PDA

Επιστροφή στο Forum : τι βενζινη βαζετε;



alexm
17-07-13, 11:53
Η ADAC συμβουλεύει στα εκατομμύρια μέλη της να αποφεύγουν τις πανάκριβες σούπερ αμόλυβδες και να προτιμούν τις φτηνότερες οικονομικότερες βενζίνες…

gas_pump-premium-oldΜεγαλύτερη ισχύς, καλύτερη απόδοση, μειωμένη κατανάλωση, αύξηση της μακροζωίας του κινητήρα. Αυτά είναι μερικά από τα σλόγκαν που χρησιμοποιούνται στην προώθηση των πανάκριβων σούπερ αμόλυβδων οι οποίες πρακτικά δεν προσφέρουν κανένα απολύτως όφελος, σύμφωνα με έρευνα που πραγματοποίησε η ADAC, η γερμανική λέσχη αυτοκινήτου και μία από τις μεγαλύτερες στον κόσμο με εκατομμύρια μέλη.

Κάτι αντίστοιχο είχαμε αναφέρει σε προηγούμενο άρθρο μας για τα οφέλη που θεωρητικά προσφέρουν τα πρόσθετα καυσίμων και λιπαντικών ενώ η ADAC επισημαίνει πως η χρήση σούπερ αμόλυβδης λειτουργεί σαν placebo καθώς υποσυνείδητα ο οδηγός αλλάζει το στιλ οδήγησής του. Μάλιστα, η ADAC αναφέρει πως υπάρχουν ελάχιστες περιπτώσεις όπου ο εγκέφαλος του κινητήρα μπορεί να διαγνώσει μια καλύτερη ποιότητα καυσίμου και να παραμετροποιήσει την λειτουργία του μοτέρ αλλάζοντας την χαρτογράφηση του.

Και ενώ η ADAC είναι απόλυτη πως τα περισσότερα οκτάνια δεν προσφέρουν κανένα πλεονέκτημα προτείνοντας στα μέλη της να προτιμούν τις απλές και οικονομικότερες βενζίνες, σε ό,τι αφορά στις ποιοτικότερες εκδοχές του ντίζελ (που γίνονται συχνότερες και στην χώρα μας) μπορεί να υπάρξει μία βελτίωση της απόδοσης έως 5% λόγω της καλύτερης σύνθεσης και όχι των περισσότερων οκτανίων.

πηγή: caroto.gr

Η bmw για τον V10 προτεινει σουπερ 98+ οκτανιων για να ισχυουν οι μετρησεις επιδοσεων -καταναλωσης, μπορει ομως γραφει στο βιβλιο χρηστη να δουλεψει και με 95αρα με μειωμενες τις πρωτες και αυξημενη την δευτερη.
Βαζοντας παντα 100αρα απο την ημερα αγορας του δεν μπορω να εχω προσωπικη γνωμη, συμφωνα ομως με τα σπεκ της bmw υπαρχει ελεγχος κρουστικης καυσης (πειρακια) μεσω μετρησης ρευματος ιοντων, (αφου οι ασθητηρες κρουστικης καυσης ειναι ακαταλληλοι για τον υψηλο αριθμο στροφων του V10) που ρυθμιζει η μοναδα DME.
Οι συμβουλες της ADAC ειναι μαλλον ακυρες για το Μ5 αλλα και για την κορολλα!!!
Τα VVTI της τογιοτα χαμηλα χτυπανε πειρακια και λυσεις ειναι τρεις: ή πας στην αντιπροσωπεια για Update εγκεφαλου (κοβουν το αβανς.....) ή βαζεις 100αρα ή βαζεις 95αρα και προσθετεις Octane Booster Silkolene Pro Boost!!!
https://shop.grahamgoode.com/octane-booster-silkolene-pro-boost-1-litre-64307-p.asp


Αρα κυριοι της ADAC ακομα και της κορολλα του 2000 ο εγκεφαλος διαβαζει το καυσιμο!!!

Τι πιστευετε, εχουν καποιο πλεονεκτημα οι σουπερ αμολυβδες βενζινες ή οχι;
Στην τωρινη δυσκολη οικονομικη συγκυρια, τι καυσιμο βαζετε;

Ptboul
17-07-13, 11:59
Τι πιστευετε, εχουν καποιο πλεονεκτημα οι σουπερ αμολυβδες βενζινες ή οχι;
Στην τωρινη δυσκολη οικονομικη συγκυρια, τι καυσιμο βαζετε;

Ενστικτωδώς και μόνο για την Ελλάδα, θεωρώ οτι στην συντριπτική πλειοψηφία τους η βενζίνη στα πρατήρια έχεις ως εξής:

Πληρώνεις 100αρα, αγοράζεις νοθευμένη 98άρα
Πληρώνεις 98άρα, αγοράζεις νοθευμένη 95άρα
Πληρώνεις 95άρα, αγοράζεις ηλιέλαιο σολ.

Στο σκούτερ το παίζω μπρούκΛης κ βάνω 100άρα - στο παπί 95άρα.

Στο φορμουΛίΣο τα βάνω τουρλού - τουρλού.

Στο clio αποκλειστικά 95άρα.

alexm
17-07-13, 12:04
Ενστικτωδώς και μόνο για την Ελλάδα, θεωρώ οτι στην συντριπτική πλειοψηφία τους η βενζίνη στα πρατήρια έχεις ως εξής:

Πληρώνεις 100αρα, αγοράζεις νοθευμένη 98άρα
Πληρώνεις 98άρα, αγοράζεις νοθευμένη 95άρα
Πληρώνεις 95άρα, αγοράζεις ηλιέλαιο σολ.

Στο σκούτερ το παίζω μπρούκΛης κ βάνω 100άρα - στο παπί 95άρα.

Στο φορμουΛίΣο τα βάνω τουρλού - τουρλού.

Στο clio αποκλειστικά 95άρα.

Πανο συμφωνω μαζι σου για τα περι νοθειας, πιστευω ομως οτι στα πρατηρια των εταιριων οτι πληρωσεις παιρνεις....thumb

Kostas_1
17-07-13, 12:06
95αρα και ειμαι οκ

Panos 316T
17-07-13, 12:16
το βρίσκω αφελές να αναφέρει κάτι τέτοιο, εκτός και αν εξυπηρετεί συμφέροντα.

υγ: 50ε έβαζα προ κρίσης 50 βάζω και τώρα :D

Stamatis
17-07-13, 12:18
Στο φαουβε αναγκαστικα 100αρα γιατι δεν δουλευει με αλλο καυσιμο. (Ρεταρει και αναβει λαμπακια)
Στο σμαρτ βαζω 95αρα και θα αγορασω ενα εγκεφαλακι για να σβηνω το τσεκ εντζιν. Πραγματι με την ακριβη δεν εχει θεμα.
Στο σκουτερ οτι/ναναι
Και στη Λαμπρεττα κατουρο. Καιει τα παντα.

Kostas_1
17-07-13, 12:26
Στο φαουβε αναγκαστικα 100αρα γιατι δεν δουλευει με αλλο καυσιμο. (Ρεταρει και αναβει λαμπακια)
.....

Ποιον κινητηρα εχει? εμενα δεν εχει κανενα θεμα με 95αρα (tsi-160hp)

PANOS-E60
17-07-13, 12:32
Ποιον κινητηρα εχει? εμενα δεν εχει κανενα θεμα με 95αρα (tsi-160hp)

το δικό σου είναι tfsi, του Σταμάτη είναι tsi. Δεν ξέρω τι σημαίνει το f :D

Giorgos 116i
17-07-13, 12:41
Εγω μιας και δουλεύω στα σύνορα της βουλγαριας βαζω απο εκει, μεχρι τωρα έβαζα 95αρα και συνέχεια μου άναβε το λαμπακι του αισθητήρα λ εχει εδω και 2-3 βδομάδες
(να μην το ματιάσω) που βάζω 98αρα μιας και η διαφορά στα λεφτά ειναι ελαχιστη και δεν εχει αναψει καμια φορα...εχει shell,eko kai luckoil οι περισσότεροι που ξερω και εγω μαζι προτιμώ την luck μιας και λενε οτι ειναι απο τις καλές βενζίνες...

Konstantinos E60
17-07-13, 12:46
Μυστήριο άρθρο ! Placebo ήταν τα πειράκια με την 95 αρα ? Πρέπει να με δεί γιατρός !

