PDA

Επιστροφή στο Forum : πληκτρα πολλαπλων επιλογων ε46



dimitrisx_larissa
21-07-13, 10:52
καλημερα φιλοι μου!
εχω ενα ε46 με τριακτινο τιμονι! θελω να βαλω πληκτρα πολλαπλων επιλογων(ραδιο cd, cruise cotrol, κ τετοια)..
ξερετε πως γινεται??? αλλαζεις ολο το τιμόνι, η μονο το πλαστικο που εχει τα πληκτρα??
η καλωδιωση υπαρχει???

BabisStinson
21-07-13, 10:55
Αλλάζει μόνο το πλαστικό κομμάτι με τα πλήκτρα και πρέπει να αγοράσεις και την καλωδίωσή τους. thumb
Θα χρειαστεί κι ένας επαναπρογραμματισμός του εγκεφάλου αν θυμάμαι καλά.

dimitrisx_larissa
21-07-13, 11:11
ρωτησα εδω στη Λαρισα σε καταστηματα με ανταλλακτικα αλλα δν βρισκω....
ολοκληρο τιμονι μονο μου ειπανε κ οταν κοψουν!
κ που να βρεις σωστο μαστορα??? εδω σε θελω!!! να μην σου κανει κ καμια ζημεια!!

Kostase46
21-07-13, 11:13
καλημερα φιλοι μου!
εχω ενα ε46 με τριακτινο τιμονι! θελω να βαλω πληκτρα πολλαπλων επιλογων(ραδιο cd, cruise cotrol, κ τετοια)..
ξερετε πως γινεται??? αλλαζεις ολο το τιμόνι, η μονο το πλαστικο που εχει τα πληκτρα??
η καλωδιωση υπαρχει???

Εάν φοράς Μ43 θέλει πολλά πράγματα, με κινητήρα Ν40, Ν42, Ν45, Μ54 χρειάζονται μόνο τα κουμπιά δυο καλωδιωσεις τις οποίες η τις αγοράζεις η τις φτιάχνεις προγραμματισμός δεν χρειάζεται. Αν ανεβεις Θεσσαλονίκη μπορούμε να το φτιάξουμε.

dimitrisx_larissa
21-07-13, 11:18
n42b18
τα πληκτρα που θα βρω φιλε κωστα!!

wheelman
21-07-13, 11:27
Αντιπροσωπία ή eBay

Kostase46
21-07-13, 11:28
n42b18
τα πληκτρα που θα βρω φιλε κωστα!!

Είχα δυο σετ αλλά τα έχω δώσει αν σ ενδιαφέρει μπορώ να δω για κουμπιά , ψάξε κι εσύ στα μεταχειρισμένα τις καλωδιωσεις μπορω να τις αναλάβω εγω.

dimitrisx_larissa
21-07-13, 11:31
Είχα δυο σετ αλλά τα έχω δώσει αν σ ενδιαφέρει μπορώ να δω για κουμπιά , ψάξε κι εσύ στα μεταχειρισμένα τις καλωδιωσεις μπορω να τις αναλάβω εγω.
πριν καμια βδομαδα ρωτησα παλι... αλλα θα ξαναψαξω μηπως βρω τπτ! σου εστειλα pm! να μιλησουμε για κοστος κ τετοια...

dafidack
21-07-13, 11:35
Στον Ευθυμιαδη ρωτησες Δημητρη?Αυτος εχει τις Παναγιας τα ματια.Αν δε βρηκες σ'αυτον δυσκολο το βλεπω.

dimitrisx_larissa
21-07-13, 11:39
οχι δν πηγα... τριτη που εχω ρεπο θα ψαξω! εχω να παω κ διακοπες, να βαλω κ to cruise, να γλιτωσω κ κανενα ευρω!!! χαχαχα

aristent
21-07-13, 11:43
επισης στην Τερψιθεα υπαρχει ενας ακομα με ανταλλακτικα:
https://www.car.gr/parts/view/3346030/

Giorgos 116i
21-07-13, 11:52
Εάν φοράς Μ43 θέλει πολλά πράγματα, με κινητήρα Ν40, Ν42, Ν45, Μ54 χρειάζονται μόνο τα κουμπιά δυο καλωδιωσεις τις οποίες η τις αγοράζεις η τις φτιάχνεις προγραμματισμός δεν χρειάζεται. Αν ανεβεις Θεσσαλονίκη μπορούμε να το φτιάξουμε.

