PDA

Επιστροφή στο Forum : [E46] ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΚΑΜΕΝΝΑ LED ΦΩΤΑ ΠΙΣΩ



dkgogos
24-03-10, 19:20
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ!!!!!ΕΧΩ ΕΝΑ ΒΜW Ε46 318CI VALVETRONIC 2004 ΜΟΝΤΕΛΟ ΚΑΙ ΧΘΕΣ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΣΤΟ ΠΙΣΩ ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΦΑΝΑΡΙ ΜΟΥ ΕΙΧΑΝ ΚΑΕΙ 3 LED.ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ???

Kostas_1
24-03-10, 19:27
Καλως ηρθες φιλε μου...με 1η ευκαιρια ανοιξε και ενα θρεντ να γνωριστουμε.
Επισης σε παρακαλουμε γραφε με μικρα γιατι τα κεφαλαια ειναι σαν να φωναζεις.

bill_m3
24-03-10, 19:35
Καλώς ήρθες πρώτα, είναι γνήσια τα led ???
Tα led δεν καίγονται, το πιο πιθανό είναι να μην κάνει κάπου επαφή...
Πήγαινε σε ένα καλό ηλεκτρολόγο και θα βγάλεις άκρη!

Vasilis
24-03-10, 19:57
για να λεει 2004 μοντελο ο φιλος....ειναι φεισλιφτ.....οποτε εχει μαμα led...!

πρωτη φορα ακουω να χει καμμενα led τετοιο φαναρι.....

νομιζω ...εκτος κ αν εχει καποιος φιλος ιδιο προβλημα για να σου πει την λυση...καλυτερα να αποτανθεις σε ενα ηλεκτρολογο οπως σε προετρεψαν οι προλαλησαντες....

καλως ορισες κ καλη διαμονη...!

dkgogos
24-03-10, 20:02
ευχαριστω πολυ παιδια καλως σας βρηκα!!!!!!!!!facelift ειναι παιδια και ειναι μαμα τα φωτα!!!

gyiama
24-03-10, 21:05
δυστυχως κι ομως καιγονται και το ξερω απο 2 περιπτωσεις!!!τωρα εχουμε και λεμε,απο αντιπροσωπεια το ξεχναμε δεν επισκευαζουν τπτ και δεν υαπρχει τπτ σαν ανταλλακτικο!!η μονη λυση ειναι να ανοιχτει το φαναρι και ενας ηλεκτρονικος με κολλητηρι για smd να σου αλλαξει τα καμμενα led!!δεν μας ειπες ομως ποια ειναι καμμενα,των φλασ?στα πορειας?στα στοπ???το λεω γιατι το καθενα εχει διαφορετικου μεγεθους led!!! αν ειναι του φλας αλλαζουν ευκολα και με κολλητηρι απλο 25w αλλα αν ειναι απο τοπ κλπ δυστυχως θελουν smd κολλητηρι!!!διαφορετικα πας για αλλο φαναρι!!!!

υγ αν ειναι στην ιδια σειρα στο ιδο μερος κλπ μπορει να εχει καποιο θεματακι η πλακετα απο πισω (αν και ειναι πολυ δυσκολο)

BILL007
24-03-10, 21:06
Σωστός απολύτως ο gyiama...

dkgogos
24-03-10, 21:49
δυστυχως κι ομως καιγονται και το ξερω απο 2 περιπτωσεις!!!τωρα εχουμε και λεμε,απο αντιπροσωπεια το ξεχναμε δεν επισκευαζουν τπτ και δεν υαπρχει τπτ σαν ανταλλακτικο!!η μονη λυση ειναι να ανοιχτει το φαναρι και ενας ηλεκτρονικος με κολλητηρι για smd να σου αλλαξει τα καμμενα led!!δεν μας ειπες ομως ποια ειναι καμμενα,των φλασ?στα πορειας?στα στοπ???το λεω γιατι το καθενα εχει διαφορετικου μεγεθους led!!! αν ειναι του φλας αλλαζουν ευκολα και με κολλητηρι απλο 25w αλλα αν ειναι απο τοπ κλπ δυστυχως θελουν smd κολλητηρι!!!διαφορετικα πας για αλλο φαναρι!!!!