Kostas_1
17-07-13, 12:59
το δικό σου είναι tfsi, του Σταμάτη είναι tsi. Δεν ξέρω τι σημαίνει το f :D

οχι ρε συ, το tsi εχω...

hades7
17-07-13, 13:01
στο σμαρτ το ντουρμπον την καταλαβαινεις αμμεσως την διαφορα 98-95

Tsakirakos
17-07-13, 13:19
95αρα φουλαρισμα παντα.... προς το παρον ολα καλα!

Stamatis
17-07-13, 13:35
οχι ρε συ, το tsi εχω...

Εχεις αλλη τρομπα κωστα.

Stamatis
17-07-13, 13:36
στο σμαρτ το ντουρμπον την καταλαβαινεις αμμεσως την διαφορα 98-95

Πηρα σβηστηρι.
Αμα εχεις λαμπακι σφυρα.

Ptboul
17-07-13, 13:38
Πηρα σβηστηρι.
Αμα εχεις λαμπακι σφυρα.

κ πάλι, ανάβει κάθε τρεις κ λίγο :ranting2:

hades7
17-07-13, 13:47
Πηρα σβηστηρι.
Αμα εχεις λαμπακι σφυρα.
δεν σε εμπιστευομαι εσενα σε χω ικανο να μου σβησεις το λαμπακι της μ-πλαφονιερας

Stamatis
17-07-13, 14:14
δεν σε εμπιστευομαι εσενα σε χω ικανο να μου σβησεις το λαμπακι της μ-πλαφονιερας

Ειναι ειδικο ρε.
Σβηνει και αμαρτωλο παρελθον αμα θες.

hades7
17-07-13, 14:24
Ενα παλιό ινφραξιον έχω μόνο απο ένοχο παρελθόν

doctore
17-07-13, 14:30
Ειναι ειδικο ρε.
Σβηνει και αμαρτωλο παρελθον αμα θες.

Τι ώρα να περάσω ?

Stamatis
17-07-13, 14:38
Τι ώρα να περάσω ?
Εσυ οπως σε κοβω, εισαι για οχι για reset, αλλα για φορματ Γιατρε μου.

doctore
17-07-13, 14:41
Αυτά που λέει η ADAC τουλάχιστον για Ελλάδα δεν ισχύουν.
Εκτός αν εννοούν την ΒΡ κατοστάρα.
Το βιβλίο του Πόρσε λέει 98 αλλιώς με 95 πέφτει η ιπποδύναμη.
Το ίδιο συμβαίνει και με τα Μ3.
Μόλις του βάλεις 95άρα του κόβονται τα πόδια.
Βελτιωτές για Πόρσε "διαβάζουν" διαφορά σε νορμαλ αυτοκίνητα από 98 σε 100.


Το κακό είναι ότι 9 στα 10 πρατήρια έχουν νοθευμένη 100άρα.
Η πιο εύκολη νοθεία. Ποιός να το καταλάβει ?
Το 2% των αυτοκινήτων ?

Το C2 1.6 που έχω η τάπα λέει 95-98. Από καινούργιο βάραγε πυράκια με 95.
Με 100 δεν πάει και τόσο καλά. Μόλις του βάλω αναλογία 2 προς 1 100άρα και
95άρα απογειώνεται.

Οπότε στο γέμισμα του βάζω 40 ευρω 100άρα και 20 ευρώ 95άρα και έρχεται στα ίσια του.

Ελάχιστα πρόσθετα βενζίνης ανεβάζουν οκτάνια.
Ένα από αυτά είναι το πανάκριβο Torco accelerator.

doctore
17-07-13, 14:46
Εσυ οπως σε κοβω, εισαι για οχι για reset, αλλα για φορματ Γιατρε μου.

Νάσαι καλά για τα καλά σου λόγια.
Το εκτιμώ ιδιαίτερα :D

Stamatis
17-07-13, 14:50
Ποια ειναι η αποψη σας για το τολουόλιο ή τολουένιο ή μεθυλοβενζόλιο ή μεθυλοβενζένιο ή φαινυλομεθάνιο ή μεθυλοκυκλοεξατριένιο οπως το απανταμε σε διαφορες ονομασιες;
Ειναι ενας πολυ φθηνος βιομηχανικος αιθερας που τον χρησιμοποιουν στα ντραγκστεραδικα της αμερικης σε αναλογια 25/100 σε βενζινη.
Το ανακαλυψα τυχαια κοιτωντας το μπουστερ που εγραψε ο γιατρος, το οποιο περιεχει αυτο το σκατοτουλενιο πως το λενε.
Βλεπω οτι το 10 λιτρο κανει 1 δολλαριο.
Ενδιαφερον υγρο......

Λεω να ψαξω να το βρω.
Θα το βαλω στο σκουτερ.
Πολυ πολυ να ρισκαρω κανα πιστονι.
So fuckin what....

doctore
17-07-13, 14:59
Για πλαγιολισθήσεις ισχύος με το σκούτερ, βάλε 35/100 :D

Christos 330
17-07-13, 15:07
Γιατρε μονο αν εχεις εγγεφαλο και παρακολουθεις τα konck βγαζεις ακρη !!!

Μιας και απο το 91 εχουμε πρατηριο καυσιμων τα τελευταια 2 χρονια εχει σημειωσει

αρκετη πτωση η 100αρα !!!!

Τα βελτιωμενα αυτοκινητα πλεον δεν κινουνται !!!

Οχι οτι η 98αρα εχει κινηση αλλα οκ εν σχεση με την 100αρα φευγει πολυ πιο ευκολα !!!

Αλλα ενας χημικος που δουλευει στην ΕΚΟ μου λεει το εξης !!!

Η 100 καθαρα ειναι 99.5 οκτανια γεμισμα στο βυτιο απο το βυτιο στο πρατηριο καυσιμων

η 99,5 κατοσαρα κοινως με τις απωλειες σε λαστιχο του βυτιοφορου διοτι σχεδον κανενα

βυτιοφορο δεν εχει ελαστικο για 100αρα οπως πρεπει !!!

Η 100αρα φτανει τα παραδινεται στα πρατηρια μολις με 98.5 οκτανια απο ολο αυτο το χασιμο !!!

doctore
17-07-13, 16:22
^

Θεσσαλονίκη σε ποιό ΕΚΟ να βάλω ?

S8N
17-07-13, 17:20
Στο Terios βάζω 95άρα και δεν ακούω καθόλου πειράκια. Κι εκείνο VVTi είναι.

Φίλος μου με Tiquan βάζει 100άρα και του βαράει.

Στο πενβέ βάζω πάντα 100άρα. Την πρώτη φορά που έβαλα 95άρα έμεινα από μπεκ-πολλαπλασιαστές. Σύμφωνοι, ήταν τυχαίο. Τη δεύτερη φορά που έβαλα διαπίστωσα πως έχασε νεύρο. Πιστέψτε με, σε τόσο βαρύ αυτοκίνητο με δίλιτρο κινητήρα κάτι τέτοια τα καταλαβαίνεις με την πρώτη.

Βελτιωτικά δε χρησιμοποιώ πια. Απ' όσα είχα δοκιμάσει καλό ήταν το Aldon κι ένα της NOS (το κίτρινο το race αν θυμάμαι καλά). Στο ΤΤ μου είχαν δώσει κι ένα άλλο κάποτε, μου είχε στάξει μάλιστα λίγο πάνω στο φτερό και το έβαψε (έχει εκείνη τη μ@λακισμένη τάπα αεροπορικού τύπου). Μου διαφεύγει το όνομα αλλά ήταν μπόμπα.

Christos 330
17-07-13, 17:32
^

Θεσσαλονίκη σε ποιό ΕΚΟ να βάλω ?

Eκει που δεν ειναι σε εθνικο οδικο δικτυο και εκει που θα δεις

οτι ειναι μαγαζι πιατσα δλδ μικρο καθαρο και συνεχεια με κοσμο . . .

PANOS-E60
17-07-13, 17:40
95αρα σε όλα, Ε60, yaris, kalos, africa.

κανένα θέμα και εχουν όλα πανω από 100Κ χλμ. :original:

S8N
17-07-13, 17:53
95αρα σε όλα, Ε60, yaris, kalos, africa.

