PDA

Επιστροφή στο Forum : Ρολο'ι' καταδυσεων.



Bazil Van Sinner
15-07-13, 14:24
Φιλος μου ψαροντουφεκας "αγορασε" χτες δυο χταποδια κανα 500ικο ευρω......:facepalm: και τον πετυχα σημερα το πρωι να "σερφαρει" προς αναζητηση καινουριου.
Απαιτησεις εχει εκτος απο βαθος να μετραει και χρονους παραμονης και κατι αλλα τετοια κολπα....
Δεν το χω ουτε με τα ρολογια ουτε με τις καταδυσεις.
Αν εχετε κατι στο νου,καποιο προς πωληση,ασχολειτε καποιος επαγγελματικα,
η' κατι τελως παντων που θα μπορουσε να ικονοποιησει τον φιλο μου η' και τους δυο μαζι,οριστε.:original:

:thanks:

fanisk
15-07-13, 14:32
Suunto D4i, το εχω και ειναι αψογο. Μονο για αυτο ψαξτε Μπαζιλ.

Nino
15-07-13, 21:22
dive computer χρειαζεται ειτε χειρος μεγαλυτερο ή μικροτερο (βλεπε φανης)ειτε σε χταποδι
ομως αυτα ειναι εξαρτηματα καταδυσης και δεν εχουν να κανουν με ψαροντουφεκο!!
μπουκαλακιας ειναι ο φιλος σου?

wheelman
15-07-13, 21:26
dive computer χρειαζεται ειτε χειρος μεγαλυτερο ή μικροτερο (βλεπε φανης)ειτε σε χταποδι
ομως αυτα ειναι εξαρτηματα καταδυσης και δεν εχουν να κανουν με ψαροντουφεκο!!
μπουκαλακιας ειναι ο φιλος σου?

Μπορεί να θέλει να βελτιώσει την άπνοια του ο άνθρωπος, κ μην ξεχνας οτι "Μπαξιμο" είναι και αυτό....

Sent from my OT-997D using Tapatalk 2

Bazil Van Sinner
15-07-13, 22:17
Με καλυψε ο Ηλιας(?)thumb

οχι δεν ειναι μπουκαλακιας:original:

και επι της ευκαιριας ,Φανη,στο μοχαμπετι πανω μου ειπε πως βρηκε πολυ καλο ραφτη για να του κανει στολη πανω του,με νεοπρεν Ιαπωνιας.

fanisk
15-07-13, 22:35
Το ρολοι το χρειαζεσαι ειτε βουτας με μπουκαλα ειτε για ψ/τ. Σε κανει καλυτερο. Βλεπεις τα παντα. Ειναι τρελο μπαξιμο που αξιζει τα λεφτα του. Γινεσαι καλυτερος δυτης.

Για στολες ειναι καλυτερο να ειναι ραμμενες επι μετρω επειδη θα ειναι τελεια εφαρμοσμενες πανω σου. Ειναι πιο ακριβο. Εγω κανω τη δουλεια μου με μια Cressi Competition 2 5αρα χειμωνα καλοκαιρι δεν καταλαβαινεις τιποτα. Θελει παραπανω βαριδια απο τη 3αρα και το καλοκαιρι ειναι λιγο ζεστη. Καλυτερα απο το να εχεις 2 στολες ομως. Την ειχα παρει 160¤ νομιζω? Δεν ειναι επι μετρω, θα ηθελα στις μασχαλες να ειναι λιγο πιο στενη αλλα αυτο αλλαζει αν θες, δεν θα τη πειραξω ομως.

Τυχαια φωτο απο google.

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2013/07/19752albumler3174resim44038-1.jpg

Αμα βουταει για ψ/τ με μπουκαλες κακο του κεφαλιου του κανει, θα ερθει η νοσος αργα ή γρηγορα. Δεν αξιζει για 1 ψαρι. Ουτε εχει χαβαλε να τα χτυπας με 500 ανασες.

Bazil Van Sinner
15-07-13, 22:55
με αυτα και με τ'αλλα την βλεπω να ψηνομαι και γω σιγα σιγα.