υγ αν ειναι στην ιδια σειρα στο ιδο μερος κλπ μπορει να εχει καποιο θεματακι η πλακετα απο πισω (αν και ειναι πολυ δυσκολο)

ευχαριστω για την απαντηση!!!!ειναι τα led απο τα πορειας και stop απο το πισω αριστερο φαναρι!!!!

gyiama
25-03-10, 13:04
δυστυχως ο μονος τροπος ειναι αυτος που σου ειπα αλλα το θεμα ειναι που θα βρεις ledakia ιδια για να τα αλλαξεις!!!! αν πιανουν τα χερια σου δοκιμασε να ανοιξεις το φαναρι και κανε μια προσπαθεια να τα αλλαξεις!!!τα συγκεκριμενα αλλαζουν και με απλο κολλητηρι!!!

dkgogos
25-03-10, 16:43
δυστυχως ο μονος τροπος ειναι αυτος που σου ειπα αλλα το θεμα ειναι που θα βρεις ledakia ιδια για να τα αλλαξεις!!!! αν πιανουν τα χερια σου δοκιμασε να ανοιξεις το φαναρι και κανε μια προσπαθεια να τα αλλαξεις!!!τα συγκεκριμενα αλλαζουν και με απλο κολλητηρι!!!

δεν ξερω αν θα τα καταφερω μονος μου...μηπως ξερεις καποιον που μπορω να παω??????

gyiama
25-03-10, 20:16
δυστυχως δεν ξερω καποιον αν ησουν θεσ/νικη ισως κατι καναμε .......

ΔημήτρηςΜ3
25-03-10, 21:14
δυστυχως ο μονος τροπος ειναι αυτος που σου ειπα αλλα το θεμα ειναι που θα βρεις ledakia ιδια για να τα αλλαξεις!!!! αν πιανουν τα χερια σου δοκιμασε να ανοιξεις το φαναρι και κανε μια προσπαθεια να τα αλλαξεις!!!τα συγκεκριμενα αλλαζουν και με απλο κολλητηρι!!!

Χεχεχε μπορεί να κάνει αυτό που έκανα εγώ Πάνο.

m-power_01
26-03-10, 02:01
Μπορω να σε βοηθησω με τα ledakia... Να σου βρω καποιο ραγισμενο φαναρι...

gyiama
26-03-10, 09:28
Μπορω να σε βοηθησω με τα ledakia... Να σου βρω καποιο ραγισμενο φαναρι...

αυτο θα ηταν το καλυτερο που θα μπορουσε να γινει!!!!!!!!!!!!!!!!!!!thumb

Dobermann
26-03-10, 11:28
Απο πού είσαι φίλε μου?

dkgogos
26-03-10, 12:59
Απο πού είσαι φίλε μου?

αθηνα και συγκεκριμενα απο αγια παρασκευη!!!

dkgogos
26-03-10, 13:01
αυτο θα ηταν το καλυτερο που θα μπορουσε να γινει!!!!!!!!!!!!!!!!!!!thumb

ευχαριστω...αλλα το θεμα ειναι ποιος θα μου τα αλλαξει!!!!!!!!!!

bill_m3
26-03-10, 17:34
Μπορω να σε βοηθησω με τα ledakia... Να σου βρω καποιο ραγισμενο φαναρι...


ευχαριστω...αλλα το θεμα ειναι ποιος θα μου τα αλλαξει!!!!!!!!!!

Κάνε αυτό που σου λέει ο Σπύρος και θα βρει άκρη που θα τα αλλάξεις!!!

Dobermann
26-03-10, 19:24
αθηνα και συγκεκριμενα απο αγια παρασκευη!!!


Θα σε έφτιαχνα εγώ αλλά δεν έχω κολλητήρι τώρα για να σε βοηθήσω....

Ξέρω όμως κάτι καλούς ηλεκτρονικούς, έναν στην λυκόβρηση και έναν στο μαρούσι για να σου αλλάξουν τα led... Άν σε ενδιαφέρει πές μου να σου στείλω ΠΜ για περισσότερα info thumb

kontse
26-03-10, 20:19
Φίλε μου κίνησες το ενδιαφέρον!Δεν έχω δει ποτέ έως τώρα να καίγονται led στα φανάρια(είναι πολύ αξιόπιστα).Συμβουλή μου-αν και ξέρω οτι είναι επίπονη- να αγοράσεις καινούριο φανάρι(400Ε περίπου).Καλύτερα να σου πάρει λίγο χρόνο αλλά θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο(θα έχεις και εγγύηση).Τα μερεμέτια μέσα στις ηλεκτρονικές πλακέτες δεν βγαίνουν πάντα σε καλό(ακόμα και αν ο τεχνικός είναι αυθεντία στην δουλειά του).Οχι πως είναι τραγικά δύσκολο να αλλάξεις τα ledακια ,αλλά και αν σου ξαναπαρουσιαστεί??και αν μετα σου ξανακαούν?και αν καεί και καμιά ασφάλεια και αν και αν και αν.....
Παρ'το καινούριο να χεις το κεφάλι σου ήσυχο.
(παρεπιμπτόντως,για να καούν τα led πρέπει κάποια στιγμή η διαφορά τάσης στο κύκλωμα να ήταν απαγορευτική).

gyiama
26-03-10, 20:41
οχι δεν γινεται απο διαφορα φασης ουτε υπερτασης ουτε τπτ!!συνηθως συμβαινει απο αστοχια υλικου!!!τα φαναρια οπως και το μοντουλ των φωτων κανουν σταθεροποιηση της τασης ειτε προς τα πανω ειτε προς τα κατω και η ταση ειναι παντα σταθερη!!!!αν θα τα αλλαξει η πιθανοτητα να ξανακαουν ειναι πολυ μικρη αλλα πιθανη!!!!δεν ειναι αναγκη να καουν τα συγκεκριμενα μπορει και αλλα!!!

m-power_01
26-03-10, 23:49
Καινουριο το φαναρι απο bmw κανει 240-260 ευρω !

zgouriazmenos
29-12-10, 15:17
Επαναφέρω το θέμα μιάς και αντιμετώπισα και εγώ (γιορτινό!!!) πρόβλημα με το πίσω αριστερά φανάρι. 6 led απο το αριστερό φλάς σταμάτησαν να ανάβουν. Δώστε καμιά βοήθεια ρε παιδιά να βρώ λεντάκια πορτοκαλί ίδιας απόχρωσης και μετά τα αλλάζω και μόνος μου, γιατί εδώ που είμαι όχι λεντ... ούτε λάμπα δε βρίσκω!

m-power_01
29-12-10, 17:50
Αν σε ενδιαφέρει μπορώ να σου βρω φανάρι σπασμένο να πάρεις τα λεντ !

zgouriazmenos
29-12-10, 18:12
@ m-power_01 Αδερφέ σου έστειλα pm !!

jimdros
03-01-11, 23:02
παντως και σε 4να 46αρι σαν το δικο μου,που το εχει φιλος μου και αυτουνου του εχουν καει μερικα λεντακια (3-4) απο το πισω φαναρι(Πορειας)..δεν μου εκανε εντυπωση, μεχρι που ειπες οτι δεν καιγονται..

ΔημήτρηςΜ3
04-01-11, 00:14
παρατηρησατε κατι????????
καιγοντε μονο απο το αριστερο φαναρι σωστα?

zgouriazmenos
04-01-11, 21:22
παρατηρησατε κατι????????
καιγοντε μονο απο το αριστερο φαναρι σωστα?

Βρε μπας και ξέρεις τίποτα και δε μας το λες....????

jimdros
04-01-11, 22:23
παντως, χωρις πλακα και σε αυτου του φιλου μου το 318 ci απο το αριστερο πισω πορειας του καηκαν...

dimitriseas
03-04-16, 11:50
Καλημερα .. επαναφερω το θεμα γιατι εχω καμενα led... μηπως μπορει καποιος να μου δωσει πληροφοριες για το που θα βρω μάστορα να μου τα φτιαξει? Θεσσαλονίκη μ βολευει..

D.harrys
03-04-16, 21:27
Καλησπέρα αν ήσουν αθήνα θα τα φτιάχναμε!!

dimitriseas
07-04-16, 16:43
Καλησπέρα αν ήσουν αθήνα θα τα φτιάχναμε!!

Γιαυτο υπαρχουν οι courier.... τα χω στειλει ...

dimitriseas
16-04-16, 10:46
Τελικα πηγαν ολα καλα.. τα φαναρια δουλευουν αψογα.. με πολυ χαμηλο κοστος αντικατεστησα τα καμμενα led.. ευχαριστώ D.harrys

DIM27
16-04-16, 12:40
Καποια πληροφορια παραπανω?

dimitriseas
16-04-16, 12:46
Ρωτησε με τι ακριβώς θελεις να μαθεις. Ειχα καμμμενα led στα γνησια φαναρια τα εστειλα στο Χαρη και μου τα εκανε...

DIM27
16-04-16, 13:57
Ακριβως αυτο ,ποιος τα επισκευαζει.

wheelman
16-04-16, 15:59
Παιδια το θεμα δεν ειναι η επισκευη, αλλα το ανοιγμα του φαναριου...

Send from my OT 997D

dimitriseas
16-04-16, 18:18
Ακριβως αυτο ,ποιος τα επισκευαζει.

Το γραφω πιο πανω . D.harrys

dimitriseas
16-04-16, 18:20
Παιδια το θεμα δεν ειναι η επισκευη, αλλα το ανοιγμα του φαναριου...

Send from my OT 997D
Εγω το ανοιξα απο πισω μονος μου με dremel (τροχο) και το ξανακολησα.ο D.harrys το ανοιγει απο μπροστα με δικο του τροπο

BMW FOR EVER
22-05-16, 22:21
Εγω το ανοιξα απο πισω μονος μου με dremel (τροχο) και το ξανακολησα.ο D.harrys το ανοιγει απο μπροστα με δικο του τροπο

Μια ερωτηση με τι κολα ξανακολησες το φαναρι φιλε μου?Γιατι θα την χρειαστω και εγω αμεσα.

dimitriseas
23-05-16, 16:00
Εγω εβαλα βενζινοκολα αλλα μπορεις και με σιλικονη η παμπριζοκολα αναλογα ποσο δυνατα θελεις. Ακομα και με εποξικη

emperor
19-01-18, 20:43
Καλησπέρα σε όλη την ομάδα,αντιμετωπίζω κ εγώ πρόβλημα με καμμένα led πίσω σε σε κουπέ e46 παρακαλω βοηθήστε με να βρω κάποιον τεχνικό που να γνωρίζει για τα διορθώσει,βρίσκομαι Θεσσαλονικη,ευχαριστω!

Bmw46
17-06-19, 10:02
Καλημερα, ο d harrys ακουει;εχω και εγω το ιδιο προβλημα με τα πισω αριστερα led.
44275

D.harrys
17-06-19, 10:13
Καλημερα, ο d harrys ακουει;εχω και εγω το ιδιο προβλημα με τα πισω αριστερα led.
44275

Καλημέρα
Στείλε μου το τηλ σου να σε παρω να το φτιάξουμε


Sent from my iPhone using Tapatalk