορα(δεν ειναι καλο για την τσεπη σου)
με 0.15 κοντυτερρο διαφορικο μπορει να χασεις και 10 χιλιομετρα τελικης
ειτε κουπε,ειτε σενταν,ειτε στεισον τα 325 τα χειροκινητα φοραγαν 3,15 διαφορικο

40% μπλοκε δεν εβγΑΖΕ Η ΕΤΑΙΡΙΑ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ε36
3.46 βημα δεν εβγαλε για Ε36.
3,45 εβγαλε
το Μ3 3.2 φοραγε 3.23
snoopy εισαι σκετη παραπληροφορηση
μια μερα το αμαξι στο συνεργειο για δουλεια μισης ωρας ειναι υπερβολη
αν το διαφορικο ηταν απο τετρακυλινδρο ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να ειχες τελικη 250 στο κοντερ
το Μ3 το τριλητρο φοραγε το ιδιο βημα με το 325( δηλαδη 3.15 βημα)
τι σημαινει οτι το νεο διαφορικο ειναι 6?
αρα τι μας λες οτι φοραγες διαφορικο απο τετρακυλινδρο και ειχε βημα 3.15?
βασικα αλλαξε μαστορα γιατι σου λεει ο,τι να ναι και εσυ το πιστευεις.
βημα 3.18 παλι δε νομιζω να υπαρχει
τα μπλοκε δεν κανουν γκουπ στην οπισθεν και γενικα ουτε τα ελευθερα το κανουν
για τους θορυβους που κανει ναι να ανησυχεις οτι συντομα θα κουρεψεις το διαφορικο
68% εμπλοκη ειναι απλα εξωπραγματικη

Stamatis
07-01-10, 11:50
Δικιο εχεις. Κοιταω τωρα το realoem και βλεπω οτι η σελιδα με τα διαφορικα που κοιταγα ειναι αλλα νταλλων.
Μπας και το evo φοραγε τιπιτα παραξενο;
Ειδες τελικα δεν ειναι ολα σωστα στο ιντερνετ. Αμα διαβασεις σαχλαμαρα σαχ´αμαρα θα πεις.

m-power_01
07-01-10, 14:21
Πηγες και εσυ να τα βαλεις με τον Γρηγορη για θεματα Ε36...

TOMIS
07-01-10, 16:15
ο,τι να ναι διαβαζω σε αυτο το θρεντ
λοιπον τομι αν δε ξερεις τι διαφορικο φορας και τι θα βαλεις,ερισαι ο καλυτερος πελατης του μαστορα(δεν ειναι καλο για την τσεπη σου)
με 0.15 κοντυτερρο διαφορικο μπορει να χασεις και 10 χιλιομετρα τελικης
ειτε κουπε,ειτε σενταν,ειτε στεισον τα 325 τα χειροκινητα φοραγαν 3,15 διαφορικο

40% μπλοκε δεν εβγΑΖΕ Η ΕΤΑΙΡΙΑ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ε36
3.46 βημα δεν εβγαλε για Ε36.
3,45 εβγαλε
το Μ3 3.2 φοραγε 3.23
snoopy εισαι σκετη παραπληροφορηση
μια μερα το αμαξι στο συνεργειο για δουλεια μισης ωρας ειναι υπερβολη
αν το διαφορικο ηταν απο τετρακυλινδρο ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να ειχες τελικη 250 στο κοντερ
το Μ3 το τριλητρο φοραγε το ιδιο βημα με το 325( δηλαδη 3.15 βημα)
τι σημαινει οτι το νεο διαφορικο ειναι 6?
αρα τι μας λες οτι φοραγες διαφορικο απο τετρακυλινδρο και ειχε βημα 3.15?
βασικα αλλαξε μαστορα γιατι σου λεει ο,τι να ναι και εσυ το πιστευεις.
βημα 3.18 παλι δε νομιζω να υπαρχει
τα μπλοκε δεν κανουν γκουπ στην οπισθεν και γενικα ουτε τα ελευθερα το κανουν
για τους θορυβους που κανει ναι να ανησυχεις οτι συντομα θα κουρεψεις το διαφορικο
68% εμπλοκη ειναι απλα εξωπραγματικη

3.15 φοραγε 3.23 φοραει..250+ εχω δει με το παλιο διαφορικο και ηταν κοντα στισ 6700 στροφες το εχω και σε φωτο νομιζω.Ο ηχος συμφωνα με τον μηχανικο οφειλεται στο οτι εχει μποσικα το σασμαν ετσι μου ειπε τουλαχιστον.Θα κανονισω συντομα να το παω και σε αλλον να μου το σηκωσουν..Αν οντως εχει μποσικα το σασμαν την που....σα?Και μετα τη εισοδο του νεου διαφορικου ακουω τους ιδιους θορυβους αρα προφανως δεν ειναι απο το διαφορικο....Ευχαριστω για τις ινφο μου ανοιξαν λιγο τα ματια

Eπισης αν το παω σε αλλον μαστορα για να δει βημα κτλ απο διαφορικο και γενικα λεπτομερειες πρεπει να το λυσει ολο?

m-power_01
07-01-10, 16:30
3.15 φοραγε 3.23 φοραει..250+ εχω δει με το παλιο διαφορικο και ηταν κοντα στισ 6700 στροφες το εχω και σε φωτο νομιζω.Ο ηχος συμφωνα με τον μηχανικο οφειλεται στο οτι εχει μποσικα το σασμαν ετσι μου ειπε τουλαχιστον.Θα κανονισω συντομα να το παω και σε αλλον να μου το σηκωσουν..Αν οντως εχει μποσικα το σασμαν την που....σα?Και μετα τη εισοδο του νεου διαφορικου ακουω τους ιδιους θορυβους αρα προφανως δεν ειναι απο το διαφορικο....Ευχαριστω για τις ινφο μου ανοιξαν λιγο τα ματια

Eπισης αν το παω σε αλλον μαστορα για να δει βημα κτλ απο διαφορικο και γενικα λεπτομερειες πρεπει να το λυσει ολο?

Θα ηταν μια καλη ιδεα να πας και αλλου! Πιθανοτατα το διαφορικο να εχει πανω το ταμπελακι του που θα αναγραφει το βημα.Ειναι ενα λαμακι βιδωμενο πανω του και γραφει S 3.23 πχ... Αν πεσεις απο κατω μπορει να το βρεις και μονος σου, αν υπαρχει