PDA

Επιστροφή στο Forum : βλάβη αισθητήρα κολώνας τιμονιού



doris
05-07-13, 21:52
καλησπέρα! όπως διάβασα σε κάποια σημεία στο φόρουμ παρατήρησα ότι πολλοί αντιμετωπίζουν πρόβλημα με τον αισθητήρα κολώνας τιμονιού.Έχω ένα 1.16 του 2007 στο συνεργείο μου είπαν ότι μόνο το ανταλλακτικό κοστίζει 500 ευρώ. σε ένα τόπικ όμως διάβασα πως υπάρχει κάποιος που τον επισκευάζει.μπορείτε να μου δώσετε στοιχεία;Και αν υπάρχει κάποιος στην Βόρεια Ελλάδα γιατί μένω Βέροια.Ευχαριστώ!

ninja2
08-07-13, 03:18
Γραψε καλητερα στην σελιδα της Σειρας 3 για το προβλημα σου μιας και εχει πιο πολλους εκει και το τιμονι ειναι το ιδιο !

Giorgos 116i
08-07-13, 07:00
πες μας λίγο πως κατάλαβες οτι εχει πρόβλημα και τι συμπτώματα παρουσίασε...

bill_m3
08-07-13, 08:46
Νομίζω ο Σπύρος (m-power_01) είχε αναφέρει μια φτηνή λύση, στείλε του ένα pm αλλά να περιμένεις λίγο για την απάντηση καθώς προσέχει την πατρίδα μας!!!

doris
08-07-13, 17:20
πες μας λίγο πως κατάλαβες οτι εχει πρόβλημα και τι συμπτώματα παρουσίασε...

άναψαν δύο προειδοποιητικές λυχνίες..η μια είχε μέσα σε παρένθεση εναν κύκλο και ένα θαυμαστικό και η άλλη ενα τρίγωνο με θαυμαστικό μέσα σε κύκλο...το πρόβλημα που δημιουργεί είναι ότι δεν λειτουργεί το abs και το dsc..δεν το καταλαβαίνω ιδιαιτέρα στην οδήγηση απλά πετάει λίγο κώλο και μετα τις στροφές δεν σβήνει το φλας μόνο του..στο συνεργείο μου είπαν τι ακριβώς παίζει.

Giorgos 116i
08-07-13, 19:18
Μάλιστα, και σε αντιπροσωπία πήγες η σε κάποιο άλλο συνεργείο...δεν ειμαι σίγουρος αλλα δεν ξέρω αν ο αισθητήρα κολώνας τιμονιού εχει να κανει με το abs kai to dsc όπως σου ειπαν..

ghost-rider
08-07-13, 20:30
Kλασσικη περιπτωση βλαβης.
Μπορει να ειναι απλως ενας αισθητηρας abs.
Μπορει να ειναι ο αισθητηρας γωνιας(γωνιας ετσι δεν ειναι?) τιμονιου(ιδεα δεν ειχα οτι ειναι τοσο ακριβος οσο αναφερεις).
Και μπορει να ειναι και ολοκληρη η μοναδα του dsc.

Φανταζομαι το μπριζαρατε σε καποιο καταλληλο διαγνωστικο και καταληξατε στον αισθητηρα τιμονιου.

120ie87
08-07-13, 21:34
Πριν κανεις οτιδηποτε αλλο πηγαινε σε μια αντιπροσωπεια για να σβησεις τη βλαβη.μπορει για καποιο λογο ο αισθητηρας γωνιας του τιμονιου να χρειαζεται αρχικοποιηση.
Γραφω απο κινητο και ειναι δυσκολο να γραψω μακροσκελες κειμενο, συγνωμη.

Τσεκαρε επισης ευθυγραμμιση και πιεσεις-διαστασεις ελαστικων σε καθε αξονα (να ειναι ιδιες)

doris
08-07-13, 22:24
Σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον!Λοιπόν το πήγα στο συνεργείο που πριν ήταν της αντιπροσωπείας(τώρα η αντιπροσωπεία στην βέροια έχει κλείσει) οπότε φαντάζομαι πως τα μηχανήματα που έχει είναι της bmw. Το αμάξι το βάλαμε στο διαγνωστικό και έδειξε αυτή την βλάβη για τον αισθητήρα τιμονιού(τώρα γωνίας το λένε ή κολώνας δεν είμαι σίγουρος αλλά για το ίδιο μιλάμε).Σβήσαμε τη βλάβη και το αρχικοποιήσαμε 2 φορές αλλά και τις 2 οι ενδείξεις ξαναεμφανίστηκαν σχεδόν αμέσως...

doris
08-07-13, 22:35
Νομίζω ο Σπύρος (m-power_01) είχε αναφέρει μια φτηνή λύση, στείλε του ένα pm αλλά να περιμένεις λίγο για την απάντηση καθώς προσέχει την πατρίδα μας!!!

Ακριβώς!Ο Σπύρος είχα δει ότι μιλούσε γι αυτό!Να σε ρωτήσω κάτι άλλο...Σε ένα παρόμοιο τόπικ για την σειρά 3 έδωσες αυτό το λινκ με ανταλλακτικά:
https://bmwfans.info/parts/catalog/E46/Cabrio/Europe/318Ci-N42/LHD/N/2003/november/browse/steering/steering_column_adjustable_single_parts/
το νούμερο 16 είναι αυτό που χρειάζομαι απ ότι κατάλαβα..οι τιμές όμως μήπως δεν ισχύουν; γιατί προχθές που κοίταξα για το αντίστοιχο ανταλλακτικό το βρήκα 500 ευρώ.

Christopherk
08-07-13, 23:04
Οι ενδείξεις που αναφέρεις μπορεί να είναι και από την πλεξούδα γκαζιού.

Giorgos 116i
09-07-13, 00:41
Ακριβώς!Ο Σπύρος είχα δει ότι μιλούσε γι αυτό!Να σε ρωτήσω κάτι άλλο...Σε ένα παρόμοιο τόπικ για την σειρά 3 έδωσες αυτό το λινκ με ανταλλακτικά:
https://bmwfans.info/parts/catalog/E46/Cabrio/Europe/318Ci-N42/LHD/N/2003/november/browse/steering/steering_column_adjustable_single_parts/
το νούμερο 16 είναι αυτό που χρειάζομαι απ ότι κατάλαβα..οι τιμές όμως μήπως δεν ισχύουν; γιατί προχθές που κοίταξα για το αντίστοιχο ανταλλακτικό το βρήκα 500 ευρώ.

βρήκα αυτο δεν ξερω αν ειναι γνήσιο https://www.partsvp.com/products/STEERING-ANGLE-SENSOR%3A323030-(BMW-%252d-32%252d30%252d6%252d793%252d632).html

120ie87
09-07-13, 05:04
Εχω γραψει για την αφαιρεση ολης της φλασιερας, κομματι της οποιας εναι το steering angle sensor.
Βγαλε τηφλασιερα, ξεκουμπωσε τον angle sensor, δες τα καλωδια και το φυσακι. Οταν τον ανοιξεις σημειωσε το σημειο που βρισκεται η στρογγυλη πλακετα για να τον τοποθετησεις σωστα μετα.
Σε καθε περιπτωση καθε φορα που θα κανεις τη διαδικασια να εχεις το τιμονι και τους τροχους απο πρωτα σε θεση ευθειας

bill_m3
10-07-13, 08:34
Ακριβώς!Ο Σπύρος είχα δει ότι μιλούσε γι αυτό!Να σε ρωτήσω κάτι άλλο...Σε ένα παρόμοιο τόπικ για την σειρά 3 έδωσες αυτό το λινκ με ανταλλακτικά:
https://bmwfans.info/parts/catalog/E46/Cabrio/Europe/318Ci-N42/LHD/N/2003/november/browse/steering/steering_column_adjustable_single_parts/
το νούμερο 16 είναι αυτό που χρειάζομαι απ ότι κατάλαβα..οι τιμές όμως μήπως δεν ισχύουν; γιατί προχθές που κοίταξα για το αντίστοιχο ανταλλακτικό το βρήκα 500 ευρώ.