κανένα θέμα και εχουν όλα πανω από 100Κ χλμ. :original:

Κανένα θέμα γιατί είναι τεχνολογίας Σπούτνικ όλα. Και moonshine του Jesse Duke να 'βαζες πάλι ok θα 'ταν. :tt1:

deepBLUE
17-07-13, 17:55
Και γω βάζω 100ρα και στα δυο .
Στη ζετα μάλιστα εχω δει διαφορά στην απόδοση απο αυτή της shell όπου τελευταία μου έκανε χουνέρια 2-3 φορές και το Μ5.

aristent
17-07-13, 17:55
95αρα.....και κατι Κορολλες τις εχω για πρωϊνο!!!:v:

ΔημήτρηςΜ3
17-07-13, 18:07
Τιποτα άλλο εκτός απο την
Και καλα 100αρα
Στο βαλβετρονικ 100
Στο Μ3 100
Στο e90 100
Ποτε απλή

oldcarskickass
17-07-13, 18:28
Η ADAC συμβουλεύει στα εκατομμύρια μέλη της να αποφεύγουν τις πανάκριβες σούπερ αμόλυβδες και να προτιμούν τις φτηνότερες οικονομικότερες βενζίνες…

gas_pump-premium-oldΜεγαλύτερη ισχύς, καλύτερη απόδοση, μειωμένη κατανάλωση, αύξηση της μακροζωίας του κινητήρα. Αυτά είναι μερικά από τα σλόγκαν που χρησιμοποιούνται στην προώθηση των πανάκριβων σούπερ αμόλυβδων οι οποίες πρακτικά δεν προσφέρουν κανένα απολύτως όφελος, σύμφωνα με έρευνα που πραγματοποίησε η ADAC, η γερμανική λέσχη αυτοκινήτου και μία από τις μεγαλύτερες στον κόσμο με εκατομμύρια μέλη.

Κάτι αντίστοιχο είχαμε αναφέρει σε προηγούμενο άρθρο μας για τα οφέλη που θεωρητικά προσφέρουν τα πρόσθετα καυσίμων και λιπαντικών ενώ η ADAC επισημαίνει πως η χρήση σούπερ αμόλυβδης λειτουργεί σαν placebo καθώς υποσυνείδητα ο οδηγός αλλάζει το στιλ οδήγησής του. Μάλιστα, η ADAC αναφέρει πως υπάρχουν ελάχιστες περιπτώσεις όπου ο εγκέφαλος του κινητήρα μπορεί να διαγνώσει μια καλύτερη ποιότητα καυσίμου και να παραμετροποιήσει την λειτουργία του μοτέρ αλλάζοντας την χαρτογράφηση του.

Και ενώ η ADAC είναι απόλυτη πως τα περισσότερα οκτάνια δεν προσφέρουν κανένα πλεονέκτημα προτείνοντας στα μέλη της να προτιμούν τις απλές και οικονομικότερες βενζίνες, σε ό,τι αφορά στις ποιοτικότερες εκδοχές του ντίζελ (που γίνονται συχνότερες και στην χώρα μας) μπορεί να υπάρξει μία βελτίωση της απόδοσης έως 5% λόγω της καλύτερης σύνθεσης και όχι των περισσότερων οκτανίων.

πηγή: caroto.gr

Η bmw για τον V10 προτεινει σουπερ 98+ οκτανιων για να ισχυουν οι μετρησεις επιδοσεων -καταναλωσης, μπορει ομως γραφει στο βιβλιο χρηστη να δουλεψει και με 95αρα με μειωμενες τις πρωτες και αυξημενη την δευτερη.
Βαζοντας παντα 100αρα απο την ημερα αγορας του δεν μπορω να εχω προσωπικη γνωμη, συμφωνα ομως με τα σπεκ της bmw υπαρχει ελεγχος κρουστικης καυσης (πειρακια) μεσω μετρησης ρευματος ιοντων, (αφου οι ασθητηρες κρουστικης καυσης ειναι ακαταλληλοι για τον υψηλο αριθμο στροφων του V10) που ρυθμιζει η μοναδα DME.
Οι συμβουλες της ADAC ειναι μαλλον ακυρες για το Μ5 αλλα και για την κορολλα!!!
Τα VVTI της τογιοτα χαμηλα χτυπανε πειρακια και λυσεις ειναι τρεις: ή πας στην αντιπροσωπεια για Update εγκεφαλου (κοβουν το αβανς.....) ή βαζεις 100αρα ή βαζεις 95αρα και προσθετεις Octane Booster Silkolene Pro Boost!!!
https://shop.grahamgoode.com/octane-booster-silkolene-pro-boost-1-litre-64307-p.asp


Αρα κυριοι της ADAC ακομα και της κορολλα του 2000 ο εγκεφαλος διαβαζει το καυσιμο!!!

Τι πιστευετε, εχουν καποιο πλεονεκτημα οι σουπερ αμολυβδες βενζινες ή οχι;
Στην τωρινη δυσκολη οικονομικη συγκυρια, τι καυσιμο βαζετε;

Εδώ δεν μπορεί να κόψει τα πειράκια που λες ότι χτυπάει, υποστηρίζεις - και θες να πιστέψουμε δλδ - ότι :
1)ο εγκέφαλος του Corolla διαβάζει την ποιότητα του καυσίμου. Και όταν του βάζεις απλή σου κάνει μουτράκια, ε συγνώμη πειράκια.
2)(βάση του πρώτου συλλογισμού φυσικά, και εννοείται από τον εγκέφαλο της Corolla) καταλήγεις ότι εκεί στην ADAC κάνουν λάθος.

Ενδιαφέρον. Έχουμε, γενικά, κανένα άλλο παράδειγμα να κλείσουμε κανένα TUV, ISO, CE κτλ κτλ;

EVERGET
17-07-13, 18:46
Bασικά το Τολουόλιο είναι ένας ισχυρός διαλύτης που χρησιμοποιείται σε χρώματα, βερνίκια κλπ. Όντως χρησιμοποιείται αρκετά ως βελτιωτικό οκτανίων, μιας και με τα 114 οκτάνιά του ανεβάζει την αντικροτικότητα του καυσίμου στο ρεζερβουάρ. Bασικό του μειονέκτημα είναι ότι σαν ισχυρός διαλύτης που είναι, το τολουόλιο καταστρέφει σταδιακά τα πλαστικά μέρη του κυκλώματος καυσίμου με οποία έρχεται σε επαφή (ντεπόζιτο, σωληνάκια, o-rings, στοιχεία της αντλίας κλπ). Σε αυτοκίνητα δρόμου συνήθως χρησιμοποιείται σε αναλογίες μέχρι 30% μέγιστο στη βενζίνη μιας και σε μεγαλύτερες αναλογίες παύει να δρα ευεργετικά στην ενεργειακή απόδοση του κινητήρα (λόγω αύξησης της αντικροτικότητας) επειδή η χαμηλότερη θερμογόνος δύναμή του σε σχέση με τη βενζίνη ρίχνει το ενεργειακό περιεχόμενο του μίγματος. thumb

Στο Μ3 πάντα 100άρα, μιας και η DME του S54 παίρνει input από τους knock sensors και ανάλογα καθυστρεί το output προς τους πολλαπλασιαστές, οπότε έχεις κέρδη στο αβανς. Στο 316 μόνο φθηνή 95άρα...αφού δεν καταλαβαίνει τίποτα...:original:

Kostas_1
17-07-13, 18:53
Σωστος ο γιατρος για το πορκυ. Και γω την ιδια διαπιστωση ειχα κανει. 2/3 ο καλυτερος συνδυασμος

send from my S4 mini

aristent
17-07-13, 18:58
Εδώ δεν μπορεί να κόψει τα πειράκια που λες ότι χτυπάει, υποστηρίζεις - και θες να πιστέψουμε δλδ - ότι :
1)ο εγκέφαλος του Corolla διαβάζει την ποιότητα του καυσίμου. Και όταν του βάζεις απλή σου κάνει μουτράκια, ε συγνώμη πειράκια.
2)(βάση του πρώτου συλλογισμού φυσικά, και εννοείται από τον εγκέφαλο της Corolla) καταλήγεις ότι εκεί στην ADAC κάνουν λάθος.

Ενδιαφέρον. Έχουμε, γενικά, κανένα άλλο παράδειγμα να κλείσουμε κανένα TUV, ISO, CE κτλ κτλ;

τωρα,τωρα,.....οπου να 'ναι σου 'ρχετε ο πατρινος!!!:thumbsup:

παει να πιει 100αρα με βελτιωτικο μεσα!!!:thumbsup:

Thomelef
17-07-13, 19:03
όσες φορές έχω βάλει 95άρα, έχω πολλά πυράκια. με 100άρα κανένα πρόβλημα.

