PDA

Επιστροφή στο Forum : ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ BMW E46 318 N42B20



savvas bmwdakias
09-07-13, 11:21
Επειδη αγορασα μεταχειρισμενο το αυτοκινητο μου δεν ειχε μεσα τα εγχειριδια συντηρησης. Θα ηθελα να ρωτησω υπαρχει καποιο σε pdf μορφη να το κατεβασω. Εγω μαθημενος απο τον πατερα μου αλλαζα καθε 5000χλμ λαδια και καθε 10000χλμ λαδια φιλτρο λαδιου αερος βενζινης μπουζι. Νομιζω οτι ειναι συντομα τα χρονικα διαστηματα που τα αλλαζω και θα ηθελα να μου πειτε καθε ποτε προτεινει ο κατασκευαστης και καθε ποτε τα αλλαζετε εσεις?

1)Λαδια (και τι λαδια βαζετε)
2)φιλτρο λαδιου
3)φιλτρο αερος
4)φιλτρο βενζινης
5)φιλτρο καμπινας
6)μπουζι
7)ιμαντες

dark knight
09-07-13, 11:27
πολυ συντομα αλλαζεις τα λαδια,τα αλλαζα παντα στις 10.000 χλμ με καστρολ edge και καθε φορα φιλτρο λαδιου και αερα σε Μ54

E461800
09-07-13, 17:00
Επειδη αγορασα μεταχειρισμενο το αυτοκινητο μου δεν ειχε μεσα τα εγχειριδια συντηρησης. Θα ηθελα να ρωτησω υπαρχει καποιο σε pdf μορφη να το κατεβασω. Εγω μαθημενος απο τον πατερα μου αλλαζα καθε 5000χλμ λαδια και καθε 10000χλμ λαδια φιλτρο λαδιου αερος βενζινης μπουζι. Νομιζω οτι ειναι συντομα τα χρονικα διαστηματα που τα αλλαζω και θα ηθελα να μου πειτε καθε ποτε προτεινει ο κατασκευαστης και καθε ποτε τα αλλαζετε εσεις?

1)Λαδια (και τι λαδια βαζετε)
2)φιλτρο λαδιου
3)φιλτρο αερος
4)φιλτρο βενζινης
5)φιλτρο καμπινας
6)μπουζι
7)ιμαντες


1) Ανάλογα το λάδι μά ποτέ πάνω απο 12500 χλμ [άποψη δικία μου ]
2)Όποτε αλλάζεις λάδια και φίλτρο λαδιού !!
3) Κάθε 25000 χλμ
4) Καθε 25000 χλμ
5) κάθε 25000 χλμ
6)κάθε 25000 χλμ
7) Όποτε δεις και είναι ξεραμένα .

Σέ αυτά τα διαστήματα αλλάζω εγώ .
Το λάδι που βάζω είναι το Castrol edge longlife 5w-30.
Tώρα τα παραπάνω inspection η BMW Τα δίνει σε ακριβώς διπλασια χλμ ..

savvas bmwdakias
10-07-13, 11:13
Εμενα και πανω απο 10000χλμ μου φαινεται πολυ να το αφησω. Παντως για τα υπολοιπα που ανεφερες 25000χλμ και αυτο μου φαινεται μεγαλο διαστημα. Σιγουρα οι τεχνολογιες εχουν αναπτυχθει και ισως πρεπει να χαλαρωσω λιγακι και να βαλω και κανα φραγκο στην τσεπη.

E461800
11-07-13, 23:40
Εμενα και πανω απο 10000χλμ μου φαινεται πολυ να το αφησω. Παντως για τα υπολοιπα που ανεφερες 25000χλμ και αυτο μου φαινεται μεγαλο διαστημα. Σιγουρα οι τεχνολογιες εχουν αναπτυχθει και ισως πρεπει να χαλαρωσω λιγακι και να βαλω και κανα φραγκο στην τσεπη.

Η bmw τα μπουζι μετά το δέυτερο inspection τα δίνει για αλλάγή καθε 50000 χλμ το ίδιο και το φίλτρο αέρα και βενζίνης ...thumb Οπότε είμαστε πολύ ψείρες αλλά λόγο καιρικώ συνθηκών κανουμε ή κάνω αυτές της αλλάγες...thumb

giannis_compact
12-07-13, 03:15
Φιλε η BMW λεει φιλτρο αερος-βενζινης-μπουζι καθε δευτερο inspection, δηλαδη καθε 100 χιλιαδες και οχι καθε 50χιλιαδες χιλιομετρα.