Οι τιμές αυτές δεν ισχύουν, είναι προ φόρων κτλ!!!

doris
22-08-13, 00:06
Καλησπέρα και πάλι! Λοιπόν πριν δύο μέρες με ειδοποίησε το παλικάρι απ το συνεργείο ότι τελικά η εταιρεία έχει βγάλει service kit για τον αισθητήρα κολόνας τιμονιού ο οποίος κοστίζει γύρω στα 60 ευρώ.Οπότε πήγα και το έφτιαξα και μαζί με τα εργατικά μου κόστισε 100 ευρώ. Προς το παρόν οι ενδείξεις έσβησαν και ελπίζω μόνιμα πλέον. Άλλο 500 ευρώ που έχει το ανταλλακτικό και άλλο 60. Και επειδή είναι συνηθισμένο πρόβλημα απ ότι κατάλαβα αν θέλετε διαδώστε το και στην σειρά 3.

satriani
11-03-15, 11:04
Καλησπέρα και πάλι! Λοιπόν πριν δύο μέρες με ειδοποίησε το παλικάρι απ το συνεργείο ότι τελικά η εταιρεία έχει βγάλει service kit για τον αισθητήρα κολόνας τιμονιού ο οποίος κοστίζει γύρω στα 60 ευρώ.Οπότε πήγα και το έφτιαξα και μαζί με τα εργατικά μου κόστισε 100 ευρώ. Προς το παρόν οι ενδείξεις έσβησαν και ελπίζω μόνιμα πλέον. Άλλο 500 ευρώ που έχει το ανταλλακτικό και άλλο 60. Και επειδή είναι συνηθισμένο πρόβλημα απ ότι κατάλαβα αν θέλετε διαδώστε το και στην σειρά 3.

καλησπέρα, μπορούμε να μάθουμε που γίνεται ( σε ποιο συνεργείο) η επιδιόρθωση του συγκεκριμένου αισθητήρα?
Με PM αν δεν θέλετε να γίνει διαφήμιση.
Μόλις μου διαγνώστηκε βλάβη στον SZL αισθητήρα ο οποίος πωλείται μαζί με τους διακόπτες 520E !!!!!!!!!!!
To αμάξι είναι ένα 325, Ε92, 2007

ευχαριστώ πολύ

Ptboul
11-03-15, 12:32
καλησπέρα, μπορούμε να μάθουμε που γίνεται ( σε ποιο συνεργείο) η επιδιόρθωση του συγκεκριμένου αισθητήρα?
Με PM αν δεν θέλετε να γίνει διαφήμιση.
Μόλις μου διαγνώστηκε βλάβη στον SZL αισθητήρα ο οποίος πωλείται μαζί με τους διακόπτες 520E !!!!!!!!!!!
To αμάξι είναι ένα 325, Ε92, 2007

ευχαριστώ πολύ

Φίλε μου σου έστειλα τα στοιχεία του συνεργείου και συμπληρωματικά να πω πως το δικό μου έβγαλε πρόβλημα στο dsc (κάτι πλαστικά δισκάκια εντός του τιμονιού είχαν πιάσει βρωμιά) κ ενώ στην αντιπροσωπεία στο αλλάζουν ολόκληρο το σύστημα, εκεί μου άλλαξαν μόνο ένα μέρος του ανταλλακτικού με κόστος 100 ευρώ αντί 400+ που ήθελε η αντιπροσωπεία.

Andri
11-03-15, 13:07
Και σε μένα μία ενημέρωση αν γίνεται , υπάρχουν 2 αυτοκίνητα στην οικογένεια ευτυχώς με κανένα πρόβλημα ακόμα

doris
09-04-15, 13:10
καλησπέρα, μπορούμε να μάθουμε που γίνεται ( σε ποιο συνεργείο) η επιδιόρθωση του συγκεκριμένου αισθητήρα?
Με PM αν δεν θέλετε να γίνει διαφήμιση.
Μόλις μου διαγνώστηκε βλάβη στον SZL αισθητήρα ο οποίος πωλείται μαζί με τους διακόπτες 520E !!!!!!!!!!!
To αμάξι είναι ένα 325, Ε92, 2007

ευχαριστώ πολύ

Καλησπέρα φίλε μου και συγνώμη για την καθυστέρηση.
Λοιπόν φίλε μου το παλληκάρι που μου το έφτιαξε έχει το συνεργείο στην Βέροια και λέγεται Νταλιμπίρας Γιώργος.
https://www.vrisko.gr/details/a5_60g54ad434kch4g4f2c2160313i0f εδώ έχει διεύθυνση και τηλέφωνο.