φιλε μου μήπως ξερεις στο δικο μου το 116ι Ν45 που εχει το απλο το τιμονι το δερμάτινο εγω για να βαλω κουμπιά χρειάζομαι αλλο τιμονι ετσι?

Kostase46
21-07-13, 12:14
φιλε μου μήπως ξερεις στο δικο μου το 116ι Ν45 που εχει το απλο το τιμονι το δερμάτινο εγω για να βαλω κουμπιά χρειάζομαι αλλο τιμονι ετσι?

Εαν έχεις το απλό τότε θες τιμονι την φλασιερα και κωδικοποίηση δε χρειαζετε ούτε καλώδια ούτε τίποτα άλλο.

Giorgos 116i
21-07-13, 12:19
ξερουμε μήπως κόστος ειναι δύσκολο να αλλάξεις τιμόνι..?

dimitrisx_larissa
21-07-13, 12:23
κωστα... οταν το ενεργοποιησεις, βγαινει μολις πατησεις φρενο, η συμπλεκτη???
το δικο μου ειναι γερμανιας, καποιος μου ειπε μπορει να εχει την καλωδιωση κ να 8ελει μονο ενεργοποιηση απο τν εγκεφαλο... ισχυει κατι τετοιο?

Kostase46
21-07-13, 12:27
κωστα... οταν το ενεργοποιησεις, βγαινει μολις πατησεις φρενο, η συμπλεκτη???
το δικο μου ειναι γερμανιας, καποιος μου ειπε μπορει να εχει την καλωδιωση κ να 8ελει μονο ενεργοποιηση απο τν εγκεφαλο... ισχυει κατι τετοιο?

Θα δουλεύει κανονικά σαν να το είχε απο το εργοστάσιο, αναμονή δεν είχαν την καλωδιωση δε την γλυτωνεις.

Kostase46
21-07-13, 12:29
ξερουμε μήπως κόστος ειναι δύσκολο να αλλάξεις τιμόνι..?

Εσύ τι ακριβώς θέλεις να κανεις να βάλεις κουμπιά στο τιμονι η να βάλεις cruise control?

dimitrisx_larissa
21-07-13, 12:30
οκ! μενει μονο να βρουμε τα πληκτρα.... βρηκα σ εναν 130 ευρω καινουργια... θα κοιταξω μηπως βρω κ τπτ πιο οικονομικο!

Kostase46
21-07-13, 12:54
οκ! μενει μονο να βρουμε τα πληκτρα.... βρηκα σ εναν 130 ευρω καινουργια... θα κοιταξω μηπως βρω κ τπτ πιο οικονομικο!

Πιστεύω πως ειναι παρα πολλά για κουμπια αν θες μπορω αυριο κι εγω να κάνω μια ερώτηση

dimitrisx_larissa
21-07-13, 12:56
ναι ρωτησε κ μου λες! απ οτι φαινεται στισ φωτο, ειναι γνησιο, καινουργιο κ με τα καλωδιωση....

Kostase46
21-07-13, 13:00
ναι ρωτησε κ μου λες! απ οτι φαινεται στισ φωτο, ειναι γνησιο, καινουργιο κ με τα καλωδιωση....