E461800
12-07-13, 09:07
Φιλε η BMW λεει φιλτρο αερος-βενζινης-μπουζι καθε δευτερο inspection, δηλαδη καθε 100 χιλιαδες και οχι καθε 50χιλιαδες χιλιομετρα.

Δέν διαφωνό απλά το έχω ακούσει αυτό που λές , μέτα βέβαια πάς και το πέτας .........thumb εάν το δουλέυεις σέ συνθήκες ελλάδας !!!:whistle:

giannis_compact
12-07-13, 11:26
ς
Δέν διαφωνό απλά το έχω ακούσει αυτό που λές , μέτα βέβαια πάς και το πέτας .........thumb εάν το δουλέυεις σέ συνθήκες ελλάδας !!!:whistle:

Ειναι δυνατον να αλλαζει κανεις φιλτρο αερος καθε 100 χιλιαδες; Η βενζινης-μπουζι με τα καυσιμα που εχουμε; Οντως για πεταμα παει μετα.

BILL007
12-07-13, 12:20
ς

Ειναι δυνατον να αλλαζει κανεις φιλτρο αερος καθε 100 χιλιαδες; Η βενζινης-μπουζι με τα καυσιμα που εχουμε; Οντως για πεταμα παει μετα.

Γιάννη είναι σαν τα λάδια κάθε 25.000 :th_Laie_67-1::facepalm: ΤΟ ΑΝΕΚΔΟΤΟ ΤΟΥ ΑΙΩΝΑ!

giannis_compact
12-07-13, 13:01
Γιάννη είναι σαν τα λάδια κάθε 25.000 :th_Laie_67-1::facepalm: ΤΟ ΑΝΕΚΔΟΤΟ ΤΟΥ ΑΙΩΝΑ!

Που να δεις στα ντιζελ Βασιλη, το Χ3 καθε 30.000 λεει :facepalm:

BILL007
12-07-13, 13:24
Που να δεις στα ντιζελ Βασιλη, το Χ3 καθε 30.000 λεει :facepalm:

:shok::shok::shok::shok::facepalm::facepalm::facep alm::facepalm::facepalm:

boubaros
14-07-13, 10:53
Βέβαια....που ξέρουν οι χαζογερμανοί από λάδια και κινητήρες...

giannis_compact
14-07-13, 11:37
Βέβαια....που ξέρουν οι χαζογερμανοί από λάδια και κινητήρες...

Εχεις δει κινητηρα φιλε με 100 χιλιαδες χιλιομετρα και 3 αλλαγες λαδιων πως ειναι απο μεσα;
Και να λειπει η ειρωνια σε παρακαλω.

boubaros
14-07-13, 12:09
Ειλικρινά χωρίς ίχνος παρεξήγησης....δεν ξέρω και πως να βάλω ένα ωραίο emoticon....
αλλά τα είδαμε και τα δικά σου τα χαμπέρια...lol
(Συγγνώμη και για τον ενικό χωρίς να σε ξέρω αλλά...πληκτρολόγιο βλέπεις...)

giannis_compact
14-07-13, 13:49
Ειλικρινά χωρίς ίχνος παρεξήγησης....δεν ξέρω και πως να βάλω ένα ωραίο emoticon....
αλλά τα είδαμε και τα δικά σου τα χαμπέρια...lol
(Συγγνώμη και για τον ενικό χωρίς να σε ξέρω αλλά...πληκτρολόγιο βλέπεις...)

Για γινε λιγο πιο συγκεκριμενος.

boubaros
14-07-13, 14:28
....το κράου...

giannis_compact
14-07-13, 19:14
Πρωτον και κυριον το κραου δεν οφειλεται στα λαδια. Δευτερον αν ειχες εστω και μια μικρη ιδεα θα ηξερες οτι οι Ν40 κινητηρες εχουν θεμα γενικοτερα. Αλλα μαλλον δεν εχεις. thumb

Skyline_IS
14-07-13, 19:50
Ειλικρινά χωρίς ίχνος παρεξήγησης....δεν ξέρω και πως να βάλω ένα ωραίο emoticon....
αλλά τα είδαμε και τα δικά σου τα χαμπέρια...lol
(Συγγνώμη και για τον ενικό χωρίς να σε ξέρω αλλά...πληκτρολόγιο βλέπεις...)

