PDA

Επιστροφή στο Forum : Βάψιμο; Προετοιμασία / Υλικά / Στέγνωμα!!!



Monsta
24-03-10, 13:48
Λοιπόν με αφορμή το σημερινό πρότζεκτ και επειδή έχω νευριάσει πολύ με τη προχειρότητα πολλών (δυστυχώς) συναδέλφων, θέλω να κάνω μία ενημέρωση όσο αφορά υλικά, χρόνους στεγνώματος και διαδικασία προετοιμασίας / παραλαβής αυτοκινήτου από βαφή. Δε μπορώ βέβαια μέσα από ένα πληκτρολόγιο, να εξηγήσω λεπτομέρειες, αλλά θα πάρετε μία εικόνα.....

ΠΙστεύω ότι αν πάρουνε ορισμένοι χαμπάρι ότι ο πελάτης 'βλέπει' και λίγο παραπέρα (προς Θεού δεν είπα να πάτε να κάνετε τον έξυπνο στο μάστορά σας), ίσως αρχίσει να διορθώνεται σιγά σιγά η κατάσταση.


Στάδια προετοιμασίας

Τα στάδια προετοιμασίας είναι συγκεκριμένα, απαιτούν χρόνο και το σωστό στέγνωμα πριν προχωρήσουμε στο επόμενο, ενώ οι επιφάνειες πρέπει όλες να είναι σωστά τριμμένες ώστε να έχουμε σωστή επικόλληση των υλικών. Είναι ένα στάδιο, που εκτός αν έχετε εμπειρία, και από πάνω να είστε δε θα καταλάβετε πολλά.


Υλικά

Εκτός από τη λεπτομέρεια στη προ-εργασία που είναι ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ στάδιο στο βάψιμο, ΠΟΛΥ μεγάλο ρόλο παίζουν και τα υλικά που χρησιμοποιούνται. Ως γνωστό, σε όλους τους κλάδους υπάρχουν τα φθηνά και τα ακριβά. Εδώ δε μπορείτε να κάνετε τίποτα απολύτως, δεν έιναι η δουλειά σας, ούτε μπορείτε να πάτε συνεργείο με τα δικά σας υλικά LOL!!! Αν όμως γνωρίζετε τις καλές από τις κακές μάρκες αυτό είναι ένα + ώστε να μπορέσετε να σχηματίσετε και την ανάλογη άποψη για το συγκεκριμένο κατάστημα. Δυστυχώς ξέρω πολλές επώνυμες αντιπροσωπείες που χρησιμοποιούν φθηνά υλικά για λόγους οικονομίας......καταλαβαίνετ αι άλλωστε εκείνες που κάνουν μεγάλους τζίρους, τι οικονομία μπορούν να έχουν σε ένα υλικό που είναι 2-3 ευρώ φθηνότερο. Έχω δει βέβαια και συνεργεία που έχουν άριστα υλικά στους πάγκους τους, λίγα μέν, αλλά καλό είναι να αναγνωρίζουμε το σωστό και να δίνουμε credit εκεί που πρέπει.

Χρόνοι στεγνώματος
Το κεφάλαιο στέγνωμα είναι πολύ μεγάλο και πολύ πονεμένη ιστορία. Ξέρετε τι θα πει να σου ρχεται αμάξι από το βαφείο και επειδή ο μάστορας θέλει να κάνει οικονομία στο πετρέλαιο, βάζει το φούρνο να το στεγνώσει μόνο ένα τέταρτο??? Και μετά το διώχνει!!!!! :ranting2: Το βερνίκι πρέπει να είναι ΚΟΚΚΑΛΟ όταν θα παραλάβει ο πελάτης το αυτοκίνητο και όχι 'σχεδόν' στεγνό.

Κάντε μου μία χάρη. Την επόμενη φορά που θα πάτε να παραλάβετε το αυτοκίνητο από βάψιμο, θέλω να πιέσετε δυνατά με τον αντίχειρά σας πάνω στο βερνίκι (σε καθαρή επιφάνεια εννοείτε). Εάν το δακτυλικό σας αποτύπωμα μείνει πάνω στο βερνίκι, πηγαίνετε στο μάστορα και όσο πιο ευγενικά μπορείτε, ζητήστε του να το βάλει κι άλλη ώρα στο φούρνο ή να βάλει πάνω υπέρυθρες. ΜΗ παραλάβετε το αυτοκίνητο σε αυτή τη κατάσταση!!!! Τη στιγμή εκείνη που το βερνίκι είναι ακόμα 'ζωντανό' γρατζουνιέται για πλάκα, δε συζητάω καν τι θα γίνει αν πλυθεί / σκουπιστεί, αν πέσει πάνω κουτσουλιά κτλ....

Επιμένω τόσο πολύ σε αυτό το στάδιο, διότι η εξαίρεση πλέον είναι να βλέπω 'στεγνό' αυτοκίνητο. Δυστυχώς!

Το άλλο ΤΕΡΑΣΤΙΟ πρόβλημα που δημιουργείται σε 'φρέσκο' βερνίκι είναι ότι δεν μπορεί να γυαλιστεί. Το πρόβλημα γίνεται ακόμα χειρότερο, εάν στο συνεργείο χρησιμοποιούν 'αργούς' καταλύτες, αυτό επιβραδύνει ακόμα πιο πολύ το στέγνωμα και χειροτερεύει τα πράγματα όταν έρθει ή ώρα να τρίψεις κάνα μπιμπικάκι.

Διαδικασία Παραλαβής

Ε αυτό ακριβώς έγινε όταν βάφτηκε αυτό το κακόμοιρο το gti. Καθώς το καπό του ήταν ακόμα 'νωπό', κάποιος μάγκας πήγε να γυαλίσει με χοντρή αλοιφή το βερνίκι, αφού του χε σπάσει μερικά μπιμπικάκια.

Αποτέλεσμα? Του δημιιούργησε παντού θαμπάδες και το κανε ...καλύτερα μη πω πως. Οι θαμπάδες αυτές δεν έχουν φύγει ακόμα και μετά από το γυάλισμα που του έκανα, αφού το βερνίκι είναι ακόμα ζωντανό!!!! Απλά απαράδεκτο!!!

Πριν βάλουμε οποιοδήποτε ντουκόχαρτο πάνω στο βερνίκι, πρέπει οπωσδήποτε να σιγουρευτούμε ότι είναι ΣΤΕΓΝΟ.

Κάντε λοιπόν το τεστ με το δάχτυλο και για να είστε 110% σίγουροι, πιέστε και με το νύχι σας να δείτε αν αφήνει σημάδι. Αν ναι τότε το αμάξι ΔΕΝ είναι έτοιμο για παραλαβή και όπως είπα και πιο πάνω ζητήστε ευγενικά να το ξαναδούν και να το πάρετε την επόμενη μέρα...

M_Dolce
24-03-10, 13:56
Πολυ ωραιο και χρησιμοτατο ποστ. Ευχαριστουμε Κωστα!!

Monsta
24-03-10, 13:59
Μπορώ να μιλάω για ώρες.....γι αυτό ότι απορία, απλά ρωτήστε....

Konstantinos E60
24-03-10, 14:13
Οταν ρίχνουμε το χρώμα μετά απο πόση ώρα μπορούμε να ρίξουμε βερνίκι ???

Monsta
24-03-10, 14:17
Οταν ρίχνουμε το χρώμα μετά απο πόση ώρα μπορούμε να ρίξουμε βερνίκι ???

Το υδατοδιάλυτο - πλέον - χρώμα στεγνώνει με το αερόθερμο και αμέσως μετά μπορείς να ρίξεις βερνικάκι.

Konstantinos E60
24-03-10, 14:29
Το υδατοδιάλυτο - πλέον - χρώμα στεγνώνει με το αερόθερμο και αμέσως μετά μπορείς να ρίξεις βερνικάκι.

Πρέπει να στεγνώσει τελείως το χρώμα δηλ και μετά να πέσει το βερνίκι.
Ρωτάω γιατι ακουσα απο ανθρωπο της "δουλειάς" οτι το χρώμα δεν πρέπει να στεγνώσει τελείως πριν πέσει το βερνίκι.Να "τσιμπάει" λίγο όπως λένε για να έχει καλύτερη πρόσφυση το βερνίκι. Σωστό ή Λάθος ?

Monsta
24-03-10, 18:25
Πρέπει να στεγνώσει τελείως το χρώμα δηλ και μετά να πέσει το βερνίκι.
Ρωτάω γιατι ακουσα απο ανθρωπο της "δουλειάς" οτι το χρώμα δεν πρέπει να στεγνώσει τελείως πριν πέσει το βερνίκι.Να "τσιμπάει" λίγο όπως λένε για να έχει καλύτερη πρόσφυση το βερνίκι. Σωστό ή Λάθος ?

Πλάκα κάνεις ή μάλλον δεν σου εξήγησαν σωστά. Το χρώμα πρέπει να έχει στεγνώσει εντελώς με το θερμοπίστολο, αλλιώς θα γίνει ζημιά χοντρή βλ. πας για επαναβαφή.

Αααααααχ δε το πιστεύω τι ακούω!!!!

Ίσως να εννοούσε στο ρίξιμο του βερνικιού. Στο βερνίκι πρώτα ρίχνουμε ένα χέρι αχνιστό και με 1' - 2' αναμονή ρίχνουμε καπάκι το δεύτερο χέρι 'πατητό', πριν φυσικά αρχίσει να στεγνώνει το βερνίκι. Πράγμα ούτως ή άλλως απίθανο να γίνει, μιας που για να στεγνώσει το βερνίκι χρειάζεται φούρνο και θερμοκρασία, αλλιώς σε θερμοκρασία περιβάλλοντος θα κάνει αρκετές ώρες να στεγνώσει. Και πάλι όμως θα είναι 'ζωντανό' από μέσα, αν δε μπουν υπέρυθρες λάμπες ή θερμοκρασία φούρνου όπως εξήγησα παραπάνω.