Στείλε link να δω

BabisStinson
21-07-13, 13:13
οχι δν πηγα... τριτη που εχω ρεπο θα ψαξω! εχω να παω κ διακοπες, να βαλω κ to cruise, να γλιτωσω κ κανενα ευρω!!! χαχαχα

Δημήτρη για το κέρδος μην είσαι και τόσο σίγουρος.. Περισσότερη οικονομία πιστεύω κάνεις όταν μερικές φορές (πχ σε κατηφόρα, ή όταν βλέπεις ότι και ο μπροστά θα φρενάρει όπου να'ναι) αφήνεις το πόδι από το γκάζι κι ας χάνει λίγη ταχύτητα το αυτοκίνητο, παρά με την απόλυτα σταθερή ταχύτητα του Cruise Control.
Τουλάχιστον από δοκιμές που έχω κάνει και με τον τρόπο οδήγησής μου εκεί έχω καταλήξει.
Το μεγάλο του συν είναι η ξεκούραση. Αφήνεις το πόδι από το γκάζι, ειδικά αν δεν έχει και κίνηση ο δρόμος μιλάμε για άραγμα με καφέ στο τιμόνι. :original:

Giorgos 116i
21-07-13, 13:14
Εσύ τι ακριβώς θέλεις να κανεις να βάλεις κουμπιά στο τιμονι η να βάλεις cruise control?

για αρχή κουμπιά αλλα ειδα οτι τα τιμονια κανουν 200 ευρω το λιγότερο το σκέφτομαι λιγο όσο για το cruise δεν εχω ιδεα πως μπαίνει και τι χρειάζεται

dimitrisx_larissa
21-07-13, 13:17
εχω μπερδευτει τωρα... διαβασα σ ενα αλλο site, οτι για να δουλεψει το cruise control, θα πρεπει να εχεισ ηλεκτρικο γκαζι κ οχι με ντιζες! την πατησε ενα σε ε46, μοντελο 2000. το δικο μου τι εχει αραγε?? κ για το ραδιοφωνο θελει κατι modulακια... ισχυει κατι τετοιο???

dimitrisx_larissa
21-07-13, 13:21
https://www.car.gr/parts/photos/1086924/
ενα τιμονι μεταχειρισμενο με πληκτρα μηπως συμφερει περισσοτερο???

Kostase46
21-07-13, 13:22
για αρχή κουμπιά αλλα ειδα οτι τα τιμονια κανουν 200 ευρω το λιγότερο το σκέφτομαι λιγο όσο για το cruise δεν εχω ιδεα πως μπαίνει και τι χρειάζεται

Τιμονι να ψάξεις μεταχειρισμένο αλλά αν σκευτεσε να βάλεις cruise στο μέλλον καλύτερα ειναι να τα κανεις μαζί επειδή θα χρειαστεί δυο φορές ν αλλάξεις φλασιερα η θα βάλεις φλασιερα χωρίς cruise με κουμπια η κατευθείαν με cruise και με κουμπια. Αν χρειαστείς φλασιερα πρέπει να έχω και τις δυο περιπτώσεις μπορούμε να βρούμε κι ένα τιμονι μεταχειρισμένο.

Kostase46
21-07-13, 13:25
https://www.car.gr/parts/photos/1086924/
ενα τιμονι μεταχειρισμενο με πληκτρα μηπως συμφερει περισσοτερο???

Καλή περίπτωση και καλή τιμή για καινούριο στο μαγαζί αυτό το Συνεργειο το έχει ένας φίλος μου.
Μεταχειρισμένα αν τα βρεις καμία 50ευρω θα σε συμφέρει καλύτερα.

dimitrisx_larissa
21-07-13, 13:31
λοιπον... κανεις μια ερευνα αγορας αυτη την βδομαδα εκει στη θεσσαλονικη? να δω κ εγω εδω στη Λαρισα??
μιλησε με τν φιλο σου μηπως το αφηνει σε καμια καλυτερη τιμη, να το παρουμε κ να το περασεις εσυ!
κ να κοιταξουμε κ κανενα τριακτινο τιμονι, μαυρο, με πληκτρα! αλλα νομιζω πως θα ειναι δυσκολο να βρουμε τριακτινο, μαυρο κ με πληκτρα!!!

Giorgos 116i
21-07-13, 13:40
Τιμονι να ψάξεις μεταχειρισμένο αλλά αν σκευτεσε να βάλεις cruise στο μέλλον καλύτερα ειναι να τα κανεις μαζί επειδή θα χρειαστεί δυο φορές ν αλλάξεις φλασιερα η θα βάλεις φλασιερα χωρίς cruise με κουμπια η κατευθείαν με cruise και με κουμπια. Αν χρειαστείς φλασιερα πρέπει να έχω και τις δυο περιπτώσεις μπορούμε να βρούμε κι ένα τιμονι μεταχειρισμένο.