:facepalm::facepalm::facepalm:

Skyline_IS
14-07-13, 19:57
Βέβαια....που ξέρουν οι χαζογερμανοί από λάδια και κινητήρες...

https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=1260&highlight=%EB%E1%E4%E9%E1

boubaros
14-07-13, 21:28
Πρωτον και κυριον το κραου δεν οφειλεται στα λαδια. Δευτερον αν ειχες εστω και μια μικρη ιδεα θα ηξερες οτι οι Ν40 κινητηρες εχουν θεμα γενικοτερα. Αλλα μαλλον δεν εχεις. thumb

A..γειά σου...Άρα τζάμπα τα άλλαζες αφού θα έκανε κράου λόγω του...θέματος....lol:original:
Μου φαίνεται βρήκα τα ...ανθρωπάκια..

aristent
14-07-13, 21:39
A..γειά σου...Άρα τζάμπα τα άλλαζες αφού θα έκανε κράου λόγω του...θέματος....lol:original:
Μου φαίνεται βρήκα τα ...ανθρωπάκια..
τωρα που εμαθες και τα emoticon ποιος σε πιανει....

boubaros
14-07-13, 22:08
Λαρ'σα Λαρ'σα σ'είδα και λαχτάρσα...lol

Y.Σ. Για τους ....άσχετους..Δεν είναι βρισιά.Έχει να κάνει με τον καιρό....

aristent
14-07-13, 22:14
emoticon δεν βλεπω!!!:thumbsup:

Andri
14-07-13, 22:20
Θέλεις τέτοιο Άρη μου

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2013/07/imagesqtbnANd9GcSfspTIe7lH4tV_h17beudZQx-1.jpg

ή κάτι τέτοιο?


https://newspaper.li/static/a539123c2f786ed061562a6d3210374c.jpg

fanisk
14-07-13, 22:30
Ποιος εισαι εσυ παλι? :D

giannis_compact
15-07-13, 00:13
A..γειά σου...Άρα τζάμπα τα άλλαζες αφού θα έκανε κράου λόγω του...θέματος....lol:original:
Μου φαίνεται βρήκα τα ...ανθρωπάκια..

Εστω οτι εμεις ειμαστε τα ανθρωπακια και συ ο εμπειρος. Ειναι πιο λογικο να μην αλλαζεις λαδια, καθως καποια στιγμη γνωριζεις οτι θα σπασει το μοτερ; Εγω τωρα θα βαλω καινουριο μοτερ. Να μην αλλαξω καθολου λες, ε; Καποια στιγμη θα το κανει το κραου, ετσι κι αλλιως, ας τα αφησω να γινουν λασπη μεσα. Λες να το κανω ετσι, ε;

savvas bmwdakias
15-07-13, 01:38
Γιάννη νομίζω φίλε ότι με τα ανθρωπάκια ενοουσε τα emotion...

giannis_compact
15-07-13, 02:19
Ζητω συγνωμη τοτε, δεν το καταλαβα. thumb

boubaros
15-07-13, 19:26
Όπως μπορεί να δει - όποιος μπορεί να δει - σας παρακολουθώ αρκετό καιρό και έχω
διαβάσει όλα τα σχετικά ...λαδο-νήματα (Skyline IS). Οι εξηγήσεις που έχω δώσει για το συγκεκριμένο θέμα άπτονται της επιστήμης της μελέτης της ανθρώπινης συμπεριφοράς και της ψυχολογίας παρά της ...μηχανολογίας.
Πρώτον, η γνωστή (ελληνικη?) καχυποψία και οι θεωρίες συνωμοσίας για το οτιδήποτε. Αποκλείεται να αντέχει τόσο.....το κάνουν για να χαλάνε εκτός εγγύησης....το κάνουν
για τα leasing...κτλ...κτλ (Κυρίως θα έλεγα αφορά την Ελλάδα αλλά όχι μόνο).
Δεύτερον, αν είναι να αλλάζουμε λάδια κάθε δύο χρόνια ή κάθε περίπου 25.000χλμ., όπως λένε αυτοί που το φτιάξαν το @#$$μένο πως θα ασχολούμαστε εμείς με το
αγαπημένο μας αυτοκίνητο. Πόσο detailing να αντέξει κανείς...lol (αφορά όλη την Υφήλιο).