Thomelef
24-03-10, 19:37
με την εμπειρία μου απο τα έπιπλα που πιστεύω πως μερικοί κανόνες ισχύουν
σε όλες τις περιπτώσεις, ξέρω πως πρίν πέσει το βερνίκι το χρώμα πρέπει να
έχει τραβήξει πολύ καλά. αν δεν έχει στεγνώσει καλά και σκεπαστεί απο το βερνίκι,
το χρώμα θα κρατήσει την υγρασία του κάτω απο το στρώμα του βερνικιού και
θα βγάλει μια ανεξήγητη θαμπάδα, η οποία είναι η ίδια υγρασία του χρώματος
που προσπαθεί να στεγνώσει κάτω απο το βερνίκι. στα έπιπλα πάντως αυτό
είναι σίγουρο φαινόμενο σε βιαστικές βαφές.

Monsta
24-03-10, 19:38
Λοιπόν εδώ ανέβασα τις συγκεκριμένες φωτό για να δείτε ΑΚΡΙΒΩΣ τι ζημιά μπορεί να γίνει σε ΦΡΕΣΚΟΒΑΜΜΕΝΟ αυτοκίνητο.

Τo συγκεκριμένο Cayenne GTS, είχε μία άτυχη 'επαφή' με τη μετώπη του. Αφού λοιπόν προετοιμάστηκε, ήρθε η ώρα για το βάψιμο, πράγμα που έγινε.

Στη συνέχεια μπήκαν υπέρυθρες για - αρχικά - 15'. Μόλις το 1/3 του χρόνου που κανονικά χρειάζεται.

Σταμάτησα επίτηδες (για χάρη του συγκεκριμένου τεστ) τις λάμπες λοιπόν μετά από τα 15', το άφησα να κρυώσει και στη συνέχεια ΑΠΛΑ πέρασα το χέρι μου πάνω από την επιφάνεια. ΞΑΝΑΛΕΩ, απλά πέρασα το χέρι μου ΜΙΑ φορά από πάνω ΠΡΟΣ μία κατεύθυνση μόνο!!!!

Κοιτάξτε τη ζημιά που έγινε πάνω στο βερνίκι! Επιφανειακές γρατζουνιές που για να φτιαχτούν, χρειάζεται τρίψιμο με 2000 και ολόκληρη ακολουθία με αλοιφές.....Αλλά αυτό θα το κάναμε έτσι αλλιώς....

Γι αυτό όπως είπα και στο αρχικό ποστ, ΤΟ ΣΤΕΓΝΩΜΑ πρέπει να είναι ΣΩΣΤΟ και όχι της πλάκας!!!

Γιατί να κάνουν αυτοί οικονομία στο ρεύμα ή στο πετρέλαιο εις βάρος σας?

Monsta
25-03-10, 09:30
με την εμπειρία μου απο τα έπιπλα που πιστεύω πως μερικοί κανόνες ισχύουν
σε όλες τις περιπτώσεις, ξέρω πως πρίν πέσει το βερνίκι το χρώμα πρέπει να
έχει τραβήξει πολύ καλά. αν δεν έχει στεγνώσει καλά και σκεπαστεί απο το βερνίκι,
το χρώμα θα κρατήσει την υγρασία του κάτω απο το στρώμα του βερνικιού και
θα βγάλει μια ανεξήγητη θαμπάδα, η οποία είναι η ίδια υγρασία του χρώματος
που προσπαθεί να στεγνώσει κάτω απο το βερνίκι. στα έπιπλα πάντως αυτό
είναι σίγουρο φαινόμενο σε βιαστικές βαφές.

Πολύ σωστά Θάνο!

Όσο αφορά τα βερνίκια και χώρια από του καταλύτες (αργούς / γρήγορους), όπως είπα και παραπάνω, η ποιότητα των υλικών παίζουν πολύ μεγάλο ρόλο. Υπάρχουν και βερνίκια τα οποία αρνούνται να στεγνώσουν και μετά από 45' κάτω από λάμπα.

Θυμάμαι περιστατικό όταν είχε έρθει τεχνικός ξένης εταιρείας για επίδειξη των υλικών τους στο χώρο μας. Ανταγωνιστικό του πλεονέκτημα, απ' ότι έλεγε, η πολύ καλή σχέση τιμής / ποιότητας. Δέχτηκα να τον δω...

Βάφουμε ένα καπό, το στεγνώνουμε, κάνουμε και μερικές ακόμα δοκιμές σε κάτι φτερά....

Ήταν καλοκαίρι. Δεν βάζουμε λάμπες, αντί για αυτό την επόμενη μέρα βγάζουμε το καπό έξω στον ήλιο και το αφήνουμε δύο εβδομάδες να το ψήσει καλά.
Αποφασίζουμε να το βάλουμε μέσα για να κάνουμε μερικά τεστ, να δούμε το πάχος κτλ... Σας πληροφορώ ότι το βερνίκι ήταν ακόμα ζωντανό!!! Βάζουμε και 1/2 ώρα λάμπες, απολύτως τίποτα. Το καπώ εν ολίγης στέγνωσε ύστερα από ένα 3-μηνο.

Εννοείται ότι τα συγκεκριμένα υλικά πήγαν .....στα σκουπίδια.

NickE60
26-03-10, 00:25
Το υδατοδιάλυτο - πλέον - χρώμα στεγνώνει με το αερόθερμο και αμέσως μετά μπορείς να ρίξεις βερνικάκι.

Το υδατοδιαλυτο επίσης (από δική μου εμπειρία) δεν συγχωρεί λάθη εύκολα. Το όποιο λάθος θα "βγεί" στο φως μέσα απ' το βερνίκι...

aggelosmk2
26-03-10, 00:36
Συγχαρητηρια για το thread ....

Απο την εμπειρια μου στο χωρο των χρωματων αυτοκινητου κ το φινιρισμα,Πραγματι ετσι ειναι τα πραγματα ,συμφωνω κ επιβεβαιωνω κ εγω τα λεγομενα του Monsta .


ΣΩΣΤΗ ΚΑΙ ΧΡΗΣΙΜΗ ΓΝΩΣΗ :original: .... Μπραβο

Monsta στειλε μου ενα π.μ αν θες ποια εταιρια ηταν αυτη που ηρθε να σου πουλησει χρωματα κ βγηκαν πατατα.

Monsta
15-04-10, 22:49
Άσχετο με 'aftermarket' βάψιμο, αλλά οφείλω να κράξω.

Υπάρχουν γενιές σε μοντέλα του VW Group που το βερνίκι που ρίχνουν στο Ε Ρ Γ Ο Σ Τ Α Σ Ι Ο - παρακαλώ - είναι για το ****beep**** καβάλα. Μπορώ να είμαι και πιο συγκεκριμένος με μάρκα, μοντέλο, αλλά δεν είναι της παρούσης.

Απλά λόγω τού ότι κυκλοφορούν αμέτρητα μοντέλα γκρουπ βαγκ, το φαινόμενο είναι πάρα πολύ συχνό. Προσέξτε δεν μιλάμε για Dacia ούτε για Sang Yong ή όπως τα λένε τέλος πάντων....

Ποιο είναι λοιπόν το πρόβλημα???

Κοιτώντας το καπώ του αυτοκινήτου 'βαθιά' διακρίνουμε μικρές μικρές τελίτσες στο μέγεθος της κεφαλής μιας καρφίτσας. Συνήθως αυτό συνοδεύεται και απο μία ελαφριά θαμπάδα, αλλά όχι πάντα.

Είναι το λεγόμενο ''βράσιμο'' του βερνικιού, που κάτω από υψηλές θερμοκρασίες. βλ χώρος κινητήρα + ήλιος + καλοκαιρινή ζέστη, απλά δεν άντεξε.

Αυτό λέγεται επίσης Α Π Α Ρ Α Δ Ε Κ Τ Ο. Υπάρχουν πολύ καλά υλικά στην αγορά που άνετα αντιστέκονται σε τέτοιες 'κακουχίες'. Ούτε powder βερνίκι να ήταν για προφυλακτήρες!!!

Σας συνηστώ λοιπόν, εάν το αυτοκίνητό σας ή κάποιυ φίλου / γνωστού αντιμετωπίζει παρόμοιο πρόβλημα, όπως σπεύσει στην αντιπροσωπεία και απαιτήσει επαναβαφή.

Προσέξτε διότι αφενός η εγγύηση χρώματος στις περισσότερες μάρκες είναι μόνο 2 χρόνια - εξαίρεση αποτελούν Chrysler και 3-4 άλλες με 3 χρόνια εγγύηση - αφαιτέρου δε, οι περισσότεροι 'έξυπνοι' κύριοι με την ποδιά βρίσκουν κουλές δικαιολογίες όταν έρθει η ώρα να περάσουν κάποια εγγύηση στο βαφείο τους.

Επαναλαμβάνω στη συγκεκριμένη περίπτωση μιλάμε για αστοχία υλικού και το αμάξι πρέπει να επισκευαστεί άνευ δικής σας επιβάρυνσης !!!

Fad3In
20-05-10, 15:26
Αντε να δωσεις 1200¤ και να να μετριο και το αποτελεσμα τελικα...
Ν.

Monsta
20-05-10, 19:14
Αντε να δωσεις 1200¤ και να να μετριο και το αποτελεσμα τελικα...
Ν.

Για ολόκληρο αυτοκίνητο ?? Όχι απλά μέτριο, για κλάματα θα είναι.

BILL007
20-05-10, 19:30
Για ολόκληρο αυτοκίνητο ?? Όχι απλά μέτριο, για κλάματα θα είναι.

Εξαρτάται και απο την επιφάνεια νομίζω...thumb Αν έχεις να βάψεις ένα mini cooper παλιό πόσο να σου ζητήσει πάνω απο 1000άρικο???

