PDA

Επιστροφή στο Forum : Νοσοκομιακη τρελα....



Z4 DCT
24-03-10, 11:49
Με αφορμη ενα περιστατικο που εζησα την δευτερα σε ενα ιδιωτικο νοσοκομειο που πηγα το γιο μου, θα σας εξιστορισω κατι το απιστευτο που ακουσα.....
Αφου μας εννημερωσαν οτι το παιδι πρεπει να μπει οπωσδηποτε για εισαγωγη, πηγα στο γραφειο κινησης για να κανω την εισαγωγη..
Μαζι μου εφτασε και ενα ζευγαρι με ενα νεογεννητο 40!! ημερων.
Το ζευγαρι φαινοταν και ταλαιπωρημενο και ανησυχο, και εφου εγω περιμενα τα χαρτια μου τους εδωσα την σειρα μου.
Ρωταει λοιπον ο υπαλληλος
-τι θελετε?
-Εχουμε ερθει απο επαρχεια για εισαγωγη γιατι μας ειπε ο γιτρος ταδε να ερθουμε...υπαρχει αυτο το προβλημα.......κλπ
-Τι ασφαλεια εχετε?
-Ικα
-ΑΑΑ Ικα?
-Ναι γιατι ποσο θα κοστισει ?
--Κοιταχτε δεν γνωριζω αλλα θα πρεπει να δωσετε μια εγγυηση!!!!!!!! της ταξης των 1300ευρω!!!!!! για την εισαγωγη!!!!!
Οποτε ο πατερας παθαινει ενα σοκ....(που να εχει ο ανθρωπος 1300 μαζι του)!!!!!
Αρχιζουν μια κουβεντα για τα λεφτα με ενα ζευγαρι που κρατα στα χερια ενα μωρο 40ημερων!!!!!
Εν πασει περιπτωση μετα απο μια συζητηση που μετειχα κια εγω , και τελικα με μια τηλ επικ/νια με τον γιατρο του ζευγαριου εγινε η εισαγωγη κανονικα!!!!!!!

Και ρωταω ρε παιδια.....ειναι δυνατον....καμια αξιοπιστια τελικα δεν εχουν τα δημοσια ταμεια??? και γιατι τα πληρωνουμε??λες και εισαι λεπρος σε κοιτανε αν αναφερεις οτι δεν εχεις ιδιωτικη ασφαλεια η οτι δεν θα πληρωσεις με μετρητα.....:ranting2::ranting2:

fanisk
24-03-10, 12:00
Τα ιδια και με μενα πριν 3 βδομαδες σε αλλο ιδιωτικο, η πρωτη κουβεντα στην εισαγωγη ηταν "ελπιζω να μην εχετε ΙΚΑ" λιγο στραβα, μολις ειπαν οι δικοι μου για την ιδιωτικη ασφαλεια αλλαξε το προσωπο τους.

:thumbsdown:

manos///3
24-03-10, 12:01
Τα ασφαλιστικα ταμεια σηκωνουν μεγαλη συζητηση.
Γνωμη μου , να ενοποιηθουν ολα τα ταμεια σε ενα. Απο τα χειροτερα ταμεια το ΤΕΒΕ, στο οποιο και ανηκω.
Πολλοι εργαζομενοι πληρωνουν αρκετα χρηματα καθε μηνα χωρις ουσιαστικα να ανταποδοδινται, ιδιαιτερα στην ιατρικη περιθαλψη. Μας παρηγορει το γεγονος των συνταξεων , αν υπαρχουν χρηματα μεχρι τοτε.

Η επιχειρηση μου μονο δινει καθε χρονο στο ΙΚΑ , ενα εκατομυριο ευρω!...πολλα τα λεφτα...

Panos 316T
24-03-10, 12:07
Γιάννη το περιστατικό που αναφέρεις είναι και ο καθρέπτης της κοινωνίας μας.
τι λειτοργεί σωστά σε αυτό το κράτος ;πολύ απλά το ΕΣΥ δεν υπάρχει...