για να βαλω cruise θελει πολυ ιστορια η ειναι κατι σχετικα ευκολο? μπορω να το βαλω με το τιμονι που εχω χωρις κουμπια η εχει λειτουργιά στο τιμονι με κάποιο κουμπί και πρέπει να αλλαχτεί?

A8hnaios
21-07-13, 13:55
κωστα... οταν το ενεργοποιησεις, βγαινει μολις πατησεις φρενο, η συμπλεκτη???

εμενα βγαινει οταν πατησω φρενο..

E461800
21-07-13, 14:27
καλημερα φιλοι μου!
εχω ενα ε46 με τριακτινο τιμονι! θελω να βαλω πληκτρα πολλαπλων επιλογων(ραδιο cd, cruise cotrol, κ τετοια)..
ξερετε πως γινεται??? αλλαζεις ολο το τιμόνι, η μονο το πλαστικο που εχει τα πληκτρα??
η καλωδιωση υπαρχει???

Eγώ πάντως το έβαλα μόνος μου σε N42B18 Αγόρασα την πλέξουδα 24€ και την σύνδεσα μόνος μου !!!thumb

dimitrisx_larissa
21-07-13, 14:33
Eγώ πάντως το έβαλα μόνος μου σε N42B18 Αγόρασα την πλέξουδα 24¤ και την σύνδεσα μόνος μου !!!thumb
ηταν ευκολη η εγκατασταση???

A8hnaios
21-07-13, 15:05
Eγώ πάντως το έβαλα μόνος μου σε N42B18 Αγόρασα την πλέξουδα 24¤ και την σύνδεσα μόνος μου !!!thumb

καλα ρε Γιωργη εσυ εισαι ο ......! :whistle: (https://www.videoinn.gr/store/new_store/_images/products/macgyverstwoo.jpg)

Kostase46
21-07-13, 15:20
εχω μπερδευτει τωρα... διαβασα σ ενα αλλο site, οτι για να δουλεψει το cruise control, θα πρεπει να εχεισ ηλεκτρικο γκαζι κ οχι με ντιζες! την πατησε ενα σε ε46, μοντελο 2000. το δικο μου τι εχει αραγε?? κ για το ραδιοφωνο θελει κατι modulακια... ισχυει κατι τετοιο???

Γι αυτό και σε ρώτησα τι κινητήρα φοράς, ο δικός σου ειναι με ηλεκτρογκαζο ο Μ43 ειναι με ντιζα.

dimitrisx_larissa
21-07-13, 15:26
ευχαριστω ρε κωστα! αν βρεις τπτ αυριο, παρε με τηλ το απογευμα... γτ το πρωι θα δουλευω!

zgouriazmenos
21-07-13, 15:41
Χτύπα το απο e-bay:
https://www.ebay.co.uk/itm/bmw-e46-multy-funktion-steering-wheel-controls-buttons-pannel-part-6753524-/231018005228?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item35c9bf02ec

https://www.ebay.co.uk/itm/BMW-3-Series-E46-Multifunction-Steering-Wheel-Buttons-6753525-M-Sport-/290931667153?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&fits=Plat_Gen%3AE46&hash=item43bce0f0d1

https://www.ebay.co.uk/itm/BMW-3-SERIES-E46-M-SPORT-MULTIFUNCTIONAL-STEERING-WHEEL-BUTTONS-6760659-/321165484250?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item4ac6f460da

Η εγκατάσταση είναι εύκολη και την καλωδίωση τη φτιάχνεις και μόνος σου. Δουλεύει μια χαρα για το ραδιόφωνο. Για cruise control ίσως χρειαστεί προγραμματισμό. Αν έχεις Μ43 κινητήρα απλά ξεχνάς το cruise control..
Πάρε και ένα pdf με τις οδηγίες και καλορίζικο!!!