Stamatis
17-07-13, 19:19
Bασικά το Τολουόλιο είναι ένας ισχυρός διαλύτης που χρησιμοποιείται σε χρώματα, βερνίκια κλπ. Όντως χρησιμοποιείται αρκετά ως βελτιωτικό οκτανίων, μιας και με τα 114 οκτάνιά του ανεβάζει την αντικροτικότητα του καυσίμου στο ρεζερβουάρ. Bασικό του μειονέκτημα είναι ότι σαν ισχυρός διαλύτης που είναι, το τολουόλιο καταστρέφει σταδιακά τα πλαστικά μέρη του κυκλώματος καυσίμου με οποία έρχεται σε επαφή (ντεπόζιτο, σωληνάκια, o-rings, στοιχεία της αντλίας κλπ). Σε αυτοκίνητα δρόμου συνήθως χρησιμοποιείται σε αναλογίες μέχρι 30% μέγιστο στη βενζίνη μιας και σε μεγαλύτερες αναλογίες παύει να δρα ευεργετικά στην ενεργειακή απόδοση του κινητήρα (λόγω αύξησης της αντικροτικότητας) επειδή η χαμηλότερη θερμογόνος δύναμή του σε σχέση με τη βενζίνη ρίχνει το ενεργειακό περιεχόμενο του μίγματος. thumb

Στο Μ3 πάντα 100άρα, μιας και η DME του S54 παίρνει input από τους knock sensors και ανάλογα καθυστρεί το output προς τους πολλαπλασιαστές, οπότε έχεις κέρδη στο αβανς. Στο 316 μόνο φθηνή 95άρα...αφού δεν καταλαβαίνει τίποτα...:original:


Εξαιρετικη απαντηση. Ευχαριστω. :thanks:

atha
17-07-13, 19:25
edo emeis den exoume 100-stara alla 98+ . mia zoi aytin bazo kai genikos oso brisko 98 kai bale kalos. merikes fores bazo 95 ara se anagi , genikos i moni diafora pou paratiro einai sto arpagma arxika . allios oxi polla pragmata

alexm
17-07-13, 20:31
Εδώ δεν μπορεί να κόψει τα πειράκια που λες ότι χτυπάει, υποστηρίζεις - και θες να πιστέψουμε δλδ - ότι :
1)ο εγκέφαλος του Corolla διαβάζει την ποιότητα του καυσίμου. Και όταν του βάζεις απλή σου κάνει μουτράκια, ε συγνώμη πειράκια.
2)(βάση του πρώτου συλλογισμού φυσικά, και εννοείται από τον εγκέφαλο της Corolla) καταλήγεις ότι εκεί στην ADAC κάνουν λάθος.

Ενδιαφέρον. Έχουμε, γενικά, κανένα άλλο παράδειγμα να κλείσουμε κανένα TUV, ISO, CE κτλ κτλ;

86 χρονων παλικαρι...... και δεν εμαθες ακομα οτι δεν πρεπει να ειρωνευεσαι τα ποστ που δεν συμφωνεις!!!

E60_Arkadia
17-07-13, 20:34
Εγω στο πολο παντα απο καινουριο 95αρα και ποτε προβλημα,το ιδιο στο Ε28 απροβληματιστο,στο Ε60αρι οταν το ειχα πρωτοπαρει εβαζα μονο 100αρα,τωρα βαζω 95 λογω ακριβειας και σαν επιδοσεις εχει χασει λιγο στην σπιρταδα που ειχε με την 100αρα.

S8N
17-07-13, 20:37
τωρα,τωρα,.....οπου να 'ναι σου 'ρχετε ο πατρινος!!!:thumbsup:

παει να πιει 100αρα με βελτιωτικο μεσα!!!:thumbsup:

Πιστεύω πως ο φίλος μας θα έχει καλύτερα αποτελέσματα με τους πολυδιαφημισμένους και παρεξηγημένους μαγνήτες ιονισμού καυσίμου, ξέρεις, αυτούς που πουλάνε στο Star μετά τις διαφημίσεις του pretty bra και τις no-budget ταινίες με τύπους που γαζώνουν το σύμπαν, οδηγούν γρήγορα αυτοκίνητα και πηδάνε ξανθιές πατσαβούρες.

Δεδομένου ότι ο βεδέκης του δεν είναι σαν τον νι σαραντατρίο σου που ψοφάει στις 7 χιλιάδες στροφές κι αντί για knock sensors έχει αισθητήρες μέτρησης ρεύματος ιόντων (το λέω και μου σηκώνεται), καλό θα ήταν να κάνουμε μια προσεκτική διαστασιολόγηση τoυ απαιτούμενου μαγνητικού πεδίου ιονισμού χρησιμοποιώντας τον πασίγνωστο τύπο που μάθαμε στη Φυσική της 3ης Λυκείου:


F = I * λ * B * ημφ

Όπου:

I = Ένταση Ρεύματος
λ = Μήκος Αγωγού
Β = Ένταση Μαγνητικού πεδίου
φ = η γωνία που σχηματίζει ο αγωγός με τη διεύθυνση των δυναμικών γραμμών ( Β )

και φυσικά F η δύναμη Laplace. Ιδιαίτερη προσοχή πρέπει να δοθεί στον προσανατολισμό των μαγνητών. Αυτό θα καθοριστεί με τον κανόνα των τριών δακτύλων (αντίχειρας, δείκτης, μέσος) γνωστό και ως κανόνα F - B - i αν θυμάσαι. Ειδικά για τον Πατρινό μπορούμε βέβαια να εφαρμόσουμε και τον κανόνα του μεσαίου δακτύλου.

S8N
17-07-13, 20:41
Εγω στο πολο παντα απο καινουριο 95αρα και ποτε προβλημα,το ιδιο στο Ε28 απροβληματιστο,στο Ε60αρι οταν το ειχα πρωτοπαρει εβαζα μονο 100αρα,τωρα βαζω 95 λογω ακριβειας και σαν επιδοσεις εχει χασει λιγο στην σπιρταδα που ειχε με την 100αρα.

Φαντάζομαι σπιρτάδα ο Μ54Β22... Σα να βλέπω τη Ζωζώ Σαπουντζάκη ένα πράγμα.

steliosm46
17-07-13, 20:43
Για σταθείτε ρε παιδιά. εγω του Μ3 του βάζω 95άρα και δεν εχω κανενα προβλημα! Και καμια φορα βαζω και κανενα booster αλλα σπανια!

PANOS-E60
17-07-13, 20:52
Φαντάζομαι σπιρτάδα ο Μ54Β22... Σα να βλέπω τη Ζωζώ Σαπουντζάκη ένα πράγμα.

τυπε, μετρα τα λόγια σου για τα ιερά και τα όσια της αυτοκινησης και της σοουμπιζ ! Διαβαζουν και λάτρεις της Προιστορίας :thumbsup:

ssaliaris
17-07-13, 21:01
95αρα βάζω τώρα και όλα δουλεύουν προς το παρόν καλά. Βέβαια άργησα να συντονίσο ότι μόνο απο το ίδιο πρατήριο που γνωρίζουμε βάζουμε καύσιμα αλλιώς βαράει πυράκια το όχημα. ...

stef
17-07-13, 21:10
95άρα και μία στις 6-8 φορές 100άρα και αν..

oldcarskickass
17-07-13, 22:58
τωρα,τωρα,.....οπου να 'ναι σου 'ρχετε ο πατρινος!!!:thumbsup:

παει να πιει 100αρα με βελτιωτικο μεσα!!!:thumbsup:

Let him come, εγώ στο δικό μου βάζω οινόπνευμα!


86 χρονων παλικαρι...... και δεν εμαθες ακομα οτι δεν πρεπει να ειρωνευεσαι τα ποστ που δεν συμφωνεις!!!

Κάτι λάθος κατάλαβες, δεν συμφωνώ, έχεις δίκιο αλλά δεν ειρωνεύτηκα καθόλου, ίσα ίσα που έκανα και πλάκα! Αν το είδες ως ειρωνεία συγνώμη, αλλά δεν είναι δικό μου θέμα αυτό. Και εδώ έχω δείξει ότι και τον χώρο σέβομαι και τους χρήστες και κάνω πλάκα, κυρίως με τον εαυτό μου.

Εξηγούμε.
Καταρχάς αν κρίνουμε την πηγή caroto.gr ως ΑΞΙΟΠΙΣΤΗ για αυτά που λέει η ADAC όσον αφορά την ΠΙΘΑΝΟΛΟΓΟΥΜΕΝΗ διεξαχθείσα έρευνα έχω το παρακάτω σκεπτικό. Βασίζεται μεν στο αξίωμα του ότι η ADAC είναι αξιόπιστη, από την άλλη είμαι ένας απτυχίωτος άνεργος 30 +/- ετών που κρίνει την ADAC ως αξιόπιστη. win lose φάση.