:original::original::original:

Monsta
20-05-10, 20:14
Βασίλη,

Το κόστος ΔΕΝ είναι στα υλικά. Είναι στη προεργασία πριν το βάψιμο. Το τι έχει από ζημιές πάνω το αυτοκίνητο, τι υλικά θα μπούνε, στο αν θα κάτσει ο μάστορας να τα ξηλώσει ΟΛΑ για να γίνει σωστή δουλειά και όχι απλά ένα άρπα κόλλα φρεσκάρισμα και φύγαμε.

Το χιλιάρικο που λες σε σχέση με το χρόνο που χρειάζεται να γίνει μια σωστή εργασία (όπως την έχω εγώ στο μυαλό μου) είναι .... πραγματικά αστείο ποσό. Και όταν μπαίνεις στο τρυπάκι να κάνεις ένα ολικό, πίστεψέ με, you want it done right so you won't have to do it all over again...

Fad3In
20-05-10, 20:51
Το χιλιάρικο που λες σε σχέση με το χρόνο που χρειάζεται να γίνει μια σωστή εργασία (όπως την έχω εγώ στο μυαλό μου) είναι .... πραγματικά αστείο ποσό. Και όταν μπαίνεις στο τρυπάκι να κάνεις ένα ολικό, πίστεψέ με, you want it done right so you won't have to do it all over again...

Κωστα,αν δεν κανω λαθος τ ονομα σου,φιλος με Ε30 το βαψε ξανα ολικο μαυρο μεσα εξω με ξηλωμενα τα παντα και τ αμαξι εγινε καλυτερο απο καινουριο με κοστος 1400€εκ των οποιων καλυψε ενα μερος η ασφαλεια λογω ατυχηματος με λαμαρινοδουλεια.Αν θες θα κοιταξω να ποσταρω και φωτο.
Βεβαια αν δεν το δεις απο κοντα δεν θα καταλαβεις σημασια στην λεπτομερεια.
Ν.

Nino
20-05-10, 21:04
οι τιμες στο βαψιμο ενος αυτοκινητου επηρεαζονται απο πολλους παραγοντες και ο κυριωτερος ειναι ο νομος της προσφορας και της ζητησης.
Μεχρι και απο το αν το συνεργειο "βγαζει" μονο του τα χρωματα ή τα προμηθευεται απο αλλου εχει διαφορα στο κοστος.
Μερικες φορες γινεται τσαπατσοδουλεια για αστειες υποθεσεις οικονομιας (μικροτερη παραμονη στον φουρνο κλπ) αυτα ομως τα συνεργεια ειναι κατεστραμενα και χωρις μελλον.
Ο σωστος ο μαστορας ειναι σωστος ακομα και αν οι συνθηκες τον εχουν κανει να λογικεψει τις τιμες του.
Παντως μια λογικοτερη αναπροσαρμογη των τιμων, ειναι επιτακτικη!!!
Οσο για τα εξοδα αυτο σηκωνει μεγαλη κουβεντα...

Monsta
20-05-10, 22:10
οι τιμες στο βαψιμο ενος αυτοκινητου επηρεαζονται απο πολλους παραγοντες και ο κυριωτερος ειναι ο νομος της προσφορας και της ζητησης.
.
...

Συμφωνώ, αλλά....


Μεχρι και απο το αν το συνεργειο "βγαζει" μονο του τα χρωματα ή τα προμηθευεται απο αλλου εχει διαφορα στο κοστος...

....εδώ μιλάμε για απειρο-ελάχιστη διαφορά στο συνολικό κόστος.



Μερικες φορες γινεται τσαπατσοδουλεια για αστειες υποθεσεις οικονομιας (μικροτερη παραμονη στον φουρνο κλπ) αυτα ομως τα συνεργεια ειναι κατεστραμενα και χωρις μελλον.
Ο σωστος ο μαστορας ειναι σωστος ακομα και αν οι συνθηκες τον εχουν κανει να λογικεψει τις τιμες του....

αν κουβαλάει λίγο συνείδηση πάντα το σωστό θα κάνει




Παντως μια λογικοτερη αναπροσαρμογη των τιμων, ειναι επιτακτικη!!!
Οσο για τα εξοδα αυτο σηκωνει μεγαλη κουβεντα...

Μεγάλη κουβέντα indeed !!!

Το ένα φέρνει τ άλλο, αυτό μόνο θα πω, γιατί πολύ απλά δε θέλω να χαλάσω το θρεντ.

Όσο για τις τιμές, αυτές (εκτός ελάχιστων περιπτώσεων) έχουν παραμείνει στα ίδια επίπεδα εδώ και αρκετά χρόνια, με τα έξοδα όλο και να αυξάνονται.

kloukakis
08-06-10, 04:50
φίλε Κωστα θα ήθελα την γνώμη σου.....

Λόγο μετοπικής με γάτα ο προφυλακτήρας βγήκε off και επι της ευκαιρίας έφτιαξα ή μάλλον φτιάχνω και μερικά άλλα πράγματα στο αυτοκίνητο. Ο μάστορας που το πήγα μου ζήτησε 450Ε για να μου βάψει προφυλακτήρα-καπό-ουρανό-μπροστά αριστερό φτερό. Ακόμα θα μου φτιάξει χωρίς επιβάρυνση μια σκουριά-γυάλισμα πορτ παγκάζ- βαφή τα φριδάκια-γυάλισμα πόρτας οδηγού.

Την πόρτα μου την είχε βάψει αυτός(ή μάλλον κάποιος στο μαγαζί του) πριν έναν χρόνο που πήρα το αμάξι και είχε ένα βαθούλωμα. Τώρα η πόρτα έχει θαμπώσει λιγο και όταν του την έδειξα, μου είπε πως έχω δίκιο και πως κάποιο λάθος είχε γίνει. Γι αυτό και ανέλαβε μόνος του να την επισκευάσει.

Διαβάζοντας τα θρέντ σου και φοβούμενος μην γίνει πάλι καμία πατάτα του ξεκαθάρισα πως αν είναι θέμα χρημάτων να γίνει άψογη η δουλειά, να τον πληρώσω παραπάνω και αρνήθηκε λέγοντας πως θα γίνει άψογο έτσι κι αλλιώς και να μην ανησυχώ.... Φαίνεται έμπιστος και έδειξε να κατάλαβε οτι το πονάω πολύ το μπεμπε μου....

Και ρωτάω λοιπον:
1. Δεν είναι λίγες οι τρείς μέρες που μου είπε οτι θέλει?
2. Δεν είναι λίγα τα χρήματα?
3. Εκτος απο τη συμβουλή με τον αντίχειρα, τι άλλο μπορώ να τσεκάρω?

Σε ευχαριστώ προκαταβολικά για τον χρόνο σου και την βοηθεια σε όλους μας....

Monsta
08-06-10, 09:58
φίλε Κωστα θα ήθελα την γνώμη σου.....

Λόγο μετοπικής με γάτα ο προφυλακτήρας βγήκε off και επι της ευκαιρίας έφτιαξα ή μάλλον φτιάχνω και μερικά άλλα πράγματα στο αυτοκίνητο. Ο μάστορας που το πήγα μου ζήτησε 450Ε για να μου βάψει προφυλακτήρα-καπό-ουρανό-μπροστά αριστερό φτερό. Ακόμα θα μου φτιάξει χωρίς επιβάρυνση μια σκουριά-γυάλισμα πορτ παγκάζ- βαφή τα φριδάκια-γυάλισμα πόρτας οδηγού.

Την πόρτα μου την είχε βάψει αυτός(ή μάλλον κάποιος στο μαγαζί του) πριν έναν χρόνο που πήρα το αμάξι και είχε ένα βαθούλωμα. Τώρα η πόρτα έχει θαμπώσει λιγο και όταν του την έδειξα, μου είπε πως έχω δίκιο και πως κάποιο λάθος είχε γίνει. Γι αυτό και ανέλαβε μόνος του να την επισκευάσει.

Διαβάζοντας τα θρέντ σου και φοβούμενος μην γίνει πάλι καμία πατάτα του ξεκαθάρισα πως αν είναι θέμα χρημάτων να γίνει άψογη η δουλειά, να τον πληρώσω παραπάνω και αρνήθηκε λέγοντας πως θα γίνει άψογο έτσι κι αλλιώς και να μην ανησυχώ.... Φαίνεται έμπιστος και έδειξε να κατάλαβε οτι το πονάω πολύ το μπεμπε μου....

Και ρωτάω λοιπον:
1. Δεν είναι λίγες οι τρείς μέρες που μου είπε οτι θέλει?
2. Δεν είναι λίγα τα χρήματα?
3. Εκτος απο τη συμβουλή με τον αντίχειρα, τι άλλο μπορώ να τσεκάρω?

Σε ευχαριστώ προκαταβολικά για τον χρόνο σου και την βοηθεια σε όλους μας....

Ειλικρινά δεν μπορώ να κρίνω τον μάστορά σου όσο αφορά χρόνο / χρήμα. Ναι είναι λίγα τα χρήματα, αλλά έως εκεί. Σϊγουρα υπάρχουν άλλοι λόγοι από πίσω που δεν τους γνωρίζουμε, ούτε μας αφορούν. Άμα ψάξεις θα βρεις καλές και άσχημες δουλειές, ακριβές και φθηνές.

Ελπίζω να μείνεις ικανοποιημένος με το αποτέλεσμα. thumb

BILL007
08-06-10, 13:21
Λόγο μετοπικής με γάτα ο προφυλακτήρας βγήκε off και επι της ευκαιρίας έφτιαξα ή μάλλον φτιάχνω και μερικά άλλα πράγματα στο αυτοκίνητο. Ο μάστορας που το πήγα μου ζήτησε 450Ε για να μου βάψει προφυλακτήρα-καπό-ουρανό-μπροστά αριστερό φτερό. Ακόμα θα μου φτιάξει χωρίς επιβάρυνση μια σκουριά-γυάλισμα πορτ παγκάζ- βαφή τα φριδάκια-γυάλισμα πόρτας οδηγού.

Δηλαδή για εξωτερικό ολικό ο μάστορας σου θέλει ενα 1000άρικο max?
Που είναι αυτός ο άνθρωπος να παω...Ακόμα και στην άλλη μεριά της Ελλάδας...

Η τιμή φαίνεται πολύ χαμηλή...Εύχομαι τα καλύτερα και περιμένω εντυπώσεις...thumb

kloukakis
08-06-10, 13:35
Για ολικό μου είχε πει 1200 αν θυμάμαι. Μα και εμένα την ίδια εντύπωση μου κάνει.... Αν τα βάλεις ένα ένα τα κομμάτια μάλλον λιγότερο βγαίνει, τι να πω... Πάντως για την πορτα(απο το λαστιχακι και πάνω) μου είχε πάρει 80Ε. Στα Χανιά είναι, αν ενδιαφέρεσαι μπορώ να βοηθήσω με τα μεταφορικά ή οτι άλλο. Θα σας πω αποτελέσματα την Πεμπτη...

Κώστα εγω να το αφείνω στον ήλιο γενικα αφου το πάρω?

Fad3In
08-06-10, 15:19
Ολικο με 1200-1400¤ και πολλα καλα παραδειγματα δουλειας ακομα και σε ματ χρωμα παιζουν στην Αθηνα απο μαγαζι με πειρα και χρονια στην πιατσα...Μην τρελλαθουμε κιολας.Δεν χρειαζονται ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ περισσοτερα ¤¤¤!
Ν.

Monsta
08-06-10, 18:10
Δηλαδή για εξωτερικό ολικό ο μάστορας σου θέλει ενα 1000άρικο max?
Που είναι αυτός ο άνθρωπος να παω...Ακόμα και στην άλλη μεριά της Ελλάδας...



Bill, don't get too excited...

Δεν βάφονται έτσι εύκολα ολόκληρα αυτοκίνητα. Πόσο μάλλον με 1000 ευρώ.

Τα χω ξαναπεί.

Για να βαφεί σωστά ένα αυτοκίνητο (ολόκληρο) χρειάζονται ΞΗΛΩΜΑΤΑ. Πολλά ξηλώματα. Και πολλές εργατώρες σε σωστή προ-εργασία που είναι και το σημαντικότερο στάδιο σε ένα βάψιμο. Ξέρεις από προ-εργασία? Αν είσαι από πάνω του και βλέπεις, θα καταλάβεις τίποτα?

Στα λέω επειδή έχω δει πολλά ολικά των 800-1000 ευρώ.... και αν είναι να το ξαναπληρώσεις σε μερικούς μήνες, τότε καλύτερα να το κάνεις σωστά από την αρχή.

Ο μύθος 'φθηνός & καλός' στο επάγγελμά μας τουλάχιστον, ακόμα δεν έχει καταρριφθεί.

thumb

Monsta
08-06-10, 20:35
Ολικο με 1200-1400¤ και πολλα καλα παραδειγματα δουλειας ακομα και σε ματ χρωμα παιζουν στην Αθηνα απο μαγαζι με πειρα και χρονια στην πιατσα...Μην τρελλαθουμε κιολας.Δεν χρειαζονται ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ περισσοτερα ¤¤¤!
Ν.

Δε τρελαινόμαστε καθόλου. Απλά το 'καλό' παράδειγμα άσε να το κρίνει το μάτι ενός ειδικού.



Κώστα εγω να το αφείνω στον ήλιο γενικα αφου το πάρω?

Αν το τεστ του δάχτυλου αποτύχει, σίγουρα ναι και ΔΕΝ το ακουμπάς ΟΥΤΕ το πλένεις μέχρι να κοκκαλώσει.

kloukakis
08-06-10, 22:48
Ναι, αλλά αν το πατήσω δεν θα μείνει η δαχτυλιά?

Monsta
09-06-10, 07:04
Ο μύθος 'φθηνός & καλός' στο επάγγελμά μας τουλάχιστον, ακόμα δεν έχει καταρριφθεί.

thumb

:whistle::whistle: Με δυο μπόμπιρες στο κεφάλι σου να τσακώνονται μέρα νύχτα, τέτοια γράφεις. Φαντάζομαι όλοι καταλάβατε ότι εννοούσα το αντίθετο...


Ναι, αλλά αν το πατήσω δεν θα μείνει η δαχτυλιά?

Ναι αλλά διορθώνεται. Πριν το κάνεις συνεννοήσου με το μάστορα.

Fad3In
11-06-10, 12:26
Δε τρελαινόμαστε καθόλου. Απλά το 'καλό' παράδειγμα άσε να το κρίνει το μάτι ενός ειδικού.
Να μου λειπει ο ειδικος αν ειναι να κοιταζει να μου φαει χρηματα!
Και πριν η ευθιξια σε οδηγησει στο να πεις κατι κακοηθες,τονιζω οτι δεν αναφερομαι σ εσενα μιας που ουτε καν σε ξερω!
Ν.

Monsta
11-06-10, 22:11
Να μου λειπει ο ειδικος αν ειναι να κοιταζει να μου φαει χρηματα!

Ν.

Ποιος μίλησε για να σου φάει χρήματα? Δεν είναι όλοι πονηροί. Υπάρχουν και σωστοί επαγγελματίες, λίγοι μεν, αλλά υπάρχουν ακόμα.

Αυτό που λέω είναι, ότι το μάτι ενός ειδικού μπορεί να δει τις ατέλειες καλύτερα από κάποιον που η φανοποιεία / βάψιμο δεν είναι η δουλειά του.

Ξαναλέω ότι μιλάμε για 'παροχή υπηρεσίας' και από τη στιγμή που τα συνεργεία δεν πουλάνε .....πλυντήρια ρούχων ή ψυγεία, λογικό είναι να υπάρχουν διακυμάνσεις στις τιμές και στη ποιότητα εργασίας.

Όποιος θέλει καταλαβαίνει...

Libanner
11-06-10, 23:17
Ο μύθος 'φθηνός & καλός' στο επάγγελμά μας τουλάχιστον,έχει καταρριφθεί.

thumb

Και ο μύθος "ακριβός και καλός" επίσης έχει καταρριφθεί.

Το ακριβός δε συνεπάγεται αυτομάτως οτι είναι και καλός,οπως επίσης το φτηνός δε συνεπάγεται αυτόματα με το κακός!

Monsta
12-06-10, 00:08
Το ακριβός δε συνεπάγεται αυτομάτως οτι είναι και καλός,οπως επίσης το φτηνός δε συνεπάγεται αυτόματα με το κακός!

Αγαπητέ φίλε,

Δε διαφωνώ καθόλου σε αυτό. Ελεύθερη αγορά είναι και ο καθένας μπορεί να κάνει τις επιλογές του. Προσφορά και ζήτηση.

Άλλωστε το 'εύκολο' είναι να κερδίσεις πελατεία μειώνοντας τις τιμές σου. :rolleyes: Να μπεις στην αγορά 'σπάζωντας' τις τιμές. Να κάνεις πόλεμο στους ίδιους τους συναδέλφους σου και στο κλάδο σου. Εντελώς λάθος στρατηγική στην υγιή ανάπτυξη και επιβίωση μίας επιχείρησης, που δεν θα την αναπτύξω εδώ. Και βέβαια άπειρα τα παραδείγματα εκείνων που έχουν φουντάρει, ακολουθώντας αυτό το μοντέλο λειτουργίας.

Το 'δύσκολο' από την άλλη πλευρά, είναι να μπορέσεις να κρατήσεις τις τιμές σου σε ανταγωνιστικό επίπεδο, προσφέροντας ταυτόχρονα στο πελάτη ένα υψηλό επίπεδο υπηρεσιών.

Αν καταφέρει μία επιχείρηση να κερδίσει και να διατηρήσει πελατεία με αυτό το τρόπο, εκτός από κερδοφόρα δεν έχει να φοβάται ποτέ κανέναν.

Ας επιστρέψουμε στο αρχικό μας θέμα...;)

Άλλες απορίες περί βαψίματος ??? Anyone ??? :)

joseph
12-06-10, 00:31
Φιλε Monsta, μιας και αυτες τις μερες θα παω το αμαξι μου για ολικο εξωτερικο βαψιμο, θα ηθελα την γνωμη σου αν αξιζει να βγαλω και το εμπρος παρμπριζ η οχι, Απο το αμαξι θα βγουν τα παντα προφυλακτηρες, φωτα, πλαστικα, ολα τα λαστιχα που βγαινουν απο πορτες παραθυρα και πισω τζαμι, το πλαστικο γυρω απο τον "νεροχυτη" κλπ.
Ο φιλος που θα μου το βαψει μου ειπε στην ιδια ερωτηση οτι και να μην βγει το εμπρος παρμπριζ δεν θα εχω προβλημα μιας και θα σηκωσει το λαστιχο με ενα "κορδονι" οποτε το νεο χρωμα θα ειναι μεσα στο λαστιχο, απο την αλλη βλεπω οτι ειναι πολυ μικρο το περιθωριο να σηκωθει το λαστιχο, ειδικα γυρω απο τις εμπρος κολωνες.
Εσενα ποια ειναι η γνωμη σου αξιζει να αλλαξω παρμπριζ?

Monsta
12-06-10, 00:38
Φιλε Monsta, μιας και αυτες τις μερες θα παω το αμαξι μου για ολικο εξωτερικο βαψιμο, θα ηθελα την γνωμη σου αν αξιζει να βγαλω και το εμπρος παρμπριζ η οχι, Απο το αμαξι θα βγουν τα παντα προφυλακτηρες, φωτα, πλαστικα, ολα τα λαστιχα που βγαινουν απο πορτες παραθυρα και πισω τζαμι, το πλαστικο γυρω απο τον "νεροχυτη" κλπ.
Ο φιλος που θα μου το βαψει μου ειπε στην ιδια ερωτηση οτι και να μην βγει το εμπρος παρμπριζ δεν θα εχω προβλημα μιας και θα σηκωσει το λαστιχο με ενα "κορδονι" οποτε το νεο χρωμα θα ειναι μεσα στο λαστιχο, απο την αλλη βλεπω οτι ειναι πολυ μικρο το περιθωριο να σηκωθει το λαστιχο, ειδικα γυρω απο τις εμπρος κολωνες.
Εσενα ποια ειναι η γνωμη σου αξιζει να αλλαξω παρμπριζ?

Πολύ σωστός ο μάστοράς σου που θα κάτσει να τα ξηλώσει όλα. Έτσι πρέπει!

Πράγματι στο εμπρός παρπρίζ εφαρμόζει ειδικό κορδονάκι ώστε να σηκωθεί το λάστιχο και να περάσει το βερνίκι από μέσα για να μη δημιουργηθεί πρόβλημα μελλοντικά. Δεν έχω δει το περιθώριο στα 36 (φαντάζομαι) αλλά δεν χρειάζεται παρά ελάχιστα χιλιοστά, οπότε αν σου είπε ότι δεν θα αντιμετωπίσει πρόβλημα κάτι θα ξέρει.

Γνώμη μου λοιπόν να μην αλλάξεις παρπρίζ, εκτός κι αν είναι ήδη σημαδεμένο από εκατοντάδες πετραδάκια από την εθνική οδό...

Nino
12-06-10, 00:40
Στην παροχη υπηρεσιων ο καθενας εκτιμα και κοστολογει την δουλεια του ο ιδιος.
Οι παραγοντες που επιδρουν στη διαμορφωση της τελικης τιμης ειναι πολλοι και δεν ειναι απαραιτητα μονο το κοστος των υλικων ή οι εργατωρες.
Αλλα διαφοροι οπως πελατολογιο,φημη,τοποθεσια και φυσικα οι νομοι της αγορας.
Η δε σχεση ποιοτητας τιμης κατι που τον τελευταιο καιρο εχει ξεφυγει στα παντα, ειναι αυτη που θα σταθεροποιηση στο αμεσο μελλον τους σωστους επαγγελματιες απο τους σκιντζηδες.
Ο ακριβος δεν ειναι θεσφατον οτι ειναι και καλος και φυσικα ουτε το αντιθετο.
Οι μυθοι ειδικα σε αυτο το επαγγελμα ειναι πολλοι και οποιος γνωριζει εστω και λιγα καταλαβαινει...ειδικα με τα επισημα!
Ολοι προσπαθουν να επιβιωσουν και σιγουρα η οικονομικη κριση θα τους επηρεασει ολους,αυτοι ομως που θα εχουν και αυριο ειναι οσοι με ανταγωνιστικη πραγματικα τιμη (που προσαρμοζεται στις συνθηκες της οικονομιας)κρατησουν υψηλα την προσφερομενη ποιοτητα.

Monsta
12-06-10, 01:12
Συμφωνώ στα περισσότερα που λες Νίνε, μόνο που τούτη η δουλειά είναι λίγο διαφορετική. Και επειδή βλέπω πως γνωρίζεις, φανταζομαι πως αντιλαμβάνεσαι και τι θέλω να πω. Δημιουργείς όμως (ίσως) λάθος εντυπώσεις, σε κόσμο που (ίσως) δεν γνωρίζει όσα εγώ και συ στο επάγγελμα.

Να σου δώσω και ένα παράδειγμα:

Λίγες μόλις ώρες πριν, η γυναίκα μου πλήρωσε στα Άνω Μερά (κwλοχώρι) στη Μύκονο, 72 ευρώ σε ταβέρνα για να φάνε τρία άτομα, τρία κυρίως πιάτα, δύο σαλάτες και τρεις κόκα κόλες. Πάνε καλούα ρε τα άτομα εκεί πέρα ??????? Και όλοι μπορούμε να αντιληφθούμε τη χάλια ποιότητα στο φαγητό. Εύκολα.


Στη φανοποιεία / βαφή όμως, ξέρεις πόσοι έχουν μαύρα μεσάνυχτα ? Εγώ ας πούμε θεωρώ απαράδεκτο να βλέπω μέσα από το βαμμένο φτερό / καπό, τις γραμμές από το 80άρι, επειδή βαριόντουσαν να τις γλυκάνουν πριν συνεχίσουν με αστάρι. Και επιπλέον όλη η πάντα να είναι μέσα στα 'κύματα'. Σε Α5 καινούριο κιόλας ? Στην αντιπροσωπεία κιόλας ? Όχι ρε γμτ !!! Και ο πελάτης να μη βλέπει τίποτα ???? Να μου λέει 'μια χαρά είναι!' Με νιώθεις τι λέω ??? Και αυτή είναι η άλλη άκρη του νομίσματος. Γιατί και ακριβά πληρώθηκαν και σκ@τ@ δουλειά έκαναν.

Γι αυτό επίσης διαμαρτύρομαι όταν ακούω τιμές χώμα από διάφορους 'αλεξιπτωτιστές', χωρίς όμως αυτό να σημαίνει (όπως είπα και πριν)ότι δεν υπάρχουν και σωστοί επαγγελματίες στο χώρο μας. Απλά λέω πως δεν έχουν όλοι την ικανότητα να κρίνουν μια δουλειά και επειδή ακούμε μια χαμηλή τιμή κάνουμε τρελό πάρτυ και βγάζουμε όλους τους υπόλοιπους....απατεώνες.

Σίγουρα ο χώρος (όπως και πολλοί άλλοι) χρειάζεται ξερκαρτάρισμα και εν όψη της οικονομικής κρίσης θα κάνει πολύ καλό στους σωστούς επαγγελματίες.

joseph
12-06-10, 01:13
Οσο αναφορα τις τιμες, σε κουβεντα που ειχα με το παιδι που θα μου φτιαξει το αμαξι, και σαν φιλοι που ειμαστε , μου ειχε πει το εξης, για ολικο με γδυσιμο τα παντα, οι τιμες του ειναι γυρω στα 1800 με 2000, αλλα το αμαξι ειναι σαν εργοστασιο.
Επισεις μιας και εχουμε παει πολλες φορες μαζι να παρει υλικα κλπ, αυτο που εχω δει ειναι οτι υπαρχουν μεγαλες διαφορες στις τιμες των υλικων βερνικια πχ, κλπ, με συνεπεια να γλιτωσει καποιος 150-200 ευρω στιν τιμη με φθηνα υλικα, αλλα σε συντομο χρονο θα τα "πληρωσει" παλι.
Και εδω υπαρχουν "μαγαζια' που βαφουν φτηνα, αλλα ακομα και εγω που δεν ειμαι τις δουλειας βλεπω την διαφορα απο αλλους σοβαρους, πχ "γελια" στην λαμαρινα, βαμενα πλαστικα, μπιμπικια κλπ.

Nino
12-06-10, 01:20
Στη φανοποιεία / βαφή όμως, ξέρεις πόσοι έχουν μαύρα μεσάνυχτα ? Εγώ ας πούμε θεωρώ απαράδεκτο να βλέπω μέσα από το βαμμένο φτερό / καπό, τις γραμμές από το 80άρι, επειδή βαριόντουσαν να τις γλυκάνουν πριν συνεχίσουν με αστάρι. Και επιπλέον όλη η πάντα να είναι μέσα στα 'κύματα'. Σε Α5 καινούριο κιόλας ? Στην αντιπροσωπεία κιόλας ? Όχι ρε γμτ !!! Και ο πελάτης να μη βλέπει τίποτα ???? Να μου λέει 'μια χαρά είναι!' Με νιώθεις τι λέω ??? Και αυτή είναι η άλλη άκρη του νομίσματος. Γιατί και ακριβά πληρώθηκαν και σκ@τ@ δουλειά έκαναν.

.

Σίγουρα ο χώρος (όπως και πολλοί άλλοι) χρειάζεται ξερκαρτάρισμα και εν όψη της οικονομικής κρίσης θα κάνει πολύ καλό στους σωστούς επαγγελματίες.

Αυτο ακριβως εννοουσα περι μυθων...

Monsta
12-06-10, 01:22
Οσο αναφορα τις τιμες, σε κουβεντα που ειχα με το παιδι που θα μου φτιαξει το αμαξι, και σαν φιλοι που ειμαστε , μου ειχε πει το εξης, για ολικο με γδυσιμο τα παντα, οι τιμες του ειναι γυρω στα 1800 με 2000, αλλα το αμαξι ειναι σαν εργοστασιο.
Επισεις μιας και εχουμε παει πολλες φορες μαζι να παρει υλικα κλπ, αυτο που εχω δει ειναι οτι υπαρχουν μεγαλες διαφορες στις τιμες των υλικων βερνικια πχ, κλπ, με συνεπεια να γλιτωσει καποιος 150-200 ευρω στιν τιμη με φθηνα υλικα, αλλα σε συντομο χρονο θα τα "πληρωσει" παλι.
Και εδω υπαρχουν "μαγαζια' που βαφουν φτηνα, αλλα ακομα και εγω που δεν ειμαι τις δουλειας βλεπω την διαφορα απο αλλους σοβαρους, πχ "γελια" στην λαμαρινα, βαμενα πλαστικα, μπιμπικια κλπ.

Εεεεεμ αυτά προσπαθώ να εξηγήσω ρε Joe......

ΥΓ: Η τιμή που σου είπε είναι μια χαρούλα και μη ξεχνάς πως είσαι και επαρχία = χαμηλότερα ενοίκια κτλ

Fad3In
12-06-10, 01:39
Λίγες μόλις ώρες πριν, η γυναίκα μου πλήρωσε στα Άνω Μερά (κwλοχώρι) στη Μύκονο, 72 ευρώ σε ταβέρνα για να φάνε τρία άτομα, τρία κυρίως πιάτα, δύο σαλάτες και τρεις κόκα κόλες. Πάνε καλούα ρε τα άτομα εκεί πέρα ??????? Και όλοι μπορούμε να αντιληφθούμε τη χάλια ποιότητα στο φαγητό. Εύκολα.


Και γι αυτο θεωρεις οτι πρεπει να πληρωνουμε στον καθε φαναρτζη 90¤ την εργατοωρα;!; (Βλεπε https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?p=62774#post62774) Η τεσπα εσυ ποσο την χρεωνεις; :whistle:

Ασε βασικα δε σωζεις κανεναν συναδερφο ετσι.Θεωροντας οτι εσυ ανηκεις στην μειοψηφια "ανταγωνιστικη τιμη-μεγιστη ποιοτητα δουλειας" ολα αυτα...

Επιμενω λοιπον στο οτι ναι,γινεται ολικο με ξηλωμα τα παντα και 1400¤.
Ν.

Nino
12-06-10, 01:40
το φτηνο(πολυ) υλικο δεν μπορει να το δουλεψει ενας σωστος επαγγελματιας,για πολλους και διαφορους λογους,δυσκολευει και τον ιδιο συν ολα τα αλλα.
Τωρα αν ειναι κανενας αλεξιπτωτιστης που λεει και Κωστας ,ε ολα να τα περιμενεις...
Η οικονομια στα υλικα γινεται με αλλους τροπους που δεν ειναι του παροντος και η τελικη τιμη οπως εγραψα και ποιο πανω ειναι συναρτηση πολλων παραγοντων.
Η οποια μαλιστα θα κριθει και εκ του αποτελεσματος...θα ηταν αδικο αν τα ισοπεδωναμε ολα!!

υγ. Δεν θελω να κρινω..αλλα η τιμη που αναφερεις Joseph...μπορεις να την πεις οπως θελεις παντως φιλικη δεν τη λες.

joseph
12-06-10, 01:42
Η τιμη αυτη δεν ειναι για εμενα," εμενα θα ειναι πολυ πιο φιλικη" Γενικα τοσο παιρνει, αυτο που μου ελεγε πως για λιγοτερα δεν βαφει, ακομα να πω οτι αυτες ειναι οι καλυτερες τιμες που κανει λογω και της εποχης, παλιοτερα ηταν πιο πανω.
Οντως η επαρχια σε σχεση με την αθηνα εχει διαφορα μεγαλη στα ενοικια και γενικα στο κοστος,
Παντως μιας και εχω δει την διαφορα απο ενα απλο "μπλαστρωμα' σε αμαξι απο ενα βαψιμο σοβαρο, η δουλεια που χρειαζεται το ενα απο το αλλο ειναι μερα με την νυχτα, και σε κοπο, και σε χρονο, Να καταλαβεις παλιοτερα ειχα ενα αγροτικο της δουλειας και ηθελα ενα απλο φρεσκαρισμα, χωρις να με ενδιαφερει η ποιοτητα μιας και ηταν παλιο αμαξι, λοιπον το πηγα στον φιλο και του εκανε ενα περασμα ισα να μην ειναι σαν "βομβαρδισμενο" μιας και ηταν χαλια απο μπαλωματα και γδαρσιματα, το εφτιαξε για πλακα σε 2-3 μερες, με αστειο κοστος, οσοι το ειχαν δει ειδικα μεγαλυτεροι σε ηλικια ελεγαν πωπω χαρτι εγινε, ασχετα αν ηταν ολο "γελια" και κακοβαμενο, ε λοιπον σε τετοιους πελατες και 1500 ευρω να ελεγε τα εδιναν. ασχετα αν η δουλεια του ηταν για 500.

Monsta
12-06-10, 09:15
Και γι αυτο θεωρεις οτι πρεπει να πληρωνουμε στον καθε φαναρτζη 90¤ την εργατοωρα;!; (Βλεπε https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?p=62774#post62774) Η τεσπα εσυ ποσο την χρεωνεις; :whistle:

Ασε βασικα δε σωζεις κανεναν συναδερφο ετσι.Θεωροντας οτι εσυ ανηκεις στην μειοψηφια "ανταγωνιστικη τιμη-μεγιστη ποιοτητα δουλειας" ολα αυτα...

Επιμενω λοιπον στο οτι ναι,γινεται ολικο με ξηλωμα τα παντα και 1400¤.
Ν.

Κοίτα φανοποιείο δεν είμαι, ολικά δεν κάνω και δεν χρεώνω με την ώρα.

Δεν σου είπα ΠΟΥΘΕΝΑ ότι ΔΕΝ κάνεις ολικό με 1.400 ή με 1.399.

Ούτε ανοίκω στη μειοψηφία. Οι τιμές μου είναι γενικά κατά 30%-50% οικονομικότερες απ όσο χρεώνουν οι καλές αντιπροσωπείες.

Τώρα είσαι λίιιιιιγο ευχαριστημένος ?

ΥΓ: Ευχαριστούμε πάλι για τις χρήσιμες συμβουλές σου, για το πού πρέπει να είναι οι τιμές των ολικών.... :whistle:

kloukakis
12-06-10, 10:11
λοιπόν μόλις πήρα το αυτοκίνητο και παώ να το πλύνω γιατι είναι σα ντατσουν(για τα δικά μου δεδομένα), παρόλο που το έπλυνε. Πρέπει να έβρεξε..... Το τρικ με τον αντίχειρα το έκανα και όλα οκ. Η δουλειά με τα άπειρα μάτια μου φάινεται καλή, ο χρόνος θα το δείξει. Οκ στο σημείο που έσπασε ο προφυλακτήρα φαίνεται αν πας πολύ κοντά και βάλεις το χέρι σου, αλλά και παλι με το μάτι μόνο δεν το βλέπεις ακόμα και να το ξέρεις.

Να προσπαθήσω να βγάλω τίποτα καλες φωτο, να το κάνουμε ως παράδειγμα, ή δεν θα βγει τίποτα?

Monsta
12-06-10, 10:33
λοιπόν μόλις πήρα το αυτοκίνητο και παώ να το πλύνω γιατι είναι σα ντατσουν(για τα δικά μου δεδομένα), παρόλο που το έπλυνε. Πρέπει να έβρεξε..... Το τρικ με τον αντίχειρα το έκανα και όλα οκ. Η δουλειά με τα άπειρα μάτια μου φάινεται καλή, ο χρόνος θα το δείξει. Οκ στο σημείο που έσπασε ο προφυλακτήρα φαίνεται αν πας πολύ κοντά και βάλεις το χέρι σου, αλλά και παλι με το μάτι μόνο δεν το βλέπεις ακόμα και να το ξέρεις.

Να προσπαθήσω να βγάλω τίποτα καλες φωτο, να το κάνουμε ως παράδειγμα, ή δεν θα βγει τίποτα?

Μπράβο!

Δύσκολο να το πιάσει η μηχανή, αλλά προσπάθησε αν δε βαριέσαι :thumbsup:

Fad3In
12-06-10, 11:50
Ούτε ανοίκω στη μειοψηφία.Οι τιμές μου είναι γενικά κατά 30%-50% οικονομικότερες απ όσο χρεώνουν οι καλές αντιπροσωπείες.

Τώρα είσαι λίιιιιιγο ευχαριστημένος ?

Ειμαι! thumb

Παντως πρεπει να εξηγηθω.Δεν μιλαω για εσενα Κωστα.
Αγανακτω με τις τιμες μιας αγορας ασυδοτης.
Ν.

gnx
12-06-10, 19:59
Εχετε ξαναδει να βγαινουν πορτες;

https://forums.bimmerforums.com/forum/showpost.php?p=19466730&postcount=24

kloukakis
13-06-10, 00:29
Λοιπόν, να μερικές φωτο. Δεν ξέρω αν μπορείς Κώστα να καταλάβεις κάτι, πάντως όταν το έπλυνα έδειξε ΤΕΛΕΙΟ μετά, ενώ κατά το πλύσιμο το πανάκι γλιστρούσε τόσο απαλά στην επιφάνεια που πραγματικά ήταν και βγήκε μόλις από το εργοστάσιο. Μπορείς να δεις κάτι που εμείς δεν μπορούμε?:thnx:

(κάτι άσπρα σημαδάκια έφυγαν που είναι σε μερικές φωτο, δεν τα είχα καθαρίσει καλά)

Monsta
14-06-10, 07:21
Λοιπόν, να μερικές φωτο. Δεν ξέρω αν μπορείς Κώστα να καταλάβεις κάτι, πάντως όταν το έπλυνα έδειξε ΤΕΛΕΙΟ μετά, ενώ κατά το πλύσιμο το πανάκι γλιστρούσε τόσο απαλά στην επιφάνεια που πραγματικά ήταν και βγήκε μόλις από το εργοστάσιο. Μπορείς να δεις κάτι που εμείς δεν μπορούμε?:thnx:

(κάτι άσπρα σημαδάκια έφυγαν που είναι σε μερικές φωτο, δεν τα είχα καθαρίσει καλά)

Το αυτοκίνητο είναι απλά ΤΕΛΕΙΟ !!! Αφού έχει στεγνώσει λοιπόν, είναι μια καλή ευκαιρία να το περάσεις ένα κάλο κερί για προστασία. Το Collinite που παρουσιάζει ο Driver M εδώ https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=944 είναι μία από τις καλύτερες επιλογές σου, σε πολύ καλή τιμή και με εξαιρετική διάρκεια. Μπορείς απ όσο ξέρω να το παραγγείλεις και μέσω του νετ.

liakos
14-06-10, 08:27
Λοιπόν κάποιες ερωτήσεις και από εμένα.

1) Οι τιμές ολικής βαφής δεν καθορίζονται από τα πόσα χτυπήματα έχει το αυτοκίνητο και γενικά πόσο χρόνο χρειάζεται να φτάσει το αμάξωμα σε τέλεια κατάσταση πριν το βάψιμο?
2) Πόσα στρώματα βαφής και πόσα βερνικιού περνιούνται σε μια ολική επαναβαφή συνήθως?
3) Σε περίπτωση αλλαγής χρώματος στο αμάξωμα η τιμή αυξάνεται συνήθως?
4) Όταν το αυτοκίνητο κάνει επαναβαφή τρίβεται όλο μέχρι να χαθεί το χρώμα τελείως?
5) Σε τι βοηθάνε τα πολλά στρώματα χρώματος? Έχω ακούσει κάτι ότι όσο πιο πολλά στρώματα τόσο αποκτά το χρώμα πιο πολύ βάθος.:confused:
6) Τα πολλά στρώματα βερνικιού βοήθανε σε κάτι πέραν της γυαλάδας και προστασίας? Και εδώ έχω ακούσει ότι εάν υπάρξουν βαθύτερες γρατζουνιές, που σε άλλο αυτοκίνητο θα χρειαζόταν επαναβαφή, μπορεί να σωθεί η κατάσταση με καλό γυάλισμα?:confused:

Όποιες απαντήσεις μπορούν να απαντηθούν θα βοηθούσαν πολύ:thumbsup:

gyiama
14-06-10, 08:40
Λοιπόν κάποιες ερωτήσεις και από εμένα.

1) Οι τιμές ολικής βαφής δεν καθορίζονται από τα πόσα χτυπήματα έχει το αυτοκίνητο και γενικά πόσο χρόνο χρειάζεται να φτάσει το αμάξωμα σε τέλεια κατάσταση πριν το βάψιμο?
2) Πόσα στρώματα βαφής και πόσα βερνικιού περνιούνται σε μια ολική επαναβαφή συνήθως?
3) Σε περίπτωση αλλαγής χρώματος στο αμάξωμα η τιμή αυξάνεται συνήθως?
4) Όταν το αυτοκίνητο κάνει επαναβαφή τρίβεται όλο μέχρι να χαθεί το χρώμα τελείως?
5) Σε τι βοηθάνε τα πολλά στρώματα χρώματος? Έχω ακούσει κάτι ότι όσο πιο πολλά στρώματα τόσο αποκτά το χρώμα πιο πολύ βάθος.:confused:
6) Τα πολλά στρώματα βερνικιού βοήθανε σε κάτι πέραν της γυαλάδας και προστασίας? Και εδώ έχω ακούσει ότι εάν υπάρξουν βαθύτερες γρατζουνιές, που σε άλλο αυτοκίνητο θα χρειαζόταν επαναβαφή, μπορεί να σωθεί η κατάσταση με καλό γυάλισμα?:confused:

Όποιες απαντήσεις μπορούν να απαντηθούν θα βοηθούσαν πολύ:thumbsup:

απο τις λιγες γνωσεις που εχω πανω σε αυτο το θεμα εχω να πω:

1)ενα μερος ναι παιζει ρολο το τι δουλεια εχει το αυτοκινητο ωστε να γινει καταληλο για να πεναβαφει!!δλδ αν εχει πολυ λαμαρινοδουλεια χτυπηματα-σαπιλες-σκουρια λογικο ειναι να ανεβει και ι τελικη τιμη
2)2 στρωματα βαφης παιρνιουνται κανονικα και 2 στρωματα βερνικι(ενα ''πεταχτο'' και ενα το κανονικο)
3) τα πολλα στρωματα χρωματος δεν βοηθανε πουθενα!!!τα στρωματα βερνικιου βοηθανε δλδ αν βερνικωθει το αυτοκινητο τριφτει και ξαναπεσει βερνικι αποκτα περισσοτερο βαθος στην οψη!!!
4)οταν κανει επαναβαφη τριβεται συνηθως σχεδον μεχρι το ασταρι!σε καποια σημεια μπορει να φτασει λαμαρινα(γωνιες,φτερα κλπ)και σε αλλα να μεινει ακομα χρωμα επανω του!!
5) οταν κανεις αλλαγη χρωματος η τιμη μπορει να ανεβει λιγακι(συνηθως βαφεται εξωτερικα μονο)αλλα αν γινει ολικη πραγματικη βαφη χρωματος δλδ μεσα εξω να ξηλωθει ολο και να βαφει η τιμη θα ανεβει δραματικα!!!
6)τα πολλα στρωματα βερνικιου μπορει να βοηθανε περαν της γυαλαδας στην προστασια απο καμια κουτσουλια(δλδ να μην φτασει ευκολα μεχρι κατω)αλλα τπτ αλλο δεν νομιζω να προσφερει!! οκ αν κανεις 2mm βερνικι ναι μπορει μια γρατζουνια που σε νορμαλ περιπτωση να εκανε καλη ζημια με το παχυ βερνικι να μην φτασει τοσο κατω!!!αλλα δεν ειναι σιγουρο αυτο!!ασε που με πολυ παχυ βερνικι μετα το αυτοκινητο φαινεται καπως!!!!!

kloukakis
14-06-10, 10:15
Το αυτοκίνητο είναι απλά ΤΕΛΕΙΟ !!! Αφού έχει στεγνώσει λοιπόν, είναι μια καλή ευκαιρία να το περάσεις ένα κάλο κερί για προστασία. Το Collinite που παρουσιάζει ο Driver M εδώ https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=944 είναι μία από τις καλύτερες επιλογές σου, σε πολύ καλή τιμή και με εξαιρετική διάρκεια. Μπορείς απ όσο ξέρω να το παραγγείλεις και μέσω του νετ.

Ησύχασα τώραthumb! Κώστα σε ευχαριστώ πολύ:thanks:, για το κερί θα το ψάξω, καθώς δεν έχω ιδέα απο αυτά:whistle:

BILL, αν πορώ να βοηθήσω κάπως με τον μάστορα μου εδώ, ευχαρίστως! Στείλε πμ αν θέλεις να δουμε πως μπορεί να γίνει κάτιthumb

:mpaks:

BILL007
14-06-10, 18:39
BILL, αν πορώ να βοηθήσω κάπως με τον μάστορα μου εδώ, ευχαρίστως! Στείλε πμ αν θέλεις να δουμε πως μπορεί να γίνει κάτιthumb

:mpaks:


:thanks::thanks::thanks::thanks:

Monsta
14-06-10, 18:49
Λοιπόν κάποιες ερωτήσεις και από εμένα.

1) Οι τιμές ολικής βαφής δεν καθορίζονται από τα πόσα χτυπήματα έχει το αυτοκίνητο και γενικά πόσο χρόνο χρειάζεται να φτάσει το αμάξωμα σε τέλεια κατάσταση πριν το βάψιμο?
2) Πόσα στρώματα βαφής και πόσα βερνικιού περνιούνται σε μια ολική επαναβαφή συνήθως?
3) Σε περίπτωση αλλαγής χρώματος στο αμάξωμα η τιμή αυξάνεται συνήθως?
4) Όταν το αυτοκίνητο κάνει επαναβαφή τρίβεται όλο μέχρι να χαθεί το χρώμα τελείως?
5) Σε τι βοηθάνε τα πολλά στρώματα χρώματος? Έχω ακούσει κάτι ότι όσο πιο πολλά στρώματα τόσο αποκτά το χρώμα πιο πολύ βάθος.:confused:
6) Τα πολλά στρώματα βερνικιού βοήθανε σε κάτι πέραν της γυαλάδας και προστασίας? Και εδώ έχω ακούσει ότι εάν υπάρξουν βαθύτερες γρατζουνιές, που σε άλλο αυτοκίνητο θα χρειαζόταν επαναβαφή, μπορεί να σωθεί η κατάσταση με καλό γυάλισμα?:confused:

Όποιες απαντήσεις μπορούν να απαντηθούν θα βοηθούσαν πολύ:thumbsup:

1) Φυσικά και εξαρτάται από αυτό, αλλά δεν είναι ο μοναδικός παράγοντας. Το κάθε μαγαζί κοστολογεί διαφορετικά το χρόνο του και ειδικά σε ολικές βαφές οι τιμές έχουν μεγάλη απόκληση.

2) Στο χρώμα όσα χρειάζονται για να καλυφθεί εντελώς το αστάρι. Σε κάποιο χρώμα που 'καλύπτει' πιο εύκολα μπορεί και με το 2ο χέρι να είναι ΟΚ. Στο βερνίκι περνιούνται στάνταρ 2 χέρια.

3) Όχι μιας που αφού θα περαστεί όλο αστάρι θα καλύψει το 'παλιό' χρώμα. Άντε και να χαλάσει 5-10 ευρώ παραπάνω σε υλικά (αστάρι).

4) Όχι, δες το Νο. 3 πιο πάνω.

5) Αυτό ισχύει στο βερνίκι, όχι στο χρώμα. Αλλά αν περαστεί και 3ο χέρι (διπλοβερνικάρισμα στη γλώσσα των βαφέων) θα πρέπει πρώτα να έχει στεγνώσει το 1ο χέρι, να τριφτεί όλο και μετά να περαστεί πάλι βερνίκι (3ο χέρι).

6) Πέρα της 'ομορφιάς' δεν προσφέρει κάτι παραπάνω (συνήθως). Ούτε παραπάνω προστασία. Γιατί αν κάποιος 'καλοπροαίρετος' σού το γρατζουνίσει με κάτι αιχμηρό, δε σε γλυτώνουν ούτε 10 χέρια παραπάνω βερνίκι. Το διπλοβερνικάρισμα θα προσθέσει περίπου 20-30 m (microns) στη συνολική επιφάνεια.

Driver M
14-06-10, 19:11
Το αυτοκίνητο είναι απλά ΤΕΛΕΙΟ !!! Αφού έχει στεγνώσει λοιπόν, είναι μια καλή ευκαιρία να το περάσεις ένα κάλο κερί για προστασία. Το Collinite που παρουσιάζει ο Driver M εδώ https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=944 είναι μία από τις καλύτερες επιλογές σου, σε πολύ καλή τιμή και με εξαιρετική διάρκεια. Μπορείς απ όσο ξέρω να το παραγγείλεις και μέσω του νετ.

Το collinite 845 που έχει στο λινκ που παρέθεσε ο Κώστας είναι πράγματι πολύ καλό κερί, που περνιέται και αφαιρείται πανεύκολα. Αλλά το collinite 915 που είναι εδώ: https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=944&page=5(#43) είναι ακόμα καλύτερο, αφού διαρκεί πολύ περισσότερο, προσφέρει περισσότερη γυαλάδα και έχει εξίσου καλή τιμή (έχει 10 ευρώ παραπάνω αλλά και περισσότερη ποσότητα).
Καλύτερα πήγαινε απευθείας εκεί και με 2, το πολύ 3 κερώματα το χρόνο, είσαι απόλυτα καλυμμένος...

Btw, η δουλειά φίλε kloukaki που σου έκανε ο φανοποιός φαίνεται, τουλάχιστον οπτικά, πολύ καλή!

apovas
14-07-10, 18:40
Παιδια καποιος καλος φαναριτζης μαστορας στην περιοχη περιστεριου κολωνου? Θελω να του κανω ενα γενικο αλλα να περασει το καλοκαιρι πρωτα

Jimmakos
21-12-10, 00:34
Monsta πρέπει να εισαι του επαγγέλματος φαντάζομαι....

Να ρωτήσω το 34άρι μου έχει 2 χτυπήματα απο την μεριά του συνοδηγού.... Το ένα το έχω στοκάρει έτοιμο να βαφτεί, το άλλο θα το μαζέψω και αυτό όταν βρώ χρόνο ΑΛΛΑ στο βάψιμο τι κάνουμε? Να πάρω την μπογιά αλλά αν φένεται διχρωμία και θέλει μετά όλο βάψιμο? Σκέφτηκα να έπαιρνα μπογιά σε σπρέι (βγάζουν κάτι μαγαζιά εδώ κοντά σε μένα) αλλά κολλάω σε αυτό το θέμα....

Το χρώμα του είναι καλό δόξα τον Θεό ένα γυάλισμα θέλει.....

///M Arios
21-12-10, 01:41
Λοιπόν με αφορμή το σημερινό πρότζεκτ και επειδή έχω νευριάσει πολύ με τη προχειρότητα πολλών (δυστυχώς) συναδέλφων, θέλω να κάνω μία ενημέρωση όσο αφορά υλικά, χρόνους στεγνώματος και διαδικασία προετοιμασίας / παραλαβής αυτοκινήτου από βαφή. Δε μπορώ βέβαια μέσα από ένα πληκτρολόγιο, να εξηγήσω λεπτομέρειες, αλλά θα πάρετε μία εικόνα.....

ΠΙστεύω ότι αν πάρουνε ορισμένοι χαμπάρι ότι ο πελάτης 'βλέπει' και λίγο παραπέρα (προς Θεού δεν είπα να πάτε να κάνετε τον έξυπνο στο μάστορά σας), ίσως αρχίσει να διορθώνεται σιγά σιγά η κατάσταση.


Στάδια προετοιμασίας

Τα στάδια προετοιμασίας είναι συγκεκριμένα, απαιτούν χρόνο και το σωστό στέγνωμα πριν προχωρήσουμε στο επόμενο, ενώ οι επιφάνειες πρέπει όλες να είναι σωστά τριμμένες ώστε να έχουμε σωστή επικόλληση των υλικών. Είναι ένα στάδιο, που εκτός αν έχετε εμπειρία, και από πάνω να είστε δε θα καταλάβετε πολλά.


Υλικά

Εκτός από τη λεπτομέρεια στη προ-εργασία που είναι ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ στάδιο στο βάψιμο, ΠΟΛΥ μεγάλο ρόλο παίζουν και τα υλικά που χρησιμοποιούνται. Ως γνωστό, σε όλους τους κλάδους υπάρχουν τα φθηνά και τα ακριβά. Εδώ δε μπορείτε να κάνετε τίποτα απολύτως, δεν έιναι η δουλειά σας, ούτε μπορείτε να πάτε συνεργείο με τα δικά σας υλικά LOL!!! Αν όμως γνωρίζετε τις καλές από τις κακές μάρκες αυτό είναι ένα + ώστε να μπορέσετε να σχηματίσετε και την ανάλογη άποψη για το συγκεκριμένο κατάστημα. Δυστυχώς ξέρω πολλές επώνυμες αντιπροσωπείες που χρησιμοποιούν φθηνά υλικά για λόγους οικονομίας......καταλαβαίνετ αι άλλωστε εκείνες που κάνουν μεγάλους τζίρους, τι οικονομία μπορούν να έχουν σε ένα υλικό που είναι 2-3 ευρώ φθηνότερο. Έχω δει βέβαια και συνεργεία που έχουν άριστα υλικά στους πάγκους τους, λίγα μέν, αλλά καλό είναι να αναγνωρίζουμε το σωστό και να δίνουμε credit εκεί που πρέπει.

Χρόνοι στεγνώματος
Το κεφάλαιο στέγνωμα είναι πολύ μεγάλο και πολύ πονεμένη ιστορία. Ξέρετε τι θα πει να σου ρχεται αμάξι από το βαφείο και επειδή ο μάστορας θέλει να κάνει οικονομία στο πετρέλαιο, βάζει το φούρνο να το στεγνώσει μόνο ένα τέταρτο??? Και μετά το διώχνει!!!!! :ranting2: Το βερνίκι πρέπει να είναι ΚΟΚΚΑΛΟ όταν θα παραλάβει ο πελάτης το αυτοκίνητο και όχι 'σχεδόν' στεγνό.

Κάντε μου μία χάρη. Την επόμενη φορά που θα πάτε να παραλάβετε το αυτοκίνητο από βάψιμο, θέλω να πιέσετε δυνατά με τον αντίχειρά σας πάνω στο βερνίκι (σε καθαρή επιφάνεια εννοείτε). Εάν το δακτυλικό σας αποτύπωμα μείνει πάνω στο βερνίκι, πηγαίνετε στο μάστορα και όσο πιο ευγενικά μπορείτε, ζητήστε του να το βάλει κι άλλη ώρα στο φούρνο ή να βάλει πάνω υπέρυθρες. ΜΗ παραλάβετε το αυτοκίνητο σε αυτή τη κατάσταση!!!! Τη στιγμή εκείνη που το βερνίκι είναι ακόμα 'ζωντανό' γρατζουνιέται για πλάκα, δε συζητάω καν τι θα γίνει αν πλυθεί / σκουπιστεί, αν πέσει πάνω κουτσουλιά κτλ....

Επιμένω τόσο πολύ σε αυτό το στάδιο, διότι η εξαίρεση πλέον είναι να βλέπω 'στεγνό' αυτοκίνητο. Δυστυχώς!

Το άλλο ΤΕΡΑΣΤΙΟ πρόβλημα που δημιουργείται σε 'φρέσκο' βερνίκι είναι ότι δεν μπορεί να γυαλιστεί. Το πρόβλημα γίνεται ακόμα χειρότερο, εάν στο συνεργείο χρησιμοποιούν 'αργούς' καταλύτες, αυτό επιβραδύνει ακόμα πιο πολύ το στέγνωμα και χειροτερεύει τα πράγματα όταν έρθει ή ώρα να τρίψεις κάνα μπιμπικάκι.

Διαδικασία Παραλαβής

Ε αυτό ακριβώς έγινε όταν βάφτηκε αυτό το κακόμοιρο το gti. Καθώς το καπό του ήταν ακόμα 'νωπό', κάποιος μάγκας πήγε να γυαλίσει με χοντρή αλοιφή το βερνίκι, αφού του χε σπάσει μερικά μπιμπικάκια.

Αποτέλεσμα? Του δημιιούργησε παντού θαμπάδες και το κανε ...καλύτερα μη πω πως. Οι θαμπάδες αυτές δεν έχουν φύγει ακόμα και μετά από το γυάλισμα που του έκανα, αφού το βερνίκι είναι ακόμα ζωντανό!!!! Απλά απαράδεκτο!!!

Πριν βάλουμε οποιοδήποτε ντουκόχαρτο πάνω στο βερνίκι, πρέπει οπωσδήποτε να σιγουρευτούμε ότι είναι ΣΤΕΓΝΟ.

Κάντε λοιπόν το τεστ με το δάχτυλο και για να είστε 110% σίγουροι, πιέστε και με το νύχι σας να δείτε αν αφήνει σημάδι. Αν ναι τότε το αμάξι ΔΕΝ είναι έτοιμο για παραλαβή και όπως είπα και πιο πάνω ζητήστε ευγενικά να το ξαναδούν και να το πάρετε την επόμενη μέρα... επειδη προσφατα εκανα γενικο βαψιμο και επειδη μηλαμε για βερνικια ειναι ευκολο να μου πεις τη γνωμη σου για την body????

gyiama
21-12-10, 09:14
επειδη προσφατα εκανα γενικο βαψιμο και επειδη μηλαμε για βερνικια ειναι ευκολο να μου πεις τη γνωμη σου για την body????

ελλξνικη εταιρεια κατασκευαζονται ολα στην Σινδο στην Θεσ/νικη μετρια ποιοτητα υλικων φθηνα υλικα

NS-conv
11-01-13, 12:21
Πιστευω οτι ειναι το καταλληλο θρεντ για να ανοιξουμε μια συζητηση με το παρακατω θεμα...

Προιοντα καλης ποιοτητας για φανοποιεια και βαφη αυτοκινητου...Απο σιδηροστοκους,χρωματα,βερν ικια κτλ...

Μολις προχωρησει το θεμα θα κανω και ενα ερωτημα στους ειδικους για ενα φαινομενο που παρατηρησα σε αυτοκινητο μετα απο ολικο βαψιμο και ο ιδιοκτητης τραβαγε τα μαλλια του...