το συγκονιστικό ήταν με ένα 3χρονο παιδάκι από Β.Ελλάδα αφού τους έστελναν από το ένα νοσοκομείο στο άλλο τελικά έφυγε η ψυχούλα του στην αγκαλιά των γονιών του...

Nino
24-03-10, 12:32
Με αφορμη ενα περιστατικο που εζησα την δευτερα σε ενα ιδιωτικο νοσοκομειο που πηγα το γιο μου, θα σας εξιστορισω κατι το απιστευτο που ακουσα.....
Αφου μας εννημερωσαν οτι το παιδι πρεπει να μπει οπωσδηποτε για εισαγωγη, πηγα στο γραφειο κινησης για να κανω την εισαγωγη..
Μαζι μου εφτασε και ενα ζευγαρι με ενα νεογεννητο 40!! ημερων.
Το ζευγαρι φαινοταν και ταλαιπωρημενο και ανησυχο, και εφου εγω περιμενα τα χαρτια μου τους εδωσα την σειρα μου.
Ρωταει λοιπον ο υπαλληλος
-τι θελετε?
-Εχουμε ερθει απο επαρχεια για εισαγωγη γιατι μας ειπε ο γιτρος ταδε να ερθουμε...υπαρχει αυτο το προβλημα.......κλπ
-Τι ασφαλεια εχετε?
-Ικα
-ΑΑΑ Ικα?
-Ναι γιατι ποσο θα κοστισει ?
--Κοιταχτε δεν γνωριζω αλλα θα πρεπει να δωσετε μια εγγυηση!!!!!!!! της ταξης των 1300ευρω!!!!!! για την εισαγωγη!!!!!
Οποτε ο πατερας παθαινει ενα σοκ....(που να εχει ο ανθρωπος 1300 μαζι του)!!!!!
Αρχιζουν μια κουβεντα για τα λεφτα με ενα ζευγαρι που κρατα στα χερια ενα μωρο 40ημερων!!!!!
Εν πασει περιπτωση μετα απο μια συζητηση που μετειχα κια εγω , και τελικα με μια τηλ επικ/νια με τον γιατρο του ζευγαριου εγινε η εισαγωγη κανονικα!!!!!!!

Και ρωταω ρε παιδια.....ειναι δυνατον....καμια αξιοπιστια τελικα δεν εχουν τα δημοσια ταμεια??? και γιατι τα πληρωνουμε??λες και εισαι λεπρος σε κοιτανε αν αναφερεις οτι δεν εχεις ιδιωτικη ασφαλεια η οτι δεν θα πληρωσεις με μετρητα.....:ranting2::ranting2:

Γιαννη!! απο αυτη την ιστορια εσυ σταθηκες και σου εκανε εντυπωση αν εχουν ή οχι αξιοπιστια τα ταμεια?
Τι σχεση εχουν τα ταμεια με παρομοιες τετοιες αναρμοστες συμπεριφορες.
Ναι το γνωριζω πολυ καλα οτι ειναι ιδιωτικες επιχειρησεις με σκοπο το κερδος αλλα οταν θελουν να φερουν τον τιτλο οχι του Νοσοκομειου γιατι το νοσοκομειο ειναι ενα συνθετο ιδρυμα,αλλα του θεραπευτηριου εστω, θα επρεπε να εχουν και πιο ανθρωπινο προσωπο.
Τωρα και για την ιστορια να σου πω οτι δεν υπαρχει περιπτωση να πας στα εξωτερικα ιατρεια ενος τετοιου "μαγαζιου" και να φυγεις με οδηγιες για το σπιτι.
Ασε που αν ηξερες ποιοι κανουν τις εφημεριες (εσωτερικες) ουτε απο εξω δεν θα περναγες.
Ας μη πουμε περισσοτερα ομως στη διαθεση σου,σε μια συναντηση να τα πουμε.

