PDA

Επιστροφή στο Forum : Λάδι στο ψυγείο νερού 116i



Sulzer
28-06-13, 14:55
Ανοίγω την ταπα του δοχειου νερού του ψυγειου να τσεκαρω στάθμη πριν από ταξίδι κ βλέπω πάνω πάνω ίχνος λαδιού κηλίδες ,ωστοσω κάνω το ταξίδι. θερμοκρασιες έχουν ως εξής: temp περιβάλλοντος ~30 C'. Λαδιού ~110 C' . Νερού 94-98 C' ταχύτητα 110~130 στην εθνική . Στάθμη λαδιού κανονική , ελεγχω την ταπα για ίχνος μιγματος νερού με λάδι κ δεν υπάρχει παρά μόνο καθαρό λάδι, το αυτοκίνητο (116I 2007 με 142000 km)200αριζει κανονικά , ούτε στροφές παίζουν ούτε ρεταρι τίποτα άλλο ασυνήθιστο, υποθέτω φλαντζα κεφαλής ότι δεν είναι διότι θα περνούσε κ νερό στο λάδι φαντάζομαι .τις θερμοκρασίες τις βλέπω ψηφιακά στην οθόνη συνδεδεμένη με τον εγκέφαλο.

Solorider
28-06-13, 17:40
Ανοίγω την ταπα του δοχειου νερού του ψυγειου να τσεκαρω στάθμη πριν από ταξίδι κ βλέπω πάνω πάνω ίχνος λαδιού κηλίδες ,ωστοσω κάνω το ταξίδι. θερμοκρασιες έχουν ως εξής: temp περιβάλλοντος ~30 C'. Λαδιού ~110 C' . Νερού 94-98 C' ταχύτητα 110~130 στην εθνική . Στάθμη λαδιού κανονική , ελεγχω την ταπα για ίχνος μιγματος νερού με λάδι κ δεν υπάρχει παρά μόνο καθαρό λάδι, το αυτοκίνητο (116I 2007 με 142000 km)200αριζει κανονικά , ούτε στροφές παίζουν ούτε ρεταρι τίποτα άλλο ασυνήθιστο, υποθέτω φλαντζα κεφαλής ότι δεν είναι διότι θα περνούσε κ νερό στο λάδι φαντάζομαι .τις θερμοκρασίες τις βλέπω ψηφιακά στην οθόνη συνδεδεμένη με τον εγκέφαλο.

εισαι σιγουρος στην ταπα του ψυγειου ειχε κηλιδες λαδιου? η μηπως καπιο λιπαρο υλικο που μαζευετε σαν πουρι που ειναι απο το παραπανω αντιψυκτικο, τσεκαρε το παλι

Sulzer
28-06-13, 17:58
Φίλε μου το έχω τσεκάρει αρκετές φορές εδώ κ δυο μέρες ώσπου τελικά σήκωσα το δοχείο ταπωνοντας in-out χωρίς να κάνω drain το ψυγείο . Γύρισα το δοχείο σε διαφάνει πλαστικό κ το τσεκαρισα με σιγουριά κ είναι ακριβώς το λάδι της μηχανής όλο ίδιο χρώμα(cas..l 5_30)κ είναι λες άνοιξε κάποιος την ταπα του ψυγειου κ έριξε μέσα λάδι μιλάμε τόσο ζωντανό .βεβαια στα τοίχωματα ήταν μπορω να πω σαν τον αφρό του φραπέ ένα τέτοιο πράγμα .

Solorider
28-06-13, 18:01
Φίλε μου το έχω τσεκάρει αρκετές φορές εδώ κ δυο μέρες ώσπου τελικά σήκωσα το δοχείο ταπωνοντας in-out χωρίς να κάνω drain το ψυγείο . Γύρισα το δοχείο σε διαφάνει πλαστικό κ το τσεκαρισα με σιγουριά κ είναι ακριβώς το λάδι της μηχανής όλο ίδιο χρώμα(cas..l 5_30)κ είναι λες άνοιξε κάποιος την ταπα του ψυγειου κ έριξε μέσα λάδι μιλάμε τόσο ζωντανό .βεβαια στα τοίχωματα ήταν μπορω να πω σαν τον αφρό του φραπέ ένα τέτοιο πράγμα .

ισως απο καπια αναθυμιαση,,,,,,αλλα Πως,,,,,,τρελλο ακουγετε ,,,,,θα'χε επηρεαση και το κατω ολο συστημα του νερου του μοτερ 100%,,,,,,,, τρελλη φαση

Sulzer
28-06-13, 18:09
Αστα να πανε!

mark e92
28-06-13, 20:51
Δες στην τάπα του λαδιού εχει νερά?

Jimmy`s
28-06-13, 21:54
Μπωρει να εχει αρχίσει να δακρύζει απ την φλατζα.δεν γίνεται να εχει παει αλιος λαδι στο νερο ή νερό στο λάδι..φαίνεται περίεργο..σου εχει ανεβάσει ποτε θερμοκρασίες?

Sulzer
29-06-13, 18:06
Στην ταπα του λαδιού βλέπεις μόνο λάδι καθαρο

Sulzer
29-06-13, 18:19
Σχετικα με Θερμοκρασίες την πιο υψηλή που έχω δει με ζορισμα σε ανηφόρα πάνω από 5 km απόστασης στην εγνατια κ με μεγάλη ταχύτητα (km/h) είναι του λαδιου στους 125 C' max. Και 98 C' του νερού . Φυσικά μόλις κόβω ταχύτητα πέφτουν κατευθείαν,

Sulzer
29-06-13, 18:21
Αν έστω δακριζε η φλαντζα λογικά δεν θα έπεφτε κ η απόδοση της μηχανής;

mark e92
29-06-13, 19:06
Μήπως δεν είναι λαδι από την μηχανή;
Πότε άλλαξες αντιψυκτικο; ή πότε έκανες τελευταίο service?
Μήπως ο μάστορας έβαλε λίγο λάδι στην τάπα του νερού για να βιδωνει πιο εύκολα;