Η ADAC (και όχι κανένας μπάρμπα μήτσος) λέει ότι οι εγκέφαλοι δεν μπορούν να αντιληφθούν διαφορές ανάμεσα στα καύσιμα. Πράγμα που πιθανώς χωρίς να το θέλεις είπες ότι κάνει και το Corolla σου. Γιατί ΑΝ καταλάβαινε η ECU την διαφορά μεταξύ των δύο καυσίμων πιθανώς να έκοβε αβάνς. Αν ΟΝΤΩΣ την καταλάβαινε - με κάποιο μαγικό εξάρτημα το οποίο δεν υπάρχει σε κανένα realoem πχ - δεν θα έφτανε σε επίπεδο να χτυπάει πειράκια λόγω χαμηλής αξίας καυσίμου (ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΣΕ ΝΟΘΕΥΜΕΝΑ).

Η αυξημένη κατανάλωση και οι μειωμένες επιδόσεις (και όχι τα πειράκια) έχουν να κάνουν κυρίως με την ενέργεια που αποδίδει το καύσιμο όταν καίγεται και από όσο ξέρω δεν έχει κάποια σχέση με τον αριθμό οκτανίων. Ο οποίος αριθμός οκτανίων είναι η ποσόστωση του καυσίμου σε σχέση με το καθαρό οκτάνιο και έχει άμεση σχέση με την πίεση την οποία μπορεί να αντέξει το καύσιμο ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΥΤΑΝΑΦΛΕΓΕΙ.

Το αν αντιλαμβάνεται η ECU οποιουδήποτε αυτοκινήτου την ΠΟΙΟΤΗΤΑ του καυσίμου με κάποιον άλλο τρόπο ΠΕΡΑ από τον συμπτωματολογικό (δλδ να χτυπήσει πειράκια) το κρίνει η ADAC (την οποία έχω εκ των προτέρων κρίνει ως αξιόπιστη).

Άλλο η σπιρτάδα που μπορεί να έχει ένα μοτέρ λόγω καλύτερης ποιότητας καυσίμου ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΑΝ Η ECU μπορεί να το διαγνώσει.

Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω την λογική που παρατηρώ σχεδόν σε όλα τα ελληνικά φόρουμ :
1)εμπιστευόμαστε τον κατασκευαστή/μηχανολόγους κτλ κτλ που έχουν κατασκευάσει ένα όχημα αλλά δεν εμπιστευόμαστε τα service intervals και τις οδηγίες που δίνει
2)εμπιστευόμαστε τον μπάρμπα μήτσο της γειτονιάς - που οι περισσότεροι άνω των 50 έγιναν μηχανικοί επειδή δεν την πολυπάλευαν και οι γονείς τους τους έστειλαν στο συνεργείο (και καλά έκαναν από τη μεριά τους) στο να κρίνουν το αν και κατά πόσο ένας κατασκευαστής δίνει τις σωστές οδηγίες συντήρησης
3)ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΜΑΣΤΕ το ότι ο έλληνας ΞΕΡΕΙ ΑΠΟ ΠΡΙΝ ότι ΚΑΠΟΙΟ λάκκο έχει η φάβα και ειδικά σε μελέτες οργανισμών καταξιωμένων παγκοσμίως. Εδώ υπάρχουν ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ άτομα που πιστεύουν ότι το Ε36 είναι πιο ασφαλές από προηγούμενης γενιάς Matiz, για να θυμηθώ μια επική διαμάχη στο μότορσπορτ (δείτε λίγο Euro NCAP).
4)επίσης το ότι για κάποιο λόγο πρέπει όλοι οι κατασκευαστές των αυτοκινήτων που αγοράζουμε να δίνουν ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ οδηγίες χρήσης και συντήρησης των οχημάτων μας ΓΙΑΤΙ ΕΔΩ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΛΛΑΔΑ.

Επίσης κρίνουμε εταιρείες καυσίμων κολοσσούς, όταν στην ελλάδα ο μόνος αποτελεσματικός τρόπος «ελέγχου» της λαθροεμπορίας και νόθευσης καυσίμου είναι εχμ κάτσε να σκεφτώ... η εξοιμείωση των φόρων πετρελαίου θέρμανσης και κίνησης.

Οπότε πραγματικά, την ειρωνεία που την είδες;
Και ξαναλέω, δεν τα είπα ειρωνικά, ούτε για να σου την πω, πλάκα έκανα, δε θα ξαναγίνει thumb

Stamatis
17-07-13, 23:32
Πιστεύω πως ο φίλος μας θα έχει καλύτερα αποτελέσματα με τους πολυδιαφημισμένους και παρεξηγημένους μαγνήτες ιονισμού καυσίμου, ξέρεις, αυτούς που πουλάνε στο Star μετά τις διαφημίσεις του pretty bra και τις no-budget ταινίες με τύπους που γαζώνουν το σύμπαν, οδηγούν γρήγορα αυτοκίνητα και πηδάνε ξανθιές πατσαβούρες.

Δεδομένου ότι ο βεδέκης του δεν είναι σαν τον νι σαραντατρίο σου που ψοφάει στις 7 χιλιάδες στροφές κι αντί για knock sensors έχει αισθητήρες μέτρησης ρεύματος ιόντων (το λέω και μου σηκώνεται), καλό θα ήταν να κάνουμε μια προσεκτική διαστασιολόγηση τoυ απαιτούμενου μαγνητικού πεδίου ιονισμού χρησιμοποιώντας τον πασίγνωστο τύπο που μάθαμε στη Φυσική της 3ης Λυκείου:


F = I * λ * B * ημφ

Όπου:

I = Ένταση Ρεύματος
λ = Μήκος Αγωγού
Β = Ένταση Μαγνητικού πεδίου
φ = η γωνία που σχηματίζει ο αγωγός με τη διεύθυνση των δυναμικών γραμμών ( Β )

και φυσικά F η δύναμη Laplace. Ιδιαίτερη προσοχή πρέπει να δοθεί στον προσανατολισμό των μαγνητών. Αυτό θα καθοριστεί με τον κανόνα των τριών δακτύλων (αντίχειρας, δείκτης, μέσος) γνωστό και ως κανόνα F - B - i αν θυμάσαι. Ειδικά για τον Πατρινό μπορούμε βέβαια να εφαρμόσουμε και τον κανόνα του μεσαίου δακτύλου.

Δεν ξερω αν εχουν βαση αυτα που λες, αλλα τα λες τοσο ωραια που θελω να σου κατσω.
Πραγματικα αν ησουν πιο κοντα θα ειχα ερθει σπιτι.

steliosm46
17-07-13, 23:49
Ισχυει ο τυπος!

Ειναι η αρχη λειτουργιας των ηλεκτρικων κινητηρων.

"Όταν ένας αγωγος από τον οποίο διαρρεει ηλεκτρικο ρεύμα και βρεθεί μέσα σε ένα μαγνητικό πεδιο ασκείται πάνω του δύναμη Laplace ίση με: F= I * λ *Β *ημφ

:original:

E60_Arkadia
18-07-13, 00:35
Φαντάζομαι σπιρτάδα ο Μ54Β22... Σα να βλέπω τη Ζωζώ Σαπουντζάκη ένα πράγμα.

Αλλοι βαζουν διπλη εξατμιση πισω και αλλοι εχουν την χαρη....:whistle: :thumbsup:

BabisStinson
18-07-13, 09:19
95αρα απλη παντα, σε 1-2 στανταρ βενζιναδικα, Aegean και Shell.
Θεωρώ ότι δεν έχει νόημα να βάζω 100αρα σε έναν κινητήρα που φτιάχτηκε το 2003 και είναι και ακόμα παλιότερης τεχνολογίας. Τσάμπα δεν θα πληρώνουμε το παραπάνω? Αφού για 95αρα δεν είναι σχεδιασμένος/χαρτογραφημένος ο εγκέφαλος?

Τώρα τελευταία δοκίμασα 2-3 φορές συνεχόμενες και ΕΚΟ ακούγοντας πολύ καλά λόγια από φίλους.
Όντως φάνηκε ποιοτική βενζίνη από θέμα απόδοσης, θα την προτιμώ μάλλον από δω και στο εξής. Έχετε να προτείνετε κανένα δοκιμασμένο βενζινάδικο ΕΚΟ Πειραιά, Καλλιθέα, Ν.Φάληρο, Μοσχάτο, Καμίνια, Ρέντη?

Ptboul
18-07-13, 09:36
Προσωπικά από ΕΚΟ προτιμώ (το έχουμε ξανα γράψει στο παρελθόν) τα εταιρικά πρατήρια ΚΑΛΥΨΩ όπως και της σελ τα αντίστοιχα Coral.

Αυτά, θα τα βρείτε με μία αναζήτηση στην ιστοσελίδα τους.

soc12r
18-07-13, 09:57
Οnly EKO απο πολυ καλο μου φιλο ...

100ρα only BMW
95ρα Fiesta
95ρα beverly.. thumb

TSAF
18-07-13, 10:00
Στον bobo το παίζω απλας και βάζω 100άρα.:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1: ετσι και αλλιως με 5,50 φουλαρω

Στο Χ5 μονο 95αρα.

Στο 90αρι οτι βρω οπου βρω οτι πιο φτηνο ακομα και πισσα του ριχνω μεσα:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:. Και ρετσινα με λιγο παραπανω οινοπνευμα αμα ειναι μια χαρα ειναι

Ptboul
18-07-13, 10:33
Θα το στεγνώσεις το ζετάκι Μήτσο, θα του κάμΝεις ζηΜνιά! Κανονικά θέλει σούπερ. Εγώ του βάζω 95άρα αλλά δεν είναι ότι καλύτερο.

TSAF
18-07-13, 10:40
δεν εχει αναγκη το πραμα, γιατι αλλιως δεν σκαβει, χεχεχεχεχεε

ntinos
18-07-13, 10:41
Θα το στεγνώσεις το ζετάκι Μήτσο, θα του κάμΝεις ζηΜνιά! Κανονικά θέλει σούπερ. Εγώ του βάζω 95άρα αλλά δεν είναι ότι καλύτερο.

Ειναι μια χαρα!

Ptboul
18-07-13, 10:43
O χρόνος θα δείξει αν θα είναι μια χαρά. Βάση λογικής, στεγνώνουν οι βαλβίδες, φθάνοντας στο μαξ της ανοχής του + επιβαρύνεις το περιβάλλον έστω και από 49cc.

ntinos
18-07-13, 10:44
Θα το στεγνώσεις το ζετάκι Μήτσο, θα του κάμΝεις ζηΜνιά! Κανονικά θέλει σούπερ. Εγώ του βάζω 95άρα αλλά δεν είναι ότι καλύτερο.


Ειναι μια χαρα!


O χρόνος θα δείξει αν θα είναι μια χαρά. Βάση λογικής, στεγνώνουν οι βαλβίδες, φθάνοντας στο μαξ της ανοχής του + επιβαρύνεις το περιβάλλον έστω και από 49cc.



Συγγνωμη, καταλαβα λαθος

PANOS-E60
18-07-13, 10:47
O χρόνος θα δείξει αν θα είναι μια χαρά. Βάση λογικής, στεγνώνουν οι βαλβίδες, φθάνοντας στο μαξ της ανοχής του + επιβαρύνεις το περιβάλλον έστω και από 49cc.

και το άφρικα, σούπερ θέλει κανονικά, αλλά έχει κάνει πάνω από 70Κ χλμ με αμόλυβδη και δεν έχει καταλάβει το παραμικρό. Ισως επειδή δεν το σκίζω.

Dimimav
18-07-13, 10:51
Βάζω πάντα 95αρα κανένα πρόβλημα.αν και αυτοί εκεί στην she'll
Μου πρηζουν τα @@ κάθε φορά, να βάλω 100 να βάλω 100 δεν προλαβαινεις να απαντήσεις
Και τραβάνε κ την αντλία της 100σταρας για να σε βάλουν..
Οχι ρε δεν θέλω βενζίνη 2 ευρώ

hades7
18-07-13, 11:19
O χρόνος θα δείξει αν θα είναι μια χαρά. Βάση λογικής, στεγνώνουν οι βαλβίδες, φθάνοντας στο μαξ της ανοχής του + επιβαρύνεις το περιβάλλον έστω και από 49cc. :doh:

τυπε εσυ και η δεη στην πτολεμαιδα

Ptboul
18-07-13, 11:42
Βάλε 500 κάγκουρες σαν το σπάρα να κυκλοφορούν κέντρο κάθε μέρα με τα παπιά.

freddys
18-07-13, 11:54
Δεν βλεπω κανεναν να ποσταρει για πετρελαιο...
Εγω βαζω μονο το απλο diesel.Το ενισχυμενο δεν βρισκω τι παραπανω εχει.
Και επειδη το αμαξι το αγαπω και γραφει οχι biodiesel,αλλα απο την ΕΕ εχουν δωσει εντολη να υπαρχει ενα ποσοστο biodiesel,στα βενζιναδικα που γεμιζω οταν γεμιζω,εχω ρωτησει την μαμα εταιρια τι ποσοστο υπαρχει στο μιγμα biodiesel και diesel.Καποιος που εχει δοκιμασει το ενισχυμενο και μπορει να μου πει την διαφορα εξακριβωμενα...
πχ να εχει εγκεφαλακι με το απλο diesel εβγαζε τοσο ιπποδυναμη με το ενισχυμενο τοσο...
Επισης για να λυθουν οι αποριες ολων μας δεν θα ηταν πιο πρακτικο να κανουμε τετοιες μετρησεις και να τις συγκρινουμε;;Εναν elm327 + κινητο καταγραφη μετρησης και εχουμε αποτελεσματα..
Ετσι θα ξερουμε αν μπαρμπα μητσος ΑDAC ή καποιος αλλος εχει δικιο.
Τι λετε;

oldcarskickass
18-07-13, 12:05
Το elm327 τι να το κάνουμε; OBD ΙΙ viewer δεν είναι;

Bazil Van Sinner
18-07-13, 12:08
Στο πενβε βαζω 95αρα και παει μια χαρα,σε καμια γιορτη ,σε γενεθλια η' οταν παω κανα ταξιδι,καιω και κανα 50ικο 100σταρα και το νιωθω κι ολας.

οσον αφορα τα πετρελαια εκει ειναι πιο εμφανης η διαφορα και οταν βαζεις καλο πετρελαιο η' ακομη καλυτερα με ενισχυτικο ,εννοειται πως με μουφα πετρελαιο σερνεται και πολλες φορες το πετρελαιο ειναι μουφα λογω προσμιξης.Τωρα το καλοκαιρι δε,ακομη χειροτερα.

Μεγαλη σημασια παιζουν και τα καζανια των βενζιναδικων.

Alekos x1 sdrive18i
18-07-13, 12:13
Ξερω αυτοκινητο που καει θερμανσης εδω και 9 χρονια...

BabisStinson
18-07-13, 12:14
Προσωπικά από ΕΚΟ προτιμώ (το έχουμε ξανα γράψει στο παρελθόν) τα εταιρικά πρατήρια ΚΑΛΥΨΩ όπως και της σελ τα αντίστοιχα Coral.

Αυτά, θα τα βρείτε με μία αναζήτηση στην ιστοσελίδα τους.

Ευχαριστώ για την απάντηση, δυστυχώς τα πιο κοντινά στο Νέο Φάληρο πρατήρια Καλυψώ που βλέπω είναι στην Ηλιούπολη..! :shok:

oldcarskickass
18-07-13, 12:20
Εγώ ξέρω ότι σχεδόν όλα τα τραχτέρ του θιού μου καίνε θέρμανσης εδώ και 450 περίπου χρόνια. Και πολλά μάλιστα, πετρέλαιο βουλγαρίας/FYROM γενικά όπου βρίσκει φτηνότερο.

Ptboul
18-07-13, 12:24
Εγώ ξέρω ότι σχεδόν όλα τα τραχτέρ του θιού μου καίνε θέρμανσης εδώ και 450 περίπου χρόνια. Και πολλά μάλιστα, πετρέλαιο βουλγαρίας/FYROM γενικά όπου βρίσκει φτηνότερο.

Έτσι είναι, τα παλιά μηχανήματα θα έχουν πρόβλημα να λειτουργήσουν με πετρέλαιο χωρίς θείο, γιατί το θείο δρα σαν λιπαντικό της αντλίας πετρελαίου όπως περίπου και στα μηχανάκια η σούπερ.

Πάντως το πρόστιμο πρέπει να είναι ιδιαίτερα τσουχτερό αν τους πιάσουν.

Bazil Van Sinner
18-07-13, 12:54
^

αλεκος ,για πετρελαιο μιλας ετσι????

αααααααχχχχχ ηταν η καλυτερη μου μεχρι και περυσι ομως!!!!!εβαζα και ενα ενισχυτικο και πετουσε το αργαλειο και με πηγαινε και τζαΜΜπα.....απο φετος ομως δεν αξιζει ....

η διαφορα τους ηταν και ειναι μονο στο χρωμα πουθενα αλλου!!!

freddys
18-07-13, 12:57
Το elm327 τι να το κάνουμε; OBD ΙΙ viewer δεν είναι;

Διαβαζει ιπποδυναμη και πολλα ακομη οποτε μπορει καποιος να μετρηση πως αποδιδει ή ταδε μπεντζινα...

Alekos x1 sdrive18i
18-07-13, 12:59
ναι για πετρελαιο...και χωρις ενισχυτικο φορτωμενο 2.5 τοννους ελιες εκανε 60 ψιλιομετρα καθε χειμωνα και οχι μια φορα..

freddys
18-07-13, 13:00
Έτσι είναι, τα παλιά μηχανήματα θα έχουν πρόβλημα να λειτουργήσουν με πετρέλαιο χωρίς θείο, γιατί το θείο δρα σαν λιπαντικό της αντλίας πετρελαίου όπως περίπου και στα μηχανάκια η σούπερ.

Πάντως το πρόστιμο πρέπει να είναι ιδιαίτερα τσουχτερό αν τους πιάσουν.

Αρα την επομενη φορα να σταματησω διπλα στην αντλια θερμανσης;;:shok:
Μετα θα δω απο πισω αυτον τον μαυρο καπνο που βγαζουν και τα τραχτερ;;:whistle::whistle:
Δεν δημιουργει καποιο προβλημα στο αμαξι οεο?:whistle::whistle:

Ptboul
18-07-13, 13:06
Δεν δημιουργει καποιο προβλημα στο αμαξι οεο?:whistle::whistle:

Σε καινούριας τεχνολογίας οχήματα δεν ξέρω και φυσικά δεν θα το δοκίμαζα. Για τα παλιά τραχτέρια όμως δεν υπάρχει θέμα.

Alekos x1 sdrive18i
18-07-13, 13:08
Προς το παρον τιποτα.πριν κανα μηνα καθαρισαμε και τα μπεκ και ηταν πεντακαθαρα.το μονο πιστευω που αλλαζει ειναι το χρωμα.το συγκεκριμένο αυτοκινητο μιλαμε για βιαιη καθημερινη χρηση παντα εκτος ασφαλτου.

Bazil Van Sinner
18-07-13, 13:11
τελειωσε η ιστορια με το θερμανσης απο τοτε που το ακριβηναν!!!!!

εγω και στο κτεο με Θ. το πηγαινα.

Οι περισσοτεροι αγροτες και φορτηγατζηδες που κανουν τοπικα δρομολογια εχουν απο μια δεξαμενη στην αποθηκη τους που την γεμιζαν παντα με κοκκινο.

δεν εχω ακουσει απο καποιον να εχει παθει ζημια!Δεν ξερω τι γινεται με τα καινουρια τεχνολογιας common rail ,αλλα στα παλαιοτερα δεν υπαρχει κανενα προβλημα.

το προστιμο ειναι κατασχεση του οχηματος και ενα τεραστιο χρηματικο ποσο!
το "καλο" της υποθεσης ηταν οτι τα κλιμακια που ηταν/ειναι υπευθυνα γι αυτη την δουλεια ειναι 3 σε ολη την ελλαδα και ειναι ευκολο να μαθεις ποτε θα ειναι στην περιοχη σου,απο την αλλη υπαρχει και μια περιπτωση να σε τσακωσουν,εκει πρεπει να εισαι ετοιμος η' να την κοπανησεις η' να το βανεις φωτια μπροστα τους και να τελειωνει εκει η φαση.

Τα μονα καυσιμου που εχουν αρκετη διαφορα ηταν οι βενζινες του στρατου,πολυ δυνατες,ειχα τυπο που καβατζωνε βενζινες για να στηνει κοντρες ....τοτε... απο τις αντλιες του Αποστολιδη και της 104....

wheelman
18-07-13, 13:20
Τα μονα καυσιμου που εχουν αρκετη διαφορα ηταν οι βενζινες του στρατου,πολυ δυνατες,ειχα τυπο που καβατζωνε βενζινες για να στηνει
κοντρες ....τοτε... απο τις αντλιες του Αποστολιδη και της 104....

:thumbsup: +1000
Φουλάραμε ένα υπηρεσιακό Scoupe GT και βγαίναμε στην Ηγουμενίτσα για κυνήγι... :judge:

Και πίσω στο θέμα μας τώρα, σε Ε46 316
Με 98άρα δέν έχω δεί καθόλου διαφορά ούτε στην συμπεριφορά ούτε στην κατανάλωση.
Με κατοστάρα είναι λίγο ποιο σπιρτόζικό άλλα σιγά την διαφορά ποια.
Οπότε 95άρα απο ένα συγκεκριμένο πρατήριο και τέλος, χωρίς προβλήματα.

doctore
18-07-13, 13:21
Προσωπικά από ΕΚΟ προτιμώ (το έχουμε ξανα γράψει στο παρελθόν) τα εταιρικά πρατήρια ΚΑΛΥΨΩ όπως και της σελ τα αντίστοιχα Coral.

Αυτά, θα τα βρείτε με μία αναζήτηση στην ιστοσελίδα τους.

Εγώ ακριβώς το αντίθετο, για την ΕΚΟ

Ptboul
18-07-13, 13:29
Εγώ ακριβώς το αντίθετο, για την ΕΚΟ

Για να δούμε ποιος θα κερδίσει :hystericalbs1:

alexm
18-07-13, 15:12
Εδώ δεν μπορεί να κόψει τα πειράκια που λες ότι χτυπάει, υποστηρίζεις - και θες να πιστέψουμε δλδ - ότι :
1)ο εγκέφαλος του Corolla διαβάζει την ποιότητα του καυσίμου. Και όταν του βάζεις απλή σου κάνει μουτράκια, ε συγνώμη πειράκια.
2)(βάση του πρώτου συλλογισμού φυσικά, και εννοείται από τον εγκέφαλο της Corolla) καταλήγεις ότι εκεί στην ADAC κάνουν λάθος.

Ενδιαφέρον. Έχουμε, γενικά, κανένα άλλο παράδειγμα να κλείσουμε κανένα TUV, ISO, CE κτλ κτλ;

:think:






Κάτι λάθος κατάλαβες, δεν συμφωνώ, έχεις δίκιο αλλά δεν ειρωνεύτηκα καθόλου, ίσα ίσα που έκανα και πλάκα! Αν το είδες ως ειρωνεία συγνώμη, αλλά δεν είναι δικό μου θέμα αυτό. Και εδώ έχω δείξει ότι και τον χώρο σέβομαι και τους χρήστες και κάνω πλάκα, κυρίως με τον εαυτό μου.

Εξηγούμε.
Καταρχάς αν κρίνουμε την πηγή caroto.gr ως ΑΞΙΟΠΙΣΤΗ για αυτά που λέει η ADAC όσον αφορά την ΠΙΘΑΝΟΛΟΓΟΥΜΕΝΗ διεξαχθείσα έρευνα έχω το παρακάτω σκεπτικό. Βασίζεται μεν στο αξίωμα του ότι η ADAC είναι αξιόπιστη, από την άλλη είμαι ένας απτυχίωτος άνεργος 30 +/- ετών που κρίνει την ADAC ως αξιόπιστη. win lose φάση.

Η ADAC (και όχι κανένας μπάρμπα μήτσος) λέει ότι οι εγκέφαλοι δεν μπορούν να αντιληφθούν διαφορές ανάμεσα στα καύσιμα. Πράγμα που πιθανώς χωρίς να το θέλεις είπες ότι κάνει και το Corolla σου. Γιατί ΑΝ καταλάβαινε η ECU την διαφορά μεταξύ των δύο καυσίμων πιθανώς να έκοβε αβάνς. Αν ΟΝΤΩΣ την καταλάβαινε - με κάποιο μαγικό εξάρτημα το οποίο δεν υπάρχει σε κανένα realoem πχ - δεν θα έφτανε σε επίπεδο να χτυπάει πειράκια λόγω χαμηλής αξίας καυσίμου (ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΣΕ ΝΟΘΕΥΜΕΝΑ).

Η αυξημένη κατανάλωση και οι μειωμένες επιδόσεις (και όχι τα πειράκια) έχουν να κάνουν κυρίως με την ενέργεια που αποδίδει το καύσιμο όταν καίγεται και από όσο ξέρω δεν έχει κάποια σχέση με τον αριθμό οκτανίων. Ο οποίος αριθμός οκτανίων είναι η ποσόστωση του καυσίμου σε σχέση με το καθαρό οκτάνιο και έχει άμεση σχέση με την πίεση την οποία μπορεί να αντέξει το καύσιμο ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΥΤΑΝΑΦΛΕΓΕΙ.

Το αν αντιλαμβάνεται η ECU οποιουδήποτε αυτοκινήτου την ΠΟΙΟΤΗΤΑ του καυσίμου με κάποιον άλλο τρόπο ΠΕΡΑ από τον συμπτωματολογικό (δλδ να χτυπήσει πειράκια) το κρίνει η ADAC (την οποία έχω εκ των προτέρων κρίνει ως αξιόπιστη).

Άλλο η σπιρτάδα που μπορεί να έχει ένα μοτέρ λόγω καλύτερης ποιότητας καυσίμου ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΑΝ Η ECU μπορεί να το διαγνώσει.


Δικο σου θεμα...... ειναι αγαπητε, γιαυτο φροντιζουμε οταν γραφουμε κατι, αυτος που θα το διαβασει να μπορεσει να καταλαβει το πνευμα των γραφομενων μας, υπαρχουν τροποι να μην δημιουργουνται χωρις λογο παρεξηγησεις.....:whistle: (π.χ smilies)
Το θεμα θεωρειται ληξαν.....:original: και η πλακα παντα καλοδεχουμενη.....thumb

Στο θεμα μας τωρα, εχεις δικιο για την κορολλα ( (mea culpa) γιατι πραγματι ο εγκεφαλος δεν μπορει να καταλαβει την διαφορα 95αρας-100αρας ωστε να κοψει αβανς στην 95αρα για να μην χτυπαει πειρακια, στην περιπτωση του V10 ομως η μοναδα ελεγχου λειτουργιας του κινητηρα (DME) εχει εξαιρετικη αποδοση, αφου οι τρεις μικροεπεξεργαστες καθιστουν δυνατη μια ισχυ υπολογιστη απο 200 εκατομμυρια υπολογισμους το δευτερολεπτο.
Ενας απο τους ελεγχους ειναι η κρουστικη καυση (πειρακια) μεσω της μετρησης του ρευματος ιοντων.
Η μετρηση του ρευματος ιοντων ειναι τοσο ικανη, ωστε να αναλυεται καθε ξεχωριστη καυση σε ολες τις περιοχες στροφων και οταν υπαρξει εστω και η παραμικρη αποκληση επεμβαινει ΡΥΘΜΙΣΤΙΚΑ η κεντρικη μοναδα ελεγχου DME!!!
Εαν στην καυση 95αρας δεν επεμβαινε ρυθμιστικα η DME (που ειναι ρυθμισμενη για 100αρα) και να κοψει αβανς, θα ειχαμε προπορεια αναφλεξεως (πειρακια) λογο υπερβολικου αβανς.

Δεν αμφισβητω τις αναλυσεις των αποτελεσματων της ADAC, θεωρω ομως οτι το " υπαρχουν ελαχιστες περιπτωσεις οπου ο εγκεφαλος του κινητηρα μπορει να διαγνωσει μια καλυτερη ποιοτητα καυσιμου και να παραμετροποιησει την λειτουργια του μοτερ αλλαζοντας την χαρτογραφηση του" ειναι αναληθες για τους εγκεφαλους των κινητηρων του σημερα....., μπορει η ερευνα να αφορουσε πιο παλιας κατηγοριας κινητηρες τυπου κορολλα 2000 μοντελα......thumb

oldcarskickass
18-07-13, 18:18
Ξερω αυτοκινητο που καει θερμανσης εδω και 9 χρονια...


Έτσι είναι, τα παλιά μηχανήματα θα έχουν πρόβλημα να λειτουργήσουν με πετρέλαιο χωρίς θείο, γιατί το θείο δρα σαν λιπαντικό της αντλίας πετρελαίου όπως περίπου και στα μηχανάκια η σούπερ.

Πάντως το πρόστιμο πρέπει να είναι ιδιαίτερα τσουχτερό αν τους πιάσουν.

Μήπως κάνεις κάποιο λάθος γιατί το θείο δεν είναι λιπαντικό, αλλά διαβρωτικό.

Εγώ ξέρω ότι το έκαναν γιατί απλά ήταν ποιο φτηνό.


Διαβαζει ιπποδυναμη και πολλα ακομη οποτε μπορει καποιος να μετρηση πως αποδιδει ή ταδε μπεντζινα...

Πως γίνεται να διαβάσει ιπποδύναμη; Λογικά θα πρέπει να μετράει χρόνο ψεκασμού και πιθανώς και καυσαέρια για να βγάλει κάποια προσέγγιση της ιπποδύναμης.


:think:
Δικο σου θεμα...... ειναι αγαπητε, γιαυτο φροντιζουμε οταν γραφουμε κατι, αυτος που θα το διαβασει να μπορεσει να καταλαβει το πνευμα των γραφομενων μας, υπαρχουν τροποι να μην δημιουργουνται χωρις λογο παρεξηγησεις.....:whistle: (π.χ smilies)
Το θεμα θεωρειται ληξαν.....:original: και η πλακα παντα καλοδεχουμενη.....thumb

Στο θεμα μας τωρα, εχεις δικιο για την κορολλα ( (mea culpa) γιατι πραγματι ο εγκεφαλος δεν μπορει να καταλαβει την διαφορα 95αρας-100αρας ωστε να κοψει αβανς στην 95αρα για να μην χτυπαει πειρακια, στην περιπτωση του V10 ομως η μοναδα ελεγχου λειτουργιας του κινητηρα (DME) εχει εξαιρετικη αποδοση, αφου οι τρεις μικροεπεξεργαστες καθιστουν δυνατη μια ισχυ υπολογιστη απο 200 εκατομμυρια υπολογισμους το δευτερολεπτο.
Ενας απο τους ελεγχους ειναι η κρουστικη καυση (πειρακια) μεσω της μετρησης του ρευματος ιοντων.
Η μετρηση του ρευματος ιοντων ειναι τοσο ικανη, ωστε να αναλυεται καθε ξεχωριστη καυση σε ολες τις περιοχες στροφων και οταν υπαρξει εστω και η παραμικρη αποκληση επεμβαινει ΡΥΘΜΙΣΤΙΚΑ η κεντρικη μοναδα ελεγχου DME!!!
Εαν στην καυση 95αρας δεν επεμβαινε ρυθμιστικα η DME (που ειναι ρυθμισμενη για 100αρα) και να κοψει αβανς, θα ειχαμε προπορεια αναφλεξεως (πειρακια) λογο υπερβολικου αβανς.

Δεν αμφισβητω τις αναλυσεις των αποτελεσματων της ADAC, θεωρω ομως οτι το " υπαρχουν ελαχιστες περιπτωσεις οπου ο εγκεφαλος του κινητηρα μπορει να διαγνωσει μια καλυτερη ποιοτητα καυσιμου και να παραμετροποιησει την λειτουργια του μοτερ αλλαζοντας την χαρτογραφηση του" ειναι αναληθες για τους εγκεφαλους των κινητηρων του σημερα....., μπορει η ερευνα να αφορουσε πιο παλιας κατηγοριας κινητηρες τυπου κορολλα 2000 μοντελα......thumb

Ναι από την άλλη όμως συγκρίνεις ένα μοτέρ S με την πληθώρα των μοτέρ που κυκλοφορούν, οπότε...

Και ειδικά επειδή βγάζει τόσα PS ανά λίτρο δε νομίζω πως ότι έγινε στο μοτέρ για την «διάγνωση» της ποιότητας του καυσίμου να έγινε για λόγους απόδοσης ή οικονομίας αλλά για να μπορείς σαν τελικός χρήστης να βάζεις βενζίνη σε χώρες σαν την μπανανία ( εδώ δλδ ) χωρίς να φοβάσαι αν θα το πα΄ρεις στο χέρι.

Λείπει και ο Σπύρος (όχι το τρολ το μικρό, ο άλλος ο φαντάρος) να μας πει μια κουβέντα παραπάνω!

E46 POWER
22-07-13, 01:01
Εγω μιας και δουλεύω στα σύνορα της βουλγαριας βαζω απο εκει, μεχρι τωρα έβαζα 95αρα και συνέχεια μου άναβε το λαμπακι του αισθητήρα λ εχει εδω και 2-3 βδομάδες
(να μην το ματιάσω) που βάζω 98αρα μιας και η διαφορά στα λεφτά ειναι ελαχιστη και δεν εχει αναψει καμια φορα...εχει shell,eko kai luckoil οι περισσότεροι που ξερω και εγω μαζι προτιμώ την luck μιας και λενε οτι ειναι απο τις καλές βενζίνες...

Γιωργο βαλε εκο. τουλαχιστον εγω δεν ειχα ποτε θεμα απο το συγκεκριμενο βενζιναδικο.. τωρα το γυρισα σε λουκοιλ λογω των εργων αλλα επειδη εχω βρει και ενα καλο στις σερρες με 3 λεπτα διαφορα βαζω Ελλαδα.