Konstantinos E60
24-03-10, 13:03
Με αφορμη ενα περιστατικο που εζησα την δευτερα σε ενα ιδιωτικο νοσοκομειο που πηγα

Και ρωταω ρε παιδια.....ειναι δυνατον....καμια αξιοπιστια τελικα δεν εχουν τα δημοσια ταμεια??? και γιατι τα πληρωνουμε??λες και εισαι λεπρος σε κοιτανε αν αναφερεις οτι δεν εχεις ιδιωτικη ασφαλεια η οτι δεν θα πληρωσεις με μετρητα.....:ranting2::ranting2:

Εαν πάμε σε μια ιδιωτική κλινική-νοσοκομείο για νοσηλεία θα πληρωθούν με 3 τρόπους.
1.Πληρωμή με μετρητά.
2.Ιδιωτκή ασφάλεια
3.Ασφάλεια ΙΚΑ-ΟΑΕΕ(ΤΕΒΕ)-ΟΓΑ-ΤΑΠΟΤΕ-ΔΕΗ-ΟΠΑΔ και ΣΥΜΕΤΟΧΗ ΔΙΚΗ ΜΑΣ (για όποια διαφορά προκύψει στον λογαριασμό !!!!)

Τα ταμεία όμως δεν αναγνωρίζουν όλες τις δαπάνες των Ιδιωτικών Κλινικών-Νοσοκομείων για ευνόητους λόγους (υπέρογκες χρεώσεις κτλ) με αποτέλεσμα να δυσκολευονται στις πληρωμές των απαιτήσεων τους απο τα ταμεία.
Θελω να πω πάρα πολλα αλλα κρατιέμαι....!!!!
Απλά για να ξέρετε το ΙΚΑ είναι αυτην την στιγμή που μιλάμε ο πιο καλοπληρωτής στις ιδιωτικές κλινικές.

Driver M
24-03-10, 14:27
Γιαννη!! απο αυτη την ιστορια εσυ σταθηκες και σου εκανε εντυπωση αν εχουν ή οχι αξιοπιστια τα ταμεια?
Τι σχεση εχουν τα ταμεια με παρομοιες τετοιες αναρμοστες συμπεριφορες.
Ναι το γνωριζω πολυ καλα οτι ειναι ιδιωτικες επιχειρησεις με σκοπο το κερδος αλλα οταν θελουν να φερουν τον τιτλο οχι του Νοσοκομειου γιατι το νοσοκομειο ειναι ενα συνθετο ιδρυμα,αλλα του θεραπευτηριου εστω, θα επρεπε να εχουν και πιο ανθρωπινο προσωπο.
Τωρα και για την ιστορια να σου πω οτι δεν υπαρχει περιπτωση να πας στα εξωτερικα ιατρεια ενος τετοιου "μαγαζιου" και να φυγεις με οδηγιες για το σπιτι.
Ασε που αν ηξερες ποιοι κανουν τις εφημεριες (εσωτερικες) ουτε απο εξω δεν θα περναγες.
Ας μη πουμε περισσοτερα ομως στη διαθεση σου,σε μια συναντηση να τα πουμε.

Συμφωνώ και επαυξάνω! Αντί να μας ενοχλήσει το κυνικό πρόσωπο του ιδιωτικού νοσοκομείου, που πάνω από το πρόβλημα υγείας του μικρού παιδιού έβαλε τα 1300 ευρώ, ασχολούμαστε αν το ΙΚΑ είναι αξιόπιστο ή όχι. ΟΧΙ δεν είναι, αλλά το ιατρικό λειτούργημα που πρέπει να επιτελείται από κάθε νοσοκομείο, δημόσιο ή ιδιωτικό (και από τα δημόσια κατά πλειοψηφία τελείται, αφού βλέπεις να νοσηλεύονται ακόμα και άποροι, ναρκομανείς, μετανάστες που δεν έχουν καν ασφάλιση), άσχετα με το αν ο ασθενής έχει αξιόπιστο ή όχι ταμείο. Για να μη μιλήσω για τις αστεία υψηλά τιμές που χρεώνουν τα ιδιωτικά νοσοκομεία (15.000 ευρώ για μια αφαίρεση χολής με νοσηλεία δύο ημερών ζητούν στο Ιατρικό), που καλά κάνει το ΙΚΑ και το κάθε ΙΚΑ και δεν πληρώνει. Όλα έχουν κάποια όρια, το ίδιο και η αισχροκέρδεια με την ανθρώπινη ζωή.