fanisk
15-07-13, 19:29
Τι βαθμο συγγενειας εχεις με τη Σασα? :D

boubaros
15-07-13, 19:29
Εστω οτι εμεις ειμαστε τα ανθρωπακια και συ ο εμπειρος. Ειναι πιο λογικο να μην αλλαζεις λαδια, καθως καποια στιγμη γνωριζεις οτι θα σπασει το μοτερ; Εγω τωρα θα βαλω καινουριο μοτερ. Να μην αλλαξω καθολου λες, ε; Καποια στιγμη θα το κανει το κραου, ετσι κι αλλιως, ας τα αφησω να γινουν λασπη μεσα. Λες να το κανω ετσι, ε;

Προφανώς εννοούσα συχνότερα από ότι λέει ο κατασκευαστής.

Υ.Σ. Ψυχραιμία..δεν έχω πρόθεση να ...πειράξω (..πολύ) κανέναν...lol

boubaros
15-07-13, 19:44
Και ένα τελευταίο επειδή ...έχει πέσει σβήσιμο. (Όπως έχετε κάθε δικαίωμα..και για το
παρακάτω). Αγένεια για μένα δείχνει αυτός που βαριέται να πληκτρολογεί τόνους και χρησιμοποιεί ότι φωνήεν του γκ@#$%σει αντί να ανοίξει ένα λεξικό στραβώνοντας τους υπόλοιπους (Εξαιρείται η..εξαίρεση. Έχει το ακαταλόγιστο....)

Υ.Σ. Από τις πιο αξιοπρεπείς και ευγενικές παρουσίες ο aristent. (Συγχαρητήρια...μπας και
γλυτώσω το σβήσιμο...lol)

giannis_compact
15-07-13, 21:34
Και ένα τελευταίο επειδή ...έχει πέσει σβήσιμο. (Όπως έχετε κάθε δικαίωμα..και για το
παρακάτω). Αγένεια για μένα δείχνει αυτός που βαριέται να πληκτρολογεί τόνους και χρησιμοποιεί ότι φωνήεν του γκ@#$%σει αντί να ανοίξει ένα λεξικό στραβώνοντας τους υπόλοιπους (Εξαιρείται η..εξαίρεση. Έχει το ακαταλόγιστο....)

Υ.Σ. Από τις πιο αξιοπρεπείς και ευγενικές παρουσίες ο aristent. (Συγχαρητήρια...μπας και
γλυτώσω το σβήσιμο...lol)

off topic
Άν εννοείς εμένα για τους τόνους, σε πληροφορώ ότι ξέρω πολύ καλά να χειρίζομαι την ελληνική γλώσσα και το τονικό, αλλά και το πολυτονικό σύστημα μιας και αυτό έχω σπουδάσει. Αλλά χαλάνε και οι υπολογιστές καμιά φορά. Α, να μην ξεχάσω, τα αποσιωπητικά είναι τρεις τελείες και όχι δύο. thumb Άν χρειαστείς κι άλλες φιλολογικές παρατηρήσεις για την ελληνική γλώσσα εδώ είμαι, διέκρινα πολλές στον τρόπο γραφής σου.
Με συγχωρείτε για το off topic και πάλι.

fanisk
15-07-13, 22:44
Σε ευχαριστουμε για το μαθημα Νεοελληνικης, δεν μπαινεις στο κοπο να συστηθεις κιολας που 2 χρονια μελος εχεις 8 ποστ? Το ειχες παντα 2ο λογαριασμο τυπου cam ή δεν εισαι κοινωνικος?

boubaros
16-07-13, 19:11
Ένα άλλο που ήθελα να πω ήταν ακριβώς αυτό. Δεν τολμάει να πει κάποιος μια κουβέντα,
ξεκινάμε...Πέρνα να συστηθείς, ποιός είσαι, πόσα παιδιά έχεις....λολ. Μα να πω ότι συστήνεστε κιόλας...Είμαι ο Μήτσος, έχω μια 8.75 κουπέ και μου αρέσουν οι bmw. Λέει
κάτι? Αυτά τα πράγματα έρχονται με τον καιρό αν ταιριάξει η κατάσταση.Κάνω λάθος?

(giannis compact) Δεν εννοούσα εσένα. Έχει να κάνει με κάποιο σχετικό ποστ που
σβήστηκε. Αν δεις, εκτός από τα γενικά σχόλια σε σένα απευθύνθηκα με όσο χιούμορ
μπορεί να περάσει από το πληκτρολόγιο...

boubaros
16-07-13, 19:12
Επιστροφή στα λάδια από μένα, όχι άλλο off-topic...

giannis_compact
16-07-13, 19:25
Άν όντως ήταν πραγματικά με χιούμορ το ποστ δεν υπάρχει πρόβλημα, αλλά πολλές φορές πίσω από το πληκτρολόγιο, ώς γνωστόν δεν μπορείς να καταλάβεις τη διάθεση του άλλου. thumb

giannis_compact
16-07-13, 19:27
Επιστροφή στα λάδια από μένα, όχι άλλο off-topic...

Εσύ αλλάζεις λάδια όποτε λέει το BC?

fanisk
16-07-13, 21:28
Ένα άλλο που ήθελα να πω ήταν ακριβώς αυτό. Δεν τολμάει να πει κάποιος μια κουβέντα,
ξεκινάμε...Πέρνα να συστηθείς, ποιός είσαι, πόσα παιδιά έχεις....λολ. Μα να πω ότι συστήνεστε κιόλας...Είμαι ο Μήτσος, έχω μια 8.75 κουπέ και μου αρέσουν οι bmw. Λέει
κάτι? Αυτά τα πράγματα έρχονται με τον καιρό αν ταιριάξει η κατάσταση.Κάνω λάθος?

(giannis compact) Δεν εννοούσα εσένα. Έχει να κάνει με κάποιο σχετικό ποστ που
σβήστηκε. Αν δεις, εκτός από τα γενικά σχόλια σε σένα απευθύνθηκα με όσο χιούμορ
μπορεί να περάσει από το πληκτρολόγιο...

Ποτε δεν εγραψα "να περασει να συστηθει" καποιος, εκτος απο σενα που το μονο που ειχες να σχολιασεις ηταν η συντηρηση του Γιαννη και το σπασιμο. Εισαι μελος 2 χρονια και ολα σου τα ποστ ειναι εδω, ο τροπος γραφης σου και το υφος σου θυμιζουν αλλους χρηστες.. μπαναρισμενους χρονια :th_Laie_67-1:

Stathis
16-07-13, 22:08
Δικιο εχει ο φιλος, εγω συμφωνω μαζι του...

katsaraios
17-07-13, 03:22
Σχετικο ...
Καλο ειναι να αλλαζονται τα κολαρα και τα λαστιχακια του κυκλωματος αερα και νερου...
ειδικα στα Ε46 που πασχουν σε συγκεκριμενα σημεια ,τα πλαστικα αυτα ξεραινονται και θελλουν προληπτικα αλλαγες με τα χρονια χρησης και την πολυκαιρια για να μην αρχιζουν τα κομπιασματα ,οι διαφορες στην αποδοση και οι επισκεψεις σε συνεργεια ...
:original:

giannis_compact
17-07-13, 12:54
Δικιο εχει ο φιλος, εγω συμφωνω μαζι του...

Σε ποιό θέμα απ'όλα;

aristent
17-07-13, 13:57
Ποτε δεν εγραψα "να περασει να συστηθει" καποιος, εκτος απο σενα που το μονο που ειχες να σχολιασεις ηταν η συντηρηση του Γιαννη και το σπασιμο. Εισαι μελος 2 χρονια και ολα σου τα ποστ ειναι εδω, ο τροπος γραφης σου και το υφος σου θυμιζουν αλλους χρηστες.. μπαναρισμενους χρονια :th_Laie_67-1:


Δικιο εχει ο φιλος, εγω συμφωνω μαζι του...


Σε ποιό θέμα απ'όλα;

μιλησε με γριφο ο "γεροντας"!!!:thumbsup:

μαλλον ο Φανουλης ειναι ο φιλος.... thumb