ευχαριστω για τις πληροφοριες,εγω δεν εχω ιδεα,ο Γρηγορης τις εκτιμησε ομωςthumb

fanisk
15-07-13, 23:03
Πες του Γρηγορη να παει να βγαλει κανα σχολειο ελευθερης καταδυσης και να μη βουταει ποτε μονος του. Απο υποξια δεν πεθανε κανενας, πεθανε απο το ζευγαρι που δεν ειχε να τον τραβηξει.

deepBLUE
15-07-13, 23:41
Και η citizen εχει καταδυτικά ρολόγια .

fanisk
15-07-13, 23:51
Και η citizen εχει καταδυτικά ρολόγια .

Δεν κανουν για χρηση μπουκαλας ουτε ψ/τ Βαγγελη. Ουσιαστικα θες dive computer και οχι "ρολοι" σαν τα citizen.

tokiko
16-07-13, 00:21
Πωωωω ρε παιδί μου, αυτό το φόρουμ με τρελαίνει μέσα στα γούστα ήμαστε όλοι...:thumbsup:

Nino
16-07-13, 14:00
αλλα τα καταδυτικα ρολογια και αλλα τα dive computer
τα δευτερα απευθυνονται σε δυτες και αφορουν προγραμματισμενες καταδυσεις η αλλες που ξεφυγαν απο το σημειο 0.
Ενας ψαροκυνηγος δεν χρειαζεται dive computer και αυτο γιατι κανει ελευθερη καταδυση της μιας ανασας!!!
Τα citizen που λεει ο Βαγγελης ειναι μια χαρα για καποιον που βουταει για ψαροντουφεκο ακομα και για δυτες που το dive computer το εχουν σε χταποδι.
βεβαια καποτε που τα ¨φοραγαν¨τα navy seals ηταν ποιο μοδατα.
Εχω citizen promaster απο το 1995 και δουλευει μια χαρα και το ρολοι και το βαθυμετρο του!!

S8N
16-07-13, 15:10
Για μένα που ψαρεύω με δυναμίτες τι ρολόι προτείνετε?

ntinos
16-07-13, 15:33
Δεν θα σου χρειαζεται σε λιγο αν συνεχισεις με τους δυναμιτες :p

Bazil Van Sinner
16-07-13, 15:33
s8n^

εχεις δοκιμασει χειροβομβιδα?

ntinos
16-07-13, 15:35
Δεν κανει για ψαρεμα φιλε

Bazil Van Sinner
16-07-13, 15:37
γιατι?

S8N
16-07-13, 15:43
Δεν θα σου χρειαζεται σε λιγο αν συνεχισεις με τους δυναμιτες :p

Δεν το θέλω για το χέρι ρε, για τα μασούρια.

ntinos
16-07-13, 15:44
γιατι?

Αφενως αν "παρουν" τα θραυσματα το ψαρι, δεν τα μεινει τιποτε, αφετερου το βουντουπ που κανει ο δυναμιτης ειναι μεγαλυτερο. :th_Laie_67-1:

Bazil Van Sinner
16-07-13, 16:12
αφενος δεν παιζεστε,αφετερου μπορουμε να το φτασουμε μεχρι το φεγγαρι το νημα:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

fanisk
16-07-13, 16:52
αλλα τα καταδυτικα ρολογια και αλλα τα dive computer
τα δευτερα απευθυνονται σε δυτες και αφορουν προγραμματισμενες καταδυσεις η αλλες που ξεφυγαν απο το σημειο 0.
Ενας ψαροκυνηγος δεν χρειαζεται dive computer και αυτο γιατι κανει ελευθερη καταδυση της μιας ανασας!!!
Τα citizen που λεει ο Βαγγελης ειναι μια χαρα για καποιον που βουταει για ψαροντουφεκο ακομα και για δυτες που το dive computer το εχουν σε χταποδι.
βεβαια καποτε που τα ¨φοραγαν¨τα navy seals ηταν ποιο μοδατα.
Εχω citizen promaster απο το 1995 και δουλευει μια χαρα και το ρολοι και το βαθυμετρο του!!

Γιαννη τα citizen εκτος απο ωρα και βαθος δεν εχουν τιποτα αλλο να δειξουν στον ψ/τ. Ουτε χρονο επιφανειας, ουτε χρονο παραμονης βυθου (μονο αν κοιτας τα δευτ. "manually"), θερμοκρασια, ascent rate κ.α Δεν αξιζει να πληρωσει καποιος citizen, μονο αν το ειχε απο παλια και εχει χταποδια για μπουκαλες. Για την ελευθερη το suunto ειναι εργαλειο με παρα πολλες πληροφοριες και αναλυση βουτιας.

z3 2.2
16-07-13, 18:04
υπαρχουν δυο ειδη ψαροντοφεκαδων.
1)αυτος που κατουραει μεσα στην στολη
2)αυτος που κατουραει μεσα στην στολη και λεει πως δεν το κανει ποτε

E46 POWER
16-07-13, 18:49
Για μένα που ψαρεύω με δυναμίτες τι ρολόι προτείνετε?