Και επειδή αναφέρθηκαν τα ταμεία, δεν είναι όλα σαν το ΙΚΑ, αφού το δημόσιο και ορισμένα ακόμη, είναι αρκετά πιο εύρωστα και παρέχουν αρκετά καλή ιατροφαρμακευτική περίθαλψη. Δυστυχώς το ΙΚΑ αντιμετωπίζει πολλά προβλήματα και σε αυτό μεγάλο μερίδιο ευθύνης φέρουν και τα μειωμένα έσοδα (κυρίως τα προηγούμενα χρόνια) και φυσικά η κατάχραση χρήματος από τα λαμόγια.

Από εκεί και πέρα, το ΕΣΥ σίγουρα έχει πολλά προβλήματα, με κυριότερο την έλλειψη προσωπικού, αλλά άμα χρέωνε κι αυτό 10χίλιαρα για ψύλλου πήδημα, τότε θα ήταν το ίδιο και καλύτερο με τα κορυφαία ιδιωτικά νοσοκομεία της χώρας. Αυτά για να εκτιμούμε και κάποια πράγματα που μας παρέχονται δωρεάν, παρά τα πολλά μει0ονεκτήματά τους και όχι μόνο εκεί που τα σκάμε αδρά, γα να κάνουν τα αυτονόητα, δηλαδή το (κανονικά) υπεράνω χρημάτων ιατρικό λειτούργημα...

atha
24-03-10, 14:36
ποιο θεραπευτήριο ρε παιδιά ,πριν μερικά χρονια σε μεγάλο νοσοκομείο τις αθηνας είπε ένα σ αρχίατρος επί λέξη στους ειδικευόμενους του: "αυτός ο νέος είναι 21 χρόνον έχει λευχαιμία και θα πεθάνει γιατί είναι φτωχός και δεν έχει για φακελάκι " . για τα λεφτά δουλεύει το 80 -90 % τους προσωπικού για θεραπεία (ιατροί νοσοκόμες κτλ κτλ ) . ήρθα να τα δω και go με τα ματια μου στην ελλάδα ,δεν entexa τους είπα καληνύχτα και ξαναέφυγα.

η πρώτη ατάκα σε συνάδελφο που ήρθε να με " γνωρίσει" όταν "ανοιοχα" το ιατρείο μου :
synadlfe ότι στέλνεις θα παίρνεις πίσω 30% τις τιμής εντάξει.
του λέω ξέρεις φιλε δεν λαδώνω και δεν λαδώνομαι και μου δίνει την επική απάντηση :

μπα ?πως και έτσι εσύ? ιδεαλιστής την είδες

μετά από αυτό όπως καταλαβαίνετε δεν είχα να πω τίποτα




poio therapeutirio re paidia ,prin merika xronia se megalo nosokomeio tis athinas eipe ena s arxiatros epi lexi stous eidikeuomenous tou: "aytos o neos einai 21 xronon exei leuxaimia kai tha pethanei giati einai ftoxos kai den exei gia fakelaki " . gia ta lefta douleuei to 80 -90 % tous prosopikou gia therapeia (iatroi nosokomes ktl ktl ) . irtha na ta do kai go me ta matia mou stin ellada ,den entexa tous eipa kalynyxta kai xanaefyga.

i proti ataka se synadelfo pou irthe na me " gnorisei" otan anoioxa to iatreio mou :
synadlfe oti stelneis tha perneis piso 30% tis timis edaxei.
tou leo xeris file den ladono kai den ladonomai kai mou dinei tin epiki apantisi :

mpa ?pos kai etsi esy? idealistis tin eides

meta apo ayto opos katalavainete den eixa na po tipota

Nick bmwlover
24-03-10, 15:58
Γιαννη τπτ δεν ειναι τζαμπα στη ζωη,ακομα και για να γεννηθεις πληρωνεις...

fanisk
24-03-10, 16:18
Γιαννη τπτ δεν ειναι τζαμπα στη ζωη,ακομα και για να γεννηθεις πληρωνεις...

Εδω πληρωνεις οταν πεθαινεις, η γεννηση μας πειραξε?? :hystericalbs1: