PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορα 520 Ε60



Anastasios
28-06-13, 19:20
Καλησπερα ,πρωτη φορα στο forum καθως χρειαζομαι πληροφοριες γιατι ειμαι στη σκεψη για αγορα οικογενειακου αμαξιου .
Σκεφτομαι για μεταχειρισμενο εννοειται και ψηνομαι για μια ΒΜW 520 E60 2008 (αρεσει και σε μενα αλλα ΚΑΙ στη γυναικα μου!!!) . Βεβαια σε τετοιους καιρους τα 2λιτρα μου πεφτουν λιγο βαρια αλλα δεν μπορεις να τα εχεις ολα...
Θα μου πεις γιατι δεν ψαχνω για μια 316 η 320 για κατι πιο οικονομικο απο ολες τις αποψεις .Βασικο οτι χρειαζομαι χωρους - διδυμα στην οικογενεια ,καροτσι και το αμαξι το θελω για διαδρομες εκτος πολης .
Θα ηθελα λοιπον τα φωτα σας οσον αφορα μια καλη τιμη (τη σημερον ημερα) ,αν γνωριζετε κατι το ενδιαφερον προς διαθεση και οτιδηποτε σχετικα με καταναλωση και λοιπα εξοδα κινησης .Οποαδηποτα πληροφορια καλοδεχουμενη .
Να τονισω οτι οσον αφορα τον τροπο οδηγησης ειμαι μαλλον συντηρητικος π.χ. σε ταξιδι πηγαινω απο 140-160 km κατα μεσο ορο ,ισως και λιγοτερα αν σκεφτεις οτι τωρα πια ευτυχης μπαμπας και δεν ειμαστε καθολου για χαζα.
:thanks:

Stamatis
28-06-13, 19:25
Καλως ηλθες.
Παρε το αμαξι του S8N που το δινει επειδη θελει να αγορασει ντηζελ.

Kostas_1
28-06-13, 19:30
Καλως ηρθες στη παρεα. Εδω οι 5αρηδες ειναι αστερια θα εχεις αμέριστη βοηθεια

PANOS-E60
28-06-13, 19:32
καλωσόρισες Τάσο και με το καλό να βρεις αυτό που ψάχνεις. Το Ε60 ειναι φανταστικό αυτοκίνητο, ρωτα ότι θέλεις.

:viannen_01: :viannen_01:

aristent
28-06-13, 19:44
καλως ηρθες Τασο!!!:thumbsup:

:viannen_01: :viannen_01: :viannen_01:

...τα μοντελα E60 520i, απο το 2008 και επειτα, ειναι εκδοση ΜΕ 4ΚΥΛΙΝΔΡΟ 1995 κυβ.εκ. κινητηρα και αποδοση 170ιππων.

Οι τιμες τους αποτελουν ενα θεμα..... προσφατα, το μελος μας Αρης (S8N),θελωντας να ανταλλαξει το δικο του Ε60, πηρε μια απογοητευση απο το τι προσφερει η αγορα,αλλα και πως σκεφτονται οι περισσοτεροι αγοραστες,ιδιωτες και εμποροι.

Το περιφημο σαϊτ :www.car.gr ειναι μεν ενας καλος οδηγος αγορων,αλλα παντα υπαρχουν ευκαιριες μαζι με τις παγιδες.thumb

Περιμενω να μας πεις καποιες προτασεις σου και στη συνεχεια ειμαστε εδω να σε βοηθησουμε με πολυ, μα παρα πολυ μεγαλη χαρα!!!:thumbsup:

S8N
28-06-13, 22:33
Καλως ηλθες.
Παρε το αμαξι του S8N που το δινει επειδη θελει να αγορασει ντηζελ.

Πιστευω πως ενα ντιζελακι θα ταιριαξει καλυτερα στον ανευρο τροπο οδηγησης μου ο οποιος συναγωνιζεται σε πραοτητα τις προεκλογικες ομιλιες του Φωτη Κουβελη με αποτελεσμα να μην εχω ακουσει ποτε τον ηχο του μοτερ πανω απο τις 3000 σαλ.

Anastasios
29-06-13, 10:29
Καλημερα δεν ειμαι σιγουρος αλλα πουλας το αμαξι S8N?
Απο τις φωτο πολυ ομορφο και προσεγμενο .Αν οντως πωλειται στειλε ενα πμ για λεπτομερειες.
Ευχαριστω και επανερχομαι.

dafidack
29-06-13, 10:37
Καλως ορισες Τασο!Ευχομαι,ειμαι σιγουρος δηλαδη οτι εδω μεσα θα βρεις τις απαντησεις που ζητας.Στο πρωτο πραγμα που πρεπει να δωσεις μεγαλη σημασια ειναι η φορολογια του αυτοκινητου και μετα ολα τα υπλοιπα.Τα πραγματα ολοενα και στενευουν.:no:Αν σε παιρνει τοτε προχωρα αφοβα!thumb

aristent
29-06-13, 17:33
Πιστευω πως ενα ντιζελακι θα ταιριαξει καλυτερα στον ανευρο τροπο οδηγησης μου ο οποιος συναγωνιζεται σε πραοτητα τις προεκλογικες ομιλιες του Φωτη Κουβελη με αποτελεσμα να μην εχω ακουσει ποτε τον ηχο του μοτερ πανω απο τις 3000 σαλ.

ελπιζω ο επομενος ιδιοκτητης να το πιεσει καπως παραπανω .....πως να το πω???...να το ξεμπουκωσει βρε γεροντα!!!:thumbsup:


Καλημερα δεν ειμαι σιγουρος αλλα πουλας το αμαξι S8N?
Απο τις φωτο πολυ ομορφο και προσεγμενο .Αν οντως πωλειται στειλε ενα πμ για λεπτομερειες.
Ευχαριστω και επανερχομαι.

οσο πιο αντικειμενικα μπορω να το πω:το αμαξι του Αρη ειναι αστερι!!!:original:

.... με πολυ καλο εξτρα εξοπλισμο,αλλα και με αναβαθμιση κινητηρα,οποτε εαν οντως το πουλαει και καταληξετε στην μεταβιβαση,να ξερεις οτι ειναι "ψαγμενο" απο "αρρωστακι" του ειδους.thumb

mark e92
29-06-13, 19:24
Καλώς ήρθες!! Να χαίρεσαι και τα μικρά!!!!
Με το καλό να βρεις ένα Ε60 καθαρό και οικονομικό!
Τι χρώμα ψάχνεις;

Anastasios
29-06-13, 21:16
Απο τη στιγμη που ψαχνω μεταχειρισμενο διαλεγω αναλογα με το τι θα βρω αλλα θα ελεγα μαλλον κατι ανοιχτο σε χρωμα ,οχι πως το μαυρο δεν ταιριαζει σε τετοιο αμαξι .
Το θεμα της φορολογιας ειναι σιγουρα καυτο αλλα το καλυπτω (το τεκμηριο για 2000cc ειναι καου στις 6500) οποτε περναω στα υπολοιπα
1.Αυτο που ηθελα απο ιδιοκτητες ειναι πληροφοριες για την καταναλωση .Αλλου διαβαζω μεση καταναλωση 8lt/100km αλλου 10 και αλλου 13 οποτε δεν καταφερνω να βγαλω ακρη.Μιλαω παντα για καταναλωση εκτος πολης και με κανονικους ρυθμους.
2.Οσον αφορα συντηρηση και service εχω μια ιδεα αλλα οι προσωπικες σας εμπειριες θα ληφθουν πολυ σοβαρα υποψιν .
3.Τελευταιο απο οσο μπορει να γνωριζεται μεσω service computer ειναι δυνατο να ελεγχθουν τα χιλιομετρα του αμαξιου?
Ευχαριστω και περιμενω...

Stamatis
30-06-13, 00:06
Cruise control και λογικες ταχυτητες, βγαζουν 8/9 λιτρα
Οδηγηση "οτι ναναι" δινει και 15 ευκολα.
Γενικα το cruise control στα ταξιδια βοηθαει παρα πολυ.
Εξαρταται επισης και απο το κιβωτιο αν ειναι αυτοματο.
Τα νεα κιβωτια ειναι γενικα πιο οικονομικα.

Συντηρηση: λαδια, φιλτρα, ελεγχοι, οτι σε φωτισει ο θεος.
Απο 150 μεχρι χιλιαρικο αναλογα με το "ποσο λακη" σε πιανει ο μαστορας.

Οχι. Αν εχουν πειραχτει "σωστα" τα χιλιομετρα, δεν βγαζεις ακρη.
Εκει ειναι η ιστορια.
Ψαχνεις αμαξια με ιστορικο αξιοπιστο.

S8N
30-06-13, 00:57
Εγω πλεον μεσα στην πολη βλεπω 10.6 lt/100km. Στην εθνικη και για ταχυτητες 140-150 km/h κοντα στα 8 lt/100km. Αν του πινεις το αιμα ξεπερνας τα 12.

Οσον αφορα τη συντηρηση, σε ενα εξουσιοδοτημενο το μεγαλο σερβις κοστιζει γυρω στα 350 ευρω. Αυτο περιλαμβανει λαδια, φιλτρο λαδιου, φιλτρα καμπινας, μπουζι και φιλτρο αερα. Ειναι αρκετα οικονομικο θα ελεγα, στο Golf που ειχα παλαιοτερα πληρωνα πανω απο 500 για τα ιδια πραγματα.

Τα km γυριζουν ευκολα, ενω με μια επισκεψη σε ενα εξουσιοδοτημενο θα φαινονται τα γυρισμενα και στο συστημα. Αν μπει σε διαγνωστικο GT1, τα πειραγμενα km ομως φαινονται με κοκκινο!

Anastasios
30-06-13, 09:18
Καλημερα , οι απαντησεις ειναι πραγματικα κατατοπιστικες .Για τα service και εγω καικ τετοιο ειχα βρει οποτε με επιβεβαιωνεται .Κατι αναλογο πληρωνω και εγω για το Α3 που εχω τωρα .
Για τις καταναλωσεις που μου λετε μου φαινονται αναμενομενες , κατι υπερβολες που διαβασα δεν εστεκαν με τιποτα:hyper:
Πιθανα αυριο θα παω να δω καποια αμαξια και θα εχω κατι πιο εμπεριστατωμενο να ας πω .Ετσι θα εχουμε κατι πιο συγκεκριμενο να πουμε και για τιμες .Εννοειται οτι στο ος μου ειναι να πετυχω τη χμηλοτερη δυνατη τιμη.Πιστευω οτι σε καιρο κρισης με την αγορα αυτοκινητου να ειναι ακινητη μπορω να πετυχω τιμες κατω απο 15Κ , πως σας φαινεται;

aristent
30-06-13, 09:26
.....Εννοειται οτι στοχος μου ειναι να πετυχω τη χμηλοτερη δυνατη τιμη.Πιστευω οτι σε καιρο κρισης με την αγορα αυτοκινητου να ειναι ακινητη μπορω να πετυχω τιμες κατω απο 15Κ , πως σας φαινεται;

...απλα,ξεχνα το αυτοκινητο του Αρη(S8N)!!!:thumbsup:

Αποψη μου ειναι οτι στο ψαξιμο θα βρεις αυτο που σου ταιριαζει καλυτερα,απο τιμη,χρωμα,εξοπλισμο,χιλιο ετρα,κατασταση,ιστορικο κλπ.....οτι βρεις, εδω ειμαστε να το σχολιασουμε.:thumbsup:

S8N
30-06-13, 10:41
Θα προτεινα να κατασταλαξεις πρωτα στον εξοπλισμο που θες. Επειτα, ψαξε για καποιο σε καλη κατασταση και καθαρο. Εν συνεχεια, κανε εκκαθαριση βασει τιμης και km. Μετα θα διαπιστωσεις πως δε θα εχεις και πολλες επιλογες.

Εμεις εδω ειμαστε να σε βοηθησουμε.

Bazil Van Sinner
30-06-13, 10:59
για το Α3 που εχω τωρα .[/B]



Ε ρε γλεντιαααααααααα !!!!!

Απογοητευμενος αουντακιας:whistle:

deepBLUE
30-06-13, 11:00
Το Ε60 ειναι η καλυτερη νομίζω επιλογη για οικογενειακο αυτοκίνητο !!!
Με το καλο !!!

Nino
30-06-13, 11:02
Η εποχή δεν είναι ουτε για να πουλησεις ουτε για να αγοράζεις
Τα service της BMW με την Audi δεν έχουν καμία σχέση,έχουν διαφορετική φιλοσοφία και κατ΄ επεκταση διαφορετικό κόστος.
Η πενταρα είναι ένα υπέροχο οικογενειακό αυτοκίνητο που ανάλογα τη χρήση που του κανεις εχει μια τάση να προσαρμόζεται χαχαχα δηλαδή μπορεί να είναι και κυρία και...
Το σίγουρο όμως είναι οτι δεν την επιλέγουμε μονο για τους χώρους της.
Υπάρχουν πολυ φθηνότερα αυτοκίνητα με μικρότερο κόστος συντήρησης και με ίδιους η και καλύτερους χώρους.
Οικογενειάρχης είμαι και εγω και ξέρω πόσο πολύτιμο είναι και το παραμικρό κυβικό εκατοστο.
Ομως καποτε οταν ειχα τριθυρο,μια μπαγαζιερα μου έλυσε αυτα τα προβλήματα (καρότσια κλπ)
Αργότερα πήγα σε σενταν και τωρα στο χ3 και αυτο που κατάλαβα είναι οτι οι χώροι ποτέ δεν είναι αρκετοι, οι γυναίκες φροντίζουν για αυτο.

S8N
30-06-13, 12:27
Να διορθωσω επισης τον Αναστασιο: Το διλιτρο εχει 8800 τεκμηριο προς το παρον. Λεω προς το παρον γιατι αν υπολογιστει με την εργοστασιακη αξια, αστα βραστα. Τα τελη της 520 LCI ειναι 660 ευρω ενω ο φορος πολυτελειας στα 440 τα πρωτα πεντε ετη και στα 308 μεχρι την παροδο της δεκαετιας.

Anastasios
01-07-13, 17:56
Καλησπερα σε ολους,
μαλλον το αυτοκινητο του Αρη (S8N)
Παντως
ειναι πολυ φορτωμενο για να το πουλησει σε τιμη ευκαιριας...οποτε ευχομαι να το δωσει στην καλυτερη δυνατη τιμη .
Οντως ψαχνω για ενα καθαρο αμαξι που θα μου δωσει την ανεση και τους χωρους ενος οικογενειακου αλλα ειναι η αληθεια οτι εκτος απο αυτα θελω να εχω και την οδηγικη εμπειρια της 520 ,και σημαντικο την ασφαλεια που σου προσφερει ενα αμαξι που πηγαινει εκει που θελεις (αυτη ειναι η δικη μου τουλαχιστον εντυπωση ).Σιγουρα υπαρχουν και αλλα αμαξια που θα κανουν την ιδια δουλεια αλλα παιζει ρολο και αυτο που θα σου σου κανει κλικ !
Ο φορος για τα διλιτρα οντως ειναι 8800 αλλα αυτο ισχυει για αμαξια μεχρι πενταετιας ,μετα εχει μειωση κατα 30% ενω για αμαξια ανω των 10 ετων η μειωση ειναι του 50% .Ειμαι σιγουρος οτι μεχρι προτινος ισχυε αυτο το καθεστως εκτος και αν αλλαξε κατι( ποτε δεν ξερεις με τους φορους που μας ξυνηγανε ) .

https://www.taxdevil.gr/news/tekmiria/735-tekmiria-ix-autokinita-2013-oikonomiko-etos

Οσο για το απογοητευμενος αουντακιας καθε αλλο...Αν συγκρινω τα Α3 και σειρα 1 δεν νομιζω οτι θα αγοραζα ποτε την 1 στη θεση του δικου μου ταπεινου Α3 ουτε απο αποψη εμφανισης (υποκειμενικο) ουτα ομως και απο θεμα αισθησης ,μηχανης ,ποιοτητας κυλισης ,αξιοπιστιας .Τουλαχιστον αυτο νομιζω με οσα μπορω να κρινω ,ο καθενας εχει την αποψη του!
Το μονο που μπορω να πω με σιγουρια ειναι οτι η καλη σας διαθεση φαινεται.

:cheers:

S8N
01-07-13, 18:01
Αναστάσιε, αν πάρεις κάποιο από τα τελευταία μοντέλα του 2009 τότε για το 2013 δεν εμπίπτεις στη μείωση του 30%. Το δικό μου είναι του 2008 και στο Ε1 δηλώνεται τεκμήριο 8800 για το 2012.

Stamatis
01-07-13, 18:02
https://www.car.gr/classifieds/cars/view/3834191/


Γνησια χιλιομετρα, αυτο ειναι σιγουρο.
Η τιμη...... Θεωρω οτι ειναι διαπραγματευσιμη.

S8N
01-07-13, 18:07
https://www.car.gr/classifieds/cars/view/3834191/


Γνησια χιλιομετρα, αυτο ειναι σιγουρο.
Η τιμη...... Θεωρω οτι ειναι διαπραγματευσιμη.

Μπαλτάς λέγεται, όλο και κάτι θα κόψει.

Δυστυχώς μπερδεύτηκε λίγο στα τικ του εξοπλισμού και έχει βάλει μερικά άκυρα (πλοήγηση, Bluetooth, θερμαινόμενα καθίσματα)...

Stamatis
01-07-13, 18:09
Ε, ηλεκτρικα ειναι, με ενα μικρο βραχυκυκλωμα γινονται και flambée ευκολα

Stamatis
01-07-13, 18:10
Πλοηγηση κανει με τα αστερια.
Για αυτο εχει οροφη.
Δωρο ενα μπρελοκ εξαντας.

Anastasios
01-07-13, 18:36
Μου αρεσει ο τροπος που σκεφτεστε....ειδικα οταν ειναι flambee και παει με τα αστερια στο αγνωστο .
Πολυ καλο ,παρεπιπτοντως το αμαξι το εχω δει γιατι τυχαινει να εχω ιατρειο στο Μενιδι και περναω καθημερινα απο εκει .Και λιγο πιο κατω σιγουρα πηγαινει γιατι ειναι λιγο ταλαιπωρημενο και φαινεται και στο εσωτερικο .
Τι λετε για τα αμαξια απο leising τραπεζων ,απο οσο ξερω δεν γυριζουν χιλιομετρα γιατι το αφηνουν για τους μαντραδες

spyrosK
01-07-13, 20:09
Μπαλτάς λέγεται, όλο και κάτι θα κόψει.

Δυστυχώς μπερδεύτηκε λίγο στα τικ του εξοπλισμού και έχει βάλει μερικά άκυρα (πλοήγηση, Bluetooth, θερμαινόμενα καθίσματα)...

παντως εχει αρκετα χιλιομετρα για αμαξι 5ετιας. Απο την άλλη μαλλον δεν "κρυβει" κάτι. Καλή περίπτωση φαίνεται.

Bazil Van Sinner
01-07-13, 20:37
Τι λετε για τα αμαξια απο leising τραπεζων ,απο οσο ξερω δεν γυριζουν χιλιομετρα γιατι το αφηνουν για τους μαντραδες

απο τον Μπαλτα δοκιμασα 2 φορες,τηλεφωνικος,να συνευρεθω,αλλα ματαια!
ειναι Μπαλτας και στο μοχαμπετι του....

για τα leasing δεν ξερω και πολλα,ξερω μονο πως ,στο διαστημα 2005-2010
ο κολλητος μου δουλευε σε εταιρια ως πωλητης και ειχε ενα Megane(το προηγουμενο),το συμβολαιο της εταιριας με την εταιρια Leasing καλυπτε ενα συγκεκριμενο αριθμο χιλιομετρων ο οποιος δεν επαρκουσε ουτε κατα το μισο της αναγκης του δρομολογιου,το αμαξι εκοβε βολτες απο Καστορια μεχρι Αλεξανδρουπολη καθε μηνα.το λοιπον ειναι οτι,για να μην πληρωνει προστιμο η εταιρια του κολλητου στην εταιρια leasing,το αυτοκινητο εμπαινε και αλλο συνεργειο,οπου και εμπαινε χερι στον χιλιομετρητη:whistle:
αααααα ξεχασα να πω πως ο κολλητος μου ειχε μεγαλωσει με Ρενω 5αρι και το χε πολυ το θεμα με τους γαλλους...δεν μπορειτε να φανταστητε τι ζωη περασε το αμαξακι και τι μπαντες εχει κανει!!!!
ααααα ξεχασα και κατι ακομη,ειχαμε παει διακοπες 5ατομα με αυτο το αμαξι και το περναμε και οποτε θελαμε,ελευθερη σχεση και ετσι το μεγκανε.......:hystericalbs1:

Αναστασιε επειδη βρεθηκα και γω στην θεση σου πριν 3χρονια,διαλεξα την ακριβη οδο για την αγορα!Την διαφορα που θα δωσεις μπροστα θα την "βγαλεις" στην πορεια,με απροβληματιστα χιλιομετρα και απολαμβανοντας
την "χλιδη" απο τα εξτρα των γερμανων που τοσο καλα ξερουν να βαζουν!

καλη επιτυχια στην επιλογη σουthumb