S8N μπαξε ωρολογιακή βόμβα... :th_Laie_67-1::hystericalbs1::gun_bandana:

Nino
16-07-13, 19:02
υπαρχουν δυο ειδη ψαροντοφεκαδων.
1)αυτος που κατουραει μεσα στην στολη
2)αυτος που κατουραει μεσα στην στολη και λεει πως δεν το κανει ποτε

αυτος που λεει το δευτερο ή δεν εχει βαλει ποτε στολη και να παει για ψαρεμα ή ειναι ψευτης γιατι "φοβαται" την γκομενα.
Αν ειναι ψαροντουφεκας με μονιμη σχεση η γυναικα του τα ξερει αυτα...χαχαχαχα
Φανη ετσι οπως τα λες ειναι! τα citizen και αναλογα το μοντελο, δεν εχουν να προσφερουν παρα μονο μετρηση βαθους και καποιες καλυτερες βουτιες μετρα/χρονος.
Το δικο σου ειναι dive computer, σε εναν ομως ψαροκυνηγο καλα καλα καλα δεν χρειαζεται κανενα απο τα δυο.
Το καταδυτικο ρολοι ποιο πολυ αποτελει status symbol παρα αναγκαιοτητα χαχαχαχα οχι οτι δεν θα φανει πολλες φορες χρησιμο!!.
Ειδικα οταν το βουταμε δεμενο στη ταιτης με ανοιχτο το μουλινε σε καμια 30 μετρα και κραταμε μετα την μετρηση στη μνημη του χαχαχαχαχα.

οποιος βουταει ξερει απο τετοιες πουστιτσες...

wheelman
16-07-13, 19:17
Ειδικα οταν το βουταμε δεμενο στη ταιτης με ανοιχτο το μουλινε σε καμια 30 μετρα και κραταμε μετα την μετρηση στη μνημη του χαχαχαχαχα.

οποιος βουταει ξερει απο τετοιες πουστιτσες...
Το δικό μου κάποτε εκανε καρτερι για ένα τέταρτο στα 19m χαχαχαχα

Είχαμε ενα τύπο στην παρέα που το έπαιζε ιστορίας, όποτε έπαιξε το παραπάνω σκηνικό και ακόμα κάνει απνειες για να σπάσει το ρεκόρ, χαχαχαχα


Στάλθηκε από το GT-I9100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

fanisk
16-07-13, 21:22
Το καταδυτικο ρολοι (dive comp συγκεκριμενα) ειναι ενα πολυ χρησιμο εργαλειο το οποιο μονο θετικα εχει να προσφερει κατα τη χρηση του. Οποιος βουταει χωρις αυτο, βουταει ξεβρακωτος. Για τα χρηματα, μεταξυ ρολογιου και σχολειου ελευθερης, εννοειται πως τα δινεις για το σχολειο. Το ρολοι το παιρνεις μετα. Θα σου μεινει για παντα, ειτε κανεις ψ/τ ειτε αυτονομη. Ο χρονος επιφανειας ειναι πολυ σημαντικος για τις βουτιες. Ναι πριν 20 χρονια βουταγαν οποτε ενιωθαν ετοιμοι, η τεχνολογια προχωραει υπερ μας, ας την εκμεταλλευτουμε.

Τα ρεκορ αυτα δεν λενε τιποτα, ειδικα στα συγχρονα dive comps που μπορεις να τα κανεις edit απο το pc. Το θεμα ειναι να βλεπεις τα δικα σου ορια, τα οποια με το καιρο θα τα ξεπερνας.

wheelman
16-07-13, 21:50
Ο χρονος επιφανειας ειναι πολυ σημαντικος για τις βουτιες. Ναι πριν 20 χρονια βουταγαν οποτε ενιωθαν ετοιμοι, η τεχνολογια προχωραει υπερ μας, ας την εκμεταλλευτουμε.

Τα ρεκορ αυτα δεν λενε τιποτα, ειδικα στα συγχρονα dive comps που μπορεις να τα κανεις edit απο το pc. Το θεμα ειναι να βλεπεις τα δικα σου ορια, τα οποια με το καιρο θα τα ξεπερνας.

Φάνη θα συμφωνήσω απόλυτα, αλλά το το ρολόι έρχεται σε δεύτερη μοίρα.
Το σημαντικό είναι να υπάρχει σύνεση, σε πόσους εχει τύχει να μας βραχώσει ψάρι, εκεί είναι που θέλει να ξεπεράσεις εαυτον και να συγκρατηθεις μέχρι την επόμενη βουτιά.

Και αυτό δεν στο μαθαίνει κανένα ρολόι...

Σχολή κ πάντα με ΠΑΡΈΑ και είσαι o καλύτερος.


Στάλθηκε από το GT-I9100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

fanisk
16-07-13, 21:59
Φάνη θα συμφωνήσω απόλυτα, αλλά το το ρολόι έρχεται σε δεύτερη μοίρα.
Το σημαντικό είναι να υπάρχει σύνεση, σε πόσους εχει τύχει να μας βραχώσει ψάρι, εκεί είναι που θέλει να ξεπεράσεις εαυτον και να συγκρατηθεις μέχρι την επόμενη βουτιά.

Και αυτό δεν στο μαθαίνει κανένα ρολόι...

Σχολή κ πάντα με ΠΑΡΈΑ και είσαι o καλύτερος.


Στάλθηκε από το GT-I9100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Περσι ενα παιδι απολυθηκε Ιουλιο (μια σειρα πριν απο μενα ηταν νομιζω) και τον Αυγουστο μαθαμε οτι πνιγηκε σε ψ/τ. Πνιγηκε γιατι ηταν μονος του, βραχωσε ενα χταποδι (ελεος!!!) και πεθανε απο υποξια. Για ενα χταποδι, τον σηκωσαν απο τα 20 μετρα.

Εννοειται πως τα πρωτα λεφτα που θα δωσεις πανε στο σχολειο thumb

RallyArt
18-07-13, 19:28
Γιαννη τα citizen εκτος απο ωρα και βαθος δεν εχουν τιποτα αλλο να δειξουν στον ψ/τ. Ουτε χρονο επιφανειας, ουτε χρονο παραμονης βυθου (μονο αν κοιτας τα δευτ. "manually"), θερμοκρασια, ascent rate κ.α Δεν αξιζει να πληρωσει καποιος citizen, μονο αν το ειχε απο παλια και εχει χταποδια για μπουκαλες. Για την ελευθερη το suunto ειναι εργαλειο με παρα πολλες πληροφοριες και αναλυση βουτιας.

Εγώ κανω Ψαροντουφεκο αρκετα χρόνια, και μετραει αυτά που ακριβώς χρειάζεστε,
Να σου φωνάζει οταν περνάς κάποια μέτρα, να σου γράφει ποσα μετρα είσαι, και χρονος κατάδυσης...
Το ρολόι στο Ψαροντουφεκο ειναι καθαρά σαν την ηλιοροφη στο αμαξι δεν ειναι απαραίτητο αλλα ωραίο εξτρα...

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 4 Beta

Nino
18-07-13, 20:54
Εγώ κανω Ψαροντουφεκο αρκετα χρόνια, και μετραει αυτά που ακριβώς χρειάζεστε,
Να σου φωνάζει οταν περνάς κάποια μέτρα, να σου γράφει ποσα μετρα είσαι, και χρονος κατάδυσης...
Το ρολόι στο Ψαροντουφεκο ειναι καθαρά σαν την ηλιοροφη στο αμαξι δεν ειναι απαραίτητο αλλα ωραίο εξτρα...

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 4 Beta

thumb αυτο ακριβως!!!

και ποιο πολυ ειναι ψυχολογικη η χρησιμοτητα (εκτος φυσικα απο το να κρατησεις επαφη με την ωρα και να μην παραξεχαστεις, ειδικα αν περιμενει γυναικα) , ασε που εχει και τον συναγερμο αναδυσης που διωχνει τα ψαρια.
Αν δουμε βιντεο απο υποβρυχιο κυνηγι εκτος ελαχιστων εξαιρεσεων (για διαφημιση) κανενας δεν φοραει ρολοι πανω απο την στολη.
Ασε που δεν βολευει με το γαντι (σσοσσςςς και με τον φακο να σκαλωνει ):whistle: